Zijpe - Callantsoog zoeken oplossing voor kampeerhuisjesproblemen MS Van Dijkhuizen (St. Pancras) tevreden in Australië is Koninklijke Marine bereidt grote „Vlootschouw" voor SCHEEP VAAR Zelf critiek bracht hem over moeilijkste tijd heen Winterkou in heel Europa Scapino-ballet naar Oostenrijk Hollands meisje gaat boven alles Uiterlijk en innerlijk kampeerhuisjes kan nop zeer veel worden verbeterd Ontwerpen worden ten toon gesteld Callantsoog Hotel Ben de Vries werd aanbesteed r - Wieringerwaard Burgerlijke stand Urk Kunst en cultuur J VERVOLG STADSNIEUWS Van 26 t.m. 29 Juni in de hoofdstad Admiraal De Ruyter houdt inspectie Zijpe BURGERLIJKE STAND DONDLKUAG 4 JIM 1!>5;{ l^^^emdc^tagé^^naar "de^ vet"chilH^ide pr?bcrel? 70 veel mo?eHjk trekken. Callantsoog, Petten, Sint Maartenen ll Noordzeestrand te gesteund door de onderseheidene afdelingen van 'de V V V M blJ 1™uw „iet, wanneer men de stroom van vreemdeling „»!L Y' ^aar men ,s Dan rijzen er problemen, die men moet trachten aangetrokken. z.g. sociaal toerisme brengt problemen met zich mee DeT"') Y vooral Pet kampeerterreinen. De kampeerhuisjes. De kampeeihuisies vooral" nT riPt een semi-permanent karakter krijgen Fr vier a viif is, hoe ze er uitzien. DAAROM HEBBEN de gemeentebe sturen van Zijpe en Callantsoog in sa menwerking met de L. C. O. een prijs vraag uitgeschreven onder de studeren de architekten aan de bouwkundige academies. Gevraagd werd een zomer huisje, tegen de laagst mogelijke prijs, met aesthetisch verantwoord uiterlijk, aan de bewoners zo veel mogelijk com fort biedend, gemakkelijk uit elkaar te nemen en in het landschap passend. Om het met de woorden van de ge- meentearchitekt van Zijpe, de heer N. J. Groot te zeggen: Een schaap met vijf poten. Iets dat moeilijk te realiseren is. De heer Groot heeft ons de inzendingen laten zien. zoals ze tentoongesteld zijn in het VVV-gebouw in Petten en zoals ze straks ook tentoongesteld zullen worden in Callantsoog en Sint Maar tenszee. Hij heeft ons er uitleg van ge geven en met elkaar hebben we op een persconferentie de verschillende pro blemen die er aan het onderwerp kam peerhuisjes vastzitten, besproken. Het is natuurlijk niet de bedoeling van de beide gemeentebesturen, aldus de heer Groot, om de mensen die in een kampeerhuisje willen vertoeven, moei lijkheden in de weg te leggen. Maar wel willen wij in de toekomst, als het mogelijk is, er voor zorgen, dat er geen al te vreemde bouwsels verrijzen. Als we eens rondkijken in Sint Maar tenszee, dan zien we er gebouwtjes tus sen, die de toets der critiek niet kun nen doorstaan. En wij menen toch ook aan een tijdelijk vacantieverblijf enige eisen te mogen stellen. Niet alleen om dat het zo veel fraaier staat, maar voor al, omdat de mensen zelf er veel meer pleizier aan beleven. Omdat de vacan- tie prettiger wordt, naarmate men zelf gehuisvest is. maar ook naarmate men op een kampeerhuisjesterrein uitzicht heeft op de „Buren", We wilden er dus naar streven een voorbeeld te scheppen, dat aanvaard baar is. Dat aan onze verlangens op de best mogelijke wijze tegemoet komt. Wordt het duurder? Alvorens de heer Groot verder te la ten gaan, stelden wij hem de vraag, ef de huisjes zoals die ontworpen waren duurder uitkwamen. Naar onze gevoe lens was dit wel een zeer belangrijk