Onze rijksdaalders en guldens worden kleiner Keus van Mendès-France allerminst zeker Blankenhorn sprak met Foster Dulles Malik bezocht Churchill Syngman Rhee geeft toe Koningin Juliana opende het Groothandelsgebouw Koningin Elizabeth dankte de organisatoren van „C-day" President Sukarno consulteert Maandag de politieke leiders Definitieve regeling mogelijk door stabiliteit der valuta Vrouw van een bendeleider had toch pech Democratie Moeilijkheden om de Duitse begroting Zestig speeltuinen voor rampgebied Reeds lang bezwaar tegen rijksdaalder Donderdag 4 juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No-11733 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Waarover hebben zij gesproken? Minister van financiën dreigde met heengaan Hulpactie in Zweden Samenwerking met VS tot elke prijs Britten gaan concerteren in Sovjet-zone Dezelfde eisen als Paul Regnaud Belangrijke dag voor Rotterdam Europese gemeenschap slechts met Engeland Gemenebest-premiers achter Churchill Critiek in Duitse pers op Adenauer Eerste in Europa H Zegetocht door arm Londen Eerste rode bessen in Wognum geveild Wilopo doet boekje open Pseudo-vogelpest in het Limburgse Posterholt WEERBERICHT Directie: J. B IJLS WA en C KRAK Hoofdredacteur. H M KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummei 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 wooi den f 1.— elk woord meet 5 cent Abonnementen pei swat taal 6.05 - per maano 2.02 bij vooruitbetalini plus incassokosten Wepkabonnempntpr t 0 4S IN EEN ONTWERP VAN WET tot wijziging yan de Muntwet 1948 etelt de minister van Financiën voor, ter vervanging van de thans gangbare rijksdaalders en guldens, muntstukken van dezelfde nominale waarde en hetzelfde gehalte maar van kleinere afmetingen in te voeren. De middellijn van de rijksdaalder wordt van 38 op 33 mm en die van de gulden van 28 op 25 mm teruggebracht. De rijksdaalder wordt daardoor 40 procent lichter (25 op 15 gr) en de gulden 35 procent (10 op 6^ gr). De minister van Financiën merkt hierbij op, dat bij het totstandkomen van de Muntwet 1948 werd afgezien van het nemen van een beslissing ten aanzien van de technische uitvoering der toekomstige rijksdaalders en guldens. Nu de prijzen en valuta's een zekere mate van stabiliteit hebben bereikt, is echter een definitieve regeling mogelijk geworden. JAKOB MALIK, de Russische ambas sadeur te Londen, heeft gistermor gen een half uur met de Britse pre mier, Sir Winston Churchilt, gespro ken. Hij had dit onderhoud aange vraagd. Het was niet van formele aard, maar er is niet bekend gemaakt, waar over is gesproken. Later heeft Churchill geluncht met de Indische premier, Nehroe. Kort daarna werd de openingsvergadering van de bijeenkomst der premiers van het Gemenebest gehouden. DE Westduitse begroting voor 1953 1954 heeft dezer dagen bijna ernstige' moeilijkheden in de regering veroor zaakt. De minister van Financiën Schaeffer, moest mededelen, dat de fi nanciële toestand van het land zeer ernstig was geworden als gevolg van onvoorziene financiële verplichtingen tot een bedrag van 1.380 millioen mark. Hij dreigde zelfs met aftreden. De Bondsdag is toen tegemoet gekomen aan de wens van de minister en heeft besloten, dat een deel van de schulden niet in contanten, maar in schatkistpa pier zal worden uitbetaald. De Zweedse verenigingen „Red de kinderen" en „Hulp voor Holland" heb ben besloten een hulpactie te beginnen om ongeveer 60 kinderspeeltuinen ïn Noord-Brabant, Zuid-Holland en Zee land, die geheel of gedeeltelijk werden vernield tijdens de watersnoodramp, te herbouwen. Het besluit is genomen na overleg met de Nederlandse autoritei ten. De hulpactie zal