Naar het dak der Het plan en hoe het ontstond aarde Deense regering ontsluit Groenland voor twee Nederlandse reporters School voor spionnen levert per maand vijftig vaklieden DE FOLKLORE IN HET DAL VAN D'OSSAU Anthony Kampen Het Paradijs van Opa verduisterde babv Zoeklicht op Sudetenland Nieuwe militaire oefengrond gereed Een ontmoeting in de Pyreneeën Op 14 Augustus worden de kabinetten ontsloten En steekt boer en boerin zich in de oude klederdracht DE, In hoger beroep werd vier jaar geëist Ter overdenking Chinese piraten enterden een vrachtjonk Keuze op Siebe Gesloten ND/EN DE LEZER Ml] ZOU VRAGEN, van wanneer prectes m,jn belangstelling voor „het dak der aarde" speciaal voor Groenland, dateert, dan moet ik op die vraat helaas het antwoord schuldig blijven. Ik kan er alleen ol antwoorden: sedert de dag, dat mijn vader me de eerste boeken voorlas van Poolreizigers en die dag ligt zeker al weer een dtkke kwart-eeuw achter me. Sinds die tijd hield het Noordelijkste gebied ter aarde me bezig, en speciaal de mensen, dte de moed opbrachten met verbijsterend primi tieve middelen zulke streken te bereizen. Wij zijn geduren de de laatste vijf en twintig jaar wel iets gewend geraakt op het gebied van menselijk uithoudingsvermogen, doch m'n onverholen bewondering voor de grote helden van het hoge, en allerhoogste Noorden, voor mannen als Admiraal Peary, Nansen, Amundsen en Knud Rasmussen om er enkele met name te noemen, bleef ongeschokt, ondanks alle records, waarover men in onze dagen in de kranten leest. Even ongeschokt als die verre, vage wensnoem het desnoods een romantische jeugddroom, om eenmaal zélf iets van dat ,4ak der aarde" van Arctica, te mogen zien. Op dit ogenblik heeft het er de schijn van, dat die droom, of een deel ervan, in vervulling zal gaan. (Van een bijzondere medewerker) \/OLGENS BETROUWBARE BERICHTEN uit het midden van het Sudeten land is het militaire oefenterrein bij Bömisch-Leipa, waarmee ongeveer twee jaar geleden een begin werd gemaakt, thans voltooid. Na Milowitz, dat tot dusver het grootste oefenterrein was en reeds in het vóóroorlogse Tjechoslo- wakije bestond, is het nieuwe oefenterrein belangrijk, omdat het in het grens gebied ligt. Bij de aanleg werden twaalf vroegere Duitse dorpen met de grond gelijk gemaakt. Gedeeltelijk werden de huizen opgeblazen, voor een ander ge deelte als artilleriedoelen gebruikt. Op het terrein van het nieuwe oefenveld, dat in de driehoek tussen ReichenbergBösigBömisch Leipa ligt, is ook de spionnageschool van het Tsjechoslowaakse leger gevestigd. De barre, vijandige kust van Groenland. Geboorteland der ijsbergen. ]\Jaar de „Reichenberger Zeitung" weet te berichten, levert deze school per maand ongeveer vijftig agenten af. In het bericht wordt o.a. medege deeld, dat de mannen en vrouwen door communistische partij-organen en met medewerking van de staats veiligheidsdienst zorgvuldig worden uitgezocht en dat hun trouw aan de leer streng wordt onderzocht. Boven dien moeten ze minstens drie in Tsjechoslowakije woonachtige perso- GAST te lijn van Ma- - dame Sens-Casanova be tekent ingewijd te worden in de gewoonten en kleder drachten van het Ossaloise boerenvolk. Het allereerst wil men dan weten waar dat moeilijke woord ..Ossa loise" vandaan komt. Ma dame Sens woont in Aas, een klein dorpje dat als een vogelnestje tegen een berg helling ligt aangebouwd, in het dal van de Gave d Os- sau. Gave betekent rivier en Ossau is een oud _?as^Isciï woord voor Beer. Men 1heeft namelijk in deze streek wel eens afdrukken van beren- poten gezien. In de Pyre neeën waar de Gave baar oorsprong heeft, is zfj nog een kleine bergbeek, maar later ver voorbij Pau, ver breedt zij zich tot een mach tige züarm van de Adour. Alle inwoners van Aas kijken iedere dag neer op Laruns dat aan de oever van de Gave ligt. Ofschoon zij met vele zaken op Laruns zijn