ding. Mensen met kleine beurzen moe ten immers ook een kampeerhuisje kunnen bouwen. Bij de gisteren gehouden aanbeste ding voor het hotel van de heer Ben clfe Vries, dat door Brand werd ver woest en dat voor rekening van de fa milie Pool in Hoogwoud zal worden herbouwd, waren de volgende biljet ten binnengekomen: C. Kuiper, Hoogwoud, f 97.430; Huit- tt.an en Zn, Noordscharwoude, f 93.335: D. Boekei, Schagen, f 99.850; Moppert en Êipkema, Den Helder, f 99.820; Blaauboer en Van der Hoven, Schagen, f 104.345; Gebr. Tuin, 't Zand, f 99.000; H. Toes, Schagerbrug, f 97.300; H. Blom Hippolytushoe f,f 98.780; W. J. de Leeuw, 't Zand f 100.70; K. Koopmans Nieuwe Niedorp, f 94.474; G. Groot, Den Helder, f 103.780: B. P. Zeeman, Cal lantsoog. f 101.600; Bruin en Van Tig- gelen, Velsen, f 114.000. De begroting werd niet bekend ge maakt, de gunning werd aangehouden. Microfilms van de tien millioen werken, die zich in de bibliotheek van het Vaticaan bevinden, zullen in de V.S. in een atoombomvrije schuilplaats worden opgeborgen. Het maken van de films zal naar schatting drie-en-een- half jaar in beslag nemen. De leider van de Russische delegatie bij de VN, Andrei Wysjinsky, is uit New Vork naar de Sovjet-Unie vertrokken, omdat zijn vrouw ernstig ziek is. Het bleek ons duidelijk, dat we een maakten, door te veronder stellen. dat veel particulieren een zo merhuisje bouwen, alleen om er een paar weken in te trekken. Zo is het met. Er is zich hier bezig een industrie te ontwikkelen zo vertelde de heer Groot ons. Natuurlijk zijn er enkele particulieren die .voor zichzelf bou wen, maar ook zij gebruiken het huis je een paar weken en verhuren het voor de rest van het jaar. Het grootste ge deelte wordt echter gebouwd door par ticuliere aannemers, die er een geldbe legging in zien. En nu menen wij, dat deze huisjes wel iets meer mogen kos ten, dan de goedkope, maar ook zeer weinig comfort biedende huisjes van nu doen. De huur behoeft dan niet eens zo veel hoger te zijn. De gemeente wil dus niet anders, dan leiding en advies geven aan hen die in de toekomst een huisje willen bouwen. We willen het de bewoners in en bui ten het huisje zo aangenaam mogelijk maken. Gemeente een taak? Acht u het mogelijk, dat de gemeen te op dat gebied een taak heeft, in de betekenis van het vestigen van een be paalde kolonie van permanente kam peerhuisjes? Daar begint de moeilijkheid, was het antwoord, met het feit, dat een perma nent kamp tot de onmogelijkheden be hoort, tenminste voorlopig, omdat de Planologische dienst dat niet wil. Maar er zit inderdaad iets in, dat de gemeente een dergelijk kamp inricht, naar bepaalde verantwoorde inzichten, waardoor het beste kan worden verkre gen op voor de toekomstige bewoners meest gunstige voorwaarden. Dat is echter toekomstmuziek. Veel duurder dan de uitneembare huisjes behoefden ze echter niet te zijn. Werkelijkheid daarentegen waren de in het VVV-gebouw tentoongestelde tekeningen, acht in getal, die we met aandacht hebben bekeken. Waarbij er waren die zelfs wij als leek niet bepaald aanvaardbaar achtten. Maar waarbij er ook waren, die getuigden van een ge zond inzicht en een gedurfde smaak. De eerste prijswinnaar de heer C. van Baaien uit Rotterdam is er in geslaagd, een huisje te ontwerpen, vrij van hok jes, die bestemd