Het slechtste interland-seizoen sinds jaren besloten met een nederlaag tegen België Na rust werd technisch overwicht in twee doelpunten uitgedrukt Oranje mag met 0-2 tevreden zijn De geblesseerde Lenstra faalde Een homogene Belgische ploeg zonder zwakke olekken Spartaan-captain schoot raak Nederlandse defensie hield lang stand Nederlandse voorhoede van vier man A cmana zag kostbaar puntje teloor gaan J. Sweering kampioen driebandsfoten TIJGERLIJM Van Swol en Wilton in het Davis Cup-team (Van onze sportredacteur) RUIM zestig minuten heeft de enthousiast spelende Nederlandse verdediging Stand kunnen houden tegen de geraffineerde Belgische aanvallen. Zestig minu ten lang konden Terlouw en zijn helpers de dreiging van een grote nederlaag op een afstand houden. Bij alle technische en tactische tekortkomingen van de meeste Nederlandse spelers moet de verdediging een eresaluut worden gebracht voor de wijze waarop de strijd tegen de Belgische overmacht werd aangepakt. Het heeft niet mogen baten. Ook de laatste interlandwedstrijd van dit seizoen, het slechtste dat wij ons kunnen herinneren, eindigde in een 2—0 nederlaag. Het werd slechts 2 0 en dat zou men eervol kunnen noemen, ware het niet dat het verschil in techniek en lichaamsconditie zo groot was, dat die 20 geen beeld van de krachtsverhouding geeft. Het mag dan waar zijn dat het Nederlands elftal tegen het einde van de eerste en in het begin van de tweede helft bepaald een overwicht had, effectief was het echter nimmer. TNE BELGEN lieten snel blijken wat zij van plan waren. Nog voordat de wijzer van de chronometers tweemaal rond waren geweest, hadden Janssens, de zwakste speler uit de Belgische voorhoede, en Torke Lemberechts, de eeuwig jeugdige, ieder een corner mo gen nemen. Terlouw, stoer als immer, stond in deze periode een snelle voor sprong van de Belgen in de weg, maar binnen vijf minuten hadden de Belgen de gehele Nederlandse defensie op zwakke plekken afgetast. Tebak, voor het eerst op zijn plaats als linksback, had zich ge.lukkig zeer snel ingespeeld, maar toch kon hij niet verhinderen, dat de snelle Torke regelmatig openin gen wist te vinden, waardoor kansen voor Coppens, Mermans en Anoui ont stonden. Er is een tijd geweest, dat de Belgen probeerden de bal op Oosten rijkse wijze in het doel te lopen. Het binnentrio van de Rode Duivels was gisteren echter bijzonder schotvaardig en Landman heeft dan ook vele malen moeten bewijzen, dat hij een waardig plaatsvervanger van Piet Kraak is. Bovendien is de Rotterdammer over zijn plankenkoorts heen en dat gaf de defensie de nodige zekerheid. Vooral Terlouw, want zonder blikken of blo zen speelde hij uit de meest gevaar lijke situaties op zijn clubgenoot terug. Dat hij de zestigduizend Nederlanders op de tribunes daarmee hartkloppingen bezorgde, zal hem waarschijnlijk zijn ontgaan, evenals het feit, dat hij wel bijzonder „hoog spel" speelde. Intussen verflauwde het hevige offensief waar mee de Belgen het Nederlands elftal in het eerste kwartier onder de voet dachten te lopen en zo nu en dan kon ook de Oranje voorhoede enkele aan vallen opzetten. Maar wat een verschil met het raffinement van een Coppens, Mermans en Anoul. Met alle waarde ring voor het harde zwoegen van Van Beurden en Bleyenberg, moeten die aanvallen als pover worden gekwalifi ceerd. Tot overmaat van ramp was de enige Nederlander, die wat voetbal intelligentie betreft, met Coppens kan wedijveren, vleugellam. Abe Lenstra was of abominabel slecht in vorm of zwaar gehandicapt door zijn blessure, opgelopen in de wedstrijd tegen Leeuw arden. In