Export vergrote productie in 1953 waarschijnlijk verzekerd W.-Duitsland exporteert zuivelproducten FEIT Ons onderwijssysteem zó slecht? 0 Voor het eerst sinds 1932 is op Urk ansjovis aangevoerd In toekomst aanpassing aan a fzetmogelijkheden geboden Chimpansee doodde haar man Zienswijze van een predikan te Duitse markt biedt goede kansen „Verkeersdagen" m voorrangsteken Stagnatie in afgifte kentekenbewij zen De KNAC dringt aan op spoedige verbetering „Pas op de hertog" „Meeste jeugd gaat graag naar school" ENAMEli Minister Mansholt over varkensvlees en eieren: ,Kijk uit! Zullen Nederlandse leveringen dalen? en commentaar Hoorspel per telefoon Herinneringen aan beroemde jaar 1931 Ansjovis kan niet aan Afsluitdijk wennen Boesman start met zijn ballon in Londen Twaalf jaar voor moord te Roosendaal De vergiftigingszaak-Te Lindert teruggewezen Kwart van publiek wil méér televisie Bij dagelijkse uitzending wil men toestel kopen (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER MANSHOLT gaf gistermiddag in de Tweede Kamer blijk van een zekerzij het getemperd, optimisme met betrekking tot de afzetmogelijkheden tegen redelijke prijzen voor de gestegen varkens- vlees- en eierenproductie. Zulks naar aanleiding van een viertal vragen, hem door ir Vondeling (P.v.d.A.) tijdens het traditionele vragenuurtje, gesteld. Wel moest de minister inzake zijn voorspellingen het grootste voorbehoud maken, daar de vergrote productie 5 procent voor het varkensvlees en 30 procent voor de eieren vergeleken bij de tweede helft van 1952 vrijwel geheel geëxporteerd zal moeten worden. Nu is het een bekend feit, dat onze regering het over de exportmogelijk heden niet alleen voor het zeggen heeftintegendeel voor een uiter mate groot deel afhankelijk is van het beleid van andere regeringen. Minister Mansholt had echter juist bericht ontvangen, dat de Britse regering bereid is nog een extra 7000 ton varkensvlees op te nemen. Bovendien achtte hij de vooruitzichten voor de export van vleeswaren, met name naar de orenigde Staten verbeterd. Aldus kunnen de 350.000 varkens, die ons land die jaar meer produceert dan in 1952 toen in totaal 2.650.000 practisch geheel werden geëxporteerd. Met klem waarschuwde minister Mansholt echter, dat met verdere uitbreiding der productie grote voorzichtigheid is geboden, daar het export-maximum nu wel bereikt is. r\E MINISTER meende, dat voors- "hands een noodsituatie al bijzonder onwaarschijnlijk is, maar het reeds aan de gang zijnde overleg tussen het be drijfsleven. de Stichting van de Land bouw en de overheid om te komen tot een aanpassing van de productie aan de afzetmogelijkheden dient met kracht te worden voortgezet. Dit zelfde geldt voor de verhoging der eierenproductie. Dit najaar zullen waar schijnlijk 325 millioen stuks meer moe ten worden uitgevoerd, aldus het totaal op rond één milliard brengend. De mi nister meende, dat dit wel gehaald zal worden. Met name de Duitse markt, die door de liberalisatie met de onze tot een markt is geworden, biedt goede kans voor het maken van redelijke prij zen. Op deze grote markt van zeven milliard stuks is honderd millioen meer of minder niet van zo grote betekenis. Wel is van betekenis dat onze produc tieverhoging in het najaar valt. Dit is namelijk het geschiktste tijdstip voor leverantie. Ook voor de eieren-productie zal het beleid er evenwel Op gericht moeten zijn tot een aanpassing te komen. Het overleg hierover is eveneens reeds gaande, waarbij de wenselijkheid te ko men tot een stabilisatie der eierprijzen een der richtlijnen vormt. \/ERVOLGENS maakte de Kamer een begin met de behandeling van de door minister Donker voorgestelde con clusie inzake de eerste reeks van acht vraagDunten voor het nieuwe Burger lijk Wetboek. De eerste conclusie een geheel ander systeem van grond boekhouding verdient geen aanbeveling werd zonder discussie door de Ka" mer aanvaard. Over