Eerste vrijgelatenen waren in een vrij behoorlijke conditie Duitse kinderen keren terug Engeland achter vredesoproep van president Eisenhower Chinese nationalisten openen een tweede front in Birma Drie dodelijke ongevallen Lagere vergoeding bij afmaken mond- en klauwzeervee Onderzoek Ontwerp Gezondheidswet bij de Tweede Kamer ingediend Communistische propagande was van geringe betekenis UilWISSELING TE PANMOENDJON BEGONNEN Londen wenst conferentie van Grote Vier Dulles weet nog van niets Generaal Mark C'ark in levensgevaar Droge Oostenwindmet veel zonneschijn WEERBERICHT Operaties van basis in Thailand uit balans van één dag m de hoofdstad De Spionnagecomplot ontdekt in Oostenrijk Immunisatie door vaccin nu volledig De instelling van provinciale raden Jongens Finaly gaan naar neutrale instelling DenemarLpn oaa* heden ♦er stembus Dinsdag 21 April 1553 VERENIGDE NOORDHOLLANÖSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11698 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur R M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Deo Helder PostgLronummei 449041 Telefoon 234S TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—. eik woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 1 0.49 Verleden week keerde met de D-trein uit Praag een groepje Duitse kinderen na een scheiding van acht jaar naar het vaderland terug. Op het grensstation werden de kinderen door het Rode Kruis en hun over gelukkige ouders in ontvangst genomen. De kinderen werden begin 1945 naar Tsjechoslowakije gezonden en nu pas teruggegeven. We zien hier de overdracht van de elfjarige Maria Vuchs, die bij een luchtaanval een oog en een arm verloor. JJNGELAND en waarschijnlijk alle landen der vrije wereld zullen zich gaarne scharen achter de vredesoproep van generaal Eisenhower, zo heeft Churchill, de Britse premier, gisteren onder toejuichingen van regeringsaanhangers en op positie in' het "Lagerhuis verklaard. Hij zeide te hopen, dat hieromtrent spoedig besprekingen tussen enige van de voornaamste hierbij betrokken landen zouden kunnen beginnen. Overigens wenste hij zich niet uit te laten over de kwestie, of communistisch China al dan niet zou moeten worden toegelaten als lid der VN, indien eenmaal een bestand in Korea zou zijn geslóten. het bestand geen resultaten kunnen op leveren. dan zou dit van invloed kun nen zijn op het sluiten van een wapen stilstandsovereenkomst. AP een persconferentie te Washington heeft Dulles. de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, ver klaard, niets te weten van een plan voor een vier-mogendhedenconferentie met de Sovjet-Unie, waarop Churchill heeft gezinspeeld. Conferenties der grote mogendheden zouden nuttig kun nen werken, indien de weg ervoor was vrijgemaakt. Echter waren er tot nu toe geen voorbereidingen getroffen, al dus Dulles. Wel heeft Dulles een beroep op de Sovjet-Unie gedaan, om spoedig te ko men tot ondertekening van een vredes verdrag met Oostenrijk. Hij achtte dit een eenvoudige, maar belangrijke daad. In dit verband dient te worden ver meld, dat Engeland met Amerika en Frankrijk in overleg is getreden over de mogelijkheid van een conferentie van-vier over deze kwestie. Ten aanzien van Korea heeft Dulles nog medegedeeld, dat de bij het con flict betrokken regeringen waarschijn lijk haar standpunt aangaande 'n poli tieke regeling voor het Verre Oosten nog bekend zullen maken vóórdat er een wapenstilstand wordt gesloten. Mocht een politieke conferentie tijdens Eerste peultjes werden geveild Gisteren zijn aan de groentenveiling Ter Aar de eerste peultjes aangevoerd. De partij van 10 kg bracht f 530 per kg op. MABIJ PANMOENDJON is Maandagmorgen de eerste groep zieke en gewonde krijgsgevangenen aan de