V.S. dreigen Zuid-Korea met intrekking van alle hulp Moskou wil gesprek van vier over Duitsland Beurzen Schadevergoeding op komst voor nazi-slachtoffers Emperor Wijzigingen en aai imboe r Indien het de oorlog voortzet Sensatie in Callantsoog hij verdeling raadszetels Poging tot sabotage van besprekingen Spaak stelt Europa voor de keus Westerling opnieuw actief Mendès-France nam opdracht aan MEI 1953 JUNI 1953 Atoomkanon naar Europa Zaterdag 30 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11730 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna EERSTE HOLLANDSE NIEUWE CONFLICT OM BESTANDS VOOR WAARDEN Eenheid of horigheid aan Amerika RTC-overeenkomst weer op de korrel Dr Lojenga voorzitter Centraal Genootschap Cornet maakt eerste Oceaanvlucht Non-stop van Pacifickust naar Parijs Dulles is teruggekeerd Oostduitse communist verklaart: Daarom werd de Rus Semjonof H. C. Versobering" het parool F 114.6 millioen in het Rampenfonds Duits-Joods blad is slecht te spreken Dl Rosenbergs worden half Juni terechtgesteld Afscheid van Mei met kou en regen WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. ML KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—«4 De» Helder Postgircnummei 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1— elk woord meet 5 cent Abonnementen per tcwar taal 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 DE SPANNING TUSSEN DE ZUIDKOREAANSE REGERING ^en de Verenigde Staten over de wapenstilstandsonderhandelingen te Panmoen- djon is uitgedijd tot een volslagen conflict. De kreet van de aanhangers van de president, dat Zuid-Korea de oorlog tegen de communisten des noods alleen moet voortzetten, wanneer de condities voor een bestand onaanvaardbaar blijken te zijn, is door Washington ongewoon scherp beantwoord. Tegelijkertijd doen bepaalde kringen in Seoel alle moge lijke moeite om de onderhandelingen te Panmoendjon te doen stranden. Met het oog daarop hebben zij de door de VN geheimgehouden voor stellen voor een regeling inzake de krijgsgevangenenkwestie stukje bij beetje bekend gemaakt. Om nu de kroon op bet werk te zetten heeft president Syngman Rhee twee van zijn naaste medewerkers op sleutel posities in het Zuidkoreaanse leger geplaatst, teneinde te voorkomen, dat de Amerikanen de steun van de tegenwoordige opperbevelhebber verkrijgen. W/AT reeds werd voorzien is gebeurd. De Verenigde Staten hebben Zuid- Korea ondubbelzinnig doen weten, dat De eerste vaatjes van de Hol landse nieuwewerden direct van IJmuiden per auto naar de Sche- veningse vishal vervoerd, waar de Scheveningse vissersvrouwen direct een proefjenamen DE Europese landen zullen Ameri kaanse satellieten worden, indien Euro pa niet binnen een jaar een hechte eenheid wordt, zo heeft Paul Henri Spaak, de leider van de Belgische so cialistische partij, verklaard in een rede op de internationale conferentie van de socialistische beweging voor een verenigd Europa te Luik. Spaak meende, dat een politieke ge meenschap de enige kans op stabiliteit voor een wankel Europa vormt. De vijandige houding van de Sovjet-Unie heeft deelneming van Duitsland aan de Europese defensiegemeenschap nood zakelijk gemaakt. Afgevaardigden uit België, Neder land, Frankrijk, Italië en West-Duits- land nemen aan de conferentie deel. Ex-kapitein Raymond Westerling or ganiseert op het ogenblik in het Noor den des lands propaganda-avonden voor de stichting S.O.S. (Steunt ont redderde staten), waarvan hij voor zitter is. Het hoofddoel