J. Suurhoff beschuldigt andere partijen van „vleugelziekte" Team Van Zuylen van Nijevelt won Rallye Nieuwe melkleveranties aan Amerikaanse leger Grootse vlootschouw voor Koningin Elizabeth De wereld vierde de eerste Mei G. Malenkov kreeg bloemen r Chinezen uit Birma door Thailand naar Formosa Prachtige daad van de Zweden Dulles 9 Mei naar het Midden-Oosten Tornado trof stadje in de V.S. VISSERS MAKEN ZICH GEREED Sensationele wending Ander klassement na onderzoek wagens Troelstra in brons ïn wij ding monument Kamp Amersfoort Op 15 Juni bij Portsmouth «e '3Tw! CJS "gfifSS "A" sjSBr-- r™k,,ji Zaterdag 2 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11708 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulov/na Praag „is het eens" met Eisenhower Thailand zal toes temmen Droog, zonnig Mei weer Van 1 Juli af 800.000 liter per week De brand te Enschede Directeur Katoenveem zal niet worden vervolgd Mijnbouw"-cocktail en eenK.S.G"-menu J)E DAG VAN GISTEREN heeft een sensationele wending gebracht in de uitslag van de Tulpen-Rallye, waardoor niet het Britse team BanksPorter, doch de Nederlandse équipe Van Zuylen van NijeveltEschauziet winnares is geworden van deze eerste jubileumrallye. Het team BanksPorter is uiteindelijk tweede geworden in het algemeen klassement. De Nederlandse équipe JettenVan Noordwijk schoof in het algemeen klassement van de elfde naar de vierde plaats. Het echtpaar Appleyard zakte van de derde naar de vijfde plaats. Eén en ander is een gevolg van een technisch onderzoek, dat gisteren werd ingesteld op niet minder dan acht wagens in diverse garages van ons land, of deze wel geheel aan de eisen van de reglementsbepalingen voldeden. De conclusies uit deze onderzoekingen getrokken, hadden het hierboven gemelde resultaat. Op Hemelvaartsdag Invasie van Belgen in Maastricht Schoenenstad hielp NRF Nederland zendt Hr. Ms. kruiser Tromp Directie: J. B IJLS MA en C KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgiro nummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1— elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar taal 6.05 - per maand - 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 Q\ ER SCHIER DE GANSE WERELD is gisteren de dag van de eerste Mei, het feest van de arbeid, op rustige, soms minder rustige, en elders weer enthousiaste wijze gevierd. Op de bijeenkomst van de Partij van de Arbeid in Den Haag trad dr W. Drees als spreker op. Hij herinnerde aan de eerste Mei-vergadering, die hij nu vijftig jaar geleden had meegemaakt. In die tijd, zo zei hij, had de arbeider geen tijd zich geestelijk te ontplooien en zich aan zijn gezin te wijden. De pioniers van het socialisme waren echter vol vertrouwen en streden met geestdrift voor hun ideaal. Hun strijd is niet onvruchtbaar geweest. Er is een groot verschil tussen die tijd en nu. Wij hebben alle reden de dag van de arbeid te vieren. Het verheugde dr Drees, dat het was gelukt in de partij een verbreding en een samensmelting van geloof en levenshouding tot stand te brengen. In Amsterdam hielden socialisten en communisten demonstraties. De leden van de Partij van de Arbeid kwamen bijeen op het Fred. Hendrikplantsoen, waar zij werden toegesproken door minister J. G. Suurhoff. Op het Amstelveld sprak Paul de Groot tot zijn aanhangers. Op het Rode Plein te Moskou hield de Russische minister van Defensie, maarschalk Boelganin, een rede, waarin hij er weer op wees, dat alle internationale geschillen op vreedzame wijze kunnen worden opgelost. De Westelijke landen, zo merkte hij op, schijnen hun bewapeningscampagne echter niet te beperken. Zij bouwen militaire bases in Europa en Azië en daarom moeten wij aandacht blijven schenken aan onze verdediging. Na Boelganins toespraak werd een militaire parade gehouden, die de kortste en rustigste sinds het eind van de oorlog was. Behalve leden van de strijdkrachten liepen in de parade ook mee arbeiders, in het wit geklede schoolkinderen (die de Sovjet-leiders bloemen aanboden), en sportlui. Er werd later gedanst op de pleinen. De premier van Thailand, Piboel Songgram, heeft verklaarddat hij het tot hem gerichte verzoek om de, Chi nese nationalistische troepen van Bir ma door Thailand te laten trekken om Formosa te bereiken, niet