Vliegramp op Schiphol wierp een schaduw over Pinksteren Prawda formuleert condities voor gesprek van vier Nederlandse kustvaarder bij Noorse kust gekanteld Schitterend weer maakte van Pinksteren een waar feest Twee jonge voorbijgangsters door toestel verpletterd Zonnefeest Negentien gewonden Groep-DeBoer kreeg ongelijk Ongevallen bleven niet uit 37 touristen gewond Eerste schot gelost met atoomkanon Conferentie op Bermuda's gewraakt als „Westelijke samenzwering" Dinsdag 26 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e 1i?26 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Mislukte start van KLM-Convair f,Paulus Potter" Brandweer bleef op zijn hoede Ommelanden-affaire Nederlandse bus reed Duitse winkel binnen Cor Hermus overleden Zoon doodde zijn vader met messteken Vijf opvarenden omgekomen RAMPENFONDS IN ÉÉN DAG 1 MILLIOEN RIJKER Churchills initiatief wordt geprezen Koudermet kans op buien WEERBERICHT Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur, a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postglronummei 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.in- Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1— elk woord meer 5 cent AOonnementen per Kwar taal f 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 EEN VLIEGTUIGONGELUK BIJ SCHIPHOL, dat een meisje van zestien jaar en een kleuter van omstreeks vier het leven kostte, en v-aardoor vijf slachtoffers met zware en veertien met minder zware ver wondingen in het V ïlhelminagasthuis te Amsterdam moesten worden opgcnoiiien, heeft een donkere schaduw geworpen op de overigens zo stralende Tweede Pinksterdag. Om vijf minuten over half vier schoot daar aan het einde van de starthaan en aan de rand van het vliegveld het KLM-lijntoestel voor Parijs, de Convair PH-TEI „Paulus Potter", met reeds ingetrokken landingsgestel na een mislukte start met grote kracht en met krakend geweld door de dichte haag, waarna het midden in een groepje in paniek naar alle kanten dekking zoekende voorbij gangers terecht kwam. Het toestel botste met zijn volle gewicht op de berm en wipte daarna dwars over de weg. Daarbij sleurde het een vier jarig meisje en enkele meters verder de zestienjarige Annie Holshuysen uit Amsterdam, die op de fiets voorbij reed, mee. Onze foto geeft een indruk van de verwoeste KLM-vogel. Brand weerlieden houden zich gereed om bij het minste spoor van brand in te grijpen. UITEINDELIJK gleed het toestel met de buik vlak over de sloot aan de an dere kant van de weg en kwam zwaar gehavend op het bouwland tot stil stand. De twee vleugels vond men, ge heel van de romp afgerukt, bij de staart terug- De romp was op de helft tussen de staart en het midden van het toestel in tweeën gebroken en meer naar de neus toe vertoonde zich nog een flinke scheur. Wonder boven won der vloog het toestel niet in brand en dat heeft de zes leden van de beman ning alsmede de achtentwintig passa giers het leven gered. Met grote koelbloedigheid wisten de twee stewardessen, van wie een licht aan de voet was gewond, de kalmte onder de passagiers te bewaren. Zes tien van hen konden vrijwel ongedeerd door de breuk in de romp het toestel verlaten, waarna personeel van on middellijk toegesnelde ambulancewa gens van het vliegveld twaalf gewonde passagiers en twee gewonde leden van de bemanning uit hun netelige positie bevrijdde. Het stoffelijk overschot van Annie Holhuysen werd deerlijk verminkt in een sloot teruggevonden. Haar fiets lag in brokken op de weg. Het vierjarig meisje overleed enkele ogenblikken later. Een zwaar gewonde jongen, genaama Kemper, die met andere belangstellen den op de weg in het verlengde van de startbaan naar het opstijgende vlieg tuig had staan kijken, werd met grote De president van de Groninger recht bank jhr mr W. W. Fith, heeft de heer F. de Boer en zijn aanhanges in nei Ommelanden-bestuur in een tweetal korte gedingen in het ongelijk ëeste De gedingen waren aanhangig ge- maakt door de waarnemende beheer der, de heer J. Th. Wieringa, die als zodanig werd aangewezen na het al treden van de heer De Boer. Zij hiel den enerzijds de eis in, dat deze zich voortaan zal onthouden van elk ver" blijf op de terreinen van de fabriek en van elk contact met De Ommelanden, zijn personeel of zijn leiding. Ander zijds werd velangd, dat de rechter on gedaan zou maken een beslissing van de nieuwe bestuursleden, krachtens welke de