van deze stich ting, welke op 5 Mei werd opgericht, is „van de goedwillende mensen in Ne derland een krachtige, buiten-parle mentaire eenheid te maken". De stich ting is wars van enig politiek streven, aldus de heer Westerling, en wil haar doel bereiken door het voeren van buiten-parlementaire activiteiten. Het accent ligt op het forceren van de na koming van de RTC-overeenkomst, voornamelijk wat betreft de hoofd clausule, welke inhoudt, dat de souve- reiniteit is overgedragen aan de Fe derale Staat van Indonesië, welke de jure nog steeds bestaat. In de vacature van dr A. Schuckink Kool uit Utrecht als voorzitter van het Centraal Genootschap voor Kinderher stellingsoorden is op de algem. verga dering benoemd dr W. J. Lojenga, ge neesheer-directeur van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Dr Schuckink Kool, die de functie van vorzitter gedurende 36 jaar heelt vervuld en om gezondheidsredenen dit werk moest staken, is benoemd tot ere voorzitter van het Centraal Genoot schap. Voorts werd naar aanleiding van een door de hoofdstedelijke afdeling mge- diende motie besloten om één der twaalf koloniehuizen en herstellingsoorden van het Centraal Genootschap te herdopen en daaraan de naam te verbinden van dr Schuckink Kool, teneinde deze wer ker voor het Nederlandse zwakke kind ook in deze vorm te eren. De nieuwe voorzitter, dr Lojenga fun geerde reeds als lid van het dagelijks bestuur van het Centraal Genootschap en was voorzitter der bouwcommissie. Onder-voorzitter bleef de heer J. J. Feringa. De overgrote meerderheid der stamhoofden in Marokko heeft zich bij de Franse autoriteiten beklaagd over het on-orthodoxe gedrag van de sultan in godsdienstige aangelegenhe den. Reeds eerder heeft een aantal hoofden geprotesteerd. DEEDS enkele malen hebben wij er op ge wezen, dat enkele stem men ook bij het stelsel van evenredige vertegen woordiging de doorslag kunnen geven. Bij de laatste raadsverkiezin gen in Callantsoog is dat wel op zeer duidelijke wijze aangetoond. Daar heeft de PvdA tenslotte een zetel veroverd door dat er op de lijst van deze partij driezevende stem meer was uitge bracht dan op de lijst van de Onafhankelijke groep. Natuurlijk denkt u,. dat wij er een grapje van maken. Er zijn im mers geen stemmen die in zeven stukjes gedeeld worden! Bij het stelsel van evenredige vertegen woordiging echter wel. Ziet u niet tegen een beetje cijferen op? Daar gaan we dan: llitgebracht werden in totaal 613 geldige stemmen. Er warqn ze ven zetels te verdelen, waardoor de kiesdeler werd vastgesteld op 87 4/7 stem. De stemmen waren over de verschillende lijsten als volgt verdeeld: CPN 64, KVP 95, PvdA 271, Onafhankelijken 183. Om voor één zetel ih aanmerking te komen, moest op, iedere lijst worden uitgebracht een totaal van tenminste tweederde van de kies deler, wat neerkomt op 65 19/28. Uit deze bere kening bleek, dat de CPN niet voor een zetel in aanmerking kwam, omdat op deze lijst 64 stemmen waren uitgebracht. De communisten kwamen dus 119/28 te kort. Daar zat dus al spanning in. De spanning zou echter tot sensatie groeien. Men ging nu immers de ze tels verdelen over de andere drie partijen. Het resultaat was het vol gende: KVP 1 zetel, rest 7 3/7 PvdA 3 zetels, rest 8 2/7 Onafh. 