Stad en omgeving N.-Hofland moeivoor 1 November tb.c.-vrij zijn GEBR. PRONK Zwak debuut in Casino van N.C.B.O.-toneelgroep De wereldreis van Jimmy Brown 1,Neptunus behoudt aanspraak op Burgemeester Rehorst-beker Vrij pessimistisch beeld van de huidige zuivelmarkt Jeugdwedstrijd op Z.F.C.-terrein Drie rivalen in de hoofdklasse geven elkaar geen kamp Vollewens van D.O.S voorkwam in laatste minuut een beslissing door strafschoppen Spannende wedstrijd op Helder-terrein Pitmoppen Gemberkluiten Belgisch militair spoorloos Veelbelovend ventje Brommers van ABC naar puzzlerit op Wieringen IN HET KORT Eerste steenlegging ■inecantine Bezichtiging gebouw Roode Kruis Mari N leuws van DOK Toch waardering voor het borelingske „Accordeonola" en „Euterpe" werkten mede FRIESE AVOND Tussen Haaks en Kuitje BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN BIJEEN Ir C. Verschoor naar Friesland Enthousiast en goed voetbal Kampioenswedstrijden MSC. Siotberg op dreef in eersie klasse Bond van christelijke scholen bijeen Texel ,,Het Masker" won goede tweede prijs donderdag 21 mei 1953 HET AANTAL BEZOEKERS WAS KLEIN, maar enthousiast, gisteravond gs de lijnen van het pas-gemaaide Helder-terrein, waarop de elftallen van f. Ms. „Banckert" en Hr. Ms. ,jNeptunus" een harde strijd leverden om in aanmerking te blijven komen voor de Burgemeester Rehorst-wisselbeker. Voor- a- ie tiveede helft, die met een 10 voorsprong inging voor de mannen van de torpedoboot jager, leverde menig spectaculair moment op. De spanning nam ncS toe, toen midvoor Soldaat van „Neptunus" de gelijkmaker scoorde en het "nnende puntje maar niet wilde komen. Het zag er al naar uit, dat straf- tchoppen de beslissing zouden moeten brengen, toen Kees Vollewens van DOS in de laatste minuut op weinig emotionele wijze het tweede doelpunt *oor Neptunus" scoorde. I" de eerste helft werd de bal druk been en weer getrapt, maar noch kee- P®r Angenent van „Banckert" noch keeper Van Bilzen van „Neptunus" kreeg het zwaar te verduren. Dat werd anders, toen scheidsrechter Wiljouw ®er penalty aan „Banckert" moet toe- kerrpn Linksback Wiggers plaatste re soluut zijn voet achter het leder en gaf aanhang van „Neptunus" het eerste moment van teleurstelling. Het zag er in de tweede helft naar M't. dat de voorsprong van „Banckert" p°2 zou worden vergroot. De blauwen k'an het wachtschip drongen verschei den* malen door in het heiligdom van Angenent, maar deze liet zich niet één maal verschalken, al kwamen er en- ke.e corners van. Allengs verplaatste het Spei zich naar de Neptunus-helft. waar op een gegeven moment een spec taculaire scrimmage ontstond. Van Bilzen wist echter op het juiste ogen blik de bal uit de lucht te plukken, zo- da* het gevaar voor „Neptunus" weer geweken was. Even later moest de wedstrijd worden onderbroken omdat de Neotunus-linkshalf Van Eek een enkelblessure opliep. Hij trachtte door te spelen, maar moest toch worden ver vangen. Tijdens de minuten, dat „Neptunus" met tien man speelde, juichten sommi- £e supporters van „Banckert" te vroeg V°wl cen doelpunt, dat uit hands was geboren en dus niet werd toegekend. Er ?at echter een puntje voor „Banc kert in de lucht. Verscheidene harde, maar s]echt geplaatste schoten werden op het doel van „Neptunus" gericht. Eenmaal bracht de bovenlat redding en enkele andere gevaarlijke aanvallen werden in slecht benutte corners omgezet. De laatste vijf minuten waren geen van beide partijen productief, zo dat de tribune zich al verkneuterde Banketbakkerij op een serie doelschoppen. Maar Kees Vollewens. de DOS-man in de Neptu- nus-gelederen had het anders in zijn hoofd. Hij kreeg een minuut voor het einde de bal te pakken en ging er rus tig mee naar voren, spelenderwijs de nauwelijks