verbindingsofficieren der verbondenen uitgeleverd. Het waren overeenkomstig de afspraken honderd man van uiteenlopende natio naliteiten, die over het algemeen in een vrij behoorlijke conditie bleken te ver keren. Er waren geen ernstige zieken bij; wel vertoonde driekwart sporen van tuberculose dan wel bleek aan spijsverteringsstoornissen te lijden. Werkelijk ernstige gevallen waren er slechts twee; er was namelijk een lijder aan tuber culose en een man, wiens rechterbeen was afgezet. Enige mannen werden op brancards vervoerd. De teruggekeerde gevangenen waren gekleed in donker blauwe, zwaar gewatteerde Chinese uniformen, een blauwe muts en linnen schoenen. Zij hadden allen een deken bij zich. De mannen zijn per hefschroef- vliegtuig in snel tempo naar een ziekenhuis in Seoel overgebracht; wie er ge schikt voor bleken te zijn, gingen vandaar onmiddellijk per vliegtuig door naar Japan. Tegen de tijd dat de uitwisseling een aanvang zou nemen, nam de ge vechtsactiviteit aan het tweehonderd en vüftig kilometer lange front af. zijn, zich na hun terugkeer in het va derland bij de communistische partij aan te sluiten. De geallieerde krijgsgevangenen ble ken in twee groepen verdeeld te zijn geweest, die elkaar slechts te zien kregen op de tijden, dat zij werden overgeplaatst. De groepen woonden ge durende haar internering in afzonder lijke huizen. De groep diplomatieke geinterneerden werd het best behan deld. Een tweede groep was met de Franse en Amerikaanse burgers in één kamp ondergebracht. Gedurende de in ternering zijn drie Amerikanen en twee Britten overleden. Zes Britse burgers en een Ierse gees telijke, die door de Noordkoreaanse autoriteiten zijn vrijgelaten, zijn Maan dag in Moskou aangekomen. Veertien Franse geinterneerden zijn op wegnaar de Russische hoofdstad. gCHOUT-BIJ-NACHT John Daniels, de leider der geallieerde onderhan delingsdelegatie, was bij de uitwisse ling tegenwoordig. De gehele procedu re nam slechts een half uur in beslag. Generaal Mark Clark was tegenwoor dig in het uitwisselingshoofdkwartier in Moensan. Hij ontsnapte er ternau wernood aan de dood, toen het eerste hefschroefvliegtuig met vrijgelaten ge vangenen aankwam. Het toestel ging namelijk door een windvlaag scheef hangen, waarop een wiek rakelings over het hoofd van de zich snel buk kende generaal scheerde. Onmiddellijk daarna richtte hij zich weer op en ging de mannen begroeten. Uiteraard hadden de verslaggevers, die aan de zijde van de verbondenen de strijd in Korea meemaken, voor de ge vangenen zeer grote belangstelling. Zij ondervroegen verscheidene dezer man nen omtrent hun belevenissen in Ko reaanse gevangenschap. Velen gaven daarbij uitdrukking aan hun dankbaar heid over het feit. dat men hun vrij lating had weten te bewerkstelligen. De verklaringen der mannen liepen uiteen op het stuk der communistische propaganda onder de krijgsgevangenen. Sommige Amerikaanse militairen ver klaarden, dat de communisten zich niet bijzonder hadden ingespannen, om de communistische leerstellingen ingang te doen vinden. Weliswaar, zo vertel de een Britse korporaal Greenaway ge naamd, werden er dagelijks lezingen gehouden over wereldpolitiek, maar niemand werd gedwongen deze bjj te wonen. De voeding in de kampen was over het algemeen behoorlijk en zelfs goed geweest. De post der gevangenen was aan censuur onderhevig, maar niemand werd gedwongen, iets te schrijven dat tegen zijn opvattingen inging. Enkele zwakke broeders bleken in de tijd van hun gevangenschap commu nist te zijn geworden en van zins te De invloed van de Noordzee doet zich met mooie voorjaarsdagen weer merkbaar gelden. Zo kon gistermiddag bijvoorbeeld de temperatuur in Limburg tot 18 graden Celsius stijgen, tegen tot slechts 9 