Stad en omgeving Den Helder in de toekomst een stad met meer groen! r De wereldreis van Jimmy Brown Uitkijktoren in Donkere Duinen „Het Masker" dingt mee naar de NATU-wisselbeker Kosibaar monument te Den Burg Algemeen bebossingsplan in voorbereiding De heer D. Haspels zal als adviseur optreden MORGEN MINDER ZORGEN: Openingswedstrijden op Hemelvaartsdag J. Boon jeugdkampioen van NHNK HET MOERRIOOL NAAR NIEUW DEN HELDER VAN MEESTERKNECHT TOT DIRECTEUR OPENBARE WERKEN NAAR SCHOOL KONING STRAAT IN HET KORT Hoe de Marine-bal rolt Texel Sportuitwisseling tussen Texel en Wieringen Jury bij opvoering ,,De privé-verpleegsier" TUSSEN HAAKS EN KUITJE Klaverjasdrive Hef lag voor hef grijpen Het gebeurde in Nieuwediep Blijspel kreeg zeer goede vertolking Op de voordracht DINSDAG 2.1 AFRIT. 1953 Het moge bekend zijn, dat in de wederopbouw- en uitbreidingsplannen van onze stad in ruime mate is gedacht aan groens/roken, parken en plantsoenen. «ij ^en'te slechts aan het gebied ten Westen en ten Noorden van Oud-Den i *r-Waar reeds cen begin is gemaakt met een bosrijke aanleg, aan de in het plan Niemv-Den Helder buiten de linie ontworpen parkaanleg, waarin sport velden en speelweiden een plaats zullen vinden, terwijl nog verdere beplan tingen In het voornemen liggen. Hoewel hierin door het ruwe klimaat zeer veel zorg moet worden besteed, is het toch niet zo, dat elke beplanting tot mislukken is gedoemd. In het verleden heeft de opvatting wel geheerst, dat in onze gemeente de aanleg van groen onmogelijk tot ont wikkeling kon komen. Intussen is het tegendeel gebleken, onder andere door het tot stand komen van het natuur park „Donkere Duinen", het Timor- park en beplantingen langs de Rijks weg naar Alkmaar en bij sommige boerenhoeven in de polder „Het Koe gras", waar het met behulp van brede windsingels van elzen en populieren is gelukt, mooie beplantingen te ver krijgen. Zo worden momenteel vele mogelijkheden benut om door bos- en plantsoenaanleg Den Helder als woon stad aantrekkelijker te maken. Men hoopt alle plannen hiertoe binnen en kele jaren te hebben verwezenlijkt. Toch hebben al deze plannen nog maar een beperkte doelstelling: het aanbrengen van meer groen in de ste delijke bebouwing. B. en W. zijn even wel van oordeel, dat dit niet voldoen de is. Allereerst moet het stichten van een recreatiegebied worden bevorderd, van zodanige omvang, dat daarin voor de bevolking van de gehele streek ontspan ning te vinden zal zijn. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de „Donkere Duinen" in dit opzicht volstrekt ontoe reikend zijn. Voorts menen B. en W., dat in het aanzien van het landschap van het landelijk deel der gemeente dringend verbetering dient te worden gebracht, met behoud uiteraard van de cultuurgronden. Woensdag zeer speciale aan biedingen MANTELS en MANTELCOSTUMES Bij elke 2.50 die U besteedt bovendien 'n waardeboi van 20 ct. Alkmaar, Langestraat 22 en 23 Den Helder, Konlngstr. 63 (adv.) Dit alles heeft er toe geleid, dat de directeur van Openbare Werken, jhr. S. Laman Trip, zijn gedachten omtrent een algemeen bebossingsplan voor de gemeente heeft uiteengezet. De uitvoe ring hiervan zal geleidelijk dienen te geschieden. Voor de voorbereiding van een dergelijk bebossingsplan zullen me tingen en grondboringen moeten wor den verricht, waarvoor met een cre- diet van f 4000 voorlopig kan worden volstaan. De raad wordt verzocht, het beschikbaar te stellen. Als deskundig adviseur zal worden ingeschakeld de heer D. Haspels, tuin en landschapsarchitect