Moment voor conferentie nog niet gekomen Piet de Jong zegevierde Verrassingsaanval niet meer mogelijk Eisenhower over Churchills rede Gen. Nam II verwerpt tegenvoorstellen V.N. Constructie Incident in Suezkanaalzone verhoogt spanning Tankwagen met Bitumen sprong uit elkaar Nogmaals: Eerst daden van de Sovjets Ridgway over de NA VO Monument bij het kamp Amersfoort Churchills voorstel in Sovjet-bladen „Absoluut onaanvaardbaar" Adenauer in Londen Bouwschandaal te Ede Vrijdag 15 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang Xo'11718 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna mm Ramp in Bielefeld Nederlandse jager stortte op huizen Eén dode, vele gewonden Franse autobusjes voor 't rampgebied Lustrum Ronde N.- W. Nederland Imposante course Geen algehele terugtocht in Laos? Ontnaasting staalindustrie bekrachtigd Dulles teleurgesteld Drie personen om het leven gekomen Nederlandse film in productie WEERBERICHT Directie; J. BIJLSVLA eD C. KRAK Hoofdredacteur a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62M Deo Helder Postgirunummei 449041 Telefoon 2340 TARIEVEN: Advertenties; 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1— elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwaï taal 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0 49 MsSffiÊ 'im TENSLOTTE HELIT dan toch president Eisenhower gereageerd op het Maandag door de Britse eerste minister Sir Winston Churchill gedane voorstel tot het houden van een conferentie van grote mogendheden over de belang rijkste wereldproblemen. De president der Ver. Staten kwam gisteren tot dit onderwerp tijdens zijn wekelijkse persconferentie, doch vermeed het innemen van een positief standpunt hetzij voor, hetzij tegen het voorstel van Churchill. Eisenhower achtte het in het algemeen onverstandig om voor de regeling van internationale geschillen uitsluitend te vertrouwen op bijeenkomsten van staatshoofden. Als zij bijeenkomen moet er reeds enig inzicht bestaan op het resultaat der besprekingen. De president herinnerde aan de vele conferentiesin het verleden tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote mogend heden. Persoonlijk zeide hij bereid te zijn alles te doen, doch de waardigheid en het zelfrespect van de V.S. eisen, dat er een redelijke kans op het maken van vorderingen zou moeten bestaan. Er is nog geen voldoende bewijs van F uslands goede trouw, waardoor een conferentie tussen de leiders van de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie gerechtvaardigd zou zijn. Het gezonde verstand van de wereld zal zelf kunnen beoordelen of er daden zijn gesteld, die een werkelijk teken van goede wil (der Sovjet-Unie) zijn. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had in dit verband al gezegd, dat instemming van de communisten met een wapenstil stand in Korea en een vredesverdrag met Oostenrijk de weg tot een door Churchill voorgestelde conferentie zou kunnen effenen. WOENSDAG is een Nederlandse Thun- derjetstraaljager boven de West- duitse industriestad Bielefeld neerge stort. De vlieger, de sergeant L. J. Duk uit Badhoevedorp is waarschijnlijk in lijn toestel verbrand. Het toestel maak te een oefenvlucht. De jager kwam neer op een huls, dat instortte. Deze woning alsmede een er naast staand huis ge raakten door de weglopende benzine in brand. Acht bewoners werden zwaargewond naar een ziekenhuis ge bracht. Voorts is er een aantal licht gewonden. Zeventien gezinnen werden dakloos. De schade aan de beide, drie verdiepingen hoge huizen, wordt ge schat op 200.000 mark. De oorzaak van het ongeluk was gisteren nog niet be kend. Cp de wh'ethaan. in de o;*';-.Hdeilij- ke omgeving van het voormalige „Po- lizeilisches Durchgangstager" te Amersfoort, is gistermiddag een blij vend monument, ter