PANG De PBO zonder een levende onderbouw waardeloos Maarschalk Juin: oprecht en openhartig Twintig jaar geëist wegens moord op boswachter Arie Biever is thuis pan cfe msfe tana. Tweehonderd renners in de Lustrumronde Pennetje inkt.. Levenslang wegens roofmoord Poolse zeeman tot 3 jaar veroordeeld Grotere inhoud voor herbouw-woningen Een prettig voorjaarsnieuwtje Bolton Wanderers in Olympisch Stadion Groei geschiede van onderen af PJBOtwas reeds gesproken het verhnnü 5' £'e de voorzitter van Eerste Japanse speelfilm in ons land Begrip voor situatie in Nederland WEERZIENS Schipperskind verdronken Uitspraak in de zaak EFA-produka Militair bij motorongeval omgekomen Verdachten gaven elkaar de schuld Nu ook Castella Bloemenzeep Schoonheid voor IEDERE vrouw Very, very blij STIRLING MOSS UIT AUTO GESLINGERD TIEN MILLIOEN FRANCS VOOR HET N.R.F. Karei van der Meer fluit Middlesbrough-Rapid Vol sprankelend zonlicht. Verrassend fijne smaken. *Öe pewnapéUfUf. U herkent RANG aan de vrolijke kleurentinteling en aan de naam RANG. die op het beschermend omhulsel staat ESr* w wTi:g""g n Mm Post voor thuisvarende Korea-vrijwilligers J Maak Uw b'oed zuiver met Kruschen Salts. VRIJDAG 8 MEI 105G Op de tweede da? van de Jaarver gadering van het Verbond van Pro testants-Christelijke werkgevers zijn door een drietal sprekers inleidingen gehouden over diverse aspecten van ,.De ontwikkeling van het maatschap pelijk leven", Prof .dr ir H. Ries-rn kwam tot de slotsom, dat het van het grootste belang is, dat in de huidige maatschappij een goede samenhang ontstaat tussen individuen en gemeen schap voor het gezamenlijk dragen van de verantwoordelijkheid. De tweede spreker, de heer T Sla venburg, legde er de nadruk op, dat een economische integratie van Euro pa noodzakelijkerwijs zal moeten struikelen over het nationale egois me. Mr J. van Aartsen tenslotte, be pleitte o.m. de steun van de protes tants-christelijke organisaties aan de PBO, ondanks de bezwaren, die men tegen de desbetreffende wet kan koes teren. Hij weersprak de mening, dat het bestaan van de particuliere orga nisaties, na de totstandkoming van de PBO, van geen nut meer zou zijn Zonder een levende onderbouw, be staande uit particuliere organisaties, zal de PBO niet levensvatbaar zijn. (Advertentie. Ing. Med.) heer A- Borst Pzn. in de *2 v°orgelezen. Hij meen- öat het bedrijfsleven liever een goede privaatrechtelijke organisatie ïifv een slechte publiekrechte- 1=^1' -er van de PBO in Neder land nog iets terecht komen, dan zal ".foei v?n onderen af dienen te ge- .chiecten. De ondernemingsraden zul len straks de fundamenten moeten vor men voor een goede horizontale be drijfsorganisatie in de bedrijfstak. Met de vertoning van „Rashomon", vandaag in het Amsterdamse ïuschin- ski, gaat voor de eerste maal een Ja panse film over een Nederlands doek. Merkwaardig is dat slechts zelden een product van de Japanse filmindustrie (voor de laatste oorlog de grootste ter wereld) tot het Westen en nimmer tot ons land doordrong. „Rashomon" was een verrassing van het 12de filmfestival te Venetië. De ju ry kende haar de Grand Prix (de leeuw van St. Marcus) toe en de ver enigde journalisten verleenden haar de grote prijs der critici. Wij hebben des tijds reeds een uitvoerige bespreking van deze film gepubliceerd. Blijkens een mededeling: van minister Staf, de Nederlandse minister van Oor log: en Marine, is men in kringen van de NAVO te Parijs aan het praten over de coördinatie van de territoriale ver dedigingen. De territoriale verdediging is de verantwoordelijkheid van ieder NAVO-land afzonderlijk, doch dit Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren conform de eis de 39-jarige los-werkman G. L. uit Naarden en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum levenslange gevangenisstraf opgelegd voor de