Een Verenigd Europa behoeft geen droombeeld te blijven r PUROL doet Uw huid Goed! Om het geluk van Peter Nederland wijzigt de grondwet(3) Overeenkomsten kunnen nu sneller in werking treden Ons land geeft een lichtend voorbeeld Knap óp die kale sc!iutting mei Ratificatie Toverformule Europa's grondwet Geen onderwerping KRUISWOORDPUZZLE Pim, Pam, Pom en de wonderlamp Radioprogramma voor dit week-end door Kitty Lessels Luister eens haar: Lutherse Kerkdag V°°I "V uitwendige zending en door ds. J. p. van Heest, praeses Tc?®.11 J- Jaanus uit Rotterdam. Tijdens de morgenbijeenkomst zullen spreken dr G. J. Lindijer uit Amster dam over „De Augsburgse confessie ook voor onze tijd" en dr I. H. En klaar, zendeling met verlof hier te lande over „De theologische opleidings school te Makassar". Des middags zal de lekespelgroep uit Arnhem het Pink sterspel „Des Heilands tuin" opvoeren. Bij ongunstig weer zal de kerkdag worden gehouden in de schouwburg Reehorst te Ede-Zuid. g ZATERDAG IS JUNI 1953 (Van een bijzondere medewerker) NOCH DE REGERING NOCH DE STATEN-GENERAAL zouden een toestand in het leven willen roepen, waarbij ter wille van het bereiken van grotere medezeggenschap door het Parlement Neder- j jn toekomst in de internationale wereld in een ongunstiger onderhandelingspositie zou worden geplaatst, doordat van Nederlandse zijde het nemen van besluiten door omslachtige en tijdrovende regelin gen zou worden vertraagd en aldus het Nederlandse belang zou worden geschaad. Deze al te lange zin is te vinden in 's ministers memorie van toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van die bepalingen in de Grondwet, die betrekking hebben op het buitenlands beleid. Het enige wetsontwerp van de zeven, het enige denkbeeld van de negen der staatscommissie, dat de eindstreep heeft gehaald. Het wetsontwerp, dat tenslotte drie artikelen in de Grondwet heeft gewijzigd en er bovendien zeven nieuwe aan heeft toegevoegd. Tien nieuwe elementen derhalve; voldoende materiaal voor een geheel proefschrift. Want het zijn er tien, die tezamen van zeer vèr-strekkende betekenis zijn. Tien, die de andere staten van West-Europa tot voorbeeld kunnen dienen als zij met dezelfde ernst willen meewerken aan de opbouw van wat uiteindelijk moet leiden tot de Verenigde Staten van Europa. Die tien nieuwe elementen waren nog niet alle in het wetsontwerp te vinden zoals het op 1 December 1951 bij de Staten-Generaal werd ingediend. De meeste wel, maar enige zijn er door de Tweede Kamer aan toegevoegd met achteraf verworven instemming van de Eerste Kamer. Zo is er een afgerond geheel ontstaan. Zo is om een enige jaren geleden ontstane nieuwe term te bezigen de Grondwet open gehakt. Open voor de denkbeelden van hen, die een statenbond willen opbouwen, waarvan Nederland een der hoekstenen moet vormen. DAAR IS DAN in de eerste plaats de uitbreiding van artikel 58, luidende: De Koning bevordert de ontwikkeling der internationale rechtsorde. Luttele woorden, maar een totale ommekeer. De opvatting, dat het ons Nederlan ders niet aangaat wat er buiten onze grenzen gebeurt, is hiermee over boord geworpen. De plicht om een op recht gebaseerde orde te helpen handhaven in de gemeenschap der staten is er voor in de plaats getreden. Het besef van die plicht was er reeds. Nu is dat besef verankerd in een Grondwettelijk voorschrift. Terug keer naar de aloude neutraliteitspoli tiek is niet meer mogelijk zonder op nieuw de Grondwet te veranderen. Hetgeen dat behoeft nu wel geen betoog meer geen eenvoudige zaak is. Ook de tekst van artikel 59 heeft een uitbreiding ondergaan. Hierin