Lichamelijke toestand der schooljeugd gaat langzaam achteruit P.K. DE FILMS VAN DEZE WEEK De wereldreis van Jimmy Brown Alleen nog spanning voor de staartclubs van 2C Hoofdoorzaken: ondoelmatige voeding en tekort aan slaap r IN HET KORT Bekroonde irissen RAPPORT DISTRICTSSCHOOLAR Radio in vele gezinnen een bron van onrust Adviezen Calorieën Rust noodzakelijk! B. en D. Olie-Haardkachel ZOETELIEF Tivoli: „Achter kloostermuren" Witte: „Anna" Nutsspaarbank in April HRC 2 morgen kampioen Jeugdtornooi van HRC Voetbal in de afdeling Bescheiden programma voor morgen Tussen Haaks en Ruitje Bangertrit is uitgesteld Julianadorp Plattelandsvrouwen een dagje naar de „Flora Breezand Legt de griet in de Meimaand ook? Texel Bijkantoor Nutsspaarbank M£££ DAN ZESTIENDUIZEND SCHOOLKINDEREN in elf gemeenten, gelegen in Noordelijk Noord-Holland, staan wat hun gezondheidstoestand betreft onder periodieke contróle tan de Districtsschoolartsendienst Den Helder. Niet minder dan 119 scholen, zowel van het openbaar, als het bijzonder lager onderwijs, zijn bij de dienst aangesloten. Het lijdt geen twijfel, dat de artsen van de dienst, door hun arbeid in het belang van zoveel duizenden hinderen persoonlijk, daarnaast hoogst belangrijke indrukken opdoen met betrekking tot de algemene gezondheidstoestand in ons gewest. Vandaar dat wij met bijzondere interesse kennis hebben genomen van het jaarverslag, dat de Districtsschoolartsendienst Den Helder over 1952 heeft uitgebracht. Wij voelen ons geroepen, enkele gegevens daaruit in brede kring bekend te maken, omdat zij raken aan problemen van paedagogische en maatschappelijke aard. Wat ons het meest heeft getroffen, is de mededeling, dat de algemene lichamelijke toestand der leerlingen zich in een licht dalende lijn blijft bewegen. TN een persoonlijk onderhoud, dat wij hadden met de directeur van de Dis trictsschoolartsendienst, de heer E. E. Walvius te Huisduinen, vestigde deze er met nadruk de aandacht op, dat de ze daling geen alarmerend verschijnsel is, maar alleszins reden geeft tot enige bezorgdheid. Eigenlijk mocht immers van een daling geen sprake jtijn. Onze moderne maatschappij gaat er prat op, door een steeds verbeterde gezond heidszorg en dank zij de resultaten van de medische wetenschap, een einde te hebben gemaakt aan de onrustbarende zuigelingensterfte van voorheen. Ook de gemiddelde levensduur beweegt zich in stijgende lijn. Daarom verdient het alleszins de aandacht, dat juist de algemene lichamelijke toestand van de schooljeugd zij het ook zeer geleide lijk! achteruit loopt. Een bevestiging hiervan gaven de cijfers ten aanzien van de voedingstoe stand. Zo men weet, is er een bepaalde verhouding tussen de factoren lengte en gewicht. Deze verhouding kan door verschillen in aanleg en lichaamsbouw enigszins uiteenlopen, zonder dat spra ke is van iets abnormaals, mai.» de ge middelden over grote aantallen verto nen over het algemeen toch vrij con stante waarden. Nu blijken deze waar- c'.en ook sedert 1949 zeer geleidelijk achteruit te lopen. De oorzaak daarvan kan niet anders zijn, dan dat de kin deren niet krijgen, wat zij voor een normale ontwikkeling nodig hebben. TELKENS weer, zowel tijdens het sys tematisch onderzoek als op de pe riodiek belegde ouderavond, geeft de dienst adviezen aan de ouders. Deson danks blijken nog vele moeders onbe kend te zijn