Koninklijk Paar uit Oslo terug Mr Roolvink gezwicht Boodschap van Koningin op Roode Kruis-dag Noodgebied de dupe van controverse in MUZ Noordelijke voorstellen niet geheel gunstig Arabische landen werken aan eigen defensieplan ,Dankvoor de gelukkige dagen Films kwamen net op tijd Koningin sprak met de Noorse jeugd Garry Davis werd gearresteerd Geen hulp uit de VS meer voor ons land Dl Extra hulp voor Frankrijk 41 Werk op Zwitsers schip „besmet' Leraar beledigde de rechterlijke macht Zes doden bij ramp met Duke of York Zaterdag 9 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11714 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringert en Anna Paulowna Hij wilde Koningin Elizabeth spreken Zakenlieden stellen voor Verwerkelijking van zielegrootheid Noordenwind houdt het weer koud WEERBERICHT Zestig millioen dollar Solidariteits-staking in Rotterdamse haven Washington oordeelt: Zeer grondige bestudering beloofd Grote bezwaren tegen onderdelen Man leefde acht jaar als een „wilde" Eerst de Britten uit Egypte De Franse regering wil bezuinigen Renault-fabrieken gaan weer draaien Wijziging van Belgische grondwet voorgesteld Voor Hof ontslag van rechtsvervolging geëist De Prins Commissaris Europese vluchtelingen Straalhommun werper klom naar 19.406 m. hoogte Ruim f lil milllioen in NRF Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; K M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Post gironummer 449041 Telefoon 234S nih iiiur TARIEVEN; Advertenties; 16 ct p. m m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1— elk woord meer 5 cent Abonnementen per Kwar taal 6.05 - per maand - 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 GISTERAVOND om half acht zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard (die zei in de stuurstoel zat) van hun bezoek aan Noorwegen in ons land teruggekeerd. Tegen vier uur was het toestel van het vliegveld Fornebu bij Oslo opgestegen, nadat op hartelijke wijze afscheid was genomen van de Noorse Koninklijke familie. Op het allerlaatste moment reed nog een auto het veld op naar de plaats, waarheen het vliegtuig reeds was getaxied. Met de auto werden de in Noorwegen vervaardigde films voor de televisie-uitzending in ons land vervoerd. De Prins liet één der motoren van het vliegtuig stoppen, waarna de films nog konden worden ingeladen. Toen was er nog een weder zijds wuiven (ook de leden van de kleine Nederlandse gemeenschap waren op het veld) en verdween het toestel uit het gezicht. Het was het einde van een staatsbezoek, dat misschien weinig spectaculair was, doch een rustig en hartelijk karakter droeg. Men kon allerwege beluisteren, dat de Noren grote bewondering hebben voor de „charmante Nederlandse dronning (koningin) Juliana" en „de sportieve en joviale prins Bernhard". MA het ontbijt op het koninklijk paleis te Oslo begon de dag voor de Ko ningin gisteren al heel vroeg met een punt, dat op het officiële programma niet voorkwam, nl. een ontvangst van vertegenwoordigers van de Noorse jeugd op de Nederlandse legatie. Daar bij waren padvinders en padvindsters, eerste jaars studenten en leden van an dere jeugdorganisaties. Het was .een hartelijk onderhoud met die jeugd van 13 tot 18 jaar, dat ongeveer een half uur duurde. Voorts brachten Koningin en Prins gistermorgen, vergezeld van Koning Haakon en diens kleindochter Ragn- hield een bezoek aan de Freia-chocola- Mr Roolvink heeft het partijbestuur van de KVP medegedeeld, dat hy, als gevolg van een besluit van de partij raad, ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer. Hij voegde hieraan toe, daarmede niets te kort te willen doen aan de op vatting, dat de genomen beslissing geen steun vindt in het reglement, welke opvatting volgens mr Roolvink ook door verschillende leden in de partij raadsvergadering is verdedigd. „Het re glement is democratischer dan de partijraad in meerderheid heeft ge dacht", zo zeide mr Roolvink. Voor benoeming tot lid der Tweede Kamer in de vacature, ontstaan door dat mr Roolvink thans ontslag heeft genomen komt in aanmerking Pater prof mr L. J C. Beaufort, die zitting heeft in de Eerste Kamer. Naar ons wordt meegedeeld, zal hij een benoe ming niet aanvaarden. Voor benoemd- verklaring komt dan in aanmerking mej. dr J. C. H. H. de Vink te Utrecht. De één en dertigjarige Garry Davis, „wereldburger nummer één", is giste ren in Londen door de politie opge pakt, nadat hjj in de tuin van Bucking- ham