nagedachtenis van de vele honderden Neder landers en Russen, die in het kamp Amersfoort zijn omgebracht, inge- w'tjd. Het monument stelt voor een gevangene, die rechtop en fier op de evecutleplaats staat. De Amsterdamse beeldhouwer Frits Sieger heeft het monument vervaar digd. Behalve de secretaresse van HKH Prinses Wilhelmina en minister president dr Drees. was ook de am bassadeur van de Sovjet-Unie aanwe zig. De voorzitter van het comité „Monument 'camp Amersfoort" e heer S. Bolmeyer, sprak de de her denkingsrede uit, nadat dr Drees en kele inleidende wpovden had gespro ken. Tenslotte werden door de tal loze aanwezigen, waaronder er velen waren die in de oorlogsjaren in Amers foort hebben vertoefd, kransen en bloemen gelegd aan de voet van het monument. TN verband met de uitlating van Attlee, dat sommige personen in de Ver. Staten geen vrede in Korea wil len, zei Eisenhower nog nooit iemand in de Ver. Staten te hebben ontmoet, die geen vrede wil. Ten aanzien van een eventuele toelating van communis- tisch-China tot de Ver. Naties na de wapenstilstand, zeide hij niet te gelo ven, dat de toelating van Peking- China tot de Ver. Naties na een wapenstilstand zou moeten geschieden. De benoeming van nieuwe stafchefs bij de strijdkrachten zal volgens Eisenho wer geen enkele wijziging betekenen in de algemene strategie. Intussen komen er nog steeds reac ties binnen op het voorstel van Chur chill. De beide officiële Russische bladen Pravda en Isvestia, alsmede enkele, andere Russische bladen hebben gisteren zonder commentaar de gehele door Churchill in het Lagerhuis gehou den rede gepubliceerd. Volgens het officiële Russische persbureau Tass is bp het debat in het Lagerhuis gebleken dat „groeiende ontevredenheid" is ver oorzaakt door verscheidene aspecten van de Amerikaanse politiek. In de Amerikainse Senaat is een storm van critiek opgegaan over het Britse stand punt ten aanzien van de oorlog in Korea. Schlesingér, lid van de Oostduitse Volkskammer heeft een brief aan Churchill geschreven, waarin hij zijn instemming betuigt met diens voor stel. „Uw woorden moeten thans doo| daden worden gevolgd". De Japanse minister van Buitenland! se Zaken noemde de rede van Chur chill een welkom teken, nl. dat de leiders van beide blokken steeds meer dezelfde gematigde taal gaan gebruiken in hun openbare verklaringen. De commissie voor buitenlandse aan. gelegenheden van de Franse Nationale Vergadering heeft Woensdag een motie aanvaard, die het houden van een bijeenkomst der grote vier (de Ver. Staten, Rusland, Engeland en Frank rijk) aanbeveelt en de Franse regering verzoekt „een voorstel te doen om voorbereidingen voor een dergelijke conferentie te treffen". Een commissie lid vèrklaarde later, dat de conferentie door de drie Westelijke landen wel zeer zorgvuldig zal dienen te worden voorbereid. Zeventien autobusjes, die zijn ge schonken door de „Katholieke hulp" in Frankrijk voor de slachtoffers van de watersnoodramp in Nederland en België zullen Parijs Dinsdag verlaten. Zestien van deze busjes komen naar Nederland. Eén er van is -voor een oudenmannentehuis bestemd. De ge zamenlijke Zweedse transportonder nemers hebben voor hun Nederlandse collega's in de rampgebieden ruim f 40.000 overgemaakt. In het Nationale Rarftpenfonds was tot Woensdagmiddag in totaal f 111.6 millioen bijeengebracht. De jaarlijkse inzamelingscampagne van het Roode Kruis zal dit jaar tussen 25 Mei en 7 Juni worden gehouden. Piet de Jong, trotse winnaar van de Lustrumronde van Noord-West Nederland, wordt door me). H. K. Krak in de bloemen gezet. PIET DE JONG, een nog betrekkelijk onbekende achttienjarige jongeman uit Made (Noord-Brabant), heeft zijn naam laten bijschrijven in het logboek van de Ronde van Noord-West Nederland. Op