wordt vastgelegd, dat de Koning het Koninkrijk niet in oorlog verklaart dan na voorafgaande toestemming van de Staten-Generaal. Gelet op overeenkomsten als de Westerse Unie, de Europese Verdedi- gings-Gemeenschap, de Noord-Atlanti sche Verdrags-Organisatie en de Or ganisatie der Verenigde Naties, waar van Nederland deel uitmaakt, is dit voorschrift onhoudbaar. Stel, dat de V.S. en de Sovjet-Unie met elkaar in oorlog zouden geraken een andere mogelijkheid is welhaast ondenkbaar en stel, dat de Staten-Generaal er nu eens niets voor zouden voelen Ne derlandse troepen en oorlogsbodems beschikbaar te stellen om de V.S. te hulp te snellen waartoe ons land zich bij voorbaat heeft verplicht dan zou ons lidmaatschap van al die internationale organisaties een dode letter zijn. Vandaar, dat de regering voorstelde aan art. 59 toe te voegen: De toestem ming is niet vereist, wanneer het Koninkrijk door een andere Mogend heid wordt aangevallen of ten gevolge van de nakoming van zijn internatio nale verplichtingen in oorlog geraakt. De Tweede Kamer heeft de Kroon nog ruimer armslag verleend door die zin te veranderen in: De toestemming is niet vereist, wanneer het overleg met de Staten-Generaal ten gevolge van een feitelijk bestaande oorlogs toestand niet mogelijk is gebleken. Maar zij heeft er dan verder nog aan toegevoegd: De Koning verklaart een oorlog niet beëindigd dan r„a vooraf gaande toestemming van de Staten- Generaal. Laten wij ondertussen hopen dat ar tikel 59 nooit in werking zal behoe ven te treden! ALLE verdere veranderingen hebben betrekking op internationale overeen komsten. Daar is in de eerste plaats artikel 60, dat de normale ratificatie clausule behelst: internationale over eenkomsten treden pas in werking na dat zij door de Staten-Generaal zijn goedgekeurd. Nieuw is, dat dit artikel nu niet alleen overeenkomsten met andere mogendheden, maar ook met volkenrechtelijke organisaties mogelijk maakt. De Tweede Kamer heeft daar nog deze bepaling aan toegevoegd: De rech ter treedt niet in beoordeling van de grondwettigheid van overeenkomsten. Een beschouwing over de betekenis van deze zinsnede zou ons te ver voe ren. Duidelijk is de bedoeling echter: een Nederlandse rechter kan nooit een internationale overeenkomst ongedaan maken; daar is een internationaal rech terlijk college voor nodig. En hier volgen dan zeven nieuwe Grondwetsartikelen, voorlopig genum merd 60 a tot en met 60 g. Het eerste daarvan maakt he mogelijk een inter nationale overeenkomst in werking te doen treden zonder dat er in het parlement een woord over wordt ge kikt. De tekst luidt: De goedkeuring wordt geacht te zijn verleend, indien niet binnen dertig dagen na het over leggen van de overeenkomst door of namens een der Kamers der Staten- Generaal of door tenminste een-vijfde van het grondwettelijk aantal leden van een der Kamers de wens te ken nen wordt gegeven, dat de overeen komst aan de uitspraak van de Staten- Generaal zal worden onderworpen, of indien de beide Kamers vóór de af loop van deze termijn verklaren, dat geen uitspraak verlangd wordt. binnen dertig dagen STEL U VOOR, dat alle leden van de toekomstige Verenigde Staten van Europa over zulk een toverformule zouden beschikken en dat zij er een ruimschoots gebruik van zouden ma ken. Stel u voor, dat de gezwegen ratificatie norm zou worden. Hoeveel gemakkelijker zou het dan zijn alle gezonde denkbeelden, die ontspruiten aan de Straatburgse Raad van Europa en in de onderscheidene Ministeries van Buitenlandse Zaken tot werkelijk heid te maken! Een wensdroom? De practijk bewijst, dat er althans