heer Wieringa in feite de hoofdzaken van zijn bevoegdheden verloor. De president heeft beide eisen toe gewezen. De heer De Boer zal bij overtreding van het vonnis een dwang som van duizend gulden moeten beta len, desnoods voor edere overtreding een lijfsdwang van maximaal vier we ken kunnen worden toegepast. De bestuursleden zullen tienduizend gul den moeten betalen bij overtreding van het tegen hen gewezen vonnis, dat de heer Wieringa in zijn bevoegdheden herstelt. Ook zij kunnen bij lijfsdwang tot nakoming worden gedwongen. spoed naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Onder het pu bliek cp de weg werden tenslotte nog 3 leden van de A'damse familie Huys aangetroffen: vader, moeder en een kind. alsmede de heer J. Meerten uit Amsterdam- Zij werden allen naar het W. G. gebracht. Zij bleken niet levensgevaarlijk ge wond. Van de inzittenden van het veronge lukte toestel werden ernstig gewond: de derde piloot, W. Groenink. en de passagiers mej. dr V. M. de Bruin, de heer M. Ibrahim (Irak) en de heer P- Dunn (USA). De „Paulus Potter" was niet het vol gens het schema opgestelde lijntoestel voor Parijs. Het was ingevallen voor een andere Convair. Ooggetuigen, die zich op het terras van het Aviorama- restaurant bevonden, vertelden na af loop, dat zij het toestel zijn aanloop za gen nemen om in oostelijke richting tegen de oostenwind in op te stijgen. Het verhief zich aanvankelijk normaal en bereikte een hoogte van ongeveer drie meter. Tot zover scheen er niets aan de hand. want men zag hoe het landingsgestel werd ingetrokken. Doch nog boven het vliegveld verloor het meteen al hoogte, naderde de startbaan opnieuw en toen werd het duidelijk, dat er iets niet in de haak was. Aan de rand van het vliegveld, nadat het reeds een honderdtal meters vlak bo ven de startbaan in de lucht was ge weest, baande het zich met groot ge weld en met een snelheid van 200 km per uur een weg dwars door een hoge, dichte haag en botste op de berm. waar het tenslotte aan de overzijde van de weg tot stilstand kwam. HET BIJZONDER MOOIE WEER heeft gedurende de Pinkster dagen vele honderdduizenden uit hun woningen gedreven en de drukte up de wegen, in de treinen en vooral ook in de badplaatsen was onge kend groot. Tweede Pinksterdag had men kennelijk nog meer moed gevat dan Zondag en waren er zo mogelijk nog meer mensen op de been. Zeer veel buitenlandse auto's x erden langs de Nederlandse kust gesignaleerd en de inzittenden ervan toonden ook veel belangstelling voor de gepavoiseerde vissersvloten in de havens van IJmuiden, Sche- veningen en Vlaardingen, waar het Zaterdag vlaggetjesdag was geweest. Uiteraard zijn de verkeers- en ver drinkingsongevallen deze mooie en drukke dagen niet uitgebleven. In het natuurbad Velserend te Santpoort tigjarige jongeman; in een stille zij arm van de Maas bij Lithoijen ver dronk eveneens gistermiddag een zes tienjarige jongen uit Oss en een twin tigjarige Rotterdammer verdronk Eerste Pinksterdag in een insteekha- ven in de Spaanse polder. Gistermiddag verleende te Velsen een bromfietsberijder, de heer S. B. te Krommenie, geen voorrang aan een autobus. Hij werd aangereden en zo danig gewond, dat hij tijdens het ver voer naar een ziekenhuis overleed. In Apeldoorn reed Maandagmiddag een Duitse scooterberijder uit Munster op een kruispunt tegen een autobus op. De Duitser overleed enkele uren later in een ziekenhuis. Zevenendertig Nederlandse touris ten zijn Zondag gewond, toen de auto bus, waarin zjj reisden, in Kaub a. d. Rijn een apotheek binnenreed. Nie mand van hen verkeert in levensge vaar. De bus reed een steile helling af in het stadje, toen de remmen wei gerden, waardoor de wagen een apo thekerswinkel binnenreed. Er bevon den zich in totaal 46 Nederlandse tou risten in de bus, De directeur van de toneelgroep „Co moedia", de heer Cor Hermus, is Zon dagavond. omstreeks elf uur in een rusthuis te Amsterdam, waar hij reeds twee maanden wegens ziekte verbleef, overleden. De heer Hermus heeft de leeftijd van- 63 jaar bereikt. Op 20-jarige leeftijd ontving hij zijn eerste toneelopleiding aan de school voor vocaal dramatische kunst van Cato Esser. Hij debuteerde hij Herman Heyermans in „Op hoop van zegen". Verder maakte hij deel uit van gezel schap Verkade, van het Schouwtoneel en van het Gemeentelijk Theaterbe drijf. In 1945 richtte hij de toneelgroep „Comedia" op. TNDIEl de lezer uit