ieder geval was hij gisteren zijn plaats niet waard en wij hadden dan toch maar liever een Piet van der Kuil aan het werk gezien. Het falen van Abe had tot gevolg, dat Luiten te ver terug getrokken moest spelen, zijn taak in de aanval maar slechts ten dele kon vervullen en op het middenveld min of meer faalde. Aan Klaassens en Een aanval op het Belgische doel. Keeper Seghers heeft de hal klemvast gevangen voordat Van Ede gevaarlijk kan worden. In het midden Huysmans. Biesbrouck, die het tegen Mermans en Anoul toch al zwaar genoeg hadden, werden daardoor wel zeer hoge eisen gesteld en het laat zich begrijpen, dat onder deze omstandigheden van dege lijke spelopbouw geen sprake kon zijn. Het plaatsen, toch al een zwak punt van de Nederlandse spelers was zeer slecht verzorgd. De kleine debutant van de Belgen, rechtshalf Huysmans. bleek bovendien een zeer goede greep te zijn geweest, met het gevolg, dat onze Zuiderburen het eerste half uur volledig heer en meester van het mid denveld waren. Vanuit de middenlinie werden voortreffelijke aanvallen opge zet en telkens weer zocht de gevaar lijke Belgische voorhoede het heilig dom van Landman op. Gevaarlijke momenten waren dan ook niet van de lucht, ook al omdat Terlouw c.s. met het verstrijken van de tijd op soms wat riskante wijze de buitenspelval han teerden. In de eerste helft liep het nog goed af. hoewel dat voor een niet on belangrijk deel op het debet van Land man moet worden geschreven. Het op stellen van de Sparta-doelman was eminent en steeds weer was hij, als dat nodig was, op tijd uit zijn doel. In de voorhoede ging het minder gunstig. De actieve Bleyenberg, onze beste man uit de aanvalslinie, kon tegen het gedegen spel van Carré en ziin mannen niet veel uitrichten, waar bij echter wel dient te worden aange tekend. dat hij van Van Beurden, die als verbindingsspeler wel voldeed, voor het doel weinig en van Lenstra in het geheel geen steun ondervond. Na een half uur spelen ging het in de Neder landse voorhoede echter iets beter kloppen. Klaassens en Biesbrouck kon den wat meer aandacht aan de aanval besteden, Van Ede liet eindelijk zien waarom men in Rotterdam zo met hem dweept en zelfs Lenstra kreeg even de „geest". De Belgische verdediging had in die periode zelfs de steun nodig van Mermans en Anoul. Voor de eerste maal tijdens deze wedstrijd kwam even de bekende sfeer van voorbije glorie volle voetbaljaren om de hoek kijken. Het publiek steunde de Nederlandse ploeg met geestdriftige toejuichingen, welke evenwel snel verstomden toen bleek, dat de aanvallen te sober van opzet waren om de Belgen werkelijk ernstig te kunnen verontrusten. W/IJ hebben kennelijk de indruk, dat tijdens de rust in de Belgische kleedkamer enkele waarheden aan het adres van Coppens zijn verkondigd. Deze voetbalgrootmeester had in de eerste helft al te graag de gelegenheid aangegrepen met fabelachtige dribbels in een ren langs drie, vier Nederlandse verdedigers te snellen. Deze show sor teerde geen enkel effect, want tenslotte was er altijd wel een been van Ter louw of Tebak. dat hem de bal ontfut selde. In de tweede helft werden de individuele pogingen van Coppens min der talrijk. Minder vaak zocht hij ook het duel met Terlouw op. begrijpelijk overigens voor hen, wie de forse body van de Nederlandse stopper voor ogen staat en dat had tot gevolg, dat de Bel gische aanvallen, hoewel minder spec taculair, toch gevaarlijker werden. Wonderlijk genoeg boekten de Belgen echter het eerste succes uit een aan val, die zich aanvankelijk vrij onge vaarlijk liet aanzien. Reeds te vaak hadden