Wereldkampioen Van Heusden bedreigd door De Groot Vele nieuwe zuivelwerktuigen bewijzen Nederlands vernuft r HROMADKA's „NEEN" Om het geluk van Peter boeken bulletin Mei VELPON zie je er geen barst van! De TT-races op Man Irene naar concours Een toneelprijsvraag Prelude van de baankampioenschappen Het evenbeeld van Gerrit Schutte PER FIETS ROND HET IJSELMEER Internationale expositie te Utrecht Nederlandse acteurs naar Engeland Pim, PamPom en de wonderlamp Kruis in tegenspraak met Marx door Kitty Lessels De tweede kans Buitenlandse kerken helpen Nederland Radioprogramma Het was vrij koud en vochtig- toen gisteravond de eerste renners starUen voor de baankampioenschappen 1953 van de K.N.W.U. De wielerbaan van het Olympisch Stadion was door de vele regen doornat en dus zwaar, zo dat in de voorzitten en kwart-finales van de achtervolging voor Amateurs geen bijzonder goede tijden verwacht konden worden. De K.N.W.U. heeft onlangs besloten met ingang van deze kampioenschap pen uit de voorritten de acht snelsten toe te laten tot de kwart-finales, zo wel bij de profs als de amateurs, waar door alle ingeschrevenen zouden kun nen starten. Vorige jaren immers werd en dit geldt vooral voor de ama teurs een selectie gemaakt van 32 renners, zodat de mogelijkheid bestond dat sterke achtervolgers aan de kant moesten blijven staan, omdat over hun capaciteiten niets bekend was. Welke gevolgen dit kan hebben, is in 1952 gebleken, toen Piet van Heusden op het laatste moment mocht invallen, omdat één der „geplaatsten" niet was' verschenen en hij niet alleen de Ne derlandse- maar ook de wereldtitel behaaldeNu kwamen er van de 38 inschrijvers slechts 29 aan de start. Van Heusden kwam als eerste in de baan tegen Haster en liet een knappe 5.23.0 voor zich afdrukken. Er zijn dit jaar echter meer ernstige gegadigden voor de titel en de belangrijkste van hen is wel de wegrenner baan de Groot. Deze Amsterdammer gaat steeds meer op Gerrit Schulte lijken. Wie De Groot ziet rijden, ziet de jonge Schulte van vijftien jaar geleden: dezelfde zit, dezelfde reusachtige gestalte, hetzelfde machtsvertoon en, wat zoveel meer verwonderlijk is, bijna dezelfde ge laatsuitdrukking. Daan de Groot plaatste zich in de kwart-finales en moest tegen Krijn Post, de overwinnaar in de Ronde van het IJselmeer, rijden. Beiden hadden in de voorritten dezelfde tijd gemaakt: 5.28.6. Zij startten even snel, kwamen na een ronde gelijk door, maar in de volgende ronde had De Groot een me ter winst. Bij de derde doorkomst la gen de renners weer gelijk en het duur de tot de zesde ronde alvorens Daan de Groot de beslissende slag kon toe brengen. Hij kromde de rug nog eens extra en nam in deze ronde zeker vijf tien meter voorsprong. Krijn Post was toen een geslagen man. Van Heusden zal wel even hebben opgekeken toen de tijd van De Groot werd bekend ge maakt: 5.21.0, de-snelste van de dag. Van Heusden zelf had in de kwart finale tegen Donker, zij het zonder te genstand, 5.26.6 gemaakt. acht beste tijden in de voorritten H^n lo-jfenw erd door: piet van Heus- „3°'. Vreeswijk 5.28.0, Van 't Hof t Krijn Post 5.28.6, Daan de Groot 5-28.6, Buker 5.34.2. Boelens 5.36.4 en Donker 5.37.0. De uitslagen van de kwart-finales zyn: eerste rit: 1. Van Heusden 5.26.6. -V,„onker 5-40-8; tweede rit: 1. Buker rl ^an Dof 5.33.8; derde rit: 1. De Groot 5.21.0, 2. Krijn Post 5.25.0; vierde rit: 1. Vreeswijk 5.31.0, 2. Boe lens 5.49.0. De halve finales worden Zondag a.s. gereden. De TT-races op het eiland Man wei den gisteren voortgezet met de wedstrijd in de 250 cc klasse over vier ronden of 242,88 kilometer. De uitslag luidde: 1. Fergus Ander- son (Engeland) op Moto Guzzi, 1 uur 46 min. 53 sec., gem. snelheid 136,35 km per uur; 2. W. Haas (Duitsland) op NSU, 1.47,10, gem. snelheid 136.02 km; 