DE BEVRIJDINGSDAG WERD EEN BEZADIGD FEEST Eisenhower zendt hulpprogram naar (besnoeid) Congres Britse veerboot met 437 koppen in nood Donderdag komt Raad van Europa bijeen Wordt Egypte republiek Naumann was een uiterst gevaarlijke figuur Nationale NAVO-commando's in de Middellandse Zee Dulles acht internationale toestand kritiek Relletjes te Amsterdam En toch werd er gehost Noordelijken vragen inlichtingen De Amerikaanse invoerbeperking Staking op Franse koopvaardijvloot Mossadeq wil meer Amerikaanse hulp Wpens'dag 6 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11711 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vreugdevuur brandde in Wageningen Bevrijdingsvuur Relletjes Panmoendjon WEERBERICHT Dodenherdenking NA VERTREK UIT HOEK VAN HOLLAND Vanmorgen aangevaren door Amerikaan Reddingsactie in volle gang De tariefgemeenschap Nota Begen wordt heden verzonden Paul van Zeeland wil nieuwe impuls Minister Mansholt geeft zijn mening Bondsminister Dehler erkent: Erfgenaam van Hitler,y wil diens werk voortzetten Contacten met tal van ex-nazi's Om een kortere werkweek Geen verschuivingen bij Britse verkiezingen Soldaat Biever morgen in ons land terug Vijf sectoren gevormd Grootste deel van 5.8 milliard voor Europa ZESTIENJARIG MEISJE VERMOORD Oostenrijks minister gaat naar Bonn Directie; J. B IJLS MA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M_ KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—«4 Des Helder Postgtronummei 14904] Telefoon 2345 WH HUÏÏ TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.tn Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1— elk woord meer 5 cent Abonnementen pet «war taal 6.05 - per maano 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 1 0.49 QESTERKT DOOR HET LICHTEND VOORBEELD van de rijksoverheid hebben de meeste Nederlandse bedrijven de dag van gisteren het sobere aureool van een doodgewone werkdag gegeven. In slechts enkele plaatsen werd tan gemeentewege iets gedaan om de nationale bevrijdingsdag een feestelijk cachet te geven en gistermorgen zag het er naar uit, dat de vijfde Mei slechts weinig feestelijker zou zijn dan bijvoorbeeld de 10de Maart. Zoals bekend veronderstelde men op het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat het Nederlandse volk geen innerlijke behoefte voelde aan een feestelijke en algemene herdenking van de schoonste dag in zo menig mensenleven. Het is gebleken anders te zijn en dit stemt tot vreugde. Het centrum van Amsterdam prijkte gistermiddag in een gloed van vlaggen, evenals in veie andere steden het geval was. Merkwaardigerwijs bleken duizenden Nederlan ders tóch vrijaf te hebben. Sommige werkgevers hadden op eigen initiatief besloten er vandaag een feestdag van te maken, door het personeel vrijaf te geven en in talrijke bedrijven waar men het regeringsstandpunt deelde, nam het personeel zélf een vrije dag. jammer is het, dat de bezadigde feestvreugde in de hoofdstad werd verstoord door relletjes op de Dam. maar wpri Minister-President dr Drees ont hulde gisteren te Enschedé een verzetsmonument, vervaardigd door Mari Andriessen. in de Amsterdamse Jordaan werd weer als vanouds gehost en gedanst, toen er uit het duister van een pakhuis een pierement verscheen en in talloze dorpen galmden gister avond „Oranje boven" en „Weet je wat een zoentje is? het succesnummer van het éérste vredesjaar. Duizenden begaven zich gisteravond op straat en door hun aantal waren die wandelaars het zelf, die voor een enigszins feeste lijke stemming zorgden. In menig café had men diepe spijt geen dispensatie van het sluitingsuur te hebben ge vraagd. In elk geval is overduidelijk bewezen, dat het Nederlandse volk wel degelijk behoefte gevoelt aan een fees telijke herdenking van zijn bevrijding. De tijden zijn er niet naar, dat men zich aan zijn vreugde bedrinkt, zoals bijvoorbeeld nog in 1947 het geval was, maar vrijwel iedereen is ervan overtuigd, dat men de bevrijdingsdag niet gelijk mag schakelen. 