Tweede Kamer sprak zich uit tegen beginsel van prijsbeheersing Mijn laatste keus! Een keurige, bescheiden verpakking; een sigaretfantastischvty Castella Bloemenzeep wint veler harten Bijen moeten evacueren Nederland moet streven naar doelmatige gasproductie Een Staatsgasbedrijf op komst VERVREEMDING LANDBOUWGRONDEN Nederlaag voor twee bewindslieden Keus in Castella is groter geworden! Duizenden keren naar woonstee terug Méér aardgas Amendement Droesen werd aanvaard Rome-Napels-Rome Wim van Est zorgde voor vuurwerk Noordhollands junioren team is samengesteld MiLLIOENENDANS VOOR RECHTBANK GEËINDIGD Personeelsleden met lange vingers IJ-TUNNELCOMITE NODIGT KAMERLEDEN UIT Echtpaar verdronken Motorrijtuigenbelasting bij verblijf in het buitenland Letterlijk IEDERE vrouw kan mooi zijn Een jaar geëist in aHaire Efa-Produka Vader stond zijn zoon naar het leven (Van onze parlementaire redacteur) J^JET 55 TEGEN 31 STEMMEN aanvaardde de Tweede Kamer Donderdag middag het fel omstreden amendement van dr Droesen (K.V.P.) om de wet vervreemding van landbouwgronden in haar werkingsduur te beperken tot 1 Januari 1959. Tegen het ten sterkste door minister Mansholt ontraden amen dement stemden de P.v.d.A. en de CPN. alsmede de heren Kikkert (C.H.) en Den Hartog (V.V.D), voor de A.R., de K.N.P., de K.V.P., de S.G.P grootst mogelijke meerderheid van de C.H. en de V.V.D moet nu nog een tweede lezing en de eindstemming behandelde ontwerp volgen. en de Dinsdag aanstaande over dit zo langdurig r\E hoofdargumenten van de heren De Ruiter (CH). Van den Heuvel (AR), Lemaire (KNP) en Oud (WD) waren de grote onzekerheid over de uitvoe ring en de handhaving van deze wet alsmede het overwegende bezwaar om een principiële uitspraak voor prijsbe heersing te doen. Tevens wilden enke len de mogelijkheid openen te gelege ner tijd alsnog de prijsregeling aan het georganiseerde bedrijfsleven op te dra gen. Ir Vondeling (PvdA), gesteund door de heer Haken (CPN) bestreed de tij delijkheid nogmaals uitvoerig. Ook minister Mansholt verduidelijkte zijn standpunt in deze zin, en krabbelde aldus terug van zijn principiële eis van verleden week. Zijns inziens is in het algemeen prijsbeheersing geen zaak van beginsel maar van opportuniteit. Naar gezien de wanverhouding tussen Op de tweede dag van de wedstrijd RomeNapelsRome moesten de deel nemers in totaal 233 kilometer afleg gen, verdeeld over twee etappes. De uitlooppogingen waren talrijker dan op de vorige dag. Op het stuk Aquilla Sulmona waagde eerst Bartali 'n kans, en vervolgens demarreerden Kubler en Koblet, doch steeds zonder succes. Kort voor de finish liepen Bevilacqua, Cian- cola, Monti, Diggelman en MViardit plotseling uit. Ze werden echter achter haald, behalve Minardi die met enkele seconden voorsprong het eerst over de streep ging. Tot de tweede halve etappe behoorde de klim naar de pasovergang van de Forca Caruso. Het peloton ging in gesloten gelederen naar boven waar Poblet, het eerst op het hoogste punt, punten verwierf voor de bergprijs. In het laatste gedeelte van de rit zorgde Wim van Est door talrijke de marrages voor wat afwisseling. Hij kon zich echter niet los rijden ert een hele groep arriveerde gelijktijdig op de baan van Frosione waar Koblet met een wiel verschil de snelle Italiaan Magni in de eindspurt klopte. De uitslagen luiden: Eerste etappe: 1. Minardi (It) 1.50.37; 2. Corrieri (It) 1.50.43; 3. Ockers (B) 1.50.47; 4. Poblet (Sp); 5. Monti (It); 6. Magni (It); 7. Mastroianni (It); 8. Kubler (Zwits)9. Remo Bartali (It) Alle andere renners werden ex-aequo 10e geklasseerd in dezelfde tijd als Ockers. 2de Halve etappe; 1. Koblet (Zw.) 4.52.36. 