3. S. Wunsche (Duitsland) met DKW, 1.51.20, gem. snelheid 130.90 km; 4. A. Wheeier (Engeland) op Moto Guzzi, 1.51.10, gem. snelheid 129.35 km; 5. S. Willis (Australië) op Velocette, 2.00.08, gem. snelheid 121.31 km; 6. T. Wood (Engeland) op Mioto Guzzi, 2.01.02. gem. snelheid 120.41 km. In verband met de weersomstandig heden zijn de verdere wedstrijden uit gesteld tot Donderdag of Vrijdag. De mist was komen opzetten, met het ge volg dat het zicht op gedeelten van het bergtraject tot enkele meters beperkt was. Zaterdag 13 Juni wordt te Amers foort een paardensportmiddag gehou den, welke onder auspiciën staat van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen. Een van de onderdelen van het programma zal bestaan uit een jeugd springcon cours, waaraan o.a. zal worden deelge nomen door prinses Irene met „Athalia". Vorig jaar kwam de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer A.N.V.V.) met een nieuw initiatief op toeristisch gebied: de z.g. wimpeltocht per fiets rond de vroegere Zuiderzee Uit vele landen meldden zich deelnemers hiervoor en daarom heeft de A.N.V.V. besloten, ook in 1953 weer een dergelijke tocht te organiseren. Aan deze tocht, die leidt door de mooiste gedeelten van Nederland en die circa 550 km lang is, kan iedereen deelnemen. Ook kan men tot eind Sept. op elke willekeu rige dag en plaats in Nederland be ginnen wel moet men echter, om in het bezit te komen van de wimpel, die voor degenen die de tocht vol brengen beschikbaar wordt gesteld, al le stempelplaatsen aandoen. Bij de A.N.V.V. (Parkstraat 38, Den Haag) kan men tegen betaling van 2Ü0 een z.g. routeboekje met alle gewens te inlichtingen bestellen of in ont vangst nemen. Tevens geldt dit boek je als bewijs van deelneming. Van Amsterdam uit loopt de route als volgt: Haarlem IJmuiden Alkmaar Volendam Hoorn Enkhuizen per boot naar Stave ren Steenwijk Giethoorn Kampen Nunspeet Otterlo Harskamp Amersfoort Spaken burg Hilversum Utrecht Am sterdam. Desgewenst kan men van deze rou te afwijken, doch wel moet men de stempelplaatsen aandoen om zijn „routeboekje" te laten afstempelen. Langs het gehele traject vindt men goede jeugdherbergen, kampeercen- tra, enz., waar men voor weinig geld de nacht kan doorbrengen. De Brit Randolph Turpin wuift na zijn punten-overwinning op de Fransman Charles Humez om de Europese middengewichttitel de toeschouwers toe, die duide lijk hun afkeuring te kennen gaven over het matte karakter van het gevecht. (Van onze speciale verslaggever) TER GELEGENHEID VAN HET 13e Internationale Zuivelcongres, dat deze maand wordt gehouden, organiseert de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs te Utrecht in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Fabrikanten van Zuivelwerktuigen en de Bond van Im porteurs en Handelaren in Zuivelbereidingsmachines op het Jaarbeurs terrein Croeselaan een internationale beurs van zuivelwerktuigen. Daar zullen tal van nieuwe snufjes te zien zijn. Geen revolutionnaire nieuwig heden, die een ommekeer teweeg brengen in de totale zuivelverwer- kingsindustrie, maar verbeteringen, die betekenis hebben in de geleide lijke vervolmaking van deze sector uit ons bedrijfsleven. T te capaciteit zou hebben als de MEDERLANDS vernuft hoe kan het anders met een zo typisch na tionaal product als melk, boter en kaas? speelt, zo zal aanstonds op deze expositie blijken, weer een be langrijke rol. Zo construeerde Pyttersen's Machi- nehandel N.V. in Sneek een snelwe ger met bediening op afstand, waar bij het gewicht automatisch wordt geregistreerd, alsmede een automa tisch kipapparaat voor melkbussen, dat een capaciteit heeft van maximaal 2.000 melkbussen per uur. Iri combina tie met deze kip-inrichting vervaar digde het bedrijf tevens een nieuw type lange melkbussen-wasmachine en een