70 beleefde Bussum een rumoerige begrotingsvergadering van de Raad. B. en W. van deze gemeente hadden het nodig geoordeeld gistermiddag het centenvraagstuk te bespreken, ondanks de tegenkanting van enkele raadsleden. Een lid van de P.v.d.A. deelde per brief mede, dat hij om principiële redenen niet zou verschijnen en de C.P.N. kreeg plotseling opvliegertjes van vaderlands liefde, door te verklaren dat zij het standpunt van de P.v.d.A. deelde. Maar de vergadering ging, zij het met vele onderbrekingen, door, dank zij ook het feit dat er enkele rechercheurs op de publieke tribune zaten. De burgemeester van Wageningen deed het beter dan zijn collega te Bussum. Voor Hotel „De Wereld", de plaats waar in 1945 de capitulatie-voor waarden door de Duitsers werden aangenomen, werd overeenkomstig de traditie het bevrijdingsvuur ontstoken. De burgemeester van Wageningen zei o.m.: „Wij hebben het nodig de bete kenis van deze dag levend te houden!" DE Dam te Amsterdam was gisteren het toneel van een half mislukte betoging, die gevolgd werd door vecht partijen tussen politie «en burgers. Omstreeks vier uur weerklonken bij het Damplantsoen plotseling kreten: Helemaal zonder resultaat zijn de besprekingen te Panmoendjon ook Dinsdag niet gebleven. Weliswaar hebben de communistische onderhan delaren in geen enkel opzicht enige toegevendheid gedemonstreerd en zelfs de Indruk gewekt, dat zü in het ge heel geen bestand wensen, maar zu hebben zich niet nadrukkelijk tegen de voorstellen der verbondenen inzake de bewaking der niet te repatriëren krijgsgevangenen verklaard. De verbondenen zijn er tegen, dat deze mensen naar een neutrale staat worden overgebracht. Zij menen, dat dezen in Korea moeten blijven en on der de hoede van Pakistan dienen te worden gesteld. De communisten nu hebben zich gisteren niet opnieuw te gen dit voorstel verzet, doch ge vraagd, welke maatregelen de verbon denen in dat geval wensten te nemen ter eliminatie van militair toezicht op de gevangenen en ter handhaving van orde en rust in de kampen. Men be schouwt dit reeds als winst. Verwachting tot hedenavond. VRIJ KOUD Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte motregen. Matige tot krachtige Noordwes telijke tot Noordelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. DONDERDAG: Zon op 5.00, onder 20.14. Maan dp 02.29. onder 12.52. „Leve de vijfde Mei". Politieke beto gingen waren door B. en W. van de hoofdstad verboden, en dus snelden enkele politie-agenten toe om de orde te herstellen. Het trottoir bij het plansoen, waar kort tevoren een bou- quet rode rozen was neergelegd, werd afgezet. Op de hoeken bleven echter zeer veel mensen staan. Hier kwam het tegen half vijf tot een uitbarsting. Tientallen agenten trokken hun sabels en rechercheurs, met gummiknuppels in de hand, joegen de menigte, samen met de agenten, uiteen. Er dreigde even een paniek te ontstaan, doch in één minuut waren de straten rondom de hoek van de Bijenkorf schoon. Speciale aandacht wijdde de politie aan mensen, die een rood-wit-blauw embleem op de revers droegen, en die bij tijd en wijle de kreet „Leve de vijfde Mei" lieten schallen. Een agent van politie werd op de hoek voor de Bijenkorf door een aan tal betogers overmeesterd, zodat hij door zijn collega's met sabels moest worden ontzet. Anderhalf uur hield de voelbare spanning op de Dam aan, doch kort vóór half zes laaide er weer een rel op, ditmaal tegenover het Beursge bouw. bij de Cineac op het Damrak. Ook hier voerde de politie een charge uit. Blijkens de spandoeken die tijdens de betoging werden ontrold waren het de communisten die op deze wijze hun protesten lieten horen. In het begin van deze maand hadden zij de bevol king van Amsterdam door middel van pamfletten reeds opgewekt om aan een betoging deel te nemen. HE jaarlijkse herdenking van de Canadese militairen die gedurende de tweede wereldoorlog in ons land zijn gesneuveld, vond plaats op de Cana dese militteire begraafplaats te Groes- beek. De ambassadeur van Canada in ons land, de