Dulies kondigt nieuwe plannen aan voor bewapening NAVO-landen Prins Bernhard sprak opeen jeugdcongres voor de vrede Besprekingen over wapenstilstand in Korea worden Zaterdag hervat Fransen blijven terugtrekken Nieuwe richtlijnen van Moskou voor Duitse eenheid? Directeur van „De Ommelanden dient zijn ontslag in NRF levert broodbelegging, het rijk de boterham Eerste gewonden zijn uitgewisseld Oude opzei voor vele landen te zwaar Enorme drukte in Bollenstreek Lely-monumeni op de Afsluitdijk? Nieuwste actie tegen Mau Mau Maandag 20 April 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11697 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Kwaliteit belangrijker dan kwantiteit Gemeenschappelijk front in verre Oosten Beslissende slag in Centraal Laos verwacht Dinsdag accoord over militaire missie Ketelontploffing bij Wilton- Fijenoord Het bioscoopconflict te Haarlem nadert thans zijn oplossing Neutralisering en erkenning Oder-Neissegrens CDU handhaaft haar Westelijke koers Geen woord is zó vaak misbruikt Van beide zijden n Geen commentaar WEERBERICHT Plan voor sportcentrum te 's-Gravenhage Nieuwe atoomproef bij Las Vegas Lichtflits zichtbaar in Los Angeles Verkeersopstoppingen in Haarlem Nederlandse dame in Keulen omgekomen r~ ZEEUWEN ZIJN BEVREESD Maar het dreigt anders te zullen lopen Protestvergadering van oesterkwekers Gunstige vooruitzichten voor accoord Duitse socialisten eisen conferentie van vier De resolutie over Korea in VN aanvaard Zeeliedencomité richt zich tot Eerste Kamer Communist Riezouw in ongenade Regering vlucht ook rret op èndere schepen Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: R M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p m.m Kleine advertenties '„Juttertjes"» tot 15 woor 1en f 1— elk woord meei 5 cent Abonnementen oei Kwal raai f 6.05 - per maano 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 WANNEER de ministers van de NAVO deze week in Parijs bijeenkomen, zullen zij een reeks van voorstellen te behandelen krijgen, die meer op kwaliteit dan op kwantiteit bij de opbouw der Atlantische strijdkrachten de nadruk leggen. Het is, zoals Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Zaterdag in een rede voor de vereniging van dagbladredacteuren in de VS uiteenzette, de bedoeling, de verdediging van het Westen zodanig te organiseren, dat een voldoende militaire beveiliging wordt verkregen, zonder dat de economische mogelijkheden volledig worden uitgeput. In het verleden js er naar gestreefd, aldus Dulles, gereed te zijn tegen de tijd, waarin naar schatting het grootste gevaar van de Sovjet-Unie te duchten zou zijn. Verschil lende landen konden het tempo niet bijhouden zonder veel grotere hulp van de VS. Dat vroeg een geheel nieuwe benadering van het probleem. Daarom is thans een programma opgesteld, dat geruime tijd zal kunnen worden volge houden en anderszijds Europa een aanzienlijke zekerheid zal verschaffen. nULLES betoogde verder, dat het u Verre Oosten in de laatste tijd meer aandacht heeft gekregen. Duidelijk was gemaakt, dat de vrienden van Amerika, als Japan, Korea, Formosa, Indo-China en Malakka staan tegen over een enkel vijandelijk front, waar tegen met een gemeenschappelijk doel en in groeiende samenwerking stelling moet worden genomen. Dat betekent, aldus de minister, dat de communisten er niet meer op moeten rekenen, door verplaatsing van de aanval op geïso leerde posities van de vrije wereld de strijd te kunnen winnen. Wat ook de bedoeling van sommige Russische stappen moge zijn het is een feit, dat de communistische leiders thans bereid zijn, dingen toe te staan, die zij tot dusverre niet wilden toe staan. Ook doen zij concessies, welis waar nog van geringe omvang, maar niet zonder betekenis, omdat zij menen, dat de tijd voor een vredesoffensief De troepen van de Vietminh, die de Indochinese staat Laos zijn binnenge trokken, bevinden zich momenteel op minder dan dertig kilometer van de voornaamste Franse verdedigingsstel lingen. Een deel ervan bedieigt thans de stad Xieng Khoeang, ongeveer 140 km