Conferentie grote op korte termijn gewenst mogendheden Foster Dulles had gesprek met generaal Naguib Op Schouwen en Duiveland doet men al het mogelijke Prins Bernhard voer met „De Zeven Provinciën" Eenheid en waakzaamheid, Grote rede van Churchill bases voor onze hoop Perziëgaat olie ruilen voor auto's uit Italië BENELUX Bisschop Dibelius roept op tot standvastigheid Nieuw beroep op Egypte De plaatsvervangers weer bijeen Sjah staat 30.000 ha. grond af DE NATIONALE oliemaatschappij van Perzië (Iran) heeft met een Italiaanse maatschappij, vermoedelijk Fiat, een overeenkomst gesloten, welke voorziet in de ruil van olie voor auto De actie tegen de Protestanten in Oost-Duitsland Assemblée accoord met de moties Harde strijd met het water Dinsdag 12 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11716 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna REACTIES OP REDE VAN CHURCHILL Suezkanaalzone hèt onderwerp Stamhoofd Sobhuza neemt een vaatje kafferbier mee Reeds meer dan 120.000 B.B.-vrijwilligers Minister Algera tot de heer Gortzak Tóch teleurstellingen voor werkzoekenden TELEVISIE BRENGT 100 JAAR CJMV De,,De Ruyter" een volwaardig schip Europese grondwet Nu f ht f in Rampenfonds WEERBERICHT Directie: j. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur H M KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummei 449041 TelefooD 2345 i'ARIEVEN: Advertenties: 16 ct p m m Kleine advertenties i..Juttertjes"> 'ot 15 woor den f 1 elk woord mee) 5 cent Abonnementen oei Kwal 'aal 6.05 - oer maano 2.02 bh vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0 4b Regeringsfunctionarissen te Washington hebben verklaard van Oordeel te zijn, dat hef nauwelijks of niet waarschijnlijk is dat president Eisenhower zal instemmen met Chur- chills voorstel tot het houden van een conferentie met de Sovjet-Unie op het hoogste niveau. Zij deelden mede dat dit hun persoonlijke mening was. Toen Dulles op de vooravond van zijn vertrek naar het Midden-Oosten werd gevraagd of hij een mededeling van de Britse re gering had ontvangen met een betrek king tot een conferentie van de grote mogendheden op het hoogste niveau, zeide Dulles: „Neen", De voorzitter van de Amerikranse senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, Wiley, zeide dat hij in een conferentie zoals dóór Churchill voor gesteld geen kwaad zag, maar dat hij er evenmin veel goeds uit zag voortvloei en, tenzij er aanwijzingen konden zijn dat het Kremlin „zaken wil doen". In diplomatieke kringen te Parijs verwekte het voorstel gemengde reac ties. Het departement van Buitenland se Zaken wilde geen commentaar ge ven, maar in politieke kringen vroeg men zich af of Churchill een terugkeer voorstelde naar de methode van Jalta toen Frankrijk werd uitgesloten van de besprekingen tussen de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië. MET EEN GROTE rede over de Britse buitenlandse politiek heeft premier Sir Winston Churchill gisteren in het Lagerhuis het debat over buitenlandse aangelegenheden geopend. Churchill drong opnieuw aan op een zonder verwijl openen van besprekingen tussen de grote mogendheden. Regeling van een paar belangrijke problemen, als wapenstilstand in Korea en de beëindiging van de zovele jaren durende militaire bezetting van Oostenrijk, zou misschien de weg bereiden voor verbetering van de betrekkingen in de komende jaren. Dit zou net vooruitzicht openen voor de veiligheid en de welvaart van alle volken. Een dergelijke conferentie zou op haar minst een nauwer contact vestigen en op haar best de mensheid misschien een generatie lang vrede brengen. Zo weinig mogelijk landen dienen op