Overwinning voor schijnt zeker De Gasperi Russen heffen controle bij Oostenrijkse zonegrens op Vrede in Korea nu zeer nabij Britse Gemenebest wil conferentie Grote Vier Maar Rhee wil doorvechten In Zuid-Korea 4 millioen doden De verkiezingen Grote opkomst der kiezers in Italië StrijdmachtNavo bereiktenog niet nodige minimum Ra-Ra-Rhee Milaan succes voor regeringspartijen Conferentie in Rome is uitgesteld Rapport van generaal Ridgway Positie luchtmacht verbeterd Tweede uitkering uit Zuivelfonds III Dinsdag 9 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11737 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ook lichaam van vermiste meisje Reed gevonden In twee dagen ruim 4600 Oostduitsers uitgeweken D e heer J. Weltevreden, een radiohandelaar uit Zierikzee, schonk gisteren de noodzender van Zierikzee, waarmee op 2 Februari het eerste contact na de ramp met de buitenwereld werd verkregen, aan het watersnood museum in Zierikzee. De. zender werd destijds in zes uur ver vaardigd door de amateur A. Hossfeld. Als spoel werd o.a. een wijnfles gebruikt. Men ziet hier rechts de heer Weltevreden, die de zender overhandigt aan de f 115.3 millioen in NRF Jongste appèl Rosenbergs ook verworpen Mildere houding der Sovjet-autoriteiten Voldoening in Wenen Bloemen voor Elizabeth Arnhems meisje kreeg eer hand van Britse vorstin Twaalf Kikoejoes ter dood veroordeeld Verwarde toestand WEERBERICHT Directie: J. BIJLSWA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Postgirijnumniei 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties i„Juttertjes"> tot 15 woor 1en t 1.—. elk woord mee: 5 cent Abonnementen pei swar raai 6.05 - per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 JN geheel Italië zijn gistermiddag om twee uur de stemlokalen geslo ten, nadat ook Zondag de verkiezingen hadden plaats gehad van zowel een nieuwe Senaat als een nieuw Huis van Afgevaardigden. Hoe wel eerst werd gevreesd, dat het aantal kiezers, dat zijn stem zou uitbrengen minder zou zijn dan men wenste, is dit toch zeer meege vallen. In vele grote steden kwam ruim negentig procent van het kiezerskorps op en in sommige plaatsen zelf 98 procent. Het tellen van de stemmen voor de Senaat is onmiddellijk begonnen, die voor het Huis van Afgevaardigden zal later plaatshebben. Volgens de eerste, gedeeltelijke uitslagen, voornamelijk uit de grote steden, hebben de regeringspartijen de leiding, gevolgd door communisten en socialisten en neo-fascisten en monarchisten op de derde plaats. Toen hedennacht twee millioen stemmen voor de Senaat waren geteld, was de stand: Ilegeringspartijen 51 procent, linker- en rechtervleugel samen 49 pro cent. Premier De Gaspari beschouwde het hoge percentage uitgebrachte stemmen als een overwinningsteken. „Als Italiaan voel ik mij verheugd over het bewijs van burgerplicht, dat-wij de wereld bij deze verkiezin gen hebben gegeven", zo zei hij. IN het industriegebied van Noord- Italië was de opkomst der kiezers het grootst. In Turijn kwam 92 pet. der kiezers op. In het linkse bolwerk Piombino zelfs 98 pet. In partijkringen heeft de grote belangstelling der kie zers verrassing gewekt, temeer omdat Zondag een zekere lauwheid viel te constateren. Van communistische zijde worden thans beschuldigingen geuit over „vervalsing" en „verdraaiing van de volkswil". In de communistische pers staan talrijke verhalen over gees telijken, die verscheidene malen hun stem zouden hebben uitgebracht. In Rome was de stand, nadat de helft der stemmen voor de Senaat was Het lijk van de achttienjarige Chris- tine Reed uit Hampton Hill, die ver mist werd, is bij Richmond uit de Theems opgehaald. Ruim een week ge leden had men in deze buurt het lijk van de zestienjarige Barbara Song- hurst uit