Er zijn bijna geen boeken te koop in Indonesië Prinses Anne zal mooiste edelstenen ter wereld erven SCHEEP VAAR TBERICHTEN Overzicht veiling „De Streek" Frans soldaat stal oog van godenbeeld Deviezenschaarste verhindert echter niet de houw vun luxe bioscopen Gebrek aan intellectuelen wordt zó niet opgeheven Belgische socialisten tegen EVG-verdrag Koningin Elizabeth woonde dankdienst in St. Pauls bij Grote schade onder de vroege aardappelen MARKTBERICHTEN Geestelijk leven Beroepingswerk Meer leerlingen op de Zondagsscholen Nisam van Haiderabad kan met zijn diamanten een zwembad vullen Marktoverzicht Purmerend (Van onze correspondent in Indonesië) J ERSCHILLEN DE HOOFDPLAATSEN VAN INDONESIË hebben, ran oudsher, zeer fraaie Europese boekwinkels, en na de oorlog zijn sommige daarvan nog verbouwd en uitgebreid, als verwachtte men een enorme culturele opleving. Een boekhandel als bijvoorbeeld van de firma J an Dorp te Djakarta is van zulk een reusachtige omvang, en zó modern ingericht, dat men zijns gelijke in Nederland niet vindt. Zelfs Amerikaanse bezoekers van Indonesië staan er verbaasd over. De boe kenminnaar, die tegenwoordig deze tempels der lectuur betreedt, zal zich echter over nog iets anders verbazen (en met weinig vreugde). Hij zal namelijk tot zijn verwondering ontdekken, dat hij voornamelijk lege planken en schappen rond zich heen ziet, soms opgevuld met enige Indonesische kunstvoorwerpen. En de schamele hoeveelheid boeken daarpp is Tiaar inhoud en kwaliteit van uiterst geringe betekenisBe halve een waarlijk armoedig voorraadje buitenlandse boeken treft hij nog een paar tafels met lectuur in de Indonesische taal aan, goedkoop van uitvoering en doorgaans voor het grootste deel bestaande uit school boekjes. Hij zal de veelbelovende boeken-toko diep teleurgesteld en meestal met ledige handen verlaten. En mocht hij er al in geslaagd zijn iels van zijn gading te vinden, dan heeft dat ene boek een zodanig diepe bres in zijn beurs geslagen, dat zijn blijdschap over deze aankoop daardoor reeds aanzienlijk moet zijn gedempt. ER ZIJN BIJNA GEEN boeken meer te koop in Indonesië. Reeds jarenlang zijn de deviezen-toewijzingen voor de import van boeken aan bepaalde beper kingen onderhevig geweest. Maar na dat in de eerste maanden van dit jaar in het geheel geen deviezen meer wer den verstrekt, waardoor de nog aan wezige boekenvoorraad natuurlijk vrij snel ging slinken, is die beperking nog veel groter geworden. Bovendien heeft men sedert enige tijd de boeken op de „inducementlijst" gezet. Dit komt in de practijk hierop neer, dat degeen die thans in Indonesië een boek koopt niet drie maal maar vijf en een half maal de Nederlandse verkoopsprijs moet betalen. Een gewoon romannetje, dat men in één avond uit leest, komt zo al gauw op de prijs van dertig tot veertig Rupiahs waar de meeste inkomens beslist niet op bere kend zijn. Met de wetenschappelijke werken is het iets beter gesteld: hiervoor ligt de prijsverhouding van 14. Maar ook dat is nog duur. Overigens zijn de boek winkels in de loop van dit jaar echter zó schaars uit de deviezenpot bedeeld, dat men de meeste boeken hier tóch niet krijgen kan. Hierbij zij, ter voor koming van misverstand, aangetekend dat het hierbij niet alleen of in de eer ste plaats om Nederlandse boeken gaat. Lectuur in andere Europese talen, of Amerikaans, is minstens even moeilijk of nog schaarser te vinden. En met de tijdschriften is het van hezelfde laken een pak. DE SITUATIE IS nu dus zo dat in dit jonge land, dat niet alleen naar eco nomische maar niet minder naar intel lectuele ontwikkeling