De grootste militaire parade uit onze geschiedenis Emigratie Vanaf heden een staalmarkt voor West-Europa r Ten bate van 155 millioen verbruikers Eisenhower wil uitgaven met 8.5 milliard verlagen Bordes paleis Soestdijk 'n duizendkleurig bouquet De Zeeuwen vergaten hun Koningin niet Bewoners der rampgebieden op Soestdijk Bron van twist verdwenen Centuriontanks voor 't eerst getoond De Mau-Mau nu met bommen bestookt Vrijdag 1 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11707 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nederland vierde Koninginnedag Een boeketje perebloesem Minder voor defensie en hulp buitenland Treinen staan Maandag twee minuten stil Banks-Porter winnen de Tulpen Rallye THAILAND OP PUNT VAN MOBILISATIE Plechtig moment in Esch WEERBERICHT Directie: J. B IJLS MA en C KRAK Hoofdredacteur: H M KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 44904] Telefoon 2345 HELDEKSE COIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 cl p. m.m Kleine advertenties i„Juttertjes") tot 15 woor den t 1.— elk woord meet 5 cent Abonnementen oei kwaï taal t 6.05 - per maana 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0 49 QEHEEL HET LAND HEEFT GISTEREN in kalme vreugde de verjaatdr van Koningin Juliana gevierd. In tal van steden en dorpen werden feestelijke optochten en parades gehouden, overal klonk het gebeier der kerkklokken en wapperden de vlaggen en de oranje-linten. De twee hoogte punten van deze nationale feestdag waren ongetwijfeld het traditionele en blijde défilé der duizenden in de paleistuin op Soestdijk en de indrukwekkende militaire parade in de hoofdstad, het grootste défilé der Nederlandse strijd krachten, dat ooit in ons land is gehouden. Bijna een uur lang marcheerden en reden duizenden militairen in een colonne van zeven en een halve kilometer lengte over de grote verkeersader, welke Amsterdam-West met -Zuid verbindt, de Van Baerlestraat. Om half elf gistermorgen arriveerde de estafette der Leidse studenten in de Paleistuin op Soestdijk om Ko ïiingin Juliana met haar verjaardag ■geluk te wensen en daarmee begon het défilé, waaraan weer duizenden uit alle delen van het land deelnamen, De bordestrap vulde zich geleidelijk met de bloemen, die allen hadden meegebracht. Hier stonden de Ko> ningin, de Prins en de vier prinsesjes opgesteld en ontvingen tijdens het de filé verscheidene deputaties en bijzon dere gasten. Ruim anderhalf uur duur PEN EENVOVDIG BOEKETJE p«re- bloesem, dat een struise Zeeuwse boerin gistermiddag op het paleis Soest dijk aan de jarige Koningin overhan digde, getuigde van het nieuwe leven dat thans moeizaam en schuchter in Zeeland ontluikt en gaj uiting aan de hoop van de bevolking uit de getroffen {\ebieden, dat eerlang haar land weer de uister van weleer zal krijgen. Het waren pas geplukte bloesems, gister morgen nog door de burgemeester van Baerland naar Soestdijk gebracht en ze werden door mevr Van OeverenDe Jonge, de echtgenote van de burgemees ter van Wolphaartsdijk, met enkele een voudige woorden overgereikt. Zij sprak van de nood, die de lage landen getrof fen had, dankte voor het koninklijk medeleven en gaf de bloesems als sym bool van de hoop op herstel, die thans weer in de harten begint te gloren, Het was een zichtbaar ontroerend mo ment, zowel voor de koninklijke fami lie als voor de 105 gasten uit de getrof fen gebieden, die op het paleis werden ontvangen. Velen konden met moeite hun gevoelens meester blijven, toen ze bij de dankwoorden van de Koningin weer geconfronteerd werden met het verdriet uit de