te Bussum, van wiens diensten al in 1946 en 1947 werd gebruik gemaakt. Diens adviserende taak zal voorshands beperkt blijven tot de volgende objecten: beplanting kampeerterrein en sportvelden bij de „Donkere Duinen", beplanting gebied ten Westen en ten Noorden van Oud- Den Helder, beplanting duinterrein tussen Hortensiastraat en de Duinweg, uitbreiding algemene begraafplaats, het algemeen bebossingsplan. Het uitzicht, dat het bestaande pla teau bij de vijver in de Donkere Dui nen biedt, wordt meer en meer be lemmerd door het opgroeiende ge boomte. Daarom heeft de directeur van Openbare Werken een uitkijktoren op deze heuvel geprojecteerd. De bouwkosten van deze zes meter hoge toren, die zal worden opgetrok ken van onbewerkt rondhout, worden geraamd op f 2000. Voor dit bedrag, waarin tevens het aanbrengen van een vlaggestok is begrepen, vragen B. en W. aan de iad een crediet. WATERSPORT Op Hemelvaartsdag, Donderdag 14 Mei, organiseert de watersportveieni- ging H.W.N. de traditionele openings wedstrijden bij de aanvang van het seizoen. Aan deze wedstrijden op het Amstel- meer wordt ook deelgenomen door sloepen van de Koninklijke Marine, o.a. van het Koninklijk Instituut, de Algemene Marinemagazijnen en de W.S.O.V. Bekerhouder bij de sloepen is bootsman A. C. J. Hobs. aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". De nog „verse" kampioen van de derde klasse der HDC, J. Boon, heeft dezer dagen beslag gelegd op het 'jeugdkampioenschap dammen van Noordhollands Noorderkwartier. Ne, gelijk te zijn geëindigd met Van de Hoven uit Zuidscharwoude. trok on ze stadgenoot in een beslissingskamp van drie partijen de titel naar zich toe. Twee partijen waren voor Boon reeds voldoende om zich kampioen te mogen noemen. Hij won beide ont moetingen en zal nu deelnemen aan de kampioenswedstrijden van Noord- Holland. Op de jongste clubavond van de HDC werden voor de competitie de volgende uitslagen genoteerd: le klasse: Beezemer Jr-Leibbrand 2-0; Bremer-Van der Molen 2-0; 2e klasse: Van Veen-Wieren afgebr.; Ot- tenvanger-Roerdomp 2-0; 3e klasse: Groot-A. Bekebrede 0-2; Jager-Arends 0-2; Schol-G. Bekebrede 0-2; Bomme- zijn-Kraan 1-1; Verkerk-Boon 0-2; 4e klasse: Amiabel-Hooijenga 0-2; Broer- sen-Deijman 2-0; Schippers-Bethlehem 2-0: Beezemer Sr-Bongers 0-2. In de vijfde klasse is de stand momenteel: F. van der Molen 16-31; Van de Sluis 21-23- Idema 17-24; Veen 18-22; Van Gijseu 20-22: Van Harte 20-19; Bud- ding 12-17; Kramer 19-16: Sterk 21-12; De Vrij 19-11; Dekkers 17-9; De Boer 20-6. Blijkens een voorstel van B. en W. inzake het treffen ener overeen komst met de N.V. Landbouwmaat- schappij v/h J. Verfaille. worden bij de voorbereidingen van het plan, om een moerriool aan te leggen tussen Nieuw Den Helder en de liniegracht bij de Vogelwijk, goede vorderingen gemaakt. Aangezien het voormalige Kleding magazijn aan de Jacob van Heems- kerekstraat eind Juli moet worden ontruimd ten behoeve van het ministe rie van Oorlog, is de tijdelijke onder brenging elders van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken noodza kelijk. Zoals reeds gemeld, wil het gemeen tebestuur hiertoe de oude Groen van Prinsterer-school aan de Koningstraat inrichten. De kosten hiervan zijn zo laag mogelijk gehouden, daar het in de bedoeling ligt, de dienst van Open bare Werken in een nieuw gebouw onder te brengen. Thans vragen B. en W. een crediet van f 10.000 voor een enkele noodzakelijke verbouwing, als mede voor de verhuis- en installatie- kosten. Hedenavond om acht