streeft, en dat op dit gebied een enorme achterstand heeft in te halen, vrijwel geen boeken te krijgenzijn. Wat het land nu zelf op dit gebied produceert mag nauwelijks naam heb ben. Er zijn geen auteurs van belang, geen beroemde of bekende weten schapsmensen die iets te zeggen heb ben. De uitgeverij is slecht georgani seerd. De drukkerijen zijn ternauwer- nood op dit werk ingericht. Men moet natuurlijk toegeven dat hier in zeker opzicht sprake is van bit tere noozaak. De deviezen-voorraad van het land is in de laatste, jaren steeds zwakker geworden. De import-beper kingen van thans heeft de Indonesische Overheid niet tot haar genoegen inge voerd. Zolang de export-productie door allerlei oorzaken een dalend peil ver toont, bestaat'er ook weinig hoop op een spoedige verbetering. Aan de andere kant zün er verschei denen, en niet de domsten èn de slecht sten, die zich wel eens afvragen of men het mes niet al te diep in de boeken- deviezen gezet heeft, terwijl het met de import van verscheidene zaken uit de luxe categorie misschien best een beetje minder kon. Wanneer men in de hoofdstad van een arm en verarmend land in steeds groter aantal weelderige limousines ziet rijden, van de meest kostbare merken, en tegelijkertijd de boekwinkels ledig zijn, moet er op de een of andere manier iets mis zijn. INDONESIë HEEFT zelf nog slechts weinig scheppende en inspirerende bronnen op wetenschappelijk en cultu reel gebied. Het moet zijn kennis voor het grootste deel van buiten krijgen. Er bestaat onder de jongere, leergierige Indonesische generatie een grote drang naar ontwikkeling en verruiming van de blik, zowel op wetenschappelijk als op cultureel gebied. Aan deze dorst kan nu vrijwel niet voldaan worden. Dit valt te meer te betreuren wanneer men bedenkt hoe juist die jongere ge neratie voor dit land meer dan waar ook de hope der toekomst Ij. Het schreeuwend gebrek aan intel lectuelen vormt een der voornaamste oorzaken van de wanorde, welke men hier nog in velerlei opzicht aantreft; en waarover men niet zo bedroefd noch verbaasd zou behoeven te zijn, wanneer het maar vaststond, dat een nieuw en jong geslacht gereed staat om de vele bressen van kennis, inzicht en deskun digheid over een bepaald aantal jaren te dichten. DE LEGE BOEKWINKELS in Indo nesië zijn niet alleen een onaangenaam verschijnsel voor de hier nog werkende Nederlanders, die tóch al zo weinig vertier en afleiding hebben, dat zij een goed boek node missen kunnen. Het ver- schijsel en zijn consequenties zijn van ernstiger aard. Er wordt enorm veel geld uitgege ven aan het bouwen van nieuwe bios copen in Indonesië, en het ene droom- paleis overtreft het andere in weelde en kostbare outillage. Er is in een be trekkelijk kleine stad als Medan, dat al een stuk of zeven bioscopen telt, kort geleden weer een nieuw film-paradijs geopend, waar men zelfs over „air-con- ditioned" loges beschikt. Dit alles kost handenvol deviezen, evenals de honderden meestal Ameri kaanse films, die hier wekelijks worden geïmporteerd, en waarvan men kan le ren lasso-werpen, van de heup schie ten, paardrijden en nog tal van andere nuttige zaken, maar juist niet die din gen die dit land thans voor zijn nabije toekomst van node heeft. De ledige gapende planken van de boekwinkels vormen een teken en een waarschuwing, waarvan men slechts hopen mag dat zij. bij de vele proble men die dit land het hoofd moet bie den, niet onopgemerkt zullen blijven. Het is natuurlijk prachtig het analpha- betisme te bestrijden... Maar als er straks toch geen boeken meer zijn De Belgische socialistische paftij heeft