giro kent nog slechts favorieten: koblet en twee coppi R.K. muziekconcours in Heerhugowaard Wielerjiampioe nschappen voor amateurs in tien provincies DFC dwong Volendam kostbare 2-2 af in enerverende strijd Enthousiast Veendam maakte het ZFC lastig Wim van Est verloor terrein Wagtmans moest opgeven Krijn Post, sterkste amateur van Noord-Holland Eisenhower en Taft zullen samenwerken Zwarte dag voor Nederlandse equipe DE NEDERLANDSE RENNERS hebben in de achttiende etappe van de Ronde van Italië geen rol van betekenis kunnen vervullen. Bij het verschrikkelijke duel dat Koblet en Coppi in de Dotemieten ontke tenden, verloor im van Est vele minuten, ook al omdat hij vijfmaal met te enthousiaste toeschouwers in botsing kwam. De kopman van de Nederlandse ploeg werd 33e, met een achterstand van niet minder dan 5 minuten op de grote favorieten Koblet en Coppi en het gevolg was dat hij naar de elfde plaats in het algemeen klassement afzakte. Tot overmaat van ramp heeft Wagtmans de strijd gestaakt en kwamen cuykerbuyck en Dekkers na het sluiten van de controle binnen. Een zwarte dag dus voor de Nederlandse ploeg, nadat Wim van Est zich aterdag nog zo goed had geweerd en met slechts weinige seconden achterstand op de winnaar Monti als negende arriveerde. Suykerbuyck en Dekkers arriveerden te laat Courses te Alkmaar Nederlandse volleybal zege op België LIKDOORNS BKS Zwaar parcours eiste veel uitvallers Roemeens protest bii VS 1 JUNI Puntenverdeling gaf de verhouding goed weer Tussen negenduizend mensen Wijdbroeken steeds in buitenspelval Onrust in Oost-Duitsland Militaire besprekingen te Athene Waardige viering vijfenveertigjarig bestaan „Hou en Trouw Weinig interesse bij jongere generatie MAANDAG 1 JtM 1953 HET WAS Zondag een zware berg etappe welke de renners moesten „ne men". Het was de z g.n. Dolomieten etap pe. waarin niet minder dan vier cols moesten worden overwonnen. Het tem po aan de Misurina maar matig, nau welijks 22 km/u. Bij de afdaling kon Volpi, een van de oudste deelnemers, echter een voorsprong nemen te Corti- na d'Ampezzo bedroeg het verschil met een groep van 33 man. waarbij alle cracks, zelfs meer dan drie mi nuten. Maar nu was de tweede klim naar de Falzarego aan de beurt. De groep aohtervolgers werd eerst tot twaalf man gereduceerd, daarna tot acht. te weten Coppi, Koblet, Fornara, Louis Bobet, Carrea. Ockers en Colet to. Volni reed nog steeds alleen, maar in de bovenste lussen zaten de jagers hem toch dicht op de hielen. Dit was het werk geweest van Coppi, die 2 km voor de pasovergang 'n energieke aan val had ingezet waarbij alleen Koblet en Fornara hem hadden kunnen volgen. Dit trio ging 30 seconden na Volpi over het hoogste punt van de col. Op 1 minuut volgden Bobet en Ockers, op 3 min. 5 sec. Carrea. op 1 min 50 Schaer en Coletto, op 2y} minuut Wim van Est Bartali en een vrij groot groepje. Het ging nu 700 meter om laag. Koblet wist Coppi en Fornara van zich af te schudden en stormde Volpi voorbij. Te Andarz in de diepte van het dal. had hij 0,5 minuut voor sprong op Coppi en Fornara, 45 sec. op Volpi 1,5 min op Bobet en Carrea. Koblet was thans in zijn element. En hij was ook in topvorm, hetgeen hem in staat stelde om op het vlakke, af en toe flauw stijgende stuk Arabba nog wat verder uit te lopen op zijn concurrenten. Bij de bevoorrading van laatstgenoemde plaats lag hij meer dan twee minuten voor op Coppi en Forna ra, 4 min 20 op Bobet. Ockers en Car rea". 