zal verwer pen. Ondanks de sterke tegenstand van de publieke opinie, zo voegde de generaal aan zijn verklaring toe, zal Thailand zo een „internationale verplichting" vervullen, en een verzoek in die rich ting door de Ver. Naties inwilligen. In nauwe samenwerking met het ministerie van O. K. en W. en door bemiddeling van het Jeugd Roode Kruis zal de Zweedse organisatie „Redda Barnen" de getroffen kleuter scholen in de rampgebieden voorzien van nieuw meubilair en materiaal voor de speelplaatsen. Ook speelgoed zal worden gezonden. Dit aanbod, dat zeer spoedig verwerkelijkt zal worden, komt ongeveer de helft van de getrof fen kleuterscholen in Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant ten goede. John Foster Dulles, Amerikaans minis ter van Buitenlandse Zaken, zal 9 Mei per vliegtuig naar het Midden-Oosten vertrekken. Hij zal in twintig dagen twaalf landen bezoeken. Bijna twee dagen lang heeft een zwak regenfront dicht voor onze kust over de Noordzee gelegen, maar tot regen kwam het niet. Boven de Britse eilanden steeg de luchtdruk belangrijk en zelfs bo ven Frankrijk. Dit deed de wind gisteren bij ons reeds naar het Noord-Oosten draaien. De veran deringen, die zich afspelen, zijn gunstig voor het weersverloop t'jdens het komende weekeinde. Regen is er tot Maandag niet te verwachten en de kans op perio den van zonneschijn is groot. De temperatuur kan overdag iets la ger blijven dan gisteren door aan voer van lucht over de Noord zee uit het Noord-Oosten. Mei laat zich in deze eerste dagen van zijn zonnige kant zien, waar bij de depressies met regen en wind voorlopig op veilige afstand zullen blijven. Verwachting tot hedenavond. NOORDOOSTEN WIND Bijna overal droog en over het algemeen vrij zonnig weer. Ma tige, af en toe krachtige Noord oostelijke tot Oostelijke wind. Voornamelijk in het Noorden van het land iets lagere temperaturen. ZONDAG: Zon op 5.07; onder 20.03. Maan op 0.28; onder 7.25. MAANDAG: Zon op 5.05; onder 20.09. Maan op 1.13; onder 8.39. CTAANDE op een grote vrachtwagen hield de heer Suurhoff gisteravond in Amsterdam zijn rede. Hij hekelde de KVP, de Chr. Hist. Unie, de AR en de CPN voor wat hij noemde ..de vleugel ziekte". Een ziekte, waarbij de ene vleugel vooruit en de andere achteruit wil vliegen en de vogel zelf derhalve niet vliegen kan. Die vleugelziekte be dreigt ónze politiek. Men wil zoveel mogelijk woningen, maar als de huur omhoog gaat, wil men niet. dat een deel van die huur wordt gebruikt om daarvan nieuwe woningen te bouwen. Men wil de belastingen drastisch i er- lagen, maar gelijk beweert men voor stander te zijn van sociale voorzienin gen. Dat klopt niet met elkaar, aldus de heer Suurhoff. Men wil de werkge legenheid vergroten door ruimere ex port en gelijk de geleide loonpolitiek omhoog brengen. Men wil de midden stand een redelijk bestaan geven, doch niet saneren en ordenen. Ten aanzien van de buitenlandse politiek zei de mi nister, dat wij iedere vredespoging van de Sovjet-Unie een eerlijke kans rr.oe- t.en geven, doch daarnaast waakzaam en paraat blijven. De bijeenkomst werd door ongeveer 10.000 mensen bijge woond. In TOKIO werd door meer dan een half millioen vakverenigingsleden ge demonstreerd „tegen het veranderen van Japan in een Amerikaanse militaire basis". Ongeveer 23.000 politiemannen hielden zich gereed om tegen mogelijke incidenten op te treden. In PEKING sloeg Mao Tse Toeng een grote parade gade. Er was een half mil lioen mensen op de been. In PRAAG werd een optocht gehou den. Premier Zapotoeky drong aan op samenwerking tussen de vijf grote mo gendheden. Hij zei het eens te zijn met de verklaring'van Eisenhower, dat elk land het recht heeft op zelfbeschikking en onafhankelijkheid In WEST-BERLIJN hielden sprekers redevoeringen tot een kwart millioen Berlijners. Nog geen tweehonderd me ter verder, in OOST-BERLIJN werd een optocht gehouden, waarin inplaats van pantserwagens nu landbouwtrac- toren meereden. In BELGRADO hield men een mili taire parade. Het volk riep tegen Titb „Held Tito". Aan de betogingen van de communis ten te PARIJS werd door 22.000 men sen deelgenomen. Er waren geen inci denten. Wel in Valenciennes (Fr.) toen er een botsing plaats had tussen de po litie en demonstrerende