de volgende twee conclusies daarentegen ontspon zich een ingewik keld juridisch debat van vele uren. Bij de tweede conclusie ging het hierbij om de vraag of en zo ja, welke uitzon deringen kunnen worden toegelaten op de algemene regel, dat voor overdracht van onroerend goed een authentieke, dat wil behoudens geringe uitzonde ringen zeggen notariële, akte is vereist. De meerderheid van de Kamer was eigenlijk alleen maar uit sociale over wegingen bereid in beperkte mate ook akten, opgemaakt door erkende zaak waarnemers te aanvaarden. Minister Donker daarentegen wenste ook uitzon deringen, bijvoorbeeld voor overdrach ten door of aan bepaalde overheids lichamen. Met de woorden van prof. Gerbrandy (A. R.) „gelijke monniken, gelijke kappen" wees de meerderheid dit denkbeeld echter van de hand. In dit stadium der discussie werd de ver gadering voor bijna anderhalf uur ge schorst om gelegenheid te bieden over eenstemming te bereiken. Dit liep ten slotte uit op een onbeantwoord laten van de vraag hoe ver de uitzonderingen zullen kunnen gaan. De debatten over de derde conclusie betreffen met name de kwestie of men, gelijk de Kamermeerderheid dit wilde, de door rechtspraak en bedrijfsleven algemeen aanvaarde eigendomsover dracht tot zekerheid nader in de wet zou regelen of hier met de regering een geheel nieuw beperkend instituut, het registerpand, voor in de plaats zou stel len. (Advertentie. Ing. Med.1 Prins Bernhard zal Maandagavond 8 Juni om vijf minuten over acht uur in eèn radiouitzending de Verkeersdagen inleiden, die van 8 tot en met 13 Juni in het gehele land worden gehouden en die ditmaal in het teken van „De voor rang" zullen staan. Er is een instructierolprent vervaar digd met medewerking van de politie te Amsterdam, Haarlem en Hilversum. Deze behandelt de voorrangsproble men en draagt tot titel „Kijk uit!", te vens het motto van de komende ver keersdagen. De film zal in vele steden van ons land worden vertoond. De politie zal met geluidsversterkers de juiste voorrangsregels onder de aandacht van het publiek brengen. Voorts zullen de 150 plaatselijke ver enigingen van het Verbond voor Veilig Verkeer en de 250 consuls de juiste toe passing van deze regels propageren met behulp van de nieuwe propagandawa- gen, met affiches, strips, kleurplaten, lu cifersdoosjes enz. Ook voor de kinde ren, vooral op de scholen, zullen tij dens deze verkeersdagen voorrangsde monstraties worden gegeven Zeer vele klachten hebben de KNAC bereikt inzake de trage gang van zaken bij de afgifte van de kentekenbewijzen. Was in het begin een periode van enige dagen normaal, thans zijn vier tot vijf weken oponthoud geen uitzondering. Aangezien men gedurende die tijd het motorrijtuig niet kan gebruiken, hetgeen grote schade voor belanghebbenden be tekent, heeft de KNAC bij de minister van Verkeer en Waterstaat met klem op spoedige verbetering aangediongen. Het is de KNAC gebleken, dat zelfs Voor een simpele overschrijving geen vlotte afhandeling mogelijk is. Ook in dien het hier een gebrek aan voldoende personeel zou betreffen, behoort hier naar het oordeel van de KNAC ten spoe digste in te worden voorzien De prijs welke voor het kenteken moet worden betaald geeft te meer recht op een snelle afdoening van zaken. CANADESE LEGERAUTO'S VOOR NEDERLANDSE MARINE Canada zal deze maand 124 leger- vrachtauto's naar Europa verschepen krachtens de NAVO-overeenkomst tot wederzijdse hulpverlening. Nederland krijgt ten behoeve van de Korunkt Marine 30 drietonners, Frankrijk 50 drietonners. België 20 drietonners er, Noorwegen 4 drietonners en 20 kleinere wagens. (Van onze Haagse redacteur) Onder de door ons land uitgevoerde goederen hebben de zuivelproducten altijd een zeer vooraanstaande plaats ingenomen. Een deel van de zuivelexport was bestemd voor Duitsland en juist ten opzichte van dit land constateert het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond een merkwaardige ontwikkeling. In de laatste jaren is West-Duitsland namelijk boter, kaas en melkproducten gaan exporte ren. In 1952 werd 1500 ton (overigens kwalitatief geenszins onberis pelijke) koelhuisboter aan Engeland geleverd. De kaasexport, die vóór de oorlog maar 200 ton bedroeg, liep joj) tot 4100 ton, terwijl aan melkproducten werd uitgevoerd tot een waarde van 17 millioen Mark. Daarmede is voor Duitsland de zuivelexport belangrijker geworden dan de export van bier. Tempora mutantur, nos et mutamur in illis, oftewel: de tijden veranderen en wij met hen. In het jachten van al den dag merkt ge het niet zo, maar als ge even rustig terugblikt, ziet ge het wel. De opvattingen van gisteren en morgen dit genomen over een ruimer tijdsbestek verschillen he melsbreed. Wat een vorige generatie nog veroordeelde of niet voor mogelijk hield, is thans heel gewoon. Persoon lijk herinneren wij ons nog uit onze jeugd de dorpskapelaan die de doeh- teren zijner parochie van het rijwiel trok. omdat fietsen voor meisjes onbe hoorlijk zou zijn en thans snorren de nonnekes U per bromfiets voorbij, zich trachtende aan te passen bij het tempo des tijds. Geen dominee gaat meer in rouwcostuum en met „hoge zije" op straat, maar hij loopt blootshoofds en in z'n colbertje door Gods vrije natuur. In dit licht bezien verwonderen we ons er nauwelijks meer over dat de Texelse onderwijzers hebben gevoet bald tegen de geestelijkheid. Waar we ons wel over hebben verbaasd en ver heugd tevens, is, dat de kapelaans en de dominees hier nu eens niet tegen over, doch naast elkaar hebben ge staan en dat ten deze de victorie van Texel begon. We lazen in de Texelse Courant, dat- dominee Van Rijn in topvorm was en dat kapelaan Truyens een uitmuntend schutter bleek te zijn. We lazen voorts, dat ds Janse bijna werd gekraakt en dat ds Klijnsma z'n kuiten wel zal heb ben gevoeld. En we lazen dit alles warempel met pleizier, want er ble ken twee prettige dingen uit. Primo, dat de geestelijkheid van Texel te midden van het volk wil staan en secundo, dat rooms en protestant el kaar op sportieve wijze vonden op een terrein, waar slechts het dogma van de scheidsrechter gold. Natuurlijk zullen er zijn, die dit geen vertoning vinden. Welnu, dat zij zich ergeren. Wij voor ons lichten het petje voor zo'n demonstratie van saamhorigheid. Als heel Nederland dit voorbeeld wilde volgen, waren we een flink stuk op de goede weg. En daarom roepen we mét de Texelse supporters: „Hup, dominee'." „Goed zo, kapelaan!" IN het dierenpark van Sydney (Australië) heb ben twee vrouwtjes, een berin en een chimpansee, beiden een strijd op le ven en dood geleverd: de eerste om haar echtge noot te redden van de verdrinkingsdood. de tweede om het mannetje te wurgen met een der schommeltouwen. De po gingen van de eerste mislukten, de tc»lei van de chimpansee slaagde. De beer was bezig te zwemmen, toen iemand van het publiek hem met een steen trof. waardoor hij bewusteloos geraakte Het vrouwtje wi3t hem twee uur met de kop bo ven water te houden, terwijl de bewakers, die de beesten niet konden benaderen, in spanning toezagen. Alle moeite was vergeefs. De chimpansee wierp een schommeltouw om de hals van het mannetje, sprong op de schommel en wurgde hem al schom melend. De directeur van het park verklaarde: „Dit is de afschuwelijkste moord met voorbedachte rade, welke zich hier heeft voorgedaan". Dé chim pansee had al verschei dene malen geprobeerd het mannetje te doden. yOLGENS de „News Chronicle" heeft het Britse ministerie van Luchtvaart een strikte order aan alle posten van de luchtmacht uitgevaar digd om de hertog van Edinburgh te ontraden in straalvliegtuigen te vlie gen, hetzij als piloot, hetzij als passagier. „De Raad voor de Luchtvaart is van opvat ting dat, zolang de kwes tie van het vliegen van de hertog niet geheel (vermoedelijk met de Koningin zelf) is