Ondragelijke hitte in de Giro N\kSTEKÜ\ Ir Om het geluk van Peter .Van Est tussen de groten in de tijdrit Hij zag ze vliegen.... Koblet reed zich in de rose trui VOLENDAM - DFC ZONDAG 31 MEI 1 Ook Spierpijn 1 «a 1 l=i«J Stevens en Van Roon in de kopgroep Gaat Bleijenberg naar Frankrijk? Nederlanders snakten naar koelte Route de France Gr. Brittannië in derde Davis Cup-ronde Russische Zwembond liet niets van zich horen De ruiterploeg voor de Olympische Dag Het protest van Walcott is afgewezen De millioenste Vredesteinband m Pim, Pain, Pom en de wonderlamp door Kitty Lessels BIJ AANRIJDING OVERLEDEN Luister eens naar Radioprogramma DINSDAG 19 MEI 1953 (Speciale berichtgeving) TOEN DE NEDERLANDSE PLOEG gisteravond voltallig te Follonica arriveerde kwam er van de gebarsten lippen slechts één verzoekwater. De schier ondragelijke hitte had de Olandese parten gespeeld. Alleen de ruige man uit St. Willebrord bleek uiteindelijk bestand tegen het moordende klimaat waarin de halve etappe van Rome naar Grosseto en de tijdrit van Grosseto naar Follonica moest worden gereden. Van Est eindigde 's morgens op de zeventiende plaats en werd in de tijdrit zevende. Deze tijdrit heeft alle geruchten, als zou Hugo Koblet er aan denken op te geven afdoende gelogenstraft. Koblet reed prachtig soepel en legde de afstand van 46 km af met een gemiddelde van.... 40.407 km. per uur. Wekte de zege van de Zwitser overigens geen verwondering, verrassender was het uitmuntende rijden van Fornara, die slechts 46 seconden op Koblet ten achter bleef en die andere beroemde tijdrittenspecialist Fausto Coppi, de tweede plaats afsnoepte. op hem maakte. Neen, Van Est behoeft zich niet te schamen, evenmin als Bar tali ,„il vecchio", de oude man, die met 3 min. 43 sec. achterstand op de win naar als achtste eindigde. In het algemeen klassement won Van Est een plaats. Hij is nu zevende, met een achterstand van 3% minuut op de drager van de rose trui Koblet. Tussen de Zwitser en de Nederlander zijn vier Italianen en een Fransman gerang- schikt, met minieme onderlinge ver- s^illen. Het is dus mogelijk dat de „Maglia Rosa" nog ettelijke malen van drager zal verwisselen voordat de ber gen beginnen en de Giro haar beslis sende fase ingaat. De andere Nederlanders hebben het er minder goed afgebracht in de tijdrit en eindigden in de onderste helft van het klassement. Zij klaagden allen over de ondraaglijke hitte, en boven dien hebben zij ongetwijfeld de terug slag ondervonden van hun inspannin gen in de voorafgaande etappes. We ho pen op een herstel in de rit van Dins dag, van Follonica naar Pisa, een vlak ke etappe en met 106 kilometer de kort ste van de hele Giro. De uitslagen waren: Etappe Rome—Grosseto (178 km): 1. Corrieri (It.) 5 u. 13 m. 35 sec.- 2. Mar tini (It.)3. Brasola (It.); 4. Crippa (It.): 5. Padovan (It.); 6. Bartolozzi (It.); 7. Lorenzotti (It.); 8. Gaggero (It.), allen zelfde tijd als Corrieri; 9. Koblet (Zw.) 5.20.46; 17 Van Est (Ned.) z.t.; 22. ex aequo het grote peloton met Roks en Dekkers z.t. als Koblet; 97 Van Breenen 5.21.21; 99 Peters 5.24.35; 104 Wagtmans 5.25.09; 105 Suykerbuyck z.t. Tijdrit Grosseto—Fillonica (46 km): 1. Koblet (Zw.) 1.12.01;2. Fornara (It.) 1.12.47; 3. Coppi (It.) 1.13.22; 4. De San- ti (It.) 1.14.28; 5. Magni (It.) 1.14.50; 6. Louis Bobet (Fr.) 1.15.27; 7. Wim van Est (Ned.) 1.15.32; 8. Bartali (It.) 1.15.44; 9. Schaer 'Zw.) 1.16.15; 10. Elio Brasola (It.) 1.16.27; 67. Wagtmans 1.22.10); 80. Peters 1.23.56; 88. Roks 1.25.26; 90 Dek kers 1.25.52; 96. Van Breenen 1.27.05; 103. Suykerbuyck 1.29.11. Algemeen klassement: 1. Koblet (Zw. 43.51.10; 2. De Santi (It.) 43.51.26; 3. For nara (It.) 43.51.36; 4. Coppi (It.) 43. 