Regering vraagt voor vergoeding half milliard rampschade Siamese klacht bij de Veiligheidsraad Nederland protesteert tegen inval in Nieuw-Guinea Een nieuwe zuiveringsgolf in Oostduitse SED Willem Polak in arrest Gemenebest is verontrust Rampenfonds helpt alleen in persoonlijke sector Ernstige voedselvergiftiging in Schoonhoven W et-oorlogsschade het voorbeeld DE OVERVAL OP HARJONO Spionnenjacht in alle gelederen Wel warm, maar wisselvallig WEERBERICHT Jean Monnet naar Washington Dodelijk ongeval te Velsen Weer een „Meteor" verongelukt INVAL IN LAOS BRENGT VREDE EN VEILIGHEID IN GEVAAR Politieke kringen in Djakarta draaien de zaak om Dinsdag 19 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78 Jaar8a"R No-11721 Dagblad voor Den Helder, KoegrasTexel, Wieringen en Anna Paulowna Gratis worst besmet met paratyphus Cassatieberoepen voor de Hoge Raad Op uitnodiging van V.S. EMMEN WORDT DE NYLONSTAD Deense firma wil er een fabriek vestigen Relletjes in N.-Nigeria De affaire-Breda Zandtrein kantelde in bouwput van tunnel Piloot kwam om 't leven Frans tegenoffensief in Indo-China Indonesische regering zwijgt in alle talen Links en rechts winnen in Parijse voorsteden Over geschillen tussen Engeland en F5 Het Visserijgeschil Scheveningse vissers niet accoord met C.A.O. Dader van aanslag te IJmuiden gevonden Montels ontslag aanvaard Britse mijnenveger botst op Zweeds schip Directie: BIJLS MA en C KRAK Hoofdredacteur, a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Deo Helder Postgironummei 449041 Telefoon 234S 1'ARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.in Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den M elk woord meet 5 cent Abonnementen pet Kwar taal 6.05 - per maano 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen f 049 JN EEN WETSONTWERP, DAT GISTEREN bij de Tweede Kamer is ingediend, heeft de regering haar standpunt neergelegd inzake de vergoeding van de schade die door de watersnoodramp is aangericht. De regering geeft toe, dat de gelden en andere giften, welke bij het Nationale Rampenfonds en het Nederlandsche Roode Kruis zijn binnengekomen, door de gevers wel bij uitstek zijn bedoeld tot leniging van de noden in de persoonlijke sector. Hieruit volgt dan, dat de regering zich voorstelt, de vergoeding van de schade in de overige sectoren te bevorderen. Bij de voorgestelde regelingen wordt geen onderscheid gemaakt tussen Nederlanders en buitenlanders. Verder verklaart de regering, dat het niet is te verdedigen, thans in beginsel een gunstiger vergoedingsregeling in het leven te roepen dan die, welke voor de oorlogs slachtoffers heeft gegolden, en waarvan de afwikkeling nog gaande is. EVENALS bij de wet op de oorlogs schade, wordt er in dit geval van uit gegaan, dat de bevordering van sober heid bij het herstel ertoe kan .bijdra gen. dat dit herstel binnen een zo kort mogelijke termijn zijn beslag krijgt. De regering heeft om praktische rede nen er van afgezien in het wetsontwerp normen neer te leggen, volgens welke op de bijdrage een korting zou worden toegepast in verband met de draag kracht van de getroffenen. De schade aan land-, tuin- en bos bouw gronden en woeste gronden, wordt zoveel mogelijk van overheidswege in natura hersteld, zo zegt het wetsont werp. Voor het herstel van gebouwen, die beschadigd zijn, zal in principe 75 pCt. van de reparatiekosten worden vergoed. Als de schade niet meer dan f 1000 bedraagt, zal deze geheel wor den vergoed- Voor panden, die geheel zullen moeten worden herbouwd, wordt de bijdrage gesteld op de goedgekeurde kosten van de bcuw van een nieuw pand, onder aftrek van 1 procent, voor ieder jaar dat het gebouw oud was. Voor bedrijfspanden, waarvan de bouw kosten op 31 Januari 1953 meer dan f 30 000.doch niet meer dan f 60.000- zouden hebben bedragen, wordt de bij drage verminderd met 10 pCt. van de goedgekeurde bouwkosten. Voor het verlies van 'n onherstelbare schade aan roerende goederen, behorende tot de uitrusting van een bedrijf of voor