met een doelmatige voe ding en tonen zij onvoldoende begrip voor de waarde van goede eet- en slaapgewoonten bij de kinderen. Het dagelijks menu van vele kinde ren is veel te eenzijdig. In het alge meen krijgen zij te weinig eiwitten, groenten (kalk!) en vitaminen, maar te veel vet! Vaak bestaat hun ontbijt uit een paar sneedjes wittebrood met „zoetigheid" en een kopje thee, soms zelfs schiet het ontbijt er helemaal bij in. Nog al te veel blijkt men in de ver onderstelling te verkeren, dat een flin ke portie vet voldoende is „om er t-- gen te kunnen". Een organisme als het menselijk lichaam heeft veel meer no dig dan alleen maar of hoofdzakelijk vet Koolhydraten, eiwitten, vetten en vitaminen moeten in een zo goed mo gelijke verhouding in het voedsel voor komen. Het kan zelfs zijn, dat de toe gediende eiwitten slechts in zoverre aan het lichaam ten goede komen als daarnaast aan koolhydraten en vetten wordt opgenomen en anderzijds dat het teveel aan vet onverbruikt het lichaam weer verlaat. QVER het algemeen heeft men wel eens iets horen verluiden over de hoeveelheid calorieën (warmte-eenhe- den, dus de waarde aan „brandstof"), die verschillende voedingsmiddelen bevatten. Ten onrechte verkeren velen in de veronderstelling, dat het voedsel aan de eisen voldoet, wanneer het to taal aan caloriën groot genoeg is. Dit nu is geenszins het geval. Het gaat wel degelijk om de verhouding. Om begrijpelijke redenen moeten de ouders soms afzien van eigenlijk nood zakelijke, maar kostbare voedingsmid delen. De portemonnaie staat immers niet altijd toe, datgene te kopen wat eigenlijk voor de instandhouding (en bij kinderen ook voor de groei!) niet mag ontbreken. Maar waarom kiest men dan niet een goedkope en 'toch waardevolle bijvoeding? Melk bijvoor beeld heeft een grote voedingswaarde en bevat stoffen, die het lichaam drin gend nodig heeft. De meeste kinderen drinken echter te weinig melk. „Ze lusten het niet", misschien wel omdat zij de volwasse nen maar weinig melk zien drinken en ook graag „groot" willen zijn. Vast staat wel, dat heel veel ouders te wei nig overwicht op hun kinderen hebben en geen behoefte gevoelen om bepaalde weerstanden bij hun kinderen met enig gezag te overwinnen. QP het platteland komt daar dikwijls nog bij, dat de kinderen voor of na schooltijd „een handje helpen" in het bedrijf van vader, soms zelfs (tegen betaling) bij anderen. Ook dit komt de algeuene gezondheidstoestand van de schooljeugd niet ten goede. Men moet er van uitgaan, dat de schooluren voor de kinderen voldoende inspanning meebrengen. Daarbuiten moeten zij, terwille van het natuurlijke evenwicht, voldoende ontspanning vinden. Ook hieraan ontbreekt zeer veel. Zelfs niet- werken houdt niet altijd een voldoen de ontspanning in. Duizenden huisge zinnen worden min of meer „getyran- niseerd" (al heeft men daar geen erg in of vindt men het zelfs plezierig) door een radio, die van de vroege och tend tot de late avond geluid staat te maken. Tegenwoordig is er bijna iedere avond een bont programma, dat ongetwijfeld bij wijze van afwissjlir.g zijn plaats op het „levensmenu" ver dient, maar bij consumptie avond-aan- avond slechts een vervlakkende en af stompende invloed kan hebben. Wat komt er terecht van de rust van km- ce. en, die het liedje van verlangen zingen, te laat opblijven en dan met een maar dat leuke programma