heer Thomas A. Stone, zei o.m.: „Wij beschouwen deze dag niet als de onze. Deze plechtigheid op deze dag en op deze plaats moet een daad zijn voor al degenen die het hoogste goed offerden in de strijd voor de vrijheid". HET BRITSE passagiersschip „Duke of York" (4190 ton), dat gister avond met 477 passagiers- en beman ningsleden aan boord uit Hoek van Holland vertrok naar Harwieh, is hedenmorgen vroeg op ongeveer 45 mjjl ten Oost-Zuidoosten van Harwieh in aanvaring gekomen met liet Ame rikaanse s.s. „Haiti Victory" (7607 ton). Het Britse schip verzocht on- middelijk assistentie. Van vele zijden snelde hulp toe. Er werden sloepen uitgelaten. Volgens sommige berich ten waren hedenmorgen om half acht alle passagiers van de „Duke of York" gered, zjj het dat sommige waren ge wond. Andere berichten meldden even wel, dat de reddingsacties nog in volle gang waren. De nota waarin minister Beyen zijn voorstel tot vorming van een Europese tariefgemeenschap nader heeft uitge werkt, zal vermoedelijk heden uit Den Haag worden verzonden naar de regerin gen van de zes landen van het „Kleine Europa". Donderdag a.s. begint te Straatsburg de vijfde zitting der Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa. Te voren komt het ministerscomité bijeen voor het opstellen van de jaarlijkse boodschap aan de vergadering en het samenstellen van een rapport over het geen in het afgelopen jaar is verricht. Paul van Zeeland, de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, zal op de heden door het ministerscomité te De Egyptische grondwetscommissie heeft met algemene stemmen besloten, een nieuwe grondwet op te stellen met als uitgangspunt een republikeins staats bestel. De Nederlandse minister van Land bouw, S. L. Mansholt, heeft te Wash ington verklaard, dat de materiële schade voor de Nederlandse kaasexpor teurs als gevolg van de Amerikaanse invoerbeperkingen „niet zeer groot" is. De psychologische schade, toegebracht aan de Nederlandse campagne voor het verdienen van dollars, is echter aan zienlijk. Het heeft de minister vele ja ren gekost de export naar de Ver. Sta ten op te bouwen. Door het leggen van beperkingen op de invoer heeft het congres aan deze export een einde ge maakt. Het gevolg is nu, dat de produ centen in Nederland verklaren niet te geloven in de doeltreffendheid van de plannen voor het verdienen van dol lars De invoerbeperkingen in de Ver. Staten hebben, naar de minister zeide, het hem zeer moeilijk gemaakt de pro ducenten van agrarische producten er in het algemeen toe te brengen mede werking te verlenen aan plannen, die het verdienen van dollars ten doel hebben. Bij de Brits-Egyptische besprekin gen over de ontruiming van het Suez- kanaai door de Engelse troepen zijn gisteren aanzienlijke vorderingen gc maakt. houden bijeenkomst voorstellen indie nen, waarmede beoogd wordt de Raad van Europa een nieuwe impuls te ge ven. Verwacht wordt dat hij een actie ver optreden van het comité, zowel als afzonderlijke organisatie, als ook in zijn betrekkingen met de groep van het zg. „Kleine Europa" (Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg), zal voorstellen. De plaatsvervangers der ministers, die Dinsdag hebben vergaderd ter op stelling van de ontwerp-boodschap aan de Raadgevende Vergadering, konden geen volledige overeenstemming berei ken over het standpunt hunner rege ringen t.a.v. de voor Europa voorge stelde gemeenschappen op politiek en verdedigingsgebied. De plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Za ken van Zweden legde zelfs nog meer reserve aan de dag dan tevoren aan gaande het plan voor het instellen van een Europees Leger. JJR THOMAS DEHLER, de West- duitse minister van Justitie, neemt thans de affaire-Naumann zeer ern- tig op, zo heeft hij op een bijeen komst van de buitenlandse persver eniging te Bonn verklaard. Naumann is een uiterst intelligent en kundig man, en had daardoor voor de West- duitse democratie gevaarlijk kunnen worden. Uit de stukken was geble ken, dat hij