nieuwe uitvoering kettingba- nen. De Machinefabriek Brinkman Zonen te Alkmaar heeft een carous- sel-paraffineer-machine ontwikkeld, die een twee-en-een-half maal zo gro- 1|,|M^| IQ,, 1 *01 Kunst en cultuur De Bond van Nederlandse Toneeluit gevers, gevestigd te Alkmaar, heeft in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Toneelschrijvers een to neelprijsvraag uitgeschreven, welke be oogt het repertoire voor het amateur toneel te verrijken met een aantal stuk ken, dat niet alleen aan hoge literaire en artistieke eisen moet voldoen, doch dat daarnaast en vooral op zijn practische speelbaarheid zal worden beoordeeld. Uitgeloofd worden een prijs van f 1500, een van f 1000 en een van f500. Alle inkomsten, voortvloeiende uit op voeringsrechten, zullen ten goede van de schrijvers komen. De jury zal o.a. bestaan uit de heren J. B. Schuil, letterkundige, mr H. A. Keuls, secretaris vereniging van toneel schrijvers, P. Woudt,bestuurslid Bond van Nederlandse Toneeluitgevers en J. B. Vink, secretaris Bond van Nederland se toneeluitgevers. De voorwaarden voor de wedstrijd kunnen worden aangevraagd aan het bureau van de Bond, Lindenlaan 92, Alkmaar. De Nederlandse acteurs Jan Retel (Haagse Comedie) en Henk Richters (Nederlandse Comedie) hebben een beurs gekregen van ITI (Internatio naal Theater Instituut) om zich in Engeland op de hoogte te stellen van de ontwikkeling van het toneel aldaar. Speciaal zullen zij daar de wijze van regie bestuderen. 38. Hoewel de baron e: g zeeziek was en bijna niet uit zijn ogen kon kijken, zag hij toch het negerjonge tje dat daar plotseling zijn hut was binnen komen rollen. De baron had hem wel niet zien binnenkomen, maar hij voelde zich te ziek om daar aan dacht aan te schenken. „Wie ben je? Wat kom je hier doen?" vroeg de ba ron. terwijl hij het negerjongetje met lodderige ogen aanstaarde. „Meester Ali geroepen hebben", antwoordde het negertje, terwijl het een diepe buiging maakte. „Meester beveeltAli ge hoorzamen!" „Je bent verkeerd, beste jongen", antwoordde de baron vrien delijk. „Ik heb je helemaal niet ge roepen en als je soms komt om te vragen of ik iets wil eten, dan moet ik je teleurstellen. Ik kan geen hap door mijn keel krijgen. Oh, wat voel ik me misselijk! Ik wou, dat die storm maar ophield!' „Meesters wil is wet!" ant woordde het negerjongetje, dat Ali heette. De baron begreep er niet veel van. Hij vermoedde, dat het negertje een bediende van de kapitein was, maar wat was dat? Het dansen en springen van het schip bedaarde als bij toverslag. De baron staarde de kleine negerbediende stomverbaasd aan. „Merk je dat?" riep hij uit. De storm is opgehouden!" „Meester be veeltAli gehoorzamen", ant woordde het negerjongetje nog eens en maakte weer een diepe buiging. „Wat bedoel je toch", riep de baron, terwijl hij verbaasd zijn ogen uitwreef. Maar hij kreeg geen antwoord. Het negertje was verdwenen.. „Waak ik of droom ik?" riep de baron, terwijl hij naar zijn geopende koffer keek, die nu rustig op de vloer lag. Maar het was een feit, dat de storm plotseling bedaard was! te capaciteit zou hebben als de be staande en waarmee gezien de kleine afmetingen ook tussen de kaasstellingen geparaffineerd kan worden. Ook de vacuumschrapmachine van dit bedrijf vraagt de aandacht. De kaas wordt niet meer mechanisch vastgezet in de kaaskom, maar vast gezogen op een schotel. U. P. Th. Woudstra te Sneek construeerde een karnkneder met een hydraulische variator, waarmee alle snelheden kunnen worden bereikt, als mede een paraffineermachine voor continu-bedrijf, die de parafine doet stollen voordat de kaas wordt afge nomen. Naast de reeds van de voorjaars- beurs te Utrecht van het vprig jaar bekende reinigingsmachine voor cen trifuge-schotels en kaasdoeken, komt de fa. Jongia uit Leeuwarden met een