tot het bittere einde „moeten" beluisteren? Graag zouden wij hierover verder uitweiden, maar dan komen wfl al te ver buiten het bestek van dit artikeltje. Wij wilden slechts illustreren, dat al lerlei factoren een nadelige invloed hebben op de lichamelijke toestand van talloze kinderen, met als gevolg een slappe houding, te weinig weerstand en... een verminderd leervermogen. Moge hierin verbetering komen, opdat de volgende jaarverslagen weer van een stijgende lijn getuigen. Wij zijn dat aan het jonge geslacht verplicht! Vanaf heden doorlopend Demonstratie met de (met hete-lucht-circulatie). Geen kolen, geen as, geen stof. Voor normale kamer vanaf f 195. compleet geplaatst. KEIZERSTR. 78-75, hoofd-dealer voor de kop van N.-Holl. (Advertentie, ing. Med.) De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen F. W. M. Hoffmans. Weststraat 111, telefoon 2059, en A. T. M. de Meijer, Javastraat 1, te lefoon 2103. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Dinsdag avond waargenomen door de heer W. H. Kingma, Polderweg, telefoon 2581; daarna (in verband met Hemelvaarts dag) door apotheek Beth. Spoorstraat 9, telefoon 2150. Het wekelijkse spreekuur van „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Borneolaan. Vandaag wordt in Den Helder een straatcollecte gehouden ten bate van de Stichting 1940—'45. In Casino wordt vanavond een to neelvoorstelling gegeven voor de Gro ninger vereniging „Stad en Ommelan den". Morgenavond geven „De Nico- lientjes" een toneelvoorstelling in Ca sino ten bate van het Rampenfonds. Vanmiddag om half viif wordt in het IVA-lokaal aan de Tweede Vroon straat de promotie-wedstrijd gespeeld tussen de tafeltennisteams Blanco 1 en Heemstede 1. Zondagmorgen om elf uur speelt Hermes 1 (heren) op het terrein aan de Meeuwenstraat de promotiewedstrijd tegen Strawberries 2. Het is morgen hoog water om 5.10 en 17.15 uur. en laag water om 11.00 en 23 55 uur. Maandag is het hoog water om 6.10 en 18 20 uur, en laag water om 12.10 uur. De temperatuur van het zee water was 10,5 graden Celsius. Een merkwaardige film gaat tot en met MaafïdagéVbfld "ifl het Tivoli-the- ater, en wel ..Achter kloostermuren" met in de hoofdrollen Frits van Don gen, Olga Tschechowa en Katharina Mayberg. Een Duitse film dus. Het enige, waarvoor wij ten volle bewon dering hebben, is de moed, waarmee dit moeilijke verhaal door regisseur Harald Reinl is aangepakt. Heeft men het ooit zotter beleefd, dan dat een gezin (en wét voor een gezin) zich meester maakt van een gedeelte van een klooster en daar gaat wonen. Man en vrouw hebben hun geloof in de wereld door de oorlog verloren, doch wanneer het woord „einde" op het doek verschijnt, hebben zij het herkregen. Deze rolprent bevat naast zeer goede momenten de meest melodramatische, die het genoegen, dat men eventueel aan hel - verbaal jzou kunnen, beleven, soms uitermate gering maken. Een kos telijke rol is die van het kind Peter, vertolkt door de grappige, vierjarige Peter Fischer. In de Witte-bioscoop wordt de gehele week vertoond de Italiaanse film „An na" met Silvana Mangano, waarover wij in ons nummer van gisteren uitvoe rig schreven. 