Palace was doorgedrongen bij een poging koningin Elizabeth te spreken te krijgen. Hij had haar willen vragen zijn verblijfsvergunning voor Engeland te verlengen. Davis is later ter obser vatie in een ziekenhuis opgenomen defabriek. Behalve aan de afdelingen waar de chocolade wordt gefabriceerd en verpakt, werd een bezoek gebracht aan de moderne, artistiek gedecoreerde cantine. Een twintigjarig meisje bood daar de Koningin o.a. dozen chocolade voor de prinsesjes aan. De vorstin toonde veel belangstelling voor het so ciale werk van de firma en sprak met de fabrieksarts. Ook werd de tuin be zocht waar de arbeiders en fabrieks meisjes 's zomers de lunch gebruiken. In deze tuin staan beelden van enkele bekende Noorse beeldhouwers. De vorstelijke personen spraken hier ook met de tuinman. Onder luide hoera's van het personeel vertrokken de gas ten. Daarna werd in het paleis van kroonprins Olaf de lunch gebruikt en maakte het gezelschap zich gereed voor de terugreis naar Nederland. Gisteravond hebben de Koningin en de Prins aan koning Haakon een tele gram gezonden, waarin zij hem danken voor de ..gelukkige dagen". „Uw grote persoonlijke vriendschap zullen wij nimmer vergeten". De drie commissies van Amerikaanse zakenlieden, die veertien Europese lan den hebben bezocht teneinde zich een indruk te vormen van de uitvoering der hulpprogramma's en de noodzaak van verdere hulp, hebben vppvgrsteld, de economische bijstand aan Neder land, België, Italië, Denemarken en West-Duitsland te staken. De militaire hulp dient te worden voortgezet. Japanse schépen zijn naar het vasteland van China vertrokken, ten einde de handel tussen beide landen te hervatten. In een speciaal programma van radio-Genève, ter gelegenheid van het feit, dat de stichter van het Roode Kruis, Henri Dunant, 125 jaar gele den werd geboren, is gisteren ook een boodschap van koningin Juliana uitgezonden. Zij zeide o.m.: „Het Roode Kruis is erkend als een natuurlijk element om in nood en ellende hulp te brengen. Het Roode Kruis zal het bewijs leve ren, dat de naastenliefde, die hulp biedt bij alle rampen, ziekten, ellende en in de dood, een deel is van het PEN BUITENGEWOON ZIELIGE gang van zaken dreigt het reeds zo ge teisterde SchouwenDuiveland nieuwe schade te berokkenen. De maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken (MUZ), die óp Schouwen—Duiveland met het dijkherstel bezig is, heeft na melijk de order gekregen de werk zaamheden terstond te staken Een lid van de Raad van Beheer der MUZ, ze- De gehele week hoort men klagen over het koude Mei-weer, dat een schrille tegenstelling vormt met de warme dagen, waarmee de maand Mei haar entrée maakte. Ook al schijnt het zonnetje over dag, toch komt de temperatuur maar weinig boven de 10 graden C„ en dit is voor Mei te laag. Het hogedrukgebied, waarvan het centrum afwisselend boven Schot land en Noorwegen ligt, maar dat zich toch steeds ten Noorden van ons land blijft bewegen, houdt ook tijdens het komende week eind nog een koude, Noordelijke luchtstroming in stand. Hoewel er enkele buitjes te verwachten zijn, mag voor de eerste dagen nog op droog weer gerekend wor den. Voor de groei van de jonge groenten en ook van het gras, is dit weertype, dat bekend staat als dat van de „lJsheiligen" on gunstig. Het wachten is ten dele dan ook op enige regen en een wind uit warmer streken. Verwachting tot hedenavond. AANHOUDEND KOUD Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige Noordelijke wind. Aan houdend koud weer. ZONDAG: Zon op 4.55, onder 20.19. Maan op 03.15, onder 17.11. MAANDAG: Zon op 4.53, onder 20.21. Maan op 03.51, onder 18.40. kere heer A. H. Looyen, heeft mede namens zes andere deelhebbers deze sommatie via zijn raadsman doen uit gaan. eisers baseren zich bij deze som matie op het feit, dat de MUZ is op gericht uitsluitend om werken in de voormalige Zuiderzee te verrichten. Krachtens de statuten der MUZ mogen werken daarbuiten alleen worden uit gevoerd, wanneer alle aandeelhouders daaraan hun goedkeuring hechten. Vol gens de eisers zou dit bij het aannemen van de werken op Schouwen-Duiveland niet zijn gebeurd. Om deze reden ach ten zij dit besluit, dat volgens hen door een belangengroepering binnen de MUZ is doorgedreven, onrechtmatig. werkelijke leven. In de toekomst zal men zich met grotere initiatieven dan de onze en met uitgebreidere plannen vérzëttèn tégëri de vernietiging van iA les wat harmonisch en goed is. Het Roode Kruis zal hierin voorgaan. Dat de stichter zich bewust is geweest van ceze levende en in daden omgezette kracht, betekent, dat deze man door het stichten van het Roode Kruis het hoogste gevoel, waartoe het menselijk hart in staat is, heeft verwerkelijkt. Amerika heeft Frankrijk zestig mil lioen dollar aan speciale hulp verleend In verband met de strijd in Indo-China. Het besluit hiertoe is reeds enige we ken geleden, ten tijde van de N.A.V.O.