Glimlach van Malenkov brengt Straatsburg in verlegenheid Ridgway treedt op 13 Juli af Europese defensie biedt vijf verschillende aspecten Frank Buchman met een oplossing De vulling voor de „pastei" ontbreekt Stichter van „Morele herbewapening" Zware atoomexplosie in de V.S. Weer spionnagezaak in Zweden de lekkerste half zware shag Reportage uit het Huis van Europa (3) Kleurenfoto van kroning in „Chicago Tribune" Pionier wordt heden vijf en zeventig jaar Afscheidsbezoeken aan NA VO-landen Negen tien ja rige stal militaire gegevens Snelste vrouw Amerikaans pilote vloog 1075 km. p.u. Speciale correspondentie) EéN ENKELE EUROPESE GEMEENSCHAP is tot stand gebracht en functionneert: die voor Kolen en Staal. Tal van andere zijn in staat van wording. In mijn vorige artikel heb ik er een opsomming van gegeven, die niet eens volledig was. De twee be langrijkste heb ik evenwel nauwelijks genoemd: de Europese Defensie-Gemeenschap en de Europese Politieke Gemeenschap, die beide nauw met elkaar verband houden en dan ook doorgaans in één adem worden genoemd. De EDG bestaat in zoverre, dat de desbetreffende overeenkomst door de ministers van de 6 betrokken landen dezelfde zes die ook de GKS vormen op 27 Mei 1952 is geparafeerd, maar nog niet door de parlementen geratificeerd. Zij kan dus nog niet functionneren. De EPG is nog niet meet dan een ontwerp-verdrag dat op 10 Maart 1953 is goedgekeurd door de Vergadering-ad-hoc, zijnde in feite het enigszins uitgebreide GKS-parlement, en welwillend beoordeeld door de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa op 11 Mei jl. Maar wat wil dat nu allemaal zeggen? De EDG is een Frans denkbeeld; laat ons dat niet vergeten. Een denkbeeld, berustend op het vrij na- ieve standpunt, dat men Duitsland sterk zou kunnen maken en tegelijk klein zou kunnen houden. Toen de NATO eenmaal werkelijkheid was bleek het Euro pese aandeel in dit Atlantische verdedigingsstelsel te klein, het te verdedigen Europese grondgebied te „ondiep" (in de strategische zin) voor het gestelde doel. Hoe men het ook bekeek, Duitse divisies en Duits grondgebied bleken onmisbaar te zijn in het geheel. Die onmisbaarheid speelt, zonder dat er in feite over wordt gesproken, een grote rol in de vergader zaal van het Huis van Europa. Voor Frankrijk is het dé nachtmerrie, voor Duitsland dé troef. Duitsland kon echter om staatkundige redenen niet in de NATO opgenomen worden, waarop van Franse zijde het denkbeeld werd opgeworpen een EDG te stichten, waarin Duitsland wél opgenomen zou kunnen worden. Die EDG zou dan tot de NATO toetreden inplaats van de afzonderlijke staten. Een vorm van blindeman netje spelen op diplomatiek niveau derhalve. Maat een spelletje met bijzondere aspecten. MAG MEN VOOR een verbond als de EDG ook maar enige geestdrift ver wachten? Het mag een wonder heten, dat het desbetreffende verdrag gepara feerd is en dat er een redelijke kans bestaat op ratificatie. En mag men, als die ratificatie over de gehele linie tot stand komt, bij de soldaten van de dan te vormen Europese strijdkrachten zo iets als een gemeenschappelijk ideaal verwachten? Misschien op de lange, lange duur. Voorlopig zal de gemeen schappelijke gedachte louter negatief zijn: de Russen buiten de deur houden. Maar als de Russen nu eens werkelijk niet van plan zijn binnen te komen, wat dan? Toegegeven, alleen blinde bewonderaars en grenzeloze optimisten geloven alles wat radio-Moskou ver kondigt en wat de Prawda schrijft, maar toch de veranderde tactiek van de Russen heeft reeds een enorme in vloed gehad op Straatsburg. Tijdens de jongste bijeenkomst van de Raadgevende Vergadering is het besluit genomen in Juni nogmaals bij een te komen om te praten over Moskou. Het is wel niet met zoveel woorden gezegd, maar daar komt het op neer. De glimlach van Malenkov heeft de bewoners van het Huis van Europa in een lichte verlegenheid gebracht, 't Is alsof zij tegen elkander zeggen: waar om zouden wjj eigenlijk samenwerken als wij toch niet bedreigd worden? 