2. Fiorenzo Magni (It.) op 1 wiel; 3 Maggini (It.) 4. Conté (It.); 5. Albani (It); 6. Monti (It); 7. Ciolli (It)8. Moresco (It); 9. Poblet (Sp; 10. Wim van Est (N), allen in dezelfde tijd. Het peloton werd ex-aequo in dezelfde tijd geklasseerd. Het algemeen klassement luidt: 1. De Santi (It) 12.36.35; 2. Astrua (It) 12.36.53. 3 Magni (It.) 12.36.58; 4. Ko blet (Zw) 12.37.02; 5 Ockers (B) 12.37.07; 6 Fornara (It) 12.37.12; 7 Diggelman (Zw) 12.37.14; 8 Kubler (Zw) 12.37.16; 9 Robic (Fr) 12.37.17; 10 Monti (It) 12.37.20; 11 Poblet (Sp) 12.37.21. 12 Fer rari (It) 12.37.22; 13 Van Est (Nederl.) 12.37.26. Donderdag 30 April speelt een voor lopig Noordhollands junioren-elftal een wedstrijd tegen een Alcmaria- combinatie. De wedstrijd wordt ge speeld crp het Alcmaria-terrein. De opstelling van de junioren luidt als volgt: G. Reitsma (Purmersteijn); K. Jeltes (Westfrisia) en G. Brouwer (Alcmaria Victrix); S. Schippers (Alkm. Boys), S Burger (BKC) en D. Hommes (Foresters); J. Besteman (RKAI'C), N. Wagenmakers (Alkm. Boys), H. Jager (HRC) J. Mooier iVolendam) en C. Kappen (Alc. Victrix). Reserves zijn: N. Koorn (Flevo), doel; L. de Heer (HRC), achter; J Pijper (Alkm. Boys), midden; C. Ruij- ter (Flevo). voor en C. Vlug (DTS), voor. vraag en aanbod bij landbouwgronden is beheersing der prijzen zeker de eer- vijf en twintig jaar nog noodzake lijk. Overigens moet ook het thans in dit ontwerp ingevoegde voorkeursrecht van de pachten bepaald een duurzaam karakter dragen. Minister Mansholt ontraadde dit amendement dan ook ten sterkste. Paradijs voor juristen. QVERIGENS was het deze middag in -de Kamer wel een paradijs voor ju risten. In zeer scherpzinnige betogen van minster Donker en andere spre kers rolden arresten van de Hoge Raad bij de vleet over de groene tafel en bankén. Niet-juristen als'dr Droesen en de heer V. d. Heuvel voelden zich dan ook niet direct thuis. De AR-afge- vaardigde verklaarde ronduit, dat deze materie hem te moeilijk was. Maar ondanks zijn juridisch schier onaantastbare .bestrijding van enkele amendementen van Dr Droesen kon minister Donker toch niet voorkomen, dat de meerderheid van de Kamer zich tegen hem keerde: 49 tegen 31. Slechts de PvdA en de heren Haken (CPN), Harenbosch en Biewenga (beiden ARi schaarden zich achter hem. Teneinde een mogelijke nieuwe nederlaag te ontgaan zag minister Donker zich even het niet strafbaar stellen van de kopers van de te dure gronden, tenzij deze verkoop was uitgelokt, ging de Kamer met de minister van justitie mee. Tenslotte nam de Kamer na een kor te discussie nog een wijziging van het vervreemdingstesluit onroerende za ken aan. Deze wijziging beoogt met na me aan de rechter in onteigeningsza ken de prijsvoorschriften bij het vast stellen van de schadeloosstelling zelf standig toe te passen. Een en ander vloeide voort uit een destijds door dr Droesen voorgestelde en op 6 Maart 1952 door de Kamer aangenomen mo tie. Drie jaar met aftrek is er voor de Amsterdamse rechtbank gisteren ge ëist tegen een koopman uit de hoofd stad, die op 12 September jl. te Lu- gano was gearresteerd, onder beschul diging van oplichting op grote schaal. De verdachte dreef te Amsterdam een grote textielhandel, doch na 1950 was hij zodanig in moeilijkheden gekomen, dat hij onverantwoordelijk grote lenin gen ging sluiten. De borgen, die hij gaf, bleken menigmaal niet in orde te zijn. Tenslotte bleek hij zelfs met de honderdduizenden guldens, die ver schillende bankiershuizen hem ver schaften, zijn zaak niet te kunnen redden. De Rotterdamse rechtbank heeft gis- uuiKddu iiuiumci jjuiijici even later genoodzaakt zelfs een volledig artikel terug te nemen. Alleen inzake Door het IJ-Tunnel-Comité is het initiatief genomen tot het beleggen van een bijeenkomst op Maandag 11 Mei a.s. in