F Pronk en Bakker duelleerden in de stadionpiste animositeit tussen gangmakers leidde tot angstige situatie Korfbal dankt zijn ontstaan aan eenvoudig kinderspel Om het geluk van Peter Duke op Gitera in Asser TT r Vlekken? CETREX Italianen krijgen nu n WU-concurrentie Lijken van echtpaar geborgen Dirigenten-cursus der n.R.U. Rosenbergs blijven ontkennen Schulte versloeg Van Est in achtervolging KNKB telt thans ruim 30.000 leden Nico Broekhuyzen nam in 1902 het initiatief Alkrnaars meisje onder auto gedood Ook Vlieland heeft nu waterleiding ANWB geeft vacantie-tips via de radio Pim, Pam, Pom en de wonderlamp Coppi en Bartali werden onderscheiden Bridgekampioenschap Eindhoven staaf- nu gelijk met PSV De gezonken Zuiderzee Staatspensioen in België Zwaluwen verraste Rode Duivels Appel blijft in Reims door Kitty Lessels Luister eens naar Radioprogramma DONDERDAG 4 JUNI 1953 mete^aert achter Kaeser op overarkm?tSWedStrijd V°°r amateurs sec - *2U1Knrtwm punten- 10 min 32 sec., i. Koch (Ut.) 8 punten- 3 Van Rossum (Amstr.) punten. Wedstrijd voor B-stayers over 25 km: 1. Bijster achter Wiersma: 2 Staken- burg achter De Graaf op 999 meter; 3. achter Kaeser op 999 meter; Vonnder ?amp achter Van der Bom °p ?220 ™®J«r; 5. Kunst achter Van 1340,„™eter: 6- Tolen achter Wambst op 1820 meter. Achtervolging over 5 km: 1. Schulte 6 min 40,4 sec.; 2. Van Est 6 mm 45,6 sec. A-stayers tweede manche over 50 km: 1. Lohmann 39 min 44 sec.; 2. Bak- FR U DE EAATSTE MAANDEN achter de schermen van de stayers- wereld wel het een en ander te doen geweest. Wij zullen ons 'met T^TatVan Pr' T ^tWaarom< maar ^en volstaan met de opmer- d?en dftTor R kif Dlaar «*ter De Graaf 7 Ja t A TlerSma al9 San8maE« in de baan komt. Zo was dat gisteravond m ieder geval tijdens de openingswedstrijden van het w'eïerse'zoen op de baan, wedstrijden waarbij het spoedig duidelgk was, dat met het verbreken van de zakelijke ook de vriend schapsbanden tussen Pronk en Wiersma waren verbroken. Telkens weer zagen wij Pronk met Bakker, of was het De Graaf en Wiersma met elkaar in duel. Het gevolg was een stayerwedstrijd zoals wij de laatste jaren op de Stadionpiste niet hebben gezien.'Het laat zich begrijpen dat de andere stayers profiteerden van dit duel tussen deze Nederlandse rivalen, een duel dat in de eerste manche met glans door Bakker werd gewonnen. In de tweede manche kreeg De Graaf reeds in het begin van de course motorpech. Toen even later de reserve- motor in de baan kwam had Pronk reeds een grote achterstand, zodat van een zuivere krachtmeting geen sprake meer kon zijn. INE start van Bakker in de eerste man- che over 25 km was voortreffelijk. Reeds na vier km bezorgde hij de Belg Deliaert zijn eerste „lap". Pronk volgde dat voorbeeld en maakte meteen aan- «talten om Bakker te passeren. Bakker reed echter bijzonder sterk l had bo vendien het voordeel dat zijn gangma ker precies wist wat er gebeuren zou, omdat hij Pronk natuurlijk kent als de inhoud van zijn portemonnaie. Die eerste aanval werd dan ook af geslagen en de 42-jarige Lohmann, nog altijd een sterk rijder en een uit geslapen coureur, zag prompt zijn kans om de Alkmaarder te passeren. De Duitser had zo'n lange sprint dat hij gelijk door ging en Bakker van de kop verdrong. Tot op dat moment nad de jeugdige Fransman Queugnet nog wei nig of niets laten zien. Op de helft van de wedstrijd liet hij zich echter gelden en met een voorbeeldige stijl en veel bravour rukte