't Is alsof zij opeens ontdekken hoeveel voosheid er schuil gaat achter de Euro pese leuze. 't Is alsof de pasteibakker plotseling ontdekt, dat hij met de korst alleen niet kan volstaan en ook een vulling moet maken. Men gaat over een week of wat vergaderen over het recept voor die vulling. De „Chicago Tribune" heeft gisteren op de voorpagina een grote foto in kleuren van de Britse kroning afge drukt, die de eerste zou zijn, welke in een courant is verschenen. Op de foto ziet men het staatsierijtuig, dat de Mail in draait. De foto werd per vliegtuig van Lon den naar Chicago gebracht. VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA-DEN HAAQ (Advertentie. Ing. Med.) In een open Limousine passeerde Koningin Elizabeth van Enge land gisteren tijdens haar rijtoer door Noord-Oost Londen een kinderziekenhuis. IEMAND STELDE EENS de vraag: „Wat is het verschil tussen een politicus en een staatsman.'"' Het antwoord luidde: „Een poli ticus denkt aan de volgende ver kiezingen, een staatsman aan de volgende generatie". Als deze om schrijving juist is, dan is het een groot staatsman, die Donderdag 4 Juni 75 jaar wordt. De stichter van het moderne Pakistan zei eens tegen hem: „U hebt het ant woord op de haat in de wereld". En daarom zijn vele leidende figu ren en tienduizenden gewone men sen zijn vrienden. Deze man is dr Frank N. D. Buchman, Amerikaan van Zwitserse afkomst, de pionier en grondlegger van Morele Herbe wapening, wiens verjaardag deze dag door zijn talloze vrienden over de hele wereld gevierd wordt. ENIGE weken geleden bevond „Frank", zoals ieder hem noemt, zich nog met tweehonderd van zijn medewerkers in India, in Kashmir. Daar bereikte hem een telegram van een groot aantal Europese regeringspersonen, waarin zij hem dringend uitnodigden om naar Europa terug te keren. Zij seinden o.a.: „De vrije wereld heeft iets positiefs nodig als grondslag voor eenheid, en iets groots als levensdoel. Naar onze mening biedt Morele Herbewapening de hoop op zulk een wijder perspec tief". Waar velen slechts denken aan zich zelf of aan eigen groep, en anderen denken binnen de grenzen van hun eigen land, klasse of ras. draagt Frank Buchman de hele wereld in zijn hart En de wereld is voor hem: mensen. Het is voor hem heel gewoon om te gelijk met een werkster en een minis ter thee te drinken. Zijn geheim is, dat hij de mensen wijst op wat ze nodig hebben. Zijn doel en roeping Is om mensen zo te vernieuwen, dat ze een nieuwe wereld opbouwen. Weinigen zijn helemaal tevreden met zichzelf, niemand is tevreden met de wereld van vandaag. Ieder ziet, dat mense lijke wijsheid en kracht gefaald heb ben en dat een nieuwe manier van leven en denken nodig is. se Zaken zei: „Morele Herbewapening is belangrijker dan de atoombom". De regeringen van Frankrijk en Duitsland verleenden dr Buchman hoge onderscheidingen voor zijn bij drage aan de toenadering tussen beide landen. In het zwarte werelddeel gaan talloze blanken en negers samen de weg naar een nieuw Afrika. In vele bedrijven worden werkgevers en werk nemers eikaars medewerkers en ver dwijnt oude verbittering en wantrou wen. Azië begint de mogelijkheid te zien om op deze nieuwe basis samen te gaan met een Westen, dat zich be vrijdt van het materialisme. Grote aan tallen communisten zijn in Morele Herbewapening een nieuwe en betere ideologie gaan zien. Dit alles begon met de man, die van daag 75 jaar wordt, en die zijn leven gebruikt heeft om honderdduizenden gezonde cellen te vormen, die probe ren het zieke lichaam van de wereld te genezen. Het is een wedloop met de t(jd. Zullen de krachten van de ver deeldheid of die van de eenheid het winnen? Dr Buchman besluit één van zijn redevoeringen met de woorden: „Het antwoord daarop hangt van uzelf af". Het geniale van Buchman is geweest, dat hij de wereld iets aanbiedt wat ieders behoeften bevredigt en tegelijk een platform biedt, waarop alle men sen zich kunnen verenigen. Daartoe stichtte Frank Buchman geen nieuwe secte of organisatie. Buchman gaf aan honderdduizenden een ideologie en een manier van leven, gebaseerd