2 zetels, rest 7 6/7. Cr waren dus toegewe- zen zes zetels en er moest nog worden toe gewezen één zetel en wel aan de partij met het grootste overschot. Dat was in dit geval de PvdA, met een meerderhr i van 3/7 stem. Hebben we teveel geschreven, toen we het woord sen satie gebruikten? In Callantsoog heeft een partij de meerderheid behaald door het geluk kige verschijnsel, dat één van haar kiezers niet toevallig op de 27e Mei een stevige koorts had. Zoals het KVP of Onaf hankelijken een zetel kan hebben gekost, dat één van de kiezers (wellicht door Pinksterse zonne brand) maar niet naar het stembureau toog EEN straaltransportvliegtuig van het type De Havilland Cornet Ia, dat met vier turbinemotoren is uitgerust, heeft voor het eerst in de geschiedenis van de luchtvaart een vlucht zonder on derbrekingen over de Atlantische Oceaan gemaakt. Het toestel vloog van Londen naar Canada. Het was vermoe delijk voorzien van extra brandstof tanks. De tocht duurde tien uur. De Cornet zal bij de Canadese lucht macht onder meer worden gebruikt in de rol van snelle bommenwerper. Het zal nimmer bommen behoeven uit te werpen, doch moet de bestuurders van Sabre-straaljagers de gelegenheid ge ven zich te oefenen in de opsporing van snelle, hoogvliegende bommen werpers. Een DC—6 vliegtuig, dat toebehoort aan een Franse particuliere maatschap pij, heeft een afstandsrecord gevestigd, door het traject Santa Monica (Cali- fornië)—Orly (bij Parijs), ruim 9170J kilometer lang, zonder tussenlandinge a] in 20 uur 31 minuten af te legg/^van 't chakerin John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is Vrijdag te Washington teruggekeerd van zijn reis van drie weken door twaalf landen van het Nabije en Mid den-Oosten. zij alle hulp aan dit land zullen in trekken, wanneer het inderdaad pro beert. na het sluiten van een wapen stilstand tussen de Verenigde Naties en de Noordelijken, de strijd alleen voort te zetten. Aan president Syngman Rhee is medegedeeld, dat zijn leger dat van communistisch China het grootste in het Verre Oosten in dat geval ten hoogste nog twee weken zijn bestaan zal kunnen rekken. Het is nog niet bekend, hoe de Zuid koreaanse regering hierop zal reage ren. Wel heeft president Syngman Rhee naar verluidt om zijn macht over het leger te vergroten en om zijn positie in de onderhandelingen met de Verenigde Naties te versterken twee aanhangers op belangrijke pos ten in het leger geplaatst. De chef van de militaire politie, generaal-majoor Won Jang Dosk werd bevorderd tot luitenant-generaal, en kolonel Kim Tsjang Joeng, hoofd van de geheime dient, tot brigade-generaal. In de pro motie van Won zien waarnemers een maatregel tegen een eventuele Ameri kaanse poging, om de steun van de opperbevelhebber, luitenant-generaal Paik Soeng Joep, voor hun politiek te verkrijgen. Paik heeft pas een bezoek van zes weken aan de Verenigde Sta ten gebracht. Terwijl men allerwege hoopt op een gunstig resultaat van de besprekingen te Panmoendjon en in verband daar mee stipte geheimhouding in acht heeft genomen met betrekking tot de voorstellen, welke de onderhandelaren der verbondenen verleden week aan de Noordelijken hebben overhandigd, hebben Zuidkoreaanse politici, die zich sterk tegen deze plannen verzetten, de inhoud ervan reeds in grote trekken bekend gemaakt. Wat er in de afgelo pen dagen over is gepubliceerd, komt dan ook allemaal uit die koker. £JE VOORNAAMSTE afgevaardigde bü de bestandsbesprekingen, gene raal-majoor Tsjoi Doek Sjin, heeft thans alle punten onthuld, waarmee hü het niet eens is, door aan de pers vertegenwoordigers afschriften te over handigen van een brief van generaal Harrison aan de communisten. Hierin zijn vier belangrijke