52.21; 5. Corrieri (It.) 43.53.43; 6. Louis Bobet (Fr.) 43.54.26; 7. Van Est (Ned.) 43.54.37 53. Roks (Ned.) 44.09.52 65. Dekkers (Ned.) 44.13.55; 75. Peters (Ned.) 44.19.36; 89. Wagtmans (Ned.) 44.27.21; 92. Suykerbuyck (Ned.) 44. 29.51; 98. Van Breenen (Ned.) 44.36.19. r\E HITTE WAS OORZAAK, dat Hein van Breenen, Gerard Peters en Wout Wagtmans na gedurende de eerste 80 van de 178 te rijden kilometers op het traject Rome—Grosseto goed te hebben gereden sterk terugvielen en tenslotte resp. als 97e, 99e en 104e binnenkwa men. Voor Wagtmans wogen de laatste loodjes van deze eerste halve etappe wel bijzonder zwaar. Vijfentwintig ki lometer vóór de finish kwam hij ten val. En al liep alles goed af, bevorder lijk voor een gunstige afloop van zaken is zoiets bepaald niet. De enige, van Pellenaars' pupillen die zich weinig of niets van de felle zon nestralen aantrok was Wim van Est. En toen op 40 kilometer van Rome 24 man er tussenuit trokken, bevond de man uit St. Willibrord zich in de voor ste gelederen van de weglopers. Hij verkeerde in gerenommeerd gezelschap, want met hem hadden niemand minder dan Koblet, Coppi, Bartali, Fornara en De Santi de vlucht genomen. Korte tijd later lag het gehele veld echter weer bij elkaar. Te Tarquina (87 km) scho ten Martini, Crippa, Lorenzotti en Gag gero uit het peloton weg, bij wie zich niet lang daarna nog vijf renners, t.w. Padovan, A. Brasola, Bartolozzi, Cor rieri en Pettinati voegden. Pettinati moest al spoedig als gevolg van een mankement aan zijn fiets lossen, maar de overigen gingen door en de ^fsland tussen hen cn het peloton werd al gro ter en groter. Het kwam in deze groep op de sprint aan, waarin Bartali's „lui tenant" Giovanni Corrieri genoeg re serves bleek te hebben overgehouden om te Grosseto als eerste over de streep te gaan. Van Est zag zijn dapper vol houden beloond met de zeventiende plaats en Dekkers en Roks, die zich eveneens kranig door de hitte hadden heengeslagen, werden met^ 68 concur renten exaequo tweeëntwintigste ge klasseerd. De tocht van Rome naar Grosseto eiste twee slachtoffers. Of liever gezegd één, want Bevilacqua liet aan de start reeds verstek gaan, Een wat al te op gewonden toeschouwer had hem Zon dagmiddag na de aankomst te Rome een steen tegen het oog gegooid en dat was zo hard aangekomen, dat de onfortuin lijke Italiaan Maandagmorgen onmoge lijk kon vertrekken. Zijn landgenoot Astrua staakte tijdens de koers de strijd. De tudrit nOK in de TIJDRIT van Grosseto naar Follonica was Wim van Esr de beste Nederlander. Hij verwierf in deze etappe de zevende plaats en moest al leen in de meest geduchte specialisten zijn meerderen erkennen. Hij verloor op de verbluffend snel rijdende Koblet in de eerste 20 kilometer anderhalve minuut en over de gehele afstand 3 min. 31 sec. Coppi, die achter Van Est ge start was, haalde hem