waarlijk grootse wijze heeft hij in deze Lustrumronde zijn niet geringe capaciteiten getoond. In de tijd van 5 uur 39 min. en 16 sec. over de 223 km, ging hij te Alkmaar als eerste over de eindstreep. TE ZAMEN met de IJmuidenaar Brug- gekamp was De Jong dertien km. Voor Alkmaar uit de kopgroep wegge sprongen. Op de weg van de Friese- brug naar de finish op de Jan van Scorelkade flitste hij gemakkelijk bij zijn rivaai vandaan om met minstens een voorsprong van veertig, vijftig me ter, bezweet en besmeurd, maar beslist niet leeg gereden, als eerste te finishen. Het was een machtig slot van een im- „DE STERKTE der NAVO-strijdkrachten is thans zodanig, dat een verras singsaanval niet meer mogelijk is", verklaarde de scheidende opper bevelhebber dezer strijdkrachten, de Amerikaanse generaal Matthew Ridgway, Woensdag te Parijs. „De voorbereidingen voor een groots opgezette aanval zouden niet aan onze aandacht kunnen ontsnappen", vervolgde Ridgway. „En dergelijke aanwijzingen zijn er thans niet". In antwoord op een vraag over de huidige sterkte der NAVO-strijdkrach ten, verklaarde generaal Ridgway; „Indien zij zouden worden aangevallen, zouden zij elke aanvaller een verschrikkelijke prijs doen betalen. De huidige NAVO-weermacht zou in dat geval op schitterende wijze van zich af bijten". De leider van de communistische delegatie bü de besprekingen te Pan- moendjon, generaal Nam H, heeft gis- terfen de jongste geallieerde tegenvoor stellen, die Woensdag waren ingediend „absoluut onaanvaardbaar" genoemd en verworpen. De besprokingen van gisteren duurden een uur en twintig minuten. Z(j werden op verzoek der communisten tot heden verdaagd. Vol gens de Noordelijke generaal neigden de Amerikaanse tegenvoorstellen naar „omverwerping van de basis voor onderhandelingen". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei „teleurgesteld" te zijn in de houding van de Noordelijke delegatie. De communisten hebben Woensdag de tenten, die zij hebben gebruikt bij de uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen, afgebroken. De geallieer den hadden hun ontvangcentrum in tact gelaten in de hoop, dat spoedig een bestand zou worden gesloten. Een communistische correspondent zei, dat de communisten niet spoedig een ver- ,dere uitwisseling van gevangenen ver wachten. Hij achtte het afbreken der tenten een „juist antwoord op de geal lieerde tegenvoorstellen". Hoewel de terugtrekkende beweging van de Vietminhtroepen in de staat Laos nog hier en daar voortduurt, ver klaren waarnemers te Saigon, dat zich in Laos wellicht nog 20.000 rebellen be vinden. Men is van mening, dat de te rugtrekkende troepen alleen die zijn, welke laatst de residentie Loeang Pra- bang bedreigden en de eigenlijke Viet- minh nog steeds zal trachten door de staat Laos de rivier de Mekong. de grens met Thailand, te bereiken. HAMMARSKJOELD OP REIS De algemene secretaris van de Ver. Na ties, Hammarskjoeld, is per vliegtuig uit New York naar Europa vertrokken Hij zal Stockholm. Geneve, Bern. Parijs en Londen bezoeken. KEUKENHOF SLUIT 21 MEI Het bestuur van de stichting „Keuken hof" heeft besloten de tentoonstelling te sluiten op 21 Mei, dus de Donderdag vóól Pinksteren. Kanselier Adenauer van West-Duits- land is per vliegtuig te Londen aange komen voor het voeren van besprekin gen met premier Churchill. Adenauer en premier Mayer van Frankrijk hebben, uaar men gelooft. Woensdag aan een diner te Parijs de informele besprekingen over de Saar- kwestie hervat. Uit gewoonlijk wel ingelichte kring verluidt, dat de beide staatslieden de mogelijkheid hebben bezien van oprichting van een com missie voor de bestudering van de kwestie van de status van Saarland. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren de koninklijke bekrach tiging verleend aan het wetsontwerp, waarbij de ijzer- en staalindustrie wordt ontnaast. Sinds de nationalisa tie in 1947 hebben de Engelse kolen mijnen een verlies geleden van 140 millioen gulden. posante en levendige course, welke nog meer dan andere jaren overal in de provincie duizenden belangstellen den trok. (Voor een uitgebreid verslag van de Lustrum ronde van Noord-West Nederland zie men elders in dit blad) Een In 1949 te Ede gebouwd wo ningcomplex vertoont dermate ernsti ge gebreken, dat voor Instorting van vele huizen moet worden gevreesd. Het complex omvat honderd huizen en ls met rijksfinanciering gebouwd door een plaatselijke woningbouwvereni ging. Naar vernomen wordt voert het gemeentebestuur van Ede reeds be sprekingen, om vast te stellen wie ter zake aansprakelijk is NIEUW TRANSATLANTISCH RECORD Een „Stratocruiser" van de B.OA.C. heeft de afstand Prestwick (Schotland)- Montreal (Canada) afgelegd in 10 uur en 33 minuten. Een nieuw record. Het vorige record, dat uit 1950 dateerde, stond op 11 uur en 3 minuten. ptEZER dagen maakten wij enige kant tekeningen in de marge van het jaar verslag van de Nederlandse Bank. Da aandachtige lezer zal hebben begre pen, dat de toestand in ons land slecht» kan verbeteren indien werkelijk be langrijke belastingverlagingen worden toegepast. Wij hebben in de naoorlogse jaren tot op zeker hoogte de financiële poli tiek van de Nederlandse regering, be lichaamd in prof. Lieftink. de voor ganger van de huidige minister van Financiën, kunnen waarderen. Er wi- ren nu eenmaal inderdaad bijzonder harde maatregelen nodig om aan dn chaos van na 1945 het hoofd te bieden. Het is evenwel naar onze mening een ongelukkige samenloop van omstandig heden, dat de voorstanders van een „koude socialisatie" door de algemene situatie, waarin Nederland verkeerde* gelegenheid kregen hun plannen bijna onopgemerkt ten uitvoer te leggen. Deze beide zaken liepen parallel. Naarmate het algemene economische en financiële beeld van ons land gun stiger wordt, wordt tevens duidelijker, dat de progressieve economen en finan ciers niet van plan zijn hun inzicht te wijzigen naar de mate van de feitelijke mogelijkheid. De heer Hofstra heeft dit op het mid- denstandscongres van de Partij van de Arbeid duidelijk uitgesproken. Indien er voorstellen zouden komen voor be langrijke belastingverlaging voor het bedrijfsleven, dan zouden de socialisten in de Kamer zich hiertegen verzetten, omdat op deze wijze het evenwicht in het dragen van de lasten zou worden ver stoord, zo stelde hij het ongeveer. Het verschil in opvatting, waarop wij zo even wezen, spreekt uit de opmerking van de heer Hofstra duidelijk. Het gaat niet meer om een noodtoestand van 's Rijks financiën het jaarverslag van de Nederlandse Bank wijst wel iets anders uit! maar het gaat ora het al dan niet doorvoeren van een so cialistische belastingpolitiek. Wij willen de PvdA geenszins het recht ontzeggen haar inzicht in de eco nomische en financiële structuur van ons land waar mogelijk met sterke wa penen te verdedigen. Maar onze vraag is of andere partijen in het parlement berejd zijn op het ogenblik nag deze typisch socialistische politiek te volgen. Naar onze mening is de tijd rijp voor een diepgaand debat op dit punt. Het bedrijfsleven en de particulier in ons land hebben het recht te weten of de regering van plan is haar wurgende be lastingpolitiek voort te zetten ja dan neen. Dat er op deze wijze geen sprake kan zijn van een reconstructie of regenera tie, welke in ons land de nodige ver ruiming van de werkgelegenheid brengt, is naar onze mening bui- |/C| ten enige twijfel. IN de Egyptische nederzetting Kafr el Abdoe in de omgeving van Suez heeft zich Woensdagavond een inci dent voorgedaan, dat wel niet bijster bevorderlijk is