rampspoedige dagen „Mogen deze bloesems de eerste vruch ten zijn van een nieuwe toekomst voor V allen", zo sprak Koningin Juliana en drukte mevr. Van Oeveren warm de hand. Van alle kanten waren ze gekomen, velen, die een groot deel van hun fa milie of gezin verloren hadden, kleine kinderen en ouden. De oudste was zon der twijfel de 192-jarige Jan Kip uit Dreischor, die enkele tulpen had mee gebracht en op zijn stok leunend in een hoekje van de zaal naar een stoel werd gebracht. Geruime tijd spraken Konin gin en Prins met velen,-die huis en haard verloren hebben en thans vaak als enige overgeblevenen van een heel gezin de toekomst tegemoet gaan. Was het wonder, dat de 16-jarige Petronnella Laanen uit Halsteren, die haar ouder», twee broers en een zusje verloren had, haar tranen niet kon weerhouden toen de Landsvrouwe haar moed in sprak en haar deelneming betuigde? Stilletjes mengde zich ook Prinses Wilhelmina onder het gezelschap. „We zijn wel weer terug op de boerderij, maar het is alles zo dor..." zo vertel de haar mevr. Van Oeveren en warm meevoelend informeerde de Prinses naar de omstandigheden op die boer derij. Even verder stond de heer H. den Hertog, de gemeente-opzichter uit Ril land Bath, die tot het laatste moment bij zijn omgekomen burgemeester ge bleven was, toen deze in zijn gemeente door het water werd verrast, met de Koningin te praten. Sommigen hadden foto's meegebracht, foto's van het ver dronken land en van de dierbaren, die daar hun leven hadden gelaten. „Het doet ons zo goed, dat wij hier Vandaag mogen zijn", zo zeide een moe der van een der Zuidhollandse eilanden. „Het is. ondanks alles wat we hebben meegemaakt, een der mooiste dagen van mijn leven". En dit was de indruk, die wij van allen gisteren kregen. Men voelde zich gesterkt en ontroerd door deze ont- 1 de het défilé en toen de duizenden waren vertrokken, was het bordes een duizendkleurig bouquet, het treffend bewijs van de grote plaats, welke de Landsvrouwe in de harten der Ne derlanders inneemt Vliegtuigen van de Koninklijke Landmacht brachten tij dens het défilé hoog in de lucht een imponerende groet. De militaire parade in de hoofdstad, welke gistermorgen werd afgenomen door de voor het Concertgebouw staande minister van Oorlog en Mari ne, lr. C. Staf, in gezelschap van vele burgerlijke en militaire autoriteiten, was een staalkaart van het meest ka rakteristieke en spectaculaire rollend en vliegend materieel der Nederlandse strijdkrachten. Het hoogtepunt van het grootse défilé, dat onder bevel stond van generaal-maoor C. J. M. C. van Nynatten, werd gevormd door de twee en twintig Britse Centurion tanks, die voor de eerste maal door het regiment huzaren Prins Alexan- der uit Amersfoort aan het publiek werden getoond. Zij zijn in de plaats gekomen van de „verouderde" Sher- man tanks. Groeven achter latend in de asfaltbestrating reden deze ieder acht-en-veertig ton wgende groene gevaarten langs de duizendkoppige menigte. Hef défilé, waaraan In^totaaT' 4250 man en 512 voertuigen deelnamen, werd geopend door de drumband van het garde-regiment Grenadiers en Ja gers, alsmede de Koninklijke Mili taire Kapel uit Den Haag. Daarna volgden troepen te voet van de Ko ninklijke Marine, gestoken in de ma rineblauwe uniformen, parate troepen in het khaki veldtenue met helm van de Koninklijke Landmacht, te weten het 411e bataljon infanterie van het garderegiment fuseliers „Prinses Ire ne" met gemotoriseerde bewapening. Nadien volgden troepen en rollend geschut van de veldartillerie, lucht- doelartilleriè en cavalerie. Zij