reagerende achterhoede van „Banckert" passerend, om tenslotte met een kort schot keeper Angenent te ver schalken. Enkele seconden later floot scheids rechter Wiljouw het einde en was „Neptunus" zeker van de min of meer onverwachte overwinning. De mannen van het wachtschip mogen nu opnieuw hun kansen op de beker verdedigen op Dinsdagavond 2 Juni. wanneer op het Helder-terrein de wedstrijd tegen de winnaar van KIMLuA Betuwe op 28 Mei wordt gespeeld. Sedert enkele dagen wordt een Bel gisch militair, behorende tot het on derdeel dat voor schietoefeningen is gelegerd in het fort „Dirks Admiraal", vermist. De jongeman is voor het laatst ge signaleerd in de nacht van Zaterdag op Zondag, toen hij in beschonken toestand nogal luidruchtig optrad in de Sluisdijkstraat. Hij had om twaalf uur in de kazerne terug moeten zijn. Vermoed wordt, dat hij in Amsterdam is beland om daar nog wat meer ver tier te zoeken. Het zevenjarig zoontje van de fam. H. uit de Breewaterstraat. dat onlangs de brandweer noodzaakte tot het blus sen van een binnenbrandje in een leegstaand huis aan de Wezenstraat, heeft Dinsdagavond weer van zich doen spreken door ongenood op visite te gaan bij de fam. B. in de Breewa terstraat en daar een ware ravage in het interieur aan te richten. Hier moet tijdig worden ingegrepen. De Algemene Bromfietsclub heeft voor Tweede Pinksterdag een puzzle rit op Wieringen uitgeschreven. De deelnemers verzamelen zich om één uur op de Vismarkt. De start te Hip- polytushoef is om twee uur. Deze rit over een afstand van ruim veertig ki lometer (exclusief Den HelderWie ringen vice-versa) telt mee voor het clubkampioenschap. (Advertentie. Ing. Med.i Oud-burgemeester G. Ritmeester spreekt hedenavond in „Formosa" in een openbare vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie. Het gezelschap van Rien van Nu- ben geeft vanavond in de Marine- cantine een tweede opvoering van het blijspel „De muzikale familie", In de Tivoli-bioscoop draait van avond voor het laatst „Vergif" (met Bette Davis. Gary Merrill en Emlyn Williams) en in de Witte bioscoop (een avond) „Le Plaisir". een door Max Ophuls geregisseerde Franse film. Vanavond om zeven uur speelt „Zeemacht" op het Ankerpark-terrein öe laatste nederlaagwedstrijd tegen ZAP i. Door of namens de Commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht F. T Burghard, wordt Zaterdagmorgen 23 Mei om tien uur op het werkter rein bij dg Post.brug de eerste steen gflegd van de in aanbouw zijnde Ma- nneeantine. Het nieuwe gebouw van het Roode Kruis aan de Bankastraat wordt op Tweede Pinksterdag, 's middags van half drie tot vijf uur, voor leden en belangstellenden ter bezichtiging toe gankelijk gesteld. .De A-klassers van de wielrenvereni- ging DOK hebben elkanders krachten gemeten in een rit over 73-6 kilome- Pe ^on8 werd eerste in een tijd van 2 uur 10 minuten 45 seconden. Als tweede eindigde N Ridder, als derde J. Ridder, als vierde Krijgsman en als vijfde Vink. De B-klassers hielden gelijktijdig een wedstrijd over 64,4 kilometer, met het volgende resultaat: 1 H. Koopman (2 uur precies), 2 Heertjes, 3i Roele, 4 L. Koopman. De C-klassers namen te Ilpendam deel aan een junioren-wedstrijd- Aan de start verschenen H. de Wit, H. Bouma, Braakman. De Cloe en Heertjes. De Wit gir.g als achtste over de finish. Braakman als negende. De deelnemers aan de volgende wed strijd starten Zondagmorgen om half tien bij de Donkere Duinen.