moord op de 72-jarige tuinder Manus Verheul. Ook in eerste instantie waren deze beide verdachten door de Amsterdamse rechtbank tot de zwaarste straf ver oordeeld. Naar men zich zal herinneren waren het deze beide mannen, die op Woens dagochtend 20 Augustus jl. aan de Keizer Ottoweg te Naarden de oude tuinder verzochten, voor hen een aantal boerenkoolplanten uit de grond te halen. Terwijl hij daarmee bezig was. grepen zij hem vast, dienden hem met een hamer harde slagen op de schedel toe en brachten hem met een dolkmes sneden in de polsen en de hals tce. Zij ontroofden de oude man vervol gens zijn portefeuille met f 700,— en maakten zich per rijwiel uit de voeten. Nog vóór het slachtoffer de laatste adem uitblies, deelde hij, terwijl hij zwaar gewond in zijn tuin lag, aan een andere tuinder, die voorbijkwam, mede wie de daders waren. De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren de 22-jarige radiotelegrafist J. C. uit Warschau veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met af trek. Hij zou op 28 Januari jl. op Ka- tendrecht te Rotterdam een vrouw hebben gewurgd. De jongeman, die on der de invloed van sterke drank ver keerde, was opvarende van het Poolse s.s. „Lublin". De eis was een gevange nisstraf van acht jaar met aftrek. IBHnillllRUlltttttiWIHiHt1«llllilllllfllH!litlltilllltll»UllillllllHU!nillIlltil!l!lllllllll!lll1!llllllllll In een tehuis voor ouden van dagen in de Italiaanse havenstad Bari wellicht betiteld met de naam „Avondlicht" (in het Italiaans dan) of met een andere woord combinatie van dezelfde strekking vond dezer dagen een wonder baarlijke ontmoeting plaats, welke weer bewijst, dat het maar vreemd kan toegaan met onze levensloop jes op dit ondermaanse. I ange jaren geleden, in 1908, was een b vrouw in diezelfde havenplaats het spoor bijster geraakt, had haar echtgenoot in de steek gelaten en was er met haar minnaar vandoor gegaan. Een misstap, zeker, doch wij weten natuurlijk niet, wat haar hiertoe gedreven had. «aar man trok zich deze gebeurtenis zo aan, dat hem alles onverschillig werd. Hij geraakte aan lager wai en trok verder bedelend door het leven, totdat bovengenoemd tehuis hem op 78-jarige leeftijd tenslotte liefderijk opnam. f)ok met zijn weggelopen vrouw was het naderhand niet zo goed ge gaan. Zo komen de snoepers te pas, zult ge denken. Aanvankeljjk was zij met haar minnaar het land doorgetrokken, genietend van de schone dingen van het leven, maar toen hij stierf, had ook zy van het bedelvak haar professie gemaakt. En zo vond ook zij ten slotte haar laatste ankerplaats in dat tehuis in Bari. Ijaar ontmoetten de beide overjarige echtgenoten elkaar weer en daar de tijd, zo zegt men. immers alle wonden heelt, werd alles vergeven en vergeten, voorzover dit nog niet was geschied. Ter ere van deze ro mantische verzoening, en dit mira culeuze weerziens, waarvoor vooral de Italianen bijzonder gevoelig schijnen te zijn, werd voor het min of meer tragische bruidspaar ev alle collegae-ouden van kanen een luisterlijk feestmaal (althans voor een dergeijk tehuisnaw-pri-ht. 7odot ge maar weer ziet. dat het nooit te laat is in dit leven, en dat ge nooit moet wanhopen, als het nood lot u getroffen heeft. Er kan altyo nog een wonder gebeuren. Gisteren is het zesjarige zoontje van schipper Hoeve uit Amsterdam, die met zijn schip ligplaats had gekozen aan de Oudekerkerdiik in de Amstel, al spe lende te water geraakt en verdronken. Nadat de vader met behulp van enige schippers ongeveer een half uur had gedregd, is het stoffelijk overschot van het knaapje opgehaald. De familie Hoeve had vier kinderen. Een Amsterdammer, die beherend vennoot is geweest van de in 1930 geli quideerde stofzuigerfabriek EFA produ- ka—bedrijven te Amsterdam, is terzake van bedrieglijke bankbreuk, tot 15 maan den met aftrek veroordeeld. houdt