Verdrag tussen de Grote Vijf Val van Loeang Prabang kan ernstige gevolgen hebben Malan Stad wordt nog versterkt Helicopter-dienst Brussel -Rotterdam op 1 Augustus Geen verder overleg met de Rooms-Katholieken KAPITEIN VAN ORANJE EEN WEEK GESCHORST r Westen voelt er niet voor Londen: Negatieve geste Bezorgdheid in Indo-China Eden wordt opnieuw geopereerd Nederland dankt de wereld Meer vlees voor de Britten De militaire parade in Amsterdam OOK GISTER GEEN VOORUITGANG Tunnel onder huizen stortte in Woensdag 29 Aprü 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaarüang No-11705 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna H.M. DE KONINGIN MORGEN 44 JAAR VOORSTEL VAN MINISTER MOLOTOV Peking waarschuwt Thailand Tito en „Die Wahrheit' Weer onbekende duikboot bij Zuid-Afrika Kerk en Staat in Joegoslavië Wet tot beperkte godsdiens tvrijheid Voorlopig alleen vrachtvervoer Panmoendjon De aanvaring in de Rode Zee Manoeuvre in strijd met het gebruik Vijf mensen in slaap gedood Vlammen schieten uit de kratermond van Aso WEERBERICHT Directie: BULSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS BUREAO: Koningstraat 6264 Oen Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1—. elk woord meer 5 cent Abonnementen oei kwar taal 6.05 - per maand - 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0 49 (Foto Paul Huf) [)E RUSSISCHE regering is bereid deel te nemen aan besprekingen ter sluiting van een pact russen de vijf grote mogendheden, aldus een door de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Molotov ondertekende verklaring van de regering te Moskou. De Sovjet-regering is er van overtuigd, dat er geen omstreden of onopgeloste vraagstukken bestaan, die niet langs vreedzame weg kunnen worden opgelost. Met deze vijf landen worden kennelijk bedoeld: de Verenigde Staten, Sovjet-Unie, Engeland, Frankrijk en Peking-China. De ver klaring was gericht aan een groep personen, die onlangs een gelijkgestemde oproep had ondertekend, die uitging vin de communistische wereldvredes beweging, en waartoe o.a. behoren prof. Joliot-Curie (Frankrijk). Nenni (Italië), Joseph Wirth (Duitsland), Ilja Ehrenburg (Rusland). De Pravda schreef gisteren in een hoofdartikel, dat de vrede in de gehele wereld verzekerd zal zijn, als de vijf grote mogendheden werkelijk met elkaar in vrede willen leven. De verklaring van Molotov is gisteren door de premier van communis- tisch-China, Tsjoe en Lai, en door de Bulgaarse regering met instemming begroet. In Westerse kringen is één en ander echter met veel reserve ontvangen. IN LONDEN waren politieke waar nemers van mening, dat deze nieuwe Russische geste een stap terug bete kent, vergeleken met andere recente verzoeningsgezinde gebaren van het Kremlin. Communistisch China, een der bedoelde vijf mogendheden, is geen lid der Ver. Naties en niet erkend door de Ver. Staten, die nog geen enkele geneigdheid hebben getoond Tsiang Kai Sjek te laten schieten voor Mao Tse Toeng c.s. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenl. Za ken achtte de kans, dat het Westen op dit Sovjet-denkbeeld zal ingaan zeer veel kleiner dan die betreffende aanvaarding van een voorstel tot vier- mogenahedenbesprekingen, dus zonder Peking-China. Een soreker van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde het sluiten van een verdrag tussen de vijf grote mogendheden, door Molotov voorgesteld overbodig ge zien het bestaan van het handvest der Ver. Naties, dat het grootste gedeelte van 's wereld landen omvat. Hii voeg de er aan toe: „Het Russische antwoord aan het congres van de (Communisti sche wereldvredesbeweging is weer een staaltje van de gebruikelijke Sov jetpropaganda. De regering der Ver. pAK-SENG, een vooruitgeschoven post in Indo-China, die werd verdedigd door Franse en inheemse troepen, is in handen van de communistische Vietminh gevallen. De post ligt 90 k.m. ten Noord-Oosten van Loeang Prabang, de residentie van de koning van Laos. Het behoud van deze stad is van grote betekenis voor het verdere verloop van de strijd in Indo-China. Franse vliegtuigen voeren versterkingen aan. Alle strijdbare burgers zijn Ingeschakeld bij werkzaamheden met het oog op een beleg van de stad. Diplomatieke missies maken zich ernstige zorgen over de mogelijkheid van een val van Loeang Prabang. Als de Vietminh-strijdkrachten daardoor de rivier de Mekong zouden bereiken, zouden zij toegang hebben tot Siam (Thailand) en Birma. De val van de residentie zou zelfs van invloed kunnen zijn op de militaire situatie in Malakka, daar de weg door de lucht dan vrij zou zijn voor de aanvoer van Chinese voorraden naar de grens van Malakka ten behoeve van de aldaar strijdende communistische guerrilla s. Azië, met inbegrip van een aanval op VELE vluchtelingen uit Laos hebben al hun heil gezocht door uit te wij ken naar Thailand, waar hun door de overheid verblijfplaatsen zijn aange wezen. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft Thailand er gis teren van beschuldigd voorbereidingen te treffen voor „het helpen van de Franse kolonisten bij het voeren van een aggressie-oorlog in Indo-China Het bureau merkte op, dat de regering van Thailand op aansporing van de Ame- rikaanse regering in Thailand strate- gische hoofdwegen naar Laos, Birma en Cambodja heeft aangelegd of hersteld De Chinese beschuldigingen aan het adres van Thailand hebben in goed in gelichte kringen te Londen vrees ver wekt, dat de vredesstappen in Korea misschien een voorteken zijn van ster kere communistische stoten in Zuidoost- Siam (Thailand). De verklaring uit Peking vergrootte de ongerustheid over de tegenstrijdigheid tussen het nieuwe offensief van de Vietrr1 'h in Laos en de vredesstappen van Moskou. Het radio-station van de Vietminh heeft een aantal punten omgeroepen, gedecreteerd door de „verzetsregering van Laos". Iedereen, die de „verzetsbe weging" tegenwerkt, zal worden ge straft. De bevolking moet het „bevrij- Het communistische blad in Neder- Saksen „Die Wahrheit" heeft Dinsdag een „zelfcritiek" gepubliceerd, omdat in een kruiswoordraadsel in het blad de naam van maarschalk Tito was voorge komen. De verantwoordelijke redacteur werd „gebrek aan waakzaamheid" ver weten bij het controleren van de puzzle, die afkomstig was van een „burgerlijke publiciteitsfirma". dingsleger van Laos" voeden. Familie leden van personen, die aan Franse zijde vechten, moeten deze tot desertie aanzetten en verraders moeten aan de kaak worden gesteld. Voor de vierde maal in zes weken is in de Indische Oceaan ter hoogte van de Zuidafrikaanse kust een onbekende duikboot waargenomen. De eigenaar van een hotel aan de mond van de ri vier de TJmtate, ongeveer 150 km ten Noord-Oosten van de Zuidafrikaanse stad East London. zei dat hij Maandag middag een duikboot heeft waargeno men. Het onbekende vaartuig dooK on der toen een vissersboot naderde. Naar het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken meedeelt, zal minister Eden binnen enige dagen een tweede operatie moeten ondergaan „met het oog op het hardnekkige karakter van de geelzucht", waaraan de minister reeds sinds vorig jaar lijdt. - Eden vertoeft nog in een kliniek te Londen, waar hij op 12 April een gal blaas operatie heeft ondergaan. Waar schijnlijk zal het nu aanzienlijk langer duren, voordat hij zijn werkzaamheden kan hervatten. Aanvankelijk had men gedacht, dat de minister acht weken van het „Foreign Office" zou weg blijven. Vanavond van 20.40 tot 21.00 uur wordt over Hilversum 2 (298 m.) in het VPRO-programma een Nederland se versie uitgezonden van het door de Wereldomroep voor 26 landen vervaar digde dankprogramma, waarin H. M. de Koningin het slotwoord spreekt. Dit program, waarvoor uit vele lan den hartelijke woorden van waardering zijn ontvangen, vervangt de toespraak over „De vrouw in het bedrijf". Het Britse wekelijkse vleesrantsoen zal volgens mededeling van de Britse minister van de Voedselvoorziening van 17 Mei af worden verhoogd met 3 pence tot 2 shilling per persoon. Voorts zal zeer spoedig een hoeveelheid blikvlees vrij van rantsoen worden gegeven Tijdens te Brussel gevoerde ocspri kingen over de instelling van een ge regelde luchtverbinding Brussel—Ant werpenRotterdam per helicoptère, is komen vast te staan, dat de Sabena in de loop van dit jaar geregelde diensten zal openen met Sikorski's 55, plaats biedend aan pl.m acht personen en met ruimte voor post en enige vracht. De dienst op Rotérdam zal per 1 Au gustus a.s. aanvangen. Teneinde ervaring op de route op te doen zal de Sabena aanvankelijk alleen vracht vervoeren. Waarschijnlijk reeds van 1 September en in ieder geval van 1 October af zullen ook passagiers wor den