één land is, dat die kant uit wil. Moge dit lichtend voorbeeld anderen tot baken zijn. Nóg eenvoudiger wordt de zaak ge steld in het nieuwe artikel 60 b. Daarin wordt bepaald, dat een internationale overeenkomst in het geheel niet be hoeft te worden goedgekeurd door de Staten-Generaal, indien: 1. het een overeenkomst betreft, waarvoor dit bij de wet is bepaald; 2. de overeenkomst uitsluitend be treft de uitvoering van een goedge keurde overeenkomst; 3. de overeenkomst geen belangrijke geldelijke verplichtingen oplegt en voor ten hoogste een jaar is gesloten; 4. in buitengewone gevallen van dringende aard het belang van het Koninkrijk eist, dat de overeenkomst zonder verwijl van kracht wordt. In het laatste geval kunnen de Sta ten-Generaal, zo zij dat nadrukkelijk wensen, weer ingrijpen. ARTIKEL 60 c IS NIET door de Re gering voorgesteld, maar op initiatief van de Tweede Kamer aan de Grond wet toegevoegd. Het luidt: Indien de ontwikkeling van de internationale rechtsorde zulks vordert, kan in een overeenkomst worden afgeweken van de bepalingen van de Grondwet. In zodanig geval geschiedt de goedkeu ring der overeenkomst niet dan door een uitspraak van de Staten-Generaal met twee-derden der uitgebrachte stem men in elk der kamers. Deze bepaling loopt reeds vooruit op de inwerking-treding van de Euro pese Grondwet, waarvan bij voorbaat wordt erkend, dat zij van hoger ge zag zal zjjn dan de nationale, zoals die nationale Grondwet van hoger gezag dan de Gemeentewet. De hiërarchische lijn wordt hier consequent doorgetrok ken tot aan Straatsburg. Artikel 60 d zegt, dat voor toetreding tot reeds bestaande overeenkomsten, die oorspronkelijk tussen andere mo gendheden zijn aangegaan, dezelfde gedragslijn zal worden gevolgd. Ook dit is een door de Tweede Kamer aan de Grondwet toegevoegd artikel. Artikel 60 e bepaalt, dat wettelijke bepalingen binnen het Koninkrijk niet van kracht zijn wanneer zij niet ver enigbaar blijken met internationale overeenkomsten, die Nederland heeft aangegaan. Artikel 60 f zegt, dat de overeen komsten voor een ieder bindend zijn, voor zerver zij bekend zijn gemaakt. Er moet nog een wet komen, waarin wordt bepaald hoe zij worden bekend gemaakt. ARTIKEL 60 g TENSLOTTE stelt vast, dat aan volkenrechtelijke organi saties bevoegdheden tot wetgeving, be stuur en rechtspraak kunnen worden opgedragen. Zoals men weet staat dit spoedig te gebeuren: de Europese Ge meenschap Voor Kolen en Staal heeft haar eigen organen voor wetgeving, bestuur en rechtspraak. Een Nederlan der of een Nederlandse onderneming en zelfs de Nederlandse staat zal zich nimmer met een beroep op de eigen Grondwet kunnen onttrekken aan het gezag van een der organen van de G.K.S. En als straks de Europese Ver- dedigings-Gemeenschap tot stand zal zijn gebracht zal te dien aanzien het zelfde gelden. Ziedaar een overzicht van de jongste veranderingen in de Grondwet. Van kwaadwillige zijde heeft men een en ander willen voorstellen als een on derwerping aan het Amerikaanse im perialisme. Men doet het echter zo zien, dunkt ons, dat de Nederlandse Staten-Generaal tezamen met de Re gering de beletselen hebben wegge nomen, die de weg naar een hechte Europese samenwerking versperden. Ook andere Europese staten kennen zulke beletselen. Indien zij dezelfde of soortgelijke maatregelen nemen als Nederland nu heeft gedaan, zal het Verenigde Europa er onverwijld kun nen komen om het hoofd te bieden, zowel aan het Amerikaanse als aan het Russische imperialisme. HORIZONTAAL: 1. kist, 5. zoutje bij borrel, 11. bloedvat, 13. uitgebakken stukje spek, 15. niet deze, 