de Nederlanders op de buiten speltactiek vertrouwd. Het was vaak meermalen een kwestie van millime ters en in die achttiende minuut bleek de berekening van Terlouw nu eens niet te kloppen. Tevergeefs werd ge wacht op het fluitsignaal van de Zweedse arbiter Ahlmer, en van die korte aarzeling maakten de Belgen een uitstekend gebruik om de eerste winst op het scorebord te laten schrijven. Een messcherpe pass van Anoul vond de razendsnel reagerende Coppens op zijn plaats. Even slechts had de Belgi sche aanvalsleider nodig om positie te zoeken, maar toen volgde dan ook een schot zo hard en zuiver dat er voor Landman geen grijpen naar was. Vijf minuten later stond de man aan het scoringsbord reeds met het cijfer twee in de handen toen Coppens andermaal een fout van de Nederlandse defensie had afgestraft en met de bal aan de voeten op het onbeschermde doel van Landman afstoof. Nu had Coppens ech ter te veel tijd nodig om zijn schot te lossen, zodat de Nederlandse verdedi gers gelegenheid kregen het gat zo klein te maken dat de Belg de paal in plaats van het net trof. Met nog twintig minuten te spelen werd echter toch het tweede doelpunt geboren. Torke Lemberechts had zich einde lijk geheel vrij kunnen maken van Tebak. Met een tikje naar Mermans speelde hij Terlouw en Odenthal uit positie en het volgende moment had de vrijstaande Jarsens de bal reeds als op een presenteerblaadje gekregen. An dermaal moest Landman misgrijpen en ook r.u trof hem geen blaam. Het tweede doelpunt was evenals het eer ste volkomen onhoudbaar. Met dit doelpunt was de woers'and van het Nederlands elftal gebroken. De slechte lichamelijke conditie was oorzaak dat de Nederlanders he< enthousiasme van voor de rust niet meer konden opbrengen en nu pas bleek hoe groot het verschil in tech niek tussen Belgen en Nederlanders is geworden. Het was maar een geluk dat schieten nog steeds niet de sterk ste zijde van de Belgen is, want anders zou deze wedstrijd nog in een volle dige aebacle zijn geëindigd. Op het moment dat vele honderden teleurgestelde Nederlanders hun zo moeizaam verworven plaats op de tri bune verlieten, vonden de Belgen het welletjes. Zij namen genoegen met een 2—0 overwinning en voor Oranje was het de gelegenheid om te proberen althans de eer nog te redden. De te trage combinaties in de voorhoede vonden de Belgische verdediging ech ter ook nu weer op haar plaats en in de veel gewraakte „nul" op het sco- ringbord kwam dan ook geen verarde- ring. En als wij eerlijk zijn zou zelfs een doelpunt een te grote beloning zijn geweest voor het povere aanvals- spel van de Nederlandse voorhoede. Mermans. in wedstrijden tegen het Nederlands elftal sterk in het missen van doelrijpe kansen, faalde in de laatste minuut toen hij alleen voor het door Landman verlaten doel kwam te staan. Het maakte echter niet veel uit. Meer dan de doelcijfers had het spel uitgewezen dat de Nederlandse voetballeeuw niet meer in staat is als volwaardige tegenstander van de Rode Duivels op te treden. Het ogenblik waarop Janssens het tweede Belgische doelpunt scoort. V.l.n.r.: Lemberechts, Klaassens, Odenthal, Mermans, Biesbrouck, Janssens, de geslagen Landman, Tebak, Coppens en Terlouw. Hoe de voetbal rolde NederlandBelgië 02 AmsterdamBrussel 10 Rotterdam—Antwerpen 3—3 België BNederland B 20 Nederl.