Noordafrikanen. Er wqjen dertig gewonden. In DJAKARTA werden demonstra ties gehouden door een half millioen mensen. Men zag er portretten van St lin en Lenin en de vlaggen van Rus land, de Ver. Staten, Frankrijk en En geland. De halfjaarlijkse inschrijving voor de levering van melk- en melkpro ducten naar het in Europa gelegerde Amerikaanse leger heeft opnieuw ge leid tot een grote opdracht aan de Ne derlandse zuivelindustrie. Met ingang van 1 Juli a.s. zal gedurende een half jaar, een hoeveelheid van circa 800.000 liter melk en melkproducten per week worden geleverd. Deze leverantie zal geheel verzorgd worden door de combinatie Domo- Sterovita, welke ook tot dusver het be langrijkste deel der levering heeft verzorgd. Deze nieuwe order beloopt circa 60 pet. van de totale behoefte van het Amerikaanse leger. Een zeer belangrijk deel zal in pa pier worden verpakt. De Sterovitafa- briek in Dordrecht is, als enig bedrijf in Europa, geheel hiervoor ingericht. De Sterovitafabriek in Amsterdam verwerkt de uit het Domo-gebied in Drente afkomstige melk tot de in gla zen flessen verpakte melk en melk producten. Behalve melk zal ook room, karne melk, chocolademelk, yoghurt, cotta- De brand op 10 Jan. jl. in het ka toenveem Sesam N.V- te Enschede, waarbij 'n schade van enkele miliioenen guldens werd geleden, mag de directeur niet worden verweten. De officier van Justitie bij de Alme lose rechtbank, die een onderzoek naar eventuele nalatigheid heeft gedaan, na dat door de politie proces-verbaal we gens hrana door schuld was opgemaakt heeft deze directeur, de heer A. Fischer laten weten ..dat geen verdere ver volging zal worden ingesteld wegens on-oldoende aac wijzigingen van schuld". Naar men zich zal herinneren meent men. dat de brand door kinderen, die op het terrein van het veem met luci fers speelden, is veroorzaakt. De Amerikaanse ambassadeur in Spanje zal vandaag naar Washington vliegen. Daar zal hii besprekingen voe ren over de onderhandelingen voor een defensie-overeenkomst met Span je. ge cheese en creamcheese geleverd worden. De totale leverantie zal Ne derland in de tweede helft van dit jaar ongeveer drie millioen dollars op leveren. Naast Nederland zullen ook Denemarken en Frankrijk een deel der leveranties te verzorgen krijgen. DE GEALLIEERDE VERLIEZEN IN KOREA Een woordvoerder van het Ameri kaanse achtste leger heeft verklaard, dat geallieerde troepen gedurende de gevechten van de afgelopen week een verlies hebben geleden van 2.007 man aan doden, gewonden en krijgsgevan genen. Het Amerikaanse plaatsje Warner Ro- bins in de staat Georgia is Donderdag avond door een tornado geteisterd. Een blok van 250 flatwoningen werd verwoest. Ook een basis van de lucht macht bij de stad werd getroffen. Een kind van vier jaar en een vrouw kwamen om het leven, toen de wervel storm de auto, waarin zii vluchtten, in haalde.... Ook in de omgeving werd schade aangericht. Elf mensen werden gedood en 240 gewonden moesten in een hospitaal van de luchtmacht wor den opgenomen- y> jgE HOGE Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft honderd journalisten te Luxemburg aan de vooravond van de opening der ge meenschappelijke staalmarkt een „K.S. G.-menu" aangeboden, dat bestond uit: Belgische bouillon, asperges met Hol landse saus, kalfsmedailjon a la fran- caise, Italiaanse salde, Duitse pudding en Luxemburgse wijn. Vóóraf werden „mijnbouw-cocktails" geserveerd, die waren bereid uit de beste dranken der zes K.S.G.-landen. HET belangrijkste geval in dit ver band was de Franse deelnemer Becqu- art, die met een Jowett Javelin had deelgenomen en eerste in klasse drie was geworden voor het team van Van Zuylen v. Nijevelt. Indien de wagen van de Fransman niet aan de reglementaire eisen zou voldoen, zou Hugo van Zuy len, die met een zelfde wagen reed, Op een Haarlemse bronsgieterij is men thans bijna gereed gekomen met het Troelstra-monument, dat op 13 Mei te Scheveningen zal worden onthuld, en dat na bestaat uit een beeld van de voormalige socialistische leider. niet alleen winnaar in zijn klasse wor den, maar bovendien 13 extra winst punten krijgen door het uitvallen van Becquart, met 't gevolg dat onze land genoot een totaal van 90 winstpunten kreeg, voldoende om hem de overwin