medegedeeld, dat zij haar opvat ting handhaaft, dat eerst de grondwet moet worden herzien, vóórdat het ver drag inzake het Europese leger in het parlement aan de orde kan worden ge steld. Dat betekent, dat de kans op een tweederde meerderheid voor het ver drag is verkeken. De Belgische rege ring had het verdrag in stemming willen brengen, alvorens over te gaan tot her ziening van de grondwet, ten einde tijd te sparen. Ook een commissie van vier hoog leraren in het staatsrecht heeft het verdrag in strijd met de grondwet ge noemd. Koningin Elizabeth en haar familie hebben in St Pauls Cathedral een een voudige dankdienst voor de kroning bijgewoond. Onder meer waren de pie- miers en vertegenwoordigers van het Gemenebest aanwezig. Ook de moeder van prins Philip, die kloosterlinge in Athene is, was in haar geestelijke kle dij aanwezig. Duizenden hadden zich langs de route, die het koninklijke gezin nam. opgesteld. Op 8 Juni is de vroege aardappelvei ling officieel geopend. Het droge voor jaar, de vorst van 11 Mei, en de abnor male koude na de regen zijn de oorzaak, c'at we tien dagen te laat zijn en dat de aanvoeren de eerste tijd zeker niet groot zullen worden. Het bevroren ge deelte, te schatten op 40% van de oogst, kan slechts een kleine tot matige oogst opleveren, zodat rekening gehouden mag worden met een gespreide aanvoer. Een dergelijke schade aan de oogst wil men gaarne goedgemaakt zien in de prijs en een geleide aanvoer geeft daar toe ook wel aanleiding. Toch is er omtrent het prijzenbeeld weinig vooruit te zeggen. Onzekere fac toren kunnen dit beeld volkomen wij zigen. Zo moesten we ondervinden, dat de prijzen van 15 Juni, variërende tus sen de f 34 en f 38, op 8 Juni zakten tot tussen f 23 en f 26 omdat er Ita liaanse aardappelen waren geïmpor teerd. Dit feit is voor onze omgeving te betreuren, anderzijds is het gelukkig dat deze aardappelen slecht zijn «n de import ervan op 9 Juni werd stopgezet. We hopen dus, dat de sterke prijsval er één van zeer korte tijd is. Wat de pootaardappelen betreft, is het ons bekend geworden, dat tamelijk minder dan vorig jaar ter keuring is opgegeven. Een dergelijke zekerheid zal de tuinders er voor bewaren, de vroege aardappelen tegen te lage con sumptieprijzen weg te doen. Het beleid in de pootaardappelen zal hoofdzakelijk afhangen van de gang van zaken bij de consumptieaardappe len. Hiervan kan nog niets worden ge zegd dan alleen, dat de veilingen voor beiden waken. Met gezamenlijke in spanning zijn voor een goed verloop in de pootaardappelen grote dingen- tot stand gekomen. Het grote krimp- en kwaliteitsverlies van vroeger is gewij zigd tot een gaaf produet tot in het voorjaar, terwijl het prijsniveau tot het hoogst mogelijke plan is opgevoerd. Dit dwingt tot erkenning en vraagt voor het komende seizoen eerlijk en open spel van iedere tuinder. QISTEREN werden door H.M. de Koningin op Soestdijk ouden van dagen ontvangen uit Leiden, Badhoevedorp, Tiel en Gendringen. De oud ste uit het gezelschap was mevrouw de weduwe M. Rosendaal uit Leiden (links), die het zich hier maar gemakkelijk heeft gemaakt. ALKMAAR, 8 Juni. Aardappelen: Schotse Muizen 2326 en Bevelanders 11 19.50; stoksnij bonen 1,70—1,80; peulen 1,401,90; komkommers 2047; tomaten: A en B 771,58; bloemkool 1752; rode kool 9,5012; savoye kool 10—12.50; spi nazie 1553; postelein 3240; sla 2,50 9,50; andijvie 11—28; radijs 1116; ra barber 1925; bospeen 1942; uien (bos) 315;selie 38,50; soepgroenten 2—6; pruimen 924; perziken 4—27; aardbeien 3477 per doosje; asperges 54—1,32. NOORDSCHARWOUDE, 9 Juni. - 600 kg Eerstelingen 