deze conferentie met een zo gering aantal personen vertegenwoordigd te zijn. Het overleg dient bovendien in sterke mate informeel te zijn en in nog sterkere mate besloten. Daarnaast legde Churchill' er de nadruk op, dat de Westelijke mogend heden haar defensie-inspanning tot het uiterste van haar vermogen dienen voort te zetten. „Eenheid, waakzaamheid en trouw zijn de enige fundamenten waarop de hoop kan leven" aldus de Britse premier. UITVOERIG stond Churchill stil bij de opnieuw verscherpte toestand in Egypte in verband met de eis van Na guib tot onvoorwaardelijke ontruiming van de Suezkanaal-zone door de Britse troepen. In het Suez-kanaal beschermt Groot-Brittannië de vrije volken van het Midden-Oosten. Indien een prettige schikking zou kunnen worden getroffen, waarbij wij van deze be scherming en de handhaving van een strategische basis bij een overeen komst met Egypte zouden kunnen wor den ontslagen, zou ons dat veel geld en veel mannen sparen. Indien de Brit se troepen echter het doelwit zouden worden van hernieuwde aanvallen door „saboteurs of zelfs door het Egyptische leger, dat hulp ontvangt van een onge woon groot aantal nazi-instructeurs en stafofficieren, hebben wij geen andere keus dan ons te verdedigen". Wat Korea aangaat, drong Churchill aan OP- „geduldige en welwillende" overweging van de communistische voorstellen inzake het probleem der krijgsgevangenen. Hoewel Groot-Brittannië er sterk naar verlangt tot een vreedzame schik king niet de Sovjet-Unie te komen, hebben wij besloten „op geen enkele wijze tekort te schieten in onze ver plichtingen, waartoe wij ons jegens West-Duitsland hebben verbonden". I Engeland zal buiten de Europese fe derale verbanden blijven, maar het hoopt, dat een Europese Verdedigings pjE AMERIKAANSE minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, is gisteren, vergezeld van Harold Stas- sen, directeur der MSA, per vliegtuig te Cairo aangekomen. Daarmede is hun reis door het midden-Oosten begonnen. Dulles heeft reeds een on derhoud van twee uur met premier Naguib gehad, tevoren bracht hij een bezoek aan de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken. Fawzi. Dul les bood generaal Naguib een vnend- schapsboodschap van Eisenhower aan. Na zijn onderhoud met Naguib 8a' Dulles gisteravond een verklaring uit, UET OPPERHOOFD van Swaziland, Sobhuza de Tweede, zal kafferbier, mieliemeel maisen stampmielies als proviand meenemen op zijn reis naar de kroningsfeesten in Engeland. Sobhuza heeft een zwakke maag en de proviand moet dienen om hem de overtocht op de „Winchester Castte aangenaam te maken. Met zijn vrouw, dochter en drie raadsleden heeft "U zich. in Kaapstad gevoegd bij de opper hoofden van de Basoeto's en de Ban- ivena's, die ook als gasten van ae Brit se regering de kroning zullen bijwonen. Sobhuza zoals een Afrikaanse kran schreef, een intelligente en ontwikkelde naturel, houdt zich aan de tradities van zijn stam en is dus ingesteld op het nz- turellen-dieet. Hij zal zich op de over tocht en in zijn Landense hotel met aan de gewone maaltijden onttreKKeii, maar neemt voor alle zekerheid toe maar 50 pond mieliemeel en 50 pona stampmielies mee. Het bier zal net ge noeg zijn voor de overtocht. In jon den zullen zijn vrienden nieuw bier voor hem aanmrken. een proces, da nogal eenvoudig schijnt te zijn. Sobhuza zal ter gelegenheid van de kroning een boom planten namens ae Britse protectoraten. waarin hU zegt, dat de Ver. Staten een „terugtrekking in phasen" van de Britse troepen in de Suezkanaalzone voorstaan. Deze terugtrekking zou zo danig moeten geschieden, dat de basis in goede orde zou blijven en „onmid