worden gefinan cierd met geld, dat door „Hulp voor Holland'' is bijeengebracht. De nieuwe kinderspeeltuinen zijn bestemd voor ongeveer 3500 kinderen. Noorwegen zal binnenkort een be gin maken met de uitvoer van boter naar Indonesië. DEEDS vóór de laatste oorlog werd tegen de rijksdaalder het bezwaar gehoord, dat deze munt door haar af metingen en haar gewicht onhandig was. Aan dit bezwaar wordt thans tegemoet gekomen. Reductie van de middellijn van de rijksdaalder zou echter bij handhaving van de oorspronkelijke diameter van de gulden gaan ten koste van een duidelijk onderscheid tussen genoemde munten. Een en ander maakt het wenselijk om de middellijn van de gulden eveneens te herzien en wel zodanig, dat met de overige mun ten van het Nederlandse muntstelsel een harmonisch geheel wordt verkre gen. Bij het bepalen van de wijzigingen in de diameters is ook aandacht ge schonken aan de afmetingen van reeds bestaande munten van die landen, waar méde Nederland een enigszins levendig contact onderhoudt. De voorgestelde gewichtsverminde ringen moeten wel als uitersten worden beschouwd, omdat men wat de dikte der munten betreft, aan bepaalde mi nimumgrenzen is gebonden met het oog op het randschrift en op de techni sche eisen, welke de aan te brengen beeltenis stelt. Hot metaal, vervat in de oude rijks daalders en guldens, zal worden ge bruikt voor de vervaardiging der nieuwe stukken van 2% en 1 gulden. Aangezien thans uiteraard niet kan worden voorzien, welk percentage der thans nog uitstaande grove zilveren munten bij buitenomloopstelling- door het publiek zal worden aangeboden, kan nog niet worden aangegeven in hoeverre de aldus beschikbaar komen de hoeveelheden toereikend zullen zijn om de gehele muntslag van nieuwe rijksdaalders en guldens mogelijk te maken. Gelet op de percentages inge leverde munten bij de recente intrek king van zilveren halve guldens en kwartjes mag verwacht worden, dat de ontbrekende hoeveelheid zilver binnen bescheiden grenzen zal blijven. TE WASHINGTON neemt men aan, dat de Zuidkoreaanse regering haar denkbeeld, om na het sluiten van een bestand de strijd tegen de communisten alleen voort te zetten, heeft laten varen. Men leidt dit af uit verklaringen, die president Syngman Rhee en de Zuid koreaanse ambassadeur te Washington, dr Joe Tsjang Jang, de laatste dagen hebben afgelegd. Dr. Joe verklaarde gisteren, dat Ko rea thans voor zijn hereniging en het tot stand komen van de vrede volledig afhankelijk is van de Verenigde Staten. Hij gaf in deze bewoordingen een na dere toelichting op een uitlating van Syngman Rhee. die onder meer zei. dat zijn regering tot elke prijs met de Verenigde Staten zal samenwerken. Het ziet er dus naar uit. dat het con flict tussen beide landen hiermeer van de baan is. Britse militaire kapellen, die Dinsdag te Wenen op een plechtigheid ter gele genheid van de kroning van koningin Elizabeth hebben gespeeld, zullen een aantal concerten in de Sovjet-zone van Oostenrijk geven. Dit is de eerste maal in vijf jaar. dat de Sovjet-autoriteiten in Oostenrijk toestemming hebben ge geven voor het geven van concerten door Britse militaire kapellen. HET IS OP HET OGENBLIK nog allerminst zeker, dat Pierre Mendès-France, de vierde Franse politicus die door president Auriol is belast met de vorming van een nieuwe regering, door de Nationale Vergadering zal worden benoemd tot premier. Weliswaar kan hij rekenen op de steun van zijn eigen partij, de radicale, en op die van de meeste volksrepublikeinen (r.k.), maar de communisten, de meeste gematigd-conservatieven en voormalige Gaullisten zijn tegen hem! de socialisten hadden vannacht hun standpunt nog niet