21.40—22.70, kleine 16.80—17.70; 1200 kg rabarber 13.20; 500 kg Deense witte 6; 64000 kg rode kool 7. Doorgedraaid: 57000 kg rode kool. ZWAAG, 8 Juni 1953. Vroege aardappelen 2231; late aardappelen 15.8016; spinazie 1349; postelein 25—40; bietén 16; slabonen 2.152.25; snijbonen 1.251.65; peulen 1.20; to maten 581.39; waspeen 50; bospeen 15—46; rabarber 15—17; sla 411.70; bloemkool 1067komkommers 29 30; perziken 638; kersen 1.80; aard beien 752.60; Prolefic 1.251.65; ro de pruimen 1.201.60. WOGNUM, 8 Juni 1953. Vroege aardappelen 2330; slabonen 2; bloemkool 1252; bospeen 2038; sla 3.106.60; postelein 19; rabarber 12; bosselderij 3; aardbeien A 2.10—2.50, B 1.50—2. HEM, 8 Juni 1953. Doré, middel baar 27.80, kriel 23.10; Eersteling, middelbaar 20.9024.50, kleine 22.50 23.30, kriel 20.8023.10; spinazie 34; sla 47; bloemkool 3851; bospeen 7230; andijvie 18; rabarber 1314; aardbeien 1.502.30. OPPERDOES, 8 Juni 1953. Grote Ronde 34.80—38, kleine 24.60—28.20; aanvoer 2.000 kg. GROOTEBROEK, 8 Juni 1953. Vroege aardappelen: Eersteling, groot 22.70—26, kriel 21.90—24.70; Rode Eer steling, groot 2930.40, kriel 13. Aan voer 120.000 kg. Alwaki, 8-6 van Santos naar Montevi deo Ampenan, 8-6 van Baltimore naar Galveston Amstelland, 7-6 van Buenos Aires te Montevideo Arnedijk, pass. 9-6 Vlissingen via Antwerpen Beng- kaiis, pass. 8-6 Kaap St Vincent Bos koop. 9-6 van Schiedam te R'dam Bloemfontein, 8-6 van Southampton naar Antwerpen Blijdendijk, 9-6 van R'dam te New York Caltex Pernis t), pass- 8-6 Pantellaria —Caltex The Hague (t), 9-6 van R'dam te Sidon verwacht Ce- iebes, 8-6 van Singapore Clavella (t), 8-6 van R'dam naar Petit Couronne Drente, 8-6 van Southampton naar Genua Elmina, 8-6 van Monrovia naar Free town Eos, 8-6 van Middellandse Zee te A'dam Esso Amsterdam (t), 9-6 te Aruba verwacht Esso Den Haag, 8-6 van R'dam naar Aruba Gaasterkerk, 9-6 van Takubar te Thinotao verwacht Groote Beer, pass. 8-6 Miquelon Groote Kerk, 9-6 van A'dam te Beira Hector, 8-6 van Algiers naar Malta Hoogkerk, pas. 9-6 Vlissingen Hydra, 8-6 dwars Ouessant naar Laguaira Indrapoera, 8-6 Brothers gepass. naar Aden Java, 8-6 van Tjibouti naar Belawan Johan van Oldenbarnevelt, pass. 9-6 v.m. Kaap Bon naar Southampton Kota Gedeh, verm. 11-6 van Calcutta Kota Inten, pass. 8-6 14 uur Finisterre, 11-6 13 uur te Hoek van Hoilan verwacht Lieve Vrouwekerk, pas. 8-6 Gibraltar naar Port Said Lombok, 7-6 van Cebu naar San Francisco Loosdrecht, 8-6 van Barce- lona naar Antwerpen Luna, pass 9-6 Kaap St Vincent naar Gibraltar Maas, 8-6 van Piraeus naar Volos Maasdam, 8-6 300 mijl zuid-zuidoost van Kaap Race naar Cobh Mentor, 9-6 van Kavalla te Saloniki Modjokerto, pass. 8-6 19 uur Kaap Bon, 15-6 te R'dam verwacht Myonia (t), pass. 8-6 Aden Nigerstroom, 8-6 van Conakry naar Takarida Obe- ron, pass. 9-6 Flores naar Antwerpen Oranje, 8-6 van Port Sudan naar Co lombo Prins Philip Willem IV, 4-6 te Miwaukee Rijndam, 8-6 van A'dam naar Montreal Rijnland, 8-6 van Las Palmas Schiedijk, 8-6 van Penang naar Belawan Salatiga, 9-6 te l os Angeles Schie, 9-6 te Mitylini Sibajak, 9-6 460 mijl oost-zuidoost van Sydney \]ITERAARD bracht ook pre mier De Gasperi zijn stem uil tijdens de in Italië gehouden verkiezingen. Bedankt voor Oud-Alblas: H. Stolk te Scheveningenvoor Rouveen: R. W. Steur te Ouddorp. Ds H. Ten Boom, predikant in het vlu'~ in Duitsland, stelt zich beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Medemblik: A. Don kers, candidaat te Leiden; te Neder- horst den Berg: T. J. Hagen te Le- meler-Lemelerveld. GEREF. KERK (onderh. Art. 31 K.O.) Tweetal te Utrecht-Centrum (vaca ture H. J. Schilder): H. Bouma te Assen en J. Groen te Groningen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht: M. Heerschap te Wageningen en J. W. Kersten te Genemuiden. Uit de Zondagsschoolstatistiek van de Wereldraad voor Chr. Opvoeding blijkt, dat op de gehele wereld 437,338 Zon dagsscholen bestaan met 3.356,16 onder wijskrachten en 37.239,884 leerlingen. In 1936 was het laatste getal 33.829,096. Toeneming van leerlingen kon gecon stateerd worden in Azië, Noord-Amen- ka, Australië, terwijl Europa, Afrika, j Zuid- en Midden-Amerika een terug- gang van het leerlingental vertonen. De I st rkste daling geeft Europa te zien door de vermindering in de communis- tische satellietstaten. Smgkep, 8-6 n.m. van Newport News naar New York Stad Arnhem, pass. 8-6 Kaap Race Stad Leiden. 9-6 v.m. te Osaka verwacht Stad Vlaardingen, 8-6 van Vlaardingen te Wabana Tarakan, pass. 3-6 Finisterre Tawali. 8-6 van Djeddah naar Aden Tomini, 8-6 te Labuan Talisse, 9-6 van Halifax naar Boston Taria, 9-6 van Sydney naar Miri Tiba, 8-6 van Vittoria naar Santos Tosari, pass. 9-6 Keywest Van Spilbergen, 7-6 van Lagos naar Luanda Veendam, 8-6 320 mijl west van Scillys Water man, 8-6 180 mijl west van Lands End Willem Ruvs, 8-6 te Suez Zeeland (KRL), 9-6 van Damman naar Bahrein Zijpenberg,'' pass. 8-6 Perim. Alpherat, pass. 8-6 Finisterre naar Ant werpen Boschfontein, 8-6 van Mom- basa naar Aden Danae, 7-6 van Gothen- burg naar A'dam Delfland, 8-6 te 11- heos Gordias, 8-6 van Beyrouth naar Alexandrië Helder, S-6 van Barran- quilla naar Tela Hilversum, pass. 8-6 Perim. Leopoldskerk, 9-6 te Damman verwacht Linge, verm. 9-6 van R'dam r.aar Kopenhagen Melea (t), 9-6 v-m. van La Mede naar Tripoli Ondina (t), 10-6 te Mormugao verwacht Orion, 8-6 van Hamburg naar Bremen Stad Dordrecht, verm. 11-6 van Setubal naar R'dam Sumatra, 8-6 te Southampton Tiba, 10-6 te Santos verwacht' Water land, 8-6 te Itajai Zaan. verm. 9-6 van A'dam naar Kalmar. (Speciale berichtgeving) DAT DE ONLANGS OVERLEDEN KONINGIN Mary een reusachtig vermogen heeft nagelaten, maakt op de openbare mening in Engeland minder indruk dan de glans stukken van deze erfenis, die op 40 a 45 millioen gulden worden geschat: de diamanten en edelstenen, waaronder enkele wel heel sterk tot de verbeelding moeten spreken, zoals de „Cullinan", de grootste diamant, die ooit gevonden is. Hij werd in vier stukken verdeeld en twee daarvan kwamen in de kroon van koningin Mary. In tegenstelling tot de beroemde „Koh-i-Noor", die een bestanddeel van de kroonschat vormt, was de Cullinan persoonlijk eigendom van de koningin. Edelstenen van deze grootte en van een dergelijke waarde kan men niet elke dag dragen; een stuk van de Cullinan droeg de koningin, in een broche gezet, voor het laatst in het openbaar bij het huwelijk van haar kleindochter Elizabeth met de Hertog van Edinburgh. HOEWEL MEN nog niet weet, hoe de overleden ko ningin over haar vermogen heeft beschikt, neemt men toch als zeker aan, dat haar achterkleinkinderen. Prins Charles en Prinses Anne, tot haar belangrijkste erfgena- namen zullen behoren. Zo doende zullen de mooiste diamanten ter wereld wel aan de nu twee en een half half-jarige prinses Anne ko men. Het zijn ongeveer 3 stenen, die in de loop van de tijd herhaaldelijk van eigenaar veranderd en van de ene beroemde hand in de andere overgegaan zijn: ze hebben toebehoord aan Catharina de Grote, Kardinaal Mazarin. Bodewijk XIV, Koningin Victoria van Engeland, Na poleon, Keizerin Eugénie, In dische Nabobs zoals de Ni- zam van Haiderabad, de Ma- haradja van Lahore of de Gaekwar