Burgemeester opende nieuwe atelier van N.V. Hin De wereldreis van Jimmy Brown VBZ spaart voor een nieuw secretariaat in Den Helder GEBR. PRONK Centralisatie een vereiste Vier afdelingen nu onder één dak Y eteranen wedstrij d van „Helder" Financiële positie zeer bevredigend Gijswijt kampioen schaken [3] IN HET KORT Aanwinst voor Den Helder Jbnilda ÉS» Volgende week de algemene vergadering Tennisdemonstraties op „De Windwijzer" TIVOLI Je moet maar pech hebben HTC 1 kampioenHTC 2 kan het worden MULOV bracht „Bulletje en Boonestaak" GESLAAGD Pitmoppen en Gemberkluiten Wandelaars opgelet! Nieuws van DOK Tussen Haaks en Ruitje voor R. S. STOKVIS 4.ZONEN K. Majolé, Jaarvergadering van de Helderse Sportraad Geestelijk leven BEROEPINGS WERK DONDERDAG 4 JI NI 1953 HET INDUSTRIE-ARME DEN HELDER heeft met belangstelling gewacht op de plannen van de Kousenfalirieken Hin N.V., waarvan in onze stad een filiaal is gevestigd. U ij doelen op de bouwplannen voor een nieuw atelier, dat intussen aan de Meeuwenstraat is verrezen en gistermorgen officieel door de burgemeester, mr G. D. Rehorst, is ge opend. Zoals men weet, waren de Hin-ateliers in Den Helder op vier punten ondergebracht, hetgeen uiteraard een onhoudbare toestand was. Men kan zich dus de vreugde van directie en personeel voorstellen, toen met grote spoed de verhuizing kon worden geregeld en het gehele be drijf onder één dak kwam. Bij de opening waren onder anderen nog aanwezig de heren wethouder L. F. van Loo en de gemeente-secretaris, de heer mr dr E. van Bolhuis. De adjunct-directeur van de Hin- fabnekcn, drs. Robert Hin, vertelde, nadat hij de genodigden had verwel komd, iets over de geschiedenis van de totstandkoming van het bedrijf, waarvoor de grondslag werd gelegd door zijn grootvader, de heer Cornelis Nicolaas Hin, die op 6 October 1869 in Den Helder werd geboren. Deze, des tijds beter bekend als „schipper Hin", onderhield een beurtvaartdienst. Hoe wel hij onderwijzer was geworden, ging zijn interesse meer uit naar de zaken wereld. Hij werd volontair in een ma nufacturenzaak te Amsterdam, stichtte in Rotterdam een bedrijf en begon buitenlandse agenturen. Hij deed nog goede zaken als grossier en belandde uiteindelijk via Amsterdam in Haar lem, waar hij de fabricage van hand schoenen ter hand nam. In 1915 wer den daarbij de kousen betrokken, waarop Hin zich uitsluitend ging con centreren. In de na-oorlogse jaren voltrok zich in Haarlem een aanzienlijke productie uitbreiding, doch tegelijkertijd deed zich een schaarste aan vrouwelijke ar beidskrachten gevoelen. Het bleek.dat in Den Helder een overschot aan vrou welijk personeel was, zodat de aan dacht meer en meer op onze stad werd gericht. Met de bekende goede gevol gen. De heer Hin was vol lof over de me dewerking, die hij van verschillende instanties had mogen ontvangen. Niet in de laatste plaats toonde hij zich dankbaar jegens het gewestelijk ar beidsbureau. Zeer verheugd was de spreker over de vlotte wijze waarop de plannen konden worden verwezen lijkt. Dat de Hin-fabrieken gedecen traliseerd waren, vormde voor een harmonische ontwikkeling al een ern stig bezwaar, doch nog drukkender werd gevoeld het verspreid werken in Den Helder. Ateliers waren gevestigd in Kqi^Straat, greestrgat Jstrop straat. Aan deze ongewenste toestand is thans een einde gekomen. Dank was spreker nog verschuldigd aan de ar chitect, de heer C. C. van Beaumont. de aannemer, de heer De Groot uit Velsen, en de heer H. P. G. Bartoo, bedrijfschef in Den Helder. „Ik hoop", zo besloot drs. Hin, „dat onze ver wachtingen van deze concentratie ge heel zullen worden