hij zonder veel moeite op naar de tweede plaats achter Loh mann. Intussen waren Pronk en Bak ker hevig aan het duelleren om de derde plaats. Jammer was het dat de animositeit tussen de beide gangma kers zo scherp bleek te zijn dat met nog vijf kilometer te rijden een zeer gevaarlijke situatie ontstond. De Graaf schoot, toen het voorwiel van de motor van Wiersma ter hoogte was van het achterwiel van Pronk, onverwachts naar boven. Direct na afloop van deze eerste manche, welke door Lohmann met miniem verschil op Queugnet werd gewonnen, werden Wiersma en .De Graaf Op het matje geroepen. Zij kre gen een ernstige berisping en de waar schuwing dat er hoge boetes zouden vallen als dergelijke voorvallen zich zouden herhalen. In dit scherpe duel tussen de beide gangmakers had De Graaf te weinig aandacht voor Pronk gehad. Telkens weer liet hij zich mee slepen door zijn strijdlust en herhaal delijk had dat tot gevolg dat Pronk kwam te „zwemmen". Zonder moeite kon Bakker zich dan ook tenslotte van de derde plaats verzekeren, voor Pronk, Frosio, die zijn beste jaren nu toch wel heeft gehad en de Belg Leliaert Ook de tweede manche was voor Lohman. Zijn sterkste tegenstander was ditmaal Bakker die op zestig meter eindigde voor Queugnet, de 21-jarige Fransman van wij dit seizoen onge twijfeld nog wel meer zullen horen. Een door twintig zware Giro-etappes uitgebluste Wim van Est heeft gister avond in een achtervolging over 5 kilometer zijn meerdere tin Gerrit Schulte moeten erkennen- Met iedere ronde kwam de blonde Bossenaar dich ter bij de sterke Brabander die de juiste cadans maar niet kon vinden en zich op de helft van de strijd reeds een verslagen man wist. Het verschil be droeg tenslotte zeker vijftig zestig meter, een prestatie waartoe Schulte niet in staat kan worden geacht als Wim van Est in de juiste conditie voor een achtervolgingswedstrijd is. De uitslagen luiden: A-stayers, le manche over 25 km: 1. Queugnet (Fr.) achter Wambst 2. Lohmann (D.) achter Goslimond op 10 meter; 3. Bakker (Ned.) achtei Wiersma op 220 meter; 4. Pronk (Ned.) achter de Graaf op 300 meter; 5 Frosio (It.) achter Van Engelghem op 740 pie ker op 60 meter; 3. Queugnet op 170 meter; 4. Frosio oo 875 meter; 5. Le liaert op 3350 meter; 6. Pronk op 3720 meter. De totaal uitslag iuidt: 1. Lohmann 3 punten; 2. Queugnet 4 punten; 3. Bakker 5 punten: 4- Frosio 9 punten; 5. Pronk 10 punten: 6. Le liaert 11 punten. Geoff Duke, de wereldkampioen 350 cc, die op zijn besluit niet meer in wegwedstrijden op motoren uit te ko men. is teruggekomen en daarbij tot de „stal" van Gilera is toegetreden, zal voor deze fabriek ook starten in de Grote Prijs van Nederland der KNMV, de Dutch TT, welke 27 Juni op het circuit van Drente wordt verreden. Gi lera komt dus met een équipe van zes rijders, van wie Duke zijn oude „stal" Norton concurrentie gaat aandoen. Italië komt verder met M.V., terwijl thans eveneens Morini voor de 125 cc, en Guzzi voor 250 en 500 cc hebben ingeschreven. Bovendien wil Guzzi voor het eerst ook starten in de 350 cc, in welke klasse één machine zal meedingen. Rijders zijn Enrico Loren- zetti, Bruno Ruffo en Fergus Ander som Wie van hen in de 350 cc zal meedoen, is nog niet bekend. Morini start met Luigi Zinzano en Emilio Mendogni. De Italianen krijgen echter zowel in de 125 als de 250 cc concur rentie van de Duitsers. NSU heeft na melijk voor beide klassen ingeschreven met als rijders de Duitser Werner Haas