* ALS ER EEN BABY WORDT GEBOREN, zijn de ouders terecht trots op hun spruit. Vragen ze aan een buitenstaander: „Hoe vind je het kind dan zal deze uit wellevendheid een vleiend antwoord geven. Bij de Ned. Chr. B'ond van Overheidspersoneel, afd. Den Helder, heeft er een gezinsvermeerdering plaats gehad. Dinsdag en Woensdag is zij voor het eerst met een eigen toneel groep voor het voetlicht van Casino getreden. En zouden de „familie"-leden ons vragen: „Hoe vindt U ons borelingske?", dan kunnen wij wel antwoorden ,jHet is een wolk van een kind", maar daarmee is de vereniging toch niet gebaat. Hoewel, in totaal genomen, de beide avonden werkelijk als geslaagd kunnen worden beschouwd, veroorloven wij ons toch enkele critische opmerkingen. Toen de voorzitter, de heer W. de Boer. in zijn inleiding zei, dat een to neelstukje in deze kring vroeger een „samenspraak" werd genoemd, defini eerde hij onbewust hetgeen de debu tanten daarna in het toneelstuk „Haar laatste wil" zouden demonstreren, na melijk meer een samenspraak, dan to neelspelen. Bovendièn werd er dik wijls te vaak gereageerd op de „claus" van de tegenspeler, waardoor een va cuüm ontstond, om van de fixerende blikken op de souffleuse nog niet te spreken. De inhoud van het stuk was geestig genoeg om er meer succes mee te kun nen oogsten dan nu het geval was. Ook vertoonde de regie een gebrek aan fan tasie. Om een voorbeeld te noemen: Toen het testament werd openbaar ge maakt, had dit een verrassende uit werking moeten hebben op het hoog tepunt van het stuk. doch men rea geerde te stoïcijns. Omdat wij ervan overtuigd zijn dat de toneelclub recht van bestaan heeft, maakten wij deze nnmerkingen. die geen aanmerkingen zijn. want: „Zachte heelmeesters....'. De dames Weemhoff en Teitsma heb ben werkelijk flair genoeg voor het toneel, zij kregen dan ook de waarde ring. die zij verdienden. De heer J. Jongman vatte zijn rol te ernstig op. Waarom niet eens gelachen tegen de lieftallige Tilly. die op bescheiden wij ze werd vertolkt door mej. G. van der Schoor? Mevr. Jongman, het kamer meisje, maakte ervan wat ze ervan maken kon. De heer J. Isakson was als Kobus een leutig kereltje. De heer H. Schrijver maakte van Groen een grappig type. terwijl de heer S. Heide- ma als huisknecht, hoewel wat lijzig in zijn spreken, toch wel voldeed. De heer C. Teitsma vertolkte uitstekend de notaris. Het vlugge opdreunen van het zondenregister was heel goed. Dan waren er nog twee klerken (G. van der Vliet en A. Klik). De grime van de ene klerk was te caricaturaal ten opzichte van de andere. Ze wisten evenwel genoeg de lachlust op te wek ken: Nwemen wij nog de heer A Groen die de varensgezel juist typeerde. Tussen de bedrijven door gaf de ac cordeonvereniging „Accordeonola", on der leiding van de heer D. H. Stein- roth. enkele zeer gewilde nummers ten beste en zoals te verwachten was. met groot succes. Ter afwisseling kwam het dubbelmannenkwartet „Euterpe", onder leiding van de heer D. Ploeg, op de planken. Wat zij brachten, lag op het hoge peil dat wij van hen ge wend zijn. Vooral „Het Jagerskoor" en „O, Pepita!" werden met veel plezier beluisterd, omdat deze twee humores ken zo geheel pasten in het kader van deze avonden. Het gezelschap „De Jounpraters" verzorgt op Vrijdag 29 Mei een avond van de Fryske Krite „Gysbert Japicx" in Casino. Hr Ms fregatten „Van Amstel" en „De Bitter" van het Smaldeel V zijn gis teren naar de Rijkswerf gegaan. Hr Ms „Y 862" van de opsporings- en reddingsdienst is gisteren naar Vlie land vertrokken. Het is morgen hoog water om 2.00 en 13.55 uur, en laag water 7.30 en 20.