uur komt de gemeenteraad ten raadhuize bijeen. In de Tivoli-bioscoop draait van heden- tot en met Donderdagavond „Dwars door de vuurlinies", en in de Witte bioscoop „De verzonken stad". In de Marinecantine wordt heden avond voor het marinepersoneel de film „Diplomatic courier" (met Tyrone Power en Patricia Neal) vertoond. Het eerste elftal van de Helderse politie speelt vanmiddag aan de Sport- laan tegen de gemeente-politie Vlaar- dingen de eerste wedstrijd om de dis- trictstitel. Vanavond om half zeven begin nen de nederlaagwedstrijden van „Zeemacht". Het eerste elftal van de sailors speelt om half zeven op het Ankerparkterrein tegen Rangers 1. Vanmiddag om half drie begint op het Helder B-terrein de voetbalwed strijd tussen de Helderse politie en de Gemeente-politie uit Vlaardingen; de entree bedraagt een kwartje. De eerste nederlaag-wedstrijd van Zeemacht wordt vanavond om half ze ven tegen Rangers 1 gespeeld. Voor de Nederlandse vereniging van huisvrouwen houdt mej. N. B. Olt- hof vanavond in de bovenzaal van café „Postbrug" een lezing over de Werkzaamheden van de kinderpolitie. In de districtscompetitie van de Ko ninklijke Marine heeft Helder 1 verle den week met 31 gezegevierd over MOK-Hilversum. Deze weck staan de volgende wedstrijden op het program ma: heden 18.30 uur Zeemacht Rangers (nederlaagwedstrijd op het Ankerparkterrein), 17.30 uur Werfter- rein GaragePelikaan; Woensdag 16 uur Ankerpark Mijnendienst—Banckert (competitie Nieuwediep). In deze laat ste competitie is de stand: Hertog Hendrik 5 4 10 9 Neptunus 4 3 10 7 Mijnendienst 4 3 0 1 6 Onderofficieren 3 2 10 5 LSK 4 2 115 Art. school 3 2 0 1 4 CZM 4 112 3 KIM 4JJ23 Torpedo-atelier 5 12 GSM *013} Banckert J Koopvaardij-opl. 2 0 0 2 0 Bij de Sportraad van Wieringen kwam de wens op, een sportuitwisseling op touw te zetten met Texel. Om deze plannen te verwezenlijken togen de he ren over het water. In hotel De Graaf werden zij door vertegenwoordigers van verschillende Texelse sportvereni gingen ontvangen. Na pleidooi van de heer Nieuwbuurt om ook op het eiland een dergelijk over koepelend orgaan op te richten, wer den de mogelijkheden onder de ogen gezien. Uiteindelijk werd vastgesteld; dat de Texelaars op Zaterdag 20 en Zondag 21 Juni de gasten van Wierin gen zullen zijn. en dat de Texelaars op hun beurt optreden als gastheren op 5 en 6 September. Op de boot, die de deelnemers rechtstreeks naar de plaats van bestemming moet voeren, zijn dan aanwezig twee voetbalelftallen (junio ren en senioren), vertegenwoordigend het gehele eiland, een dito handbal elftal, twee volleybalteams, een groep gymnasten, ruiters, een tafeltennisploeg en biljarters. Wieringen zag nog graag hengelaars komen en Texel wilde athleten sturen, doch dit werd voor een volgende keer bewaard. UITSLAG AANBESTEDING Uitbreiding met twee lokalen van de landbouwhuishoudschool. Het ontweTp bestond uit twee verschillende plannen: C. H. Duin f 35.000 en 36.400, W. D. Bakker 29.933 en 30.985, B. Giezen 34.860 en 33.500, J. Drijver 34.823 en 33.623. G. J. Witte 35.560 en 34.280, G. Keyzer 35.374 en f 33.953, V. Wessem 35.477 en f 35.177, J. Koorn Mz. 35.100 en 36.400. Het werk is aan de laagste inschrijver W. D. Bak ker gegund. DAMCLUB TEXEL A: J. VinkeP. Jansen 1-1; beslissing 3c en 4e plaats: C. v. Heerwaarden Ros 02. B: A. Vinke—J. N. Rijk 2—0, J. P. Stam—N. de Graaf 11, Hooijberg W J. Boon 11. De uitslag van de af gebroken partij v. ZeylenW J. Boon was 11. D: Jb. MoskC. Vinke 0-2, C. Vinke Jb. Mosk 20. Prom.