100. Piet Potlood reed nog een half uur door en toen beval Jimmy hem op nieuw de weg te verlaten. „Zie je daar in de verte dat struikgewas?" vroeg hij. „Daar wil ik de auto verbergen en van daar gaan wij te voet de jungle in. Er staat ons nog een tocht van minstens vijf uur te wachten. Ik hoop dat je nog een beetje adem over hebt." Piet Pot lood zei niet veel terug, maar hij voel de de moed toch een beetje in zijn schoenen zakken. Nog eens vijf uur na deze verschrikkelijke tocht. De auto hotste en hobelde over het ongelijke terrein. Jimmy gluurde door de ach terruit. Hij keek of hij de politieauto's nog niet zag komen en ook overtuigde hij er zich van of de auto geen zicht bare sporen achter liet. Het terrein was nogal dicht begroeid met mos en laag gras. Hij hoopte er het beste van. Toen zij het struikgewas bereikt had den, liet Jimmy Piet Potlood er zo diep mogelijk in rijden, net zo ver tot zij met verder konden. De struiken die vol scherpe doorns zaten, beletten de auto tenslotte verder te rijden. Zij sprongen er uit... Jimmy tuurde achter zich en hij luisterde scherp. Hij zag of hoorde echter niets. „Zie je Piet," zei hij. „Maak je borst maar nat. Nu gaan we een stukje wandelen. Jij draagt de veld flessen en ik draag dit arme dier." En zo begonnen zij de lange tocht door de jungle, die eerst zou eindigen als zij de ruïnestad van Grauw Grauw bereikt zouden hebben. Na een half uur liep Piet Potlood reeds puffend achter Jimmy aan. In de maand April werd op spaar bankboekjes ingelegd f 492.106.70 (vo rig jaar f 391.831.56) en terugbetaald f 528.966.39 (vorig jaar f 487.789.86). Er werd derhalve meer terugbetaald dan ingelegd f 3.859.69 (v. j. f 95.958.30). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal bij het begin van het jaar f 8.689.414.74, bedr. thans f 9.046.574.28 (vorig jaar f 8.236.423.03). Het aantal posten' van inleg bedroeg 4881 (3985) en dat van terugbetaling 3268 (3246). Uitgegeven werden 124 (122) nieuwe boekjes, terwijl werden ingetrokken 86 (109i boekjes. In omloop zijn thans 23.688 boekjes. Onder de nieuw uitge geven boekjes bevonden zich 15 boek jes voor pasgeborenen. (Op deze boek je? plaatst de Spaarbank een eerste in leg van f 1). De lediging van 287 spaarbusjes le verde een bedrag van f 5.567.61 aan kleine besparingen op. Het tweede elftal van H.R.C. heeft Zondag de thuiswedstrijd tegen K.V.V. 2. dat in deze competitie een beschei den rol heeft gespeeld. Winnen de roodjakken-reserves en dat moet ge lukken dan kunnen zij de kampi- oensvlag hijsen. In deze klasse worden voorts gespeeld: Assendelft 2Zilver meeuwen 2, Q.S.C. 2O.S.V. 4 en K.F.C. 3—Zaandijk 2. In de reserve derde klasse A. staan op het programma: Alkm. Boys 2 KF.C. 4, V.V.A. 3—Helder 2. H.R.C. 3— Vitesse 2 en O.S.V. 3—Alw. Forward 2. De reserve derde klasse C. vermeldt voor H.R.C. 4 de uitwedstrijd tegen Zeeburgia 4. Dit elftal van de roodjak- ken staat er zeer slecht voor en kan de punten uitstekend gebruiken. Verder worden hier gespeeld: De Spartaan 4 A.P.G.S. 2, W.F.C. 4—D.W.V. 4 en D.W.S. 4—Ajax 4. Op tweede Pinksterdag houdt HRC weer zijn jeugdtornooi, waaraan ditmaal wordt deelgenomen door elftallen van de verenigingen Ajax, Alkm. Boys, Flevo, W.G.W., E.D.O., West-Frisia. Egmondia en H.R.C. Vorig jaar werd1 het tornooi door W.G.W. gewonnen. De wedstrijden worden gespeeld op het H.R.C. a-veld en op het Watervogels- terrein. Onze nieuwsgierigheid is weer bevredigd, zo ver het de eerste klasse C. van de adeling Noord-Holland betreft. Koedijk is gedegradeerd en Vlos heeft het kampioenschap behaald. Zondag wordt de strijd in 1 C. met de volgende wedstrijden afgerond: Hugo BoysVlos, JVCKaagvogels, St. Vietor—Nieu we Niedorp, SRCWieringerwaard en WGWVrone, Deze ontmoetingen zijn in zoverre van belang, dat sommige clubs alles in het werk zullen stellen een bepaalde plaats op de ranglijst te behouden of te bereiken. R3G.: Vios 3Nieuwe Niedorp 2. 