ten Zuidwesten van Sam Noea, aan de rand van de Vlakte der Kruiken. De legerleiding heeft bevel gegeven, Xieng Khoeang, te ontruimen. Tweehonderd militairen van het Franse garnizoen van Sam Noea heb ben de Vlakte-der Kruiken bereikt. Deze ligt in Centraal-Laos. Men ver wacht, dat op deze vlakte, gelegen tus sen met oerwouden bedekte bergen, de slag om Laos zal worden uitgevochten. De terugtocht van het garnizoen is van Franse zijde een grote gn brillante prestatie genoemd. D/akarta verwacht: De besprekingen te Djakarta over de terugtrekking van de Nederlandse militaire missie in Indonesië hebben een beslissend stadium bereikt. Dins dag zal crp het ministerie van Buiten landse Zaken in een slotbijeenkomst van beide delegaties een protocol worden ondertekend aangaande de be ëindiging der werkzaamheden van de missie. Op de scheepswerf van Wilton-Feyen- oord te Schiedam heeft Zaterdagmiddag een ketelontploffing plaatsgevonden, waar door één arbeider zwaar werd gewond. Verschillende anderen liepen min of meer ernstige verwondingen op. is gekomen. Dulles zeide in dit ver band, met belangstelling af te wach ten hoe zij zullen reageren op de voor stellen, waarmee Eisenhower ze heeft uitgedaagd, en of zij b.v. de Komin- form zullen opheffen, waarmee zij bij voortduring tegen de vrije wereld samenzweren. De dreigende sluiting van de Haar lemse bioscopen, naar aanleiding van de weigering van het gemeentebestuur cfm de vermakelijkheidsbelasting te verlagen, is voorlopig van de baan. De besprekingen tussen de bioscoopbond en de gemeente hebben het resultaat gehad, dat de kwestie der vermake lijkheidsbelasting zal worden bestu deerd door een regeringsinstantie, in afwachting van de resultaten waar van het Haarlemse conflict geen ver dere ontwikkeling zal hebben. Volgens de Berlijnse correspondent van het Londense blad Sunday Times heeft de Russische controlecommissie in Oost-Duitsland van Moskou nieuwe richtlijnen ontvangen aangaande de voorwaarden van het Kremlin voor de hereniging van Duitsland. Deze zou den hierop neerkomen, dat er onder internationaal toezicht in het gehele land vrije verkiezingen zouden moeten wonden gehouden. De nieuwe regering zou de bestaande grenzen tussen Polen en Duitsland moeten erkennen en dus moeten afzien van de gebieden, welke in 1945 door Polen en de Sovjet-Unie zijn bezet, en bovendien alle vroegere verplichtingen tegenover het Westen en het Oosten moeten teniet doen. De Westduitse Christelijk-Democra- tische Unie. die dit weekend in Ham burg haar partijcongres heeft gehou den, heeft in haar politiek program voor de nabije toekomst de navolgende punten opgenomen: de vreedzame te ruggave van de door Polen en de Sov jet-Unie bezette gebieden: de stichting van een Europese gemeenschap, waar- De jeugdcommissie van de Interna tionale Christelijke Vredesbeweging heeft in een congres, dat te Amster dam werd gehouden, geluisterd naar een korte rede van ZKH Prins Bern hard. Deze wees er op, dat er met het woord „Vrede" veel gegoocheld wordt. Vrede wil ieder mens, maar velen la ten een kleine eis voorafgaan, want de vrede dit zij willen moet hun vrede zijn. Een dergelijke vredeswil bergt de nieuwe oorlog reeds in zich. Ons vre- desverlangen moet een ander en beter Omdat hij niet langer kan samen werken met bepaalde stromingen in het bestuur en in het college van commissarissen van de coöperatieve melkproductenfabriek „De Ommelan den", heeft de hoofddirecteur, de heer F. de toer, zijn ontslag ingediend. Za terdagochtend is dit ontslag aanvaard. Zoals bekend, wordt er bij „De Omme landen" sinds 21 Augustus 1952 ge staakt. Nog de vorige week besloot het bestuur om te onderhandelen met het hoofdbestuur van de ANAB, waar tegen de heer De Boer zich steeds fel heeft verzet. Zowel van de zijde van het bestuur en commissarissen, als van de directie, Wenste men zich van elk commentaar te onthouden. Op korte termijn zal een ledenvergadering worden gehou den, op welke bijeenkomst, naar ver wacht mag worden, de heer De Boer de gelegenheid tot een verantwoording zal worden