- conferentie te Parijs, gevallen. Het be drag komt ten laste van de Ameri kaanse fondsen voor hulpverlening aan het buitenland. De Franse generaal H. C. Navarre, stafchef van maarschalk Juin, is be noemd tot opperbevelhebber van de Franse en Vietnamese strijdkrachten in Indo-China, ter vervanging van generaal Salan. Op de Molendijk in 's-Gravendeel worden de door het water verwoeste woningen gesloopt. Daar dit punt hij eventuele nieuwe overstromingen zeer kwetsbaar is, zullen op deze plaats geen nieuwe huizen meer worden gebouwd. Alleen de dijk zat weer in de oude toestand worden hersteld. 0 Bij het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan het Noors-Nederlandse atoom centrum te K jetier, brachten school kinderen uit het nabijgelegen Ltlle- ström het koninklijk paar een ovatie. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard (slechts even zicht baar achter H.M. de Koningin) wandelen hier tussen de met vlag getjes zwaaiende kinderen naar het atoom-laboratorium. Rechts van HM. de directeur van het instituut, drs Gunnar Randers. De Unie van Metaalbedrijfsbonden heeft het werk op het ongeveer 8000 ton metende Zwitserse vrachtschip „Calanda" dat op 5 Mei jl. voor voort zetting van reparatie- en revisiewerk zaamheden in de Rotterdamse haven is gearriveerd, „besmet" verklaard. De Unie wenst zich solidair te verklaren met de ongeveer 15000 havenarbeiders in Bremen, die reeds enige tijd staken om hun looneisen kracht bij te zetten. De „Calanda" lag, evenals verscheide ne andere schepen, in Bremen voor re paratie. Verschillende van deze schepen hebben Bremen vorige week verlaten met het doel elders te worden klaar gemaakt. De Unie van Metaalbedrijfsbonden heeft haar leden verboden op de „Calanda" die thans bij een werf in de Waalhaven op stroom ligt, werk te verrichten. De ongeveer 70 arbeiders, die met de re paratiewerkzaamheden waren belast, hebben aan dit parool gehoor gegeven. Het Zwitserse schip was eerst nog in Londen en Antwerpen geweest, maar kon ook daar geen gegadigden vinden. Volgens Amerikaanse bladen achten president Eisenhower en zijn adviseurs bepaalde onderdelen van de jongste Noordelijke voorstellen- niet zonder meer aanvaardbaar. Zij zouden echter cen en ander „zeer grondig bestude ren". Men zou bijvoorbeeld bezwaren hebben tegen het toelaten van Tsjecho- slowaakse en Poolse troepen ter hand having van het gezag der „repatrie- ringscommissie van neutrale landen". Ook zouden bezwaren bestaan tegen het voorstel, dat een politieke confe rentie zou beslissen over het lot van die krijgsgevangenen, die na vier maanden tijds nog niet gerepatrieerd zouden wensen te worden. Men vreest, dat de krijgsgevangenen als „pionnen" gebruikt zouden worden voor kwesties van veel ruimere betekenis. Verder werd nog als bezwaar ge voeld, dat communistische troepen, in ln de Zweedse provincie Halland heeft de politie een 51-jarige man ontdekt, die acht jaar lang als „wilde" heeft geleefd. Op 1 Januari 1945 was de man uit Gothenburg verdwenen. De oorzaak van zijn vlucht was een gees telijke depressie, waarin hij geraakt was doordat hij als zware t. b, c.- patiënt niet in staat was te werken. De man leefde zomer en winter bui ten en wist zich al die jaren verbor gen te holden. Wat hij voor zijn le vensonderhoud nodig had, stal hij uit zomerhuisjes en provisiekelders. De acht Arabische landen, wier mi nisters van Buitenlandse Zaken mo menteel in Cairo besprekingen voeren, willen hun drie jaar oude verdrag van wederzijdse veiligheid maken tot de kern van een Arabisch plan voor de verdediging van het Midden-Oosten. Dit denkbeeld zal volgende week aan Foster Dutles worden voorgelegd. De acht staten willen wel Westelij ke hulp aanvaarden bij de opbouw van hun verdediging, maar hun souve- reiniteit volledig behouden. Ook wil len zij zelf de verantwoordelijkheid dragen voor de defensie van hun stra tegisch zo belangrijke, olieproduceren de landen. De Franse regering zal de begroting