bewaarheid". Geen verdeeldheid De burgemeester begon zijn openings toespraak met namens het gemeente bestuur zijn welgemeende gelukwensen aan te bieden, waarin hij de heer Van Beaumont wilde betrekken. De heer Rehorst verklaarde, dat ook het ge meentebestuur blij was met de tot standkoming van dit gebouw. „Het was niet alleen van belang", zo zei hij, „dat het atelier hier gevestigd bleef, maar er moest ook een einde aan de „ver deeldheid" komen". Nadat de burge meester de moderne inrichting had ge prezen en de bedrijfs-economische uit voering van het geheel, wendde hij zich in het bijzonder tot het personeel, dat in het atelier kon luisteren naar de openingstoespraken, die via een versterker uit de kleine, gezellige can- tine, waar de genodigden bijeen wa ren, tot hen kwamen. De heer Rehorst noemde het van be lang, dat de mogelijkheden van een dergelijke, aan alle eisen beantwoor dende, inrichting ook ten goede ko men aan de sociale omstandigheden, waaronder wordt gewerkt. „Wij ken nen hier niet het probleem van het fabrieksmeisje", zo vervolgde hij, „zo als dat in andere steden en streken wel het geval is. Het is een gelukkige om standigheid, dat de meisjes na gedane arbeid rechtstreeks in eigen huis, in eigen milieu, terugkeren; ook daardoor hier geen probleem als elders. Toch is het goed, dat Hin zich bewust is. dat nochtans moeilijkheden kunnen rijzen. Dat de directie voor één en ander een open oog heeft, moge blijken uit de Crème en olie (Advertentie Ing Med.) werk- aanwezigheid van een sociaal ster, mej. M. Bijl". „Onze gemeente is eigenlijk een stad van mannen", aldus de heer Rehorst, „maar vele meisjes zoeken naar em plooi, dat zij vinden in een atelier als dit, in een ziekenhuis of op een kan toor, waar zij een prettige en gezonde werkkring bezitten en de overtuiging kunnen hebben, dat zij een eervolle betrekking bekleden. Daar zij zich als Ideaal stellen eenmaal een goede huis vrouw te worden, is de sfeer waarin zij werken van groot belang ter voor bereiding op het verdere leven". De burgemeester besloot met de wens, dat de N.V. Hin veel zakelijk en S* gil*!; ït'SlP'sl: ggM- sociaal succes zal mogen boeken, en dat ook de heer Bartoo in deze ideale omgeving met goede kansen een pret tige werkkring tal vinden. En daarna verklaarde hij het atelier voor ge opend. Nieuwe parel Namens het personeel bood mej. A. de Graaf de heer R. Hin bloemen aan en een tekening van de bronzen ge denkplaat, die in de toekomst in het gebouw zal worden aangebracht. De heer Bartoo dankte allen, die op eni gerlei wijze aan de totstandkoming van het nieuwe atelier hadden medege werkt, en gaf vervolgens het woord aan de president-commissaris, de heer J. Hin, die het atelier beschouwde als een „nieuwe parel aan de kroon der nieuwe gebouwen". Ook deze spreker, die herinneringen ophaalde uit het Nieuwediep van vroeger en het stads- schoon van Den Helder niet onderschat wenste te zien. was oprecht met het gebouw ingenomen. De heer Van Beau mont besloot de rij van sprekers. Tijdens een korte rondgang door het atelier namen wij waar. dat de alge mene tevredenheid op zijn plaats was. De verschillende afdelingen, waar aan de afwerking van de kousen wordt bij gedragen, zjjn voor de leek slechts te onderscheiden aan de soorten machi nes, die door de meisjes met rappe hand worden bediend. Niet ten on rechte is men voorts trots op de can- tine, de heldere toiletinrichting en de gerieflijke fietsenstalling. I v' 3 Het nieuwe atelier van de Kousen fabrieken Hin N.V. aan de Meeu ivenstraat mag als een aanwinst voor onze stad worden beschouivd. Rechts naast de hoofdingang is een