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 13,2 graden Celsius. „HE BESTE UREN van de boer liggen in de vroege morgenuren als hij met zijn melkblok en melkemmer in de weilanden vertoeft. Temidden van zijn vee en omgeven door Gods vrije natuur. Het is jammer, dat die periode maar zo kort duurt. Als hij weer op de boerderij terug is, weet hij zich bestormd door problemen van allerlei aard en in de stroming, die hem van zijn plaats wil rukken zoekt hij een steunpunt. Alleen zal dat niet gelukken. De boeren moeten elkaar vasthouden en gezamenlijk de kracht ontwikkelen om in die richting te gaan, die zij voor hun belangen het meest noodzakelijk achten". Deze woorden sprak de voorzitter van de Bond van Coöperatieve zuivelfabrie ken in Noord-Holland, de heer K. Hogetoorn ter opening van de algemene voorjaarsvergadering, welke gisteren in de Harmonie te Alkmaar werd gehou den. Na deze enigszins lyrische inleiding bepaalde hij zich tot het doen van enige belangrijke mededelingen, die in de eerste plaats de Provinciale gezond heidsdienst betroffen. Deze dienst heeft de goedkeuring ontvangen om Noord- Holland boven het IJ voor 1 November 1953 t.b..c-vrij te maken, wat twee jaar eerder Is dan men bij de opstelling van het vijfjarenplan had durven hopen. Er is hard voor gewerkt, aldus de heer Hogetoorn. Door de gezondheidsdienst, door de boeren en door de fabrieksdirecteuren. „Ik ben trots op u allemaal, dat wij dit zullen kunnen bereiken". VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 11 Mei tot en met 16 Mei 1953: 821 kg schol, 376 kg tong, 163 kg tarbot, 178 kg schar, 205 kg bot. 1 kg kabeljauw, 3988 kg garnalen, 769 kg pufgarnalen, 1223 kg kruikels, 2012 kg vfcpuf. 512 kg geep. 43 kg flint, 12% kg zalm, 429 kg ansjovis, 9 kg makreel. Het van evenveel belang de abortus- bestrijding ter hand te nemen. Texel heeft daarvan reeds het goede voor beeld gegeven. Ook de aandacht voor de runderhorzelbestrijding mag thans ze ker niet verslappen. Wij dienen er voor te waken dat wat wij op het ene gebied winnen niet op het andere verloren gaat. De heer Hogetoorn herinnerde ver volgens aan de vrijlating van de con sumptiemelkprijs. Hoewel de nieuwe regeling nog niet is wat de Bond zich had gewenst, heeft men er bij wijze van overgangsmaatregel voorlopig genoe gen mee genomen. De landelijke rege ling voor de uitbetaling van melk naar kwaliteit verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding, aldus spre ker. Het is verheugend, dat ook de par ticuliere zuivelindustrie zich bereid heeft verklaard de richtlijnen van de coöperatieve bonden te volgen. Minder optimistisch kon spreker zich uitlaten over het algemene beeld van de zuivelmarkt. Het prijsniveau is belang rijk gedaald en het ziet er naar uit, dat de prijzen uit 1952 voorlopig wel als een vriendelijke herinnering kunnen worden opgeborgen. Aan alle kanten belemmeren de invoerbeperkingen een vlotte ontwikkeling van het internatio nale handelsverkeer en daarbij komt dat de Denen hevig concurreren en de grote Amerikaanse voorraden als een dreiging boven de markt hangen. Allerlei facto ren, die voor een stijging der prijzen niet bepaald bevorderlijk zijn. Spreker voelde zich dan ook genood zaakt de leden nogmaals op het hart te drukken in hun bedrijven ernstig te streven naar kostprijsverlaging en ra tionalisatie. „Hoewel er bij de kostprijs verlaging vele factoren zijn, waarop wij geen invloed hebben, geloof ik toch, dat er hier en daar nog verschillende ver beteringen kunnen worden aangebracht. Bedenk wel, dat cen kleine kostenver laging meer voordeel biedt dan maan denlange onderhandelingen over een ga rantieprijs. De Bond zelf geeft het goe de voorbeeld door zich te gaan bewegen op het terrein van de arbeidsanalyse en arbeidseconomie". Spreker betreurde het te moeten me dedelen, dat ir C. Verschoor per 1 Sep tember als zuivelconsulent heeft be dankt wegens zijn benoeming tot direc teur van de Middelbare Zuivelschool te Bolsward. De heer Verschoor kwam in Maart 1947 naar Noord-Holland, waar hij vooral baanbrekend werk heeft ver richt voor het zuivelonderwijs. Minder vee Uit de mededelingen, die aan de ver gadering werden verstrekt bleek, dat