Eisenhower roept vrije wereld op tot totale eenheid Vele ingrijpende maatregelen in Oost-Duitsland Overeenstemming tussen kerk en staat in Oost-Duitsland Vooruitzichten op bestand in Korea steeds gunstiger Tegenslag voor Adenauer De politieke en economische duimschroef losgedraaid Zes punten voor de strijd tegen het communisme Bidault niet geslaagd Misdadigers Revolutie militaire wetenschap gaande Eén stem te kort.... Bus reed op tram in Rotterdam Oud-directeur tot boete veroordeeld Donderdag 11 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11739 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Soldaat won een millioen en.... viel flauw Russen geven gebouwen in Oostenrijk vrij Seoel blijft nog in de oppositie WEERBERICHT Mau-Mau maakte reeds 432 slachtoffers Vijfentwintig gewonden Ulbricht in ongenade? „De Ommelanden" Wegbereiding voor Duitslands eenheid Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 In Vence (bij Nice) is de 60- jarige Britse filmmagnaat Sir Alexander Korda in het huwe lijk getreden met de 26-jarige Canadese Alexandra Boycun. Slechts enkele intieme vrienden waren bij dit huivelijk, dat de filmmagnaat in alle stilte wilde doen plaatsvinden, aanwezig. Links de bruid, die een door Worth ontworpen toilet van wit piqué droeg. Geheel rechts is Sir Korda en achter hem gene raal Corniglion-Molinier, die als getuige dienst deed. [)E Verenigde Staten van Amerika kunnen, hoewel zij de krachtigste natie ter wereld zijn, niet hun eigen besluiten nemen om te staan en te strijden, waar zij dat zelf zouden verkiezen. Tegen het communisme is een „totale verdediging" nodig. Evenals er geen wapen te klein is of een strijdtoneel te afgelegen, zo is er geen vrij land te nederig om vergeten te worden. Eenheid van de geallieerden over de gehele wereld is noodzakelijk, aldus president Eisenhower in een redevoering te Minneapolis, die hij gisteren hield. De president stelde zijn opvatting van „totale eenheid" tegenover, wat hij noemde een verdediging geba seerd op de „fortentheorie". Ho§ zouden wij ons kunnen losmaken van deze totale eenheid?, zo vroeg hij. Azië opgeven zou betekenen, dat een groot deel van de wereldbevolking gemobiliseerd zou worden door de communistische „aanvalsmachten". Het opgeven van Europa komt z.i. neer op verdubbeling van de industriële kracht van dezelfde mach ten. Wij hebben allen geleerd (eerst uit de aanvallen van de nazi's en later uit die van de communisten), dat alle vrije landen te zamen weer stand moeten bieden om niet afzonderlijk te worden aangevallen. Deze „essentiële, onontbeerlijke eenheid" betekent ook „compromissen", zo concludeerde Eisenhower. Een 24-jarig lid van de Pakistaanse luchtmacht heeft ruim 1 millioen gul-* den gewonnen met een weddenschap bij paardenrennen, die zijn broer zon der zijn medeweten op zijn naam had afgesloten. Toen hij telegrafisch be richt kreeg, dat hij genoemd bedrag had gewonnen, viel hij flauw. Officieel is te Wenen meegedeeld, dat het Russische leger verscheidene gebouwen, die waren gevorderd, aan de Oostenrijkse autoriteiten zal teruggeven. De Zuidafrikaanse premier, dr Ma- lan, is gistermiddag per trein uit Den Haag naar Brussel vertrokken. [-JET HOOFD van de Evangelische Kerk in Duitsland, Bisschop Otto Dibelius, en de Oostduitse premier Grotewohl, zijn het gisteren eens geworden over een program van negen punten ter beëindiging van het conflict tussen kerk en staat. Dit meldt het Oostduitse nieuws bureau A.D.N. Oost-Duitsland heeft beloofd de gearresteerde geeste lijken in vrijheid te stellen. Het godsdienstonderwijs op de scholen kan weer worden gegeven en de „Jonge Gemeente", een jeugdvereniging van de kerk, kan haar werk ongehinderd voortzetten overeenkomstig de door de grondwet gewaarborgde vrijheid van geweten. Later zal een officieel