zijn net over vrijwel elke rechtse organisatie had gespannen. Hij onderhield contacten met vele ex treem-rechtse personen, zoals met vrienden van Sir Oswald Mosley, de gewezen Britse fascistenleider, Otto Skorzeny, de bevrijder van Mussoli- ni, die thans in Spanje woont, de anti geallieerde oud-generaal Rameke, mevrouw Chambrun, de dochter van de wegens collaboratie gefusilleerde Franse ex-premier Lavai en Leon Degrelle. Bij herhaling waren tal van rechtse figuren op bezoek geweest bij mevr. Lea Lucht, een dame van Belgische herkomst, die zeer bevriend was met Naumann. Onder hen waren leiders van verboden politieke groeperingen en Axmann, de vroegere leider van de Hitlerjugend. Ook Schacht was er meer dan eens geweest. Dehler meen de zelis. dat een aantal functionaris sen van de vrije democraten contact met Naumann had onderhouden. I^elfs de intussen afgezette voorzitter van de commissie voor buitenlandse za ken der partij, dr Achenbach, ver scheen geregeld ten huize van Lea Lucht. Dehler wenste echter de resul taten van het onderzoek der partij commissie af te wachten, alvorens hieromtrent meer mede te delen. Volgens Dehler had Nauman de bedoeling, zijn mensen functies in de bestaande politieke partijen te laten bezetten met het oog op de komende verkiezingen, die „de laatste in haar soort zouden zijn". Ook moesten er leden van zijn groep in het parlemen taire apparaat worden opgenomen. ..om aan het doodsbed ervan te staan". Naumann beschouwde zich als erfge naam van Hitier en wenste zijn werk voort te zetten. Ter assistentie voeren uit (behalve f dan de „Haiti Victory" zelf) de red dingboot van Walton (Surrey), het Amerikaanse vrachtschip „American Merchant", de sleepboot „Goliath" uit Vlissingen en de sleepboot „Blanken burg" uit Hoek van Holland. De „Duke of York" is een veerboot van de Britse spoorwegen en vaart geregeld tussen de Hoek en Harwieh. Het schip werd in 1935 gebouwd. De „Haiti Victory" is eigendom van het Amerikaanse ministerie van Handel en staat geregistreerd te San Fran- cisco. Officieren der Franse koopvaardij vloot zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag in staking gegaan, om kracht bij te zetten aan hun eis tot invoering van een veertigurige werk- week in plaats van de acht-en-veertlg- urige, welke thans van kracht Is. Bijna alle in de Franse havens lig gende Franse schepen worden door de staking getroffen. Vertegenwoordigers van de Franse regering en van de rederijen hebben er op gewezen, dat de exploitatie kosten der Franse koopvaarders reeds dertig tot zestig procent hoger liggen dan in andere landen. Verkorting van de werktijd voor officieren zou concurrentie met het buitenland on mogelijk maken. De officieren hebben Maandagavond een compromisvoorstel aan de ver tegenwoordigers der rederijen over handigd. Hierop zou heden worden ge antwoord. Van de Britse gemeenteraadsverkie zingen waren gisteravond nog slechts de uitslagen van vijfhonderd der in totaal drie-en-zeventighonderd ge meenten voorhanden. Deze gaven geen ingrijpende verschuivingen ten gunste van een der grote partijen te zien- Donderdag en Zaterdag wordt echter in het merendeel der gemeenten nog gestemd. Soldaat Arie Biever uit Den Haag is gisteren om elf uur met het lijntoestel „Walcheren" van de KLM uit Tokio naar Nederland vertrokken. Het toe stel wordt morgenavond op Schiphol verwacht. Te zamen met soldaat Biever keren in ons land terug vier afgekeur de Korea-vrijwilligers. Zoals bekend is, is Arie Biever kort geleden na een verblijf van 27 maan den in een communistisch krijgsgevan genenkamp in Tokio teruggekeerd. Het opperbevel over de N.A.V.O.