gerieflijke rijwielstalling ingericht. De VBZ, de Militaire Belangenvereniging van Beroepsschepelingen bij de Zeemacht, houdt op Donderdag 11 en Vrijdag 12 Juni in de „Beurs van Koop handel" te Rotterdam de zevende algemene vergadering. In de beschrijvings brief voor deze vergadering lazen wij onder meer, dat de VBZ als steeds groeiende vereniging meer en meer de behoefte gaat voelen aan een groter gebouw dan het huidige in de Keizerstraat te Den Helder, dat dient als secre tariaat en als recreatie- en cultureel centrum. Hetgeen allerminst verwonde ring behoeft te wekken, als men weet, dat de VBZ in December 195.2 reeds 9136 leden telde, onder wie 2104 adspiranten. voorstel ter tafel verschijnen: „Het hoofdbestuur ijvere er voor, dat aan ieder, die veertig voor pensioen gel dende dienstjaren heeft, op zijn ver zoek ontslag wordt verleend met direct ingaand pensioen, ook indien de leeftijdsgrens, die thans voor het v erkrijgen van pensioen is gesteld, nog niet is bereikt. De toelichting zegt: Nog steeds dienen onderofficieren bij de Koninklijke Marine, die veertig of meer dienstjaren hebben, maar nog geen vijftig jaar oud zijn. Velen van hen zouden gaarne de dienst verlaten. Gezien het minder goede bevorde ringsverloop in verschillende dienst vakken, ligt hierin tevens een moge lijkheid de bevorderingskansen te ver ruimen. Ook ten aanzien van hen, die voor hogere rang zjjn voorbij gegaan en daardoor niet meer het vereiste enthousiasme voor de dienst kunnen opbrengen, zou het een oplossing be tekenen om vroegtijdig de zeedienst te kunnen verlaten'. Ten bate van het trainingsfonds orga niseert de voetbalvereniging Helder op Woensdag 10 Juni een voetbalwedstrijd tussen twee-en-twintig veteranen uit de vereniging. Hoewel de opstellingen nog niet bekend zijn, kunnen wij al de namen noemen van enkele deelnemers: Frans Kiesewetter, dokter Schoorl, Tonny Kers bergen en Ab Veen. Het is de bedoeling, twee elftallen van veteranen te forme ren (leeftijden van 3540 jaar en 40—50 jaar), die nog eens vaker een partijtje zullen trappen. Op de HTC-tennisbancn „De Windwij zer" wordt Zaterdagmiddag een tennis- demonstratie gegeven, die onder leiding staat van bondsoefenmeester Gourovich. Hij is vergezeld van enkele prominente jeugdspelers. De toegang tot deze de monstraties i» vrij. Het hoofdbestuur stelt de algemene vergadering thans voor, machtiging te verlenen tot het treffen van voorberei dingen, die op een gunstig tijdstip tot de bouw van een nieuw secretariaat kunnen leiden. Het licht toe, dat na ingewonnen advies is gebleken, dat voor de noodzakelijk door te voeren veranderingen het huidige secretariaat met de grond zou moeten worden ge lijk gemaakt om daarna, volgens de te ontwerpen plannen, weer te worden opgebouwd. Het hoofdbestuur acht het daarom aanbevelenswaardig, op een geschikt stuk grond in het centrum van Den Helder een nieuw gebouw te doen verrijzen, dat aan alle eisen vol doet. Eén der voorstellen van de vorige algemene vergadering, betreffende de buisvesting, werd als volgt behandeld: Huisvesting van marinepersoneel is uitvoerig besproken tijdens een onder houd met de Staatssecretaris yan ma rine. De zogenaamde defensiewonin gen zullen in 1953 worden opgeleverd. Boven het normale bouwvolume is dat voor de Koninklijke Marine een 1500 woningen extra, verdeeld over de ver schillende centra. De financiële positie van de vereni ging is in 1952 wederom belangrijk gunstiger geworden. Met een voorde lig saldo van bijna ƒ34.000.