Adenauers partij blijft streven naar Duitse eenheid Schietpartij te Jeruzalem is in reeks grensincidenten top Zuidkoreaanse gevangenen zijn slecht behandeld Marine-vliegtuig bij Katwijk in zee gestort Grote heidebrand op de Veluwe Deense regering afgetreden Vóór samenwerking met het Westen en tegen neutra/isme Bevolking van Laos gemobiliseerd Beroep van KV P-Sint Maarten door Gedeputeerden verworpen Zondagsrust Piloot kwam om het leven Tel Av iv: Arabieren voeren spanning kunstmatig op Donderdag 23 April 1953 VERENIGDE NOQRDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e No-11700 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna RESULTATEN VAN HAMBURGS CONGRES: Socialist Hedioli als formafeur genoemd Tien brandweerlieden gewond Socialisten zijn zeer geirriteerd Ruim twee ton aan karweitjes-heitjes Duizenden kwamen om door honger en gebrek DE ZUIDKOREANEN, die gisteren door de Noordelijken zijn vrijgelaten, verkeerden in een heel wat mindere conditie, dan de mannen, die Maan dag en Dinsdag in Moensan aankwa men. Blijkens hun verhalen aan Wes telijke journalisten hebben zij het in de Noordkoreaanse gevangenkampen allerminst ruim gehad in de afgelopen dertig maanden. Duizenden zijn in de afgelopen jaren omgekomen door ge brek aan voeding en geneeskundige verzorging. Duitsers eind Augustus ter stembus f nog redden Nederland verwacht veel Amerikaanse ioerisien Ruim drie milliard voor NAVO-vliegvelden Bestandscommissie VN is machteloos Belangrijke benoeming bij Econ. Zaken Circa 120 hetaren zijn zwartgeblakerd Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 1'AKIEVEN: Advertenties; 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—elk woord meer 5 cent Abonnementen pet Kwar taal 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 De Deense, uit conservatieven en agrariërs samengestelde regering heeft in de uitslag der algemene verkiezin gen aanleiding gezien, af te treden. Zij is belast met de afdoening der lopende zaken. Men voorziet thans in Kopenha gen, dat de socialist Hedtoft zal wor den belast met de vorming van een re gering. Hij zal waarschijnlijk niet kunnen re kenen op de steun van de dertien leden tellende radicale fractie, zodat hij naar andere bondgenoten zal moeten om zien. De gevolgen van de verkiezingen zullen eerst blijken, nadat de partijen zich in eigen kring over de uitslag heb ben beraden. Ook in de senaat zal waarschijnlijk een kleine verschuiving optreden. De agrariërs zullen volgens verwachting een zetel winnen ten koste van Georg- isten. De verdeling wordt dan: socialis ten 33, conservatieven 12, agrariërs 23, radicalen 6, communisten 1 en Far-Oer 1. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Kraft, heeft zijn vertrek naar de zitting van de NAVO-raad te Parijs uitgesteld. Gascylinder in smederij bij brand ontploft Juist toen een ploeg Amsterdamse brandweerlieden een klein brandje, dat was ontstaan in een kachelsmederij in Amsterdam-Oost te lijf wilde gaan, ont plofte in de werkplaats waar het brandje woedde, een gascylinder. Het gevolg was, dat de brandweerlieden door de geweldige luchtdruk over de straat werden geslingerd, terwijl hon derden ruiten van gebouwen in de om geving sprongen. De kachelsmederij werd totaal vernield. De straat, waar in de smederij gelegen was, maakte een indruk alsof er een bom was ge ëxplodeerd. Van de brandweerlieden werden er tien gewond, waarvan enke len ernstig. Vijfendertig omwonenden, die snij- wonden hadden opgelopen, zijn in het ziekenhuis verbonden. Geen hunner be hoefde te worden opgenomen. De geëxplodeerde cylinder bevatte acetyleengas. De cylinder waarvan het gas op nog onbekende wijze tot ont branding is gekomen, is dwars door een tussenmuur in het naast de smederij gelegen pand geslagen en daar uit el kaar gespat. DE CHRISTELIJK-DEMOCRATISCHE UNIE in West-Duitsland is vast besloten, met vreedzame middelen te blijven streven naar een gemeenschappe lijk vaderland voor alle Duitsers. Hiervoor is de politieke en economische eenheid van West-Europa echter een onontkoombare voorwaarde. In principe is de partij voor onderhandelingen tussen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie, met dien verstande, dat de Bondsrepubliek na het van kracht