concessies vervat. Zo verklaart Harrison. volgens deze afschriften, dat de verbondenen hun eis laten vallen, dat Koreaanse gevan- HET HEEFT ER DE SCHIJN VAN, dat de benoeming van ambassa deur Semjonof tot boge commissaris der Sovjet-Unie in Oost-Duitsland inderdaad een belangrijke politieke achtergrond heeft. Volgens dr Wal- tber Friedrich, de voorzitter van de onder communistische invloed staande Vredesraad in Duitgldijèn'of I voedsel af en aaujgjjj]^ jat Moskou er zeer veel iiac-A.bïoeiers onder In de broedkolo*. j WpsIpIüIp er zeer veeiom mgt hun roltong de ben de meeuwen'1 «e Westelijke Grote J£p te zuigen. 'en andere zich rmaiige Reicb. Dit Je benoeming van et officiële Oost genen, die niet naar huis terug willen, onmiddellijk na het sluiten van een bestand moeten worden vrijgelaten. Ook stemt hij in met verlenging van de periode, waarin de weigerachtige gevangenen onder de neutrale com missie zullen staan; de gehele krijgs gevangenenkwestie zou namelijk wor den overgedragen aan een politieke conferentie en zonodig aan de Alge mene Vergadering der VN. Verder aanvaardt hij de eis. dat de neutrale commissie haar besluiten met meer derheid van stemmen zal nemen. Ten slotte stelt hij voor, dat slechts India gewapende troepen naar Zuid-Korea zal zenden voor toezicht op de gevan genen. Ondanks dit felle Zuidkoreaanse verzet heerst er in hoge diplomatieke en militaire kringen te Seoel zeer veel optimisme met betrekking tot de kan sen op een spoedig accoord. De onder handelaren komen Maandag weer bij een, nadat de Noordelijken een week gelegenheid hebben gehad, Harrison's voorstellen te bestuderen. De leider der Franse radicale partij, Mendès-France, die Donderdag door president Auriol werd uitgenodigd, een nieuwe regering samen te stellen, heeft gisteravond medegedeeld, dat hü de opdracht aanvaardt. Mendès- France geldt als een voorstander van versobering. In een verklaring voor de pers be loofde Mendès-France meer tranen dan vrolijkheid als hij premier zou worden. Er zou harder moeten wor den gewerkt en meer belasting be taald. Sinds de laatste opgave is driehon derdduizend gulden binnengekomen bij het Nationale Rampenfonds. Het to taal-bedrag is nu f 114,6 millioen. rvE onderwijsvernieuwing, waarover wij gisteren enige opmerkingen maakten, is niet uitsluitend een kwes tie van frisse ideeën en van durf om ze uit te voeren. Zij is bovendien een zaak van geld. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft onlangs in de Tweede Kamer, toen hij sprak over een motie van mevrouw Fortanier-de Wit, uit de doeken gedaan, dat het Rijk bij dat onderwijs héél wat moet bijpassen. Nu al, terwijl er beslist te weinig scholen zijn, alsook te weinig leerkrachten, waarbij we het probleem van de salariëring van alle leerkrach ten en van hoogleraren voor het ogen blik onbesproken laten! Wij willen er alleen van zeggen, dat men over een goed stuk idealisme moet beschikken om zich vandaag de dag tot de opvoe ding van de jeugd aangetrokken te voelen. Het systeem, waarnaar wordt gewerkt, speelt hierin uiteraard geen rol. Trouwens, het is een bekend feit, dat alle intellectuelen in het hoekje zitten waar de slagen vallen. Het onderwijs- debatje naar aanleiding van de boven genoemde motie heeft dit opnieuw in alle scherpte duidelijk gemaakt. Want de minister deed de toezegging, dat universitaire studiebeurzen eerlang op grote schaal ter beschikking zullen worden gesteld. Wie hieruit afleidt, dat de kansen op universitaire