communiqué worden uitgegeven. r\E kerk heeft harerzijds beloofd, al- dus ADN, zich te Onthouden van „critiek die strijdig is met de grond wet en zich niet te bemoeien met het economische en politieke leven van het land". Kerkelijke functionarissen heb ben verklaard, dat zij geen reden zien om te twijfelen aan de oprechtheid der Oostduitse onderhandelaars. Belang rijk achten zij de volgende zinsnede in het officiële Oostduitse verslag van de vergadering: „Het feit, dat de hereni ging van ons vaderland en een vredes verdrag dringend noodzakelijk zijn, eist dat alle hinderpalen uit de weg worden geruimd". Andere punten van overeenstem ming zijn: Het grootste deel van de eigendommen van de kerk wordt te ruggegeven. De om godsdienstige re den ontslagen studenten zullen weer tot de universiteiten worden toegela ten. De staatssubsidies aan de kerk zullen volgens de overeengekomen re gels worden betaald. NADAT de onderhandelaars te Panmoendjon gisteren ongeveer twintig minuten bijeen waren geweest, werden de besprekingen voor onbepaalde tijd verdaagd. Men neemt aan, dat thans practisch a e problemen in verband met het sluiten van een bestand zijn opgelost. De voltallige zittingen van de delegaties zullen worden hervat, zo ra één der partijen daarom vraagt. Intussen gaan de stafofficieren van beide kanten door met hun werk. Dezen zullen o.a. de nieuwe demar catielijn vaststellen. Radio Pjongjang (Noord-Korea) heeft opnieuw gezegd, dat het sluiten van een bestand zeer nabij is. QFFICIELE Zuidkoreaanse kringen te Seoel hebben verklaard, dat presi dent Syngman Rhee niet het voornemen baef naar de VS te gaan om Eisenho- wer te ontmoeten. Admiraal Radford, Voorzitter van de Amerikaanse com missie van stafschefs, en Briggs, Ame rikaanse ambassadeur te Seoel brach ten gisteren eer bezoek aan Rhee. Over het besprokene werd niets ont huld. De Zuidkoreaanse Nationale Verga dering komt vandaag bijeen. De minis ter van Defensie en de chef van de Zuidkoreaanse delegatie bij de bespre king. i te Panmoedjon, die daarvan de laatste tijd is weggebleven, zullen etn Uiteenze ting geven van de toestand. Verwachting tot hedenavond: VEEL BEWOLKING Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen, maar hier en daar nog enige lichte regen of mot regen. Zwakke tot matige Noord westelijke wind. In het binnen land iets hogere temperaturen. VRIJDAG: Zon op: 4.20; onder 21.00. Maan op 4.31 onder 22 18. Generaal Paik Soen Joep, chef van het Zuidkoreaanse leger, die op verzoek van zijn regering uit de VS is terugge keerd heeft gisteren verklaard, dat het Zuidkoreaanse leger alle niet-com- m nist'sche gevangenen, die onder zijn bewaking zijn, zal vrijlaten, voor dat de repatriërinsgcommissie der VN in Korea aankomt. Nehroe heeft verklaard, dat India militairen naar Korea zal zenden om de repatriëringscommissie bij te staan. Zwitserland zal misschien terugkomen op zijn besluit niet deel te nemen aan het werk van de repatriëringscommis sie. Washington had Bern verzocht het afwijzende standpunt te herzien. De Oostduitse regering heeft 40.000 Mark beschikbaar gesteld voor herstel werkzaamheden aan een door bommen beschadigde veertiende eeuwse kerk te Erfurt in Thuringen. In geallieerde kringen noemde men de overeenkomst het eerste teken van een nieuwe aanpak van de problemen van de koude oorlog door de Oostduitse leiders. Bondskanselier Adenauer heeft gis teren een ernstige nederlaag geleden in zijn strijd voor een kieswet, die de regeringscoalitie gelegenheid zou geven gesloten in de a.s. stembusstrijd .te gaan, hetgeen een automatische ver lenging van de huidige coalitie zou hebben kunnen betekenen. De Liberalen hebben van de beoogde samenwerking afgezien omdat zij vreesden een onbe tekenend aanhangsel der Christen-De mocraten te zullen worden. Behoudens een