geboden. Verwachting tot hedenavond. ZONNIG Zonnig weer met een overwegend matige Noordoostelijke tot Oos telijke wind. Over het f Igemeen tets hogere temperaturen dan gisteren. DINSDAG Zon op 5.31, onder 19.47. Maan op 11.31, onder 2.53. B. en W. van Den Haag hebben de raad een voorstel voorgelegd tot goedkeuring van een plan voor de aanleg van een sportcentrum met 20 velden aan de bui tenrand der stad. Twaalf van deze velden zullen worden ingericht als voetbalterrein zeven als korf- en één als handbalterrein. Er is bijna t 2 millioen met de aanleg ge moeid. fundament hebben, en brengt de vrede, da! Christus zelf ziet aldus Prins Bern hard, daarmee zuiver uitdrukkend wat het congres beleden heeft. Alleen het boventijdelijke kan in de wisse lingen van de tijd rust brengen en blijvend de vrede handhaven. Zaterdagmorgen is in de woestijn van Nevada, nabij Las Vegas, een nieuwe atoomproef genomen. De lichtflits was te zien tot in Los Angeles, op vierhon derd kilometer afstand. Ruim tweedui zend Amerikaanse mariniers bevonden zich in loopgraven op minder dan vier kilometer van de haard van de ont ploffing. Nog dichterbij lagen vrijwil- igeis van de Amerikaanse landstrijd krachten. De bom ontplofte op een honderd meter hoge toren. Konijnen en schapen werden aan de explosie blootgesteld. Boven het proefterrein vlogen vijf-en zeventig vliegtuigen, waaronder twaalf straaljagers. Na de explosie steeg snel een grijswitte wolk omhoog. Deze dreef aanvankelijk in de richting van Las Vegas, maar later draaide de wind en werd de wolk in een arfdere rich ting gestuwd. Waarnemers in Las Ve gas hoorden geen gerommel en voel den geen schok. Dit is reeds eerder op gemerkt bij ontploffingen, die met een heldere lichtflits gepaard gingen. van alle Europese volkeren, ook de Sovjet-Unie en haar bondgenoten, deel uitmaken: voortzetting van de bewa pening van Europa, ongeacht het Rus sische vredesoffensief, en instelling van een Europese defensiegemeen schap: deelneming van de Westduitse regering aan vier-mogendhedenbespre- kingen over Duitsland; en voortzetting van de verbondenheid met de Westelij ke mogendheden, ook na herstel van de Duitse eenheid. Adenauer heeft in dit verband in Washington de waarschuwing laten ho ren, dat een geneutraliseerd Duitsland het grootst denkbare gevaar voor Europa zou inhouden. De bollenstreek en de bloementen toonstellingen te Heemstede en Lisse hebben gisteren hun eerste echte „bollendag" beleefd. De drukte die al in de morgenuren begon en de hele dag aanhield, wekte herinneringen aan „ouderwetse" bollenzondagen, zoals die in vorige jaren op Pasen en Pink steren bij stralend lenteweer te zien 'waren Eindeloze files auto's en motoren vulden de toegangswegen van Haarlem in het Noorden en Leiden in het Zuiden uit, en de rijkspolitie had han den vol werk om de verkeersstromen in goede banen te leiden. Talloze vreemdelingen hebben deze Zondag de bollenstreek bezocht. Vele Belgen zijn al vóór de wedstrijd Nederland— België een kijkje in bloemenland gaan nemen, en nog meer gingen na afloop van de wedstrijd in overwinningsroes genieten van de thans in volle pracht prijkende „Flora 1953", „Keukenhof" en de open velden. In de binnenstad van Haarlem gaf de verkeersstroom meermalen aanleiding tot opstoppin gen. Dezer dagen is er een comité gevormd, dat zich voorneemt ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van dr ir C. Lely, die de eerste stoot heeft gegeven tot de dioogmaking van de Zuiderzee, een stand beeld op te richten. Dit standbeeld zal worden vervaardigd door Man S. Andries- sen en het zal op de Afsluitdijk verrijzen. Bij een autobotsing in het centrum van Keulen is een 47-jarige dame, mevrouw Th. Chr. Oosterbaan uit Den Haag, om het leven gekomen. Haar schoonzoon en dochter, die bij haar in de auto zaten werden zwaar gewond. DRIE-DIMENSIONALE FILM IN AMSTERDAM Vrijdag a.s. zal in de cinema Jtoyal te Amsterdam de eerste 3-dimensionale speel film „Bwana Duivel" worden vertoond. De toeschouwers moeten bij de vertoning speciale brillen dragen, die hen