— nam het vermogen toe tot ruim 108.000,De kosten van het cultureel centrum be droegen in 1952 ƒ4.917,43, hetgeen on geveer ƒ400,— hoger was dan over het vorige boekjaar. De bruto-winst op verkopen kon evenwel stijgen met bij na ƒ900,—, tot ƒ2100,—. De omzetten beliepen in 1952 ƒ12.250,— tegen 11.000,— in 1951. Het verslag van de secretaris com missie gezinsverzorging meldt onder meer, dat in 1952 in 110 gevallen hulp werd verleend, waarvan 18 gevallen voor dag en nacht. Van het aantal van 110 waren er 43 te Den Helder en 67 over Nederland verspreid. Boven alle lof verheven, wordt in onze stad de samenwerking met het Witte Kruis ge noemd. Wat het financiële gedeelte van de vereniging aangaat, zij nog op gemerkt, dat het de bedoeling is, op de begroting voor 1954 25.000,te reserveren voor een nieuw gebouw, als boven omschreven. Op de komende vergadering zal van de afdeling Den Helder het volgende In de derde klasse van de strijd om het- schaakkampioenschap van Den Helder is de kampioen bekend. Het is de heer J. Gijswijt, die nu de heer A. Krauth ver sloeg. In de eerste klasse staat de heer Stofberg voor de kampioenspoort, daar de concurrenten Brandhoff en Bosch pun ten verspeelden. Uit de hoofdklasse valt geen nieuws te melden, daar de beslis sende partijen BrederodeVan der Kuyl en BrederodeKoning nog moeten wor den gespeeld. De jongste uitslagen waren: hoofdklas se: C. A. Bodegom—A. C. Leeuw 1-0; J. Kingma—P. van Dijk '/»-'/«; Th. de Jeu_ J. van der Kuyl 0-1; A. C. Leeuw—J. Kingma 0-1; J. Koning—C. A. Bodegom 1-0. ie klasse: C. J. Bosch—J. Wierin- ga 1-0; J. van AmesfoortG. Stofberg 0-1; J. H. Kubbe—G. J. Brandhoff 1-0; C. J Bosch—G. J. Brandhoff Vi-'/j- 2e klasse: E. BoschF. J. Couwenberg 1-0; G. Geus—I. Stolk 0-1; W. C. Wulffe- léG. Geus 0-1. 3e klasse: J. Gijswijt A. Krauth 1-0; F. Hilker—F. Zijlstra 0-1; F. HilkerJ. Gijswijt 0-1. Van de bekerwedstrijden waren de re sultaten in groep 1: J. Smit—K. Geus 0-1; groep 2: P. Bremer—Th. Adriaanse 1-0; groep 3: F. Couwenberg—P. Kalden 0-1; J. Bruinsma—L. van Veen 1-0; G. Geus -J. van der Kuyl 1-0; groep 4: A. C. LeeuwW. Wulffelé 1-0; F. Hilker—J. Gijswijt 0-1; F. Zijlstra—C. Buys 1-0. Vanavond voor het laatst gaat in het Tivoli-theater de geestige Amerikaan se film „Je moet maar pech hebben", waarin de hoofdrollen worden vertolkt door de komiek Bob Hope en de char mante Hedy Lamarr. Het verhaal is op waarlijk kostelijke wijze in elkaar ge zet en in vrijwel elke scène krijgt Hope de kans om iets grappigs te doen of te zeggen. Door zijn treffende gelij kenis met een spion wordt de hoofd persoon in diens plaats gesteld om het vaderland een belangrijke dienst te be wijzen. Hij accepteert, want er is veel geld te verdienen en het lijkt hem wel, om, evenals de spion, de harten te win nen van vele vrouwen. Dat het hem ge lukt zijn opdracht te volbrengen, staat als een paal boven water. Voor de lachlustigen is „Je moet maar pech hebben" een zeer geschikte rolprent. Het eerste teem van de Helderse Ten nisclub gaat Zondag in Zaandam bij De Ruiter op bezoek. Onze stadgenoten be hoeven deze ontmoeting al niet eens meer te winnen (zij doen uiteraard wel hun best om de zege te behalen), daar zij al kampioen zijn geworden van hun afde ling (derde klasse) na een laatste 7-1 overwinning op DEM uit Beverwijk. Het tweede team van de HTC, dat Uit geest 2 met 6-2 heeft verslagen, kan Zondag in de vierde klasse het kam pioenschap in de wacht slepen. Daarvoor heeft het tegen het bezoekende Inside 5 uiti Alkmaar, al voldoende aan eon- gelijk spel. Deze wedstrijd begint om tien uur. Met „Bulletje en Boonstaak", het blijspel van A. M. de Jong, dat gister avond in Casino door de leden van de Schoolvereniging' „Mulo V" werd op gevoerd, hebben