4 min 45 op Coletto en Gismond! en rond 5 minuten op Bartali en Mag- ni. De strijd tussen de grote heren was nu in alle ernst ontbrand. Koblet ving nog steeds alleen rijdend, de klim aan naar de ton van de derde col. de Por- dio, terwijl Fausto Coppi er niet in slaagde van Fornara los te komen. Toch wisten de twee Italianen hun achterstand iets te verminderen, en bii de pasoversang was de positie: 1 Koblet op 1 mjn 15 sec. Copoi. op 1 min. 20 sec. Fornara en op 4 min. 36 Bartali en VolpL Bij de afdaling kon Koblet, die dit onderdeel van de kunst even goed be heerst als de virtuoos Magni, zijn voor sprong nogmaals op ruim twee minuten brengen. Maar hij maakte een grote fout doordat hy in zijn ijver om het verschil met Coppi zo groot mogelijk te maken, weigerde zich te laten bevoor raden. Dit wreekte zich bij de bestij ging van de vierde col. de Stella, waar de sneeuw aan beide kanten van de weg opgehoopt lag en een koude wind woei. Toen bleek de Zwitser niet over vol doende reserves te beschikken om de tegenaanval van Fausto Coppi te pa reren. Fausto joeg naar boven in zijn beste stijl en halverwege de pasover gang had hij de Zwitser al ingehaald. Een korte, furieuze kamp volgde, toen moest Koblet zijn rivaal laten gaan die op de pas i.5 minuut voorsprong noteerde- Koblet kreeg nog gezelschap van Fornara en met ruim vijf minuten achterstand volgden Bartali en Defilip- pis. De Zwitser gaf zich echter niet ge wonnen. Hij stormde de zigzagbochten door omlaag, reed Fornara van zijn wiel en maakte jacht op Coppi. Het werd een ware poursuite-race waarin Koblet elke kilometer enkele seconden won totdat hij de danig verraste en geïmponeerde Fausto 14 kilometer voor de finish achterhaalde. Samen gingen ze op Bolsano af waar de eindspurt de beslissing moest brengen. En hier toon de Coppi zich duidelijk de snelste want met drie lengten voorsprong ging hij het eerst over de streep. 1. Coppi (It.) 5.19.29: 2. Koblet (Zwit.) z.t.; 3. Fornara (It.) 5.23.25: 4. Zampini (It.) 5.26.52 5. Bartali (It.) z.t.; 6. Defilippis (It.) 5.28.23; 7. Rossel- lo (It) 5.28-55; 8. Ockers (Belg.) z.t.; 9. Giudici (It.)z.t.; 10. Barozzi (It.) z.t. Wim van Est werd zoals gezegd 33e in 5 uur 34 min. en Roks 34e in dezelf de tiid. Van Breenen wérd 64e in 5.41.32. Na de sluiting der controle ar riveerden te Bolzano van Steenbergen (B.), Gyselinck (B.), Coste (Fr.). Suy kerbuyck (Ned.) en Dekkers (Ned.) allen in 5.55.50 en Annibale Brasola (It.) in 5.56.50. Algemeen klassement: 1. Koblet (Zwits.) 107.07.34; 2. Coppi (It.) 107.09.33 3. Fornara (It.) 107.14.10; 4. Conterno (It) 107.20.52; 5. Bartali (It.) 107.20-53: 6. De Santi (It.) 107.22.38; 7- Roma (It.) 107.24.11; 8. Magni (It.) 107.2454: 9. Ockers (B.) 107.2603; 10. Vincenzo Rossello (It.) 107,26.36; 11. Van Ést (Ned.) 107.27.07 57. Roks (Ned.) 108.29.42: 75. Van Breenen (Ned. 108.50 25. Kaasstad-prys: 1 Quadrupes (J. de Vlie ger), km-tijd 1.34.8; 2 Queen Bonnie; 8 Qul Sult. W. f 1.70, P. f 1.20, 1.30, 4—, K. f 2.20, CC. f 3.40. Kaasdragers-prijs: 1 Milly Dynamic (A. A. Borst), km-tijd 1.30.3; 2 Prof. Heny; 8 Palysler. W. f 4.40, P. f 2.50, 2.30. K 8.70, CC. 3.90. Waag-prljs: 1 Ria Olivler (K. Kramer), km-tijd 1.33.6; 2 R. Petrosla: 3 Redloff W. B. W. f 3.60, P. 1.20, 1.20 en 1.20, K. 7 60, CC. 4. RuitertJes-prtJs: 1 Our Volann (J. van Dooyweerd), km-tyd 1.30: 2 O. Brewer; 3 Odysseus K. W. f 3.30. P. 1.70, 2.10, 2.30, K. 14.90, CC. 7.50. De Hout-prijs: 1 Marry Simons (J. Hart), km-ttjd 1.26; 2 Narciso van Zora; 3 New Spencer. W. f 4.