18. lijst, 20. schimmel op bier, 21. zandheuvel, 23. alleenzang, 24. voertuig, 26. schaap, 27. stevig, 28. bijwoord, 29. kantoorbediende, 31. telwoord, 32. mengsel om te bak ken, 33. juist, 36. papegaai, 37. bloem, 39, zijns inziens, 40. opper- vlaktemaat, 41. vele, 42. toverprin ses, 43. telg, 45. Europeaan, 47. verschrikkelijks, 48. hijswerktuig, 50. dunne rietsoort, 52. lastdrager, 54. soort gras, 55. snor, 56. bot. VERTICAAL: 2. scheepsbevei- liging, 3. lucht, 4. voorzetsel, 6. pers. vrnw., 7. mop, 8. leider, 9. dompelen, 10. kameraad, 12. kip penloop, 14. grap, 16. vervelend, 17. Europeaan, 19. geestdrift, 22. raampje, 25. Engels bier, 29. meis jesnaam, 30. vlak, 31. vroeger, 32. bevochtigen, 34. blad, 35. middag dutje, 36. zangstuk, 38. zonder veerkracht, 39. overwinning, 40. bewijsstuk, 42. jongensnaam, 44. aanw.vrnw., 46. geneesmiddel, 47. prijzen, 49. Buig. munt, 51. klap, 53. lidwoord (Fr.). 40. „Hè, hè", zuchtte de baron, na dat zijn vrouw verdwenen was. „Wat kunnen vrouwen toch overdrijven. Willen meteen de dokter halen, om dat een mens een beetje zeeziek is. Ik voel me toch al een stuk beter wacht ik zal die patrijspoort open gooien. Een beetje frisse lucht zal me helemaal weer opknappen". Nog steeds met de lamp in zijn handen liep de ba ron naar de patrijspoort en gooide deze wijd open. Gedachteloos wreef hij over de lamp, terwijl hij de frisse lucht met welbehagen inademde. Tot hij zich met een kreet van schrik omdraaide. „Meester Ali geroepen hebben?" klonk het achter hem en daar stond hetzelf de negertje weer van weleer: „Wel heb ik van mijn leven", riep de baron ver baasd. „Ben je daar weer? „Meester beveeltAli gehoorzamen" riep het negertje, terwijl het een diepe buiging maakte. „Noubreng me dan maar eens gauw een dubbelgrote biefstuk", riep de baron lachend. „Als ik het toch voor het zeggen heb". „Meesters wil is wet!" klonk het weer en nog geen minuut later hield het negertje de baron een grote malse bief stuk voor! „Nou., welbedankt hoor", riep de baron, terwijl hij zijn mes in de malse biefstuk zette. „Bedank de kapitein maar vast voor de vlotte be diening". Maar tot Zijn grote verbazing was Ali al weer verdwenen. „H'm een vlugge bediende", riep de baron waarderend. „Zoiets moest ik óók op mijn kasteel hebben. Ik zal er eens met Miesje over praten. Mis schien kan ik die bediende can wel van de kapitein overnemen", (Advertentie Ing. Med.) ZONDAG 14 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 NCRV. 8.30 IKOR, 9.30 KRO, 17.00 NCRV, 19.45 24.00 KRO. 8.00 Nieuws en weer berichten. 815 Gram. 8.30 Morgengebed. 9.15 Kerkzang en kerkmuziek.. 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Kamermuziek. 12.15 Apolo gie. 12.35 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Lunch, concert. 13.40 Boekbespreking. 13.55 Koor concert. 14.30 Gram. 14.45 „Madame But terfly", opera (2e bedrijf). 16.05 Gram. 16.10 Katholiek Thuisfront overal! 16.15 Sportreportage. 16.30 Vespers. 17.00 Doops gezinde kerkdienst. 18.30 Geestelijke lie deren. 18.50 Concertgebouworkest. 19.30 „Gelooft U dat?", causerie. 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Promenade-Orkest. 21.10 „Monsieur de St. Ives", hoorspel. 21.55 Lichte muziek. 22.05 „Mensen zoals wij". 22.20 Musette-Orkest. 22.35 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.30 HCOR, 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, 17.30 VARA, 20-00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws, weerberichten en postduivenberichten. 8.20 Gram. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Nederl. volksliederen. 