meegenomen. De dienst zal voors hands tweemaal per dag op werkda gen worden gevlogen. Do Sabena beschouwt de per 1 -ugustus in te stellen dienst niet Is een tijdelijk experiment, maar is cornemens deze te handhaven, totdat lotere toestellen in gebruik kunnen vorden genomen, welke betere exploi- tiemogelijkheden bieden. De door de Sabena voor het beoogde doel geschikt geoordeelde landings plaats bij de Hofdijk wordt inmiddels door de gemeente op korte termijn in gericht. De Joegoslavische regering heeft beslo ten de betrekkingen tussen kerk en staat te regelen zonder verdere pogingen tot overleg met de Rooms-Katholieke Kerk. De besprekingen tussen de regering en de Rooms-Katholieke bisschoppen werden vorige week afgebroken, omdat het Vati- caan volgens de regering de bisschoppen opdracht had gegeven tot het stellen van onmogelijke eisen. Het Vaticaan eiste toelating van reli gieuze scholen, volledige erkenning van kerkelijke huwelijken en rehabilitatie van „oorlogsmisdadigers", zoals kardinaal Stepinac. De regering is bezig met het opstellen van een wetsontwerp tot regeling van de betrekkingen tussen kerk en staat op wet telijke grondslag. Dit ontwerp garandeert iedere ingezetene vrijheid van godsdienst, maar verbiedt het geven van godsdienst onderricht op school of in particuliere woningen en het houden van religieuze Betreffende hel grote militaire céfilé, lat op de morgen van Koninginnedag te \msterdam wordt afgenomen, kunnen vij nog mededelen, dat de eigenlijke dechtigheid begint om elf uur. hoewel 'iet vanzelf spreekt dat degenen, die de stoet willen zien, vèr van te voren een plaatsje langs de route dienen te ver weren. De colonne zal te zien zijn op de volgende punten: Van Baerlesti aat. Vondelbrug, Const. Huvgensstraat, Bi 1- derdijkstraat. Frederik Hendrikstraat Frederik Hendrikplantsoen. processies bulten de terreinen van een kerk zonder specale toestemmng van de burgerlijke autoriteiten. De besprekingen over het wetsontwerp tussen de regering en de andere religieuze groeperingen zijn bevredigend verlopen. Staten ziet nog steeds uit naar een handelen van de Russische leiders ter bevordering van de vrede, innlaats vas daarover louter te praten". Ook in Parijs wordt de reële waarde van Molotovs verklaring ontkend. De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft reeds in 1949 en 1950 een overeenkomstig Rnss!—h worpen. In 1951 werd een dergelijk aanbod ook door Truman van de hand gewezen. OOK GISTEREN is bij de besprekin gen van de bestandsdelegatie te Pan moendjon in Korea practisch geen vooruitgang geboekt. Generaal Harri- son. hoofd van de geallieerde delegatie heeft gedreigd de besprekingen, die juist weer drie dagen aan de gang zijn, te zullen verdager, als de Noordelijken niet met iets „constructiefs" komen. ..Wij zijn niet van plan mee te doen aan langdurig nutteloos gepraat", zo merkte hii op. De bijeenkomst duurde 39 minuten en is op verzoek van de communisten tot heden verdaagd. Nam II, de leider der Noordelijken, verklaarde, datde aanneming van het Noordelijke voorstel inzake de krijgsgevangenen, spoedig een einde zou kunnen maken aan de bloedige oor log. Op zijn beurt beschuldigde hij de geallieerden ervan de voortgang van het overleg te belemmeren. De activiteit langs het gehele Kore aanse front is sterk verminderd. De Nederlandse regering heeft in na volging van andere landen, een maat regel afgekondigd, welke ten doel heeft het vervoer van wapens en strategische goederen naar communistisch-China te gen te gaan. DE 79-jarige dr D. f. Malan heeft on langs in Zuid-Afrika een duidelijke stembusoverwinning behaald. Men zou kunnen zeggen, dat Zuid-Afrika op nieuw gekozen heeft voor de „apart heidspolitiek". Dit betekent, dat dit beleid in de komende vijf jaar in zijn uiterste consequenties zal worden toe gepast en dat er een einde gemaakt zal worden aan de situatie, dat het Hof van Appèl in Bloemfontein van tijd tot tijd zekere delen van de rassenwetge- ving onwettig verklaart. De laatste tijd hebben wij enige ge sprekken gehad met mensen, die juist van een reis door Zuid-Afrika waren teruggekeerd. Zij verklaarden, dat het probleem van Zuid-Afrika niet ligt in de rassenkwestie, maar in de eerste plaats in de verhouding tot Engeland. Deze gedachte kwam dan ook in Britse perscommentaren tot uiting. Daarin werd de vrees