Krasnapolsky te Amster dam, hoofdzakelijk met het doel, de leden van Eerste en Tweede Kamer op de hoogte te stellen van de aard en omvang van de problemen, die met het tot stand komen van de oeverver bindingen aan het Noordzeekanaal en het IJ samenhangen. Men acht het dienstig hiertoe reeds over te gaan voordat de door minister Algera ingestelde commissie, die tot taak heeft de mogelijkheden en volg orde van de tunnelbouw in Amsterdam en bij de Hembrug te onderzoeken, van haar bevindingen rapport zal heb ben uitgebracht. Het comité wijst er nog eens met nadruk op, dat een be slissing over de aan de orde zijnde vraagstukken op nationaal niveau ge nomen moeten worden. De met de oeververbinding verband houdende vraagstukken zullen op ge noemde bijeenkomst worden belicht door ir J. W. R. Thomson, directeur van de Amsterdamse Droogdokmaat schappij en door mr F. E. Spat, voor zitter van het Centraal Overleg van de samenwerkende verkeersorganisa- ties. Reeds hebben tal van Kamerleden de uitnodiging aanvaard. Op onverklaarbare wijze zijn Woens dagavond een Eindhovense internist, W., en diens echtgenote, in de Maas geraakt en verdronken. Dr W. was als internist verbonden aan het diacones sen-ziekenhuis te Eindhoven. Het echt paar laat twee jeugdige kinderen achter. een grossiersfirma in huishoudelijke artikelen veroordeeld, omdat zij diver se goederen tot een verkoopswaarde van f 5000 ten nadele van hun werkge ver hadden gestolen. Twee expeditieknechts en een chauf feur werden ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek waarvan 5 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een maga zijnmeester, tegen wie twaalf maanden met aftrek werd geëist, waarvan vier voorwaardelijk, werd veroordeeld tot een gevangenisstaf van tien maanden met aftrek waarvan vijf voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd. (Advertentie, Ing. Med.) Automobilisten, die niet in Neder land zijn op het tijdstip dat hun motor- rijtuigenbelastingkaart vervalt, doen er goed aan vóór hun vertrek naar het buitenland deze kaart te laten ver nieuwen. Men kan overigens zijn be lasting ook bij terugkeer uit het bui tenland voldoer bij de ontvanger aan een Nederlands grenskantoor, mits men passeert op een uur dat het kantoor voor dergelijke betalingen geopend is en men over voldoende Nederlandse contanten beschikt. ADVERTENTIE Wederom een echt goed Castella-pro- duct.... de nieuwe Castella Bloemen zeep, onverpakt, zodat U de mooie kleuren kunt bewonderen., en geurend naar frisse rozen. De prijs? Slechts t-w-i-n-t-i-g cent! Nu kan in waarheid IEDERE vrouw een aantrekkelijk, fris uiterlijk heb ben. nu kan letterlijk IEDERE vrouw mooi zijn. Er is altijd een juiste soort Castella voor Uw huid of Uw beurs. U kunt zich houden aan de nu klassiek geworden Castella Schoonheidszeep (32 ct) en mocht Uw huid vragen om zeer rijk schuim, dan ligt er Cas tella Spécial (32 ct) op U te wachten. Tenslotte: wilt U een klein bedrag be steden en toch een echte merkzeep kopen, gegarandeerd door een befaamde naam, dan is er nu de nieuwe Castella Bloemenzeep van 20 cent. (Advertentie. Ing. Med.) De evacuatie Regering betuigt dank aan radio-omroep In de loop van de maand Maart is het aantal uit het rampgebied geëva cueerde personen verminderd van 72.500 tot 37.500, waaruit blijkt, dat 35.000 evacuees naar hun woonplaats konden terugkeren. De regering heeft door middel van een schrijven van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen van haar waardering getuigd voor de hulp die de radio-omroep in Nederland tijdens en na de ramp heeft geboden. Bij het Nationale Rampenfonds was tot gistermiddag een bedrag binnenge komen van 107 millioen gulden-, alzo een stijging van