bepaald. De adspi- rent-premier heeft gistermiddag in een grote redevoering een overzicht gegeven van de toestand van het land, dat nauwelijks gunstiger klonk dan dat van Reynaud, een week tevoren, en hij heeft een reeks vol machten verlangd en maatregelen aangekondigd, die weinig afweken van wat reeds eerder van andere zijde noodzakelijk was genoemd. MET EEN DRUK op een op een maquette aangebrachte knop heeft Koningin Juliana gistermorgen de stoomfluit van het in de Meidagen van 1940 uitgebrande stoomschip „Statendam", welke fluit is opge steld op het Groothandelsgebouw te Rotterdam, in werking gesteld. Tevens gingen op het gebouw de vlaggen van Nederland, van Rotter dam en van vele landen, waarmee handelsbetrekkingen worden onder houden, in top. Dit betekende, dat het Groothandelsgebouw, het eerste Europese collectieve huis voor de groothandel, officieel was geopend. ZO verlangde hij speciale bevoeghe- den ter zuivering van de zeer slechte financiële toestand, daarbij voor het volgende jaar een begrotingstekort van een milliard francs en uitputting der financiële reserves voorspellende. Voorts wilde hij op de Bermudaconferentie wijzen op de verpletterende last, welke de oorlog in Indo-China op Frankrijk legt en een nauwkeurig plan voor op lossing van dit pijnlijke conflict in dienen. Ook pleitte hij voor zeer nauwe sa menwerking met Engeland en een zo groot mogelijke mate van overleg. Hij wenste dit land te betrekken in de vor ming van een Europese gemeenschap welke zou moeten berusten op de uit gestrekte overzeese gebieden. Verder verlangde hij een conferentie van de Grote Vier. kantte zich tegen „neutra lisme" en gaf uiting aan de bezorgd heid van vele Fransen tegen het Euro pese leger. Ook deze kwestie wilde hij op de Bermuda's aansnijden. Verder zei hij nog, dat een eind moest worden gemaakt aan de econo mische afhankelijkheid van Frankrijk van de Verenigde Staten. HERBERT BLANKENHORN, de speciale afgezant van het Westduitse mi listerie van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren te Washington met mi lister Foster Dulles gesproken over de komende conferentie der W< stelijke Drie op de Bermuda's en over de vooruitzichten voor een be preking van de Grote Vier. Er is niet medegedeeld, tot welke co 'dusie beide staatslieden zijn gekomen. Het is echter vrijwel zeker, da er een verschil in inzicht bestaat tussen Dulles en Churchill. Dat is nog eens weer gebleken uit een mededeling omtrent de besprekingen van de premiers van de landen van het Britse Gemenebest. Hierin is gezegd, dat de ministers het volkomen eens zijn met Churchills voor stel voor een ontmoeting van de Grote Vier en van de conferentie van de Westelijke Drie op de Bermuda's. ADENAUERS pogingen in Washing ton, om Duitsland invloed te verschaf fen op de aanstaande conferentie op de Bermuda's, heeft een deel van de Duit se pers genoopt tot het maken van critische opmerkingen. De kranten vragen zich af, of Adenauer er wel ONDER grote belangstelling van de Rotterdammers werd Koningin Juliana gistermorgen aan de grens van de ge meente begroet door de loco-burgemees ter van de Maasstad, wethouder J. van Tilburg, die de burgemeester wegens ziekte verving. Hierop reed de stoet naar het Groothandelsgebouw, waar de Koningin o.a. werd begroet door de commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. Na de officiële opening van het ge bouw begaf de vorstin zich naar de daktuin van het gebouw, waar de kof fie werd gebruikt, en daarop maakte zij een rondgang door het imposante nieuwe tehuis van de Rotterdamse groothandel. Koningin Juliana bracht bovendien een bezoek aan het Rotterdamse bouw centrum. en na de lunch ten