voerden op allerlei voertuigen, sommige met tupsbanden, met zich mee: houwitsers, licht geschut, zware kanonnen, vier lingmitrailleurs achter jeeps, en grote stukken luchtdoelgeschut, „radar-ge stuurde" zoeklichten, zes Chaffee tanks van 19 ton en de reeds genoemde 22 Centurion tanks, de zwaarste, die onze defensie beztt. Het défilé werd besloten met uiteen lopend rollend, uiterst modern materi aal. dat op de militaire vliegbases ge bruikt wordt voor de aan- en afvoer, fhet onderhoud en de beveiliging der (vliegtuigen en -velden. Lichte motor- ♦spuiten op jeeps, veelsoortig brand- jweermateriaal. zoals wagens met jschuimblusinstallaties de manschap pen gestoken in helderwitte asbest- pakken enz. (Zie verder elders in dit blad) Koningin Juliana ontving gistermid- dag verschillende delegaties uit de getroffen gebieden op paleis Soest dijk. Hier is zij tn gesprek met enige Zeeuwen, onder wie de 102- jarige Jan Kip. Qnlangs heeft de heer H. D. Louwej in de Eerste Kamer enkele opmer kingen gemaakt, die bewijzen, dat hij maar bitter weinig vertrouwen heeft in de toekomst van de blanke volken. Hij heeft namelijk gezegd, dat het niet verstandig lijkt Nederlanders naar Australië. Nieuw Zeeland of Zuid-Afri- ka te laten emigreren, omdat daar om wentelingen te gebeuren staan, waar van de blanke het slachtoffer zal wor den. Wij achten dit een bijzonder sombere uitlating. Trouwens, indien hiervan iels waar zou zijn, dan zouden wij ons van nu af aan ernstig moeten afvragen of die „blankenhaat" misschien geen gevolg is van handelingen, die met onze veel geroemde westerse beschaving te ma ken hebben Het is best mogelijk, dat te eniger tijd de autochtone bevolkingen zo sterk en zo zeker van zich zelf zijn gewor den, dat zij meester in eigen zaken wil len zijn. Daartegen kan niemand be zwaar hebben, die zich accoord heeft verklaard met het Handvest van da Verenigde Volkeren. Dat daarbij mis schien gevestigde posities verloren gaan. is in de eerste plaats aan verre gaande onhandigheid van de blanken zelf te wijten. Men denke aan de waar lijk domme streken, waardoor Neder land Indië op een voor dat land volko men ongelegen moment moest loslaten. Dat was óók alleen onze eigen schuld. Wat Louwes heeft gezegd, betekent dus niets anders dan dat hij meent, dat de blanke wel altijd zo dom zal b 1 ij - ven. Hetgeen minder vleiend gedacht is. Neen, vooralsnog geloven wij, dat er op onze lieve aarde voor ieder een goe de plaats te vinden is. Voor een blank „reservaat" in het culturele Westen voelen wij helemaal niets. Het is niet de kleur, die het hem doet, het is altijd de kwaliteit....! f/!j \ANDAAG DE EERSTE MEI het feest van de arbeid in West-Europa, is voor de Europese Kolen- en Staalgemeenschap de tweede gedenkwaardige datum in baar korte geschiedenis geworden, die op 10 Augustus van verleden jaar een aanvang nam. Nadat op 10 Februari van dit jaar reeds de gemeenschappelijke markt werd ingesteld voor kolen, ijzererts en schroot, hebben de zes landen van het Schuman-plan met ingang van vandaag deze gemeenschappelijke markt uitgebreid tot het staal. Gistermiddag heeft de Hoge Autoriteit onder leiding van haar energieke voorzitter Jean Monnet in het feestelijk versierde hoogovenbedrijf van de A.R.B.E.D. te Esch in Luxemburg het nieuwe Europese kolen- en staaltijdperk op symbolische wijze geopend. Na een korte redevoering, waarin hij er op wees, dat thans geen grenzen meer bestaan tussen België, Frankrijk, Nederland, Luxemburg, Italië en West-Duits tand voor steenkool en staal en van deze gemeenschappelijke markt