-jeugdBelgië-jeugd 21 IC: SittardiaJuliana 44 2 A AlcmariaDe Spartaan 22 (onder protest van Alcmaria) (Van onze sportredacteur HET wordt langzamerhand beslist onplezierig een verslag te moeten maken van de interlandwedstrijden van het Nederlands voetbalelftal. Niet omdat wij de laatste tijd aan nederlagen gewend zijn geraakt, maar omdat die nederlagen telkens weer verdiend zijn en het vertoonde spel geen enkele hoop voor de naaste toekomst biedt. Ook in de 200ste ontmoeting met België was dit het geval. Toen scheidsrechter Ahlmer voor de laatste maal floot, hadden onze Zuiderburen tweemaal de weg naar Landman gevonden. De Nederlandse aanvalslinie was volkomen in gebreke gebleven en helaas moeten wij erkennen dat Lenstra c.s. ook geen doelpunt hadden verdiend. Het enige optimistische geluid dat wij ten aanzien van het spelpeil kunnen laten horen is, dat de wedstrijd tegen België niet zo slecht was als die tegen Zwitserland en Denemarken. Met de 2-0 nederlaag mogen wjj eigenlijk nog tevreden zijn. Het had met hetzelfde gemak ook 4-0 of 5-0 kunnen worden. De Belgische aanvals linie, samengesteld uit spelers met klinkende namen als Coppens, Mer mans, Anoul en Lemerechts gleed vooral in het eerste half uur met een verbazingwekkend geinak door de Ne derlandse defensie en als Coppens, de voetbalartist van Beerschot wat min der zelfzuchtig zou zijn geweest Wij moeten er niet aan denken. Toch mogen wij niet beweren, dat de Ne derlandse defensie heeft gefaald. Landman, Terlouw, Odenthal, Bies brouck, Klaassens en vooral Tebak hebben bergen goed werk verzet. Het middenveld werd echter zo volledig door de Belgen beheerst, hetgeen de Rode Duivels in hoge mate dankten aan de goed terugkomende binnenspe- lers Mermans er Anoul en rechtshalf Huysmans, dat her harde werken van de Nederlandse ploeg tevergeefs moest zijn. In de Nederlandse voorhoede speel de Abe Lenstra op halve kracht. De keuzecommissie had gemeend de Fries, niettegenstaande zijn vorige week opgelopen blessure, toch te moeten opstellen, maar geen momeni beeft de ongekroonde voetbalkoning van het Noorden dat besluit kunnen "echtvaardigen. Het kwam er eigenlijk nn neer dat Luiten zonder een binnen- «oeier moest operen en dat was eer taak waartegen de kittige Utrechte', niet was opgewassen Dat onder dez' omstandigheden de rechterv'eugel ge "aarlijker was zegt niet zo wonder veel. Van Ede heeft in de tweede helft aardige dingen laten zien. Var Beurden toonde dat hij inderdaad een -r>e'T nvt eor>a-if<>iten is en Bleven berg ten slotte was de goedwillende ti'ir technisch onvoldoende aanval» 'eider die door Carré vol'edie in be dwang werd gehcuden. Bovendien mis ten de kopstoten waarmee Bleyenberg een enkele maal kansen kon scheppen, ieder nuttig effect omdat de binnen- spelers daar geen gebruik van konden maken. Het opstellen van Carré was voor treffelijk en vooral als leider van de defensie is de krachtige zwartgelokte man uit Luik van onschatbare waar de. De backs Dries en Van Brandt kregen geen moment gelegenheid om Gistermorgen half twaalf hadden zich op het Alkmaarse Sportpark vele hon derden voetballiefhebbers verzameld, °ie getuigen wilden zijn van een uniek schouwspel. Van Lier, de aanvoer der van De Spartaan was namelijk naar Alkmaar gekomen om de penalty te nemen welke eigenlijk enkele maan den gelegen genomen had moeten wor den. Onder het toeziend oog van scheids rechter Augustijn stelde de Alcmaria- doelman Vasbinder zich omstreeks kwart voor twaalf onder de lat op. Op het moment dat het fluitsignaal klonk, nam Van Lier, sterk geconcentreerd zijn aanloop en beheerst schoot hij de bal hard en strak langs de Alcmaria- doelman. De voorlopige uitslag van de wedstrijd AlcmariaDe Spartaan is daardoor 22 geworden. Voorloopig, want Alcmaria heeft, reeds voordat de strafschop genomen was. beroep aan getekend tegen het