de melkveestapel in 1952 kleiner was dan in het jaar daarvoor, maar dat de totale melkproductie niettemin zich vrijwel op hetzelfde peil handhaafde. De teruggang van de boterproductie zette zich ook verleden jaar voort. Vergele ken bij 1950 is het verschil reeds opge lopen tot 21%. Daartegenover staat de nog steeds toenemende kaasproductie. Ook de productie van gecondenseerde melk is nog steeds stijgende. Het ver slag liet over de prijzen een tevreden geluid horen. Deze toon ontbrak bij de mededelingen over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Bij de besprekingen hierover is men in een impasse geraakt omdat de zuivelorganisaties zich op het standpunt stellen, dat tegenover 5 ver tegenwoordigers van de werknemers ne gen werkgevers in het bestuur zitting moeten hebben, terwijl de werknemers organisaties een pariteit tussen de ver tegenwoordigers verlangen. Voorts werd bekend gemaakt, dat een commissie is geïnstalleerd welke tot taak heeft de toekomstige en huidige behoefte aan consumptiemelk en melkproducten te onderzoeken en na te gaan welke de meest economische wijze is, waarop de Bondsfabrieken een zo groot mogelijk deel van die behoefte kunnen dekken. Nadat ir C. Verschoor de toestand van het vakonderwijs had besproken en had medegedeeld, dat er 47 melkcur- sussen werden gehouden, waarbij aan 216 candidaten het melkersdiploma kon worden uitgereikt een aantal dat overigens nog veel te gering is, gezien de vele ongediplomeerde melkers in Noord-Holland werd het Coöperatief Magazijn in bespreking gebracht. Dit' vertoonde over 1952 een nadelig saldo van f 1037,86. Er bleken ten opzichte van het magazijn ingrijpende plannen op stapel te staan. Ir T. G. Tomson deed de vergadering hierover enkele medede. lingen. De practijk heeft uitgewezen" dat de afname door de fabrieken niet zo groot is als men gaarne had gezien Het zou daardoor wellicht gewenst zijri iemand langs de fabrieken te sturen om orders te noteren, maar daarvoor is de pesoneelsbezetting van het magazim te gering. Men had zich daarom voörge- steld het magazijn te verhuren aan de Centrale Aankoopvereniging te Arn hem, die het magazijn te Alkmaar als depot zal kunnen gebruiken. De verga- dering koesterde tegen deze voorne- mens geen bezwaren. Tot bestuurslid werd gekozen de heer W. van der Oord uit Lutjewinkel. Als buitengewone le den traden tot de bond toe ir C. Ver- schoor en ir T. G. Tomson. Tot slot van de vergadering volgde de traditionele prijsuitreiking aan de zui velfabrieken, die bij de keuringen voor een medaille in aanmerking waren ge- komen. Bij de boterkeuring werden ditmaal al leen bronzen medailles uitgereikt aan Groet, Hem, Stompetoren en Lutjewin kel, bij de kaaskeuring zilveren medail les aan Opmeer (viermaal), Assendelft (driemaal). Bobeldijk, 't Zand, Hem en Wieringerwaard en bronzen medailles aan: Opmeer (zevenmaal), Assendelft (viermaal). Hem (tweemaal), Lutje winkel (tweemaal), Bobeldijk, 't Zand, Wieringerwaard, Hoogkarspel en Wor- merveer. Zilver viel bij de yoghurtkeu- ringen ten deel aan: Julianadorp, Wor- merveer en Lutjewinkel; bronzen me- dailles werden toegekend aan Stompe toren, Limmen en Binnenwijzend. Voor gesteriliseerde melk werd dit jaar voor het eerst een onderscheiding toegekend aan de fabriek te Lutjewinkel (bronzen medaille). In de middagvergadering hield Ir T. G. Tomson nog een interessant praatje over de ervaringen die hij tijdens zijn ver blijf in Denemarken had opgedaan. NOORDERMARKTBOND, 20 Mei. 14.000 kg rode kool 7; 500 kg Deense witte kool 23,30; 100 kg prei: A 36 en B 29. MEDEMBLIK, 19 Mei 1953. (Laatste veiling). Ronde biet A 5, B 4, C 4, witlof II 41, III 29, voerbiet 0.30—0.90. Slechts enkele honderden voetballief hebbers waien