dellijk ten behoeve van de vrüe wereld zou kunnen worden gebruikt iir geval van vijandelijkheden". Het geschil over de Britse basis zou in overeen stemming met Egypte's volledige sou- vereiniteit moeten worden opgelost. Naguib zei na het onderhoud, dat Dulles niet heeft voorgesteld, dat de VS partij zullen worden bij de on derhandelingen met Londen, die thans zijn opgeschort. Hij voegde er aan toe: Tenzij wij volledige onafhanke lijkheid verkrijgen, zal ik mijn hand niet in die van een ander leggen Een Egyptisch dagblad schreef giste ren dat Churchill er goed aan zou doen Egypte voor enkele dagen te ko men bezoeken. „Uit een dergelijk be zoek zou niets dan goeds kunnen voortvloeien". PRINS BERNHARD GééN H. C. Een functionaris van de Raad van Europa heeft gisteren het bericht te gengesproken. dat Prins Bernhard de ze week zou worden aangezocht voor de functie van Hoge Commissaris voor vluchtelingen van de raad. Gemeenschap binnenkort werkelijk heid zal worden. Indien er oorlog zou komen, zal de bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten, generaal Ridg- way. met de Britse divisies kunnen opereren al naar de strategische rn tac tische eisen. Wat kunnen wij. aldus de nremier. meer doen behoudens het toe treden tot de E. D. G. Door de plotselinge opmars van de Vietminh naar Thailand moet men niet tot de gevolgtrekking komen, dat het een door de Sovjet-Unie beraamde stap is die strijdig is met de nieuwe houding van de Sovjet-regering. Frankrijk dient, volgens Churchill, zelf doelmatiger maatregelen te nemen. Engeland heeft de paatsvervangers voor het Oostenrijks vredesverdrag uitgenodigd, 27 Mei te Londen btfeen te komen. Selwyn Lloyd, de Britse minister van staat, die momentcel Eden vervangt, heeft dit gistermiddag in het Lagerhuis medegedeeld. De plaatsvervangers van de minis ters van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rus land moeten een vredesverdrag voor Oostenrijk opstellen. De Engelsman is op het ogenblik voorzitter. Het gaat nog steeds crescendo met de BB. Volgens de binnengekomen ge gevens hebben zich tot nu toe 120217 personen bereid verklaard aan de BB mee te doen. Generaal Navarre is door het Franse opperbevel benoemd tol opvolger van generaal Satan in Indo-Cbina. mobielen. Opnieuw is een Italiaanse tankboot, nu de „Pax", met 5.000 ton Perzische olie in Venetië aangekomen. Dit is de vierde lading olie uit Iran, die thans in Italië wordt gelost. De olie is gekocht door de Italiaanse rnjj „Epim". Gisteren is een edict uitgevaardigd, op grond waarvan de Sjah van Perzië al het van zijn vader geërfde grondbe zit aan de regering afstaat, die van haar kant jaarlijks 60 millioen rial za. schenken aan de keizerlijke vereniging voor sociale werken. In het edict wordt de wens uitgesproken, dat de regering de kroondomeinen onder de boeren verdeelt of ze voor 99 jaar aan hen verpacht. De gronden beslaan een oppervlakte van 30.000 ha. Er wooen 4." 000 gezinnen. Reeds eerder had de Sjah op gunstige voorwaarden gronden afgestaan aan boeren, waarvan tot nu toe bijna drieduizend gezinnen profi teerden. Liet is niet voor het eerst, dat wij moet- lijkheden in de Benelux moeten sig naleren. Toen een maand of wat gele den in Nederlandse bladen werd ge schreven, dat de Benelux op springen stond, werd dit bericht van hogerhand met klem tegengesproken. De officiële zegslieden hadden in zoverre gelijk, dat er geen Benelux op springen kón staan, omdat er van een Benelux eigenlijk nog geen sprake is. Thans opnieuw doen zich ernstige moeilijkheden voor, die tot gevolg hebben dat de tussen Nederland en België over en weer ge sproken woorden niet eens meer