en de Engelsman Will A Lomas. OP ZIJN REIS NAAR Zlf EDEN maakte Nico Broekhuysen in 1902 kennis met een zeer eenvoudig volksspelletje. Hij „zag" er iets in en bij zijn terugkeer in Amsterdam heeft hij niet geaarzeld, dat spel op zijn school in te voeren. Waarschijnlijk heeft Broekhuysen nimmer kunnen bevroeden, dat ruim een halve eeuw later dat eenvoudige volksspelletje zou zijn uitgegroeid tot een spel, dat ruim dertigduizend beoefenaars in iSederland telt, een spel dat als Korfbal zijn plaats heeft veroverd in de rijen van Nederlandse teamsporten. Nico Broekhuysen is thans 77 jaar en hij smaakt het genoegen over enkele dagen het gouden jubileum van de KNKB te 'mogen meemaken. ONGEVEER vijftig jaar geleden zocht L^de Amsterdamse Bond voor Licha melijke Opvoeding naar een spel dat door jongens en meisjes kon worden gespeeld. Broekhuysen bood „zijn" spel aan. Het Zweedse spel had geen regels, alleen werd het in vakken ge speeld en in de eindvakken stonden palen met een ring er aan. Als eis werd gesteld, dat men niet met de bal mocht lopen. Aan deze principes hield Broekhuysen vast en aan de hand daarvan bedacht hij spelregels. Toen er bij ouderen belangstelling voor zijn spel bleek te bestaan, stichtte hij met de inmiddels opgerichte clubs de Nederlandse Korfbalbond en zo kon in 1903 de Bond de propaganda voor het nieuwe spel ter hand nemen. En met succes. Na tien jaar telde hij reeds 1600 leden, weer tien jaar later 13000 en thans zijn meer dan 30.000 korfballers bij de Korfbalbond aange sloten. Spoedig werd getracht het spel in ternationaal te maken, maar dat lukte eerst in 1920 toen België gewonnen werd en in 1946 konden de palen ook in Engeland worden geplant. Het vorig jaar slaagde een propaganda- j tour door Denemarken en de Deense Korfbalbond is met de genoemde or- Woensdagmorgen is te Alkmaar de 18-jarige Maria Kamp, die op weg was naar een confectie-atelier, onder een auto van de gemeente-reiniging terecht gekomen en op slag gedood. Het meisje kwam op de fiets uit de Cornelis Evertsenstraat op het ogen blik, dat de auto, die in de Uiten- boschstraat reed, de hoek was gena derd. Met een luide klap vloog de wielrijdster tegen de wagen, kwam te vallen en werd door de wielen gegrepen. De auto moest worden op gevijzeld om de verwrongen fiets te kunnen verwijderen. Nadat in 1950 Schiermonnikoog als eerste waddeneiland een waterleiding had gekregen volgde gisteren het eiland Vlieland. DJt is voor het eiland van grote betekenis niet alleen voor de eigenlijke bewoners (672) maar ook voor de vele badgasten, die er jaarlijks (in 1952 niet minder dan 53.000' ver toeven. Het hoofdleidingnet heeft een lengte van twee km. De officiële in bedrijfstelling werd verricht door de Commissaris der Koningin in Fries land, mr H. P. Linthorst Homan. De A.N.W.B. zal gedurende de maan den Juni, Juli en Augustus voor de V.A.R.A.-microfoon uitzendingen wijden aan het komende relsseizoen. Te begin nen op Vrijdag 5 Juni zullen onder de titel „Radio-reiswijzer" om de veertien dagen op Vrijdagavond van kwart over zeven tot half acht voor alle groepen va- cantiegangers onverschillig van welk vervoermiddel zij gebruik maken door deskundigen van de A.N.W.B. allerlei ad viezen en wenken gegeven worden en vele wetenswaardigheden op toeristisch gebied worden medegedeeld. Tijdens de eerste uitzending oP Vrijdag 5 Juni zal een gedeelte van de tijd be steed worden aan een rondetafelgesprek over toeristische mogelijkheden van de bromfiets. Bij de vorige week gehouden raads verkiezingen zijn drie broers tot lid van een gemeenteraad gekozen, nl. Laurentius Gruintjes in de gemeente Arcen-Velden. Hendrik Gruintjes in de gemeente Venlo en Theodorus Gruintjes in de gemeente Helden. 