worden der Europese verdragen in deze besprekingen dient te worden betrokken. Bij de behandeling van deze kwestie dient de republiek ook te worden be schouwd als vertegenwoordigster van het volk der Russische zone. Aldus in enkele zinnen het program dat de CDU op haar congres te Hamburg heeft aanvaard en dat haar bij de verkiezingen van eind Augustus tot richtsnoer zal zijn. De partij heeft haar Europese program aanvaard, nadat dr Adenauer na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten nog eens nadrukkelijk had uiteengezet dat er geen andere weg mogelijk is dan de eenheid, vervat in de Europese Verdedigingsgemeenschap. LIET PROGRAM stipuleert met nadruk de keus vóór nauwe samenwerking met het Westen en tegen de door de Russen gepropageerde neutraliteit van Duitsland. Zelfs herbewapening ter verdediging van eigen grondgebied be tekent nog niet, dat de Duitse politiek een agressief karakter heeft. Zij blijft een politiek van de vrede. Hiermee zal echter het herstel der politieke eenheid van het land het best gediend zijn. De Sovjet-Unie zal te eerder bereid zijn tot onderhandelen, indien zij niet meer kan rekenen op de verdeeldheid en de zwakte van Europa, aldus het program. De CDU heeft zich in haar nieuwe program scherp gekeerd tegen de ver houding der socialisten, die zich steeds tegen de vereniging van Europa heb ben verzet, zonder met een eigen op- Vandaag, St. Jorisdag, zal aan alle padvinders, verkenners, gidsen en pad- vindsters in Nederland bekend worden gemaakt, dat zij gezamenlijk met de actie „Heitje voor een karweitje" f 217.545.76 hebben verdiend. Earl MacGrath, de Amerikaanse commissaris voor het onderwijs, is af getreden uit protest tegen de besnoei ingen op de begroting. Senaatscommissie onderzoekt wreedheden De niet-Koreanen hebben in de af gelopen dagen medegedeeld, dat het leven in de kampen niet al te slecht is geweest. Daarentegen zette een Zuid- koreaans soldaat, Kim Bong Doe, uit een, dat in een kamp bij Hangnam in de afgelopen jaren meer dan vierhon derd en vijftig gevangenen waren over leden. Het was heel gewoon, wan neer er 's morgens iemand dood werd gevonden, zo verklaarde hij. Genees kundige hulp werd niet verstrekt, ook niet aan gewonden. In een ander kamp overleden vol gens luitenant Oh Tsjong Tsjol in twee jaar vijfhonderd van de vijftienhonderd gevangenen. Sommigen werden geprest tot dienstneming in het communistische leger. Communistische journalisten hebben zich beklaagd over de ..slechte eondi- WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond. NOORDOOSTELIJKE WIND In de ochtend hier en daar nevel of mist, overdag enkele overdrij vende wolkenvelden voorname lijk in de Noordelijke helft van het land, overigens zonnig. Zwak ke tot matige wind in hoofdzaak Noordoostelijk. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. VRIJDAG: Zon op 5.25, onder 19.52. Maan op 15.04, onder 3.39. tie" waarin de gevangenen verkeren, die uit de kampen der VN terugkeren. Volgens hen lijdt dertig procent aan tbc, van de rest mist het merendeel één of meer ledematen. Er is trouwens heel wat show bij deze „slechte toe stand". Bekend is, dat communistische gevangenen kort voor het overschrij den der bestandslijn de nieuwe, hun door de Amerikanen verstrekte unifor men hebben vernield of weggeworpen, om de indruk te wekken, dat zij vol komen berooid werden weggezonden. Een Amerikaanse senaatscommissie is begonnen met een onderzoek naar de wreedheden, welke de Noordelijken zich jegens Amerikaanse gevangenen zouden hebben veroorloofd. Een sena tor heeft de eis gesteld, dat de Noor delijke gevangenkampen zullen wor den opengesteld voor een onderzoek naar de toestand aldaar. Nieuwe kieswet wordt reeds voorbereid Waarschijnlijk zullen op 30 Augustus in West-Duitsland verkiezingen voor de Bondsdag worden gehouden, zo heeft de minister van Binnenlandse Zaken, dr Robert Lehr, op het partijcongres der CDU te Hamburg medegedeeld. Hij sprak hiermede onbevestigde berichten tegen, volgens welke de Duits-ers wel- licht vroeger ter stembus zouden wor den geroepen. Een Bondsdagcommissie is thans bezig met het opstellen van een nieuwe kieswet, welke op 6 of 7 Mei zal worden ingediend. Wordt deze datum aangehouden, dan zal men nog ten minste tien weken nodig hebben om de verkiezingen voor te bereiden. Volgens de nieuwe kieswet zal de helft van de 488 afgevaardigden in de nieuwe Bondsdag worden gekozen vol gens het districtenstelsel, de andere helft volgens het beginsel der evenre dige vertegenwoordiging Verwacht wordt, dat in zeer vele districten op 6 September een tweede stemronde zal moeten worden gehouden. De leider van de Sovjet-delegatie bii de Ver. Naties Wysjinski heeft een onderhoud gehad met de nieuwe secr.