op absolute morele maatstaven: absolute eerlijkheid, reinheid, onzelfzuchtigheid en liefde, toe te passen in alle om standigheden en op alle levensterrei nen. Het is de ideologie van verande ring: sociaal, economisch, nationaal en internationaal, gebaseerd op de veran dering van de enkele mens. die leert om Gods Wil en Leiding te vinden en te volgen en zich te richten naar de gedachte „wat is juist" en niet naar die van „wie heeft gelijk". In kernachtige zinnen formuleert Buchman zijn overtuiging. „Ieder wil steeds de ander zien, ieder volk wil steeds het andere volk anders zien. maar ieder wacht tot dat de ander be gint". „Er is genoeg in de wereld voor ieders behoefte, maar niet voor ieders hebzucht" „Men kan geen goede omme- let bakken met slechte eieren". En in een boodschap aan hongerend India: .Handen gevuld met werk, magen ge vuld met voedsel, en harten gevuld met een ideologie, die werkelijk bevredigt dat is het doel van Morele Herbe wapening". VERDEELDHEID is het kenmerk van deze tijd. Maar overal waar Buch- mans boodschap doordringt, ontstaat en groeit eenheid Christen en Hindu. kapitalist en socialist zwart en blank vinden, dat zij door deze overkoepe lende ideologie samen kunnen gaan. Het onontkomelijke gevolg van een verdeelde mensheid is de atoombom het zekere gevolg van een verenigde mensheid is een nieuwe wereld. Van daar dat een minister van Buitenland- FRANK BUCHMAN idealist Gistermorgen vroeg is in de woestijn van Nevada (V.S.) de elfde en laatste atoomproef gehouden. Het was tevens de grootste ontploffing, die in deze reeks werd teweeg gebracht. De bom werd uit een vliegtuig geworpen. On geveer vijf seconden baadde de woes tijn in een spookachtig wit licht, waar na zich in de kern van de explosie da bekende vuurbal vormde, die ditmaal ruim dertig seconden verblindend schitterde, driemaal zolang als bij da bom die Hirosjima in 1945 verwoestte. Het licht van de ontploffing was in Los Angelos op 300 km. duidelijk te zien en zelfs in San Francisco op 2000 km. afstand kon men het schijnsel on derscheiden De paddestoelvormige wolk die daarna oprees, scheen ongewoon groot, /^an de oefening namen ditmaal geen troepen deel. - De universiteit van Cambridge heeft aan de Indische nremier Nehroe het eredoctoraat ln ae rechten, en aan de Dui's-Amc-K'-a-cf schriiver en wijsgeer Thomas Mann het eredoctoraat ui de letteren verleend. HET FRANSE ASPECT ziet er onge veer aldus uit: De Duitsers mogen nog zulke onaangename en onbetrouwbare lieden zijn, wij hebben hen nodig als een buffer tegen de Russen voor het geval eens die agressieve plannen zou den gaan koesteren. Daarom is een herbewapening van Duitsland een nood zakelijk kwaad, dat wij moeten aan vaarden. De huidige opperbevelhebber der N.A.V.O.-strljdkrachten in Europa, ge neraal Ridgway, zal het opperbevel op 13 Juli a.s. overdragen aan geneiaal Gruenther, thans chef van de N.A.V.O.- ■taf. Generaal Ridgwoy begint 8 dezer met een reeks afscheidsbezoeken aan de hoofdsteden der N.A.V.O.-staten. Zijn eerste bezoek geldt Ankara, De volgende dag wordt Athene bezocht en de daarop volgende Rome. Ridgway heeft reeds rfscheidsbezoe- ken gebracht aan Canada en IJsland. Wij krijgen dus weer (militaire) vak mensen, troepen, wapens enz. En wij kunnen in EDG-verband meepraten als gelijkwaardige partners, wij kunnen druk oefenen, eisen stellen, Duitse doel einden nastreven. Wij zijn gedekt in het Westen als er in het Oosten wat gebeurt. Bovendien: als het ons in dit grote geheel na ver loop van tijd helemaal niet meer naar de zin gaat, moet het al heel gek lopen als wij ons er niet mét onze troepen uit kunnen losweken. Laten wij dus maar ingaan op het Franse voorstel, hoe onaangenaam en onbetrouwbaar die Fransen ook zijn. DUITSE EENHEID In Stockholm is een nieuwe spionna gezaak ontdekt. De reikwijdte ervan kan op het ogenblik echter nog niet overzien worden. Reeds heeft de Stockholmse politie de 19-jarige Lars Henrik Torselius, die van goede huize Is, doch met zijn familie heeft ge broken, aangehouden. Hij wordt