32. De volgende morgen supten de heer en mevrouw Van Pottum aan boord van het vrachtschip, dat Hen weer naar hun eigen land zou brengen. Zij haddim een keurige hut gekregen en mevrouw Bsbbelgraag haastte zich om meteen, haar koffers uit te pakken. ..Hè ik verlang er naar om een schoon japonnetje aan te trekken Pieter". riep ze uit „en ik snak naar een lekker fris bed. Foei, wat is het hier warm in dit land". Maar het duurde toch nog even voor- zij haar bad zou nemen, want onder "het uitpakken kwam zij alle souvenirs weer tegen, die zij voor hcar vrienden in Dierendorp had ge kocht. ,JCyk toch eens Pieter", riep ze uit, te-rwijï ze het oude koperen lampje in haar huanden hield. „Daar heb je dat koperen lampje uit het paleis van de emir. Ik ben blij, dat ik hem zelf nog even gezien heb! Het leek me wel een woesteling, zoals hij daar op zijn paard stond te zwaaien". „Helemaal niet", antwoordde de baron, die zich bet ge zellige koffieuurtje herinnerde. „D« aardigste man, die ik ooit ontmoet heb. Hij was wég van mijn horlogeTe gelijkertijd wilde de baron zijn antieke klokje te voorschijn halen, maar het was niet op z'n gewone plaats. „M'n horloge", stamelde de baron. ..Het is weg. mijn horloge is me ontstolen"- „Dat kan niet", riep mevr. Babbel- graag. „Toen we dit lampje gingen ko pen, had je het nog". Ja, dat is zo". De baron dacht even na. „Dan moet die koopman het mij ontstolen hebben. Vast en zeker. Ik herinner me nu, dat hij vlak bij me stond en zijn ene hand naar me uitstrekte, terwijl hij met de andere op jou wees„Nou, dan wordt het een duur lampje, in plaats van een goedkoop dingetje. Dan heeft dat ouwe lor je geen kwartje, maar een fortuin gekost!" vervolgde hij .„Want dat horloge van mijn overgrootvader is een oud erfstuk en met geen goud te betalen!" ganisaties bij de internationale organi satie aangesloten. Ook Indonesië heeft kortgeleden aansluiting verzocht. Werd korfbal aanvankelijk gespeeld op een veld van 45 X 25 meter, thans spelen eerste klassers op terreinen van 90 X40 meter en is als minimum maat 75 X 30 meter gesteld. Dat met de groot te van het speelveld ook het spel een verandering moest ondergaan, laat zich begrijpen. Werd in de eerste jaren in langzaam tempo moeizaam getracht de bal door de korf te werken, thans wordt in snelle vaart met wisselende combinaties op dikwijls fenominale wijze gemanoevreerd om zich vrij te spelen en zo kansen tot schieten te krijgen. Het simpele spelletje heeft zich gewijzigd in een volwaardig sport spel. Zaterdag 6 Juni zal de K.N.K.B. in Carlton te Amsterdam recipiëren en des avonds zuilen de oude leden m reünie bijeenkomen. Op 7 Juni zal in het Ajax-Stadion een vlaggenparade worder gehouden, een show van het spel in 1903 worden vertoond, waarna de .