—, P. 1.40, 1.30, 1.30, K. 10.—, CC. 5.90, Singels-prijs: 1 Nevada L. (T. A. v. d. Veen), km-tijd 1.28.6; 2 Nors B.; 3 Me Heny. "W. f 2.70, P. 1.40, 1 50, K. 3.70, CC 3 Molen-prijs: 1 Nonnle 6». (P. A. Stroo- per), km-tijd 1.26.9; 2 Louis FH.; 3 Nike van Hollo. W. f 4.30, P. 1.50, 1.50, K. 3.80, CC. 4.50. Vrijheids-prijs: 1 My Darling (J. P. Assendelft), km-tijd 1.27.3; 2 Larrikin; 3 Guy Hanover. W. f 2.40. P. 1.30, 1.80, 2.30, K. 10.—, CC. 4.—. In de Ahoyhal te Rotterdam werden de Interland-volleybalwedstrijden gespeeld tussen Nederland en België, dames en heren. De Nederlandse dames wonnen met 3-1 (15-13, 15-9, 17-19, 15-6). Het Ne derlandse herenteara zegevierde met 3-2 16-15, 15-8, 11-5, 15-8, 15-12). Weg met onhandige llkdoornrlngen en ge- raarlfjke scheermesjea. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg la Sü seconden. Eeltptekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillend* benzocalne. Een fleaje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van L 1.86 b-spaert U veel ellende. (Advertentie, Ing. Med.) HET KAMPIOENSCHAP van Noord-Holland werd dit jaar niet in de vorm van een ronde door de provincie verreden. Dit keer diende de Wijde Wormer als slagveld. Krijn Post, de stevige jonge renner uit Nieuw Vennep, is er weer in geslaagd het provinciaal kampioenschap te winnen en wel op overtuigende wijze. Want Krijn Post gaf tijdens deze 176 kilometers door het Zaanse polderland de toon aan. Krijn Post speelde de eerste viool en met hem z'n club „De Bataaf" want de drie eerstaankonienden, die meer dan 100 km op kop reden, waren alle drie Batavieren. Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaal was overigens best vertegenwoordigd bij de eerste tien, want Mannaart uit Krommenie eiste de vierde plaats voor zich op, Ottenbros uit Alkmaar werd vijfde, Blauw uit Zaandam zevende, Edelenbosch uit Enkhuizen klasseerde zich achtste en De Ruiter uit Beverwijk sloot het eerste tiental af. In deze zware course kwamen slechts zeventien van de honderd renners door de finish. Krijn Post begon ln het begin van deze lange en beslist zeer zware course (11 rondes van ruim 16 km) al vuurwerk af te steken, samen met Piet van Roon, die echter vrij spoedig van het strijdtoneel verdween. De renners kwamen weer bij elkaar. Maar kort daarna en wel in de vierde ronde gaf deze taaie en ietwat bon kige doorzetter opnieuw het sein tot een slagwisseling, die de inleiding zou wor den van de grote „slag". Deze viel nog voordat de renners vijf keer rond waren geweest. Post, Tonny Feeters, Kempff en Van Diemen waren weg en namen al spoe dig enige minuten. Een ander groepje zette de achtervolging in, maar werd sius (kampioen van Friesland), Leeuw arden. NOORD-BRABANT en ZEELAND. 1 De Bruijn (kampioen van Noord-Bra bant), Roosendaal; 2 Oomen. Etten; 3 De Jongh, Made; 4 Verhelst (kampioen van Zeeland), Axel; 5 Roovers, Etten; 6 De Waal. Groenendijk; 7 Timmer mans, Den Bosch; 8 Emmen, Raams- donksveer; 9 Van der Weijer, Rips; 10 Weterings. Raamsdonksveer. De uitslagen van de wielerwedstrij den, welke om de provinciale wielren- titels werden gehouden, luiden: NOORD-HOLLAND: 1 K. Post, Am sterdam, 4.47.59; 2. T. van Diermen, Doorn, op 100 meter; 3 C. Kempff, Am sterdam, op 86 meter; 4 A. Manaart, Krommenie, met vier minuten achter- Stand: 5 J. Ottenbro3, Alkmaar; 6 A. van Boekei, Amsterdam; 7 C. Blaauw, Zaandam 8 D. Edelenbos, Enkhuizen; 9 P. Luijks, Halfweg; 10 D. de Ruiter. Amsterdam. ZUID HOLLAND. 