op de hoogte van Pirandello in en daarna werd onze Win het doelwit voor Koblet, die jacht Het programma voor de eerste helft van de promotiecompetitie van de tweede klasse naar de eerste klasse ziet er als volgt uit: 31 Mei: VolcndamDFC; 7 Juni: DFC—EBOH; 14 Juni: EBOH Volendam. nüt wanneer U hoofdpijn hebt of verkouden bent. Aspirin (alleen echt met het Bayerkruis) helpt U snel. (Advertentie, lng. Med.) »n rheumatische pijnen wrijft U weg met (Advertentie, lng. Med.) OOK IN DE ZESDE etappe van de Route de France van Chaumont naar Pouque les Eaux hebben de Nederland se amateurs van zich doen spreken. Na dat kort na de start Daan de Groot zich bij een kopgroep van elf man had ge voegd, waagde later Arend van 't Hof een uitlooppoging, welke hem zelfs een voorsprong van twee minuten bezorg de. Te Montbard (56 km) werd hij evenwel ingehaald door een groepje van zes coureurs, o.w. Leo Stevens. Een lekke' band was oorzaakt, dat Van 't Hof zelfs een achterstand opliep, doch te zamen met Gillet, Picot, Lafargue en onze landgenoot Plantaz slaagde hij er in de kopgroep weer te achterhalen. Op het laatste stuk kwamen nog ver schillende wijzigingen in de stand, zo dat tenslotte acht renners, bij wie Ste vens en Van Roon te Pouques arriveer den, waar Picot de eindspurt won voor De Paepe en Buitel. De uitslag was: 1. Picot (Fr.) 5.32.42; 2. De Paepe <B.). 3. Buitel (Fr.). 4- Del- mas (Fr.). 5. Leo Stevens (Ned.), 6 Bertoletti Fr.). 7. Van Roon (Ned.). 8. Le Dissez (Fr.) allen in dezelfde tiid als de winnaar. 11. De Groot (Ned.) 5.34.08. 16. Van den Brekel (Ned.) 5 35.45, 23. Van 't Hof (Ned.) 5.36.32. 54 Pantaz (Ned.) 5.52.18. In het algemeen klassement leidt thans de Belg De Paepe met 29 16,38 gevolgd door Lowie <B.) 29.17.46: 3 Bertoletti (Fr.) 29.19.34; 4. Huvghe (Fr.) 29.19.45: 5. Desmet 'B.i 29 22.33 6. De Groot 'Ned.l 29.25.09; 7. Van don Bre kel (Ned.) 29.25.30- 8. Benoski (Fr.) 29,26.18; 10. Van Genechtcn 'B.) 29,27.01 U. Van 't Hof (Ned.) 29.27.25. Groot Brittannië heeft zich in de derde ronde van het Davis Cuptornooi (Euro pese zone) geplaatst door ook het dub belspel tegen Noorwegen te winnen. Mottram en Paish (GB) sl. Hessen en Papa (Noorw.) 75 6—0 63. In de derde ronde zal Groot Brittannië tegen België uitkomen. Naar wij van de zijde van de Konink lijke Nederlandse Zwembond verne men, heeft Rusland nog niets van zich laten horen in verband met de uitno diging om een waterpoloploeg af te vaardigen naar de wedstrijden om de Trofeo d'Italia. welke van 22 tot 27 Augustus te Nijmegen zullen worden gehouden. Het ligt thans in de bedoe ling van het bestuur van de KNZB een uitnodiging te zenden aan Spanje. Naar men weet staat de deelneming van de volgende landen reeds vast: Hongarije, Zuid-Slavië, Italië, Neder land en België. Zoals gebruikelijk zal de Olympische Dag, welke op 31 Mei in het Olympi sche stadion te Amsterdam wordt ge houden, besloten worden met een springconcours. Dit jaar zal het een jachtspringconcours zijn. waarvoor de volgende combinaties zijn aangewezen: J. Rijks met „Master"; W. G. Hendrickx met „Byou"; B. J. J. J. M. Arts met „Tatjana"; J. J. L. baron van Lynden met „Romanichel"; Lt. H. Scheeren met „Valseuse"; Tonny Timmer met „Draufganger"; J. J. Gruppelaar met „d'Artagnan"; B. Uftendaal