-.andenstiijd Nederland-België wordt gespeeld. Na afloop van de Ronde van Italië, welke voor de vijfde maal door Faus- to Coppi werd gewonnen, is bekend gemaakt, dat Fausto Coppi en Gino Bartali vanwege hun sportieve ver dienste zijn benoemd tot „ridders in de orde van de Italiaanse republiek", De wedstrijden om het landskam pioenschap bridgen voor paren werden het afgelopen weekeinde in Utrecht beëindigd. Kampioen der Hoofdklasse wer den de heren De Klerk-Meyer uit Gorcum. Deze heren zullen promove ren naar de Meesterklasse B. In de eerste klasse werden kampioen de gebr. Kamoen uit Haarlem, in de tweede klasse de heer en mevrouw Koster uit Bergen. De voetbalwedstrijd EindhovenBleyer- heide, gespeeld voor de eerste klasse D van de KNVB-competitie eindigde in een 2-0 overwinning voor Eindhoven. Laatst genoemde ploeg staat nu in punten ge lijk met PSV. De stoffelijke overschotten vaa een man en een vrouw zijn gistermiddag in Urk aangebracht. De UK 212, bracht de vrouw binnen en even later kwam de UK 294 binnen met het lijk van de man- De lijken bleken te zijn van het echtpaar Spiker—van Werven uit Mep- pel. De beer Spiker was 54 jaar oud en zijn echtgenote 43. Beiden waren voorzien van zwemvesten, zodat men aanneemt, dat zij getracht hebben zich zwemmende te redden. Hun jacht, de „Zuiderzee", is, zoals bekend Zondag bij Flevostad gezonken. De „Zuiderzee" was het voormalige jacht ..Exaio", dat 19 Augusts 1951 bij Enkhuizen zonk. Toen kwamen drie op varenden om het leven. De heer Spiker kocht het jacht daarna. De Amsterdamse scheepswerf De Vries Lentsch Jr heeft opdracht gekre gen van de Anglo Saxon Petroleum Company voor het bouwen van een 360 pk sleepboot, die gebruikt zal wor den in de Perzische Golf. De Nederlandse Radio Unie zal van IS Juni tot 12 Juli te Hilversum een inter nationale dirigentencursus geven, waar aan circa vierentwintig leerlingen zullen deelnemen als werkcursisten. Bovendien za) een aantal adspirantdirigenten de les sen bijwonen als „toehorend cursist". De lessen zullen worden gegeven door de di rigenten Paul van Kempen en Carlo Zee chi. Voorts zullen Willem Andriessen en Sem Dresden lezingen over „De Neder» landse muziek na 1900" houden. Het doel van de cursus is in aanslui ting op het bestaande muziekonderwijs bij te dragen tot de vorming van dirigen ten voor symphonie-orkesten. In het bui tenland kent men ook dergelijke cursus sen, maar nergens heeft men de beschik king over zo veel orkesten als hier. Ter beschikking van docenten en cursisten staan namelijk een strijkkwartet, het Omroepkamerorkest, het Omroeporkest, het Radio Philharmonisch orkest en een koor. Julius en Ethel Rosenberg, die op be schuldiging van atoomspionnage op Don derdag i.8 Juni zullen worden terechtge steld hebben in een door hun verdediger gepubliceerde verklaring medegedeeld, dat het Amerikaanse ministerie van Jus titie hun gratie wil schenken Indien zij alles vertellen wat zij weten over het Kussisclte splonnagenet ln de Verenigde Staten. Zij hebben dit aanbod geweigerd, omdat liet voor hen gelijk staat met het bekennen van een misdaad waaraan zij onschuldig zeggen te zijn. „De geschie denis zal bewijzen", zo zeggen zij, „dat wij de slachtoffers waren van de meest monsterachtige machinatie in de geschie denis van ons land". In België bestaan plannen tot invoe ring van een staats-ouderdomspensioen voor Icleine zelfstandigen. Dit zou na veertig arbeidsjaren op 65-jarige leeftijd achttienduizend francs per jaar, d.i. on geveer g 13O0, worden gesteld. VLEKKENWATER VAN CETA-KVf* Nog geen achtduizend voetballiefheb bers hadden de moeite genomen zich naar het Feijenoord-stadion te begeven om ge tuige te zijn van de wedstrijd tussen Zwaluwen en de Rode Duivels. Het is be grijpelijk dat men na de lawine van door deweeks buiten-competitievoetbal en de talrijke slechte wedstrijden, die