1 H. Scholten, Den Haag; 2 C. H. Plamsyer, Voorhout; 3 S. Verhoef, Rotterdam; 4 M. Vink, Rotter dam; 5 C. Hamelink, Den Haag. UTRECHT en GELDERLAND. 1 Kloosterziel (kampioen van Gelderland) 2 E auw (kampioen van Utrecht), te Utrecht; 3 Van den Broek, Breukelen, 4 Stolker, Zuilen; 5 Roelofs, Arnhem; 6 Van Asch, Soest; 7 Van Ingel, Zui len; 8 De Rept, Soest; 9 PardoeT. Hedel; 10 Sweerutf, Hattem. GRONINGEN, FRIESLAND. DREN TE en OVERIJSEL. I Mik (kampioen van Groningen), Oude Pekela; 2 War- ta, Groningen; 3 Wiltjer. Middelstum; 4 De Roo (kampioen van Drente), Em men; 5 Biel, Gieterveen; 6 Nijmeyer (kampioen van Overijsel), Hengelo; 7 Nieuwenhui», Wierden; 8 Van den Heu vel. Hengelo; 9 Rodel, Borne. Op één tonde: 10 Nijkamp, Zwolle; 13 Chari- De voorzitter van de Republikeinse partij in de Ver. Staten, Leonard W. Hal! heeft gezegd, dat Eisenhower „in het vervolg hand in hand zal samen werk" met senator Taft en de repu blikeinse afgevaardigde Martin. Zij zullen op die wijze een voorbeeld ge ven van werkelijke republikeinse een heid". Roemenië heeft bij de Verenigde Sta ten geprotesteerd tegen het feit, dat de eerste secretaris der Roemeense legatie te Washington, Christache Zambeti, uit het land is gezet. Zambeti had gepoogd, een tot Amerikaan genaturaliseerde Roemeen door chantage tot spionnage te pressen. weer door het peloton opgeslokt. Dit pelo ton dunde inmiddels uit en de wedstrijd kreeg ongeveer het karakter van een massale afvalrace. In de zesde ronde worstelde zich een groepje van acht man uit het peloton los. Het waren Van Bockel uit Amster dam, Blauw uit Zaandam, Eelsing uit IJmuiden, die later weer afviel, de taaie Ottenbros uit Alkmaar, Luijk uit Half weg, Mannaart uit Krommenie, De Rui ter uit Beverwijk en Edelenbosch uit Enkhuizen. Maar het eerste groepje, waar in Tonny Peeters het slachtoffer werd van een lek bandje, draaide beter en de voorsprong op de acht groeide gestadig. Na iedere ronde wees onze chronometer een groter verschil aan en het werd uit eindelijk meer dan vier minuten. Eelsing staakte de strijd bij de achtervolgers maar de andere zeven bleven volhouden, met Inspanning van alle krachten. Krijn Post wilde het niet op een eind spurt aan laten komen. Kort voor de finish demonstreerde hij met enige ste vige pedaaltrappen z'n meesterschap en liep van de twee anderen weg. Met 8 sec. voorsprong ging hij opnieuw als kam pioen over de streep en nam kort daarna uit handen van John Stol namens de sportcommissie van de KNWTJ een plak in ontvangst. Van Diemen uit Uithoorn spurtte Kempff uit Amsterdam van z'n wiel en werd tweede. Vier minuten en 44 sec. later arriveerde Mannaart met enige voorsprong op de overige achter volgers. Het sprintje van dit groepje werd gewonnen door good old Ottenbros, die dus vijfde werd. De totaaluitslag was: I K. Post (Nw Vennep) in 4 uur, 47 min. en 59 sec.; 2 P. van Diemen (Uithoorn); 3 T. Kempff (Amsterdam); 4 op ruim vier minuten A. Mannaart (Krommenie); 5 J. Ottenbros (Alkmaar); 6 A. van Boc kel (Amsterdam); 7 C. Blauw (Zaandam); 8 D. Edelenbosch (Enkhuizen); 9 T. Luijk (Halfweg): 10 D. de Ruiter (Beverwijk): II C. Broers (Wognum): 12 P. Splinter (Ankeveen); 13 D. Bes (Haarlem): 14 P. Hooiveld (Wervershoof); 15 C. Rabe (Amsterdam); 16 N. Vasseur (Hilversum) en 17 M. Delmonte (Aalsmeer). Deze laat ste twee hadden een ronde achterstand. De nieuwelingen reden 64 km als se lectiewedstrijd voor de kampioenschappen te Zandvoort. Er werd dapper gestreden maar van de honderd bleven er ook hier niet veel over. Talrijke Jonge coureurs moesten het hoofd bulgen in deze zware course. De uitslag was: 1 A. Teijsse (Am sterdam) in 1.39.55; 2 J. Vennik (Krom menie); 3 J. Wuurman (Amsterdam); 4 J, Buis (Overveen); 5 F. Braat (Aals meer); 6 G. Cornelisscn (Halfweg); 7 T. V. d. Valk (Amsterdam); 8 A. Hoek (Am sterdam); 9 H. Böhne (Amsterdam); 10 J. Groot (Beverwijk); 11 J. de Vries (Zaandam); 12 G. Schoen (Zaandam). Jirn» in het land, Feest aan alle kant. 't Visterslepioen Heeft weer het seizoen, 's Morgens, dag voor dauw Ziewij man en vrouw Ah een karavaan Naar de sloten gaan. Snoeren, pierenbak, Leefnet, crliepak. Prooiand vo&r twee, Alles sleept men mee. Aan de waterkant. Hengels in de hand, Steen zy zij aan zij, Zij zowel als hij, ln een lange rij Ttcend naar omlaag, Of de dobber traag Of rlug onder schiet In de snelle vliet. Regen, zonnesteek, Niets brengt hen van streek, Uren staan ze daar, Wachtend, wachtend maar Op een snoek of baars Of een ouwe laars. Ha. alweer een stoot! Hengel op... haak bloot Eindelijk naar huls. Mc stookt het fornuis, Visje in de pan Sist zijn zwanenzang JABSON ZFC u gisteren in Veendam wel tot de ovrtuigtng gekomen dat het noordelijk voetbal toch wel op een ietwat hoger peil staat dan men had verondersteld. Want een zeer enthousiast en hardwerkend Veen- dam heeft ZFC kranig partij gegeven en de 2-2 uitslag gaf de verhouding zeer jnlst weer. In de eerste phase van de strijd wogen belde elftallen tegen elkaar op. ZFC was technisch beter, maar het vlammende enthousiasme van Veendam sprak ook een woordje mee. Toch kon ZFC reeds na 12 minuten juichen toen Driehuis hard ln de rechterhoek schoot en de doelman de bal niet onder contróle kon krijgen, waar door bet leer ln het net verdween (0-1). Veendam liet zich echter niet ontmoedi gen en talrijke aanvallen bezorgden de Zaandarr.se defensie, waarin spil Kuiper uitblonk, duizend en één moeilijkheden. Toen doelman Lust geblesseerd was ge raakt hij bleef onder de lat staan leek ZFC Iets van haar stuk gebracht. Veendam buitte dit uit, ontketende een offensief en na een fraaie combinatie maakte Snijder gelijk. Twee minuten daarna had Veendam weer succes, nu was het De Vries, die de rood-witte verdedi ging aan het wankelen bracht en fraai scoorde (2-1). jit Hf ~»V ».f (Van één onzer redaceuren) VOLENDAM is op weg naar de eerste klasse op DFC gestuit. De ver. wachting. dat de sympathieke wijdhroeken in eigen omgeving de weinig overtuigend kampioen geworden Dordtenaren naar een beschei. den nederlaag "zouden schieten, is niet uitgekomen. De olendammers moesten zelfs tweemaal tegen een achterstand cp kijken en liepen keer op keer zo naief in het Dordse buitenspelvalletje, dat de machtige aanhang er schier moedeloos van werd. Het lièhte vehloverwicht werd dan ook niet voldoende in doelpunten uitgedrukt. Tsch waren de felle roodwitte gasten met de 2—2 tenslotte kennelijk buitengewoon tevjeden. caat en Van Bruggen en de rijzige spil Van Dam een hechte defensie bezit, In de voorhoede moest het voornamelijk komen van midvoor Van Es. een terrier, die alles probeert en daarbij opvallend