zijn voor keuken en slaapkamer en dergelijke, met er voor een terrasje, dat men tegen al te felle zon kan afschermen. Dit ontwerp leek ons verkieslijker boven het ontwerp van de tweede prijswinnaar, de heer Bredman uit Arnhem. Ten aanzien van de plaatsing van de gebouwtjes ten op zichte van elkaar op een bepaald ter rein had deze echter een naar onze smaak zeer gelukkige oplossing gevon den. Individueel intelligent vonden we ook de oplossing, waarbij de architekt als het ware een vliegtuigcabine had ge schapen en die men willekeurig kon uitbreiden. Als complex zou het o.i. ern stige bezwaren hebben. De jury van deze ongetwijfeld In teressante prijsvraag, waarvoor naar we verwachten ook in de bouwwereld de nodige belangstelling zal bestaan, werd gevormd door de heren J. P. Kloos, architekt te Haarlem. A. Nicolai, architekt te Emmen en N. J. Groot, ge- meentearchitekt in Zijpe. Aalsum, verm. 14-6 van Chicatting naar Aden Aldabi, 3-6 te Santos Al- hena, 3-6 te Santos Amstelkroon, 4-6 te Sydney verwacht Appingedijk, 3-6 te Mobile Alblasserdijk, 3-6 van Golf van Mexico te R'dam Algenib, pass. 2-6 Madeira naar Antwerpen Bacchus, 5-6 van Bremen te Antwerpen Beng- kalis, pass. 2-6 Kreta Bloemfontein, pass. 2-6 Kaap Blanco naar Teneriffe Boschfontein, 2-6 van Aden naar Mom- basa Britsum, 9-6 te Brisbane verwacht Cottica, 3-6 210 mijl zuidwest van Ouessant naar Plymouth Eos, pass. 2-6 Kaap Vincent Duivendijk, 2-6 van Car- thagena naar Cristobal Gaasterland, 2-6 te Rio Grande Garoet, 3-6 te Tandjong Priok verwacht Groote Beer, 3-6 te Quebec Hector, pass. 2-6 Finisterre naar Algiers Helicon, pass. 2-6 n.m. Fi nisterre naar Madeira,— Heelsum, 2-6 van Bremen Hilversum (fj, van 13 op 14-6 te Mena el Ahrnadi verwacht Indra- poera, 2-6 van Genua naar Ppxt Said. Jagersfontein, 2-6 van Antwerpen te A'- dam Johan van Oldenbamevelt, 2-6 150 mijl noordwest van Perim naar Suez Java, 3-6 te Djeddah verwacht Kota Agoeng, 2-6 van Tandjong Priok naar R' dam via Belawan Kota Inten, 2-6 van Genua, 3-6 te Marseille Kedoe, 30-5 van R'dam te Tandjong Priok Lang- Koeas, pass. 2-6 Perim Larenberg, van 9 op 10-6 van La Mariet te R'dam ver wacht Lekkerkerk, 2-6 n.m. van Fi nisterre naar Marseille Mirza (t), 3-6 van Curagao te Stanlow Maasdam, 2-6 170 mijl oost ten zuiden van Sabie Eil. Mataram, 2-6 van Belawan naar Colombo Meliskerk, 2-6 van Kobe naar Hong kong Merwede, 2-6 te Antwerpen Mitra (t), 2-6 van Vlaardingen te R'dam Modjokerto, 2-6 van Djeddah naar Suez Molenkerk, 2-6 van Suez naar Aden Myonia t), 4-6 van Ras Tanura naar Bey- routh Noordam, 2-6 580 mijl west zuidwest van Valentia Omala (t), 2-6 van Napels op rede Spezia Ondina (t), 3-6 van Spezia te Bombay Oranje, pass. 2-6 Algiers naar Port Said Ootmarsum, 2-6 van New York naar Le Havre Oranjestad, 3-6 van Aruba naar Porto Limon Papendrecht, 3-6 te Port Said verwacht Polydorus, 2-6 te Port Said Poelau Laut, pass. 3-6 Sabang naar Aden Poseidon, 3-6 van New York te Curagao Ridderkerk, 2-6 van Hamburg naar R'dam Ruys, 2-6 van Singapore naar Penang Rijnkerk, 2-6 n.m. te Aden verwacht Saparoea, 3-6 te Antwerpen Saroena (t), 3-6 van Pladju te Balik Papan verwacht Salamat, 3-6 17,30 uur te Hoek van Holland vewacht Sloter- dijk, 3-6 19 uur van Harobrug voor Hoek De Parlementsverkiezingen in Italië worden