bovenstaand kop je zou menen te mogen afleiden, dat wij van plan zijn op deze Pinksterdrie een heidens stukje te schrijven, dan vergist hij zich Maar wij hebben ons gedurende de Pinksterdagen langs 's heren wegen bewogen en zowel aan den lijve als door middel van het ge zichtsvermogen ondervonden hoe le gioenen optrokken om een zonnefeest te gaan vieren. Nederland, mogen wij wel zeggen, heeft een bad genomen in de eerste weldadige zonnewarmte. Op zulke dagen ziet iedereen er anders uit dan anders, indien ge begrijpt wat wij bedoelen. De van nature plechtigste mensen verliezen mèt boord niettemin iets van hun waardigheid en de man, die niet zo perfect geschapen is, dat hij normaal gesproken zijn tors gaarne den volke vertoont, beweegt zich in korte broek door de woelende menigte.... En als het feest voorbij is, dan gaan ze in drommen huiswaarts, waarbij wij moesten denken aan wijlen Louis Da- vids, die eens op een meneer wees, die in het Kurhauscabaret in Scheveningen was gezeten, en toen zei: „Verbrande kop valt niet af, is het niet?" Daar zal, dachten wij, in de Pinksternacbten veel pijn geleden zijn. Wij hebben duizen den rooie ruggen geteld! Maar één ding heeft ons toch sterk overvallen. Wij zouden in ons land eigenlijk overal bordjes moeten plaat sen, waarop „Uitverkocht en vol". Als wij allemaal naar buiten trekken, kun je van de mensen, bos, strand, zee en duinen niets meer zien. Men vertelde mij, dat de badgasten in Scheveningen 2 vierkante centimeter per persoon als levensruimte hadden. Om over de Noordhollandse stranden maar niet te spreken. Maar daar kon je tenminste nog ademhalen, zij het niet veel méér! Pinksterbloemen zagen wij in massa's: allemaal klaprozen. Maar het is een heerlijk feest geweest. [71 Wat U? Met het nieuwe Amerikaanse atoom kanon. Atomic Annie genaamd, is Maandag de eerste proef genomen. Een ploeg van negen man bracht de atoom granaat in 't stuk geschut, dat vervol gens van een afstand van zestien mijl langs eletrisihe weg werd afgeschoten. Als doel diende een bosje van onge veer vijftig bomen, waarin een diesel locomotief, tanks, vliegtuigen en aller lei militaire goederen, als tenten en kleding, en verder muizen, konijnen en varkens waren ondergebracht. Gistermorgen heeft te Deventer de 41-jarige K. in de Dahliastraat zijn 73- jarige vader met een mes hevig ver wond. Het slachtoffer overleed kort daarna in een ziekenhuis. De zoon, van wie wordt vermoed, dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering heeft ge handeld is in bewaring gesteld. De Nederlandse, vijfhonderd ton metende, kustvaarder „Toos van de rederij Groeneboom te s-Gra- venhage is in de nacht van Zater dag op Zondag onder de Noorse kust gekapseisd. Hierbij zijn vijf leden van de negen koppen tellen de bemanning verdronken. Het schip was met cellulose op weg van Steinkjer naar Rochester in Enge land. Op liet moment van de rainp bevond bet zich in een gebied van vrij sterke windkracht. Waarschijn lijk is de lading gaan werken. De Toos" had met zijn lading de ha ven van Trondheim verlaten, vier zee mijlen buiten de vuurtoren van het eiland Grip ging de loods van boord en enige minuten later kapseisde het vaartuig. De ijlings te hulp snellende loodsboot kon zes leden van de beman ning oppikken. Twee van hen waren echter reeds overleden. De vier over levenden zijn m een ziekenhuis t Kristiansund opgenomen. Zij zijn bui ten gevaar. De omgekomenen zijn de kapitein B. Houwen, de eerste en de tweede machinist, alsmede twee ma- trT^ee scheepsbotsingen hebben zich voorts in het afgelopen weekend in hei Kanaal voorgedaan, beide met betrek kelijk gunstige motorschip ..Acl&mun Goodwins door het Panamese afloop. Het Zweedse werd nabij de vracht- De buitengewone warmte tijdens de Pinksterdagen heeft duizen den er op doen uittrekken. Zo waren onze badplaatsen overvuld schip „Fortune" in de grond geboord. De 38 opvarenden van de „Adaman" werden door het Britse schip „Arthur Wright" overgenomen en later op de reddingboot van Dover afgezet- Ter hoogte van Start Point kwam de Britse stomer „Dotterel" in botsing net de Noorse koopvaarder „TernfielT Deze zonk kort na de botsing. De .Dotterel" heeft de opvarenden aan boord genomen. Van Vrijdag op Zaterdag is de stand van het Nationale Rampenfonds met één millioen gulden vooruitge gaan en bedraagt thans 113,9 millioen gulden. Deze grot 3 stijging is vooral een gevolg van