ning in het algemeen klassement te bezorgen Banks immers had officieus 87 winstpunten behaald. Zowel de wagen van Becquart als die van Van Zuylen werden in dezelf de garage onderzocht. Het bleek dat de wagen van de Fransman niet was uitgerust met een Javelinmotor maar met een Jupitermotor. Op het inschrij vingsformulier was onder het punt „bij zondere" afwijkingen niets vermeld, zodat de wagen van Becquart niet aan de reglementaire eisen voldeed.Bec quart verklaarde, dat hij zijn wagen van de fabriek had geleend en dat hem van deze afwijking niets bekend was.... Er had nog overleg met de fabriek in Londen plaats, maar dit bracht geen nieuws ten gunste van Becquart. De wagen van Van Zuylen voldeed wel aan de eisen. Ook de wagen van Elli- ott (4 in het alg. klassement en win naar in klasse 4 b) een Sunbeam Tal bot werd uit de klassering genomen, hoewel ook Elliott niets van de afwij kingen had geweten. Hetzelfde lot on dergingen nog enkele wagens. Ht algemeen klassement luidt nu als volgt: 1 H. R. J. graaf Van Zuylen van Nijevelt-F. M. A. Eschauzier (Ned.) met Jowett Javelin O S 90 W; 2 J. W E. Banks-M. Porter (Gr. Br) met Bristol. 0 S 87 W; 3. M. Grosgogeat en P. Biagini (Fr.) met Panhard. O S 86 W 4. P. J. Jetten-L. van Noordwijk- A. J. van der Vlies (Ned) met Vaux- hall 0 S 86 W: 5. E. I. Appleyard-mevr. P. C. Appleyard (G. B.) met Jaguar O S 36 W 6. M Damonte-mei. L- Calli- garo (It.) met Fiat. O S 80 W. In plaats van Elliott is nu het team Jetten-Van Noordwiik winnaar gewor den in 4 b 0 S. 86 W. In Scheveningen wordt met man en macht gewerkt om schepen en netten in gereedheid te brengen voor de aj. jacht op de „Hollandse nieuwe?'. Een kijkje in de haven. Op Donderdag 14 Mei (Hemelvaarts dag) des middags twaalf uur zal op het terrein van de voormalige schietbaan van het „Polizeiliches Durchgangsla- ger" (concentratiekamp Amersfoort) een blijvend monument worden inge wijd ter nagedachtenis van allen, die in dit kamp tijdens de bezettingsjaren het leven hebben verloren. Minister president dr W. Drees zal een herden kingsrede uitspreken. Door de Nationale Feestdag (1 Mei) was er gisteren in Maastricht een mas saal bezoek van Belgen. Het Vrijthof en de markt stonden vol met Belgische auto's. Op verschillende drukke pun ten stonden extra verkeersagenten. In de winkels en restaurants heerste een ongekende drukte. Een der schoenen zaken moest met 22 man personeel de klanten bedienen.... Tot gistermiddag werd bij het Natio naal Rampenfonds een bedrag van f 110,1 millioen gestort. Sinds de vori- ge dag een toeneming van f 100.000. In het centrum van de Brabantse schoenenindustrie Waalwijk is mede door huis- aan-huiscollecten. »erkoop van oliebollen en vrijwillig overwerk voor het Rampenfonds een bedrag van f 64.316.91 bijeengebracht- NEDERLANDSE KOK GEVRAAGD VOOR ENGELSE KRONINGSDINER De chef-kok van het Kurhaus-hotel te Scheveningen, de heer Heering is met enige collega's gepolst het kro ningsdiner in Engeland te komen ver zorgen. TWINTIGDUIZEND AMBTENAREN IN DE V.S. AFGEVOERD In Maart zijn ruim twintig duizend Amerikaanse ambtenaren afgevoerd. Het grootste aantal ontslagen viel bij het ministerie van Landsverdediging. De Braziliaanse Senaat heeft met 40 tegen 8 stemmen het militaire bij standsverdrag met de Ver. Staten ge ratificeerd AN DE kroningsviootschouw, welke op 15 Juni ter hoogte van Portsmouth door kon'-"in Elizabeth de Tweede zal worden afgenomen, zullen, naar thans nader bekend is gemaakt. 206 schepen van de Britse vloot en dc vloten van het D<-m"nehest deelnemen, dat is on geveer één-derde van de totale nume rieke sterkte, alsmede iriehonderd vliegtuigen van de vloot. Er zullen voor deze goWenheid geen Britse oorlogsschepen uit het Verre Oosten of van Zuidatlantfcc.hr base.- Aomen. Van de Middellandse Zee-vloot zal slechts een gedeelte aan de schouw deelnemen. Onder de aanwezige «the- nn U?ntal v'ie3d"kscnepen van de Britse vlooi zi.in en slech's één slagschip, de „Vanguard", het en^ge slagschip van deze klasse dat Groot- dic fnhéeft°P 0genb»k in actieve Meer dan twintig landen hebben De Sovjet-regering heeft toegezegd de kruiser „Sverdlov" te zullenTndfn een tienduizend tonner voorzien van

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1