41.: Hollandia T. 3Con Zelo 3, Hu- go Boys 3—SVW 3. LSW 3—Dirks- hoor 3. 40.: Kaagvogels 4—JVC 3, Schagen5 Dirkshorn 3. 4P.: WGW 5—Texel 3. JUNIOREN B.: Westfrisia—Helder; J.: HRC c—HCSC b. HRC eHRC d. O.; KSV—WGW. U.: Vios b—WGW c, DWOW b -ZAP c. In 2 C. is de kampioen bekend (Fle^ vo), maar de twee clubs die degrade ren hebben zich nog niet aangemeld. Duinranders, dat de competitie heeft beëindigd, gaat met veertien punten op de voorlaatste plaats. Oosterend heeft dertien punten en moet nog één wed strijd spelen, morgen bij Kolping Boys. Verliezen de Oosterenders, dan zakken zij dus uit de tweede klasse. Wiron heeft, evenals Duinranders, veertien punten, doch kan hieraan uit twee wedstrijden nog vier punten toevoegen. Zondag moet Wiron bij Hollandia T. op bezoek. Verder worden gespeeld: Zeemacht—Geelzwart en Texelse Boys Cón Zelo. Voor de reserve eerste klasse C. is alleen vastgesteld de wedstrijd WW 2 Helder 3, die van geen belang meer is. Verder ziet het (bescheiden) pro gramma voor morgen er als volgt uit: 1B.' RKEDO—WW, Blokkers—Val ken. Sijbekarspel—Berkhout, St. Geor- ge—SEW, KGB—RKDVO. 2B.: DWB—Spartanen. HEO—LSW, ZwaagdükMOC. Strandvogels—Spor ters. SVWWoudia. R2D.: Vios 2—Watervogels 2. betekent niet: paardekracht of pracht kans en ook niet prima kaas of Postkantoor, maar... (Zie Helderse Courant van 16 Mei) (Advertentie, Ing. Med.) ZOEK ik, Scorpius, heb het voor- beeld van zo velen ge volgd. Ik heb mij een ge makkelijk pak aangetrok ken, ben in een bus vol mensen gaan zitten en heb mij naar de Flora laten rij den. Onderweg is geen band geploft en geen as gebroken, zodat wij een voorspoedige reis hadden. Zonder direct onaangenaam te willen zijn voor de dolle liefhebbers van tallöze bloemen, gaat mij toch de conclusie af. dat mij persoonlijk één enkele tulp méér kan doen, wan neer ik in eenzaamheid van haar schoonheid kan genie ten. Als ik niet duidelyk ben: ik bedoel, dat het daar allemaal te druk was. Had ik dat nu meteen maar ge zegd. Wat is het boetende aan bloemen? Hun kleuren. Zij tronen rood, wit, geel, Ula, paars en in duizend combi- naties fier en vrolijk boven groene stengels uit en ver blinden ons door hun pracht. En op zo'n Flora nu tuordt onze aandacht afgeleid door de mensen, die concurreren met de bloemen en éófc uerschfjnen in rode, Witte, aele. lila. enfin, in aller hande kleuren. In het bij zonder toordt zulks vóórae- dragen door vrouwelijke mensen, wier gezichtjes zelfs met de bloemen wedijveren. Nochtans dank ik aan die enorme mensenmassa een aardig indrukje, dat ik niet licht zal vergeten. In de grote hal die naar de plan ten binnenshuis leidde, dromden de mensen achter elkaar langs hekjes naar binnen. Ergens in het mid den vond een klein jongetje ruimte om aan een officieel uitziend persoon te vragen: „Did you see my daddy?". Gij, ouders, moet u zich zo'n ventje voorstellen; ge boren in een ver land raakt hy zijn vader kwijt, die op gelost scheen in al die voort- drentelende lieden. Dit Amerikaanse