- strjjdkrachten in de Middellandse Zee zal volgens het Griekse blad Kathime- rini worden gesplitst in vijf „nationale" ondercommando's onder Franse, Itali- PRESIDENT EISENHOWER HEEFT GISTEREN in een boodschap aan het Amerikaanse Congres voorgesteld, 5.828 millioen dollar uit te trekken voor de hulpverlening aan het buitenland. Dit betekent, dat het door Truman voor het fiscale jaar 1953-'54 voorgestelde bedrag met 1.8 milliard dollar wordt besnoeid. Minister Dulles, die de voordracht in een gecombineerde zitting van de commissies voor buitenlandse zaken uit het Huis van Afgevaardigden en de Senaat toelichtte, heeft verklaard, dat de internationale toestand op het ogenblik kritiek is. Hij zqjde, dat er geen enkel bewijs voorhanden is, dat her communistische gevaar voor de vrije wereld is verminderd, of in de nabije toekomst minder zal worden. Eisenhower heeft er in zijn boodschap de nadiuk op gelegd, dat er meer voor het Verre Oosten meet worden gedaan. DLIJKENS de cijfers, die Stassen, het hoofd van het bureau voor Weder zijdse Veiligheid, aan de beide commis sies voor Buitenlandse Zaken heeft ver strekt, is iets meer dan vier milliard bestemd voor militaire hulp en oplei ding. Hiervan is 2.5 milliard bestémd voor Europa, één milliard voor het Verre Oosten. iets minder dan 475 mil- lioen voor het Nabije Oosten en twin tig millioen voor Latijns Amerika. Verder wordt bijna één milliard ge vraagd ten behoeve van de wederzijd se verdediging. Zekere landen in Euro pa en het Nabije Oosten moeten wor den geholpen bij de uitvoering van be langrijke plannen voor de verdediging. Aldus kan de begroting dezer landen in evenwicht worden gebracht Vier honderd millioen van dit bedrag zal worden verstrekt aan de Franse en de met hen verbonden Indochinese strijd krachten in de verbonden staten van Indo-China. Engeland en Frankrijk krijgen voorts ieder honderd millioen dollar voor de vervaardiging van vlieg tuigen en wapenen voor de NAVO. Ook is honderd millioen uitgetrokken voor de levering van tarwe, katoen en spek door de V.S. aan Engeland. Daar entegen zal de directe financiële steun aan dit land worden gehalveerd en eer lang zelfs geheel ingetrokken. De twintig millioen voor Latijns Amerika voorzien in een matige ver hoging van de militaire en technische steun aan dit gebied. Naar wij thans vernemen, is Zondag 11. het zestien-jarige meisje A. B. uit De Bilt vermoord. Zij werd sinds Zon dagmiddag vermist. Ilaandag ls zij le venloos in de gracht bij het fort Rhijnau- wen in de gemeente Bunnik gevonden Het lichaam droeg tekenen die wijzen op een geweldadige dood. De politie zet het onderzoek met kracht vaart. Engeland heeft de distributie van ijzer- en staalproducten, met uitzonde ring van die van blik, opgeheven. aanse, Griekse, Turkse en Britse bevel hebbers. Het besluit hiertoe zou vol gens het blad zijn genomen op een bijeenkomst van geallieerde marine commandanten op Malta, welke op 24 April jl. is gehouden. De Italiaanse admiraal Girosi behoudt volgens het blad het commando over de centrale sector van de Middellandse Zee. De Griekse vice-admiraal Lappas, zou het Oostelijke, de Franse vice- admiraal Sala het Westelijke deel onder zijn hoede krijgen. Voorts zouden een Turkse en een Britse admiraal worden belast met de verantwoordelijkheid voor resp. het Noordoostelijke en het Zuidoostelijke deel van het Middel- landse-Zeebekken. De Perzische minister-president, dr Mossadeq, heeft verzocht, meer Ame rikaanse hulp te mogen ontvangen op grond van het zogenaamde „punt vier" van president Truman, dat betrekking heeft op de hulpverlening aan econo misch minder ontwikkelde landen Hij wil deze hulp in het bijzonder hebben voor industriële ontwikkeling van het land. Voor de periode tot Juni 1953 is aan Perzie een bedrag van 44 millioen dollar toegewezen. Twee weken gele den is officieel bekend gemaakt, dat Perzie daarvan reeds 23 millioen dollar heeft verbruikt. °e °°stfnnjkse minister van Buiten landse Zaken, dr Karl Gruber, heeft d elu dat ziJn officiële bezoek m H n a,!?s V^tgesteld op 19 en -0 Mei a.s. Politieke waarnemers in ^f,ne,n zAn van mening .dat Gruber met de Westduitse regering zal spre- Ken over de handelsbetrekkingen tus sen Oostenrijk en West-Duitsland en waarschijnlijk ook over de Duitse eigendommen in Oostenrijk.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1