de 1 $5.000.000 Europese verbruikers uiteindelijk zullen profiteren, stapte Monet naar voren en verrichtte hij met een hamer, welke versierd was met de kleuren van de Europese Gemeenschap, de eerste handeling voor het openen van de tapgoot van één der modernste hoogovens in Luxemburg. vangst en al moge dan het land nog dor zijn, de perebloesems bloeien hier en daar weer en aan de kim gloorde voor velen op Soestdijk op deze Ko ninmnnedag weer het licht non rle ho rizon van een toekomst, die tot Hu." verre nog donker en moeilijk leek. PRESIDENT EISENHOWER heelt gis teren te Washington medegedeeld, dat hij de begrotingsuitgaven voor het belastingjaar 1953—1954 met acht en een half milliard dollar zal besnoeien. Deze bezuiniging zal voor het meren deel worden verkregen door verminde ring van uitgaven voor defensie en hulp aan het buitenland. Verder dan deze door hem aan het Congres voor te stellen verlagingen zal hij niet kun nen gaan. aldus Eisenhower. zonder de huidige regeringspolitiek te veranderen en daardoor zijn regering in grote ver legenheid te brengen. De president wil de niet mededelen, hoeveel de hulp aan het buitenland verlaagd zal worden. De effectieve militaire kracht zal in het komende jaar niet door de '-ooi-gestel de bezuinigingen worden - erminderd In feite zouden leveranties worden ver sneld door concentratie op de produc tie van die uitrusting, die in de direc- Het gehele bedrijf der Nederlandse Spoorwegen zal bij gelegenheid van de nationale herdenkingsavond op 4 Mei van 20.00 uur tot 20.02 worden stopgezet. Ook de treinen zullen twee minuten stilstaan. te toekomst de meeste militaire waarde heeft. De Amerikaanse politiek zal worden gebaseerd op de theorie, dat een wer kelijk gevaar wellicht jarenlang aan houdt. Ex-president Truman had in Januari, kort vóór zijn aftreden, de kosten van de verdediging in 1953—1954 geraamd op 46 milliard en de uitgaven voor hulp aan het buitenland op 7,6 millard dol lar. De vijfde Internationale Tulpen Ral lye is met een punt verschil gewonnen door het Engelse team Banks-Porter met Bristol. dat 87 winstpunten verza melde. Achter deze equipe eindigden drie ploegen met 86 punten, t.w. de Fransen Grosgogeat- Biagini met Pan hard, het echtpaar Applegard (G.B.i met Jaguar en Elliot en miss Elliot (GB) met Sunbeam Talbot. Na een be schouwing van hun prestaties werden zij in deze volorde als 2e, 3e en 4e geklasseerd De eerste Nederlandse equipe was H. R J. graaf Van Zuvlen van Niievelt - F. M. A. Eschauzier met Jowett Javelin, die met 77 punten op de zevende plaats eindigde. De Coupe des Dames werd gewon nen door de dames Molander-Lundberg (Noorwegen) met Saab. Dit team was strafpuntloos en verwierf twee winst punten. (Zie verder de Sportrubriek) Ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana werd giste ren in Amsterdam een grote mili taire parade gehouden. Links ziet men een groep luchtafweer het Concertgebouw passeren, waarvoor de minister van Oorlog en vele andere hoge autoriteiten stonden opgesteld. Rechts één van de 48-ton zware Centurion-tanks, terwijl vele formaties jagers overvliegen. BE PREMIER VAN Thailand (Siaml heeft gisteren verklaard, dat in Thailand een algemene mobilisatie zal worden afgekondigd in geval de drei ging van de communistische Vietminh langs de grenzen van Thailand groter zal worden. Als Laos om internatio nale hulp zal vragen en de verdediging van Thailand dit zou eisen, zullen de Thailandse troepen uit Korea worden teruggeroepen en in Achter-Indië in de strijd worden geworpen. Als de inval in Laos deel