op 7 Juni a.s. ge houden. Op het Termini station te Rome is een grote slagzin aangebracht. De vertaling er van is: „Mis op 7 Juni Uw trein niet. Ga stemmen". SSÈ; ps" f r 1 jL 86 Mp'i im t' ÜtoS S&m I ('li fi- JHKM i (f-i f- te «ï-i- .yi» m .JSMli V van Holland verwacht, daarna naar R' dam Stad Dordrecht, 2-6 van A'dam naar Setubal Sunetta (t), 4-6 van Li- verpool te Singapore veracht Scherpen- drecht (t), 2-6 van Paranagua naar Cura gao Sibajak, 1-6 680 mijl zuidwest van Cook Eilanden Stad Alkmaar, 3-6 van Montreal te R'dam Straat Banka, pass. 2-6 zuidpunt Madagascar n. Lorenzo Mar- quez Tarakan, 2-6 te Genua Tei- resias, pass. 3-6 Sabang naar Penang Tero, 2-6 te Mozambique verwacht Tibia (t), 3-6 van Balik Papan te Pladju Titus, 2-6 van Antwerpen te A'dam Tawali, 3-6 te Alexandrië Tomini, pass. 2-6 Sabang naar Singapore Veen- dam, 3-6 van Londen, 12.30 uur voor Hoek van Holland verwacht Waal, 3-6 te Port au Prince Winsum, van 6 op 7-6 van Vlisingen te Archangel verwacht Wonosari, 4-6 van Makassar te Sura- baja verwacht Willemstad, 12-6 van Cristobal te A'dam Willem Rüys, pass. 2-6 Minikoy naar Suez Zuiderkruis, 2-6 750 oost-noordoost van Kaap Race Zijpenberg, van 6 op 7-6 te Aden ver wacht. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Juni. 22.000 kg aardappelen 30—38 en kleine 25—34; 4000 kg rabarber 11,20—12,50. NOORDSCHARWOUDE, 3 Juni. 155.000 kg rode kool 7; 700 kg rabarber 9,30. Doorgedraaid: 150.000 kg rode kool. Geboren: Aaltje, dochter van Jan J. Jager en Antje Betten. Abraham Hendrik, zoon van Pieter Borst en Grietje Kragt. Fokje Jantje, doch ter van Lieuwe Donker en Sietske van der Ploeg. Muriel Antoinette, doch ter van Frederik H. Gemser en Willy Bruijn. Overleden: Grietje Oudendijk, 82 jaar, weduwe van Jan Mosk. Ingekomen: Nelly Kistemaker van Barsingerhorn. Cornelis Toebak en gezin van Wieringermeer, Sloot- dorp. Jan Kromkamp en gezin van Barsingerhorn. Geertje A. Verfaille van Wieringen. Albertus F. van Zoolingen van Den Helder. Vertrokken: Adrianus Schilper- oord en gezin naar N.O.-Polder, Lem merweg C 14. Johanna W. Hogewo- ning, naar Anna Paulowna, Molenvaart 509. Mariantie Braaf naar A. Pau lowna, Lotweg 38. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirkje, d. v. Hendrik Loos man en Aaltje de Boer; Thijs, z. v. Alle Hartman en Sijtje ten Bokkel. Gehuwd: Juriaan Romkes en Corne- lia van den Berg; Kornelis Kaptiin en Dirkje Ras; Jan van Loo Kramer en Eiltje de Boer. VISSERIJBERICHT Woensdag werd door 102 vaartuigen aangevoerd 6615 pond kuilpaling f 1.15 f 1.?6, 224 pond lijnaal f 1.29f 1.40, 71 pond fuikaal f 1.15f 1.20, 184 pond snoekbaars f 0.56f 0.60. 323 pond rode baars f 0.65, 340 pond voorn 4 ct. p, pond en 911 bak nest f 2.60 p. b. van 37 kg. Donderdag 11 Juni vertrekt de bal letgroep Scapino onder leiding van Hans Snoek naar Oostenrijk. Op uit nodiging van de Oesterreichische Laen- derbuehne zal Scapino tussen 14 en 30 Juni in dertien steden, waaronder We nen, in totaal ruim 20 voorstellingen geven. Voor de Oostenrijkse school jeugd worden o.a. opgevoerd de ballet ten „Er was eens...." en „De Tijger- prinses". ROGER WAGNAR CHORALE NAAR NEDERLAND Het Roger Wagner Chorale uit Hol lywood zal voor het eerst naar Neder land komen. Dit Amerikaanse koor, dat uit 24 j jugdige zangers en