gere geld, de verleiding tot het maken van een vlucht, zonder dat hiervoor van tevoren overleg is ge pleegd, dient te worden vermeden". „Het wordt niet raad zaam geacht voor de echtgenoot van de ko ningin om zelfs maar korte vluchten te ma ken, zonder dat het Pa leis hiervan weet", aldus het blad. Deze zomer zal de hertog een groot aan tal posten van de R.A.F. bezoeken. Hij behaalde onlangs zijn brevet om solovluchten te maken in een oefentoeste' Tot dus verre maakte hij twintig vlieguren. Voor het be sturen van een militair vliegtuig zijn normaal 200 vlieguren vereist. De „sprookjes"-per-telefoon heb ben in Wenen zo'n succes, dat de telefoondienst heeft besloten de sprookjes op te bouwen tot het peil van korte radio-hoorspelen. Totdusver werden de sprookjes door de Weense moeder de gans verteld aan kinderen, die nr A- 0-60" draaiden, doch in het ver volg zullen ook geluiden op de achtergrond worden ingevoegd, zoals het blaffen van honden en het kraaien van hanen Behalve deze sprookjes per te lefoon kan de Wener, door be paalde nummers te draaien, voorts recepten,menu's, jxfgrbe-^ richten, muzieknoten en inlich tingen uit encyclopaedieën krij gen. VOOR HET EERST sinds 1932 is in de nacht van Woensdag op Don derdag op Urk weer ansjovis aangevoerd, die hier verwerkt zal worden door de firma Bakker en Schrijver. Als de vangst goed blijft, zal hierdoor voor heel wat Urker jongelui weer een paar weken het werk toor het grijpen liggen. In 1931, het laatste goede ansjovisjaarvoor Urk, voordat de Afsluitdijk gesloten werd, is hier voor enkele honderd duizenden guldens ansjovis verwerkt en verhandeld. In tegenstelling tot de haring, die altijd op gezette tijd de Zuiderzee binnenkwam, liet de ansjovis soms een of twee jaren verstek gaan. In 1931 echter werd het op Urk beroemde jaar 1890 ver in de schaduw gesteld wat betreft de aanvoer van ansjovis. In de tientallen zouterijen ter plaatse werd voornamelijk door vrouwen en kinderen, deze vis gekopt, gebundeld en in ankertjes geperst. De vaatjes werden gezegeld en naar de vemen te Amsterdam gevoerd. Het was een kostelijk jaar voor de Urker vissers en tientallen nieuwe woningen verrezen aan de rand van het oude dorp. Voor de handelaren bleek dit ansjo visjaar niet zo bizonder gunstig te zijn geweest, want de vangst van 1931 bleek slecht houdbaar en ansjovis moet en kele jaren goed kannen blijven in het vaatje. In ieder geval waren de vissers er wel bij gevaren. Haring en ansjovis verdwenen van het IJselmeer en haring komt zelfs niet meer op de Wadden aan de buiten kant van de Afsluitdijk. Met ansjovis is het "echter een ander geval. Zo af en toe tracht een nieuw ansjovisgeslacht naar binnen te komen, maar stuit dan op de Afsluitdijk. Misschien moet dit ver- Het orgaan van de Koninklijxe Ne derlandse Zuivelbond waarschuwt er te gen deze ontwikkeling te onderschatten. Want al zal Duitsland noch kwalitatief, noch kwantitatief tegen ons kunnen concurreren, het tekent de afnemende behoefte van West-Duitsland aan zui- velinvoer. Het komt ons voor, dat er vooralsnog voor ons land weinig reden is tot onge rustheid. Niet alleen, omdat de geëxpor teerde kwanta boter en kaas ten op zichte van wat we in ons land gewend zijn, zeer miniem te noemen zijn, maar ook omdat Duitsland slechts gedurende een korte periode in de zomermaanden tot uitvoer van zuivelproducten in staat is en de rest van het jaar en voor al in de wintermaanden op import is aangewezen. Een vergelijking van de productie en de consumptie van zuivel- artikelen valt in ons land ten gunste van de productie uit. Wij produceren meer dan we kunnen opsouperen. In Duitsland is dat omgekeerd. De mogelijkheid van zuivel-export naar Duitsland blijft dus voor ons land bestaan. De eigen productie in Duits land zal zeer slechts een geringe in vloed uitoefenen op de totale Duitse impórtbehoefte aan zuivelproducten en het hangt dus