voor 1953 met 75 milliard francs ver lagen. Een en dertig milliard wordt ge vonden op het hoofdstuk defensie, twintig milliard op de subsidies voor levensmiddelen, en dertien milliard op de uitgaven voor openbare diensten. Voorts zullen nieuwe belastingen wor den ingevoerd, alsmede een verhoging van vijf en twintig procent op de ta rieven der spoorwegen. PIECK C.S. ONDERSCHEIDEN De Oostduitse regering heeft presi dent Pieck, premier Grotewohl en vice- premier Ulbricht de „Karl Marx"-orde (de hoogste onderscheiding) verleend. Pieck „kuurt" in de Krim (Rusland). Het verdrag is weliswaar onderte kend, maar nooit uitgevoerd in af wachting van de ontruiming van het gebied langs het Suezkanaal door de Britten. De ministers zouden gaarne zien, dat deze kwestie vriendschappe lijk geregeld werd, opdat de defensie plannen voor het Midden-Oosten ver der kunnen worden opgesteld en uit gevoerd. Duizend stakers hebben Vrijdag bij de Renaultfabrieken het werk in de bekledingsafdeling hervat. Hierdoor is aen begin gemaakt met het wegwerken van de in deze afdeling ontstane ach terstand. Is deze eenmaal verdwenen dan zal ook de rest van het veertigdui zend man sterke personeel weer aan de slag kunnen gaan. Bij de koopvaardij blijkt geen oplos sing mogelijk, nu de reders alle voor stellen van de stakers, die neerkomen cp verkorting van de werkweek of ver lenging van het walverlof, van de hand hebben gewezen. Belgische liberale afgevaardigden hebben in de Kamer van Afgevaardig den een voorstel ingediend, om de grondwet te wijzigen voordat tot goed keuring van het verdrag inzake de Europese verdediging wordt overge gaan. Zij achten dit in strijd met de grondwet, hetgeen hun door minister Van Zeeland wordt bestreden. Deze wenst onverwijlde aanvaarding van het verdrag. Zuid-Korea toegelaten tot bijstand der repatrieringscommissie, misschien zeer lang aldaar zouden blijven, als de krijgsgevangenen bleven weigeren. In sommige diplomatieke kringen te Washington spreekt men zelfs van de mogelijkheid van een „Trojaans paard". De thans 64-jarige leraar M. O. te Groningen B. E. heeft in 1948 een twee tal brochures door de post doen ver spreiden, waarin hij de rechterlijke macht zou hebben beledigd. Hij was nl. zeer ontstemd over 'n z.i. onrechtvaar dig vonnis. Het gevolg van dit vonnis is ook geweest, dat verdachte oneervol werd ontslagen. De rechtbank te Groningen legde ver dachte drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf op, van welk vonnis hij in appèl kwam. Hij zeide thans bij de Hoge Raad der Nederlanden revisie te zullen vragen van zijn zaak. De procureur-generaal bij het Leeu warder gerechtshof vorderde op grond van het feit, dat twee psychiaters ver dachte ontoerekenbaar hebben ver klaard op het punt van zijn veroorde ling en alles wat daarmee samenhangt, ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. Naar thans als vaststaand wordt aangenomen zijn er bij de ramp met de veerboot Duke of York zes per sonen omgekomen. In het wrak van het schip zijn de lijken gevonden van drie Amerikaanse vrouwen en een Duitser, in het ziekenhuis overleed later een zwaargewonde Britse vrouw en thans wordt nog een officier van de Amerikaanse luchtmacht vermist; van hem wordt aangenomen dat hij na de botsing te water is geraakt en verdronken. In welingelichte kringen te Straats burg noemt men Prins Bernhard ais eerste candidaat voor de functie van Commissaris voor Europese vluchte lingen. In de Raad van Europa zou een grote meerderheid voor zijn benoe ming zijn. De Belg Spaak wordt als tweede candidaat genoemd. Een Britse „Canberra"-straalbom- menwerper heeft het wereldrecord hoogvliegen voor toestellen met straal motoren verbeterd, aldus werd gisteren te Londen medegedeeld. De „Canberra" bereikte een hoogte van 19.406 meter. Op 23 Maart klom een „De Havilland"- Vampire tot 18.119 meter. Het nieuwe record werd Maandag gevestigd. Opnieuw heeft het Nationaal Ram penfonds een bedrag van f 45 000 200.U00 ontvangen. In totaal was gis- enn L 43'!00-000 binnengekomen. De hoofdstad van West-Australië. Penh, heeft aan het Nationaal Ram penfonds een bedroeg van 45 00(1 overgemaakt. Het Fonds heeft nu'uit alle hoofdsteden van de Australische staten belangrijke bedragen ontvan gen. Dertien afgevaardigden in de Raad van Europa <w.o. die van Ne derland) hebben een voorstel gedaan voor een Europese Filmgemeenschap,

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1