aangewezen en dus ge regeld naar het dal afda len is er een hemelsbieed verschil tussen deze mensen^ Al dadelijk valt dat bij de kleding op. Madame Sens vertelt er de finesses van en naan haar grote kabinet leeg om de prachtige klederdrach ten van haar groot- en bet overgrootouders te laten zien. Hier geen styv. zwar te japonnen met hoogstens een klein wit strookje uit de mouwen, zoals in La runs, maar vooral kleurige sjaals. Sjaals van zuivere zijde of wollen kasjemier, met lange franje en meest al geborduurd. Zij vallen elegant over de blouses en bedekken grotendeels de wijde rokken. Het haar wordt door jong en oud in vlechten gedra gen, die met strikken zijn gebonden. Aan de kleur van het lint herkent men het jonge meisje, de getrouwde vrouw en de weduwe. Op het hoofd heeft men eerst een klein wit kapje en daar overheen wordt coquet een zijden doek geplooid. Bij zeer deftige gelegenheden draagt men over dit alles nog een roodlaken kap, die los over de schouders hangt. De Ossaloise vrouw heeft ook haar sierraden. Het is een fluwelen lint om haar hals met daaraan van fijn goud een kruis of een vre desduif. Een man kan bij zoveel schoonheid niet achterblij ven, ofschoon hij weet dat hij de vrouw niet kan over troeven. Hij koos zich een grappige roodlakense jas op een wit vest. Een zwart fluwelen broek, met kleu rige linten vast gebonden, boven de witte kousen, ma ken het geheel af. Neer toch niet, wij mogen de bruine baret, die hij zwie rig draagt, niet vergeten Dit past bij de zanger en danser waarvoor de Ossa loise boer bekend staat. Want het zijn de mannen die op de feesten zingen. Zij zingen voor de vrouwen en zij doen het goed. Op 14 Augustus, het jaar lijkse feest in Laruns, kan men al deze pracht nog in volle glorie zien. Uit de bergdorpjes komen de be woners naar beneden in het dal en op het bal worden dan de volksdansen gedanst. Trouwens op alle feesten: bij geboorte, huwelijk enz. wordt veel gedanst, en ge zongen. Op de trouwdag geven bruid en bruidegom, ieder apart, 's avonds in het huis van de ouders een feestmaal aan hun vrien den en vriendinnen. Tegen middernacht wordt de bruid door ouders en beleenden naar de bruidegom gebracht, waarbij de voor die gele genheid gebruikelijke lie deren worden gezongen. Het zijn liederen, waarin men duidelijk de weemoed om het afscheid kan beluiste ren. Zeker had de bruid zich deze dag niet gelukkig gevoeld als het traditionele geschenk der genodigden had ontbroken. Waaruit dat bestaat? Het is een klein appelboompje dat in een mand geplant is en omge ven is door broodjes en kaasjes. Men wil hiermede de hoop uitspreken, dat het toekomstige paar in goede welstand zal kunnen leven. Al plooiend en schikkend aan lint en strik vertelt de vrolijke stem van Madame Sens trots over dit alles wat nog in haar landstreek leeft. Haar gulle bereid heid maakt dat het kleine dorpje Aas een speciaal te ken krijgt op de kaart van Frankrijn. N. d B. Een vrouw uit Laruns ontmoet een boer uit uit Aas. Beiden zijn gestoken in de klederdracht, welke karakteristiek is voor de streek. nen uit hun naaste familie- of kennis senkring: noemen, die de veiligheids dienst als gijzelaars kan inrekenen in geval van vlucht of verraad. De candidaat-agenten moeten de Duitse taal met inbegrip van verschillende dialecten vloeiend beheersen en enige kennis hebben van de geheime dienst- De opleiding duurt al naar gelang van de voorafgaande kundigheden en het te bereiken doel zes weken tot een half jaar. De opleiding, die door Russische spionnagevaklieden geleid wordt, is even veelzijdig als hard en wordt beëindigd met een practische examenopgave. Daarbij krijgen de candidaten tussen mannen en vrou wen wordt geen verschil gemaakt een splonnage-opdracht in Tsjecho slowakije. De opgave bestaat daarin, dat men belangrijke plannen of andere voor de spionnage interessante in