goed werd gesteund door de handige rechtsbuiten De Jong. Bij Volendam lukte het niet zo best, deze keer. De voorhoede trok fraaie figuren op d# grasmat, maar aan afwerken kwam men tegen de ferm trappende en ingrijpends roodwitte achterhoede maar zelden toe. En in de achterhoede kwamen spil Klepper en vooral ook rechtsback Kar- regat niet aan hun normale vorm. Er werd dikwijls geweifeld met ingrijpen. We hebben zelden een wedstrijd ge zien, waarin een ploeg zo op buitenspel speelde als DFC in Volendam. Keer op keer stonden viif oranjehemden me ters achter de DFC-defensic. Voor een scheidsrechter als de heer Bronkhorst was dat echter gesneden koek, Volen dam had er kennelijk geen kaas van ge geten en toen de eigen achterhoede het spelletje wilde nadoen kwam DFC aan het tweede doelpunt. DFC nam reeds na tien minuten de leiding, toen Klepper een hoge bal ver keerd time-de en Van Es een vrij veld voor zich kreeg. Na de thee, toen het promotievuur pas recht oplaaide, bracht Koning na een gave aanval de ploegen weer in evenwicht, doch kort daarna slipte Van Es opnieuw alleen naar Kei zer. De doelman brak wel het schot, doch de meegelopen De Jong zag daar na een leeg doel (1—2). Volendam viel opnieuw heftig aan en op zeer fraaie wijze knikte tien minu'en voor tijd Tol een hoge voorzet uit een zwerm verde digers in de touwen. De neutrale toe schouwer kon met die 22 wel vrede hebben. HET IS DAAR op het intieme, door een negenduizend samengepakte to- schouwers omzoomde veld geen grote strijd geworden. Enerverend we! DFC bleek te beschikken over een homo geen team, dat met een knappe doelman als Liefaard, kundige backs als Advo- In de tweede helft trok ZFC direct van leer, maar de op volle toeren draaiende Veendam-defensle bleef de situatie voor lopig meester. Veendam zag een kans op een overwinning en de thuisclub kwam keer op keer tot gevaarlijke attaques. On geveer 20 minuten voor het einde kon ZFC de gelijkmaker scoren. Na een snelle aanval plaatste Klaassen de bal feilloos achter doelman Löhr (2-2). Beide elftal len streden nu voor het winnende doel punt Prijs leek te scoren maar volgens de scheidsrechter was de bal de doellijn niet gepasseerd. Zowel doelman Lust als z'n collega van Veendam kregen nog enige gevaarlijke ballen te verwerken, maar beide keepers lieten zich niet meer ver. schalken. In verscheidene Oostduit.se industrie centra is gestaakt uit protest tegen de Onlangs verhoogde productienormen voor de arbeiders. Voorts heeft kortelings in Prenzlau (Oost-Duitsland) een eenheid van de volkspolitie gemuit wegens het intrek ken van verloven en de verzwaring van de dienst Ruim vijfhonderd man van alle rangen en standen zijn gearres teerd door de veiligheidspolitie. Ook zijn in Zittau acht officieren van de volkspolitie gevangen genomen wegens levering van wapenen aan een verzets organisatie in Tsjechoslowakije. Militaire vertegenwoordigers van Griekenland, Turkije en Joegoslavië komen Dinsdag te Athene bijeen voor besprekingen over de verdediging in het oostelijk deel der Middellandse Zee en op de Balkan. Op deze wijze begint de nauwe samenwerking tussen de drie landen, die in het onlangs ge sloten vriendschapsverdrag wordt om schreven. TER GELEGENHEID VAN HET 45-JARIG BESTAAN van de R.K. Fanfare „Hou en Trouw" te Heerhugowaard, werd het Bondsconcours van de R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord-Holland aldaar gehouden. Om