van ons land zelf af, of het een zodanige prijs kan vaststellen, dat het op de Duitse markt de buiten landse concurrentie het hoofd kan bie den. Het gemeentebestuur van Chelsea, een voorstad van Londen, heeft de Haagsche Ballon Club verzocht Neder landse ballonvaarders naar de kro ningsfeesten af te vaardigen. Deze uit nodiging is aanvaard. Zaterdagmiddag zal voor de eerste maal een Nederland se ballon in Engeland starten. Balloncommandant is Jan Boesman, terwijl ook mevr. Nini Boesman en de heren C. de Vos Klootwijk en A. Th. Visscher de luchtreis zullen meemaken. De opstijging geschiedt in Londen uit de tuin van het historische Royal Hos- pital, gelegen aan de Theems, dicht bij Buckingham Palace. Wegens moord op de 29-jarige arbei der Van B. veroordeelde de Bredase rechtbank gisteren de 31-jarige Roosen- daalse chauffeur H. M. tot een ge vangenisstraf van twaalf Jaar met af trek De vrouw van het slachtoffer, de 30-jarige C. H. kreeg wegens mede- Dlichtigheid aan deze moord zeven jaar met aftrek. Veertien dagen geleden had de officier van justitie tcgp-> ieder vijftien jaar gevangenisstraf geëist. Do F red. W. Rappold te Alkmaar verzoekt ons opneming van het vol gende: liet komt mij waarschijnlijk mij niet alleen langzamerhand als een modeverschijnsel voor, af te ge ven op ons onderwijssysteem. „Aan de jongste en oudste jeugd moet de ver veling van het naar school gaan wor den ontnomen, aan onze kinderen moet plezier in de lessen worden gegeven" heet het ongeveer in een recente publicatie. Hoe is de werkelijkheid, wie kan er over oordelen? Ik zal mijzelf, hoop ik, niet een te groot woord aanmatigen, noch mijn persoonlijke ervaring als de enig mogelijke voorstellen. Maar, ik meen wei enigszins te mogen meespre ken, en wel uit jarenlange ondervin ding. Welke buitenstaander kan jaren lang wekelijks een morgen op nen Openbare Lagere School vertoeven (van een andere heb ik geen onder; vinding); wie de sfeer peilen zoals hij (zij), die ditzelfde voorrecht heeft, jaren lang, op een namiddag-uur bij het voortgezet onderwijs, en wel op verschillende scholen? En niet alleen gaf ik schoolcatechisatie aan verschil lende inrichtingen op meer dan een plaats, maar ook had ik mijn eigen catechisatie in de leeftijd van 122U jaar gedurende tientallen jaren, me rendeels scholieren. Hoe vaak ving ik ze niet op, als ze in felle bewogenheid om dit af dat gebeuren, om die of die leraar etcaan de Kerk kwamen. Maar. ik ken ook, door persoonlijke jarenlange omgang, geest en mentali teit van verscheidene leraren. Ik weet. hoe zij over hun werk en de hun toe vertrouwde leerlingen met hun belan gen. denken en spreken. Niet de ge lukkige uitzondering onder hen, maar: globaal, over het algemeen. En dit is de reden, dat ik het waag U dit schrijven toe te zenden, in de zekerheid, dat U het onverkort wilt opnemen. De grote meerderheid van onze jeugd over de hele linie gaat ..graag" naar school. Dat mag eerlijk heidshalve eens uitgesproken worden. Zover hebben de leraren van jong tot oud het dan toch maar gebracht. Zij hebben hun oor te luisteren gelegd en er is heel wat veranderd in de loop der jaren. Het is niet waar, dat het alleen om ..domweg weten" eaat en niet om ..algemeen inzicht", enz. enz. Het is niet meer: pomp het erin, stomn het erin. 't kinderhoofd is hol. Er wordt met een ontzaglijke toewljdine rekening gehouden met het kind. met XTw kind. ik weet. dat waar is. wat ik schrijf, over de gehele linie. Al wor den er natuurlijk ook fouten gemaakt, en alles blijft mensenwerk. Maar, de vernieuwing is onderweg. Overal speurbaar! Hebt U klachten, leg dan duidelijk de vinger op de wonde (n). Er gebeurt heel wat achter de schermen in de onderwijswereld, en er komt al heel wat over het voet licht, ten bate van onze kinderen. En Uw liefdevolle belangstelling (die U ingeeft, Uw klachten te uiten), moet zeker voortgaan met ,in levend con tact