studie voor de minder- vermogende klasse zullen stijgen, ver gist zich. De opmerking van mr Cals betekent, dat de groep van onze be volking, welke vroeger haar kinderen zij het ook toen vaak met grote of fers kon „laten studeren", zeer sterk is ingekrompen. En het is volkomen scheef, dat een abnormale belasting druk de ouders verhindert hun kinde ren te geven, wat zij zelf vroeger wèl ontvingen. Hier is sprake van regel recht verpauperen. De fiscus slokt het geld op en de Staat stelt de kinderen tot studeren in staat. Ziedaar een onzinnige toestand, waar in vele intellectuelen en middenstan ders zijn geraakt. En degenen, die met vooruitziende blik bereid waren studie, verzekeringen af te sluiten of spaar- brieven te nemen, hebben inmiddels al lang begrepen, dat de daaruit voort vloeiende bedragen op geen stukken na voldoende zijn om de kinderen de opleiding te geven, waarvoor zij de ca paciteiten bezitten. Deze situa- tie is inderdaad onhoudbaar. I/J JJET YVestduitse kabinet heeft met al gemene stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, dat een schadevergoe dingsregeling ten behoeve van slacht offers der nationaal-socialistische ver volgingen inhoudt. Het zal zo spoedig mogelijk aan de Bondsraad worden voorgelegd. De Bondsregering zal er naar streven, dat het nog in de lopen de zittingsperiode door de wetgevende organen wordt afgedaan. TELEVISIE-SECTIE van de V.A.R.A. zal in de uitzending van 3 Juli het toneelstuk „Emperor Jones van Eugene O'Neill op het scherm brengen. De auteur, die zich tot nu toe sterk verzet heeft tegen een tele visie-bewerking van zyn stuk, heeft daartoe eerst zijn toestemming verleend na dat hij uitvoerig was inge licht over de opzet en het niveau van de televisie- uitzendingen in ons land De uitzending komt tot c,PKel. stand in samenwerking met-' °e de Rotterdamse Come die,™' wikken die het stuk voor het vol- P vochtige gende seizoen op haar re- z te bloeien pertoire heeft gezet, en de entil /ormt Rotterdamse diergaarde met kleine „Blijdorp". Meer naai Het stuk, dat de nachte- eraket mei lijke vlucht door de rimboe >zlge blaai van een versloten neger- kelig loog keizer behandelt, zal nl. i! en dicht- ranonkeN eivormige vaarboven ,e bloem- bloempjef iloempjes. ,i het drij- .eer spitse, ggen weer 'soog tref- .1e harle- Iruid, een kte blade- koekoeks- oer.iblaad- driekleur'g de stekel- Zaterdag Zondag 30 Mei 31 Mei Maandag 1 Juni Dinsdag 2 Juni 19.00 Zaterdag 6 Juni 19.00—20.00 Dinsdag 9 Juni 19.30 Vrijdag 12 Juni Zaterdag 13 Juni Zaterdag 20 Juni 19.30 Marinecantine: Operette Genoegen). eilanden, op een MOOC-sociëteit: Contacta dit stuk speelt. C.J.M.V.-gebouw: Instuifavjan een boa moe- Texeltocht I.V.A.O. afd. In„ maar Blijdorp's voor deze spe- genheid niet im- noeg, waarop de van Blijdorp on- aanbood een gro- Avondvierdaagse (tot en n,(aar te laten ko. Juttermarkt (tot en met 4.3 diezelfde dag Helderterrein: voetbalwedie71 telegram naar rika, waar een Straatcollecte Ned. Roode igers van de dier- Museum: Korte voordracl» poema's uit is. H.R.C.