8.55 Sport- en postduivenberichten. 9.00 „Langs ongebaande wegen". 9.10 Gram. met toelichting. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Voor de jeugd. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Evt. postduiven berichten. Hierna: Metropole-Orkest. 12.35 „Even afrekenen, heren!". 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13,05 Lichte muziek. 13.35 Mededelingen. 13.40 Gevar. muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Omroep-or- kest. 15.35 Toneelbeschouwing. 15.50 Or gel en piano. 16.05 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 „Tussen Kerk en We reld", causerie. 17.20 „Van het Kerkelijk Erf", causerie. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuit slagen. 18.30 Hammondorgel. 18-45 „Spon tane Reacties". 19.15 Weense muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21.05 Cabaret. 21.30 Lichte muziek. 21.55 Voordracht. 22.10 Gram. 22.30 Kameror kest en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Repor tages of gram. 23.2524.00 Dansmuziek. MAANDAG 15 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Sportuit- m 11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND (Advertentie. Ing. Med.) 30. En tenslotte zou het niets te betekenen hebben, niets meer dan een vluchtig samenzijn, een tussenspel zonder ge volgen. En zij zou rechtstreeks naar Philip teruggaan, aan wie zij haar le vensgaven beloofd had. Philip, met wie zij zich, in al hun samenzijn, niet kon herinneren ooit een avond gehad te hebben, waarop elk instinct en elke aandrang, elke zenuw en elk zintuig, elke gevoelige reactie, wakker was ge worden. geroepen werd en haar voort gejaagd had, zoals deze avond, <Üe in aantocht was. Zij ging naar buiten op het terras om op Bryce te wachten en haar hart, dat zich verried, wist dat zij op een aan bidder wachtte en een tedere opwin ding steeg in haar op. Zij was daar nog slechts heel even geweest, toen hij bij haar kwam staan bij de witte balustra- de Zij zag dat hij zich niet verkleed had; zij voelde het dat hij anders was, terughoudend. En toen hij zei: „Lynne, 't spijt mij erg", wist zij meteen, dat er vanavond niets zou zijn. „Waarom, Bryce?" vroeg zij. Wat ls er tussen gekomen?" In haar stem klonk teleurstelling, in haar ogen was die nog meer zichtbaar. Hü zag dat „Een telefoongesprek", antwoordde hij Eli toen legde hij uit, dat de moe der van Beatrice ziek geworden was en dat men van Rockley getelefoneerd had, dat 't beter was dat Beatrice thuis kwam. „Wanneer Beatrice naar huis gaat, dan duw ik haar stoel altijd, 't Is te ver, te vermoeiend en te moei lijk voor haar om 't alleen te doen. Een keer heb ik 't door Rosina laten doen, en 't schijnt dat Rosina haar rolstoel bijna om heeft laten vallen tegen de rand van 't trottoir. Onder deze om standigheden", voegde hij er aan toe, „zal ik de avond daar moeten door brengen". Dat was alles, 't Was onmogelijk voor Lynne om de samenloop der om standigheden te begrijpen van deze plotselinge oproep naar huis; onmoge lijk om er in te ontdekken dat Bea trice weigerde in haar eentje pa tience te leggen in de Casa Garron, terwijl haar tegenstandster dansce op de zwoele opwindende rumbamu- ziek en nachtvlinder speelde in ,.De Kaars". Zij kon alleen maar zeggen, terwijl al de vrolijkheid van haar luchtkastelen in duigen viel: .,'t Doet er niet toe. Er komen nog andere ma- nana's. Zij dacht, pijnlijk teleurge steld: „Natuurlijk moest 't weer Be atrice zijn". Toch kon zij no" niet peilen, dat 't echt zo was. „Verdraaide teleurstelling, niet?,, bromde hij en de oprechtheid van zijn teleurstelling troostte haar een