a 10 graden dicht langs de Noordzee en de Wadden-ei lan den. Dit alles neemt niet weg dat ook in onze kustprovincie, uit de wind en in het zonnetje, een temperatuur van omstreeks 12 d 14 graden C., die de komende da gen is te verwachten, mogelijk kan zijn. Hoge drukgebieden bo ven midden- en Oost-Europa zul len voorlopig de depressies die over IJsland en Scandinavië trek ken op een grote afstand van ons land houden, waardoor het zon nige weer overdag, met een vrij krachtige, droge wind, zal voort duren. Voor en tijdens zonsopgang is boven de zandgrond achter de duinen en met name in Kenne- merland, op beschutte plaatsen plaatselijk lichte nachtvorst niet uitgesloten. Verwachting tot hedenavond. AANHOUDEND ZONNIG Zonnig weer met een overwe gend matige wind tussen Noord- Oost en Oost. Iets hogere tempe raturen dan gisteren. WOENSDAG; Zon op 5.29. onder 19.49, Maan op 12.44, onder 3.12 Opnieuw uitgeruste Chinees-nationa listische troepen hebben in Birma een tweede front geopend op ongeveer vijfhonderd kilometer ten Zuidoosten van Rangoon. Ruim duizend gucrilla- strijders van het leger van generaal Li Mi zouden op honderdvijftig kilometer ten Oosten van de havenstad Moelmein Birma zijn binnengetrokken. Deze troepen opereren vanuit Mae Saut in Thailand. Zij hebben versterking gekregen van opstandige Karens en ontvangen ver moedelijk actieve steun van de rege ring van Thailand. Het Birmese kabi net heeft Maandag de situatie bespro ken. Het ontving het afgelopen week end een voorstel van de Verenigde Staten, om de strijd tegen de nationa listen te staken. Een beslissing dienaan gaande is thans in verband met de ont wikkeling der toestand uitgesteld. De bedoeling van deze nieuwe aan val is vermoedelijk, de druk der Bir mese regeringstroepen op de Chinezen, die het tingebied van Monghsat bezet houden, te verlichten. De Birmezen begonnen zeven weken geleden een offensief op deze 12.000 man sterke groep en aanvankelijk met succes. Een tweede mogelijkheid is, dat de Chine zen willen opdringen naar de haven Moelmein. teneinde bevoorrading over zee mogelijk te maken. Gistermiddag waren arbeiders bezig bij het RAI-gebouw te Amsterdam een truck, die gedeeltelijk ingepakt was, het terrein op te duwen. De truck waarvan de motor was uitgeschakeld, liep terug, waardoor een 6-jarig kind, dat ter plaatse aan het spelen was. de wielen over het hoofd kreeg. Het slachtoffertje is aan de bekomen ver wondingen overleden. Op de Zeeburgerdijk, bij de tunnel, geraakte een 6-jarig jongetje, dat met een autoped speelde, onder een vracht auto en werd gedood. Gisteravond ongeveer half tien heeft een 23-jarige motorrijder in de Oost- zaanstraat de macht over zijn stuur verloren. De man kwam met het hoofd tegen een muur terecht. Hij is aan zijn verwondingen bezweken. De Amerikaanse autoriteiten in Oos tenrijk hebben twaalf personen gear resteerd, die zich hebben schuldig ge maakt aan spionnage voor Tsjechoslo wakije en de Sovjet-Unie. Zij hebben militaire inlichtingen over Linz, Wels en Wenen verstrekt aan leden van de Tsjechische geheime dienst. Sommige hunner hebben reeds bekend. Binnen kort zullen de arrestanten voor een Amerikaanse rechtbank moeten ver schijnen. DIJ K. B. is de schadeloosstelling, die aan de eigenaar van vee, dat aan mond- en klauwzeer lijdt, en dat des wege moet worden afgemaakt, wordt uitgekeerd, verlaagd van 90 pet. tot 75 pet. van de waarde van het vee in ge zonde toestand, Vergoeding van 90 pet. van de waar de van het vee in gezonde toestand was gebaseerd op de omstandigheid, dat geen effectief imuniseringsmiddel tegen het mond- en klauwzeer bekend was. De bereiding hier te lande van een vaccin met volledig immuniserend vermogen heeft thans een zodanige