jongetje was een studie waard. Troos tend sloeg de aangesproken meneer zijn arm rond de tengere schoudertjes, waar na hij vroeg: „What's your name?". De jongen duwde hem een tas onder de neus, waarop de naam stond. Ver volgens zette hij met helde re stem een babbel op, zon der de geringste zenuwach tigheid te verraden. Hij stond daar in het midden van die hal als een onaf hankelijke man, die weet, dat de zaak in het reine komt. Ik heb onlangs gehoord, hoe de Amerikanen hun jeugd opvoeden. De kinde ren worden min of meer op geleid tot een „all-round wereldburger", zei de dame, die de lezing hield. Ik heb het toen niet direct geloofd, omdat een kind toch een kind is. Amerikaans of Ne derlands of Duits van natio naliteit. Maar dat tengere jongetje op de Flora heeft het tegendeel bewezen. Hij was een all-round wereld burger/ Geen tranen met tuiten; geen van narigheid trappelende benen van dat Amerikaanse jongetje op de Flora. Ik héb het wel eens anders gezien ZEILEN Het is bijna weer zo ver. Op Hertielvaartsdag, Don derdag 14 Mei, 's morgens om negen uur, worden van de jachthaven van de wa tersportvereniging „Helder- Willemsoord-Nieuwediep" in de Binnenhaven vlag en wimpel gehesen, ten teken, dat het watersportseizoen 1953 is geopend. Vervolgens zullen vele vaartuigen koers zetten naar het Amstelmeer, waar de jaarlijkse wedstrij den worden gehouden. Gradus behoeft zijn le zers eigenlijk niet te ver tellen, dat de watersporters al enige tijd hard aan het werk zijn. De boten worden geducht onder handen ge nomen en nu reeds biedt de jachthaven een fleurig aan zien met al die pas gelakte en geschilderde vaartuigen. Waarop, waarde lezers, is thans het hopen? Op mooi, althans geschikt weer. Ook dit jaar zijn voor deze HWN-wedstrijden uit genodigd onder andere de Koninklijke Marine Jacht Club, de Adelborsten Roei en Zeilverenigingen en de Marine Watersport Vereni- ging. De Werfsportvereni- ging zal trouwens wel even min ontbreken. De kenners verwachten in de sloepen klasse een felle strijd De wisselbeker werd vorig jaar in deze klasse gewonnen door bootsman Hoes. Verder worden wedstrijden gehou den in klassen als de 16 m2, de kleine BM jollen, dra ken, kajuitjachtjes en de ge mengde klasse. De kano vaarders wacht onder meer een prestatie-tocht naar de Brlgzandbrug (Van Ewijck- sluis). Gradus wenst de water sporters veel genoegen! GRONINGEN JJei olie, grieze toren, doar aan dat olie plain, dei blift in alle tieden mit onze stad ja ain, zo zong de Gro ninger Martinitoren, toen de technische staf van Philips naar het Noorden trok om landelijke folklore en Gro ninger liedjes vast te leg gen op de gramofoonplaat. Men nam liedjes op uit de Groninger operette „De Lin- denbörg" van H. G. Bleeker, zoals ,,'n Grunneger is altied nummer ain", „Ernst, mien jong, doe moust sloapen gaan", „De olie speulman" enzovoorts. De technici gin gen ook naar de boorden van het oude Stadskanaal, waar alles herinnert aan een roemrijk verleden. Ge moet overigens niet denken, dat Gradus het bo venstaande van zichzelf heeft. Het werd hem be schreven door de heer Blee ker, die (blij) schreef, dat de liedjes in de handel wor den gebracht. En dit ge schiedt dan voor het eerst in de geschiedenis. De heer Bleeker verzocht één en ander mede te delen, drar in Nieuwediep zo 'vele mm m Groningers wonen. Hoe is het, Mollebonen, bewijst