met „Erni- ca"; mr R. J E. M. van Zinnicq Berg- mann met „Tobi" en mr F. Albers Pistorius met „Kilkenny Cao". Reserve: ir J. de Neree tot Babbe- rich met „Fol d'Or". Na een gevecht tussen de Japanner Yoshio Shiral en de Philippijn Campo om het wereldkampioenschap vliegge vicht, te Tokio gehouden behield Shirai de titel. Hij won van zijn tegenstander op punten. in RESTAURANT ORANJE HOTEL SOESTDIJK Tclef. K 2955 2038 IS ONVERGETELIJK (Advertentie, lng. Med.) Bleyenberg van Rigtersbleek. die en kele malen in het Nederlands elftal heeft gespeeld, heeft een uitnodiging ontvangen naar Frankrijk te komen om de bekerfinale bij te wonen, welke crver veertien dagen zal worden gespeeld. Dit tevens met de bedoeling hem te polsen of hij er iets voor voelt zich aan een Franse club te verbinden. De bokscommissie van de staat Illinois heeft het protest van Walcott's manager tegen de wijze, waarop zijn pupil in de titelstrijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht was uitgeteld, afgewezen. Het bestuur van de National Boxing Association heeft geadviseerd om Roland la Sarza en Ezzard Charles tegen elkaar te laten uitkomen, waarbij de winnaar het recht krijgt Rocky Marciano uit te dagen voor een gevecht om de wereld titel. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. worp, 5. alk, 9. fuik, 11, aar, 13, eb, 15. wansmaak, 18. rap, 20. S.O.S., 21. sta, 22 stam, 25. sr., 26. eiriop, 28. das, 30. nk., 31. garantie, 33. top, 34, miers, 35. er, 38. geep, 39. R A.F-, 41. elk, 43. N.N.O., 44. karavaan, 47. eo, 48. tik, 49. gnoe, 51. kok, 52 slop. Verticaal: 2. of 3. ruw, 4r. pias, 6. lam, 7. kaas, 8. hersenwerk, 10. knot, 12. rats, 14. batik, 16. S.S., 17. karrespoor, 19. pad, 23. mogol, 24. danig, 27. pap, 28. dam, 29. steen, 32. Irene, 36. raat, 37. vlag, 40. frik, 41 e.v., 42. kans, 45, ako, 46. Nol, 50. e.o. OPLOSSING HERSENGYMNASTIEK 1. De Romeinen; reisboek, waarin de namen der langs de grote weg gelegen stations en hun onderlinge afstand. 2. Aan alle kanten; rondom. 3. Tot geen enkel plantengeslacht; schertsende uitdrukking voor geld. 4. De „Cullinan"; werd in 1905 gevon den en woog 610 gram. 5. In een sluis; hardstenen band of eiken balk aan het einde der bemet- seling van een sluisvloer, waarover de deuren draaien. 6- Behendige, schreeuwerige vogels langs de Nijl, die van de rug der krokodillen insecten en bloedzuigers opzoeken. 7. Iemand, die geen voedsel gebruikt, van dode dieren afkomstig, maar wel melk, boter, kaas, eieren en honig nuttigt. 8. Emma Elisabeth. 9. 7 kg. 10. Een uit de 16e eeuw daterend ovaal cf rond horloge. In aanwezigheid van de directie van de N. V. Nederlandsch-Ameri- kaansche Autobandenfabriek „Vre- destein" te Enschede en een groot aantal genodigden is gistermiddag de millioenste autoband uit een der veie vulcaniseerpersen der grote fabriek gerold. In Juni 1947 werd de eerste steen van de fabriek gelegd, waarna op 29 October van dat jaar minister Mans- holt als waarnemend minister van Economische Zaken de fabriek opende. Het aantal arbeiders van de fabriek bedraagt op het ogenblik 680 perso nen. De export bedr.oeg in 1952 10 millioen gulden, hetgeen neerkomt op circa 35 procent van de productie. Verwacht woidt, dat de uitvoer dit jaar aanmerkelijk zal stijgen. De