Teddington, een vriendin van Christine, in de rivier gevonden. Beide lijken vertoonden steekwonden. Chris tine schijnt ook vijf slagen op het hoofd te hebben gehad. Zondag een week geleden heeft men de meisjes voor het laatst gezien, fietsend langs de rivier bij Richmond. Christine's fiets had men ook reeds uit het water opgehaald, naar die van Barbara wordt nog gezocht. Mogelijk zal de po litie alsnog een gedeelte van de Theems droog laten lopen (een op deze plek niet moeilijk uit te voeren operatie) om te trachten de vermiste fiets en het gebruikte moordtuig te vinden, aldus meldt de „Times". Gisteren hebben 3232 Oostduitsers ftsyl in West-Berlijn gevraagd. Zon dag waren het er 1400. Op deze beide dagen zijn 1700 vluchtelingen uit West-Berlijn naar West-Duitslana gevlogen. conservator. geteld: regeringspartijen 206.000 stem men, linkervleugel 136.00 en rechter vleugel 100.000. In Milaan verkregen de regeringspartijen een absolute meer derheid. Deze tussentijdse uitslag was: regeringspartijen 211.000, linkervleugel 143.000, rechtervleugel 45.000. In Livor- no kwam de meerderheid aap de linkervleugel. DE GASPERI succes in t zicht Tot nu toe is bij het Nationaal Ram penfonds een bedrag van 115.3 millioen gulden binnengekomen, hetgeen f 100.000 meer is dan de opgave van jongstleden Zaterdag. De Noorse Rotary Clubs hebben 13.300 kronen (ongeveer 6500 gulden) ter beschikking van Nederland gesteld voor de opbouw van het overstroom de gebied. Te Rome wordt vernomen, dat de conferentie van de zes ministers van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap, die op 12 Juni te Rome zou worden geopend, op verzoek van de Franse regering is uitgesteld. Reden tot dit verzoek is de kabinetscrisis in Frankrijk. Dc Amerikaanse rechter Kaufman heeft gisteren het jongste beroep van Julius «n Ethel Rcsenberg, die wegens atoomspionnage ter dood veroordeeld zijn, verv/orpen. ACHT DODEN BIJ AUTO-ONGELUK IN COLUMBIA Acht personen zijn Maandag om het leven gekomen, doordat bij het dorpje Durania in Columbia een autobus in een ravijn reed. u §/A'DS mensenheugenis is in Juni in het Oostenrijkse Al pengebied niet zulk een onge kende hoeveelheid sneeuw geval len. Hier ziet men een jeep,,die zich een weg door de sneeuw tracht te banen. QPNIEUW hebben de Russen een maatregel genomen, die het strenge gezag van de Sovjets in Oostenrijk verzacht. De Russische autori teiten in dit land, dat nog steeds zucht onder vreemde bezetting, hebben besloten met ingang van heden de controle aan de grens tussen de Russische zone en de Westelijke bezettingszone af te schaffen. Zo nodig zullen zo nu en dan steekproeven worden genomen. De maatregel betreft zowel het personen- als het goederenvervoer. In de bekendmaking wordt gezegd, dat één en ander geschiedt in overeenstemming met de wensen van het Oostenrijkse volk. De Westelijke autoriteiten hebben deze controle al jaren geleden afgeschaft. Het Russische besluit zal een gunstige invloed hebben op het handels- en toeristenverkeer. r\E kanselier van Oostenrijk, Raab, heeft verklaard, dat zijn regering met voldoening heeft kennis genomen van de benoeming van een Russische burgerlijke Hoge Commissaris. Voor heen berustte deze macht nl. bij de mi litaire opperbevelhebber. De kanselier was van mening, dat de betrekkingen en besprekingen tussen Oostenrijk en de Russische bezettingsautoriteiten hierdoor zullen worden verbeterd en vergemakkelijkt. Bij de recente bespre kingen zijn, aldus Raab, de volgende resultaten bereikt: 1. De Sovjet-Unie heeft besloten, de onlangs afgekondigde amnestie ook van toepassing te verklaren op Oos tenrijkse krijgsgevangenen en geïnter neerde burgers, die zich in Rusland bevinden. 