geheel nieuwe vol-automatische kaas doeken-wasmachine, waarin gelijktij dig twee soorten doeken kunnen wor den opgenomen zonder verwarring te geven. Het is een machine met vol doende capaciteit voor de allergroot ste zuivelfabrieken. Van een totaal andere geaardheid is het snufje van de Wasfabriek Jonk te Koog aan de Zaan. Deze zal een kaaswas exposeren, geschikt voor kaasverzending naar zeer warme stre ken. Ook hier dus een nieuwe ont wikkeling van een reeds ingevoerd produet. De betekenis^ ervan kan wel licht hierin schuilen, dat het het be roemde Nederlandse kaasproduct der Edammers, dat op dit ogenblik in het buitenland veelvuldig geïmiteerd schijnt te worden, tot in alle uithoe ken der aarde zichzelf laat blijven. En zelfs van de kaas verlangen we niets anders. Wanneer we ten slotte ook nog iets van de buitenlandse vertegenwoordi gingen ter beurze willen zeggen, dan is het om de aandacht te vestigen op de glazen melkleidingen ter gedeelte lijke vervanging der roestvrij stalen leidingen voor melk en room, de uit West-Duitsland geïmporteerde wand- tegels uit glas van vorstbestendig materiaal, de gekoelde open platen voor het bewaren van vlees, vis, enz. bij wijze van etalageruimte en de continu flessen-sterilisator met be> hulp van ultra-violette straling. Nog is dit alles uiteraard slechts een greep uit het vele, dat 190 firma's uit binnen- en buitenland hier zullen exposeren. Nochtans kan het een beeld geven van de ernst, waarmee getracht is deze tentoonstelling allure te geven. De allure van deze tijd der techniek, die geen stilstand duldt. ZO Goeo LIJMT OTIPON VRAAG K JUISTE SOORT (Advertentie, Ing Med.) Het vorige jaar werd tijdens de we reldconferentie van Christen Studenten aan de bekende en omstreden professor in de theologie te Praag Hromadka de vraag gesteld of zijn positieve houding ten opzichte van het communisme niet tegelijkertijd een begrenzing moest in houden tegenover de communistische revolutie. ïn zijn antwoord zeide hij o.a. het volgende: 1. Staat en samenleving kunnen geen aanspraak maken op een dergelijke loyaliteit, die door niets wordt be grensd. Zij kunnen, hoe machtig zii ook jnofien ziin, geen laatste autoriteit, geen hoogste bestemming zijn. Het eschato logische getuigenis van de Kerk heeft hier dingen te zeggen, die radicaal in tegenspraak zijn met de marxistische leer. 2. De menselijke waardigheid kan niet in mensen zelf verankerd zijn, maar ook niet in een menselijke collectivi teit. Iedere autonome fundering van de menselijke waardigheid is uitgesloten; de Kerk verkondigt, dat de menselijke waardigheid alleen gegrond is in Chris tus. 3. Ook in een klasseloze maatschap pij blijft het getuigenis van Jezus Christus een heilsnoodzakelijkheid en zal daar zijn voortgang hebben. Want de wortel van de menselijke ellende is niet de klasse, maar de mens zelf. Ik hoop van harte, dat het gelukken mag een klasseloze samenleving op te bou wen. Maar ik weet teeelijkertijd, dat de mens een zondaar blijft, ook in de meest ideale maatschappij. De marxistische ideologie zegt, dat met de verbetering van de economische en sociale verhoudingen en met het verdwijnen van de klassen ook de godsdienst tot niets zal ineenschrompe len. En dat is zo. Maar het getuigenis van het kruis blijftin iedere situ atie: ook in de economische, sociale en culturele situatie. Het is wel duide lijk dat hiermede een radicale critiek op het marxisme is uitgesproken. Dat moeten wij in onze preken zeggen; en wij kunnen het zeggen en doen het ook. Er ziin evenwel ook dingen, die bui ten deze directe ideologische sfeer lig gen, en die ons toch als Christenen aan gaan. Natuurlijk moeten wij in de ze dingen zakelijk en juist zijn, WIJ "moeten zeggen, dat wij het veel gelezen boek „Het vijf en twintigste uur" niet bijzonder