stadhui- ze aan het R.K. St. Clara-ziekenhuis en aan de onlangs geopende blinden- in richting. Tot gisteren is in het Nationaal Rampenfonds in totaal f 114.9 millioen bijeengebracht. Eergisteren stand f 114.8 millioen. was de EEN OOSTENRIJKER, een zekere Karl Klo- bueznik, die in de ge vangenis van Wenen zat wegens een klein mis drijf. ontving enige tijd geleden een brief van zijn vrouw, waarin zij hem meedeelde, dat zu van een ander hield. Prompt heeft Klobuez- nik toen een serie be kentenissen afgelegd en de politie o.m. meege deeld. dat hij het hoofd w as van een bende auto dieven. waartoe ook zijn Vrouw behoorde De ontrouwe echtge note en vijf bendeleden verblijven nu ook in de Weense gevangenis en de bedrneen echtgenoot is opgetogen, ondanks het feit dat zün straftijd met enige jaren is verlengd als gevolg van zijn be kentenissen, dat ook r.i)n echtgenote nu „veilig opgeborgen is. ET Belgische blad „De Standaard" weet te berichten, dat van de twee Belgische minis ters. die te Londen de kroningsplechtigheden bijwoonden, alleen de minister van Financien, Janssens, gekleed was in de ministeriële uniform. Eerste minister Jan van Houtte droeg eenvoudig een rokcostuum. Volgens het blad is er na de be vrijding geen enkele mi nister meer geweest die zich r.og een ambts uniform heeft aange schaft. De prijs hiervan bedraagt in Belgie nl meer dan vijf duizend gulden, de sierdegen niet inbegrepen en, gezien de kortstondigheid van de ministeries voelt geen enkele minister er veel voor een dergelijk be drag neer te tellen voor zulk een uniform. Dal de minister van Finan ciën te Londen toch in uniform ging. vindt zijn verklaring hierin, dat hij er nog een bezat van vóór de oorlog "TE Revensburg bij Stuttgart, is een smokkelproces tegen 12 personen begonnen, die er van verdacht worden in 1950 twaalf millioen Amerikaanse sigaretter uit Zwitserland en N e- derland Duitsland binnengesmokkeld te hebben. goed aan doet, al te nadrukkelijk ge bruik te maken van de goodwill, die zijn activiteit voor de Europese een heid hem in de Verenigde Staten heeft verschaft. Zij voorzien dat dit de tegenzin der andere verdragspart ners slechts kan versterken. De Bonnse „Generalanzeiger". die de regering overigens welgezind is. vindt het onjuist, dat de kanselier zich uit sluitend tot de Verenigde Staten richt. Dit kan de indruk wekken, dat hij het nodig vindt, Washington tegen de voornemens van Engeland en Frankrijk te waarschuwen. Het in Munchen verschijnende blad ..Süddeutse Zeitung" meent de re gering te moeten waarschuwen voor bemoeiingen, die er slechts op zouden uitlopen, het tot stand komen van een conferentie der Grote Vier te remmen. De socialistische partij had Adenauer er reeds eerder van beschuldigd, dat hij zulk een conferentie poogt te voor komen. H1?, is volkomen begrijpelijk, dat de gebeurtenissen na de verkiezingen in St. Maarten de eerste indruk wetti gen, dat de nieuw-gekozen raadsleden de regels van de democratie ten volle in acht nemen door middels de kieswet de Katholieken in die gemeente alsnog de hun toekomende zetel te doen verwer ven. Indien wij evenwel deze kwestie eens nader onder de loupe nemen dan moe ten wij in de eerste plaats de vraag stellen, waarom Gedeputeerde Staten de Katholieken niet de gelegenheid ga ven hun lijst in te dienen, ook al was de gestelde termijn verstreken. Wij menen, dat op deze manier een situatie had kun nen worden voorkomen, die wel van spor tiviteit getuigt, maar die met „demo cratie" niets te maken heeft. Stellen wij deze kwestie strikt, dan wordt het kiezerscorps min of meer voor de mal gehouden. De kiezer in St. Maarten wist waarvoor hij stond! Er was géén Katho lieke lijst. De kiezers van deze lijst hebben dan ook volgens de berichten blanco gestemd. De A.R.