lichtingen of voorwerpen in zijn bezit moet trachten te krijgen. Alle midde len zijn daarbij geoorloofd. Alleen mag de candidaat zich niet laten be- trappen door de plaatselijke veilig heidsorganen. Agenten, die tot para chutisten zijn opgeleid, worden bij hun examen door legervliegtuigen ergens in het land afgezet en moeten daar dan onontdekt hun opdrachten uit voeren. Als ze hierbij succes hebben, moeten ze zich evenals de andere can didaten weer op de school melden en hun materiaal inleveren. Verder wordt vermeld, dat bet staatsveiligheidsministerie, de ministe ries voor Buitenlandse Zaken en voor de Buitenlandse Handel, evenals het inmiddels opgeheven Inlichtingen- ministerie hun eigen spionnagescholen hebben in Trentschin-Teplitz, Karls- bad, Marienbad en Luthaschowitz b(j Praag. Het doel van de opleiding is al naar gelang van de wensen van de opdrachtgever meer van politieke of economische aard. Alle spionnage- diensten lopen in Praag samen bi; eën centrale leiding, waar de practische resultaten gecombineerd worden. Een misdrijf, dat de justitie niet alle dagen te berechten krijgt, stond Donderdag op de rol van het gerechts hof te Leeuwarden. In Juni 1951 was de ongehuwde dochter van de 45-jarige arbeider H. P. te De Kiel bevallen. Nog diezelfde dag is de baby door de grootvader met toestemming van de moeder uit het huis gebracht. Ondanks alle naspeuringen van de zijde van de politie en justitie heeft men niets meer omtrent het kind vernomen. Verdachte heeft gezworen dit geheim nimmer prijs te geven. De rechtbank te Assen heeft de man vrijgesproken van het ont trekken van een kind aan de nasporin gen van de politie en justitie, doch de procureur-generaal bij het hof te Leeu warden vorderde evenals in eerste in stantie de officier van justitie vier jaar gevangenisstraf. UET PARADIJS is volgens Genesis 1 het begin van de wereld. Het is een tuin, waar bloemen bloeien, vogels zingen, riviertjes kabbelen en.... God spreekt in 't ruisen van de wind. Maar dan komt de ongehoorzaamheid aan Gods gebod, het verlangen zo wijs te zijn als God, Hem buiten te sluiten uit het menselijk leven en het Paradijs wordt voor de mens verloren groot heid Eens komt de tijd van de nieuwe he mel en de nieuwe aarde, de tijd, dat God zal zijn alles in allen. Maar wij leven in het heden. De praehistcrrie is geweest, de eindtijd is nog niet gekomen. Thans is er alleen het nu.... Intussen, wij, die in het heden leven, zullen eens, vroeg of laat, een grens overschrijden. Dan wacht ons het grote onbekende. Dit onbekende noemt de Bijbel ook Paradijs. Zo kon Jezus zeg gen tegen de medegekruisigde, toen deze vroeg: Gedenk mij als ge in Uw Koninkrijk zijt gekomen: Heden zult ge met mij in het Paradijs zijn (Lucas 23:43). En zo lezen we in Openbaring 2 :7: Wie overwint hem zal ik geven te eten van de boom des levens, die in het Paradijs Gods is. Hoe zal het in dat Paradijs zijn?_ Gelukkig toestand van onpeilbaar geluk. Het gebeurt wel eens, dat mensen zich verheugen op een weerzien in de hemel. Maar Jezus zegt: In de opstan ding huwen ze niet en worden niet ten huwelijk gegeven. Ook de aardse hu welijksbanden zijn dan verbroken (Lucas 2036) Het zijn in 't Paradijs is geluk om 't onbelemmerd zijn bij God en bij Jezus Christus. Maar dat is dan ook alléén de oorzaak van 't grote geluk. En dan schrijft de Apostel Paulus in 1 Korinthe 15 44: De mens heeft een natuurlijk lichaam en een geestelijk lichaam. Het natuurlijk lichaam wordt begraven, het geestelijk lichaam wordt opgewekt. Maar dit zeg ik U (1 Kon. 15.50) vlees en bloed zullen 't Konink rijk Gods niet beërven. De Paradijs toestand is dus reëel, maar niet mate rieel, doch geestelijk. Wij leven dus nu, op de aarde, met een natuurlijk en een geestelijk li chaam. Wie hier voortdurend bezig is met de hemel of 't Paradijs zouden we wil len toeroepen: Weest u