niet in, dat er geen onderling contact kan zijn. Minister Staf zeide het te zullen toe juichen als de .Franse maarschalk Juin, die genoemd is als opperbevelhebber van de strijdkrachten in de centrale Europese sector, tevens opperbevelheb ber zou blijven van de landstrijdkrach ten in de centrale sector. Hij was in genen dele bevreesd, dat de maarschalk teveel een eigen conceptie zou volgen. Volgens ir Staf is maarschalk Juin een zeer openhartig en oprecht man.,die een open oog heeft voor de Nederland se omstandigheden. Minister Staf ver klaarde desgevraagd nogmaals met grote nadruk, dat op de NATO-confe- rentie te Parijs aan het nieuwe Neder landse legerplan de volledige goedkeu ring is gehecht. Aan oorlogsslachtoffers konden tot dusverre voor de bouw of aankoop van een woning slechts aanvullende bij dragen worden verleend, indien de nieuwe woning niet groter was dan hun vernielde woning. Nu volgens de premie- en bijdrageregeling woning bouw 1953 wonmgen tot 500 kubieke meter met rijksfinanciering kunnen worden gebouwd, is toegestaan, dal bij herbouw de woning ook maximaal 500 kubieke meter mag zijn. De be langhebbende dient echter de kosten, die het gevolg zijn van het aantal kubieke meters, dat de vervangende woning groter is dan de verloren ge- gane. r^sp. de kosten van de inhoud boven 325 kubieke meter, geheel voor eigen rekening te nemen. Gisternacht is op de Pastoriedijk te Rotterdam een motor tegen een boom gereden, tengevolge waarvan de be stuurder, de 25-jarige K. Elzinga uit Arnhem, om het leven is gekomen. De duo-passagier, de 24-jarige R. de Groot uit Amsterdam, werd gewond Beiden waren in militaire dienst. Het slachtoffer, dat een vrouw en kind achterlaat, werkte bij de marine op het vliegveld Valkenburg. ONGEVALLENVERZEKERING VRIJWIL LIGE BRANDWEER Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, betrekking hebbende op een ongevallenverzekering voor de leden van de vrijwillige brandv. eren. Een op 13 Juni 1941 genomen besluit, dat deze materie regelde, behoort te worden ver vangen door één dat aan het gestegen loonpeil is aangepast, zo concludeert de regering. Gisteren stonden vonr het Arnhemse gerechtshof terecht de 44-jarige koop man H. C. en de 33-jarige los-werkman M. Chr. P„ beiden uit Bussum, die be schuldigd waren van moord op een 58- jarige boswachter, zekere Van der Scihaft. De twee wijd en zijd befaamde Castella schoonheidszepen hebben er een zusje bi.igekregen; een heerlijk frisse Bloe menzeep, met de geur van prille rozen. Deze Bloemenzeep is onverpakt in de winkel te krijgen in vier zachte kleu ren, voor de bescheiden prijs van 20 cent! Nu kan IEDERE vrouw Castella gebruiken, nu kan IEDERE vrouw mooi zijn. Want er is nu Castella voor iedere huid en iedere beurs. Houdt U van een zeep, die Uw huid mild koestert onder een laag donzig zacht schuim, dan neemt U Castella Spécial (32 ct). An dere dames zullen zich weer liever houden aan de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 ct). En als U zich voor een gering bedrag wilt omgeven met het lente-parfum van ontluikende rozen, maak dan eeris kennis met Castella Bloemenzeep (20 ct). (Advertentie, Ing. Med.) Sergeant Arie Biever bij zijn aankomst op Schiphol. Zijn dochtertjes Anneke (4) en Bitty (2) op de arm. JA DAT IS HIJ", ^nep gisteravond de 30- jarige mevrouw Agnes Biever en ze holde raai de trap voor het vlieg tuig. dat zojuist uit het Verre Oosten wf6 ge land. Een seconde latei hield Arie Biever, de enige Nederlandse vrij williger van het Korea detachement, die in ge vangenschap is geraakt, zijn vrouw bijna een mi nuut lang in zijn armen. WERVOLGENS kregen de kleine Bievertjes, Annetie en Beopie, resp l en 3 jaar oud. tot grote voldoening van de veie persfotografen een knuf- felbeurt, en daarna was het de vader van Arie, die zijn teruggekeerde