Minister Mansholt naar Amerika vertrokken 2 Breidt Frankrijk de handel met Sovjet Unie uit? Beperkingen zuivelimport in V.S. niet verzachten CASTELLA'S DRIETAL VOL! Grootste militaire parade Geeft U het aan de motten? Zijn allen nog niet teruggezonden? Spionnagegeruchten in Belgie Atoomkracht in de industrie Motor botste tegen douaneslagboom Grote Amerikaanse munitie-orders I 3 Uitgebreide agenda wacht Het feest van 30 April RECEPTIE IN DJAKARTA VREUGDE IN HOLLANDIA Uitvoer was reeds toegenomen Spionnage in West-Berlijn De krijgsgevangenen Panmoendjon: geen nieuws. Sterke druk op het Congres Nederlandse onderne mingen hebben interesse DE RAMP MET DE VENLO" Uitspraak van Raad voor de Luchtvaart Afsluitdijk belangrijke „buitenlandse" weg f Fries vee voor Zeeuwse boeren Vader en zoon ernstig gewond Pauselijke onderscheiding voor prof. mr Romme Nu ook Castella Bloemenzeep Schoonheid voor iedere vrouw In Italië en Denemarken Bommen ontploft in Buenos Aires Engelsen bouwen atomisch krachtstation E* maar „zuiveren". VRIJDAG 1 MEI 1953 r (Vervolg van pagina 1) De burgemeester van Amsterdam mr Am. J. d'Ailly, die aan het depar tement van Oorlog de vergunning tot het houden van dit défilé had ver leend, had daarbij als voorwaarde ge steld. dat eventuele schade, die he iw are materiaal zou kunnen veroor zaken aan 't wegdek, door dit depar tement zal worden vergoed. Op spe ciaal verlangen van de burgemeester reed daarom achter de stoet een ),.schadecommissie", bestaande uit de kundige vertegenwoordigers van het Rijk en de van de gemeente Amster dam. die tot teak had de schade on middellijk vast te stellen. Alle hoofden gingen omhoog, toen tussen kwart over elf en vijf voor half twaalf telkens met korte tussen pozen acht formaties vliegtuigen over vlogen. Van de Marineluchtvaart dienst arriveerden eerst vijf Mitchells middelzware bommenwerpers, daarna twaalf Harpoons in drie escadrilles van vier, vervolgens twintig Fireflies in vijf formaties van vier en zeven Seafuries, jagers voor vliegkampsche pen. Even later kwamen toen de hon derd twee en twintig vliegtuigen van Gilze Rijen, Leeuwarden, Twenthe Soesterberg en Deelen: Harvards en zeer langzaam vliegende Super Piper- cubs. voorts 36 door het luchtruim gierende Gloster Meteor straaljagers en 2o dicht bij elkaar voortrazende, uit de staarten rokende, eenmotorige Thunderjet-straaljagers. heeft een nieuw Ibis Export. Virginia is de nieuwe shag, waarmee Dobbelmann U naast de oude, vertrouwde Ibis laat kennismaken. Ibis Export Virginia heeft een typerend Engels aroma - de smaak is voller, milder - de rook zachter voor de keel. Echte Engelse shag, geurig en rijp! Welke smaak U ook prefereert - de pittige Ibis smaak of de zachtere smaak van Ibis Export - aan welke soort U ook de voorkeur geeft... BEIDE ZIJN EVEN PUUR ALS DE NATUUR Ibis Pure Virginia de pittige favoriet van alle shuy-kenners Ibis Export Virginia de zachte, 1UU oEngelse shag s a S o 3 Voordat hij gisteravond van Schip hol vertrok voor een reis van vier weken naar de Verenigde Staten en Canada, heeft de minister van Land bouw, de heer S. L. Mansholt enig commentaar geleverd op het doel van zijn missie. „Ik ga niet alleen bespre kingen voeren met de Amerikaanse regering" zei hij, „maar mij ook op de hoogte stellen van een aantal aspecten van de marktorganisatie en van de landbouwontwikkeling in de VS." „Voor de export van agrarische pro ducten. zo vervolgde de minister, „is organisatie nodig. De markt voor kaas •»n melkpoeder, die Nederland in de V.S. had opgebouwd, is tengevolge van ie DPA (verdediging Amerikaanse bin- Wanneer U een mot ziet vliegen, wees dan op Uw hoede. Het zijn n.l. de motten/orven, die de grote schade veroorzaken. Bestrijd de larven tijdig, vóór zij met hun vraatzuchtig werk beginnen. Bepoeder of bespuit daar om reeds nu Uw kleren, kleden en andere wollen stoffen met TRIX w O' R G A N O N - O S (Advertentie. Ing Med nenlandse productie) afgebroken. Ik stel mij nu voor o.a. overleg te plegen met vier grote landbouworganisaties in de Noordwestelijke