in deze staart van het seizoen te zien waren ge weest, nog maar weinig vertrouwen kon hebben in een Zwaluwenteam dat er op papier nu niet bepaald sterk uitzag. Maar. helemaal gelijk hebben de thuis blijvers niet gekregen, want vooral in de eerste helft was het treffen op Feijen- oords fraaie grasmat alleszins bet aanke ken waard. In de Nederlandse voorhoede was Lugthart vervangen door Wim van der Gijp en met zijn broer Cor en links binnen Bak vormde deze een vlot com binerend binnentrio. dat de Belgische verdediging handen vol werk gaf Boven dien stak het stuwende spel van de Ne derlandse kanthalfs Van Schijndel en Dbrr ver boven de matige verrichtingen van de Belgische middeniinie uit. Voor namelijk hierdoor konden de Zwaluwen voortdurend ln de aanval blijven en ten slotte een verdiende 1-0 zege behalen. Bram Appel zal ook het volgend sei- SCen voor Reims uitkomen. Hij heeft aan het bestuur van de C.S. Verviers, waar mee hy in onderhandeling stond, meege deeld dat h!1 besloten heeft de hem aan geboden functie als trainer van die club niet te aanvaarden. 22. En wanneer 't portret eens af zou zijn, waar zouden dan al de voor- oordelen zijn die zij, Beatrice Penda, slim had uitgedacht, had vastgehouden en voor haar eigen voordeel had ge bruikt? En. wanneer eens de sterke stroom van Patricia Garron's medelijden in die nieuwe richting geleid was, waar zou de toegeeflijkheid dan zijn. waar- od zii geaasd en waarmee zij gevoed had-' Waar zou haar invloed, haar macht zijn? Waar zou zij in luxe baden als 't niet in de Casa Garron was. Waar zou zij een dubbelganger moeten zoeken die lichamelijk en financieel even passend was. als Bryce Garron indien hij uit haar bereik gelokt werd? En hoe vooral, kon de ijdelheid in haar overheersing die vernederende neder- U z1j "zag6 zichzelf haar spel spelend, kaart na kaart, ieder aas van haar pathos getroefd door Lynne Carrick. Zij zag zichzelf in de scnaduw gesteld in elk stadium en deel van haar macht; die geestelijke, gevoelige en materiele overmacht, die voor haar de noodzake lijke levens-elixer was. Neerziend op- 't opgezwollen kleine gezichtje, was Beatrice voor n ondeel baar ogenblik innerlijk zo zonder ge wetensbezwaar, zo gemeen, zo verdor ven, dat zij zichzelf toestond de ge dachte te koesteren, hoe gemakkelijk zij een eind aan zijn geschreeuw kon maken, door haar hand op zijn mondje te drukken. Die gedachte verschoof naar die on zichtbare plek, waar alle andere niet te verwezenlijken gedachten heengaan Haar hand bewoog niet, maar haar vingers knepen onmerkbaar om zijn armpjes. Zijn stemmetje klonk luid op in een hoge, doordringende gil, toen was hij plotseling stil. Zij wachtte, ge durende een ogenblik roerloos, toen hief zij 't hoofd op en met een stralen de glimlach: „Kijk, hij is stil. De strijd is voorbij... lieve Peter". Zij hield haar stem op fluistertoon en vooroverbuigend, legde zij haar wang tegen de zijne. Hij had de oogjes gesloten en 't was waar, dat hij stil was. Maar mevrouw Garron had er in haar hart geen vrede mee, helemaal geen vrede. „Alleen om dat hij niet meer kan", zei zü be schaamd. Hy gaf over en spuugde een beetje in de omgeslagen handdoek. Hij opende zijn oogjes en keek Patricia Garron aan. En 't waren de ogen van Michael, al hadden zij een andere kleur. Michael's ogen. die verwijtend keken van over een lange afstand, de onme telijke afstand van de dood. En Michael's stem zei met een geluid, dat alleen