-Degradatie A-B: C. v.d. Werf —Joh. D. Bakker 20. Zoals te verwachten was werd in B Joh. D. Bakker no. 2. Onderaan werd J. Kikkert het kind van de rekening, doordat Hooijberg en Boon een punten verdeling bereikten. De promotie-competitie werd voort gezet met C. v.d. WerfJoh. D. Bakker, waarin laatsgenoemde op overtuigende wijze werd verslagen. G. Dros staat nu weer met een been in de A-klassse. G. Dros 110 0 2 C. v.d. Werf 2 10 12 Joh. D. Bakker 10 0 10 De navolgende partijen moeten Vrij dag a.s. worden gespeeld. Bij wegblij ven worden de niet gespeelde partijen remise verklaart. Het bestuur ver trouwt echter dat het zo ver niet zal komen. S. BakkerJ. Vinke; N. de Graaf—J. Vonk; v. ZeylenHooijberg; v.d. SlikkeStam; Kikkert—A. Vinke; Joh. D. BakkerC. Burger: Boon Rjjk, Schuit—v.d. Vijver; C. Vinke— Mosk. De zaal was nog lang niet gevuld, toen de voorzitter van „Het Masker", de heer Mooijen, om kwart over acht de donateursschare en de jury hartelijk ver welkomde. Om half negen was de zaal wel bezet, uiteraard door late bezoekers, die zeer veel storing teweeg brachten. De jury, bestaande uit de heren K. Beun- der uit Breezand, P. D. Grootus uit Winkel (beide regisseurs van een amateur toneelvereniging) en E. Schotman uit Nieuwe Niedorp (amateur-toneelspeler) was achter een batterij lampen gezeten en met papieren en potlood gewapend. Deze heren waren op verzoek van een ex-eilandgenoot, de heer Barend Bak ker naar Texel getogen, om de vereniging „Het Masker" in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de toneelwedstrijd van het district Schagen van ie NATU. Ter gelegenheid van zijn vijftig- jarig jubileum als employé van de N.V. Hoogerduyn werd de heer C. Geus tijdens de Zaterdagmiddag in „Het Wapen van Den Helder" ge houden receptie tot directeur der N.F. benoemd. Bovendien werd hem door burgemeester mr. G. D. Rehorst de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, op de borst gespeld. Hr Ms mijnenveger „Vliestroom" en Hr Ms landingsvaartuig „L 9606" zijn gisteren uit Rotterdam terug ge keerd. Hr Ms mijnenvegers „Hollands Diep", „Oosterschelde", „Westerschel- de" en „Texelstroom", die het weekend in Amsterdam hebben doorgebracht, liepen eveneens weer de haven binnen. Hr Ms sleepboot „Orkaan" is gis teren naar Rotterdam vertrokken om te worden gedemagnetiseerd. Het is morgen hoog water om 1.40 en 13.50 uur en laag water om 7.25 en 20.30 uur. In hotel Kaper te Den Helder is de zer dagen een klaverjasdrive gehouden, waaraan door zes en dertig kaarters werd deelgenomen. De horen D. Bais en K. Zoon legden met 6898 punten be slag op de eerste prijs. De heren Hoek en Tuin eindigden als tweede met 6702 punten, en de heren Bos en Ek- kebus als derde met 6402 punten. De marsenprijs (vijf marsen) was voor de heren Bais en Zoon. Een troostprijs werd toegekend aan de heren Boon stra en Bugel, die 4634 punten noteer den. Gevonden: Damesrijwiel. pols horloge, ring met sleutels, autobanden, autoped, portefeuille, inhoudende legi timatiebewijs K. M„ gouden medaille, nummerbord van auto, keeshond, jongenskleding, achtergelaten op sport velden. Verloren: Vulpen, nikkelen pols horloge. rood kinderrijwiel, twee por- temonnaies. inhoudende f 28.50 en f 28. Twee matrozen maakten zich de zer dagen 's avonds laat schuldig aan diefstal van een fiets uit de hal van een cafétaria aan de Spoorstraat. Zij kon den aan de Buitenhaven worden ach terhaald. De fiets is in beslag geno men en de zaak werd voor verdere be handeling overgedragen aan de Ko ninklijke Marechaussee. Het