de uitoefening van een beroep, wordt de bijdrage gesteld op de kosten van her aanschaffing, verminderd met een rede lijk bedrag voor afschrijving. Voor ge- bruiksvee krijgt men een vergoeding van de heraanschaffingkosten. Voor handelsvee komt de vergoeding neer op de gemiddelde marktprijs in Januari 1953- Met giften in geld of natura van derden en met verzekeringsuitkeringen, wordt slechts rekening gehouden, voor zover het totaal van bijdragen en gif ten meer bedraagt dan de werkelijke kosten. lVanneer herbouw van woningen bin nen één jaar na het in werking treden van de wet niet mogelijk is, kan een vergoeding worden toegekend, ten bedrage van de helft van de huurwaar de, of bij landerijen enz. ten bedrage van de volle pachtwaarde. Op dit punt verschilt het wetsontwerp van de wet op de oorlogsschade, welke laatste im mers voor elk geval deze mogelijkheid openliet. Destijds was herbouw even wel niet direct mogelijk. Credietverlening ALS sluitstuk op de bijdrageregeling is voorzien in de mogelijkheid tot cre dietverlening, b.v. aan hen die persoon- lijk voor grote kosten komen te staan, omdat ze hun vernielde, oude eigen dommen, in nieuwe toestand willen la ten herbouwen. Een bijzondere kant, van deze regeling is, dat er ontheffing van de betaling van rer.te en aflossing kan worden verleend, terwijl de schuld in bepaalde gevallen zelfs geheel of gedeeltelijk kan worden kwijtgeschol den. Het wetsontwerp geeft tenslotte een een voorlopige schatting van de aan tallen verwoeste en beschadigde boer derijen en woningen. Totaal verwoest zijn 3.820 woningen Zwaar en minder zwaar beschadigd zijn bijna 28.000 woningen. Van de boerde rijen werden er 460 geheel verwoest, terwijl er 2 390 zwaar of minder zwaar werden beschadigd. Er zijn naar schat ting 400 schepen beschadigd en verlo ren gegaan. Het totaal overzicht van de kosten, welke - indien het wetsont werp wordt aangenomen - door het Rijk moeten worden vergoed, ziet er zo uit: Woningen en boerderijen f 138 min Schepen f 0,5 min Landbouwsector f 261 min Bedrijfsuitrusting f 100 min Totaal f 499.5 min Af wegens verzekeringen f 9.5 min f 490 min (Zie verder elders in dit blad) Tachtig; inwoners van Schoonhoven meldden zich het afgelopen weekend bij hun huisartsen, in verband met darm- stoornissen, die gepaard gingen met braakneigingen en hoge koorts. Bacterio logisch onderzoek heeft thans uitgewe zen, dat er hier sprake is van worstver giftiging. Een Schoonhovense slager had aan zienlijke partijen worst gratis verstrekt, doch deze worst bleek besmet te zijn. Alle vlees en vleeswaren van de slager zijn in beslag genomen, en zullen wor den veritietigd. T Voor de Hoge Raad zijn gisteren de cassatieberoepen van Meine Pot en F. A. Colson, die schuldig zijn bevonden aan een aanslag op de Indonesisch militaire attaché in ons land, lt. kol. Harjono, be handeld. De mannen waren veroordeeld tot resp. 4 en 3 jaar met aftrek. De ad vocaat-generaal zal in beide zaken con cluderen op 2 Juni a.s. Er is een nieuwe zuivering aange kondigd in de gelederen der Oostduit se socialistische eenheidspartij. Deze beeft ten doel, contacten tussen leden der partij en agenten van de Ameri kaanse geheime dienst op te sporen, zo De bloeimaand Mei tapt de laatste dagen kennelijk uit een ander vaatje dan gedurende de eerste helft van de maand, toen het veel te koud. was. Gisteren was het niet zomers warm, maar maximum temperaturen van 19 a. 20 graden Celsius zijn voor mid den Mei in onze kustprovincies hoog. Nadat er 1 a 2 mm regen was gevallen in de namiddag, kwamen er gisteravond ook enige onweersbuien tot ontwikkeling. Hieruit blijkt dat het weer wel enigszins zomers aandoet en ook groeizaam is, maar wisselvallig. Ook de vooruitzichten wijzen op een aanhouden van dit welis waar voor Mei vrij warme, maar niet stabiele weer. De kans op regen- en onweersbuien, afgewis seld met zonnige perioden blijft dan ook nog groot. Verwachting tot hedenavond. VRIJ WARM Half tot zwaar bewolkt met en kele regen- of