bij de ingang van het theater worden verstrekt. In het kader van een nieuwe, krachtige actie tegen de Mau Mau in Kenya hebben Britse troepen en Afrikaanse politie kortelings ruim zevenduizend inboorlingen uit hun dorpen in de Nathari-vallei, acht kilometer ten Bloorden van Nairobi, verdreven, omdat zij de Mau Mau tegen de Britten hadden ge steund. Deze telefoto toont de verdrevenen bij het inpakken van hun bezittingen. Vele Zeeuwse gemeentebesturen blijken ernstig bevreesd te zijn, dat de uit keringen aan de rampslachtoffers uit het NRF, straks in mindering zullen wor den gebracht op de Rijksuitkeringen. In de jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, is deze bezorgdheid uitgesproken. De burgemeester van Oost- en West-Souburg zei op deze verga dering, dat op deze wijze de giften van het rampenfonds neerkomen op dona ties aan het Rijk, hetgeen zeker in strijd is met de bedoelingen van de gevers. Het rampenfonds zorgt voor de belegging van de boterham, maar het Rijk moet voor die boterham zelf zorgenOok het provinciaal bestuur denkt er zo over. Ernstige critiek werd geuit op de hoogte der voorschotten wegens ge leden bedrijfsschade. Een bakker, die ruim 23.000 gulden schade had geleden, kreeg een voorschot van 3000,om weer te beginnen. Ook is men weinig gesticht over het stelsel, dat de regering schijnt te wil len toepassen bij de toekenning van voorschotten op de schadevergoeding voor verloren huisraad. Uitgegaan wordt daarbij van uniforme standaard- uitzetten en uniforme prijzen voor de gezinnen. De schade moet worden op genomen zoals die werkelijk is gele den en een andere vorm is niet aan vaardbaar. De oesterkwekers in Zeeland zijn in middels bevreesd vcor uitvoering van het drie-eilandenplan, dat de afslui ting van de Zeeuwse zeegaten tenge volge zal hebben. In een protestverga dering hebben ze hun bezorgdheid lucht gegeven- Zeeland wenst ook meer zweminrich tingen, hetgeen te billijken valt. Wan neer meer Zeeuwen de zwemkunst machtig waren geweest, zou het aantal slachtoffers bij de overstromingen on getwijfeld veel geringer zijn geweest. HET opperbevel van de strijdkrachten der Verenigde Naties heeft er in toe gestemd. dat de volledige onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea komende Zaterdag zullen worden hervat, zulks op voorstel van de com munisten. De verbondenen zelf hadden Donderdag de besprekingen willen be ginnen. Het besluit viel tijdens een korte bijeenkomst van de verbindings officieren op Zondagmorgen. De onderhandeia-en gingen uiteen na te hebben afgesproken, dat zij zouden bijeenkomen, zodra een der partijen hierom zou verzoeken. Volgens een communistische radio-uitzending zouden beide par tijen omstreeks 20 Juni een wapenstilstand kunnen sluiten. ner opwachtte, dat de vooruitzichten op overeenstemming in Korea thans gunstiger zijn. Overigens heeft hij toe stemming gegeven, nog twee Zuid- koreaanse divisies in dienst te stellen. Er zijn er thans zestien in actieve dienst. De Noordelijken hebben hecleumor- pENERAAL Mark Clark verklaarde te Moensan, waar hij het eerste con- vooi zieke en gewonde krijgsgevange gen een begin gemaakt met de uitleve ring van de eerste gewonde geallieerde soldaten. De verbondenen op hun beurt droegen eveneens een aantal gevange nen over; zij ontvingen, behalve vijf tig Zuidkoreanen, ook dertig Amerika nen, twaalf Engelsen, vier Turken, een Canadees, een Zuidafrikaan, een Phi- iippino en een Griek. Tien hunner wer den per brancard vervoerd. Voorts zijn Zaterdag te Antoeng veertien Franse burgers vrijgelaten, die sinds het begin van de vijandelijk heden in Korea in Noordelijke gevan genschap hadden vertoefd. Zij zullen naar Moskou worden overgebracht en daar aan de Franse ambassade worden overgegeven. Bij ongeregeldheden in een krijgsge vangenenkamp op het Zuidkoreaan.se eiland Jontsjo zijn vier coiiimunistei gedood en zeven-en-veertig gewond. Evatt wenst ontmoeting van Grote Dfe Het bestuur vam de Westduitse so cialistische partij heeft zich aangeslo ten bij de eis van de partijvoorzitter, Ollenhauer, in