honderdduizend gul den. Gistermorgen is de Kadijk, die het 830 hectaren grote waterschap Waar den van de Kruiningerpolder scheidt, gedicht. Hierdoor komt niet alleen het waterschap, maar ook het dorp Waar den weer droog. De dichting verliep rustig. Nu de dijk bij Rilland-Bath is ge sloten keren de bewoners weer naar hun woonplaats terug. Het water heeft vter weken tang twee meter hoog gestaan. Grote ravage is hier. aangericht, maar desondanks bloeien de fruitbomen. De boerin heeft voorlopig nog handen vol werk om alles op orde te brengen. Tegen de 54-jarige koopman D. A. CH. M. ex-beherend vennoot van de in Juni 1950 geliquideerde stofzuigerfa- briek EFA-Produka-bedrijven te Am sterdam, heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam gis termiddag terzake van bedriegelijke bankbreuk gepleegd in de periode 19471949 één jaar met aftrek ge ëist. Zes zittingsdagen heeft het Hof gewijd aan de behandeling van deze zaak. IVan onze Haagse redacteur) HE GASVOORZIENING in den lande is onderwerp geweest van een u,t™e" V rige nota van de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer. Het tota"e energieverbruik heeft in ons land in de afgelopen jaren een voort- durende stijging vertoond. De energiebehoefte van 1938 op 100 stellend, be droeg die in 1951 138. Met een verdere toeneming moet rekening worden ge houden. Ons land is daardoor sterker dan voorheen nog afhankelijk geworden van de invoer van brandstoffen uit het buitenland. De minister meent dat de productie van brandstoffen in het binnenland in de naaste toekomst nietbe- langrijk zal stijgen. Het verschil tussen productie en consumptie zal derhalve in de komende jaren steeds groter worden. Daarom zal de binnenlandse brand stofproductie zoveel mogelijk moeten worden gestimuleerd en zal voorts moeten worden gestreefd naar een zo doelmatig mogelijke aanwending van de beschikbare energie. f millioen kub. meter op basis van stad- gas zal zijn. In 1952 was dit cijfer 1337 millioen. De hoeveelheid afstandsgas, waarover men in 1960 de beschikking kan hebben moet met het uit Duitsland verkregen gas, worden geschat op 1280 millioen kub. meter. Op andere wijze zal dan nog een hoeveelheid van circa 720 millioen kub. meter moeten worden geproduceerd. Aardgas INTUSSEN ZAL in ons land over een stijgende hoeveelheid aardgas kunnen worden beschikt. Bedroeg de productie tot nu toe 100.000 kub. meter per dag, genoeg voor een periode van 20 jaar, thans is de regering met de N.A.M. overeengekomen dat dit aanbod kan worden verhoogd tot 400.000 kub. meter per dag. Dit komt overeen met onge veer 300 millioen kub. meter stadsgas per jaar. De regering vertrouwt dat provincia le en gemeentebesturen deze richtlijnen van de regering zullen volgen, zonder dat daartoe wettelijke maatregelen be hoeven te worden genomen. Voor wat het aardgas betreft is de minister van mening, dat de centrale overheid hier wel directe invloed op de bestemming ervan zal moeten uitoefe nen. Transport en verkoop „en gros" is een zaak. die aan de Staat moet blij ven voorbehouden. Over de levering van aardgas is met vele gemeenten in de provincies Gro ningen, Friesland, Drente. Overijsel en zelfs Gelderland overeenstemming be reikt. De door de Staat te verrichten werk zaamheden op het gebied van de gas- voorziening (transport. import uit Duitsland, aardgas) dragen een karak ter, dat het gewenst maakt daarvoor een afzonderlijke tak van Rijksdienst in te stellen. In verband hiermee is een ontwerp van wet in voorbereiding, waarin wordt voorzien in de oprichting van een Staatsgasbedrijf De taak van het directoraat-generaal van de ener gievoorziening inzake gas zal aan dit bedrijf overgaan. In verband met de voorgestelde doelmatige