aanwezig rond het ZFC- veld, toen 22 snelle jonge knapen hun stryd begonnen. De ploegen speelden een knappe partij en lieten ons vele staaltjes goed voetbal genieten. Er waren enkele veranderingen in de opgegeven elftallen. Snel werd aange pakt en na 5 minuten gaf midvoor Plugboer (HSV) de Oranjemannen de leiding uit een voorzet van Cornelissen (ZFC). Weer 5 minuten later werd de stand gelijk toen Sikkema (KFC) keu rig inschoot. Het spel was van goed gehalte er was bovendien goed kop- werk. Zo nam Oranje na 15 min. met een prima kopbal van Plugboer opnieuw de leiding. De KFC-er v. d. Kaar en de ZFC-er Mansonides waren struikelblok ken voor de blauwe aanval. Een keuri ge kopbal van v. d. Braak (HRC) werd uitstekend door doelman Haverkamp (Helder) gekeerd. Maar doelman Schouten, vele malen op de proef ge steld door de oranjeschutters, bleek van de twee de beste te zijn. Vooral na de rust kwam dat tot uiting, toen de oranjeploeg sterker was. Met 21 voor Oranje werd aan de tweede helft begonnen, toen onder de schijnwerpers, ging de strijd eerst gelijk op later werd Oranje sterker en de pittige blauwe verdediging meermalen uit elkaar ge speeld. Het liep echter al aardig naar |UA VIER PARTIJEN is er nog altijd weinig tekening in het schaaktornooi om het kampioenschap van MSC. Weliswaar zjjn drie serieuze kansheb bers naar voren gekomen, maar zij vertonen nog geen verschillen. Ook in de vierde ronde werd door alle drie een overwinning behaald, waarbjj alleen Van Brederode enigszins van geluk mag spreken. Zijn tegenstander, Th. de Jeu, leverde knap strijd, maar liet zich in een goede stelling mat zetten op de on derste rü- Van Brederode, Koning en Van der Kuyl hebben nu elk 3% punt uit vier partüen. het einde toen een waar bombardement op Schouten's doel succes had en de stand 31 voor Oranje werd. Goossens ,Alc. Victrix) schoot nog eens keihard in, maar vond een Oranjebeen op zijn weg. Het was een zeer geanimeerde vlotte partij, zonder bepaalde uitblin kers en de technische commissie van de afdeling zal 't niet gemakkelijk heb ben daaruit de beste elf te kiezen. De elftallen kwamen als volgt uit: Blauw: Schouten (OSV), Brinkman (Alc. V.), Bont (Volendam). de Leeuw (Alc. V.), Kroon (Volendam), Dietsz (WFC), Sikkema (KFC), Goossens (Alc. V.), den Osch (HRC), v. d. Braak (HRC), de Graaf (Zilvermeeuwen). Oranje: Haverkamp (Helder). Wij- nands (Alc. V.), Mensonides (ZFC), V). v. h. Kaar (KF.C), Tiemis (KFC). Gee- nen (ZFC). Cornelissen (ZFC), Zwart (Purmesteijn), Plugboer (HSV), Fleur (KFC). Stolk (CSV). fc.Viïfiwï&y.' 109. Het zal misschien vier uur in de nacht geweest zijn, toen commissaris Rednose Smith eensklaps wakker schrok. Hij ging recht overeind in zijn ledikant zitten en dacht: „het was net of ik iets hoorde". Hij schakele het licht aan en keek de kamer rond. Dat raam, dacht hij, dat raam staat open en ik weet toch zeker, dat ik het heb gesloten, toen ik in bed stapte.... Hij sloeg de dekens weg en hoorde dat er iets op de grond viel. Het was een brief. Op de adreszijde stond in duidelijke letters zijn naam geschreven. „Hoe komt dat ding in mijn bed", bromde hij verstoord." Zou dat een nieuwe streek zijn van die ellendige Roekiraki's?" Haastig scheur de hij het couvert open, trok de brief er uit en begon te lezen. „Rednose!" stond er. „Wat wil je? Oor log of vrede? Als je vrede wilt. zendt dan nog hedennacht alle gevangenen terug. Dan zorg ik er voor. dat jij alle geroofde goederen terug krijgt. Weiger je, dan gooi ik alles op cen hoop en steek er de brand in. Boven dien kom ik dan elke nacht weer nieuwe halen. Dan is het oorlog! Be denk je goed en haal geen stommiteiten uit. Wees gewaarschuwd". Er onder siond Jimmy Brown alias Woewoesoeki. De commissaris was paars