onweersbuien. Over het algemeen vrij warm. Zwakke tot matige wind, draaiend naar Zuid of Zuidwest. WOENSDAG Zon op 4.39, onder 20.34. Maan op 1140, onder 01.31. heeft de voorzitter der zuiveringscom missie, Hermann Matera, medegedeeld. Hfj heeft in dit verband de naam van Franz Dahlem, die onlangs uit het poli tieke bureau van het centrale partij comité is gezet, genoemd in één adem met die van Noel Field, die in de af gelopen jaren in menig proces als „aartsspion" is gebrandmerkt. Onder anderen zal de voormalige minister van Voorlichting, Gerhart Eisler, wor den verhoord. Tegelijkertijd verluidt te West-Ber- lijn, dat het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken, volkomen op militaire leest is geschoeid. Het zal nu een staf van vijftig generaals en admi raals krijgen. De volkpolitie staat onder het gezag van dit ministerie. Een kwart van deze zestigduizend man sterke strijdmacht is thans in een straal van 120 kilometer rondom Ber lijn gelegerd. Communistische leiders dezer politiemacht zijn thans door ambteloze hoge officieren vervangen zulks op bevel van de Russische auto riteiten. De Hoge Autoriteit heeft de uitnodi ging van de regering der Verenigde Sta- .„"men. Derhalve zal Jean Monnet. voorzitter van de Hoge Autori teit, zich begin Juni naar Washington begeven, waar hij enkele dagen hoopt te verblijven. Hij zal er besprekingen voeren met president Eisenhower en andere voor aanstaande persoonlijkheden uit de Amerikaanse regering over vraagstuk ken de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal en de eenwording van Europa betreffende. Monnet zal od zijn reis begeleid wor den door Fr. Etzel, vice-voorz.. en D. P. Spierenburg, lid van de Hoge Auto riteit. Twee patiënten, beide kinderen, moes ten onmiddellijk in het ziekenhuis worden opgenomen, en gistermorgen werd de opname van twee echtparen noodzakelijk verklaard. De toestand van één der echt paren man en vrouw zijn 70 jaar oud is zorgwekkend. De twee kinde ren verkeren niet in levensgevaar. De ziekte waaraan de patiënten lijden is paratyphus. De „Scandinavian American Nylon Hosery Company" te Naerum in Dene marken zal in de Nederlandse gemeen te Emmen een fabriek voor nylonkou sen vestigen. In deze fabriek zal een honderdtal arbeidskrachten werk vin den. De gemeenteraad van Emmen heeft gisteravond in een spoedzitting beslo ten voor deze fabriek binnen de tijd van twee maanden een industriehal te bouwen en toegangswegen aan te leg gen In Nederland zal een halfproduct worden gefabriceerd, dat voltooid zal worden in Denemarken. De „Scandi navian American Nylon Hosery Com pany" bezit eveneens een bedrijf in Duitsland en wil trachten de West- europese markt van nylonkousen te voorzien. Voor de raadszitting was een telegram ontvangen van de vereniging van tri cot- en kousenfabrikanten, waarin zij verklaarde, in de vestiging van een Deense kousenfabriek een gevaar te zien voor de binnenlandse kousenin dustrie. Te Kano in Nigeria zijn het afgelo pen weekend vijf personen gedood en honderd en vijf en veertig gewond bij relletjes tussen verschillende politieke groepen. In het betrokken gebied is de staat van beleg afgekondigd. De auto riteiten zijn steeds minder in staat, de toestand in handen te houden, ondanks de aanvoer van versterkingen. Het Nedersaksische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Willem Polak, een der zeven ont snapten uit de gevangenis van Breda, in het afgelopen weekeinde te Hannover gearresteerd is. Polak was in het bezit van valse papieren. Er is een arrestatie bevel tegen hem uitgevaardigd. Gistermiddag is in de bouwput van de tunnel, die te Velsen wordt gegra ven, een zandtrein ontspoord, als ge volg van een verzakking in een „stort". Daardoor zakten de rails weg en kan telden zes zware kipkarren van de baan. De 24-jarige arbeider Cor Min uit Heiloo werd hierbij vrijwel crp slag ge dood. Een andere arbeider brak beide benen. Gistermiddag omstreeks drie uur, is een „Meteor-4" straaljager, afkomstig