zoon omhelsde. PAS daarna kwam de luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout, de oud- commandant van het NDVN aan bod. Die werd natuurlijk niet gezoend, hoewel Arie in een stem ming was om zelfs de Militaire Politie (die een npgje in het zeil stond te houden) te omhelzen. Maar de begroeting tus sen de twee militairen was toch allerhartelijkst en zelfs joviaal. QVERGEI.UKKIG wan- delde de familie Bie ver, voor het eerst se dert twee en een half jaar verenigd, naar de aankomsthal, waar de teruggekeerde vrijwilli ger geïnterviewd werd door radio en pers. UIJ sprak gebroken Hol- lands. Ruim 27 maan den gevangenschap in een Noordkoreaans kamp ais enige Nederlander wrren daarvan de oorzaak. Arie spreekt nu Engels en Ne derlands door e'kaar. Doch of Arie nu „very. very blij" is, of doodge woon „hardstikke geluk kig". het belangrijkste is. dat hij weer vaderlandse grond onder zijn voeten heeft. Deze man is op 17 Juni 1946 op ge- welddadige wijze om het leven geko- men op de Loosdrechtse heide. Hij had de twee verdachten aangehouden, na dat zij uit een tentenkamp enkele kle dingstukken en wat tentenmateriaal hadden gestolen. Hij werd door één der mannen aangevallen en met een baksteen en door vuistslagen neerge veld. De twee mannen waren daarna weggelopen, doch later was één hun ner teruggekomen, om de boswachter met diens eigen pistool een nekschot toe te dienen. De twee verdachten be schuldigden elkander van deze laatste j daad, die, dat staat wel vast. de dood I van de boswachter heeft veroorzaakt. I Destijds waren ze door het Amster damse gerechtshof tot 20 jaar veroor- deeld. doch de Hoge Raad vernietigde dit vonnis en verwees de zaak naar het gerechtshof te Arnhem. De procu reur-generaal bij dit Hof eiste gisteren bevestiging van het destijds uitgespro ken vonnis: twintig jaar tegen elk van de verdachten. De uitspraak volgt over 14 dagen. In het elftal van Bolton Wanderers, dat op 31 Mei in het Olympisch Sta dion te Amsterdam op de Olympische dag tegen de Nederlandse bondsploeg in het veld verschijnt, zullen negen spelers uitkomen van het team, dat met 4-3 in de Cupfinale, afgelopen Za terdag, door Blackpool werd versla gen. De twee overige leden van de ploeg, die in Wembley Bolton's kleu ren verdedigden, Nat Lofthouse en Malcolm Barrass, maken deel uit van het Engelse elftal, dat Donderdag van Londen per vliegtuig naar Zuid-Ame- rika is vertrokken om daar enkele wedstrijden te spelen. Bolton zal met de volgende 17 spelers de reis naar het continent aanvaarden: Har.son, Ball, Banks, Wheeler, Holden, Moir, Hassall, Langton, Bell, Neill, Gubbins, Parry, Hartle, G. Higgins, J. O. Hig- gins, McWilwaine en Billing. De bekende Engelse coureur Ster ling Moss heeft tijdens een trainings- rit op het circuit van Silverstone een ongeluk gehad met zijn Jaguar, door dat de remmen plotseling geblokkeerd raakten. De wagen draaide twee keer om zijn as, vloog tegen de aarden berm van het circuit op en sloeg om. Moss. die er door de schok uitgeslingerd werd. kreeg een hersenschudding en verwondingen aan zijn linkerschouder. Hij is in half bewusteloze toestand in een ziekenhuis opgenomen. Van de Franse Voetbalbond is bij de KNVB een ongave binnengekomen van de bedragen, welke uit de vele liefdadig heidswedstrijden en giften zijn bijeenge bracht en welke in het Nationale Ram penfonds en het Adoptiefonds van de KNVB zullen worden gestort. Hieruit blijkt dat in totaal een be drag van 10.478.458 Franse francs zal worden overgedragen. Dit bedrag komt neer op ongeveer 113 800 gulden, waar van ruim 100.000 gulden in het Ram penfonds worden gestort en het reste rende bedrag in het Adoptiefonds van de KNVB. De ruim honderdduizend gulden, wel ke in het N.R.F. zullen worden gestort, zijn de baten uit de wedstrijd die op 12 Maart te Parijs tussen de