van woede geworden, toen hij de brief teneinde had gelezen. „Een ongehoorde brutali teit'', schreeuwde hij terwijl hij de brief tegen de grond smeet. „Dat heerschap dat jij-en-jouwt als of ie een school vriendje van me is. Dit lijkt veel i' een ultimatum!" Bodegom, die zijn partij tegen Van Dijk won, heeft nu 2'/« punt uit vier partijen. Op hem volgt Kingma, die in Van der Kuijl zijn meerdere moest er kennen, met 2 punten uit vier partijen. Van Dijk heeft 1 punt, terwijl De Jeu en Leeuw beiden nog op 0 staan. In de eerste klasse valt het resultaat op van de „newcomer" Stofberg, die de leiding heeft en alleen nog wordt be dreigd door Brandhoff. De strijd in de tweede klasse is nog spannend genoeg, daar alle deelnemers evenveel punten hebben, met uitzondering van Wulffelé, die reeds is uitgeschakeld. In de derde klasse staat Gijswijt er goed voor. Hier zal de beslissing wel vallen in het duel met Krauth. In de zomerwedstrijden leverde Van Amesfoort een goede prestatie, door re mise te spelen tegen Van der Kuijl. De uitslagen van de kampioenswed strijden luiden: Hoofdklasse: J. van BrederodeTh. de Jeu 1-0. J. van der KuijlJ. W. King ma 1-0, P. van DijkC. A. Bodegom 0-1, A. C. LeeuwJ. M. Koning 0-1 Eerste klasse: J. WieringaJ. H. Kub- be H-'ti, G BrandhoffJ. van Ames foort 1-0, G. StofbergC. J. Bosch 1-0. Tweede klasse: W. C. Wulffelé—E. Bosch 0-1, F. CouwenbergR. Muller 1-0. Derde klasse: F. K. ZijlstraJ. J. Gijswijt 0-1, A. M. H. Krauth—F. Hil- ker 1-0. D* schooldag van de bond van chris telijke scholen boven het IJ werd Woensdag in Alkmaar gehouden. Het was de voorzitter een bijzon der genoegen de heer F. de Boer, secre taris van de Bond de versierselen be horende bij de Orde van Oranje Nassau, op te kunnen spelden. Hierna hield dr G. P. Itterson een lezing over het onderwerp „De christe lijke school en het kind", waarin hij de opkomst van de „School met de Bijbel" in de 19de eeuw releveerde. „De 19de eeuw," aldus dr van Itter- zon „was de eeuw van de „verlichting' waarin ai- en anti-religieuze tendenzen de boventoon begonnen te voeren". On der die omstandigheden vond spreker het een natuurlijke reactie dat als ant woord op deze „uitdaging" de christe lijke scholen ontstonden. In tegenstel ling tot vroeger toen het godsdienston derwijs aan scholen een vanzelfspre kende zaak was. werd het nu een strijd om dit onderwijs te handhaven en te stimuleren. Het is in die tijd een typisch ver schijnsel geweest, dat het christelijk onderwijs non of meer buiten de kerk „geboren" werd. Want ook de kerk had de neiging te verwateren. In dit opzicht lag de christelijke schoolactiviteit eigenlijk in hetzelfde vlak als de zendingsactiviteit die voor son „was de eeuw van de „verlichting' kerk plaats vond. Dr van Itterson wees er op, dat de zaak van het christelijk onderwijs voor zover het de onderwijzers en onderwij zeressen betrof niet alleen opgevat moest worden als een mooi beroep en een dagtaak, maar dat het diende te geschieden in het belang van het kind. „Voor alles", alduc snreker „moeten wij het woord van Christus in gedach ten houden: „Weid mijne lammeren waarin Hij de speciale zorg van zijn volgelingen voor de jeugd inriep". In de toneelwedstrijd van het district Noord-Holland van de NATU is de Texelse vereniging Het Masker met een zeer eervolle tweede plaats uit de bus gekomen. Dat bewijst, dat het niet altijd de grote plaaten zi.in, waar de beste tonelisten voorkomen. Het 800 inwoners tellende Dirkshorn won de erepalm: overigens op het nippertje, want zii behaalde met „Het Verlaten Dorn" slechts één punt meer dan de Texelaars (298 om 297!). Ook de prijs voor de beste persoonlijke prestatie ging naar Dirkshorn.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2