van de vliegbasis Twenthe, bij het zogenaamde „doorstarten" verongelukt. Het toestel stortte neer in de omgeving van de gemeente Weerselo. De piloot, de 23-jarige sergeant-vlieger S. I. J. M. Abel uit Rotterdam, kwam om het leven. Zijn vliegtuig werd totaal vernield, doch het toestel vloog niet in brand. [)E SIAMESE REGERING zal bij de Veiligheidsraad een klacht indienen tegen de Vietminh. Deze zal worden gebaseerd op artikel 34 van het Handvest; zij zal aldus worden omschreven, dat de inval van de Vietminh in Laos een daad is, die de vrede en de veiligheid in Zuidoost-Azië in gevaar brengt. Het besluit tot deze stap viel op een kabinetszitting, welke werd gehouden nadat premier Phiboen Songgram was teruggekeerd van een tiendaagse reis langs de Noordoostelijke verdedigingslinie van het land. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft onlangs reeds verklaard, dat de Verenigde Staten zulk een stap van Thailand gunstig zouden ontvangen, en omtrent de formulering van de klacht een aantal suggesties gedaan, die thans door de regering te Bangkok zijn opgevolgd. INTUSSEN worden in Indo-China de eerste tekenen van een Frans te genoffensief merkbaar. Troepen onder rechtstreeks bevel van generaal Salan, de opperbevelhebber der Uniestrijd krachten, hebben de plaats Xieng Khoeang, ongeveer 140 kilometer ten Zuidoosten van de koninklijke residen tie Loeang Prabang. heroverd. De stad werd op 19 April door de communisten bezet. Voorts hebben Franse troepen de eer ste grote aanval op de Delattre-linie, welke de delta van Tonkin en Hanoi be schermt afgeslagen. Verscheidene ba taljons van de Vietminh hebben de Het herstel in het rampgebied van Zuid-Holland en Zeeland vordert snel. Overal, waar de situatie dit toelaat wordt weer druk gebouwd, zodat het grootste deel van de geëvacueerde inwoners nog deze zomer zijn intrek zal kunnen nemen de oude haardsteden. [)E NEDERLANDSE REGERING heeft bij Indonesië krachtig geprotesteerd tegen het feit, dat gewapende Indonesische militairen hebben gepoogd, op Nieuw-Guinea binnen te dringen. Her protest was belichaamd in een verklaring, die minister Luns gistermorgen op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft afgelegd tegenover de waarnemende hoge commissaris van Indonesië in Den Haag. De minister heeft voorts verzocht, dat de Indonesische regering harerzijds een diepgaand onderzoek zal instellen en Nederland op de hoogte zal brengen van de maatregelen ter bestraffing van hen, die voor deze infiltratiepoging verantwoordelijk kunnen worden gesteld, alsmede van die ter voorkoming van herhaling. Indonesische regering heeft zich tot dusverre in een diep stilzwij gen gehuld over de berichten aangaan de de infiltratie van militairen op Nieuw-Guinea. Vooraanstaande poli tieke kringen menen echter, dat het Ne derlandse bericht kan worden be schouwd als een „tegenzet" van Oen Haag naar aanleiding van de berichten van de laatste tijd, volgens welke Ne derland militairen op de Molukken zou hebben doen binnendringen. Deze „zet" zou dan als rechtvaardiging moeten gel den voor eigen optreden. Op deze gedachtengang baseert het blad Pemandangan een commentaar. „Het is reeds een publiek geheim, zo schrijft het blad. dat de Nederlandse re gering systematisch haar onwettige po sitie op Nieuw-Guinea versterkt door het aanvoeren van nieuwe troepen Bo vendien worden elementen van de vroe gere republiek Zuid-Molukken in Ne derland gesteund, teneinde de anti-re publikeinse elementen te verstevigen of om de sympathie van Den Haag voor illegale acties te laten blijken. De Indo nesische regering heeft nog geen scher pe maatregelen genomen, maar de ge beurtenissen van de laatste tijd verto nen een dermate opvallend verband, dat de aandacht van Djakarta er door werd getrokken. Het schijnt, aldus het blad, dat de Nederlandse regering dit ontdekte; voordat Djakarta protesteer de. heeft Den Haag door een officieel communiqué de feiten pogen om te draaien. Hiermee verwacht v -t zich voor een aanval