elf uur had ten raadhuize de officiële ontvangst plaats door het gemeentebestuur, waarbij o.a. tegenwoordig waren het hoofdbestuur van de R.K. Bond, het uitvoerend comité, voorzitters en dirigenten der deelnemende verenigingen. Burgemeester B. Sutman Meijer feliciteerde de jubilerende vereniging „Hou en Trouw", welke al vijf en veertig jaar lang een vooraanstaande plaats in het gemeen schapsleven had ingenomen. Spr. memoreerde ook de grote verdienste welke de heer F. v. d. Linden zich als stuwkracht voor „Hou en Trouw" had verworven. Als blijk van waardering averliandigde hij de heer v. d. Linden namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud, bestemd voor het corps. De voorzitter van de bond de heer Landsdaal, dankte burgemeester en ge meentebestuur van Heerhugowaard voor de ontvangst. Spr. vond het jammer, dat de na-oorlogse periode zich ken merkte door een geringe belangstelling van de jongere generatie voor de prac- tische beoefening van de blaas-instru- menten. men moet het nog te veel van de oude kern hebben. Spr. hoopte dat dit in de toekomst moge veranderen. De voorzitter van het uitvoerend co mité de heer F. v. d. Linden bracht dank aan het gemeentebestuur en wel ook zeer speciaal aan de gulle financië le steun van de middenstand en geheel de burgerij, waardoor het mogelijk werd dit concours te houden. Aan de mars-wedstrijd werd deelge nomen door acht, en aan de tambour- weds.rijd door vier corpsen. Om twee uur werd op het Gemeente lijk Sportterrein met de Concert-wed strijd begonnen. Tweede afdeling Fanfare: „St. Caecilia", Heemskerk, speelde het verplichte stuk onder leiding van L. Tervoort „Symphonietta" van Thiery, zeer muzikaal, de stemming liet wel eens te wensen over. Partita Piccola van Boedijn, werd uit gevoerd met beschaafd klankgehalte en genuanceerde interpretatie. „Amicitia" (Hem-Venhuizen) dlr. P. van Westen. Thierv's Symphonietta kenmerkte zich over het algemeen door een fraai klankgehalte, de voordracht had soms meer contrastwerking kunnen hebben. Als vrij werk koos men een echt con cours-nummer, de ouverture Con Arno- re van S. van Leeuwen. Deze niet zo veel betekende muziek werd door het corps zeer verdienstelijk uitgevoerd. „St. Caecillia" (Wervershoof) die Ru Kaag Het verplichte nummer van Thie- ry verkreeg een aantrekkelijke inter pretatie, samenspel en nuancering ble ken goed verzorgd te zijn. „Aphrodite" van Cerfontaine ver kreeg waar de partituur dit verlangde een uitermate vitale uitvoering. Tweede Afd. Harmonie, „Excelsior", Limmen, dir. E. Peetoom. De ouverture „Drusus" van Jakma was het verplichte stuk. De uitvoering over het algemeen was op enkele zwakke plekjes na' zeer verdienstelijk. Trou wens de inhoud van het stuk is niet al te rijk aan muzikale inventie. Paul Lincke's ouverture „ln het land van de Indra" was zeer te waarderen, de voor dracht van deze oper ,t -mu-iek had over het geheel geestiger kunnen zijn. Eerste Afdeling Fanfare. „Crescendo", Hoogwoud, dir. P. va" Westen. Men zou het Divertemento van Boedijn (verplichte stuk) in de snelle re delen, gaarne wat markanter hebben gehoord. Het „Air" had een fraai klank gehalte. Renovation van Bapet, lag het en semble beter en werd globaal ook tech nisch goed gespeeld. „Kunst naar Kracht" (De Goorne- Berkhou'), dir. H. Honijk. Het Divertimento van Boedijn werd zeer karakteristiek gespeeld, zelfs met een pikante rhytmiek, en zuivere stem