-terrein: Fancy-Fai; verzoek of hij de j r, week een boa wil Marinezwembad: ZwemkHn een meter gf W.b.U. V. Museum: Verg. Sierduivetf0' „Emperor l worden gespeeld Raadhuis: Schilderijen-ten Sterman, bekend 28 Juni). zijn creatie van Rialto-plein: Youth for Cl*™,. ^alkê r Smithers is Kees Volgens Benjamin Welles, Parijse correspondent van de New York Timës, zullen de strijdkrachten van de Noord- atlantische verdragsorganisatie in Europa het eerst het nieuwe Ameri kaanse atoomkanon krijgen. De r.ieuwe met atoomartillerie uitge ruste bataljons zouden eind 1953 of be gin 1954 voor dienst bij de Amerikaan se troepen van de NAVO-strijdkrach- ten naar Europa worden gezonden. Het besluit was genomen door de Amerikaanse commissie van stafchefs. Dit is een bewijs, dat de regering van Eisenhower de verdediging van West- Europa nog steeds als de sleutel voor de veiligheid van de vrije wereld be schouwt. aldus Welles. Voorshands zullen alleen Amerikaan se strijdkrachten in Europa met het nieuwe wapen worden uitgerust. Men hoopt tegen het eind van het jaar ver scheidene bataljons artillerie ervan te hebben voorzien. Het Engelse en het Franse leger zullen het wapen voor lopig nog niet krijgen. Het echtpaar Julius en Ethel Rosen- berg, dat wegens atoomspionnage ten bate van de Sovjet-Unie ter dood is veroordeeld, zal op grond van een be slissing van rechter Kaufman in de week van 15 tot 21 Juni op de electri- sche stoel in de Sing Si.ig-gevangenis te New York worden terechtgesteld. Het is de vierde maal. dat Kaufman een datum voor de executie bepaalt. Het echtpaar is in Maart 1951 in eerste instantie veroordeeld. ARRESTATIES IN ISMAILIA De Egyptische politie heeft Vrijdag ochtend te Ismailia dertien personen aangehouden, die als „gevaarlijk voor het openbaar welzijn" werden be schouwd. De gearresteerden zijn op transport gesteld naar Cairo, vanwaar het bevel tot de aanhouding was ge geven. Kort nadat deze beslissing bekend werd gemaakt, publiceerde de Berli- ner Algemeine Wochenzeitung der Ju- den in Deutschland, het weekblad der Joodse gemeenschappen in Duitsland, een artikel, waarin een scherpe aan val werd gedaan op de bondsregering. Deze werd ervan beschuldigd, dat zij het tot stand komen van een regeling voor de schadeloosstelling der door de nazi's vervolgde Joden slepende hield; ook werd de eis gesteld, dat er onver wijld vijfhonderd millioen dollar voor uitkering aan de benadeelden beschik baar zou worden gesteld. Steeds groter wordt het aantal vluchtelingen, dat uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn komt. Velen vragen eerst om eten en dan om inschrijving als politiek vluchteling. Dit jaar zijn reeds 550 Joden naar het Westen ge komen. De storingsfronten van een de pressie, die gistermiddag over Zuid-Noorwegen trok, hebben ook hier regen en veel bewol king gebracht. Eerst gisteravond begon het op te klaren, waarbij de wind naar het Noord-Westen ruimde. Het zomerse weer, waarvan wij gedurende de feestdagen en het begin van de week nog konden genieten, zullen wij spoedig zijn vergeten. Mei zal zich in deze laatste dagen nog weer even van de gure en koude kant laten zien, zoals zij dat ook in de eerste helft van de maand heeft gedaan. Voorlopig zamet winden tussen VVest en Noord-West nog koude lucht worden aangevoerd. Vandaag passeert opnieuw een regengebied ons land en ook morgen is de kans op enige regen of buien nog groot te noemen, van de Oceaan naderen nieuwe depressies de Britse eilanden zo dat het wisselvallige weer aan- noudt. De temperatuur blijft voor at overdag voor eind Mei be neden normaal. Verwachting tot hedenavond u KOUD WEER Ved bewolking en tijdelijk enige regen Mat,ge tot krachtige wind tussen West en Noordwest Wei- ZONnAr derinp in temperatuur 9nz.Q M Zon op 4-27- ondei ;JA49A op 23.48, onder 6.27 2nw M Zon op 4 26- onder 20.50, Maan op onder 7.49

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1