-lijst alsmede die van de Onafhankelijke Groep wa ren goed ingediend. De kiezers op deze lijsten hebben de raadsleden van hün keuze uitverkoren. Maar deze raadsle den zijn van plan te bedanken. En zo zullen de nummers twee (enzovoort) doen, totdat de lijsten zijn uitgeput en een nieuwe verkiezing nodig is. Wij zeiden reeds: het ziet er sportief uit, maar democratisch is het niet! De fout is, naar onze mening, niet in St. Maarten gemaakt, maar in Haarlem. Daar had men moeten inzien, dat er op iedere regel uitzonderingen zijn. In dit geval was het toestaan van een uitzon dering de enige weg geweest. Wat thans gaat gebeuren is weinig fraai en onbevredigend. KONINGIN Elizabeth II heeft een boodschap gericht tot allen, die heb ben medegewerkt aan de voorberei ding van de kroningsceremoniën en aan het regelen van het verkeer en de zorg voor de massa belangstellenden op de kroningsdag. I>e koningin maakte Woensdag met de hertog van Edinburgh een autotocht van dertig kilometer door de armste wijken van Londen. Zjj Dezer dagen zijn uit Canada in Rotterdam vijftig jeeps aange komen. De Canadese ambassa deur, de lieer Stone (links) en de staatssecretaris van Oorlog, mr F. JKranenburg, probeerden even of de wagent jes goed zaten (Eigen oericht) Woensdagmorgen zijn aan de veiling De Volharding" te Wognum de eerste ode bessen aangevoerd. De kweker was ie heer J. Bos te De Weere en de koper ie tirma K Klein te Zwaagdtik, die voor e bessen de prijs van f 2.40 per kg be- aalde. De koers van de Zuidkoreaanse munt .e hwan. is gewijzigd van zestig voor een dollar in honderdtachtig voor een dollai PRESIDENT Sukarno zal Maandag beginnen met het raadplegen der poli tieke leiders, teneinde een nieuwe re gering voor Indonesië te vormen. Het aftredende kabinet-Wilopo zal de lo pende zaken blijven behartigen. Premier Wilopo heeft in een verkla "ing gezegd dat de aanlei^"» voo- de kabinets-risis is er-weest dp kwpf tie van de verdeling der ondernemings- gronden in een deel van Noord-Suma- tra De regeringspartijen, de PNI en de Masjumi. konden hiervoor geen aanvaardbare oplossing vinden en toen kwamen er ook weer moeilijkheden aangaande kwesties, die reeds over wonnen schenen, zoals de opening van een Indonesische ambassade te Moskou en de motie betreffende óe import maatregelen Het kabinet bleek door de regeringspartijen niet voldoende te worden gesteund. De moeiliikheden zir nog vergroot, doordat de regerings fracties in het parlement te veel or eigen houtje handelen en zich vaak al van te voren uitspreken tegen maatra ÏPlen van de regering, ook als zii Wüopo°r elSe" ministers tfe«en. aldu- werden er met onbeschrijfelijk enthou siasme ontvangen. Werklieden zijn thans begonnen met het slopen der tribunes langs de route die de kroningsstoet heeft gevolgd! Ook de houten planken voor de winkel- ruiten in enkele nauwe straten ziin thans verdwenen. Militairen uit de landen van het Ge menebest zijn gisteren opnieuw naar het paleis van Buckingham gegaan uitreikte ngln kroningsmedailles Naar thans vaststaat, zijn tijdens de kroningsdag ongeveer zevenduizend mensen door leden van de EHBO ge nolpen. De meesten waren flauwgeval- Pn n naar een ziekenhuis ge len bracht Op een kippenfokkerij te Posterholt 1. pseudo-vogelpest geconstateerd Voor* Verwachting tot hedenavond. WEINIG WIND f®r'°den met zonneschijn en noe tot ™tYerSpreide buien Zwakke 2?' fA1'86 veranderlijke wind Dezelfde temperaturen als giste- •en of iets hogere. Zon OP 4.23, onder Maan op 106, onder 13.29.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1