uitgesproken, dat de na- tionalisten binnen afzienbare tijd een republiek los van het Britse Gemene best zouden uitroepen. Onze correspondent weet te melden, dat Zuid-Afrika dat niet za] doen! Malan heeft nog geen meerderheid van tweederde behaald en de Engelse groep is economisch bijzonder sterk. Indien wij deze overwegingen plaatsen tegen een achtergrond van de „bewust wording" van het zwarte ras, dan zal men inzien, dat geen regering in dit opzicht risico zal willen nemen. Dit wordt wel bevestigd door het bericht, dat dr Malan met twee zijner ministers de kroningsplechtigheid in Londen zal bijwonen en tevens de con ferentie van eerste ministers van het Gemenebest. Daarna zal de heer Malan een reis door Europa maken en ook ons land bezoeken. Hij promoveerde vijftig jaar geleden tot doctor in de theologie aan de rijksuniversiteit in Utrecht. |7-| DE RAAD VOOR DE SCHEEPVAART te Amsterdam heeft gisteravond uitspraak gedaan inzake de schuldvraag bij de merkwaardige aanvaring tussen het m.s. „Oranje" en het m.s. „Willem Ruys" op 6 Januari in de Rode Zee. De Raad heeft de kapitein van de „Oranje", de heer H. W. Hemmes, schuldig verklaard aan de aanvaring en heeft hem de bevoegdheid om als kapitein te mogen varen ontnomen voor de tijd van één week. De Raad is voorts tot de conclusie gekomen, dat de kapitein van de „Willem Ruys", de heer C. C. Goedewagen, onschuldig is aan de aanvaring. Gistermiddag had de inspecteur-ge neraal voor de Scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, als zijn conclusie uitge sproken, dat de aanvaring is te wijten aan een verkeerde manoeuvre van de „Oranje". Hij stelde de Raad voor, ka pitein Hemmes van de „Oranje" de be voegdheid om als kapitein te varen te ontnemen voor de tijd van vier weken. Ook de inspecteur-generaal achtte ka pitein Goedewaagen van de „Willem Ruys" niet medeschuldig aan de aan varing. De kapitein van de „Oranje", aldus de heer Moolenburgh, heeft zich vergist in de afstand tot het andere schip, maar wat veel erger is: hij heeft een ma noeuvre willen uitvoeren, welke niet in overeenstemming is met het goede zee- mansgebruik Hij heeft de voorzichtig heid uit het oog verloren en zijn schip Links gezagvoerder C. C. Goede waagen van de „Willem Ruys" en rechts gezagvoerder Hemmes van de „Oranje" bij het verlaten van de zaal, waarin de Raad voor de Scheepvaart zitting hield. in een positie ten opzichte van een ander schip gebracht, waarin het nooit had mogen komen, aldus de inspecteur- generaal voor de Scheepvaart. Voordat de heer Moolenburgh tot deze conclusie kwam. hadden de beide kapiteins hun verklaringen afgelegd en waren zes schepelingen: de stuurlie den, de roergangers en de uitkijken, ge hoord als getuigen. Kapitein Hemmes verklaarde, dat naar zijn mening de kapitein van de „Ruys" niet naar bak boord had mogen gaan, omdat de „oranje eerder was begonnen met ma noeuvreren en kapitein Goedewaagen kon aannemen, dat het schip hiermee zou doorgaan. Kapitein Hemmes ver- ^ht .VOurti' dat hij niet We kracht achteruit had laten slaan, omdat de schepen elkaar dan op een fatale plaats Sj geraakt. Het was niet Vi?-,, ool'Hg geweest zo dicht bij de „Willem Ruys" te komen. Hij had op ven a van 'wee mijl willen blij- Te Swinton in Noord-West-Enge!and £™Sn vroeg een niet mee: m gebruik zunde spoorwegtunnel inge- vernietd3 °°v tWee huizen werden om w i V1! Ders°nen in hun slaap vW kwamen. De slachtoffers. het nHnWvPneil een. m.an werden met „f. kJ, hun hulzen in de tun- nel bedolven. rl»TrirfU.r^"fen- werc)en gewond door de gedeelteliike instorting van een d?r. huis. De tunnel loont over een lenrte ^"/enjm"]j0nder Swinton dooi en werd gedurende de oorlog gebruikt als munitie-opclagnlaats De Japanse vulkaan Aso is nog niet kreehtlt gekomen. Gisteren weiden rr chtige bevingen geregistreerd, gloei ende as werd de lucht in geslingerd en mnTT,," m ,en uit de kratermond toog op Men verwachtte een nieuwe uitbarsting. Vermoedelijk zijn den,g tinderen van de groep die juist op het :~V3n de Keers^ «itbars,i£ de nrn nm het leven gekomen Verwachting tot hedenavond: enkele buien Veranderlijke bewolking mef en kele buten. Matige, af en toe krachtige Z W. wind Weinig ver andenng in temperatuur. DONDERDAG Zon op 5.13, ondet <10.03; maan op 22.20; onder 5.08.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1