van Baroda. Daarnaast zijn er ook ste nen, zoals de „Regent", die ia het bezit zijn van een museum, bijvoorbeeld het Louvre. Een speciaal geval is de Nizam van Haiderabad, die, volgens een uitlating van Aga Khan, zoveel diaman ten bezit, dat hij er een jwembad mee zou kunnen rullen. Zijn collega van Ba roda is de eigenaar van vier beroemde stenen, o.a. de .Keizerin Eugénie", die Na poleon III aan zijn gemalin ils huwelijksgeschenk bad gegeven. Eens had hij de sroon van de heerser aller Russen gesierd, was toen door Catharina II aan haai gunsteling Potemkin ge schonken en door deze ver kocht. De Gaekwar van Ba- roda bezit ook de steen, die „Grote Dresden" genoemd wordt, een eigrote diamant, die ongeveer honderd jaar geleden in Brazilië gevonden werd, de „Jehan Akhbar Sjah", en de grootste steen uit Brazilië, de „Ster van het Zuiden", die oorspronkelijk 255 karaat woog. DE „BLAUWE HOPE" bevindt zich nog steeds in de Verenigde Staten: hij dankt zijn naam aan de Croesus die zich op blauwe stenen gespecialiseerd had. Tot de Hope-verzameling be hoort ook de „Blauwe Ta- vernier", die evenals zovele andere beroemde stenen af komstig is uit de schat van de Franse kroon. Lodewijk XIV had de „Hope" en de „Tavernier" uit Indië ver worven. Beide stenen werden tijdens de revolutie gestolen.. Van de Hope wordt beweerd, dat hij ongeluk brengt en hij moet tegenwoordig in de safe van een Amerikaanse juwelier liggen, waar hij geen onheil kan stichten. Fantastisch klinkt de ge schiedenis van de „Sancy", die in 1892 door Astor werd gekocht. Niemand weet waar deze steen vandaan komt. Bekend is alleen, dat zijn eerste eigenaar Karei de Stoute was, die in zijn oren twee buitengewoon grote diamanten droeg. Toen de •hertog in de strijd sneuvelde, wilde een Zwitserse soldaat de twee diamanten wegne men, maar hij twijfelde aan de echtheid, omdat ze zo groot waren. Daar hij wel eens gehoord had, dat de diamant de hardste steen is, sloeg hij er met een hamer op, waarbij de ene diamant tot poeder uiteenviel. De andere nam hjj mee. Het was de Saney. Diamanten hebben hun ge schiedenis. Ze verdwijnen wel eens voor lange tijd, om dan plotseling weer in een koningskroon, aan een tur ban of in de brandkast van een grote juwelenhandelaar te voorschijn te komen. Er zijn ook gevallen als dat van de „Pigott", genoemd naar een gouverneur van Madras,in de 18e eeuw, die de steen aan Ali Pasja ver kocht. Deze schonk de Pigott aan zijn vriendin, die hem ontrouw werd, waarop de ongelukkige minnaar de steen liet kapotslaan. ENKELE historische dia manten moeten zich achter het IJzeren Gordijn bevin den, zoals de grote rechthoe kige „Sjah van Perzië, de „Poolster" en misschien ook de „Orlow". Deze „Orlow", die de grote Catharina van een van haar gunstelingen ten geschenke kreeg, was afkomstig uit In dië, waar hij, rond eigroot, in een tempel van Lahore het ene oog van een goden beeld vormde. Een Frans soldaat, die de steen wilde stelen, slaagde erin de tem pelpriesters te bedriegen, doordat hij belangstelling voor hun godsdienst veisde. Twintig dagen lang moest hij voor het beeld bidden, eer hij het kon wagen de ene steen te stelen. Voor de tweede had hij geen tijd meer hij moest vluchten en verkocht zijn buit voor 50.000 francs aan een Brits kapitein; deze verkocht hem voor het zesvoudige aan een Londense handelaar, van wie hij toen door Vorst Orlow gekocht werd. PURMEREND, 9 Juni Door de ho gere prijzen van de vette koeien van vorige week was het aantal deze week wel wat groot, terwijl de vraag niet zo groot was. De handel had dan ook reeds in de vroegte een