omvang, dat voldoende entstof aanwe zig is om op korte termijn de gehele Nederlandse rundveestapel immuun te maken, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mee. Elke veehouder kan derhalve zijn runderen tegen mond- en klauwzeer doen inenten en er is dan ook geen re den meer, aan veehouders, die van deze mogelijkheden geen gebruik ma ken, in geval van aantasting van hun runderen door de ziekte, en de daar opvolgende afmaking, dat percentage van de waarde der dieren te vergoe den, dat voorheen onder geheel andere omstandigheden juist werd geacht. Naar wórdt verwacht, zal de verla ging van het percentage voor sommige veehouders een prikkel vormen, hun runderen te doen inenten. 70ALS wij de vorige week hebben be- L richt is een conflict ontstaan tussen de Nederlandse regering en het Philips- concern. Philips had een bedrag van f 1.000.000 gekregen voor de technische ontwikkeling van een radioapparaat voor voertuigen. Bij gereedkomen van het prototype zou een order voor ver vaardiging in serie (van f 25 000.000) worden geplaatst. Deze order is niet uitgegeven, omdat Defensie van oordeel was, dat he door Philips ontworpen apparaat niet vol deed, Hierover heeft een lid van de Tweede Kamer vragen aan minister Staf gesteld. Terecht, want niet alleen is het millioen voor ..research" uiter aard geheel of gedeeltelijk verbruikt, maar de order zal nu in het buiten land worden geplaatst, hetgeen onze veelgeroemde industrialisatie niet ten goede komt. Deze kwestie heeft een precedent: enige tijd geleden plaatste Defensie een order in België, waarover de Ne derlandse textiel-fabrikanten buitenge woon ontstemd waren. Men vraagt zich nu uiteraard af of de mannen op het Plein in Den Haag een voorkeur heb ben voor buitenlands materiaal. Want het is toch op zijn minst vreemd te ver onderstellen, dat een bedrijf als Phi lips, dat beschikt over de knapste tech nici, niet in staat zou zijn aan redelijke verlangens van de opdrachtgever te voldoen. In dit verband is een ander probleem van minstens even groot belang: het wetenschappelijk onderzoek in ons land wordt bedreven op kosten van particuliere bedrijven. Althans in hoofdzaak. Het Rijk is niet bijzonder scheutig, waar het betreft inrichting en instandhouding van moderne labo ratoria, waar onderzoekers zich vrijelijk met gewichtige vraagstukken kunnen bezighouden. De situatie is veelal zo, dat onze research een „doel-onderzoek" is, opgezet „met het doel" een bepaald preparaat, een bepaald instrument e.d. te vervaardigen. Daarbij wordt verge ten. dat vindingen, die voor de mens heid van enorm belang bleken te zijn, meestal volkomen toevallig waren. Voor ons ligt op dit niveau je kern van de kwestie. Het conflict tussen de regering en Philips is er eigenlijk ook een uitvloeisel van. Het is te hopen, dat de minister in zijn antwoord dui delijk is. Ons volk heeft wel iets te maken met de beschikbare 25 millioen! Dit bedrag had in ons land moeten blijven. Slechts brede en oprechte in lichtingen kunnen onze ont- stemming wegnemen. IX) Leden van de Tweede en de Eerste Kamer hebben Maandagmiddag een bezoek gebracht aan „Keukenhof' te Lisse. Dr Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer rechtsen mr jonkman, voorzitter der Eerste Ka mer (links) samen met de voorzitter van Keukenhof, de heer Van Wa- veren, in bewondering voor „de bollen". Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp gezondheidswet, dat wij zigingen van de tegenwoordige ge zondheidswet, die van 1919 dateert, op het oog heeft. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staatssecretaris van Volksgezondheid erkennen de rechtmatigheid van de wens van de particuliere instellingen tot deelneming aan de leiding van de gezondheidszorg, wegens de belangrij ke plaats, die zij in de uitvoering van deze zorg innemen. Het thans aangebo den ontwerp heeft in de eerste plaats ten doel een orgaan in het leven te roepen, waarin het overleg tot stand komt tussen de centrale overheid en de openbare lichamen en andere rechtspersonen, diensten en instel lingen, welke werkzaam zijn op het ge bied der volksgezondheid. Verder zul len ter bevordering van de uitvoering van de gezondheidszorg provinciale raden worden geschapen. Deze raden die zijn samengesteld uit vertegenwoordigingen van openbare Volgens het Franse katholieke dag blad La Croix is men het er over eens geworden, dat de beide naar Spanje gesmokkelde Joodse oorlogswezen Ge- rald en Robert Finaly, die door hsn katholieke pleegmoeder in r.K. geest werden opgevoed, zullen worden ot ge nomen in een instelling, waarin geen enkele religieuze invloed op de jongens zal worden uitgeoefend. De jongens waren ontvoerd om te voorkomen, dat zij naar hun Joodse verwanten in Isra ël zouden worden gezonden. De pleegmoeder van de jongens, me], Brun, heeft te Parijs het bestaan van een accoord ontkend en gezegd, niets van onderhandelingen over de toe komst van de jongens te weten. De knapen zouden volgens haar op hun eigen verzoek naar Spanje zijn ge- bracht omdat ze niet naar Israël wil- den. Hun vader had gezegd dat ze m Frankrijk moesten blijven. De Fransen moeten Zondag nieu we gemeenteraden kiezen. De laatste maal, in 1947, heeft De Gaulle bijna 40 procent van de uitgebrachte stemmen behaald. lichamen en andere rechtspersonen, diensten en instellingen, die werkzaam zon op het gebied der volksgezond heid, hebben zich op de hoogte te stel len van de staat der volksgezondheid in hun provincie en de maatregelen te ontwerpen welke ter bevordering van de volksgezondheid noodzakelijk worden geacht. Zy zullen de uitvoering dezer maatregelen zoveel mogeiyk be vorderen. maar zij nemen zelf niet aan deze uitvoering deel. Volgens de nieuwe wet zullen er in de tweede plaats twee veelzijdig sa mengestelde centrale organen zijn ter bevordering van de zorg voor de volks gezondheid, te weten de Centrale Raad voor de Volksgezondheid en de Ge zondheidsraad. Tenslotte wordt het staatstoezicht op de volksgezondheid geregeld, hetwelk aan hoofdinspecteurs en inspecteurs blijft ongedragen. De raad zal een zeer algemeen vertegen woordigend karakter krijgen, waardoor alle belangen op het gebied van de volksgezondheid tot hun recht kunnen komen. Het ontwerp laat aan de Kroon over om te beoordelen welke organen en organisaties van voldoende belang moeten worden geacht om voor verte genwoordiging in aanmerking te ko men. Het tweede centrale orgaan ter be vordering van de zorg voor de volks gezondheid is de gezondheidsraad. Wat "'in taak en wat ziin samenstelling be- 'reft is deze raad met de tegenwoor dige gezondheidsraad te vergeliiken. Dg leden hiervan worHop on grond van hun ancVur digheid. aangewezen wetenschappelijke Herzien'nn der rrondwei in het cechnq Denemarken gaat vandaag ter stem bus. teneinde pen nieuw parlement te niezen. Dit zal in tweede lezing moe- en beslissen over de voorstellen der t0t .yfiizi«'ng van de grond wet. Deze willen troonsopvolging ook :n vrouwelijke linie mogelijk maken a2r, 0mvans var> bet parlement tot lie? nio"1" teru?brengen. Aanvaardt net nieuwe parlement de dan zal er nog een over worden gehouden. voorstellen, volksstemming J*™ BarVJe? nemen aan de stem busstrijd deel: de conservatieven en de iDeralen, die samen de regering vor men, de socialisten - deze drie steu nen de voorstellen - en verder de ra- iralen. de Georgisten. de communis ten en de Dansk Samling, een groep conservatief-liberalen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1