door haar hart te horen was: „Was 't voor dit soort beloning, dat ik mijn leven gegeven heb?" Het gezicht van de vrouw vertrok en alle rimpels van haar verouderd ge zicht werden eerder verergerd dan ver zacht door haar make-up. Berouw ging als een vlijmscherp mes door haar ge weten. Zij zei op een toon, die Beatrice nooit gehoord had: „Ja, 't is voorbij Maar alleen maar voor een ogenblikje en 't was wreed, veel te wreed". Zij sprak, steeds naar Peter'sogen kijkend, terwijl zij zijn mondje afveegde met de hoek van de handdoek. Toen scheen 't dat zij Beatrice Penda ontvluchtte, een korte vlucht, maar die lang genoeg duurde zodat zij met be sliste stem kon zeggen: „Wij zijn iets aan Michael verschul digd, iets dat beter is dan dit. Hij zou in elk geval van ons verwacht hebben, dat wij lief tegen zijn zoontje zouden zijn. Maar dit is geen liefde, een baby zo te laten vechten om de enige per soon, die hij bij instinct kent en ver trouwt, totdat hij ziek en uitgeput is. Als hij weer bijgekomen is, zal hij weer gaan vechten, maar hoe zouden we zo harteloos kunnen zijn om dit te laten gebeuren?" Zij stond op en keek Bryce aan. „Wil je dadelijk naar 't hotel Rios gaan en juffrouw Carrick overhalen hier terug te komen met haar bagage? Zeg baar dat ik wil, dat zij hier als mijn gast blijft...." Haar stem werd aarzelend, reeds begon Beatrice weer macht over haar te krijgen, en zij verduidelijkte: „Tenminste totdat hij gewend is". Bryce vroeg: „En als zij deze uit nodiging weigert aan te nemen, die haar twee en een half uur geleden ge daan had kunnen worden?" „Zeg haar „Dat zij haar trots ln de Stille Zuid zee gooit, dat zij 't stof van haar hie len afveegt, daar, waar wij haar weg geschopt hebben, haar vernedering op rolt, en vergeet dat wij haar bijna van de trap duwden, toen wij onze deur achter haar dichtsloegen." Hij voegde er aan toe: „Het merkwaardige is, dat ik weet dat zij terug zal komen. Zij is niet van het soort dat een angstig kind in de steek zou laten". Hij liep met grote passen door de kamer, langs Pepita, wier ogen uitdruk kingloos donker waren en haar ge dachten niet lieten raden. Mevrouw Garron keerde zich weer tot Beatrice, terwijl zij meteen begon excuses te maken: „Er was geen andere oplossing, m'n lieve Beatrice. Je weet, 'k zou graag alles anders hebben gedaan dan dit meisje terug te brengen, die zo- Advertentie, Ing. Med.) veel oude wonden doet opengaan maar „De -wonden zijn nooit dicht geweest, zij maakte er al heel weinig ver schil in", Zei Beatrice verontschuldi gend. Mevrouw Garron tilde Peter uit haar armen op en Rosina bracht het bad, de zeep em t zeildoek weg. Pepita, die nog een ogenblik bleef staan, keek op een vreemde manier naar Beatrice Penda. die haar altijd op de eert. of andere manier deed denken aan een reine witte steen. Misschien kwam 't bij Pepita op dat, wanneer men een steen verplaatst zelfs een reine witte steen dat men dan soms afstotelijke wezens daaronder vond rondkruipen. Of misschien ook niet. HOOFDSTUK IV Bryce stond in de portiersloge ter wijl de portier, die kamer 27 had opge beld, b.em mededeelde dat juffrouw Car rick dadelijk beneden zou komen. Hij wachtte en keek naar de schacht van de lift. Kort daarna werd de ver gulde kooi zichtbaar, zij alleen was er in. 