stug verloop. Hier door waren de prijzen ook minder vast. Met de beste ging het nog wel, daar de keuze daarin niet zo groot was. Op de geldemarkt was het ook kalmer, daar was slechts weinig animo. Met de verse melkkoeien was het ook stil, de vraagprijzen waren niet lager, maar de verkoop ging heel rustig. Op de nuchtere kalverenmarkt ging het weer goed; een vlotte handel met hoge prij zen. Naar de fokkers was ook wel vraag, maar de beste vielen het meest in de 6maak. Op de vette kalveren- markt was het nog wel geen glorie, maar de vraag was toch wel iets beter dan vorige week. Voor de slachtstieren was de animo ook iets minder. Op de wolveemarkt was het over het geheel niet zoals vorige week. Met de vette schapen, die nu al geschoren ter markt worden gebracht, ging het nog wel, terwijl ook naar de oyerhouders de vraag vrij groot was. Met de lammer tjes ging het daarentegen niet zo vlug. Op de vette varkensmarkt waren de prijzen hoger, er was dan ook een klein aanbod in de vroegte, later werd de gang wel stugger. Ook de vette zeugen waren iets hoger in prijs. Op de big- genmarkt was een rustige gang, maar de prijzen waren er niet slechter op. Met de fokzeugen was het een stugge boel, terwijl er op de paardenmarkt wel werd gedraafd maai' er niet veel zaken tot stand kwamen. De pluimvee- markt was er niet beter op,wel een flink aanbod maar een stugge handel met lager prijzen. PURMEREND, 9 Juni Aangevoerd 763 runderen waaronder 220 vette koeien 2.152.90 p kg, stugger; 250 melk- en kalfkoeien 6251050, stil; '294 gelde- koeien 575—800, stug; 15 pinken 285— 450, stug; 24 vette kalveren 150—290, kalm; 700 nuch. kalveren (slacht) 38 100, vlug. fokkers 65115, goed; 23 stie ren 6751550, stugger:- 518 vette schapen 7095. kalm. overhouders 65100, goed; 920 lammeren 3868, stugger; 54 bok ken en geiten 840, stug; 172 vette varkens (zware) 1.841.94 p. kg, vlug afloop, zouters 1 78—1.82, iets vlugger, vette zeugen 1.68—1.72, kalm; 1047 schrammen 5898, kalm goed, biggen 3868, prijshoudend: 31 fokzeugen 225- 390. stug; 49 paarden 650—1025, stil; totaal 4277 dieren, 4300 oude kippen en hanen, rode en witte 1.701.80 p. ^2; n„ q;_u D 650 blauwê 1.80'2.00; 900 jonge hanen De Sjah van Perzie bezit ,-ode en witte 2—2.25: 300 blauwe 2.30— 2.90; 150 eenden 1.252.25 p. stuk; 500 konijnen 1.50—7.50 p. stuk. 7000 kip eieren 1314 p. 100 st.; 2000 eendeieren 10 p. 100 st. Eierenveiling: Aangevoerd 55000 eend- eieren 11.61—11.71 p. 100 st.; 50000 kip eieren 14.25—15.25 p 100 st enige kostbaarheden, zoals de enorm grote, rechthoe kige „Daria I Nur". In de Egyptische kroonschat be vond zich op het laatst nog de „Pasja van Egypte". Maar andere beroemde stenen zijn spoorloos verdwenen, zoals de „Grootmogol", die het eigendom was van de groot vizier van Golconda en die bij de belegering van Delhi door de Engelsen verdween. Ook de witte „Tavernier" is niet meer te voorschijn ge komen sinds de Franse kroonjuwelen gestolen wer den. De beroemde stenen zijn niet meer, zoals vroeger, in omloop, toen ze nog door de monarchen gebruikt wer den om als onderpand voor leningen te dienen. MEDEMBLIK, 8 Juni 1953. Grote uien 21.80—23.60, kleine 21—23 20* aanvoer 45.000 kg. India zal de diplomatieke betrek kingen met Portugal verbreken en de leden van zijn gezantschap te Lissa bon terugroepen, omdat dit land niet wil onderhandelen over de toekomst der Portugese bezittingen in India. - De taak van de Neder, miIitajre missie bij de Indonesische artillerie zal Donderdag in een plechtigheid te Djakarta worden beëindigd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5