het praedicaat „vriendelijk" kunnen heb ben. Op zichzelf is dit niet zo ernstig, omdat de geboorte van nieuwe dingen altijd met pijn gepaard gaat. Wat wij evenwel wèl bijzonder be langrijk achten, is dat Nederland en België nu al ettelijke jaren doende zijn met pogingen twee ongelijksoortige grootheden aan elkaar te verbinden. De economische structuur, de finan ciële en ook de algemene politiek van deze beide landen zijn zó principiëel verschillend, dat het welhaast onmoge lijk is een gemeenschappelijke basis te vinden. Er zou met name op het gebied van de lonen en prijzen veel moeten veranderen vooraleer het terrein van coöperatie bouwrijp is gemaakt. Noch in België, dat met lonen en prijzen niet naar beneden kan, noch in Nederland, dat met lonen en prijzen niet naar bo ven wil, kunnen wij aanwijzing vinden, dat de overheid werkelijk het plan heeft een fundament te leggen, waar op één gebouw voor beide landen op gericht kan worden. De vele woorden, die thans worden geuit, slaan in feite niet op de Bene lux, maar op een normaal handelsver drag tussen landen, die overigens geen enkele verbinding met elkaar hebben. Het is, dunkt ons, volkomen duidelijk, dat er aan het hier en ginder gphul- dige economische principe moet wor den gedokterd, opdat van daar uit maatregelen kunnen worden genomen, die leiden tot een werkelijke eenheid. Het doet zo vreemd aan, dat minis ters van beide landen elkaar nauwe lijks verhulde verwijten doen. Zij moes ten toch beter dan wij weten, dat ieder afzonderlijk over andere dingen praat, althans over zaken, die in de economi sche structuur van elk land op geheel andere wijze zijn geworteld. En dat weten ze natuurlijk ook! --- Zolang hierin geen verandering wordt of kan worden aangebracht, blijft de werkelijke Benelux niet meer [J] dan een illusie. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Gortzak (C.P.N.) betreffende de her stelwerkzaamheden op Schouwen en Duiveland, heeft de minister "an Ver keer en Waterstaat schriftelijk het vol gende geantwoord: Onmiddellijk na de ramp was er bij de herstelwerken van de Schouwsedijk een tekort aan arbeidskrachten en aan materialen en materieel. Dit is thans opgeheven. Het bedoelde tekort was een gevolg van het feit, dat een zeer belangrijke oppervlakte op het eiland geïnundeerd is, waardoor ook het grootste deel van de bevolking was geëvacueerd. Mede daardoor leverde ook het onmiddellijk aantrekken van. arbeidskrachten van elders bezwaren. Nederlands nieuwe kruiser „De Ruyter" tijdens haar proefvaart tn de Schotse wateren. Het televisieprogramma, dat vandaag van 20.1520.30 uur door de NCRV wordt verzorgd, zal gewijd zijn aan het honderdjarig bestaan van de Christe lijke Jongemannen Vereniging. DlSSCHOP Otto Dibelius en de Duitse D Evangelische kerkeraad hebben in een brief aan alle protestantse gemeen ten in Oost- en West-Duitsland de pro testanten opgeroepen „standvastig te blijven tegenover een nieuwe aanvsl van anti-christelijke krachten in Oost- Duitsland. Volgens de briet is het volgende tegen de kerk ondernomen: 1. Arrestatie en berechting van protes tantse geestelijken en leken. 