ver dacht van pogingen pm militaire ge heimen uit te leveren aan de Sovjet ambassade in de Zweedse hoofdstad. Torselius heeft reeds bekend ver trouwelijke gegevens te hebben gesto len uit een militair depot, doch hij ontkent gepoogd te hebben spionnage te plegen. De politie meent te weten, dat hij zelf contact had opgenomen met de Sovjet-ambassade, waar hij mon deling militaire geheimen omtrent de verdediging van Stockholm uitleverde. Torselius zou, zo meent zij, nog geen gelegenheid hebben gehad de persoon, met wie hij op de ambassade betrek kingen had aangeknoopt, documenten die hij bezat, te overhandigen. JACQUEL1NE Cochran, de eerste vrouw die de geluidsbarrière door brak, heeft in een „Sabre"-straaljager nog twee snelheidsrecords gevestigd, aldus de Amerikaanse Vereniging roor luchtvaart. De 47-jarige pilote bereikte op 23 Mei over een afstand van 50" kilometer in een gesloten baan een snelheid van bijna 350 kilometer per uur. Woensdag vloog zij 15 kilometer in rechte li in me> een snelheid van on geveer I 075 kilometer per uur Zv vloog deze haan in beide riehtinnen om de aevolcen van de wind te nen traliseren. Bovendien heeft zij thnn met haar in Canada nehonwde strea1 jager voor de derde maal de gelulds barrière doorbroken Alle record "Inch ten wer*r>n nemaakt op hoogten tussen 60 en 210 meter Jaegnelive r-arhran is de evfne vrou welijke bes'""-der van straalvliegtui gen in de V.S. HET BENELUX-ASPECT is: noch afzonderlijk, noch met ons drieën kun nen wij ons afdoende verdedigen. Daar om moeten wij ons noodgedwongen aansluiten bij een groot militair bond genootschap. De NATO is weliswaar groot genoeg, maar dekt onze Ooste lijke flank niet. De NATO (zonder Duitsland) verde digt op haar best met succes de Rijn en de IJsel en biedt derhalve geen waarborg voor de bescherming van een deel van Nederland. De EDG (mét Duitsland) betekent een verplaatsing van de Oostelijke verdedigingslinie naar het Oosten. En of nu Amerikanen, Fransen of Duitsers in feite de leiding hebben bij die verdediging, maakt dat veel uit? Het Russische aspect komt mij voor aldus te zijn: De NATO verdedigt slechts een smalle strook van Europa, nl. Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Griekenland. De EDG echter verandert Duitsland van een voorterrein in een centrale vesting. Laten wij die EDG daarom torpederen door een hereniging van Duitsland aan te bieden op voorwaarde, dat dit land dan neutraal en ongewa pend blijft. De Duitsers, die de her eniging van Oost en West bovenaan alle verlanglijstjes hebben staan, zullen daaraan zeker de voorkeur geven boven een deelneming aan de EDG. Het Engelse aspect ziet er ten naaste bij aldus uit: de GKS. de EDG en nog een stuk of wat andere in de maak zijnde gemeenschappen moeten onher roepelijk tot de vorming van zoiets als de Verenigde Staten van Europa leiden. Als Engeland zich daarbij aansluit zullen de dominions zich van het moe derland vervreemden. Canada zou dan wel eens toenadering tot de V.S. kun- en zoeken. Z.-Afrika. Australië en Nieuw-Zeeland zouden zich wel eens los kunnen maken uit het Gemenebest van Naties (zo heet het vroegere Britse 'mperium thans) en de betekenis van Londen zou dan zienderogen vermin leren. Daarom moeten wij er buiten blijven, maar wij zullen zonder enige verant woordelijkheid te aanvaarden gaarne van de eventuele vooruitgang in Europa profiteren. (Advertentie, tng. Med.) Maar wat wij niet kunnen aanvaarden is de herleving van een Oberkommando der Wehrmacht, een OKW, die de zo veelste Duitse veroveringsveldtocht in Westelijke richting ontwerpt en te ge legener tijd rücksichtlos uitvoert. Daarom moet er een Europese gene rale staf komen (het liefst onder Franse leiding natuurlijk!), die beschikken kan over Duitse divisies en over de Duitse zware industrie van het Roergebied. Het Duitse aspect ziet er zo uit: Als er eenmaal Duitse divisies zijn ge komen die onder een Europese generale staf, waaruit men Duitse generaals niet helemaal kan weren.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3