gasvoorziening zullen een commissie van advies en een raad van toezicht worden ingesteld. Een destijds voorgestelde energieraad acht de mins^r niet noodzakelijk. Wij mogen overigens met een zekere voldoening constateren, dat men deze door de minister en de commissie-Iter- son aangegeven weg t.a.v. de gaspro ductie in Noord-Holland benoorden het ■J reeds enige tijd volgt, waarbij door grote groepen van gemeenten tezamen gas wordt afgenomen van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. UET GASVERBRUIK in 1952 is, ver geleken met 1938 met ruim 100 pet gestegen vnl. ten gevolge van het toe nemende industriële verbruik. In vele opzichten is de minister het daarom eens met de conclusies van de commis- sie-Iterson dat een verregaande con centratie van de gasproductie dan wel van de kolenveredeling in het alge meen gewenst moet worden geacht. Het gas moet worden geproduceerd, waar de laagste kostprijs kan worden ver kregen. De huidige productie voldoet voor een groot deel niet aan deze ver eisten. De minister onderschrijft daar om de wenselijkheid van een reorgani satie van de gasproductie. Deze moet zijn gebaseerd op een zoveel mogelijk gebruik van het als bij-product van in dustriële processen ter beschikking ko mende gas, daar de kosten van zo ge wonnen gas het laagste zijn. Daartoe behoren naast het cokesovengas, het kraakgas van de petroleum-raffinade rijen. In verband daarmede is een lan delijk gastransportnet, waardoor tevens verschillende productie-centra met el kaar kunnen worden gekoppeld, ge wenst. Deze concentratie van de gasdistribu tie is in eerste instantie een zaak van de lagere publiekrechtelijke lichamen. Sam nwerking van gemeenten en pro vincies bij de oprichting van voor een groter gebied werkende distributiebe drijven, zal slechts worden toegejuicht. Indien het gasverbruik blijft stijgen in een mate als thans het geval is, raamt de minister dat het totale ver bruik van gas in 1960 op minstens 2000 M7 komniemisse in het hart hebben de Loos- duinse komkor.imerkwekers in vorige jaren een van ',un 008st moeten afschrijven, omdat erscheidene komkommers zaadkomkommers ble- Ken te zjjn en zulke komkommers ongenietbaar er' dus w-aatdeloos zjjn. exemplaren, waardoor deze bevrucht werden en wel heel mooie kom kommers opleverden, die echter onbruikbare zaad komkommers bleken te zijn. WEG met de bijen, wera de leus. De Haagse kwekers, de bijenhou ders en het Haagse ge meentebestuur staken de koppen bij elkaar en het slot van het liedje is, dat Kommernisse m de komkommertijd bijen bleken dc schuldigen ie zijn. Op haar zwerftochten be zochten zy ook de gele komkommerbloemen en overtoippend van de ene bloem op de andere droegen zij stuifmeel mee van de mannelijke bloe men naar de vrouwelijke de Raad een voorstel te behandelen krijgt om ge durende een bepaalde tijd van hel jaar in een bepaald deel van de ge meente het houden van bijen te verbieden. CN zo zulten de bijen- families elk jaar van 15 Mei tot 10 Augustus van een gebied, dat zich over een groot gedeelte van westelijk Den Haag uitstrekt, verbannen wor den. Ongeveer zestig bijenvolken vallen onder deze gedwongen evacua tie. die bekostigd zal wor den door de Loosduinse kwekers. De Haagse rechtbank heeft een schoenmaker uit Honselersdijk tot een jaar, waai van 6 maanden voorwaar delijk veroordeeld, omdat de man zijn zoon met een mes naar het leven had gestaan. De vreemde vader had verklaard, dat hij zijn zoon alleen maar had willen bang maken. Op de Nieuwe Maas te Rotterdam is gisteren het lijk opgehaald van een 28-jarige jongeman, die een maand ge leden moet zijn verdronken. Er wa» niet om zijn opsporing verzocht 4

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7