om de grote spanning tussen Egyptenaren en Britten wat te verminderen. Nadat er schoten waren gehoord bij het dorp, vuurden de Britten terug, vernielden daardoor en kele lemen woningen en verwonden een karrevoerder aan het gezicht. Volgens Egyptische lezing waren het schoten, waarmee de mohammedaanse vasten werd ingeluid en zouden de Britten daarvan van te voren op de hoogte zijn gesteld. Londen deelt ech ter mee, dat de Egyptenaren het vuur badden geopend op een waterinstallatie van het dorp. De Britten beantwoord den dit vuur. Foster Dulles. heeft na zijn bezoek aan Egypte verklaard, dat de toestand hier zeer ernstig is. Hij was over het resultaat van zijn bezoek aan Cairo teleurgesteld. De instelling van een verdedigingscommando voor het Mid- ten-Oosten schijnt thans onmogelijker dan ooit. De Amerikaanse ambassadeur te Londen heeft een onverwacht be zoek aan Churchill gebracht in ver band met de toestand in Egypte. Intussen blijven de Egyptische drei- TE HOENDERLOO is Woensdag middag, omstreeks vijf uur, een tank wagen met bitumen ontploft. Drie per sonen zijn hierbij om het leven geko men en zes werden gewond. De tankwagen was in Hoenderloo bezig met het teren van een weg. Plotseling ontplofte de wagen, waar door de lading in brand vloog en zich over de weg verspreidde De chauf feur van tankwagen, de sproeier die achter op de wagen stond, en een voorbijgangster werden gedood. Vier kinderen die naar het werk stonden te kijken, liepen min of meer ernstige brandwonden op. De omringende hui zen liepen nogal wat schade aan rui ten en dakpannen op. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Bi tumen is een bitumineuze vloeistof, die onder enige atmosferische druk in de tank werd vervoerd. BOHLEN BEZOCHT MOLOTOV De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou Bohlen, heeft een onderhoud ge had met de Sovjet minister van Buiten landse Zaken. Molotov. Het onderwerp van gesprek was een visa-kwestie en niet a:e. aldus een woordvoerder te Washing ton, welke verband houdt met de ver houding Oost-West. gementen aan het adres der Britten aanhouden. Als de Engelsen de Suez- kanaal-zone niet binnen twee of drie maanden ontruimen, zal de woede van het volk hun bases onhoudbaar ma ken, verklaarde de od generaal Na- fu'b na, machtigste man in Egvpte luit.-kolonel Nasser gisteren te Cairo. De leider van de Mohammedaanse broederschap, sjeik Hassan el Hodeibi heeft Woensdag tegenover het blad „Al Misri" verklaard, dat de leden van de broederschap aan een „toekomstige veldslag" zullen deelnemen, als Egypte geen genoegdoening krijgt. Vijfhon derd millioen Mohammedanen, zo zei hij, zullen met de leden van andere or ganisaties aan deze veldslag deelne men. Wij hebben gezworen de Engel sen te zullen verdrijven. De onlangs opgerichte „Nationale Filmproductie-Maatschappij" hoopt in Juni met haar eerste film aan te van gen. Voorbereidingen zijn al geruime tijd gaande. Onder regie van W. Smith wordt in de Profilti-studio te Den Haag begonnen met de verfilming van Frangois Pauwels' roman „Rechter Thomas. Piet Bron speelt de titelrol met aan de camera Piet Buis, die de fotografie op zijn naam heeft staan van de film ..De Dijk is dicht". De op namen beginnen Maandag 22 Juni. Venvacht wordt „Rechter Thomas" half September a.s. in première te kunnen brengen tegelijkertijd in Am- sterdam. botterdam Den F - a g, Utrecht, Groningen, Hilversum, Eind- hoven, Leiden, Apeldoorn en Amers foort Verwachting tot hedenavond. ZUIDWESTENWIND Op vele plaatsen ochtendmist Overigens veranderlijke bewol- Ring met Dlaatselii^ ^nige regen Matige Zuidwestelijke wind. Vooral in het Noordoosten lagere middagtemperaturen. ^on °P 4.45, onder 20.28; Maan op 06.48. onder

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1