on derneming verwerkt zoveel mogelijk producten uit eigen lana. DE HEER P. J. DE KANTER OVERLEDEN. Zaterdag is te Scheveningen over leden de heer P. J. de Kanter, oud directeur van de Bank voor Neder landse Gemeenten, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond. De heer de Kanter, die de leeftijd van 85 jaar bereikte, was commandeur in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw. De Poolse regering onder scheidde de heer de Kanter met het officierskruis van Polonia Restituta. Talrijke Londenaren zijn getuige geweest van een optocht, waarin de koets meereed die Koningin Eliza- beth hij haar kroning door de Engelse hoofdstad zal rijden. a»*« Sï» ■,-yay.--.<■ ggta-\Tï:cr 19. Nauwelijks was het lampje, dat door de hoofdvrouw van de emir uit het raam was gegooid, van het hoofd van mevrouw Babbelgraag afgestuiterd, of.... de voddemnan hield het haar met een beleefde buiging voor: „Me vrouw, is dat niets voor U? Een prach tig koperen lampje.... zo juist ont vangen.... een koninklijk souvenir om thuis aan Uw familie te laten zien! Zó uit het paleis van de emir!" Baronesse van Pottum, geboren Babbelgraag, staarde de brutale koopman de eerste ogenblikken sprakeloos aan, terwijl ze met een pijnlijk gezicht de buil op haar voorhoofd betastte. „Kijkt U eens. Een prachtig lampje", hield de koop man vol „Echt zwaar koper!" „Ja, dat heb ik gevoeld!', riep de baronesse, die inmiddels haar spraak weer had terug gekregen. „Voor U heel goeiekoop", zei de voddenman weer. „Maar vijf en twintig gulden." „Zeg, ben je helemaal gek", riep mevrouw Babbelgraag ge schrokken uit. „Vijf en twintig gulden voor dat ouwe koperen ding? Wie denk je dat ik ben? Ik prakkezeer er niet over!" „Mooi. mooi," riep de koopman op het lampje wijzend. De baron had de hele tijd lachend staan kijken. „Oh Miesje, je bent onbetaalbaar", gierde hij. „Jammer, dat ik dat niet heb kun nen fotograferen!" „Mooie lamp kopen, ja?" wendde de voddenkoopman zich nu tot de baron. Maar deze schudde het hoofd, terwijl hij op zijn vrouw wees. „Vraag het maar aan mijn vrouw", zeide hij. „Uw vrouw ja?" Mooie vrouw!", riep de koopman op mevr. Babbelgraag wijzend. „Mooie lamp voor mooie vrouw!" Terwijl hij de aandacht van de baron afleidde, rolde hii met de andere hand ongemerkt het kostbare horloge uit de zak van baron Van Pottum. QOK DE BELGEN hebben nu hun sensatie van de vliegende schotel. Althans.... Het moest juist df fotograaf van het blad „Le Peuple" zijn, die op weg naar huis Zondagavond om kwart over acht nabij Charleroi een onge woon geluid hoorde. Het leek op het aanhoudend trillen van een stuk plaat ijzer. Hij keek naar de lucht cn zag een vreemd voorwerp, dat zich snel voortbewoog en een witte staart ach ter zich liet. Juist op het moment, dat het voorwerp, na een ogenblik te heb ben „stilgestaan", zich in de lucht om wentelde en toen een schitterende schijf, gehuld in een witachtige kring en omgeven door naar alle richtingen ontsnappende „satellieten" bleek te zqn, zag de fotograaf, die zijn kiek kast bij zich droeg, kans een foto van het geval te maken. Het verschijnsel verdween na tien seconden en de witte staart werd lang zaam door de wind weggeveegd. Ook andere personen zouden volgens het blad dit verschijnsel hebben waargeno