de stortingen door het „Netherlands Flood Relief London" met een bedrag van 80.000 pond en door de „Chaine d'honneur Radio diffu- sion et Television Francaise" met een bedrag van 11 millioen francs. EEN HOOFDARTIKEL IN DE PRAWDA, bet orgaan van de Russi sche communistische partij, behelst de voorwaarden, waarop de Sovjet- l nie bereid is, met de Westelijke mogendheden aan de conferentietafel plaats te nemen. Weliswaar wordt Churchills initiatief gesteund, maar de voorgenomen besprekingen der Westelijke Drie op de Bermuda's worden gewraakt als een voortzetting van de „onderlinge samenzwering ten koste van de Sovjet-Unie". Het is, zo meent de Prawda, kennelijk ue bedoeling, voorwaarden voor een vier-mogendbedenconferentie op te. stellen. Rusland nu wil aan zulk een ontmoeting slechts deelnemen, zonder dat vooraf enige voorwaarden worden gesteld. De Prawda ineent, dat de internationale spanning door de conferentie op de Bermuda's slechts kan worden vergroot. LIET BLAD betoogt, dat er bepaalde punten zijn. waarop alle staten, ongeacht verschillende sociale stelsels, kunnen samenwerken, zo b.v. op het stuk van vrede, uibreiding van de han del en economische en culturele sa menwerking. De USSR is te allen tijde bereid, over deze punten besprekin gen te voeren. Churchill's voorstel voor een con ferentie van vier wordt constructief genoemd, te meer, omdat de Britse staatsman niet eerst een der partijen bepaalde verplichtingen heeft pogen op te leggen. Nadrukkelijk wijst de Prawda Chur chill's suggestie voor een tweede „verdrag van Locarno" van de hand. Zolang in Duitsland militaire elemen ten, die op revanche uit zijn, vrijheid van handelen hebben en de vreedzame ontwikkeling van het land op geen enkele wijze wordt verzekerd, zullen geen officiële garanties Duitslands buurstaten de zekerheid kunnen ge ven. dat zij niet nog eens door Duitse aggressie zullen worden bedreigd. Het plan voor een verdrag van Loearno zou bovendien het verschiet openen voor veranderlijke en voorgaande com binaties en groeperingen van landen tegec andere mogendheden. Dit zou, aldus de Prawda, onontkoombaar lei den tot toespitsing der internationale betrekkingen. TE LONDEN meent men. dat de in stemming van Moskou met Churchills voorstel voor een vier-mogendheden- conferentie ten doel heeft verwijde ring te brengen tussen Londen en Pa rijs enerzijds en Washington anderzijds. De aanval op de conferentie op de Bermuda's ziet men verder als een po- rijk en Engeland tegen haar regeringen ging om de openbare mening in Frank- op te zetten. Overigens vallen er uit het artikel geen diepgaande wijzigingen in de Russische opvattingen ten aanzien van Korea. Duitsland en het Verre Oosten af te leiden. De Amerikaanse bezwaren tegen een conferntie-van- yier zullen, zo meent men te Londen in geen enkel opzicht minder worden. In Frankrük meent men. dat de de mocratische landen het vooral over twee punten eens moeten worden: is de Russische politiek welgemeend? en is het nu de tijd voor een ontmoeting der Grote Vier? Het toas tijdens de Pinkster dagen drukkend warm in het binnenland, maar ook in de bad plaatsen, waar velen verfrissing zochten. Op vele plaatsen werd 24 tot 26 gr. Celcius gemeten, in het Zuiden van ons land kwamen zelfs temperaturen van 30 gra den voor, in Frankrijk zelfs van 32 gr. In Schotland wordt het thans minder goed weer; hier zijn tropische onweersbuien en wind hozen voorgekomen. Het front, dat hier de storing ver oorzaakte, zal heden van het Westen uit ons land bereiken. Het neemt een koude luchtstro ming mee naar onze streken. Langs dit front kunnen buien, plaatselijk met onweer, voorko men. De warmte wordt voorlopig verdreven, maar morgen kun nen, als gevolg van een nieuw hogedrukgebied, dat over Enge land nadert, alweer perioden van zonnig weer worden verwacht. Doordat de wind voorlopig van zee uit blijft waaien, zal de tem- veratuur aanmerkelijk lager blij ven. De buien, die kunnen voor komen, zullen de zo vurig ver langde regen moeten brengen daür de kans hierop de komende dagen weer afneemt. Verwachting tot hedenavond. KOELER LATER OP DE DAG Warm en vooral aanvankelijk vrij veel zon, later op de dag echter een flinke afkoeling bij naar West tot Noordwest draaiende winden, plaatselijk vergezeld van onweer. WOENSDAG: Zon op 4.31, onder 20.44; Maan op 20.04, onder 3.10.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1