staat Washington. Wellicht kan dan ook worden nagegaan, hoe in de practijk de mogelijkheden liggen voor export van andere produc ten." Minister Mansholt achtte het ook van belang, het nieuwe Amerikaanse bewind te leren kennen. „Met minister Fester Dulles en de heer Harold Stassen (di recteur MSA) hoop ik van gedachten te wisselen over de ontwikkelingsmoge lijkheden der Europese landbouwinte- gratie, waarvoor in de VS veel belang stelling bestaat. Zoals u weet, reemt Nederland op het punt van economische samenwerking tussen de VS en een ge ïntegreerd Europa een zeer principieel standpunt in." In Canada gaat de minister, die op zijn reis wordt vergezeld door dr J. J. van der Lee, directeur van de interna tionale organisaties bij zijn ministerie, Nederlandse emigranten-agariërs bezoe ken en besprekingen voeren met de regeringsinstanties, onder wie de Ca nadese tarweleveranties ressorteren. Deze tweede helft van zijn reis begint in Vancouver en voert hem vandaar te rug naar het Oosten. „Of de Amerikaanse landbouwvoorra- den Op de wereldmarkt, zuilen komen? Dat verwacht ik niet. Het zou een marktontwrichting ten gevolge kunnen hebben", zo besloot minister Mansholt. Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin heeft de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië in zijn ambtswoning te Djakarta een receptie gehouden. Ruim 3000 belangstellenden kwamen hun gelukwensen aanbieden. De Commissaris hield een toespraak, het Wilhelmus en het volkslied van In donesië werden ten gehore gebracht en er waren tulpen uit Nederland, aange voerd door dc KLM. ter opluistering van de receptie. Te Hollandia op Nieuw-Guinea werd het feest van de verjaardag van de Ko ningin begonnen met het houden van kerkdiensten. Gouverneur Van Baal hield een receptie, waarbij gedurende twee uur een stroom van Nederlanders en Papoea's uit alle lagen der bevolking hun opwachting maakten. Tot diep in de nacht nam de bevolking deel aan de oranjefeesten. Er was een militaire pa rade, men deed aan zeilwedstrijden, er trok een lampionontocht voorbij en de Papoea's maten hun krachten met een prauwen-wedstrijd. NEDERLAND ZEGT WEST-DUITS LAND DANK De Nederlandse ambassadeur in West- Duitsland, de beer A. Th. Lamping, zal 9 Mei naar aanleiding van het tweede Hom burger tulpenfeest de officiële dank van het Nederlandse volk voor de Westduitsc steun aan de slachtoffers van de overstro mingsramp overbrengen. De K.L.M. zal als zichtbaar teken van de verbondenheid van de beide volken 20.000 tuinen u't Neder land naar Bad Homburg brengen. - Frankrijk verwacht blijkens mede deling van een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken een aanzienlijke uitbreiding van zijn hïn- dei met de Sovjet-Unie als resultaat van de handelsconferentie tussen Oost en West-Europa, welke onlangs ondei auspiciën van de economische commis sie voor Europa te Genève is gehouden. In gewoonlijk goed ingelichte han delskringen te Parijs meent men te we ten, dat Franknik bereid is ijzer- en staalproducten, lood en textielgoederen te leveren, en dat de Sovjet-Unie in ruil hiervoor pelterijen, granen ierpe- tijn en teer wil exporteren. Uit- de jongste officiële statistieken blijkt, dat de Franse uitvoer naar Oost-Eui opa reeds in Maart, dus nog vóór de confe rentie. aanzienlijk is gestegen'. In West-Berlijn zijn deze week vijf personen gearresteerd op beschuldiging van spionnage. Zij hebben thans bekend militaire en economische inlichtingen te hebben verzameld voor de Sovjet- ÉUnie. y» Op een bijeenkomst van verbindings officieren te Panmoendjon hebben de geallieerden er bij de Noordelijken op aangedrongen, neg ten minste 234 niet- Koreaanse en 141 Koreaanse krijgsge vangenen terug te zenden. Teruggekeer de gevangenen hadden meegedeeld dat deze aantallen zeker nog waren ach tergebleven en recht hadden op repa triëring. De Noordelijken zeiden dat zij alle zieken en gewonden hadden gere patrieerd en noemden de bewering van de verbondenen lasterlijk. Als neutrale staat, waar de krijgsgevangenen in af wachting van een