men. Zij beweren echter dat het ver schijnen van de schijf gepaard ging met het geluid van een dcrffe en hevige ex plosie. „Le Peuple" vraagt zich af of men hier te maken heeft gehad met een vliegende schotel of met een mete oorsteen. In elk geval had T blad gis teren twee aardige foto's, die overigens veel weg hadden van nachtopnamen van de maan IJET communistische regime is de su perlatief van „totaal". Zelfs sprook jes, die onschuldige ontspanning voor kleine kinderen, zijn niet veilig. Dat blijkt uit een bericht uit Oost-Duits- land. Daar moeten thans de sprookjes 9. Op hetzelfde moment zag zij Patricia Garron haar handen naar Peter uitsteken en zij liet hem los, wetende, dat hoewel zij in dit huis zou blijven totdat er een boot terug ging, had zij op dit ogenblik afscheid van hem genomen. Een afscheid voor altijd want hij zou zonder twijfel hier veilig en bemind zijn, en zou haar verder niet meer nodig hebben. En niemand be merkte de plotselinge eenzaamheid die zich van haar hart meester maakte, het onherstelbare verlies. Zij dachten slechts dat een last van haar afgenomen was, iets dat haar in haar vrijheid be lemmerde. Peter sloeg zijn armpjes om de hals van zijn grootmoeder, zich niet bekom merend om haar kostbare kant. Hij ^ok zijn knietjes op en duwde die te gen haar maag aan en maakte een hoog vrolijk geluidje zols de toon van een fluit. En de ontroering, in mevr. Garron's hart steeg hoger en hoger, tot- hat die overliep in plotselinge, ver lossende tranen. Zij keek haar man aan een ogenblik geheel gebroken: „Her- rinner je je Michael op deze leeftijd, Charles? Wij wisten toen niet, dat wij hem zouden verliezen. Zou zij geweten hebben.dat hij om zou komen? Als ik er maar zeker van kon zijn. dat hvi ne niet wist, op het laatst.o. Miehael fluisterde zij En al die tijd hielden haar handen Peter stevig vast, terwijl zij het warme levende, vitale lichaamp je voelde dat haar troostte en haar pijn deed tegelijk. Charles Garron zei alleen maar: „Hij is net als Michael". Omdat zijn inner lijke gevoelens pijn deden en uiteen gereten werden, durfde hij niet meer te zeggen. Gedurende die eerste ontmoeting van Michael's zoon met zijn grootou ders, was Beatrice zwijgzaam geweest, de niet indringerige beschermengel in een rolstoel. Nu, nadat 't kind lang genoeg het middelpunt was geweest, reed zij naar voren. Mevrouw Garron keek haar plotseling aan, medelijden overvloeiende uit haar hart en n"ir haar lippen stijgend. Beatrice, kind, is dit niet te veel voor je?" Beatrice's gezicht was boeiend schoon in zijn zachtheid: haar stem klonk donker: „Neen. ik ben volslagen ge lukkig. Voor mij is er niet zulk een geluk meer <"-w<w»3t sedert Michael uit Panama vertrok, vier jaar ge1 eden" Terwijl zij sprak kc'- zij steeds naar Peter. Lynne had 't gevoel, alsof er ieu uit 't verleden opdoemde. Haar blik richtt" zich onwillekeurig op het por tret aan de muur, terwijl zij zich aan houdend herinnerde, dat Pepita de kleur van Peter's ogen had afgekeurd. Toen, heel duidelijk, wist zij dat er iets gewe-jt was tussen Beatrice Pen- da en Michael Garron: Michael die schijnbaar geheel aan Lorna had toe behoord. En dat „iets" v s een zaak geweest, die hier in de Casa Garron, zelfs door de bedienden, met volslagen instemming