2 Onteigening van vijf grote en ver scheidene kleinere kerkelijke instel lingen. Aanvallen op de „Junge Gemeinde (Protestantse jeugdgroepen). Aanvallen op protestantse studen tengroepen. Bedreigingen aan het adres van r testantse functionarissen in gehec' Oost-Duitsland. pRINS BERNHARD heeft gisteren bij de kust van Schotland een proef tocht van de kruiser „De zeven pro vinciën" meegemaakt. Hij was daartoe per vliegtuig naar Schotland gereisd. Er zijn over de kruiser „De Ruyter" nog 'n aantal technische bijzonderheden bekend gemaakt. De bewapening be staat o.a. uit een vierdubbeltoren van 15 cm. voor zee- en luchtdoel. De vuurlei dingen ziin dubbel uitgevoerd. Voorts zijn voorzieningen getroffen voor detectie van onderzeeboten en er is een grote radar-apparatuur. Kapitem ter zee H. H. L. Pröpper zeide met grote dankbaarheid op de proefvaarten terug te zien. Zij zijn een onverdeeld 'iicce? gebleken. Voor de tweede tocht werd op 7 April vertrokken. Na enkele vur- proeven bij de Schotse kust en olie laden in Bergen (Noorwegen) ging de tocht het Noorden in. Rij Spitsbergen werd de eerste iisbere aareenomen De bemanning was gestoken in grote ooolpakken en zware Detten Via de Faroër en Schotland en door het Ka naal werd naar Den Hrlder gestoomd waar weer schietproeven worden gr souden. Ook ziin do imriva"" oPpr. beerd. De M.L.D. maakte een film De -ervaring heeft geleerd, dat men hier met een geheel vlotwaardig schip te doen heeft De snelheid bleek zelfs hoger dan vóór de oorlog als eis was gesteld. De totale bemanning van de kruiser zal uit 960 koppen bestaan Het ligt in de bedoeling de nieuwe kruiser medio September bij de Kon. Marino in dienst te stellen. De Assemblée van de Raad van Europa heeft gisteren een motie aan genomen. waarbij de regeringen van Vrarkriik Italië. YVest Duitsland en de Benelux worden aangespoord snel een beslissing te nemen over het ontwerp grondwet ter vereniging dezer landen in een politiek deelgenootschap, hetzii ja of neen. Voorts werd de regeringen van do vijftien landen van de Raad van Europa aanbevolen met versterkte '-racht te streven naar grotere eenheid Het Nationaal Rampenfonds heeft tol '=tprmiridan oon bedrag geïncasseerd an f 111 400 ono Sinds de laatste op gave ts er weer twee ton bijgekomen omdat het voorlopig onmogelijk was in de huisvesting van dit personeel te voorzien. Door de bouw van kampen wordt hieraan tegemoet gekomen. De aanvoer van de benodigde materialen is voorts behoorlijk op gang en vol doende verzekerd. Uit praktische over wegingen moet bij het in dienst nemen van arbeiders in hoofdzaak van zich in ploegverband aanbiedende arbeids krachten gebruik worden gemaakt. Daardoor en door het hierboven ver melde kan het voorkomen, dat werk zoekenden worden teleurgesteld. Alles, wat mogelijk is, wordt gedaan om tot een snel herstel van de dijken te ge raken. De strijd, die aan de Rampaartsedijk op Schouwen-Duiveland tegen het wa ter wordt gevoerd, is tot dusverre nog steeds door het water gewonnen. Za terdagavond had men nog een gat van ongeveer twaalf meter, toen de ver lichting uitviel, zodat men toen niet verder kon werken. De Westlandse zolderschuit en de betonnen bakken bleken niet tegen de sterke stroom bestand en op het ogenblik is het gat weer tot twintig meter verbreed. De bakken kwamen enige tientallen meters Verder in de polder te liggen. Men wil nu trachten met een grotere bak het gat te dichten. Op het ogenblik wordt dag en nacht gewerkt om een voorraad van zandzakken en stenen te vormen, zodat men op een gunstig ogenblik opnieuw een poging kan wagen. In de mijn Oranje Nassau te Heer- lerheide is gisteren de 37-jarige houwer P. H. Schijns uit Epen om het leven gekomen, doordat hij met zijn hoofd bekneld raakte tussen een kap en een nzerep stut. Hij overleed kort -.a dit ongeluk ter plaatse. Het slaehtotier was gehuwd en vadei van twee (ón deren. Verwachting tot hedenavond NOORDELIJKE WIND Half tot zwaar bewolkt met en kele verspreide buitjes. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren WOENSDAG: Zon op 4.50. ondei 20.24; Maan op 4.19, onder 21.32

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1