de aanwezigen zich kostelijk vermaakt. Aangezien de op voering vanavond wordt herhaald, komen wij morgen op het gebodene terug. Alleen moet ons reeds van het hart, dat het tafereel: „De droom van een duiker", indrukwekkend door de geslaagde kleurencompositie, alleen al een gang naar Casino waard is! Aan de Bijzondere Kweekschool voor onderwijzers (essen) te Den Helder zijn Dinsdag zes candidaten geëxamineerd, van wie er vijf slaagden. De geslaag den waren mej. L. Himpers en de he ren K. Smit en D. Zeijlemaker te Den Helder en de l.eren C. A. Dekker en C. N. Riteco te Den Burg. Banketbakkerij (Adv. Ing. Med.) Ma een regenachtige eerste dag heeft de Juttersmarkt een sfeervolle en zelfs nog zonnige tweede dag beleefd. Het resultaat van het zachtere klimaat was, dat nog meer mensen dan Dins dag naar de binnenstad togen om iets van de daar heersende gezelligheid mee te proeven. Vooral de jeugd was gisteren vertegenwoordigd, en dan in het bijzonder nadat het bekende feest- treintje was gearriveerd. De kinderen brachten moeder mee en zo zagen de standhouders hun wensen vervuld: de drukte nam toe. De kooplust zal hier door wel zijn bevorderd. Het was. zoals wij gisteren al voor spelden; wij hebben nog enkele aar dige attracties ontdekt. Zo was de be langstelling groot voor Hilckman inde Koningstraat, waar op heuse en hoogst elegante wijze de nieuwste mode werd vóórgedragen. De dames keken hun ogen uit, dat spreekt! Bij de firma Neels in de Keizerstraat ontwaarden wij een enorme overall, die als een vlag uithing en een sprookjesreus niet slecht zou hebben gestaan. Iemand merkte op, dat men er gerust een bord je had kunnen bijhangen met jle woor den: „Wie hem past mag hem hebben", want zulke grote mensen kent Den Helder niet En inmiddels is de laatste dag begon nen. Moge deze nog gezelliger worden en voor de zakenmensen een verdiende beloning voor hun enthousiaste werk vormen. Dat succes is onder meerook r\p Avondvierdaagse heeft ons gisteren geleerd, dat een aan tal wandelaars het verkeer langs het kanaal in gevaar hebben ge bracht. De afstand bedroeg dit maal twintig kilometer, en dit heeft er toe geleid, dat enkele groepen hun laatste kilometers moesten afleggen in de invallende duisternis. Op de Rijksweg moest de bestuurder van 'een vrachtwa gen plotseling uitwijken, daar hij de tippelaars pas op het laatste moment zag. Het gevolg was, dat de bestuurder van een personen auto eveneens in moeilijkheden geraakte. Voor vanavond, wan neer de laatste vijftien kilometers worden gelopen, zal onze waar schuwing wel niet nodig zijn. De deelnemers worden vroeger bij de finish verwacht, in verband met de prijsuitreiking. Nochtans een waarschuwing voor de volgende keer: voert bij duisternis een rode lantaarn met u mee of loopt niet in marsverband. De wielrenverenigtng „DOK" heeft Dinsdag een trainingsrit gehouden. Daar van was de uitslag: A-klasse (64,4 km): 1 De Jong 1.50.30 uur, 2 N. Ridder, 3 Th. Koning. 4 J. Bouma; B-klasse (55,2 km): 1 H. de Wit 1.38.20 uur, 2 P. Heertjes, 3 H. Koopman, 4 Roele, 5 L. Koopman; C-klasse: 1 Braakman 1.30.18 uur (46 km). Vrijdagavond om zeven uur wordt weer bij de Donkere Duinen gestart. Op 12 Juni zal een aanvang worden gemaakt met een trainingsrit over tien etappes, waarbij alleen de tijden van aankomst gelden. De etappes worden uiteraard op verschillende dagen gereden. Gisteren arriveerde Hr. Ms. „Tromp" op de rede. De bodem kon pas hedenmorgen binnen lopen, daar Hr. Ms. sleepboot „Hercules" met motor- pech had te kampen. De kustvaarder „Neijenborch" heeft Nieuwdiep verlaten, met bestem ming Rotterdam. Het is morgen hoog water om 1.05 en 13.05 uur en laag watet om 6.55 en 20.00 uur. De temperatuur van het zee water was 12,2 graden Celsius. 