hebben kunnen ■waarderen. De schrijver van dit boek, de Roemeen Virgil Gheorgi.iu heeft thans een tweede werk op de mensheid losgelaten, waarin hij haar wil voor spellen, dat de overlevenden van het vijf-en-twintigste uur op zoek naar de tweede kans eveneens in een poel van verschrikkingen geraakt zijn en er zelfs in zullen ondergaan. Dat wjj bezwaar hebben tegen wei - ken als deze. ligt met name in onze opvatting, dat het zo gemakkelijk is m een tijd waarin de wereld met schokken aan fundamentele veranderingen onder hevig schijnt te zijn, boeken te produ ceren, die de mensheid nog dieper w de pilt helpen dan zij toch al zit. Niettemin geloven wij. dat er al 1.1 wel lirden zullen zijn, die deze romans met een soort verruktheid om het ver schrikkelijke blijven lezen. De Uitgeverij Pax in Den Haag bracht het in de handel. Kms. 28 Zii deed de doos van Pandora van haar gedachten open en liet de gemene dingen er uit los. terwijl zm siechts een onverbiddelijk besluit vasthield. Haar oedachten gingen op onderzoek uit, als een rusteloze bende, door de kamer en vonden hun weg door de tussenmuur naar de kamer er naast, waar zij zowel Lvnne als Peter omgaven. De glans van heiligheid lag niet lan ger in haar ogen. Toen hij Beatrice alleen gelaten had, ging Bryce naar de salon terug, waar vLndaan men in de patio^de^sigaren- en. rook zag opstijgen en men de Jnen hoorde van Charles. Garron ^Mevrouw Garron leede haar boek .air keek naar hem terwijl hij zijn sigaret aanstak en het klonk als een donderslag uit wolkenloze hemel toen zij zei: „Hc denk dat Peter wel gauw gewend zal zijn, denk je ook niet. Per slot van rekening liet hii zich door mu voeren en alles was werkelijk heel rustig behalve ziin baden Hii deed een trek aan zijn sigaret. hii hield zijn hoofd voorovergebogen de lijn van zijn kin stak duidelijk af teffGn het donkere reem. .Met andere woorden', zei hu. „u telt de dagen al tot u haar weer de deur kunt wijzen?" Hii gooide het e - uit vierkant en niets ontziende. Hu had ziin vader's w ilskracht en zijn oor deel-en de hartelijkheid van zijn moe- der Hij was dan ook de sympathieke combinatie van twee mensen, die ge heel verschillend van temperament wa ren en toch zo goed bü elkaar pasten. Hii vroeg kortweg: ..Is dat de belo iiincf die zii krijgt, nadat wn baar ver- nèderd hebben, nadat zij haar trots opzij heeft gezet om Peter voor te la ten gaan? En toen zij terug kwam, voelde u toen niet hoe zij uw gevoe lens spaarde, met opzij zetting van de hare? Zij was edelmoedig en dat wa ren wij niet". Zij schrok van zijn uitval. ..Ik waar deerde het, dat zij terugkwam toen ik haar dat vroeg, Bryce. maar je schijnt te vergeten dat.. „Haar zuster zich een huwelijk met Michael aanmatigde; en omdat het Beatrice verdriet doet (en daardoor ook aan u) om haar hier te hebben, behandelen we haar alsof zij een be smettelijke ziekte heeft. Niet alleen laten wij haar voelen, dat zij onge wenst is. maar we laten haar zelfs zien wat we met dat portret deden, dat daar hangt". Zijn gezicht was hard als een rots. Hij keek naar de foto toen hij eraan toevoegde: ..Die smaad heeft diep getroffen, dat kan ik u verzeke ren". Toen herinnerde hij zich Lyn- ne's woorden en herhaalde ze: ,.'t Was net het verminken van een dood ge zicht" Zij kromp ineen, alsof hij haar een slag had gegeven en voor een ogenblik scheen de uitwerking van de onzicht bare slag zelfs zichtbaar te worden, toen een donkerrode blos naar haar wangen steeg. Toen werd haar gezicht lijkbleek en zij kreeg een vreselijk ge voel, dat zij van zoiets gemeens be schuldigd werd. Want zij was door en door goedhartig en het gaf haar een schok, dat, wat zij uit vriendelijkheid gedaan had. voor iets lelijks aangezien werd. en zij verdedigde de oorzaak eerder dan de handeling: „Je weet, dat