binnenbrandje, dat Zondag middag ontstond in een leegstaande bouwval aan de Weezenstraat, bleek te zjjn gesticht door twee kinderen van resp. zes en negen jaar. Zij zijn door de politie onderhouden. Uit een vlet op de Dijk bij de Windwijzer is een anker van negen ki logram gestolen. De Duitse kustvaarder „Amazone", met een lading kolen onderweg van Duisburg naar Hamburg, heeft de nacht in Den Helder doorgebracht. De concurrenten in deze strijd, die vooral bedoeld is om het peil van het amateurtoneel te verhogen en waarvoor ter stimulering een wisselbeker be schikbaar is gesteld, zijn Oudesluis, Dirkshorn, Callantsoog. Oude Niedorp, Anna Paulowna en Schagen. Wij we ten natuurlijk niet wat de andere ver enigingen hebben gepresteerd en het zal nog tot half Mei duren aleer de definitieve uitslag bekend wordt, maar wij geloven toch wel, dat „Het Mas ker" hoge ogen heeft gegooid. De „Privé-verpleegster", een blijspel van A. den Hartog, begint meteen met een prettig tempo. Een jonge dame van goede huize, die haar eigen brood wenst te verdienen, blijkt bij een nogal schraperige hospita te zijn aangeland. De tante van de actieve jongedame vormt met de vinnige hospita een com plot. teneinde te verhinderen, dat Joy- ce een betrekking vindt. De bemoei zuchtige tante wenst haar namelijk uit :e huwen aan een fabrieksdirecteur. 84. Jimmy Brown had zijn stamge noten nu wel toegeroepen, dat de over winning hun was, maar dat had hij meer gedaan om de moed er wat in te houden, want hij begreep zelf heel best, dat dit niet eerder het geval zou zijn, voordat hij met Grauw Grauw de finitief zou hebben afgerekend en zo ver was het nog lang niet. Grauw Grauw zelf had ook niet stilezeten. Hij had twee zijner Bierbier Bavianen be vrijd en dat had de nodige ontsteltenis onder de Roekiraki's gezaaid. Jimmy had dat gauw genoeg bemerkt. „Vol houden makkers!" schreeuwde hij. Weest niet bevreesd voor die blaas kaak!" Zien jullie wel, dat hij niet kan toveren! Anders zou hij van ons alle maal wel een troep blaffende honden gemaakt hebben. Maar dat kan hij niet. Hij kan alleen maar schreeuwen". „Jij kan ook alleen maar schreeuwen, land verrader", gilde Grauw Grauw buiten zich zelf van woede „Jij staat daar vei lig op de muur en je laat je volk door mijn Bavianen aan stukken rijten. Kom eens hier lafaard, als je de moed kunt Het oudste geveltje, dat het eiland Texel rijk is, staat aan de Koogerstraat te Den Burg. Het exterieur is dezer dagen weer geheel in zijn oorspronke lijke staat gebracht. De restauratie-werkzaamheden aan het interieur van dit historische bouwwerkje duren nog voort. bracht. Haar uitspraak en houding zyn aanzienlijk verbeterd: alleen luattfle articulatie nog wel eens wat te wensen over. Bijzonder geslaagde typen waren de hospita (mevr. Breed) en Markham, het prototype van de ietwat uitge droogde, levensvreemde boekhouder (J. Schotanus). Neef Hilary (H. Prins) en Darnley, de directeur (B. Heer schap), waren zowel als fuifnummers als verliefde lieden op hun plaats. Mevrouw Craanen (tante) slaagde er in, een wat domme en bemoeizieke da me uit te beelden van het lichtelijk geaffecteerde type, zij het opgemerkt, dat een face-a-main een dankbaar maar een moeilijk te hanteren instrument is. P. Haaker was een aannemelijke dorps dokter, die met zijn jeugdidealen zijn kennis heeft verloren en nog slechts het hoofd boven water poogt te houden. Dan waren er nog K. Hille, als de onverstoorbare butler, mevr. Vetter, als een bescheiden dienstmeisje, en Marian van