ming. Het Charmante Feërie Ballet van Delhape werd muzikaal en met fraai klankgehalte gereproduceerd. Afdeling Uitmuntendheid Harmonie. Harmonie Kapel „Winnubst" den Hel der, dir. H. Schenkels als verplicht werk was voor deze afdeling feesteid. had min of meer moderne werk Nar cissus en Echo, dramatische legende van Boedijn Hm mrps gaf er een res pectabele technische vertolking van de nuancering had nog wat kleurrijker kunnen zijn. Voortreffelijke momenten bereikte men in het grote romantische werk Nachklange von Ossian van Niels W. Gaste, in arrangement van P. van Mever. Waar bleven enkele brillante passages voor clarinet-solo? Ere Afdeling F&nfae. „Dr. Nuyens" Westwoud-Hoogkar- spel). Dir. Leo Koning. Een technisch veel-eisend stuk als verplicht nummer, n! Coriolanus Bes- sie Symph. van Jenkins. Men slaagde er in dit opus zuiver van stemming en met mooi klankgehalte te spelen, uit gezonderd enkele technische or.effen- heidjes. Het stuk naar keuze Wienca van Allier met brillante fanfare's inge leid, wist de dirigent verder een boei end muzikale vertolking te geven. Fijn zinnige nuancering en reine stemming waren de sterke kanten van deze ver tolking. .Crescendo", Assendelft. dir. J. Hey- ne. Ook dit corps bereikte in Coriola nus van Jenkins uitstekende momenten. Sommige tecnniesche passages klonken hier en daa- ongelijk en wat onryth- misch. In de symphonische schets met oosterse inslag van Boedijn, muziceerde men onmiddeliik op een hoger niveau. Het werd een waarlijk brillante en effectvolle prestatie. Ere Afdeling Harmonie. „Crescendo", Bovenkarspel, dir. W. Keppe! Verplicht werk „bmisonOr kest suite van H. Scheifer. Met dit moeilijke werk ook min of meer mo dern, was men technisch niet steeds fortuinlijk: een moment was men er jammer gen eg „even uit' Er wel veel te waarderen, maar het stuk kwam muzikaal niet voldoende uit de verf. Tsaikowski's bekende «Bloeinenwals werd zeer goed en beschaafd uitge voerd. Marswedstrijd. „St. CaeciliaHeemskerk 92 p., 2e pr. „Anv.citia". Hem en Venhuizen. 96 p, ie prijs. „St. Caecilia", Wervershoof 96 p„ le pr. - Kunst n. Kracht, de Goor- ne-Berkhout 99 p., le pr. Harm. „Winnubst", Den Helder 105 p., le di „Dr. Nuyens", Westwoud-Koogkarspel 96 p., Ié pr. „Crescend Assertdflft 90 p. 2e pr.; Crescendo, Bovenkarspel, 97 p„ le pr. Tambourwedstrijd. Kunst n. Kracht, Goorne-Berkhout 96 p„ 2e pr. Dr Nuyens. Westwpud- Hoogkarspel 90 p„ 2e pi „Crescen do", Bovenkarspel 102 p., Ie pr. i'ambourcoi ps „nppollo Hoorn 99 p„ le pr. Concertwedstrijd, Tweede afdeling Fanfare. „St. Caecilia Heemskerk 276 p le pr. „Amici ia", Hem en Venhuizen 259 p„ 2e pr. - „St. Caecilia". Wer vershoof 300 p. le pr. - „Excelsior' Limmen (Harmonie) 256 p., 2e pr. Eerste afdeling Fanfare: „Crescendo", Hoogwoud 264 p„ le pr. Kunst n. Kracht, de Goorne-Berk hout 307'p le pr. Afdeling Uitmuntendheid Harmonie: Harm „Winnubst", Den Helder 392 p., le pr. Ere-afdeling Fanfare: „Dr. Nuyens". Westwoud-Hoogkar- spel 291 p. le pr. „Crescendo" As sendelft 315 p„ le pr. Ere-afdeling Har monie „Crescendo", Bovenkarspel 246 P„ 2e pr. De prijzen van 300 punten, en hoger waren met promotie. De extra prijs een muzieknummer naar keuze, voor het hoogst aantal punten over de eerste eonronrrdae. geschonken door Thiernlfs muziekuitgave te Roozendaal werd ge wonnen door „Crescendo" uit Assen delft. w. SCHREURS.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4