dat was om de gevoe lens van Beatrice te sparen, Bryce; zij is zo vreselijk overgevoelig. Om daar 't oorspronkelijke portret op te hangen, dat haar steeds als een hoon zou zijn; hoe kon ik dat doen?" Toen, at die ontwapenende, ongekunstelde eerlijk heid, die zo bekoorlijk in haar was en die maakte, dat men haar graag mocht, terwijl men haar eigenlijk door elkaar had willen schudden: „Ik heb de andere helft niet verscheurd, Bryce, de helft met Lorna. Ik heb 't boven in mijn schrijftafel. Soms neem ik het eruit en bekijk het." „Omdat u er een schuldig gevoel over heeft." Hij haalde zijin, schouders op. ..Wij doen dit tegenover Michaels vrouw en dan komt Lynne hier en ver dedigt Michael tot het bittere eind. Het lijkt mij, dat zij ons iets zou kunnen lieren wat trouw-zijn betreft." „Natuurlijk verdedigt zii Michaelle; zij moet het goed maken voor Lorna". „Zij heeft niets goeds te maken voor Lorna. Het zit zo," constateerde hij, „wij hebben het van het begin af aan bij het verkeerde eind gehad, dat dringt nu tot mij door, waarschijnlijk voor de eerste keer." „Het schijnt, dat je alles heel diep gaand met juffrouw Carrick besproken hebt." „Heel diepgaand," gaf hij toe. En zij keek hem aan, intuïtief ge schrokken, en de gedachte flitste door haar heen: „Michael en Lorna; zoiets zou nog eens kunnen gebeuren. Het zou hier kunmen gebeuren, tussen Bryce en dit meisje." Zij beefde als zij aan Beatrice dacht, en nam zich voor dat het niet weer zou gebeuren. Zij vroeg zich enigszins wanhopig af hoe gauw Peter zich los zou kunnen maken van Lynne Carrick, hoe gauw een terugreis in orde gemaakt zou kun nen worden. Mevrouw Garron's gedachten gin gen naar het verleden terug. Zij zag Beat.ice, eerst bijna dodelijk verwond door Michael, die haar verlaten had, langzamerhand zich tot Bryce kerend om troost te zoeken. En hoewel zij zichzelf nooit had toegestaan om haar enig overgebleven zoon te zien, ge bonden en opgeofferd aan de bewe gingloze maagd in de rolstoel, nam zij zich toch voor, dat jufrouw Carrick moest vertrekken. Hiervan was zij nog meer over tuigd toen Bryce zei, met die stille woede, die vernietigend is: „Als ik u een raad mag geven, dan gaat u morgen direct uit om een nieuwe lijst te kopen, om dan Michaels vrouw haar eigen plaats naast hem te ge ven. Dan bewijst u haar nog een vriendelijkheid hoewel zij gestorven is en u geeft haar zuster een fatsoen lijk welkom hier, in weerwil v Beatrice". Hij ging weg en liet het aan haar een besluit te nemen. „Wat is er, lieveling?", vroeg haar man. „Niets Charles", antwoordde zij en hij kreeg de indruk, dat zij rilde; maar hij kon niet de echo horen van de woorden, die door haar heengin gen: net 't verminken van een dood gezicht". Zonder twijfel probeerde Patricia Garron van dat ogenblik af, om Lynne minder het gevoel te geven, dat zij niet geduld werd; hoewel zij slechts tijdelijk in de Casa Garron mocht blijven. Maar het was niet gemakkelijk. Er was slechts het geluid van rubber banden op de vloer nodig om Bea- trice's ongeluk in herinnering te bren gen. En mevrouw Garron werd alle kanten uitgetrokken, als zij probeer de rechtvaardig en vriendelijk te zijn, terwijl zij tegelijk Beatrice in be scherming nam. Van het ontbijt af tot het naar bed gaan toe op die tweede dag in de Ca sa, merkte Lynne het conflict dat zij teweeg bracht in het gemoed van Pa tricia Garron, een wind die wat war mer woei wanneer Beatrice er niet bij was, en de zucht van vijandigheid wanneer zij er was. vooral dan, als wij in de open baarheid treden. Wanneer wij dui delijk onrecht hebben zien gebeuren, dan hebben wij de mogelijkheid ons tot een lid van de partij of tot een re geringsautoriteit te wenden. Met velen van hen hebben wij contact. Wij weten, hebben veel meer zouden kunnen doen dat wij met