besluit van de pro testcommissie de penalty toe te kennen. Het is dus nog steeds niet zeker hoe de definitieve uitslag zal wordep. De (voorlopige) stand in afdeling 2A luidt: ZFC 16 12 2 2 26 32— 8 De Kennemers 17 11 4 2 26 36—19 uvv 16 7 4 5 18 30—27 DWV 17 6 3 8 15 23—33 KFC 16 5 4 7 14 33—33 De Spcrtaan 15 5 4 6 14 18—20 Hollandia 15 4 5 6 13 23—27 WA 16 5 2 9 12 23—32 HRC 15 4 3 8 11 21—34 Alcmaria 15 3 3 9 9 24—35 Voor de eerste klasse C werd de wedstrijd SittardiaJuliana gespeeld. De punten werden gedeeld, zodat de gasten zich weer een punt verder van de laatste plaats distancieerden. Sparta 20 13 3 4 29 43—19 Willem 2 20 11 5 4 27 59—35 MVV 20 9 7 4 25 36—22 VVV 20 9 6 5 24 33—29 BW 19 9 5 5 23 40—21 Excelsior 19 9 5 5 23 48—33 Sittardia 21 10 3 8 23 48—50 Longa 18 9 1 8 19 31—31 Emma 20 8 3 9 19 44—41 SVV 20 8 1 11 17 36—42 Brabantia 19 7 0 12 14 28—40 Juliana 20 4 6 10 14 26—41 HBS 20 4 2 14 10 29—52 Theole 20 3 3 14 9 29—74 De Amsterdammer J. Sweering heeft het te Utrecht gehouden hoofdklasse-tor nooi driebanden gewonnen. De eindstand luidde: J. H. Sweering 11 9 0.781 J. C. Baay 8 8 0.620 H. Popeijus 7 8 0.725 J. Broekhuizen 7 6 0.708 N. Sbkkelman 7 5 0.680 L Teegelaar 7 10 0.657 H. de Ruyter Jr 6 7 0.709 H. Metz 3 5 0.589 De kolommen betekenen resn.: match- punten, hoogste serie en moyenne. ...Ja luisteraars jaé, dit is een moment om nooit te vergeten. Een solo-run van goal tot goal. Geen speler komt er aan te pas. Het lijkt wel ot de bal aan ïn schoen gekleeid zit met tAdvertentle tng Med.) te schitteren. Daarvoor was het spel van Luiten en Van Ede niet sterk ge noeg. Van de halfspelers was Huys mans verreweg de beste. Doelman Seghers ten slotte heeft enkele scho ten behoorlijk gestopt, maar de goalie van La Gantoise was beslist niet zeker was zichzelf en meer dan eens liet hg een bal uit zijn handen vallen. De beste voetballer van het gehele veld was zonder enige twijfel Coppens. Soms, vooral in de eerste helft, te veel indi vidualist, maar toch een knaap die telkens weer gevaarlijke situaties wist te scheppen en fouten op feilloze wijze afstraft. Mermans en Anoul kunnen op een goede wedstrijd terug zien. hoewel eerstgenoemde enkele zeer goede kansen op onbegrijpelijke wijze heeft gemist. Lemberechts was wee- snel en glad als altijd. Hij heeft vai de Belgische plnog waarschünlijk de lastigste wedstrijd gespeeld, 'wan' -een moment werd hij door Tebak met rust gelaten. Zonder dat heeft hr -efaald was linksbuiten Janssen oi "V zwakste speler. Als geheel maakte het Reio-ische elftal een homo-ene in druk. Het was een teem zonder ,;ite-P "nroken zwrkke plekk»n en dat kar van het Nederlands elftal bn lange na niet worden gezegd. Het Nederlands Davis-Cup team, dat op 24, 25, en 26 April op de Mets-banen te Sdieveningen een oefenwedstrijd tegen Noorwegen speelt en het weekeinde daarop, op 1, 2 en 3 Mei, eveneens te Scheveningen, tegen Ccylon in de eer ste ronde van het Davis-Cup tornooi uitkomt, is door de keuze-commissie van de KNLTB samengesteld. Zowel de enkelspelen als het dubbel spel zullen worden gespeeld door Van Swol en Wilton. Reserve voor het en kelspel is Van Meegeren, en voor het dubbelspel Van Dalsum. Het medespelen van Van Swol op de eerste dag van de oefenwedstrijd tegen Noorwegen is nog niet definitief. STORMVOGELS STERKER DAN HET VOORLOPIG ZATERDAG ELFTAL Te IJmuiden werd een oefenwed strijd gespeeld tussen Stormvogels en "et voorlopig Zaterdag elftal van de KNVB. Stormvogels won met 5—1, na bij rust reeds met 3—0 te hebben ge leid.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3