2. De Russische bezettingsautoriteiten hebben de politieke gevangenen in vrij heid gesteld, op wie de onlangs door de Oostenrijkse president afgekondig de amnestie van toepassing was en die zich in de Sovjet-zone bevonden. IN zijn rapport aan de permanente groep van de N.A.V.O. over de periode Mei 1952—1953 zegt generaal Ridgway, de heengaande opperbevel hebber, dat de organisatie getoond heeft dat vrije landen in samenwer king met succes hun gemeenschap pelijke veiligheid kunnen opbouwen. Wel constateert hij, dat het vereiste minumum aan verdedigingsstrijd krachten en doeltreffendheid daarvan nog niet is bereikt. Aanzienlijke toeneming van het aantal gevechtsvliegtuigen heeft de positie van de N.A.V.O. verbeterd. Ook de groei der grondstrijdkrachten in het verslagjaar is, ofschoon niet bevredigend, wel bemoedigend ge weest. Noord-Europa heeft nog steeds te weinig troepen van zichzelf om gelijke kansen te hebben tegenover een grote aanval. Daarom zullen de landen in dat gebied nog hulp van buiten moeten ontvangen. In Cen- traal-Europa is vooruitgang gemaakt. Ook in Zuid-Europa worden de grondstrijdkrachten steeds beter, maar daar bestaat nog steeds een ernstig gebrek aan ondersteuningstroepen. Het zwakste punt van de N.A.V.O. is de luchtmacht, aldus besluit Ridgway zijn rapport, en in het komende jaar zal op zijn minst 3. De Russische autoriteiten hebben vo.nr een aantal goederen het stelsel van uitvoervergunningen vereenvou digd, hetgeen de Oostenrijkse economie belangrijk ten goede is gekomen. 4. De Russen hebben de bij Ybbs in aanbouw zijnde waterkrachtinstallaties aan de Donau aan de Oostenrijkse re gering overgedragen. Een tweede restitutie van 8 gulden per gestorte honderd gulden, zal wor den gedaan uit het Zuivelfonds III nadat reeds in April 13 gulden is te rugbetaald. Zodoende zullen, krachtens een be sluit van het Bedrijfsschap voor Zui vel, in totaal 21 gulden worden terug' betaald voor elke honderd gulden, die in het melkprijsjaar Nov. 1951— Nov. 1952 aan heffing werden betaald. De heffing voor het Zuivelfonds III bedroeg 45 cent per percent vet per 100 kilogram melk, hetgeen betekent, dat voor ongeveer 6350 kilogram melk van 3,5 procent vet 100 gulden aan heffing is betaald. „Thank you, dear", zei koningin Elizabeth en met een handdruk bedank te zij het Nederlandse meisje, dat de Engelse vorstin op haar rijtoer door het ZuidoostelijK deel van Londen een bou- quet rode, witte en blauwe bloemen had aangeboden. Het meisje, de 16-jarige Thea Gazen beek uit Arnhem, was gekleed in na tionale klederdracht. Zij brengt op het ogenblik haar vacantie door bij een Engelse familie in Londen. In Arnhem, is Thea één der velen, die daar de gra ven van de in 1944 gesneuvelde Britse parachutisten onderhouden. De Britse filmmagnaat Sir Alexan- der Korda is Maandag te St Paul de Vence in Zuid-Frankrijk in het huwe lijk getreden met de 26-jarige Alexan- dra Boycum. Dit is het derde huw slijk van de 56-jarige Sir Alexander. CR zijn mensen, die de akelige ge woonte hebben een ander uit lomer liefde te willen wurgen. De president van Zuid-Korea is klaarblijkelijk zulk een figuur. Toen de toestand in zijn land ten tijde van de Noord-Koreaanse aggressie hopeloos was, heeft hij een beroep gedaan op de strijdkrachten van de Verenigde Naties. Zijn verzoek werd ingewilligd. Er is op de Koreaan se slagvelden veel bloed vergoten ter- wille van een goede zaak. Er is met name ondubbelzinnig bewezen, dat de vrije landen niet bereid zijn een aan valsoorlog te tolereren. Een normaal mens zou denken, dat de leider van een land het tot de ge lukkigste momenten in zijn leven zuu rekenen, indien hij zou horen, dat de kans bestaat op een einde van de vijan delijkheden. Zo niet Syngman Rhee. Hij zal zo ongeveer aldus hebben ge redeneerd, dat de paar