't Hekje viel achter haar dicht. Zij zag hem en kwam naar hem toe en ter- i wijl zij hem naderde scheen een soort bezielende stroom van haar uit te gaan die hem een zachte schok in zijn ge moed gaf. Hij stond bewegingloos, geboeid en oprecht betoverd en alles scheen stil te staen behalve het bloed in zijn ade ren. dLat even snel scheen te gaan als het saeUe rhythme in driekwartsmaat van 't Zuid-Amerikaanse orkest in de hall. Zij liad een avondjapon aangetrokken, een nauwsluitend zwart dingetje, waar- c*oor riaar figuur nog slanker en be- vvegeiijker werd. Heur haar was nog glanzender. haar teint was als 't ware doorzichtig. (Wordt vervolgd) REQUIEM VAN MOZARTIn het laatst van zijn leven, toen de nood waarin hij verkeerde op het hoogst was, heeft Mozart op be stelling en uit vrije aandrift nog al eens een dodenmis gecompo neerd. Een van de fraaiste voor beelden is die, welke gemeenlijk wordt aangeduid met het ken- nummer KV 626, voor solokwar tet, koor, orkest en orgel. Het is een werk van een diepe tragiek en een grote noblesse, een van de meest sprekende uitingen van Mozarts grote vroomheid. (Vrij dag 21.20 over Hilversum I, 402 meter). VRIJDAG 5 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.1S Idem. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.S5 Waterstanden. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10-00 Kamerorkest en solist. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Salonorkest, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Viool en orgel, 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. 14.50 Gram. 15.30 Cello en plano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Strijkorkest en soliste. 18.10 Gevr. muziek. 18.30 Amus.muziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en To*. lichting. 19.30 Gram. 20.2.5 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.90 Politiv kapel. 21-05 „Ouder worden en oud ziju"*, causerie. 21.20 Klein koor, kamerorkest en sol. 22.20 „Om de toekomst van Neder land". klankbeeld. 22.40 Gram. 22.45 „Ik geloof in ene. heilige katholieke kerk". 23.00 Nieuws. 23.15-24-00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPBO. 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24-00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.45 Voor de hulsvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Gram. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.25 Radiofeuilleton. 11.45 Pianorecital. 12.00 Musette-Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sportpraatje. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.30 Dans muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gitaar- kwartet. 14.50 Voordracht met muziek. 15-10 Orgelconcert. 15.30 Strijkorkest. 16.00 Lichte muziek. 16.20 Muziekcauserie. 17.00 Voor de kinderen 17.30 Gram. 184)0 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Achter de horizon", hoorspel. 19-00 Meisjeskoor. 19.15 Radio-reiswijzer. 19.30 „Humanitaire achtergronden van de samenwerking tus sen de volkeren", causerie. 19.45 Een halve eeuw „Buurthuis-werk", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 ..De aanpassing van de student aan het studentenleven", cau serie. 20.05 Kunstmaand Amsterdam. 21.00 Operamuziek. 22.00 Buitenlands overzicht 22.15 Dansmuziek. 22.40 „Vandaag", cau serie. 22 45 Avondwtidlne 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.3524.00 Gram.muziek. Televisie-programma. VARA 20.15; i. Actualiteiten; 2 vve«rr>verzicht; s- E1mJ- examen Toneelschool 1953 Uit Frank rijk: aansluitend aan vorig programma: Music-Hall

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5