koerswijziging te elfder ure zal de Bondsdag volgende week een besluit ne men ten aanzien van de procedure der verkiezingen, dat ongeveer gelijk is aan dat van 1949. Op de gisteren gehouden bijeenkomst van de Westduitse Bondsdag hebben alle fracties met uitzondering van de communisten een besluit aangenomen, waarin de regering wordt verzocht op nieuw bij de Westelijke geallieerden aan te dringen alles te doen om een hereniging van Duitsland langs vreed zame weg te bewerkstelligen. De details van het besluit wijken niet af van een vroeger ingenomen standpunt, al merk ten de Socialisten voorts op, dat een toekomstige Duitse regering ook ge heel vrij tegenover het Westen dient te staan. Sinds het afkondigen van de nood toestand in Kenya, acht maanden ge leden, zijn ruim duizend leden van de Mau Mau gedood, zo is door een -e- geringswoordvoerder verklaard. Meer dan 40C werden gewond. In dezelfde periode heeft de Mau Mau 411 inheem sen, 17 blanken en 4 Aziaten gedood en 229 personen gewond. EISENHOWER schetste de strijd tus sen de vrije wereld en het Sovjet communisme als een worsteling op zes punten. 1. EEN MILITAIRE STRIJD, waarbij hij noemde Korea, Indo-China en Ma- lókka. 2. EEN ECONOMISCHE STRIJD. Een mislukte rijstoogst in Azië kan gelijk staan met een verloren veldslag. 3. EEN POLITIEKE STRIJD, nl. die aan de conferentietafels. 4. EEN WETENSCHAPPELIJKE STRIJD. Reusachtige projecten voor onderzoekingen kunnen nieuwe uitvin dingen opleveren, even revolutionnair als de uitvinding van het wiel of het buskruit. 5. EEN INTELLECTUELE STRIJD waarbij moet worden gedacht aan pers, radio en het gesproken woord. 6. EEN GEESTELIJKE STRIJD, wel ke wordt gevoerd in kerken, scholen huisgezin edagelijks leven. JER VERDEDIGING van zijn beknot ting van de begroting voor de lucht macht verklaarde Eisenhower, dat zijn program zou betekenen „minder vlieg tuigen in theorie, doch meer in feite sneller en goedkoper". Over een jaar zou de luchtmacht in totaal 114 groe pen tellen en de luchtvaartdiensten van de Marine ongeveer 10.000 toestel len, zo zei hij. Voorts voerde de president ter ver dediging van zijn militaire program aan, dat er een „revolutie in de mili taire wetenschap" gaande is en dat voortdurend plannen moeten worden gemaakt voor de toekomst. Ook geloof de hij, dat de bouwtijd van zware bommenwerpers, b.v. voor een B-47 26 maanden en voor een B-52 34 maanden, kon worden teruggebracht tot circa 18 maanden. Ter illustratie van snelle technische ontwikkeling zei Eisenho wer, dat het equivalent van alle bom men, die de Amerikaanse luchtmacht turende de tweede wereldoorlog in vier jaar tijds boven Duitsland uit wierp, nu door 25, met moderne wa pens uitgeruste vliegtuigen, bij één aanval boven een vijand kan worden uitgeworpen President Eisenhower kon „heel wat van het gemopper over de Ver. Naties" begrijpen, aangezien niemand verheven was boven geprikkeldheid over de schijnbaar nutteloze politieke en lang dradige politieke besprekingen in tij den van grote crises. Communisten en anderen hebben echter een verschil lende opvatting crver de Ver. Naties, doch zelfs als dit niet het geval zou zijn. zouden een oneindige verschei denheid van opvattingen, scherpe bot singen bij debatten en een langzaam bereiken van besluiten blijven. Vol gens de president was misschien de grootste warde van de organisatie, dat zij een spiegel ophoudt, waarin de we reld zichzelf kan zien zoals zij werke lijk is. De Franse Nationale Vergadering heeft hedennacht geweigerd Geo-rges Bidault als kabinetsformateur te aan vaarden. Hij kreeg zegge en schrijve een stem te kort. Voor hem stemden 313 af gevaardigden. Hij had 314 stemmen no dig om een meerderheid te verkrijgen.. Er werden 228 stemmen tegen hem uitgebracht. Deze waren van de Socia listen, Communisten en enkele andere