beslissing over hun toekomst kunnen worden ondergebracht, hebben de geallieerden thans Zweden voorgesteld. De communisten kwamen nog niet met voorstellen. Hoewel autoriteiten van het Belgische leger en de justitie zich in diep zwij gen hullen, zou een aantal leden van de Belgische luchtmacht zijn gearres teerd, verdacht van het in verbinding staan met personen, die Belgische mili taire geheimen aan communïstischa landen hebben doorgeseind. Tijdens een onderzoek zouden een geheime opslag plaats van wapenen en in het geheel negen radiozenders zijn ontdekt. Daar de Noordelijke onderhandelings delegatie nog steeds geen naam ge noemd heeft voor het land. dat zij alg neutraal toezichthoudende staat aange wezen wenst te zien voor krijgsgevan genen. die niet direct zullen repatrië ren, zijn de besprekingen in Panmoend- ion (Korea) ook gisteren niet vrucht baar geweest. Vandaag komt men op nieuw bijeen. Een combinatie van Franse mijn- bouwbedrijven heeft een meerderheids belang gekocht in de Duitse Harpener- mijnen te Dordtmund. ADVERTENTIE Na de organisatie der zuivelfabrikan- ten heeft thans ook de bond van melkproducenten op het Amerikaanse Congres een beroep gedaan de beper kingen van de invoer van zuivelpro ducten niet te verzachten. De bond verklaarde gisteren voor de financiële commissie van het Huis van Afge vaardigden, die i en wetsvoorstel tot verscherping van de invoerbeperkin gen in behandeling heeft dat iedere verzachting van de beperkingen cata strofaal voor de Amerikaanse produ centen zou zijn, daar de Amerikaan se markt dan overstroomd zou worden door een overmatig grote invoer. Volgens Amerikaanse persberichten hebben de volgende Nederlandse on dernemingen besloten samen te wer ken bij de uitvoering van plannen voor toepassing van atoomkracht voor in dustriële en commerciële doeleinden. Philips, de Bataafsche Petroleum Maatschappij, de Staatsmijnen, de K.L.M. en de K.E.M.A. Vertegenwoordigers van deze onderne mingen zullen volgende week bijeenko men met vertegenwoordigers van de „Stichting voor fundamenteel onder zoek der materie (F.O.M."). ter opstel ling van de vereiste contracten. De overeenkomsten zouden nog voor sep tember getekend zijn. BOERDERIJBRAND TE WE1.SUM Dinsdagavond is, vermoedelijk door kortsluiting, brand ontstaan in een boer derij te Wetsum aan de IJsei. Boerenbehuizing en sta) gingen in e vlammen op De kahSTen en biggen kon den niet meer worden gered. Verzekeiing dekt de schade. De Raad voor de Luchtvaart heeft uitspraak gedaan in zake de ramp met de KLM Consteilation „Venlo", op 23 Maart 1952, nabij Bangkok. De Raad concludeert, dat een schroefblatlbreuk die het karakter van een vermoeid- heidshieuk had, de oorzaak was. Met betrekking tot de controle van de schroefbladen is de Raad niet ge bleken dat de KLM voor het ongeval hierin te kort is geschoten. Na het on geval is de methole van controle aan merkelijk verbeterd en is de frequentie der keuringen verhoogd- Practisch elk begin van breuk zal tiidi" worden onderkend. De Raad zag geen laakbare nalatigheid der beman ning Zoals bekend kwam niemand bij deze ramp om het leven. Evenals in vorige jaren is, ^P}1952 het aantal buitenlandse auto s geteld dat gedurende de zomermaanden de Afsluit dijk passeerde. Gebleken is, dat niet minder dan in totaal 11-362 buitenlandse auto's in Juni. Juli. en Augustus over de Afsluitdijk zijn gereden Dat is 4078, of ruim 56 procent, meer dan in 1951, toen in totaal 7284 buitenlandse auto s wer den geteld. De Zweden bleven aan de spits met 3468 automobielen, dan volgden Belgie (met 1617), Frankrijk (met 1214) en Zwitserland (met 1043). Het aantal Duitse auto's was 777, meer dan het dubbele van 1951. riet aantal Ameri kaanse au'os was in totaal 313. ruim honderd procent meer dan in 1951. De bond verklaarde, dat de uitvoer van zuivelproducten slechts voor drie ianden. n.l. Nieuw-Zeeland, Denemar ken en Nederland een belangrijke bron van deviezeninkomsten vormt, en dat deze landen in hoofdzaak naar hun buurlanden of in het sterlinggebied verkopen. Verzachting