zang tréssen bestaat, geeft 8 Juni een enkel concert in Den Haag. Aan dit optreden zal de mezzo so praan Nan Merriman van de Metropo litan Opera te New /ork als soliste medewerken. Zij behoort in Amerika tot een der grootsten op vocaal ge bied. SIR ALEXANDER KORDA VERLOOFD De 60-jarige Brilse filmmagnaat, Sir Alexander Korda, heeft gisteren zijn verloving met de 25-jarige Cana dese Alexandra Boycun bekendge maakt. Sir Alexander, die reeds tweemaal tevoren gehuwd is geweest, deelde mee, dat het huwelijk „binnen twee of drie maanden zal worden .geflo ten". Zijn tweede huwelijk, met de film ster Merle Oberon, werd in 1945 ont bonden, bonden. Van Vrijdag 26 tot en met Maandag 29 Juni houdt de Koninklijke Marine op het IJ te Amsterdam een vlootschouw. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegendit schouwspel zich op de rede van Den Helder te laten voltrekken. Bij nader inzien heeft men evenwel bes o- ten tot de hoofdstad, die een groot maritiem verleden heeft. Als de nieuwe haven te Den Helder gereed is. zal wellicht ook onze. stad nog eens een dergelijke gebeurtenis ten deel vallen. De deelnemende sche' pen liggen straks op stroom en aan de kade, tussen het stenen Hoofd en het Stationseiland Centraal StationVan het nieuwe materiaal, waarover de Nederlandse oorlogsvloot binnen niet al te lange tijd zal beschikken, zijn nog geen schepen in de revue opgenomen. Hr. Ms. ..De Ruyteren Hr. Ms. ..De Zeven Provinciënworden namelijk eerst in het najaar door de werven overgedragen. De aan de vlootrevue deelnemende schepen zijn: Hr. Ms. Tromp. Hr. Ms. Soemba. Hr. Ms. Jan van Brakel. Hr. Ms. Cerberus. Hr. Ms. Queen Wilhel- mina. Hr. Ms. Walrus, Hr. Ms. Deurloo. Hr. Ms. Texelstroom. Hr. Ms. Vlie- stroom, Hr Ms. Zuiderdiep. Hr. Ms. Borndiep, Hr. Ms. Westerschelde, Hr. Ms. Oosterschelde. Hr. Ms. Urk, Hr. Ms. Stortemelk. Hr. Ms. Walcheren. Hr Ms. Vlieter, Hr. Ms. Roompot, Hr. Ms. Evert- sen, Hr. Ms. Kortenaer. Hr. Ms. De Bit ter en Hr. Ms. Van Amstel. Op Vrijdag 26 Juni worden de sche pen te Amsterdam verwacht, uitgezon derd de Evertsen. Kortenaer, De Bitter en Van Amstel, die op Zaterdag arrive ren. De schepen zijn op de eerste dag (Vrijdag) van kwart voor één tot kwart voor vijf en van kwart voor zes tot kwart voor acht voor bezoek openge steld. Van negen tot twaalf uur des avonds zijn de schepen en de gebou wen van het Marine-etablissement ver licht. De Zaterdag begint met de vlag- genparade, waarbij de Marinierskapel aanwezig is. Ook op deze dag zijn de schepen een groot aantal uren voor be langstellenden te bezichtigen. Om half twaalf worden de commandanten van de schepen op het raadhuis van Am sterdam door burgemeester en wethou ders ontvangen. De dag wordt besloten met een taptoe door de Marinierskapel nabij de Jan van Galenstraat. Op Zondag 28 Juni staan de gebrui kelijke punten op het programma, ter wijl voorts om kwart over tien in de Nieuwe kerk en in de St. Nicolaaskerk kerkdiensten worden gehouden. De hoogtepunten van de laatste dag. Maan dag 29 Juni, zijn een mars door de stad (10 tot 11.30 uur) en een taptoe op Op één der dagen, waarop te Amsterdam (26 t/m 29 Juni) de Vlootschouw van de Koninklijke Marine wordt georganiseerd, zal een folkloristische inspectie van -de— schepen worden- gehouden- Deze geschiedt door „admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter", die uit zijn (historische) huis aan de Prins Hendrikkade zal stappen en zich, vergezeld van de heren Hoogmogenden, Schepen en Schouten, in een sloep naar Hr. Ms. „Tromp" zal laten voeren. Het spreekt, dat de gehele in spectie de tijd zal ademen, waar in deze roemruchte Nederlandse admiraal leefde. (Van onze correspondent in Australië) „ALS IK HET EERLIJK MOET ZEGGENik heb het hier goed naar mijn sin en zie er geen verbetering in om weer terug te gaan naar Hol land. En ik geloof ook zeker dat voor de vakmensen hier een goede toe komst ligt", zo vertelt mij Henk van Dijkhuizen, die van St. Pancras naar Gosford in Australië trok. Het is niet alles „lof en prijs" over zijn nieuwe land, doch in de hier vermelde twee zinnen heeft Van Dijkhui zen wel in het algemeen zijn oordeel weer gegeven. Henk van Dijkhui zen is wat men hier noemt „single", dat wil zeggen: hij heeft (nog) geen vrouw en kinderen. Hetgeen de situatie voor een emigrant wat ge makkelijker maakt. Doch anderzijds kan de „vrijgezel" met eenzaam heid te kampen krijgen, hetgeen óók niet leuk is. Er zijn weliswaar Australische meisjes, maar afgezien van de taal, welke zelfs in de liefde een obstakel kan zijn blijken de vrijgezellen-emigranten méér waardering te hebben voor het Hollandse meisje, hetgeen verband houdt met het vervullen van huishoudelijke plichten, waarin de Austra lische meisjes niet erg sterk zijn PjOCH DAT IS een heel andere ge- schiedenis en nu zou ik iets over de belevenissen van de oud-St. Pancras- ser vertellen. Henk is verloofd, met een Hollands meisje in Australië. Zij was met haar ouders Henk reeds vóór ge gaan naar dit land en het was dus niet zo'n groot wonder dat Henk volgde! „Het heeft me eerst niet zo heel ere méé gezeten", zet hij uiteen. „Ik heb verscheidene werkgevers gehad, tel kens voor een paar weken" Henk is eerlijk genoeg om de fout bij zichzelf te zoeken: „Misschien was ik niet ge noeg vakman of wist ik te weinig van de taal af". Een tijdje ben ;k zelfs zon der werk geweest. Maar nu gaat het best. als autogenisch lasser heb ik een goede baan in Mayfield bij New- Castle". Gosford en Mayfield liggen een slor dige honderd mijl of zo bij elkaar van daan hetgeen tot gevolg heeft, dat Henk slechts eenmaal per week zijn „Nelly" zietDat had me in St. Pancras óók kunnen gebeuren", oppert hij. Bijna een jaar is Henk nu in Austra lië. Wat hij van het land en zijn be woners vindt? „Geweldig mooi is het hier; een natuur die overweldigend is. We heb ben heel wat mooie tochten in de buurt van Gosford gemaakt, doch je komt nooit uitgekeken. Ik heb nog niet veel gereisd door Australië, maar wat ik ervan heb gezien, is meer dan genoeg." „Gosford is een vruchtbaar tuinge- bied in New South Wales en niet zo heel ver van Sydney verwijderd. Men treft er enorm grote sinaasappel- en citroenkwekerijen aan en vooral in de bloesemtijd zi.in, die kwekerijen een weelde om te aanschouwen, waarbij men slechts met de Betuwe in die periode vergelijkingen kan maken. Al leen, de bloesem van genoemde bomen verspreider bovendien een heerlijke lavendel geur." Over de bewoners van het land meent Henk van Dijkhuizen: „Je hebt hier eigenlijk twee groepen mensen: de ene groep die je in alles terwille is. helpt