reëel. We zijn mens en we hebben een natuurlijk li chaam, dus ook practische, economi sche en sociale problemen. Leef niet zo alleen bij de gedachte aan Paradijs of hemel. En tot wie hier steeds bezig is met de stoffelijke dingen, promotie, ver dienste enz. zouden we eveneens willen zeggen: Weest u reëel. We hebben ook een geestelijk lichaam, dat moet wor den opgewekt tot het Paradijs. Prac tische, economische en sociale proble men zijn niet alleen van belang, er wacht ons ook het Paradijs of de hemeL De mens leeft op de grens van twee werelden. Zolang we hier op aarde zijn, hebben we ons op alle terreinen, prac- tisch, economisch, sociaal enz. te geven voor de volle honderd procent. Maar we hebben hier te leven voor God, die ons in Jezus Christus riep tot Zijn Ko ninkrijk en ons hier voorbereiden wil voor het Paradijs. Laten we de dingen dus in de goede verhouding zien. Uit eindelijk is het aardse leven middel. Doel is het Paradijs. W. J. de H., Den Helder. Chinese zeerovers hebben Vrijdag zes mijl ten Zuiden van Hongkong een vrachtjonk geplunderd. Het piratenschip, uat een zwarte vlag voer opende het vuur op de jonk. die in Hongkong thuishoorde, waardoor de kapitein van de jonk werd gewond De zeerovers enterden het schip en stalen rijst en de persoonlijke eigen dommen van de bemanning met een waarde van in totaal 2.000 Hongkongse dollar (1.250 gld.) s De zeerovers wisten op hun schip to ontkomen. vooral aan Harer Majesteits Gezant in Kopenhagen, die zich als een wel zeer hulpvaardig en geïnteresseerd bemiddelaar deed kennen, evenals de eerste Gezantschaps-Secretaris. Maar ook aan „Directie Voorlichting" van het Ministerie van Buitenlandse Za ken, aan de afdeling Voorlichting var, de Koninklijke Militaire Luchtmacht, aan de Nederlandse Bank (zelfs het précair schijnende deviezenvraagstuk bleek geen moeilijkheden op te leve ren!) en aan het Deense Instituut te Amsterdam. Groenland is geen land dat men alleen bereizen kan, tenzij men een Peary of een Nansen is. Nu is de keuze van een reisgezel voor een dergelijke reis een uitermate belangrijke geschiedenis. Wie daaraan mocht twijfelen, verwij zen wij naar de journalen van tal van reizigers ln afgelegen gebieden, waarin men kan lezen, dat de onder neming mislukte, omdat het team niet geheel „sloot". Men behoeft geen groot psycholoog te zijn om te begrij pen, dat men elkaar onder dergelijke omstandigheden moet „liggen". Zo niet, dan is het succes van zo'n reis reeds van tevoren aanzienlijk dubieus. Dat onze keuze viel op AVRO s reporter Siebe van der Zee was logisch cn begrijpelijk. Niet alleen leerden wij elkaar reeds in 1948 in Indonesië bij de radio kennen en groeide uit die eerste relatie een hechte vriendschap, maar daarnaast beschikt Van der Zee over enkele eigenschappen, die zich wel bij uitstek aan ons doel aanpasten; Van der Zee zal het radio- (en indien mogelijk televisie-) werk verzorgen en voorts de foto- en filmcamera be dienen. Welke resultaten dit alles zal opleveren onder waarschijnlijk verre van eenvoudige omstandigheden, zal de toekomst moeten leren. We schatten de duur van de reis op circa vijf maanden. Het reisschema is uitgezet langs de Westkust van het eiland, waarbij wij rekenen Noord waarts te komen per schip, te voet en per vliegtuig. Ook dat zal echter eerst daar, op Groenland zelf, ge regeld moeten worden. Het vertrek uit Nederland vindt plaats op 15 dezer, terwijl ons schip, het ms „Drenning Alexandrine", op 23 Mei uit H°Penhagen naar Groen land afvaart. Tien dagen later hopen wij aldaar aan te komen. De week in Kopenhagen is hard nodig voor het doen van de laatste inkopen, het aan schaffen van diverse uitrustingsstuk ken en het regelen van de laatste ad ministratieve verplichtingen, waarvan wij alleen noemen de zware doch ver plichte medische keuring, opdat wij „vrij van ongewenste bacillen" in het