stenen, die in Zuid-Korea nog op elkaar staan, beslist onderste boven moeten. Want hij heeft de staat van beleg afgekondigd en ver klaard, dat zijn 14 divisies zullen blij ven doorvechten „om over het lot van Korea te beslissen". Over dat lot is in middels gedurende de afgelopen jaren beslist: Korea is een puinhoop. De toe komst van Korea is iets anders. Daar over wordt thans met een grote moge lijkheid van resultaat geconfereerd. Ieder zinnig mens is van oordeel, dat er daar in Korea al veel te lang bloed is vergoten. De Verenigde Naties heb ben haar standpunt met kracht van wapenen duidelijk uiteengezet. V/ij twijfelen er niet aan of dit argument zal indruk hebben gemaakt. Daarom ging het. Er is bij niemand ooit sprake van „veroveringszucht" geweest. Zuid-Korea heeft van President Eisenhower héél wat belangrijke belof ten gekregen. Rhee wil meer. Hij wil eigenlijk óók Noord-Korea! Dat hij, doordrijver, die hij is, een stap zou te rugzetten op de weg naar de vrede, is voor hem kennelijk van mi der belang. Maar een aaneensluiting van beide Koreaanse gebieden door middel van geweld, is geen aaneensluiting! Dat zal Rhee moeten leren inzien. Zijn op merking „alleen te zullen optrekken", eventueel in samenwerking met Tsjar.g Kai Sjek, doet van een dusdanige ver wrongen geestesgesteldheid blijken, dat het voor het Koreaanse volk een ge lukkig moment zou zijn, wanneer Rhee van president tot ambteloos burger werd gemaakt. Staatslieden hebben op gewone mensen voor, dat zij in tijden van gevaar hun eigen „hachje" meestal wel redden. Maar de volkeren, die geen oorlog wensen, worden [X] intussen in de pan gehakt. De rechtbank te Githoengoeri <Ke- nya) heeft Maandag 12 Kikoejoes ter dood veroordeeld. Zij hadden deelge nomen aan het bloedbad te Lari. Acht en dertig inheemsen werden vrijge sproken. "T ""t"I De nieuwe Britse bevelhebber in °Sb0roe^rlOost-Afrika, generaal Sir George luchtstrijdkrachten gegeven moeten worden. President Sukarno heeft giste ren de vertegenwoordigers van een aantal partijen gehoord. Heden zou hij zijn consultaties voortzetten. [)E conferentie van premiers van het Britse Gemenebest heeft een stemmig besloten premier Churchill te machtigen het volgende voor te stellen op de te houden conferentie der Westelijke Grote Drie op de Bermuda's: 1. Dat er voor de herfst een conferentie van de Grote Vier wordt gehouden. 2. Dat geen enkele voorwaarde wordt verbonden aan het uitnodigen van de Sovjet-Unie. 3. Dat een oplossing van het Duitse vraagstuk wordt voorgesteld op grond van een Russische en een Westelijke garantie. 4. Dat China wordt toegelaten tot de Verenigde Naties. KORT nadat president Syngman Rhee van Zuid-Korea gisteren had verklaard, dat zijn land de oorlog zal voortzetten (bestand of geen bestand) omdat „geen eervolle vrede aanvaardbaar is zolang Chinese communisten op het Koreaanse schiereiland mogen achterblijven", wierpen drie Noordelijke vliegtuigen zeven bommen op Seoel. Eén der bommen ontplofte nabij Rhee's woning. De vliegtuigen waren ongemerkt boven de stad gekomen. De explosies veroorzaakten twee doden en enkele gewonden onder de burgerbevolking. Rhee's standpunt i3 goedgekeurd door het Zuidkoreaanse kabinet, nadat gistermorgen was bekend geworden, dat in Panmoendjon overeenstemming was be reikt over de kwestie der krijgsgevangenen. De president maakte zijn besluit bekend op een plechtigheid ter gelegenheid van het feit, dat het Amerikaanse eerste legerkorps duizend dagen in Korea is. Onder zijn gehoor bevond zich generaal Taylor, bevelhebber van het Ame rikaanse leger. De 78-jarige Rhee sprak langzaam en diep bewogen. Vandaag hebben de arbeiders vrijaf ter bijwoning van demonstraties. De Zuidkoreanen is gelast zich van onvriendelijkheden