- generaal Hammarskjöld. lossing te komen. De socialisten hebben zich op hun beurt geirriteerd getoond door de triomfante toon, waarop Aden auer te Hamburg over zijn Amerikaan se reis heeft gesproken. Geen wonder, zo betogen zij, dat hij op grootse wijze is ontvangen; zijn politiek is welhaast een functie van de Amerikaanse bui tenlandse politiek geworden. Hij heeft, zo zeggen zij. zelfs niet geprooeerd. een eigen politiek te ontwerpen. Maar hij heeft ook niet duidelijk gemaakt, hoe de Russen uit Oost- en Midden- Duitsland kunnen worden verdreven, zonder dat daaruit onmiddellijk oor logsgevaar ontstaat. Volgens de socialisten is Adenauer nog minder dan de Amerikanen bereid tot overleg met de Russische regering. IN KJELLER HEERST GROTE ACTIVITEIT Dezer dagen is in Noorwegen een vergadering gehouden van de gemeng de commissie voor NoorsNederlandse samenwerking op het gebied van het kernphysisch onderzoek. De commissie heeft een bezoek aan Kjeller, waar de kernreactor staat, gebracht. De heer J. H. Bannier, directeur van de Neder landse organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek, die bij de ver gaderingen en het bezoek aan Kjeller tegenwoordig was, verklaarde, dat er te Kjeller reeds zeer belangrijk weten schappelijk werk wordt verricht. Er werken zeven Nederlandse geleerden. DE CANDIDATENÜJST i ERD TE LAAT INGEDIEND Een noodwetje kan hen Het bestuur van de afdeling Sint Maarten van de KVP, kwam verleden week tot de ontstellende ontdek/tong, dat men vrzuimd had de candidaten- lijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen op tijd in te leveren. De voorzit ter van het stembureau, burgemeester D. Korver, kon daarop niet anders doen dan de lijst te weigeren. De KVP-afdeling is toen in beroep ge gaan bij Gedeputeerde Staten. Dezen hebben gistermiddag uitgemaakt, dat het beroep ongegrond wasEen vrij groot percentage van de Sint Maar- tense kiezers kan dus wel wachten tot Sint Juttemis, willen zij hun stem kunnen uitbrengen. De KVP heeft in de gemeenteraad van Sint Maarten, één van de zeven zetels, doch zij maakte een goede kans er dit jaar twee te krijgen. De enige oplossing die nog mogelijk is, zou een noodwetje zijn, dat Binnenlandse Zaken daartoe aanhangig zou moeten maken. In 1946 is dit ook gebeurd en wel voor een zevental gemeenten, waaronder Nijmegen, waar de candi- datenlijsten te laat waren binnenge komen. Naar verwacht wordt zal een zeer grote stroom Amerikaanse toeristen dit jaar een bezoek aan ons land brengen. De boekingen voor tours door Europa, en speciaal voor Nederland, zijn aan zienlijk in aantal. De ramp, alsmede de bezoeken van H.M. de Koningin en Prins Bernhard aan de VS zijn enkele der oorzaken, waardoor een toenemen de Amerikaanse belangstelling voor ons land is opgewekt Wegens de inval van de Vietminh opstandelingen in de staat Laos, is de gehele burgerbevolking gemobi liseerd. Men ziet de gemobiliseerde burgerbevolking op haar typische, kleine paardjes patrouille rijden. Program voor drie en een hal/aar De veertien landen van de NAVO zijn het eens geworden over de verde ling van de kosten van een program van 3.2 milliard gulden voor de aanleg van nieuwe vliegvelden en andere mi litaire installaties in de volgende drie en een half jaar. De V. S. zullen met 42.86 pet. van het gehele bedrag het grootste deel betalen- Daarna komt Frankrijk met 13.75 pet. en vervolgens Engeland met 11.45 pet- Canada met 7,13 pet., Italië met 6 pet. en België met 5.09 pet. Het resterende deel van de kosten zal verdeeld worden over Nederland, IJsland, Luxemburg, Portugal. Dene marken, Noorwegen, Griekenland en Turkije. LIET dient gezegd, dat wij enigszins ongerust worden over de rust, wel ke de regering ons op Zondag schijnt te