zoveel en waar zi kan en de ander, die bestaat uit stugge, onvrien delijke mensen, waar niet van op aan kunt." je bovendien Geestelijk arm JJETGEEN Henk heel erg „koud" is 11 gevallen, dat is het kerkelijk- en verenigingsleven in dit land. „Ik was dat in mijn woonplaats zo heel anders gewend", vertelt hij.,, Je vond het daar helemaal gewoon dat je een prettige gemeenschap had op geestelijk ter rein; dat mis je hier erg. We maken er wel van wat mogelijk is en ook op kerkelijk terrein worden er geluk kig goede vorderingen gemaakt, maar wat is dat in vergelijking met hetgeen we in Holland bezaten? Dat vind ik eigenlijk wel het ergste van alles," verklaart hij. „Iets anders is de huiselijkheid van de Australiërs. Er is hier wel heel veel te genieten op allerlei gebied, men kan volop naar de bioscoop of gaan dan sen, maar dat is niets voor ons. Ja, misschien hebben we wel te veel moei lijkheden op dat gebied doordat we niet genoeg de taal kennen en dus niet zo met vrienden in aanraking kunnen komen". Ge ziet het, Henk is mild in zijn cri tiek, weet de fouten eerlijk te verde len. Over de verdiensten heeft hij niet te klagen; je kunt er behoorlijk wat van over houden en sparen voor de trouwdag die gaat komen! Op zijn werk heeft Henk al aardig wat vrien den kunnen maken en dat helpt ook het taai-probleem op te lossen. „Daar over denk je in Holland veel te ge makkelijk" moet óók Van Dijkhuizen erkennen. „Je denkt dat je de taal zo wel in een paar maandjes leert, maar dat valt leliik tegen. En het maakt het juist moeilijk om hier aan de slag te komen. Het valt soms heus niét mee om emigrant te ziin, maar de mensen die teruggaan, hebben in veel geval len het hier niet eens goed geprobeerd. Als je aanpakt, doorzet en vooral sterkte vindt in je geloof, dan maak je een grote kans van slagen. Je mist uiteraard je familie en vrienden, bent St Pancras niet vergeten en dat zal nimmer gebeuren óók. Maar je hebt hier de kans om vooruit te komen". Dat Henk van Dijkhuizen die kans zal benutten, betwijfel ik niet. Hij heeft gekozen voor zijn nieuwe om geving; al zal ook voor hem de toe komst beslist nog allerlei wendingen en verrassingen kunnen brengen. Dat is nu eenmaal de mogelijkheid, welke emigratie mét zich brengt! de Dam door de Marinierskapel met tamboers en pijpers (21.45 uur). Zij. die gedurende de vlootrevue een bezoek willen brengen aan boord van Hr. Ms. schepen, dienen zich te voor zien van toegangsbewijzen. Die zijn als volgt te verkrijgen: a. voor scholen, verenigingen, clubs etc. buiten Amster dam, zowel in collectief verband als individueel, bij de Commandant Zee macht Nederland Den Helder. Aanvra gen daartoe moeten schriftelijk worden ingediend vóór 12 Juni; in de linker bovenhoek van de enveloppe te vermel den „Vlootschouw": b. voor Inwoners in Amsterdam schriftelijk of persoon lijk aanvragen bij het VVV-kantoor, Rokin 5: c. scholen, verenigingen, clubs etc. buiten Amsterdam kunnen na 12 Juni toegangsbewijzen kriigen zolang de voorraad strekt: dit geldt ook voor individuele bezoekers. De toegangsbe wijzen Kosten tien cent per persoon. Kinderen beneden de vijftien jaar wör- den aan boord van de schepen niet toe gelaten. Het spreekt, dat de verlichte schepen en inrichtingen een feeëriek schouw spel opleveren. De Marine zal het