Noorden arriveren. Voor ons vertrek hoop ik echter in de gelegenheid te zijn enkele bijzonder heden te geven omtrent land en volk van 's werelds allereenzaamste eiland. PNKELE JAREN geleden kreeg ik de kans in contact te komen met een primitieve gemeenschap in het hart van Nieuw-Guinea. Het was on gelooflijk interessant. Zó interessant, dat het verlangen geboren werd ook andere van die gemeenschappen, waar ook ter wereld, te kunnen zien en iets van hun wonderlijk bestaan te ■lIMIIIiiUllllll DOOR MIMiMf Tenslotte: mogen wij deze reis ma ken onder een niet él te slecht ge sternte! Enmoge de reportage, die wij ons voorstellen te brengen, enigszins beantwoorden aan de ge stelde verwachtingen van onze lezers! Een beeld van wild Groenland, met op de achtergrond een der „nunataks" bergenoprijzend uit de enorme sneeuw kap, die het eiland bedekt. Op de voorgrond een hondenspan. SIEBE VAN DER ZEE radio en foto's Op de een of andere manier ont stond die dag, op hetzelfde moment dat de idee ter sprake kwam, kortslui ting in m'n hart en hersens. En ik wist: als Ik Groenland eenmaal wil zien, dan moet ik dat n u doen. Zo on geveer is het gegaan en zo ongeveer kwam er tenslotte Iets concreets uit zoveel dromen, Idealen en verlangens. TUSSEN DAT PLAN en de situatie van vandaag ligt een niet geringe hoeveelheid voorbereiding. Men kan wel naar Groenland willen, maar Groenland ls een gesloten gebied. Ge- •loten niet alleen voor buitenlandse ■chrjjvers en reporters, maar ook voor de Denen (van wie Groenland een kolonie is) zelf. Voor ledereen, die er niet met een zeer bepaald en door de Deense regering gelegaliseerd doel heen wil gaan. Waarom Groenland gesloten gebied is Om een uitslui tend sympathieke reden: omdat men de laatste enclaves originele Eskimo's, de authochthone bevolking van het eiland en daarnaast de Groenlanders, nu eenmaal wil beschermen tegen ons; d.w.z. „de beschaving". Omdat mét onze beschaving ook nog Iets anders pleegt mee te komen: ziekte. Een onderwerp, waarover wij te zijner tijd nog wel nader zullen hebben te schrijven. Het was dus nodig allereerst con tact op te nemen met de Deense rege ring, in het bijzonder met het Groen land-bestuur. Dat contact vond in Kopenhagen plaats, al weer verschei dene maanden geleden en het leidde er toe, dat de eerste man van het Groenland-bestuur, Eske Brun, toe stemming gaf tot het betreden van Groenland, mits aan bepaalde wensen mogen beleven. Hier en daar zijn nog van die gemeenschappen; in het uiter ste Zuiden van Zuid-Amerika, in Thi- bet, in Siberië, in Brazilië's Matto Grosso enop Groenland. Men zal zich echter moeten haasten, wil men de kans lopen iets van die encla ves re zien. Omdat het laatste „wit" van de wereldkaart snel bezig is zich te kleuren. En dat geldt niet in de laat ste plaats voor Groenland. Dan komt de dag, dat Iemand In eens met een concreet voorstel voor de dag komt Dat voorstel heet: Groenland. En het houdt in: waarom zouden wjj er niet heengaan? Het is alleen een kwestie van organisatie en voorbereiding. van het Groenland-bestuur zou wor den voldaan. Het was daarna, dat met de prac tische voorbereiding begonnen kon worden, die enige maanden in beslag nam. Eerst in die dagen realiseerden wf ons, hoe schrikbarend weinig wij van dat eiland afwisten! Eerst toen werd het ons duidelijk met hoeveel problemen men te maken heeft, in dien men werkelijk dit „Ultima Thule", het „Einde der Wereld" wil bereiken. Hiervoor was de hulp van heel wat officiële instanties nodig en ook van heel wat particulieren. Ik wil niet na laten op deze plaats mijn grote er kentelijkheid uit te spreken aan allen, die ons op zulk een daadwerkelijke en sympathieke wijze terzijde stonden. Dank zij deze instanties en personen kon de voorbereiding toch nog een vlot verloop hebben. Ik denk hierbij

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7