gunnen. Thans heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr •T Algera, in zijn Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer meege deeld, dat hij blijft bij zijn voorne men „het reizen op Zondag" te beper ken. Hij verklaart, dat het naar zijn oordeel geoorloofd is de vrijheid in doen en laten van de burger te be knotten, indien een sociale norm aan deze beperking ten grondslag ligt. De minister bedoelt hiermee te zeggen, dat hij het personeel van de Neder landse Spoorwegen wat meer vrijaf op Zondag wil geven; hetgeen hierop neerkomt, dat de niet-werkzaamheid van een deel van de spoorwegmannen de Nederlander minder kans geeft zijn Zondag door te brenger op de wijze waarop hij dit wenst. De minister ver gelijkt een dergelijke maatregel met de winkelsluiting. Wij willen hier ter plaatse alle over wegingen, die ook overigens, nog door minister Algera kunnen worden ge koesterd, buiten beschouwing laten. Da vraag is en blijft of de regering het recht heeft de Nederlandse burger tot een bepaalde manier van vrijetijds besteding te dwingen. Wij hebben naar aanleiding van de nieuwe Zon dagswetgeving geschreven, dat de re gering zich klaarblijkelijk geen hel dere voorstelling maakt van wat onder de benaming „Zondagsrust" moet worden verstaan. Rust betekent name lijk zeker niet „niets doen"; rust be tekent ook niet ter kerke gaan; rust betekent de mogelijkheid om zich to entspannen door andere zaken te on dernemen dan men in het dagelijks leven gewend is te doen. Daa komt nog bij, dat Nederland op weg schijnt te zijn een uitzonderings gebied te gaan vormen temidden van de andere Europese landen. Het ont breekt er nog maar aan, dat Zondags ook de benzinepompen worden geslo ten. Of zelfs een nieuwe beperking van het benzineverbruik wordt inge voerd. Op dat ogenblik is onze „rust" compleet. Compleet is dan óók onze verveling, die aan een goed doorbren gen van de Zondag heel wat meer hindernissen in de weg legt dan de ontspanning, welke een arbeidend mens op de enige rustdag in de week zoekt. [/Tf Gistermiddag, omstreeks half drie is tien kilometer uit de kust van Katwijk een Fairey „Firefly" van de Marine Luchtvaartdienst, afkomstig van de vliegbasis Valkenburg, in zee gestort. De piloot van het toestel, die zich door middel van een redidngsvest een tijd lang drijvende heeft weten te houden, is nadat hij door een vliegtuig was opgepikt óverleden. Het was de lui tenant ter zee vlieger 3e klasse F Koops, afkomstig uit Den Haag. Onmiddellijk nadat het ongeluk, dat £EN REEKS INCIDENTEN AAN DE GRENS tussen Israël en de benabuurde A Arabische landen heeft gisteren het hoogtepunt bereikt in een schietpartij te Jeruzalem, in de Joodse wijk Moesrara. Volgens mededelingen van Israëlische zijde hebben manschappen van het (Jordaanse) Arabische legioen twee uur lang op door Joodse gezinnen bewoonde huizen geschoten. Israëlische militairen be antwoordden het vuur. Zes Joden werden gewond. Van Jordaanse zijde wordt echter bericht, dat het Israëlische leger gisteren van alle kanten en tegelijkertijd Jeruzalem heeft aangevallen en dat de aanval werd afgeslagen door het Ara bische Legioen. Als slachtoffers zouden twee doden en acht gewonden te be treuren zijn. Beambten der VN zijn er in geslaagd een eind te maken aan de schietparty. WAARNEMERS te Tel Aviv achten dit incident een van de ernstigste welke zich sinds het einde der vijan delijkheden tussen Israël en de Arabi sche landen in 1948 hebben voorgedaan. De Jeruzalem Post, die vaak de me ning van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken weergeeft, noemt de grensincidenten van de afgelopen dagen een alarmsein, dat niet mag worden veronachtzaamd. Het ministe rie acht de bestandscommissie voor Palestina der VN op het ogenblik niet in staat, maatregelen te nemen om de steeds gevaarlijker wordende toestand te verbeteren. Israël heeft bij herha ling een beroep gedaan op Turkije en op de Westerse mogendheden, om op de Arabische landen invloed te doen gelden en aldus verbetering te bren gen in de betrekkingen tussen Israë! en zijn buurstaten. In Israëlitische politieke kringen neemt men dan ook aan, dat de span ning aan de grenzen door de Arabie ren kunstmatig in stand wordt gehou den, om bij voorbaat