beetje. Zij gingen naar binnen. Beatrice wachtte geduldig in de gang. Lynne liep haastig langs haar heen en toen zij bij de deur van haar kamer was, 1 -orde zij 't geluid van de rubberwie- len. Achterom kijkend zag zij Bryce die voorzichtig de rolstoel van de terras treden afreed. Zij kwam haar kamer binnen en stond bij 't kinderbedje. Z.j zag dat Peter's vuistje iets vasthield. Hii had de g woonte om allerlei mee naar bed te nemen. Als men een vingerhoed, een potlood, een knoop, een haarknip'e zijn, dat 't met Peter mee naar zijn bedje ging. Zachtjes maakte zij zijn vingertjes los en daar was de gele fluwelen ba naan. De gehele dag had hij geprobeerd om die van de speelgoed-aap weg te nemen. Zij glimlachte om zijn vasthou dendheid, toen zij de kamer doorliep om haar op de toilettafel te leggen. En al die tijd wist zij, dat zij vocht tegen haar teleurstelling. Zij dwong zichzelf om aan Philip in Londen te denken. Zij zette er een denkbeeldige avond met hem voor in de plaats, maar wat voor een soort vergoeding was dat voor de verloren gegane uren van het schitterende „vanavond" in Panama?" Met een bus naar Londen's buitenwij ken, een heel eind lopen op harde, stof fige wegen; een wandeling zonder doel alleen om je voeten moe te maken. Voorbijgaand aan hotel en cafeetjes langs de weg. waar andere mensen hun auto's parkeerden en het lachen van mensen klonk en door je heen ging als een zwaard. Dan omdraaien en te ruglopen naar het eindpunt van de bus, terwijl Philip over zichzelf en zijn uit- gesrtippelde toekomst praate. Hij gaf niets om films of toneelstukken of om iets, waarin hij slechts toeschouwer kon zijn. En soms, in de tijd toen zij nog in het ziekenhuis werkte, wanneer zij een fortuin gegeven zou hebben voor een rustig uurtje in de bioscoop, was 't zijn wens waar hij strak aan vast hield om die onvermijdelijke wan deling te maken, terwijl hij niet scheen te beseffen, dat zij op was van moe heid. De saaie, vervelende, onbewogen een tonigheid van die avonden met Philip- Die, nu reeds vergeten, avonden die de langdurige, langzame inleiding waren geweest van de verloving, waar zij uit eindelijk in geraakt was. Hii was een gewoonte geworden, niet een ondervin ding: een gebruik, niet een roman. Hii in V. v*A f-) k/1 Ull\, Givs CV» I 1 V U i Cl** I lil.l kwijt was, dan kon men er zeker van I betekende niets dat leek op een verruk king: hij was flegmatiek en aanmati gend, er waren geen lichtende momen ten .van gepassioneerde onstuimigheid in hun verhouding geweest. Hij had haar zijn goedkeuring en zijn afkeu ring bekend gemaakt en had verwacht, dat zij zich daarna voegen zou. Hij had beslag gelegd op al haar vrije tijd, haar belastende met zijn nukken en z'n egoïsme, totdat 't op het laatst een ver plichting werd om de bindende belofte tot een huwelijk af te leggen. Philip Mallard. vlakbij gedurende hun oppervlakkige verloving was iemand die zij nooit duidelijk had kunnen zien. Philip Mallard op deze afstand, bezien van over de Atlantische Oceaan en na de betovering van een uur Ln een zon beschenen binnenplaats, was heel dui delijk. Een man die verwachtte dat zij haar persoonlijkh »id zou laten varen, dat zij zichzelf zou wegcijferen, haar persoonlijke vrijheid opgeven, naar hem zou luisteren, hem zou toejuichen en hem in alles zijn zin geven. Een man die hun verloving een veeleisende in spanning voor haar had gemaakt. En voor wie zij nu, onvermijdelijk en als reactie slechts een gevoel van vrijwor ding en ontvluchting voelde. Zij ging naar het raam toe, stond te kijken naar het vijvertje met de geslo ten lelies, 't Roken