de Slikke, die de zeer moeilijke opgave had een travestierol te vervul len, als Dicky, de tuinjongen. Deze op gave is iets aan de zware kant geble ken, maar haar spel was zeker niet onder de maat. Naast Joyce was ae be langrijkste figuur Burden, de constant snauwende en vittende ex-kapitein. In derdaad was M. Mooijen juist in deze momenten op z'n sterkst. Weliswaar ging achter dit gebulder het befaamde gouden hart schuil, doch dit werd slechts waargenompn door de lieftalli ge „verpleegster". Het was jammer, dat een gebrek aan rolkennis in opwinden de ogenblikken soms afbreuk deed aan het spel. Overigens heeft „Het Masker het predicaat „goed" ten volle ver diend. De beoordeling Voor de beoordeling door de jury komt allereerst het ensemblesoel in aanmerking en op de tweede plaats de keuze van het stuk (zulks in afwijking van de richtlijnen van de NATU, daar anders aan het stuk een te grote plaats zou worden toegekend). Dan volgen van de spelers individueel in volgorde: rol kennis, uitspraak, voordracht en uit' beelding, waarbij wij zouden willen op merken. dat, hoewel rolkennis noodza kelijk is. de uitbeelding onzes inziens toch minstens zo belangrijk is. Over het geheel is het spelpeil van Noordhollandse amateur-toneelvereni gingen volgens de jury voor „zeer vea verbetering vatbaar". De heer F. Seidel, onderwijzer aan de MULO te Den Burg, is nummer op de voordracht voor de Opcnbs ULO te Naarden HANDBALNIEUWS Nauwelijks hebben de Zeemeeuw*® het kampioenschap op hun naam 8 bracht, of een nieuwe competitie is a weer gestart. Zeven verenigingen 11 men er aan deel: twee uit Den Bi (GDS 1 en 2) en één uit Den 4i°°n' Oudeschild, Oosterend, De Koog en Cocksdorp. De volgende wedstrijd zijn reeds gespeeld: SVK—GDS I SVCZeemeeuwen 34, GDS 2 33, en in de tweede ronde: Zeeme wen—GDS II 7—1, SVO—SVK 1'.' ZDH—SVC 1—5. De stand is dus 11' f 8— 5 Het plan was nagenoeg geslaagd, toen het meisje de koppeling ontdekte en haar verloving verbrak. Als Joyce ten einde raad is, komt een tuinjongen vertellen, dat zijn zieke baas, een eigenzinnige oud-zeekapitein, een ver pleegster nodig heeft. Het meisje ac cepteert het baantje, en dan begint het spel eerst goed. Er komen allerlei vrienden van de kapitein over de vloer onder wie Joyce's vroegere verloofde. Enkele heren wenden ziekte voor om door haar te worden verpleegd, ter wijl blijkt dat de kapitein uitsluitend ziek „doet" om de dokter financieel te kunnen begunstigen. De lieftallige tante speelt weer onder één hoedje met de kapitein, om alsnog Joyce aan haar ex-verloofde te koppelen. Ten slotte neemt zij haar directeur inder daad terug en is iedereen te vreden. Overigens is het slot van dit stuk het zwakste deel met goedkope effecten. Bezetting uitstekend. Wat de spelers betreft was het moei lijk uitblinkers te vinden, want de ge hele bezetting was uitstekend. Bewon dering hebben wij voor Elly Tersteghe, die de lange rol van Joyce op zeer keurige wijze voor het voetlicht opbrengen!" Jimmy begreep, dat dit zeer gevaarlijke taal was. Als Grauw Grauw de Roekiraki's zou kunnen doen gelo ven, dat hij niet van de muur durfde komen, zouden zij misschien niet ver der willen vechten. Hij zette zijn han den aan de mond en schreeuwde: „Dapper volk der Roekiraki's, gij hebt de uitdaging van deze snoever gehoord. Ik zal komen! Ik zal hem neerslaan als een laffe moeraskikker. Vecht door en bespring hem van alle kanten. Ik kom! Woewoesoeki komt!" GDS I SVC SVO SVK GDS II 7.nw

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2