met de school, zo goed als met Uw kind, wegen te zoeken ter verbe tering hier en ter algehele vernieu wing daar; vooral ook: U grondig op de hoogte te stellen van wat wezenlijk al gebeurt. Natuurlijk moet er nog veel „anders" worden, o.a. met de exa mens. Maar dit vraagstuk is zeer ge compliceerd voor wie zich er wezen lijk in verdiept. En vergeten wij daar bij nooit, dat Nederland met zijn on derwijs toch maar dit bereikt heeft, dat een onevenredig groot aantal fi guren voor leidende functies op elk ge bied uit ons volk graag gekozen wordt door de betreffende instanties onder welhaast alle andere volkeren Daarvan profiteert straks misschien ook Uw zoon of dochter, dank zij „ons" onderwijs.... d.w.z. de leraren, die onder goed en onder kwaad gerucht gestaag doorwerken. Maar, lezers, laten wij meer bedenken, dat de positie van de leraren van onze kinderen zó be hoort te zijn, dat ouders met een ge rust hart hun spruiten die carrière kunnen laten kiezen, en dat de leerlingen zeiven haar begeren. Daar aan ontbreekt wel wat, öök door óns critiserenEn wat doet gij als dit straks, leidt tot een grandioos leraren tekort? 't Is nu vaak: ongelooflijk hard werken (ik ken de prectijk!) voor een gering salaris (vergeleken met wat in de bedrijfswereld verdiend wordt), en, bloot staan aan veel critiek (niet altijd billijk) bij een maximaal bezette werk week. Toch is er nauwelijks een meer vol doening schenkend, nauwlijks rijker werk denkbaar, dan aan de vorming van jeugd te mogen arbeiden. Wie jeugd kent. ook die van nu (als die van alle tijden!), weet, dat zij onze hoop en onze verwachting meer dan waard is. liet deed ons goed een zo hartstochte- lijk antwoord op ons hoofdartikel van 29 Mei, dat wij plaatsten onder de titel „Vergeten Categorie", te mogen ontvangen. Er zou over de onderwijs vernieuwing eigenlijk veel meer moe ten worden gezegd. De schrijfster dan meent ons te moeten tegenwerpen, dat de leerkrachten toch met zoveel liefde en begrip hun taak vervullen. Hebben wij d">n misschien geschreven, dat zij zulks niet deden? Integendeel, indien wij ook maar' één ogenblik de overtuiging hadden, dat de leerkrach ten in ons land niet iets van „roe ping" voelden, toen zij dit vak kozen, dan waren wij al héél spoedig uitge praat. Neen, ons stuk ging in het geheel niet tegen deze onderwijsmensen. Slechts tegen het feit, dat zij „belast en beladen" zijn „met een systeem, dat met de moderne ervaringen van de paedagogie nauwelijks enige aanra kingspunten meer heeft". Het ging en gaat ons niet om de onderwijzer of leraar, maar om het ijzeren systeem, waaraan zij hoe dan ook (wij bedoelen op plezierige of onplezierige wijze) moeten vasthouden, indien zij hun pu pillen willen klaarstomen voor de vol gende klas, de volgende school en het volgende examen. Dit woord „klaar stomen" is zelfs een ge-ijkte term ge worden! Het afschuwelijke is juist, dat zoveel liefde en begrip worden opgevreten in de onbuigzaamheid van het „weten" de „overgangseis", de „examen opgave", waaraan het kind niet het uitzonderlijk begaafde, maar het nor male op een bepaald tijdstip moet voldoen. Het is ons niet bekend of onze op- ponente op de hoogte is van de moei lijkheden. die de jeugd thuis binnen brengt. Daar „reageren" de kinderen de zenuwspanning van de dag af en in het kwaadste geval komen zij terecht bij kinderpsychiaters, die (waar zij zijn) meestentijds een drukke praktijk heb ben. Er is onlangs een Amerikaan ge weest, die na een uitgebreide studie van ons onderwijssysteem te hebben gemaakt, opmerkte, dat wij „bezig zijn ernstig tegenover onze jeugd te zondi gen". Niet de mensen, maar het systeem. Wij weten wel heel zeker, dat menig leraar kinderen het diploma moet wei geren, alhoewel hij zich in zijn hart er van bewust is, dat deze „gezakten" wellicht beter geschikt waren voor een verdere en diepere opleiding dan „ge slaagden", die het best een