de mogelijkheden, die wij dan wij doen. En dat voert ons tot diep berouw. Onze critiek moet bij ons zelf beginnen. De anti-Christ werkt in de Kerk evenzeer als in de wereld, en het allermeest bedreigt hij de man op de kRIlS6l Uit dit alles moet wel duidelijk blij ken. dat wjj niet van plan zijn een kruistocht tegen bet communisme te organiseren, al geloven wij ook. dat wij op de genoemde punten „Neen" moe ten zeggen. Integendeel: wij proberen de communisten met onze critiek te helpen. Hierdoor wordt een bijzonder men sentype gevormd. De Christenen zijn loyaal tegenover de communisten, maar zij zijn dit op hun eigen manier. Zij doen hun best hun geloof in hun leven tot uitdrukking te brengen, in de fa briek of waar ook: niet door openlijke acties, grootscheepse toespraken of dergelijke. Veeleer proberen wij dat gene te zijn, wat wij geloven 1 in alle eenvoud. Een partijleider zei eens tot mij: Uw soort is het lastigste waarmee wij te maken hebben. Wii kunnen U niet com manderen, wij moeten U overtuigen! Hoelang wij als Christenen zo zullen kunnen leven met ons getuigenis, met onze critiek en onze loyaliteit dat weet niemand. Maar wij hopen van harte, dat het ook in de komende tijd mogelijk zal blijven. Door de verschillende kerken over de gehele wereld is ruim 500.000 dollar geschonken tot leniging van de nood tengevolge van de watersnood i. Ne derland. VRIJDAG 12 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8 00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Alt en clavecimbel. 11.30 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 15.10 Boekbe spreking. 15.40 Pianotrio. 16.00 „De strijd tegen mieren en bladluizen", causerie. 16.15 Viool en plano. 16.40 Gram. 1700 Vrouwenkoor, sopraan en piano. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram. 17 45 Fries programma. 18.00 Gram. 18.10 Idem. 18.30 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Regeringsuitzending: „Verklaring en Toelichting". 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kerkconcert. 21 00 „Robert". hcorspel. 21.55 Viool en piano. 22.10 Gram 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S O.S.-berichten. 23 15 Het Evangelie in Esperanto. 23.3024.00 Gram .muziek. HILVERSUM n. 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO. 2100 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—2400 VARA. 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7 30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Gram. 9.40 Voor de kleu- ters. 10.00 „Kinderen en mensen", cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 1O.30 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11.25 Radiofeuilieton. 1145 Bariton en piano. 12.00 Amus muziek. 12.30 Land-en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Volkszang-Toogdag. 1300 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13 20 Metropole Orkest. 14.00 Kookkunst. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht met mu ziek. 15.10 Piano-recital. 15.30 Gram. 16.00 Gram. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de kinderen. 17.40 Orgelspel. 18 00 Nieuws. 18.15 Felicitaties 18.45 Proble men rond de huurverhoging", causerie. 19.00 Koorzang. 1915 Pianospel. 19.30 „Humanitaire achtergronden van de sa menwerking tussen de volkeren", cause- 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 rie. Boekbespreking. 20.10 Blaaskwintet en piano. 20.30 „Benelux". 20 40 „Aanpas sing", causerie. 2100 Cabaret. 21.30 .Het leven betrapt". 21.50 Gram. 22.05 Buiten lands overzicht. 22.20 Lichte muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avond- wijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gra- mofoonmuziek. Televisieprogramma. KRO. 19.45— 21.15: Gevarieerd zomerprogramma.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5