Nederland se profs en het Franse elftal werd ge speeld. Voor de wedstrijden, welke door de Engelse eerste divisie club Middles- brpugh in de komende weken in ons land worden gespeeld, zijn door de KNVB de volgende scheidsrechters aangewezen: Woensdag 13 Mei, Rot terdam: Bondselftal-M ddlesbrough: L Horn. Dinsdag 19 Mei. Nijmegen: Ned. B-elftal-Middlesbrough: J. Bronkhorst. Donderdag 21 Mei, Amsterdam: Midd- lcsbrough-Rapid: K. van der Meer. (Advertentie, Ing. Men.) 1 gg M 'i jj. mi 4^1 m INSCHRIJVING voor de Lustrumronde van Noord-West Neder- land is gesloten. Ongeveer tweehonderd eerzuchtige en sterke knapen schreven in en dat betekent, dat er vijftig meer aan de start verschijnen dan het vorige jaar. Meer echter dan de kwantiteit staat ook dit jaar de kwaliteit garant, dat de Ronde van Noord-West- Nederland weer een wlelersportevencment van grootse allure zal worden. Behoudens enkele Zuidelijke amateurs, die in België zullen star ten, komen alle kopstukken naar Alkmaar om daar aan de 230 zware kilometers, welke tussen start en finish liggen, te beginnen. In tic eerste plaats zal daar zijn de gedrongen maar oersterke Arend van 't Hof, winnaar van de ronde in 1952. Zijn vorm is er al. Hij heeft dat in verscheidene voorjaarscourses bewezen. Zonder enige twijfel is hu een van de grootste favorieten, maar juist daarom zal de Sassen- heimer het uitermate moeilijk krijgen. Als Arend zijn sterke schou ders wat dieper over het stuur buigt, weet hij bij voorbaat, dat alle andere kanshebbers aan zijn wiel zullen springen. Dat zelfde geldt echter ook voor de winnaar van de Ronde van Noord-Holland Wout Verhoeven, Ed Koeman de stoere Krommenieër, Mehagnoul de lang. slanke „flyer" uit Amsterdam, Henk Kuitwaard, de Velsenaar, die altijd voor een verrassing kan zorgen en de verstandige Patsy Wil. lekes. Het peleton zal waarschijnlijk minder aandacht besteden aan renners als de Alkmaarders Jan Ottenbros en Klaas Slot, de IJmuide- naar Jan Bruggekamp, de Beverwijker J. Hofland, renners die zeker niet met kop en schouders boven de middelmaat uitsteken. Maar het zijn iuist coureurs van dit slag, die, als zij hun dag hebben, in een groepje van zes tot tien man een peloton met tal van kopstukken uit de wielen kunnen rijden. Nog tal van bekende namen hebben wij ongenoemd gelaten. Wij hebben het nog niet gehad over een Ab Don- ker, La Grouw, W. Holleeder, Piet Peters, Wim Remkes, Wim Snij ders en een Zieleman, allemaal renners die in voorgaande jaren «fier veel tot het welslagen van de Ronde van Noord-West Nederland hebben bijgedragen. Ook ditmaal ontbreken zij niet op het appèl cu het is mede dank bij deze renners, dat de vijfde strijd om de Grote Prijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen een hoogtepunt zal worden. Post voor de naar Nederland terug kerende militairen van het Nederlands Detachement Verenigde Naties, die op 3 Mei uit Korea zijn vertrokken, moet uiterlijk op 17 en 21 Mei in Nederland ter post wurden bezorgd! Het adres moet als volgt luiden: Rang, naam, voorletters, legemummer, N. D. V. N. op thuisreis naar Nederland, Amster dam. Schiphol, Militair. De naam van de tussenhavens van het schip mogen niet worden vermeld. T Tl7Av,e ,Lie'. ex-secretans-gene raai der V.N., is gisteren uit New York naar Noorwegen vertrokken. fcn voorkom zo Kheumaiitche Pijnen De bloedzuiverende organen tot le dige. krachtige werking oreneeo bloed vrij maken van pijnvei wekiJï? onzuiverheden, die zich anders vïï8 ten in spieren en gewrichten; dat hl1: wonder dat zich voltrekt bij een £*P matig gebruik van Kruschen- daar, bevrijdt ge Uzelf van de jamm«* »e! "hagnjnige pijnen die U het 1 maken tot een last. on Koop vandaag Kruschen bij Uw theker of drogist en begin mn, w" ochtend die heilzame kuur (Adv

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3