tegenover de geallieerden te onthouden. In de buitengewone zitting van het Zuidkoreaanse kabinet te Seoel wer den gisteren enkele moties aangeno men, waarin de regering en het volk van Zuid-Korea in de eerste plaats de Ver. Staten danken voor de aan het land verleende hulp. Voorts wordt het wenselijk geacht, dat president Rhee een ontmoeting zal hebben met Eisen hower teneinde het Amerikaanse staats hoofd een uiteenzetting van de toe stand te geven en te pogen een oplos sing voor het Koreaanse vraagstuk te vinden. Enige Amerikaanse senatoren waar schuwden gisteren, dat als de Zuid- Koreanen de strijd zouden voortzetten na een bestand, zij als aanvallers bloot zouden staan aan acties van de Ver. Naties. Bedeil Smith, onder-minister van Buitenlandse Zaken der V.S., ver klaarde, dat het waarschijnlijk nodig zou zijn gedurende enige tijd in het belang van de veiligheid strijdkrach ten in Korea te laten. Intussen blijkt, dat Rhee nog geen besluit heeft geno men t.a.v. zijn antwoord aan Eisenho wer, waarin deze hem aanbood na een bestand een verdedigingsverdrag te sluiten. De premier van India, Nehroe, heeft de premier van Peking China, Tsjoe en Lai en Eisenhower gelukwensen gezonden naar aanleiding van de over eenkomst inzake de krijgsgevangenen India zal zijn verplichtingen in ver band met een bestandsovereenkomst in Korea nakomen. Ook de Nederland se regering heeft zich verheugd uit gelaten over het wegruimen van het laatste struikelblok voor het bestand in Korea. Erskine, heeft Maandag alle hoofd- en stafofficieren voor een conferentie op zijn hoofdkwartier te Nairobi bijeen geroepen voor het bespreken van plan nen voor een nieuw algeheel offensief tegen de Mau-Mau. HET Zuidkoreaanse leger telt op het ogenblik 400.000 man gevechts troepen en 600.000 man ondersteunings troepen. Elke dag komen er ongeveer 700 goedgeoefende soldaten bij. Toen de Noordelijken op 25 Juni 1950 over de 38ste breedtegraad trokken, telde het Zuidkoreaanse leger slechts 25-000 man, slecht uitgerust en ongeorganiseerd. De opbouw van het Zuidelijke leger is voor het overgrote deel aan de Ame rikanen te danken. Het is (ook thans nog) bijna geheel afhankelijk van Amerikaanse steun. In de strijd zijn meer dan 100.000 Zuidkoreanen gesneu veld. Honderdduizenden anderen bevin den zich in Noordelijke krijgsgevangen schap. Militaire deskundigen zijn .van mening, dat binnen twee jaar een Zuidkoreaansa strijdmacht van een millioen man zou kunnen worden opgebouwd. HET totaal aantal slachtoffers van het oorlogsgeweld en de oorlogsellende in Zuid-Korea wordt geschat op vier millioen doden. In Zuid-Korea zijn ongeveer tien millioen daklozen. Het aantal militaire slachtoffers van da Koreaanse oorlog wordt door Reuter geschat op 2.303 500. Dit omvat ook degenen, die buiten de strijd zijn ge dood of gewond. Dc Ver. Naties verloren 406.542 man, waarvan 320.117 doden. De verliezen van de Nooidelijken worden geschat op 1.340.000. De V S. hebben 24.119 de den, 100.665 gewonden en 1257 vermis ten en gevangenen. Zuid-Korea heeft 183.727 doden en gewonden. De andere geallieerden met inbegrip o.a. van Ne derland 1965 doden en 7135 gewonden- Aan het begin van dit jaar, toen de strijd een evenwichtig karakter droeg, gaf Amerika naar schatting f 45 mil lioen per dag uithet normale onderbond der trienen niet '"begrepen Voor Engeland was dit bedrag een half millioen. Verwachting tot hedenavond. KANS OP ONWEER Vrij veel bewolking met enkele verspreide buien en een kans op onweer. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en Oost In het binnenland ongeveer dezelfde in de kustgebieden iets hogere temperaturen. WOENSDAG: Zon op 4.21. onder 20.58. Maan op 2.50, onder 20.57.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1