een radiorede, uitge sproken, dat de Bondsregering onver wijld om een initiatief moet verzoeken inzake een vier-mogendhedenconferen- tie over Duitsland. Ollenhauer is hierin bijgevallen door Johannes Dieckmann, de voorzitter van de Oostduitse Volkskamer, in een tele gram aan een communistische confe rentie te Amsterdam en aan een groep linkse Labourleden. Het verlangen naar zulk een conferentie zit blijkbaar in de lucht, want de leider der Australische oppositie, de soicialist Hervert Evatt. drong Zaterdag aan op een ontmoeting van Eisenhower, Churchill en Malen kof. De Algemene Vergadering der VN heeft met algemene stemmen de Bra ziliaanse resolutie aangaande Korea aanvaard. Daarin wordt met blijdschap kennis genomen van de recente ont wikkeling en heihaald, dat de vergade ring al het mogelijke za) doen om gunstige voorw aarden te schepDen voor het bereiken van de vredesdoeleinden en de verzoening, belichaamd in liet handvast der VN. De vergadering is verdaagd tot op het moment, waarop de voorzitter het tijdstip gunstig zal achten voor een debat over de uitkomst der bespre kingen in Panmoendjon. De begrotingscommissie zal de ko mende week nagaan, of er gelden <un nen worden uitgetrokken voor een commissie van onderzoek, welke moet nagaan of de geallieerden in Korea 'iektekiemen als oorlogswapen gebrui ken. Pas daarna komt deze zaak in de Algemene Vergadering aan de orde. De herverkaveling van Schouwen— Duiveland. Tholen en andere gebieden zal door een pas gevormde commissie worden bestudeerd. De door de ramp gedupeerde pluim veehouders zullen worden geholpen door hun collega's uit de gespaarde gedeelten van ons land. Van de pluim veehouders worden 70.000 broedeieren gevraagd, waaruit men 23.000 prima jonge hennen hoopt te kunnen selecte ren. In het Rampenfonds is momen teel een bedrag van 106.7 millioen gul den aanwezig. Sinds Vrijdagavond is er dus honderdduizend gulden bijgeko men. Het Zeeliedencomité 19391945 heeft zich in een adres gericht tot de mi nisterraad en de Eerste Kamer, om een reeds lang hangende kwestie, na melijk die der week- en maandbrieven, nogmaals voor te leggen, nadat men in Maart 1952 een onbevredigend ant woord van de minister van Verkeer en Waterstaat had ontvangen. Zoals men zich herinnert bleven de week en maandbrieven gedurende de oorlog doorlopen. Ze werden echter niet vol ledig van de gage afgehouden, doch slechts voor tweederde. Bovendien werden aan de in Nederland achterge bleven familie uit de zogenaamde „Zeemanspot" bedragen verstrekt. Volgens het comité heeft de regering het vraagstuk van de week- en maandbrieven en van de zeemanspot anders behandeld dan tijdens de oor log was overeengekomen. De communistische journalist B. Riezouw, is als lid van de CPN ge royeerd. Zijn afdeling van het dis trict Amsterdam der CPN veroordeelt ten scherpste dst hij tezamen met de onlangs uit de partij gestoten B. Polak, ten huize van een zekere Romein, heeft deelgenomen aan een poging om een vijandige verklaring tegen de Sovjet-Unie en de volksdemocratische landen te doen aannemen, zulks onder leiding vanL. v. d. Land en Van 't Reve. Voorts wordt Riezouw ervan beschuldigd vriendschappelijke be trekkingen met één der leidende fi guren uit de „Juli-oppositie" D Gou- looze, een verklaarde partij-vijand, te hebben onderhouden. De kwestie der „vluchtschepen", waarmee de regering in geval van een aanval op ons land, naar veiliger oor den zou moeten vertrekken, is weder- °Jn de belangstelling komen te staan Nadat eerst van officiële zijde was ontkend, dat zulke „v lucht schepen gereed zouden liggen, cir culeerde nu het bericht, dat er op be paalde schepen, welke door particu- jere? ter beschikking worden ge houden. een aantal plaatsen voor re geringspersonen zou zijn gereserveerd. v an officiële zijde is ook dit bericht met de meeste nadruk tegengesproken. Het bezoek van de Westduitse Bondskanselier Adeneuer aan de V.S. is ten einde. Aoenauer is Zondag van New York naar Europa teruggekeerd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1