120. Jimmy en Piet Potlood besloten de terugreis niet geheel per auto te ma ken. Zij reden rechtstreeks naar de dichtstbijzijnde havenstad om daar te wachten op een schip, dat hen naar Europa zou kunnen brengen. Lang behoefden zij niet te wachten, want juist toen zij arriveerden,liep er een Nederlandse vrachtvaarder binnen. De kapitein was daialijk bereid hen met auto en al mee te nemen. Juist op het ogenblik dat deze aan boord werd ge hesen, hoorde Piet Potlood in een der kisten die tot hun bagage behoorde, enig gerucht. Hij waarschuwde dadelijk Jimmy, die geen ogenblik aarzelde en de kist open sloot. Hun beider verba zing was niet gering.Helemaal in el kaar gedoken zat daarRiwi, de kleine Roekiraki die destijds in Óekoe roewanda door commissaris Rednose aan de woede van het publiek was prijs gegeven en wiens leven toen door Jim my was gered. Hij had zich zelf in een der kisten verstopt, teneinde bij Jim my te kunnen blijven. Nu Jimmy hem ontdekt had en hem niet al te vriende lijk aankeek, begon hij angstig met z'n ogen te knipperen. „Ik wou..., ik wou zo graag bij u blijven, Woewoesoeki", stamelde hij op fluisterende toon. „Neem mij alstublieft mee, ik wil mijn hele leven bij u blijven Jimmy keek Piet Potlood eens aan met een gezicht, waarop te lezen stond: wat moet ik met hem in hemelsnaam be ginnen? „Neem hem maar mee Jim my," zei Piet Potlood. „Je kunt dat ar me dier toch onmogelijk hier op de ka de achterlaten." Jimmy haalde zijn schouders op. ,,'t Zal wel moeten", bromde hij. En tot de kapitein riep hij: „Hé schipper, wilt u nog een pas sagier boeken? Kan 't niet voor half geld, want hij is nog onder de zes jaar....!" Zo keerden Jimmy Brown en Piet Potlood in gezelschap van de Onze fotograaf vond het tafereel tje op de stoep voor bloemen magazijn Coronazo aardig, dat hij er een plaatje van afleverde. gegund aan cafetaria ,,'t Centrum" in de Spoorstraat, waar een beschaafd drie-mans-bandje (The Tropical Stars) zijn intrede heeft gedaan. Het is een bijzonder genoegen, om naar de pianist te luisteren. 'n Van dar Haam fabrikaat YfcR FlG. NWOORDIGtR Keizerstraat 98, te el. 1883 (Advertentie Ing Med.) Op Donderdag 25 Juni om acht uur houdt de „Helderse Sportraad" in Formosa de jaarvergadering. Op deze bijeenkomst zullen onder meer de plan nen voor het sportjaar 1953/1954 wor den besproken. Van het bestuur zijn aftredend de heren A. G. van der Lid den, H. Maarse en P. Buisman, die zich weer candidaat hebben gesteld. „Onderling Belang" houdt van» avond in Formosa de jaarvergadering- Om zeven uur hedenavond ont moeten elkaar op het H.R.C.-terrein de elftallen van AOK Texel en De Banc- kert in het O.- en O.-tornooi om de „Burgemeester Rehorst-beker". De winnende ploeg komt volgende week tegen Neptunus in de finale uit. kleine Riwi naar het vaderland terug.1 te Baambrugge. S' Ned. Herv. kerk. Beroepen te Janetville-Pontypool (Ontario); (United Church of Canada): T. Hogerwaard (predikant bij de Prot. kerk in West-Indië), woonachtig te Oostvoorne, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar West Terschelling (toezegging): L. Vroegindewey te Pa* pendrecht. Benoemd tot predikant-voorganger te Barneveld (Hc;v. Evangelisatie): J> van Veen, emeritus-predikant en hulp prediker te Utrecht. Bencemd tot vloot- predikant: A. J. Oostenrijk te Warns. Gcref. kerken. Beroepen te Ha-turn: C. W. de Vries, kandidaat te Vrorburg. Beroepen te Lekkerkerk: S. S. van Dijk. candidaat

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2