afgevaardigden. Voorts onthielden som migen zich van stemming. Vele leden hadden critiek op Bidaults verzoek om speciale volmachten in verband met de regeling van Frankrijks economische en financiële toestand en zijn positieve houding ten opzichte van het Europese Leger. Op het Droogleever Fortuynplein te Rotterdam zijn gisterochtend een bus en een electrische tram door de glad heid van de weg met elkaar in botsing gekomen. De bus, die evenals de tram niet snel reed, slipte en reed recht op de tram in. Door de schok werden on geveer 25 passagiers van bus en tram gewond, doch de verwondingen waren over het algemeen niet van ernstige aard. De schrik was groter. De bestuur ders der voertuigen hadden lichte ver wondingen. Tien personen werden in een zieken huis behandeld. Van alle kanten wer den de passagiers geholpen om uit de voertuigen te komen. De bestrating ter plaatse bestaat uit zogenaamde kinder hoofdjes. Het wegdek was glad ten gevolge van regen en toen de bus slip te, verloor de chauffeur de macht over het stuur. Beide voertuigen werden aan de voorzijde ernstig beschadigd. In Berlijn doen geruchten de ronde, dat Walter Ulbricht is ontheven van zijn functies als secretaris-generaal van de Oostduitse socialistische een heidspartij. De Russische kruiser Swerdlov, die Maandag a.s. aan de vlootparade ter gelegenheid van de kroning van ko ningin Elizabeth zal deelnemen, is Woensdag op de rede van Spithead aangekomen. HE regering van West-Duitsland schijnt maar heel moeilijk te kunnen be grijpen, dat wie zij „politieke vluchte lingen" wil noemen door anderen als oorlogsmisdadigers worden gekwalifi ceerd. Sinds de ontvluchting van een aantal tot levenslange gevangenisstraf veroordeelden uit Breda zijn er tussen Nederland en Duitsland heel wat nota's gewisseld en tal van andere contacten geweest. Niettemin blijven de Duitsers bij hun standpunt, dat de ontvluchten niet kunnen worden uitgeleverd. De geallieerde hoge commissie denkt daar uiteraard anders over. Toen de Westduitse regering de zaak op de lange baan schoof, heeft zij ingegrepen en in de eerste plaats De Jonge aan Nederland uitgeleverd, terwijl zij kort geleden heeft meegedeeld, dat een tweede gegrepen gevangene, Polak, eveneens naar Nederland zal worden overgebracht. Deze commissie heeft in zeer krach tige bewoordingen een Westduits pro test tegen deze uitlevering van de hand gewezen. Zij merkt terecht op, dat de Westduitse regering mensen in be scherming neemt, die door Nederlandse gerechtshoven zijn veroordeeld wegens misdaden in oorlogstijd tegen eigen volk bedreven Dat heeft inderdaad met „politiek" niets te maken. De ontvluchten zijn niet eens gewone misdadigers, maar „bui tengewone" misdadigers, die op het nippertje de dood door de kogel zijn ontlopen. Naar wij geloven, moeten er in West- Duitsland krachten aan het werk zijn, die het oordeel van de regering -echt- streeks of zijdelings beïnvloeden. Het is nog altijd zo en het wordt ook wel eens toegegeven dat de gebeurtenis sen uit oorlogstijd alleen kunnen wor den vergeten, indien de kwaadsten niet de kans krijgen hun straf te ontlopen. Een houding, als waarvan nu klaar blijkelijk in West-Duitsland sprake is, ziou de mening kunnen doen postvatten, dat de Duitsers al die verschrikkingen in andere landen bedreven, feitelijk zo erg niet vinden. Het waren immers „politieke verschrikkingen"! De Duit sers vergeten bovendien, dat een sa menwerking in Europees verband moei lijker wordt, naarmate gepoogd wordt vijf jaar bezetting met alle vreselijke gevolgen van dien te verdoezelen. Het is voor de Duitse mentaliteit overigens een veeg teken, dat de ge allieerde hoge commissie moest ingrijpen, zoals zij deed. Wij ho- [7] pen, dat Bonn er iets van leert. De politierechter te Groningen heeft gisteren in de economische zitting