uitmaakt van een nieuwe communistische strategie, aldus de pre mier. zal een inval in Thailand zeker volgen. Met het oog hierop zijn alle maatre gelen genomen. Leger en politie, ge steund door vliegtuigen en tanks, pa trouilleren langs de grens met Laos en houden dag ->n nacht toezicht op de rivier de Mekong. Aan de Ver. Staten is verzocht Thailand wapens te zen den. Intussen zijn sommige Vietminh- troepen de hoofdstad van Laos reeds op 18 km genaderd. CEN ogenblik later stroomde in een vonkenregen en een hitte, die alle leden van de Hoge Autoriteit en de hon derden journalisten en fotografen een snel heenkomen deden zoeken, het eer ste witgloeiende Europese ijzer naar buiten, ijzer, dat tot staal en gewalste producten zal worden verwerkt en van af vandaag vrij in de zes landen van de Gemeenschap verhandeld zal kun nen worden, op een markt die niet lan ger beïnvloed zal worden door belem meringen, deviezenbeperkingen, kwali tatieve restricties en discriminaties op het gebied van vervoer. Voor de eerste keer in de geschiede nis van het Europese continent bestaat Cr dus geen Frans, Duits, Nederlands, Italiaans, Luxemburgs of Belgisch staal meer, doch nog slechts Europees staal. Hiermee is, zoals voorzitter Monnet op merkte, de oorzaak van de bloedige riva liteit, die eeuwen lang tussen de volken van Europa heeft bestaan, uit de weg geruimd en eveneens op vreedzame wijze een einde gemaakt aan de natio nale barrières, die de volken van Euro pa tot nu toe scheidden. De vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit, Coppé, wees erop, dat de verla ging der productiekosten, die uit de instelling van de gemeenschappelijke markt moet voortvloeien, ertoe zal lei den, dat het verbruik in Europa van tal van artikelen die tot nu toe een luxe betekenden, belangrijk zal toenemen. In dit verband wees hij erop, dat, waar het kolen- en staalverbruik in de Ver. Staten per inwoner dit jaar 3 ton steen kool en 600 kg staal bedraagt, deze cij fers voor Europa resp. twee ton en 200 kg bedragen. Dit, aldus de heer Coppé, is een aanwijzing voor de veranderin gen, welke zich op het stuk van het verbruik in Europa zullen kunnen voordoen. Op de gemeenschappelijke staalmarkt zal vrijheid van concurrentie bestaan, zonder dat voor het moment minimum- of maximumprijzen worden vastgesteld. Drie RAF-vliegtuigen hebben gisteren acht bommen geworpen op een vermoe delijke schuilplaats van leden van de Mau Mau in de Aberdarebergen in Ke- nya. Dit was de eerste keer. dat bom men zijn gebruikt bij de bestrijding van de geheime inheemse organisatie. Bovendien werd de schuilplaats door da vliegers beschoten. De aanval werd uit gevoerd in samenwerking met grond troepen. Een grote Mau-Maubende, gewapend met brenguns en geweren, heeft Woens dagavond een dorp in het gebied van Fort Hall aangevallen. Vier inheemse politiemannen en vier burgerwachten werden door de aanvallers gedood. De bende maakte een aantal geweren buit. Sir Evelyn Baring, de gouverneur van Kenya, verklaarde gisteren te Nai robi. dat het optreden van Mau-Mau- benden in de toekomst waarschijnlijk nog gevaarlijker en wanhopiger zal worden. „Het zal tijd kosten om de or ganisatie te vernietigen", aldus de gou verneur. „doch wij zijn op de goede Iwurf*. Verwachting tot hedenavond. MINDER WIND Vrij veel bewolking met kans op enige regen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen Zuid en Zuid-West. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG: Zon op 5.09. onder 20.06; Maan onder 06.25.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1