rijtje on regelmatige werkwoorden konden af raffelen. Het lerarentekort is zonder twijfel mede een gevolg van het feit, dat juist de grootste idealisten het scherpst in zien, dat deze „eisen" bepaald tot „frikkerij" moeten leiden! Daarvoor bedanken zij. Er is, geachte opponénte, in vele van onze opvattingen een fundamentele wijziging gekomen. Ook voor wat het onderwijs betreft. Onze kinderen leven niet meer zo als vroeger in een veilig huisje, beschermd tegen de ongunst der tijden. Zij worden door het leven zelf al op jonge leeftijd meegezogen. Mo derne ouders vinden dat wel goed zo. Maar zij voelen daarom te duidelijker het feit, dat de manier, waarop de geest van het kind wordt ontwikkeld in het schoollokaal al van de eerste klassen af, bij deze snelle levens verandering is achtergebleven. Dit is de reden waarom naar ver nieuwing over de gehele linie wordt gezocht, opdat tenslotte goedwillende en idealistische mensen, als onze leer krachten tenslotte jongelui aan de maatschappij afleveren, die in zich de mogelijkheid hebben dat vreemde leven „aan te kunnen". Want daarom gaat het. Zelfs om niets anders. schijnsel verklaard worden uit het feit, dat ansjovis niet zo regelmatig trekt als haring, die altijd in het voorjaar de Zuiderzee binnenkwam, terwijl ansjo vis vrij ongeregeld de Zuiderzee bin nen zwom. De nakomelingen van de vroegere Zuiderzee-ansjovis zouden meer jaren nodig hebben om te leren, dat de Zuiderzee is afgesloten dan de nakomelingen van de Zuiderzeeharing, die na zeven geslachten haar koers ra dicaal verlegd hebben. Hoe het ook zij, er is buiten de Af sluitdijk weer ansjovis gevangen. De prijs is echter nog niet hoog en de vis sers hebben dan ook besloten ee« op- vangregeling in werking te stellen en de ansjovis zelf te houden, zodra de prijs beneden een bepaald bedrag komt. Ansjovis moet evenwel direct na de aanvoer worden verwerkt en daarom wordt de vangst onmiddellijk per vrachtauto van de Afsluitdijk naar Urk gebracht. In zijn arrest van gisteren verwees het Gerechtshof te Arnhem de zaak tegen de 53-jarige landbouwer D. J. L. te Heelweg, gemeente Wisch, naar de rechter-commissaris voor een ader on derzoek naar de geestvermogens van deze verdachte. Tegen L. was veertien dagen geleden, wegens vergiftiging van drie van zijn buren (de familie Te Lindert), op 29 Juli 1952, levenslange gevangenisstraf geëist. FL 115.000.000 IN RAMPENFONDS In totaai is thans bij het Nationale Rampenfonds een bedrag van f 115 millioen binnengekomen. Sinds Woens dag is er nl. wederom honderdduizend gulden bijgekomen. Zeli geschilderd met TJALLEMA'S Stootvast Hoogglanzend ^28 verschillende kleuren A Fabrikant*: Fa. Gebr. Tjallemo, Sneek (Advertentie. Ing. Mea.) £NIGE weken geleden dus vóór de dagelijkse televisie-uitzendingen uit andere landen stelde het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie de volgende vraag: „Er zijn tegenwoordig twee tele visie-uitzendingen per week, één op Dinsdagavond, één op Vrijdagavond. Vindt V dat er meer televisie-uitzen dingen moeten komen, of minder of het aantal zo laten?" Ruim een kwart, nl. 26 procent van het publiek vindt dat er meer televi sie-uitzendingen moeten komen; 28 procent wil het bij twee uitzendingen per week laten. Drie procent wil min- aer en zeven procent helemaal geen oordeel) aet'ler f36 procent geen Op Nipo's tweede vraag: „Als er et fee avond goede televisieuitzendinaen waren, zoudt u dan een televisietoe stel kopen of niet?" antwoordde 26 procent, dus ook ruim een kwart: „Als er dagelijks televisie-program- mas waren zou ik een toestel kopen" Het zijn niet alleen rijke mensen die telti i6n' degenen, die een be vestigend antwoord gaven, behoorde Procent tot de inwoners met de laagste inkomens en 20 procent tot die met lage inkomens. Van dP midden klasse 33 pet zijn van de welgestelder, ic procent

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5