goedgekeurd geweest was. Haar hart kneep samen, alsof het Lor- na's hart was. En nu kon Lynne de oorzaak en de bron van de vijandigheid opsporen, die haar bij haar aankomst waren te gemoetgekomen. De oorzaak was voornamelijk Lorna geweest, maar omdat zij Lynne als Lorna's af gezant gekorr was, werd die tegen haar gericht. En de bron? Intuïtief voelde zij, dat de bron lag in Beatrice Penda's wezen; daar was de motor waar de geest van verzet door werd gevoed en Beatrice gebruikte recht streeks de stroom van haar lijden om die door het hele huis Garron's te verspreiden. Maar z" kon niet aannemen, dat zulk een vijandigheid alleen voort kwam uit jaloersheid op Lorna; een ziekelijke jaloersheid die zelfs door ging en voortgezet werd na Mieh-ml's dood. Ook geloofde zij niet, dat Bea trice's uitingen van gen artelde droef heid alleen maar bestemd warc.i om zich in de ogen der C rrr *"'s "ner te doen schijnen. Dat zou te gek zijn, en 't zou alleen de houding kunn°n zijn van een zenuwzieke vrouw, die in een toestand van emotionele dwang gedachten verkeerde. En Beatrice Pen- da, evenwichtig, bestudeerd en wel overwogen, was niet van dat kaliber. Zonder twijfel stak er iets achter dat knappe uitbuiten van een zogenaamd gebroken hart. Iets, dat haar nu nog verwarde en ontging, terwijl haar wan trouwen in de engelachtige Beatrice steeds groter werd. Zij bekeek de twee: Patricia Garron en het meisje, dat niet haar schoon dochter was. Zij keek toe terwijl zij Peter knuffelden en bewonderden en zij voelde haar eigen overbodigheid in dit huis; zij was niet meer dan 't loop meisje. dat hem gebracht had. En hoe wel hij zichtbaar aangebeden werd, voelde zij zich ongerust over Peter, een gevoel dat zij niet onder woorden kon brengen, daar het geheel instinc tief was. Maar Peter was zich in 't geheel niet bewust van de zich kruisende wegen en botsende stromingen. Zijn blik was naar Bryce gedwaald, die op de grond die verbazingwekkende hoeveelheid speelgoed zat uit te stallen. Zijn ge zichtje straalde, als dat van de zon uit een kinderboek. „Poes!" riep bij, terwijl hij naar een bruine wollige aap met een geel fluwe len banaantje in zijn poot, wees. Mevrouw Garron zei in verbaasde verrukking: „O. hij kan praten! En zo duidelijk". „Poes! Poes!", hield Peter aan, grij pende naar de aap. „Alles met vier poten is een poes" legde Lynne uit, en zij bemerkte dat zij aller blikken tot zich getrokken had en dat men haar aanstaarde alsof men verwonderd was, haar daar Dog te zien En zij voelde zich geheel als 't loop- meisje van een hoedenwinkel, dat een nieuwe hoed had afgegeven en meteen gebleven was. 't Gaf een beschaamd gevoel eraan te denken, dat haar hutkoffer naast die van Peter op 't terras was gezet. (Wordt vervolgd; van de gebroeders Grimm en van An- dersen opnieuw worden geschreven. Ze moeten worden gezuiverd van kapita listische elementen en verrijkt met so- cialistisch-realistische waarden. Om duidelijk te maken, hoe waarde vol dergelijke socialistisch-realistische sprookjes zijn, moge hier met een enkel woord worder geschetst, hoe het sprookje van Assepoester er uit komt te zien. De koning, die in het verhaal overigens een volkomen ondergeschikte rol speelt, wordt „ontmaskerd" als een domme kleine despoot. Zijn