van de invoer beperkingen zou volgens de bond be tekenen, dat de Amerikaanse vee houder zou worden geofferd op het altaar van de internationale handel. In Goes werd gisteren een geschenk zending van 73 stuks stamboekvee, bijeengebracht door Friese boeren- organisaties, overgedragen aan de Stichting van de Landbouw in Zeeland. Met een handdruk werd de overdracht bekrachtigd. Links ae heer C. de Putter, voorzitter van de Stichting van de Landbouw in Zeeland, rpchts de heer Stienstra, provinciale voedtelcommissans van Friesland. Gisteren is een motorrijwiel met twee personen tegen de douane-slagboom van het grenskantoor Hoogcruts aan de Nederlands-Belgische grens in Zd- I/imburg gereden. De twee berijders, de 52-jarige Hubert F. en zijn zoon, de 18-jarige Martin, beiden uit Holtum- Born werden zwaar gewond. Zij zijn overgebracht naar een ziekenhuis te Maastricht. Vooral de toestand van vader bleek zorgwelend. Vermoede lijk is de bestuurder verblind door het scherpe zonlicht. Dg voorzitter Vrin de Tweede Kamer fractie van de KVP, prof. mr C. P. M. Romme is door de paus benoemd tot commandeur met grcrte zilveren ster in de orde van de Heilige Gregorius. De oisschop van Haarlem, mgr J. B. Hui- bers, heeft gisteren de benoemingsbul met de versierselen ten huize van prof Romme in Overveen overhandigd. Bij deze plechtigheid wrren o.m. aanwezis de ministers prof. dr L. J. M. Beel de heer A. C. de Bruijn en de voorzit ter van de Tweede Kamer, dr Korten- horst. Castella brengt iets nieuwsIets fijns: onverpakte Bloemenzeep met de geur van pas ontloken en in vier zachte tinten. De heerlijk frisse zeep blijft geheel in de traditie van het wel dadige. rijke schuim. En toch is de prijs maar 20 cent. Nu kan men zonder overdrijving zeggen, dat iedere vrouw mooi kan zijn. Iedere vrouw kan zich nu Castella aanschaf fen. Als Uw huid is ingesteld op rijk, overvloedig schuim, dan kunt U het beste Castella Spécial kiezen. Andere dames prefereren weer de klassieke Castella Schoonheidszeep. Beide kosten 32 cent. Maar als U slechts een bescheiden bedrag wilt besteden en toch een zeep van naam wilt hebben, neemt U dan Castella Bloemenzeep (20 cent). De Amerikaanse troepen in Europa hebben bij Italiaanse en Deense fabrie ken bestellingen geplaatst voor munitie ter waarde van 60 millioen dollar. Te Rome zal men door een order van 54.4 millioen dollar voor 16.000 arbeiders een jaar werk hebben. Zestig bedrijven zullen daarbij worden ingeschakeld. De prder voor Denemarken gaat naar een fabriek voor geschut van groot kaliber te Kopenhagen. Hedenmorgen vroeg zijn te Buenos Aires drie bommen ontploft, twee op pleinen en één voor de centrale groen te- en fruitmarkt. Er is enige materiële schade aangericht. Eén van de pleinen waar een bom is afgegaan is het Plaza de Francia, dat enkele honderden meters van het huis van president Peron verwijderd ligt. De Britse minister van Bevoorrading, Duncan Sandijs, heeft gisteren in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat bij Sellafield in Cumberland (Noord-En- geland) een experimenteel atomisch krachtstation zal worden gebouwd, dat electriciteit voor industrieel gebruik zal leveren. In Amerika heeft men reeds eerder met behulp van bestaande atoomzuilen electriciteit opgewekt, doch dit zal het eerste sueciaal voor opwekking van electrische energie gebouwde kracht station zijn. Het centraal comité der SED, de Oostduitse communistische partij, heeft besloten tot een nieuwe,veelomvatten de zuivering der partij over te gaan. Er zal daarbij speciale aandacht worden besteed aan Oostduitse communisten, die lid zijn geweest van Westeuropese communistische partijen. ARRESTATIES VAN GENERAALS IN PERZIë De Perzische generaals Bayandor en Zahedi zijn gearresteerd. Zij worden er van verdacht betrokken te zijn bij de moord op de commissaris van politie van leheran. De Japanse vulkaan Aso is gisteren opnieuw tot uitbarsting gekomen. Eén van de kegels in de 25 k.m. brede krater stootte stenen en lava uit.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3