Gradus u hiermee een dienst? SPORTIEF In het Helder-nieuws las Gradus: zijn wij toch niet zo onsportief om de KNVB te vragen een onder zoek in te stellen naar het verloop van de Zondag ge speelde wedstrijd Schoten AFC, waarin Schoten, dat in zestien wedstrijden der tien doelpunten scoorde, thans ineens zes treffers wist te plaatsen, waaronder ook één eigen inzet van een AFC-speler". Een juist inzicht, vindt Gradus, die er meteen nog even op wijst, dat Maandag avond in Amsterdam het on derzoek naar de wedstrijd Zeeburgia—Helder wordt in gesteld. ADSPIRANTEN M.: Westfrisia— Helder, FlevoHeider b. Hollandia— Succes Q.: HCSC b—Watervogels b. S.: Kolping BovsHollandia T„ LSW RKAFC b, SVW—Vios. T.: Con Zelo-WGW, SRC—ZAP. VZV—DWOW. BB.: Con Zelo bGeelzwart b, VZVb —ZAP b. De kustvaarder „Deo Gloria", ttiet een lading gips bestemd voor de ontzilting van de Eendracht-j>older onderweg van Parijs naar Oudeschild, passeerde gisteren hét Nieuwediep. De Engejse tanker H.M.S. „Air- sprite" arriveerde gisteren uit Ports- mouth in Den Helder, in verband met de verwachte aankomst van een flot tielje van acht Engelse motortorpedo- boter. Hr. Ms. „Jan van Brakel" is giste ren naar zee vertrokken om deel te nemen aan oefeningen met het Smal deel V. Hr. Ms. „Van Ewijck" is gisteren naar de Werf gegaan, terwijl Hr. Ms. Y 862" naar Vlissingen is vertrokken. De Bangertrit voor bromfietsen, die morgen zou worden gehouden is we gens de minder gunstige weersverwach ting uitgesteld tot Hemelvaartsdag, Donderdag 14 Mei. De deelnemers star ten des morgens om half negen op de Vismarkt. Dezer dagen hebben de Plattelands vrouwen uit Julianadorp een uitstapje gemaakt naar de Flora. Men bereikte de plaats van bestemming via Schoorl, Bergen en Alkmaar en nadat bij 't Kopje van Bloemendaal een kopje kof fie was gebruikt. Op de Flora hebtaen de dames bijzonder genoten, 's Avonds werd het oude raadhuis van Haarlem bezichtigd. Om kwart over elf keerde het gezelschap voldaan in Julianadorp terug. Op de Flora te Heemstede is bij de beoordeling der vijfde binnententoon- stelling (grote voorjaarskeuring der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw eri Plantkunde) door de internationale jury een gouden medaille toegekend aan de firma J .de Goede, alhier voor een ingezonden decoratieve groep Hol landse irissen. Volgens de gegevens waarover wij kun nen beschikken legt de grutto (ol griet) vier en maar zelden vtjf eieren. Het was dus wel iets heel bijzonders, dat de heer D. van der Wallen, zoals hij ons mededelde, in het vogelreservaat L'Ü Van Ewijcksluis een gruttonest aan- trol met zes eieren. Deze hond en deze poes begrijpen niet, vanwaar de uit drukking komt „Een leven als kat en hond". Het is op hun gelaat te lezen. Niettemin zijn zij zeer aan de mens verwant, want zij vroegen Gradus' lijfkieker: „Waarom maak je van ons nooit eens een plaatje". En toen Ij hij gezwicht, die lijfkieker. In de maand April werd ingelegd f 6.104.12 (f 8.515.76) en terugbetaald f 12.713.67 (f 4.519.89). Het aan inleg gers verschuldigde kapitaal bedraagt thans f 190.729.32 (f 84.239.97). Het aan tal posten van inleg bedroeg 49 25) en dat van terugbetaling 20 (31). Uitgege ven werden 5 (3) nieuwe boekjes, ter wijl 2 boekjes werden afbetaald. In om loop zijn thans 277 (184) boekjes.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2