raadgevers worden ons geschilderd als belachelijke bureaucratenDe sprookjes worden door deze bewerking inderdaad veel kinderlijker. Gistel-middag omstreeks vier uur is op de Amsteldijk nabij de Kuiper straat te Amsterdam een aanrijding geschied tussen een bestelwagen, een personenauto en een wielrijder. Deze laatste, de 46-jarige G. F. Gobel uit Amsterdam, werd hierbij vrijwel op slag gedood. De oorzaak is, volgens de politie, gelegen in het onvoorzich tig oversteken door de wielrijder. NEDERLANDSE PIANISTEN SPELEN CHOPIN. Een reeks korte programma's, waarin ver schillende solisten hun visie op het werk van Chopin zullen ge ven. Een verheugend initiatief, dat s'ellig waardevolle resultaten zal opleveren. Chopins muziek heeft nog steeds een grote aan trekkingskracht, zowel door de uitgebreide scala van gevoelens, die er in doorklinkt, als ook om de uitzonderlijke pianistische eigenschappen. Men moge deze componist zijn eenzijdigheid ver wijten hij schreef voor geen ander instrument en hem zelfs hier en daar sentimenteel vinden, vast staat ,dat zijn werk de grond slag heeft gelegd voor de heden daagse klaviermuziek. (Woensdag 22.15, over Hilversum 11, 298 m.) WOENSDAG 20 MEI HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24 00 NCRV. NCRV: 700 Nieuws. 7.13 Ge wijde muziek. 7.45 'n Woord v. d. dag. 3.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Meester Gangel", hoorspel. 12.00 Sopraan, bas en clavecimbel, 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Amus.muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Gram. 13.50 Idem. 14.00 Bondsdag. 14.45 Gram. 15.20 Viool en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Mil. report. 18.00 Pianoconcert. 18.15 Pinksterliede ren. 18.30 R.V.U.: Dr. W. H. C. Tenhaeff: „Rond het probleem van de voorschouw: Doelgerichtheid, voorschouw en wijsbe geerte". 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram.platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.0Ü Radiokrant. 20.20 Omroep orkest en solist. 21.20 „Nederl. Staats lieden v. d. 19e eeuw", causerie. 21.40 Cello en piano, 22.10 Negro-spiriutals, 22.30 Intern. Evang comm. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM. II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO. 10.00 Schoolradio. VARA' L0.20 Voor de vrouw. 11.00 RVU: Mevr! L. Bos—Vergouw; Kinderen uit mijn klas. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muziek, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Theater koor en orgel. 13.00 Nieuws en comm. 1320 Acordeonorkest en solist. 13.50 ?f}™- 1400 -De we8 omhoog", causerie J4.1o Jeugdconc. 15.00 Voor de ieued 16.00 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd! -6.40 Voor de zieken. 17.15 Gram 17.30 Orgelspel. 17.50 Regeringsuitzending: A. J lermoote: Een beelhouwer bekijkt ^«onSa^ ,18Ü° Nieuws" 18.15 VARA-Varia. 18.20 MU. caus. 18.30 Kon. bezoek aan Denemarken. 18.40 Dansmuziek. 19.50 .Na Stalin's dood", caus. 19.15 Lichte muziek. VPHO: 19.30 Voor de jeugd 20 Nieuws' 2005 Pol. comm.' -0-15 Amus-muziek. 20.45 „De Ernst van Ernst hoorspel. 22.15 Pianorecital. 22.43 ..Het kankerprobleem", causerie. 23 00 Nieuws. 2315 Soc. nieuws in Esperanto. -3.20 Gram. 23.45—24.00 Idem. t

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3