van een sigaret al- daan met Bryce was als een ander leven geweest en vol van emotioneel avontuur. De lange maanden van haar verloving waren niet meer geweest aan een koude, vormloze, kleurloze sleur. En haar gemoed, dat nergens bang voor was wist dat de „sleur" die Phil- lip geworden was, tot puin geworden en in elkaar gevallen was in 't binnen ste van haar hart, dat zij nooit aan hem gegeven had En haar verstijfde in stincten en begrippen en gevoelens waren ontdoid door de menselijke warmte van Bryce Garren, door zijn geestelijk vuur. (Wordt vervolgd). NEDERLANDSE VOLKSLIEDE REN. Er begint een nieuwe serie concerten voor dubbelkioartetten welke gewijd zal zijn aan het Nederlandse volkslied door de eeuwen heen. Het is helaas nog al te weinig bekend, hoeveel moois er onder deze oude wijzen te vinden is. Een enkel is, dank. zij Volkszang en jeugdbeweging, nog wel in omloop, zeer fraaie zijn echter vrijwel vergeten. Zo zullen we in dit eerste concert het bekende Te Kieldrecht, ook het zeer gevoelige Ic seg adieu uit het Locheymer Liedboek kunnen beluisteren. (Zondag 8.40 over Hilversum II, 298 m.). DIE LUSTIGEN WEIBER VON WINDSOR, romantische opera van Otto Nlcolai. Het tekstboek is gebaseerd op een van de po pulairste stukken van Shakes- peare, waarin de dikke vrouwen gek en drinkebroer Falstaff de centrale figuur is. Het mntief. is al verscheidene malen voor een opera gebruikt, maar Nicolai's werk is het enige, dat zich naast Verdi's Falstaff heeft kunnen handhaven. De componist werd in 1810 geboren en stierf in 1849 aan de tering. Kort tevoren had hij nog het succes van de eerste opvoering mogen beleven. Maandag 20.05 over Hilversum II, 298 m.). slagen. 8.20 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Lichte muziek. 11.30 Herhaling Vos senjacht. 12.20 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Harp-Ensem- ble. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de kleuter^, 17.15 Voor de jeugd. 17-45 Regeringsuitzending: Dr. Ir. L. J. Vroon: „Wat betekent rijstcultuur voor de Tro pen?". 18.00 Harmonie-Orkest. 18.20 Sport. 18 30 Lichte muziek. 18.45 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Gram. 19.30 „Volk en Staat", causerie. 19.45 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 21.00 „Internationale Samenwerking". 21.15 Pianokwartet. 21.45 Gram. 22.05 Ca rillonklanken uit Canada. 22.20 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O S.-berichten. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H, 298 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram. 11.00 Voordracht. 11.15 Kamer orkest. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13,20 Promenade- Orkest en koor. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie. 14.20 Gram. 14.30 Voordracht. 14.45 Cello en piano. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Amus.- muziek. 19.00 Muzikale causerie. 19.15 Reportage of gram. 19.20 Cabaret. 19A5 RegeringsuitzendingLandbouwrubriek. Het 13e internationale zuivelcongres. 20.00 Nieuws. 20.05 „Die lustigen Weiber von Windsor", opera (gr.). 22.15 Voordracht. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23 15 Filmprogramma. 23.45—24.00 Gram. n5®. L"thersf kerkdag zal dit jaar op Donderdag 25 Juni worden gehouden op de terreinen van het Luthers bui tencentrum kasteel „Hoekelum" aan de weg van Ede naar Bennekom. De kerk dag wordt om 11 uur geopend door Prof. dr P. Boendermaker, voorzitter van het Nederlands Luthers Genoot- nf hL ^'angd,isch Lutherse Synode. De bijbelbespreking wordt gehouden

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 11