mid delpunt van de belangstelling vormen, te meer. daar dagelijks gedurende ver scheidene uren de schepen mogen wor den bezichtigd. Den Helder benijdt Am sterdam een beetje. Het zal evenwel misschien niet lang meer duren, of ook onze stad krijgt zijn vlootrevue! Geboren: Johannes Nicolaas Theodorus, zoon van Dirk Q. Kramer en Veronica C. Verduin. Pieter Hendrik, zoon van Eeuwe Suurd en Hinke Wijkstra. Jacob Pieter, zoon van Jacob Kramer en Geertje B. Vlam. Maria Johanna, dochter van Cornelis Schilder en Agnes Vlaar. Johannes etronella, zoon van Petrus Kooijman en Anna M. van Duin. Loura, dochter van Arie Kuit en Guurtje van der Vlies. Simon, _£Ogn van_ Sipio n„Abbjnk Siieuwke Fokkema Pieter Jan. zoon van Klaas Vlam en Wennij Nobel. Di- ta, dochter van Karei Frederik No bel en Guurtje de Hoop. Johanna Cristina, dochter van Cornelis Schouwvlieger en Cornelia J. M. Stet. Ondertrouwd: Jochem J. Kos- sen, 46 jaar, veehouder, en Frouwtje Bisschop, 33 jaar, beiden te Zijpe. Albert Breed, 26 jaar, veehouder, en Jannie P. Schermer, 21 jaar, beiden te Zijpe. Dick Rentenaar, 29 jaar, werktuigkundige, te 's Gravènhage, en Neeltje Bakker, 28 jaar, te Zijpe. Paulus J. G. Verra, 26 jaar, sport leraar, te Schagen en Gaitske Knol, 22 jaar, te Zijpe. Getrouwd: Jeroen Doedens, 26 jaar, timmerman, en Johanna C. Mul, 23 jaar, beiden te Zijpe. Johan van Buren, 30 jaar, winkelbediende, te Zaandam, en Elsje Akkerman, 32 jaar, te Zijpe. Willem Visser, 36 jaar, ambtenaar Raad van Arbeid, te Alkmaar, en Geertje Rijs, 37 jaar, te Zijpe. Pieter Blaauboer Vries, 27 jaar, en Grietje van Essen, 19 jaar, beiden te Zijpe. Arie Borst, 25 jaar, veehouder, te St. Maarten en Cornelia Kaashoek, 21 jaar, te Zijpe. Cornelis Wolse, 24 jaar, stuurman grote handelsvaart, te Zuilen, en Grietje M. Muntjewerf, 23 jaar, te Zijpe. Klaas Blaauboer, 29 jaar, veehouder ,te Zijpe en Alida B. dé Jong, 29 jaar, te Kollumerland. Overleden: Antje Kaptein, 84 jaar, weduwe van Meijert Wijn. Maartje de Leeuw, 77 jaar, wed. van Dirk Folmer. Franciscus Konijn, 65 jaar, echtgenoot van Anna J. Strooper. Henderica Cornelia Bel lis, 51 jaar, echtgenote van Sijtze Wiersma. Dieuwertje Stins, oud 78 jaar, wed. van Klaas Breebaart. Janke Wedzinga, 51 jaar, echtgenote van Anne Jager. Duifje Role, 76 jaar, wed. van Dirk Boot. CONSUMPTIETENT OP STRAND TE SINT MAARTENSZEE De Commissaris der Koningin heeft aan de heer J. Kossen te St Maartenszee toestemming verleend tot het verkopen van zwak-alcoholische drank gedurende de maanden April t.m. September in een consumptietent op het strand te St Maar tenszee. Niet alleen in ons land heeft de twee de Juni een kouderecord geslagen. Ook elders in Europa heeft men in de waan verkeerd, dat de winter opnieuw was aangebroken. In Parijs was de tempe ratuur slechts 12.8 graden C., aan de Riviera nog twee graden lager. In Oos tenrijk zijn vele passen, die naar Ita lië leiden, door zware sneeuwval ver sperd, in de Povlakte in Noord-Italië kwamen zware hagelbuien voor; de temperatuur in Bolzano daalde tot het vriespunt. In de Zwitserse Jufa viel in de nacht van Dinsdag op Woensdag een dik pak sneeuw, evenals in de Belgi- che Ardennen. Elders in dit land zweepte de harde wind hagel en regen over de velden.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7