eventuele bemid delingspogingen van Foster Dulles te doen mislukken. Dulles zal begin Mei een reis door het Midden-Oosten ma ken. „Flora 1953 verlengd? De ter gelegenheid van Haarlem lichtstad georganiseerde tentoonstelling in het Frans Halsmuseum te Haarlem zal tot en met 26 Mei worden verlengd Overwogen wordt ook de „Flora 1953" tot de Pinksterdagen te laten voortdu ren. Voor deze overweging geldt, dat de temperatuur de komende dagen niet te veel zal oplopen, omdat de gewassen tegen die tijd zouden kunnen zijn uit gebloeid. Over een eventuele verlen ging van de verlichting en de diverse overige attracties is nog geen beslissing genomen. In de afgelopen dagen hebben zich nog enkele incidenten voorgedaan. Zo werden bij een botsing in Wadi Foe- kim nabij Bethlehem twee Israëliërs ge dood. Óok zijn in Jeruzalem twee Joods-Amerikaanse studenten ver moord. Bij een beschieting heeft een Joodse vrouw het leven gelaten. vermoedelijk aan motorstoring te wij ten is, plaatsvond, vertrokken van ver schillende vliegbases vliegtuigen. Uit Den Helder kwam de helicopter van onze luchtmacht assistentie bieden. Uit IJmuiden vertrok de motorreddingboot „Neeltje Jacoba". Helaas mochten de reddingspogingen niet meer baten. Kort nadat de vlieger, met medewerking van een helicopter uit zee was opgepikt, overleed hij. Binnenkort kan de benoeming woe den verwacht van dr E. L. Kramer tot directeur-generaal voor de industriali satie en de energievoorziening. Dit nieuw in te stellen directoraat-generaal zal worden belast met de taken van de directoraten-generaal voor de indus trialisatie en voor de energievoorzie ning. Dr E. L. Kramer werd op 14 Augus tus 1902 te Rotterdam geboren. Hij stu deerde aan de economische hogeschool te Rotterdam en nadat hij verschillen de functies bij het Nederlandse be drijfsleven had vervuld, trad hij in 1935 in dienst bij het ministerie van Economische Zaken. Dr Kramer neemt een vooraanstaande plaats in bij de voor bereidingen van de Beneluxunie. In 1940 is de heer Kramer gepromoveerd tot doctor in de economische weten schappen, op het proefschrift „De Graanwet van 1835". Een klein brandje, dat gistermorgen omlrent 11 uur door de wachter van de brandtoren op de Stakenberg te El- speet werd ontdekt op de Elspeetse heide, gelegen rechts van de verkeers weg ElspeetNunspeet, heeft tengevol ge van de vrij sterke Noordoostenwind, welke het vuur met enorme snelheid door de kurkdroge heide joeg, een op pervlakte van circa 120 hectaren heide, grotendeels begroeid met vliegdennen en kleine houtopslag in een zwart ge blakerde vlakte veranderd. Militairen, die in de omgeving aan het oefenen waren en die daarbij waarschijnlijk ook de brand hebben veroorzaakt, trachtten het vuur nog in zijn begin stadium te stuiten, doch slaagden hier in niet. Spoedig kwamen echter deskundige bosbrandweergroepen uit de plaatsen in de omgeving in actie. Deze strijdmacht van circa 100 man werd meer dan ver tienvoudigd, toen het gehele militaire garnizoen uit Nunspeet, 1100 man sterk, de blussers te hulp kwam. Gelukkig slaagde men erin te voorkomen, dat de vlammen de weg over staken, waar*!*** de bedreiging van de daar nabije bos sen kon worden afgewend. Pas na twea uur van ingespannen arbeid kon wor den gezegd, dat men de brand in zijn macht had gekregen, maar toen duurde het nog eens twee uur voordat ook de laatste vlam en de laatste vonk waren gedoofd Hoewel de financiële schade vrij gering is, is het verlies aan na tuurschoon voor de eerstkomende ja- len aanzienlijk. Teruggave Zieken'ondspremie verplicht verzekerden De minister .van Sociale Zaken en Volksgezondheid is voornemens een wetswijziging te bevorderen, waardoor, te rekenen van 1 Januari 1953 af, aan degenen, die op grond van een tente krachtens de invaliditeitswet, recht streeks verzekerd zijn en die gezinslid zijn van een Noodwet-trekker, de op hun rente ingehouden ziekenfonds premie van f 1.50 per maand zuilen terug ontvangen. Met machtiging van de minister heeft de voorzitter van de Ziekenfondsraad aan de algemene zie kenfondsen verzocht, aan de te ver wachten wettelijke maatregelen reeds thans dus over het le kwartaal van 1953 toepassing te geven.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1