van Indonesia te kun nen vrijwaren". In de randgemeenten van Parijs zijn Zondag verkiezingen gehouden voor zestig zetels in de raad van het depar tement van de Seine. De communisten verwierven 29 zetels (winst drie), de socialisten 10 (verlies 1), de katholie ken 6 (verlies drie), radicalen en ge matigd conservatieven 15 (winst 8) De Gaullisten verloren al hun vijf zetels, andere kleine groepen twee zetels. - Met ingang van 16 Mei is benoemd tot voorzitter van de algemene reken kamer, de heer M. de Bloeme, die tot deze datum lid van dit college wa6. post Yen Vih, een van de sleutelstellin gen van deze linie bestormd. De beton nen muur op de post werd door de aanvallers opgeblazen, en daarna wer den verscheidene steunpunten ingeno men. Een Franse versterkingscolonne ontzette later de verdedigers. Te Parijs is men van mening, dat generaal Ngoe- yen Vo Giap, de opperbevelhebber van de Vietminh, de sterkte van de stellin gen rondom Hanoi heeft willen beproe ven. Het zwaartepunt van zijn offen sief zal waarschijnlijk van Laos naar de delta van Tonkin worden verlegd. Indien bet in de bedoeling der Sov jet-Unie ligt, om de niet-communisti- sche wereld te verdelen, dan is zij daarin in enkele weken tijds beter ge slaagd dan de leiders zich in faun stout ste dromen hadden kunnen voorstellen, zo heeft de Australische ambassadeur in de V-S., Sir Percy Spender, te Fhiladelphia verklaard. De ambassadeur, die hiermee doelde op de betrekkingen tussen Amerika en Engeland en op de minder gunstige sfeer in de internationale wereld, drong aan op een zo snel mogelijk herstel van deze breuk. Dè Nieuwzeelandse premier Sydney Holland heeft te Washington verklaard, dat hij de betrekkingen tussen de lan den van het Britse gemenebest en de Verenigde Staten wil verstevigen. Op de komende conferentie van het Geme nebest te Londen wil hij een interpre tatie geven van het Amerikaanse stand punt aangaande de meningsverschillen met Engeland. Hij zal - zo verklaarde hij na een onderhoud met president Eisenhower en met Bedell Smith, de plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken - alles in het werk stellen om de verschilpunten uit de weg te ruimen. Gisteravond hebben de bij de Cen trale bond van Werknemers in het Transportbedrijf aangesloten Scheve ningse vissers besloten de C.A.O. voor de haringdrijfnetvisserij op basis van de loonregeling 1952, niet aan te nemen. Bij stemming waren 168 van de aanwezige 270 leden tegen aan neming. Vanavond zal een referen dum worden gehouden onder de leden die gisteravond afwezig waren, en oner de aangesloten vissers van'Kat wijk en Vlaardingen. Het gaat hier om de tweemaandelijkse afrekening welke de Scheveningse vissers niet meer willen accepteren. Zij staan er op dat er maandelijks wordt afge rekend. Bij de politie te Leeuwarden heeft zich Zaterdagmiddag de vermoedelijke dader van een moordaanslag op de 63- jarige weduwe T. D. te IJmuiden, ge meld. Het is de invalide technische beambte S. Hij heeft bekend de wed. T. Vrijdagochtend met een mes naar het leven te hebben gestaan, en na de aanslag te zijn gevlucht. De man is inmiddels op transport gesteld naar Velsen, waar hij nader zal worden verhoord. De Franse eerste minister, René Mayer, heeft het ontslag van zijn minis- ter voor Luchtvaart. Pierre Montel, aanvaard. Montel, die sinds 1951 zijn post heeft bekleed, diende Zaterdag jL zijn ontslag in. omdat de regering had voorgesteld de begroting voor de lucht macht met vijf milliard frank te be snoeien De minister van Defensie, Plé- ven, zal voorlopig de portefeuille voor Luchtvaart beheren. Maandagavond is bij de haven van Gotenburg de Britse mijnenveger „Co- quette" in botsing gekomen methet Zweedse schip Bratt. Er zijn geen per soonlijke ongelukken, doch de mate riële schade is aanzienlijk. Beide schepen hadden loodsen aan boort. Er hing een zware mist. De Coquette, die als patrouillevaartu 1 dienst deed, keerde naar Gotenburg terug.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1