de oud-directeur van de coöperatieve melkproductenfabriek „De Ommelan den", de heer F. de B., veroordeeld tot een boete van f 600.subsidiair twee maanden hechtenis met een voor waardelijke straf van drie maanden en een proeftijd van drie jaar. Ver dachte stond terecht terzake van het feit, dat hij als directeur van „De Ommelanden" tijdens de staking aan een gedeelte van het personeel twin tig procent meer loon heeft uitbe taald dan geoorloofd, was. Hij had daarvoor geen dispensatie gevraagd. O deze kaart geven wü een over- bevel „Staakt het vuren" zal twaalf zwht van de situatie, zoals deze na uur na het sluiten van het bestand he tot standkomen van een wapen- worden gegeven, terwijl de legers itilstand in Korea zal ontstaan. Het de sterkten zullen behouden, die ze op dat moment bezitten. QOST-DUITSLAND heeft in de afgelopen nacht een aantal ingrijpende wijzigingen ingevoerd, die schijnbaar het einde betekenen van de „socialistische opbouw", die sinds de zomer van 1952 wachtwoord en richtsnoer was voor de binnenlandse economische en politieke ontwik keling. Tenminste aan zes belangrijke politieke acties is een einde gemaakt. Een aantal „ernstige vergissingen", aldus regering en partij (S.E.D.) uit het verleden zal worden goedgemaakt o.a. wat betreft het innen van de belastingen, het overnemen van boerderijen, andere maatregelen op het gebied van de landbouw en die inzake het invoeren van een distributiestelsel, waarbij zekere groepen van de bevolking van hun bonkaarten werden beroofd. Bovendien is er, zoals men elders op deze pagina kan lezen, een „wapenstilstand" met de kerk gesloten. Volgens 't Oostduitse persbureau A.D.N. is één van de doeleinden van deze maatregelen bij te dragen tot het uitbreiden van de handel met West-Duitsland en de weg te bereiden voor politieke eenheid van Duitsland. ledige burgerrechten krijgen. Zij zul len niet worden gestraft. De collectievering van de landbouw door de vorming van productiegenoot schappen wordt niet verder voortge zet. Noch het areaal noch het aantal leden van de collectieve boerderijen mag worden vergroot. De leden van de productiegenootschappen hebben het recht uit te treden. Zij zullen daarvan geen schade hebben Alle vonnissen wegens het niet leve- HE GENOMEN maatregelen zijn de volgende: Boeren, die naar het Westen zijn uit geweken zouden hun boerderijen die nen terug te krijgen als zij naar Oost- Duitsland terugkeren. Zij zouden vol. ren van landbouwproducten, het niet betalen van belastingen en achterstand bij het betalen van contributie voor sociale zekerheid moeten worden her zien. Het politieke bureau van de Oost duitse communistische partij moet alle voorbereidingen voor de oprichting van een militaire organisatie staken. De oproeping van de militaire eenhe den van de Volkspolitie wordt belang rijk beperkt. Er wordt een eind ge maakt aan de aanleg van verdedigings werken m Oost-Duitsland. Er werkten tienduizenden gevangenen aan de bouw van versterkingen. Ruime credieten dienen op korte ter mijn te worden verschaft aan hand werkslieden, groot- en kleinhandelaren, particuliere ondernemers en transport bedrijven om de productie van con sumptiegoederen door particuliere be drijven te ver-groten. Het politieke bureau van de com munistische partij adviseert aan alle gevangenen, die korter dan drie jaar gevangenisstraf uitzitten en die zijn veroordeeld wegens misdaden jegens de eigendommen van de staat, amnes tie te verlenen. Het bureau heeft voorts aanbevolen de gehele kwestie van de passen tus sen de zones in Duitsland te herzien. Bovendien wil het de spoorwegtarieven voor arbeiders en enkele andere groe pen met 50 pet. verlagen. De uitgifte van nieuwe identiteits kaarten, die deze zomer vinden, is uitgesteld zou plaats

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1