Bouw nieuw V.B.Z.-secretariaat vond aller wege bijval zware shag! Als slot „O. en 0."-sportweek vanavond LSK-Politie Jaarverslag „Nutsspaarbank" meldt grote tevredenheid Nog dit jaar nieuws over de salarissenkwestie Voorsprong van 10 procent moet blijven Sportdag WGW en spanning bij HRC 2 IN HET KORT Bedrijfssparen is zeer in trek Moderne kunst in het raadhuis Beroepsschepelingen vergaderden O. en Q« Sportweek Voetba wedstri d Nationaal elftal L.S. K. tegen Gewestelijk elftal Politie Sportbond HA V organiseert school-athletiekstrijd - Toch aanzienlijke bedragen opgenomen ZATERDAG 13 JTJNI 1953 (Van één onzer redacteuren SJSTEREN, OP DE TWEEDE DAG van haar algemene vergadering, ie te Rotterdam werd gehouden, heeft de V.B.Z. uitvoerig de gedach ten laten gaan over de plannen voor de bouw van een nieuw secreari- aat in Den Helder, waar de vereniging thans zetelt in een weinig representabel pand. De besprekingen kenmerkten zich ook deze tweede dag door frisheid en spontaniëteit Er waren ditmaal geen autoriteiten aanwezig, zodat één en ander het cachet van een genoeglijk onder-ons kreeg, zonder nochtans gedachten op te roepen aan een konkel-bijeen komst. Zelfs bij de behandeling van voorstellen die gelegenheid te over boden voor sermoenen voor eigen parochie, bleef men toch het algemene belang in het oog houden. Dit verklaart ook waarom het hoofdbestuur nagenoeg geen critiek kreeg op haar voorstel om nu, pas drie jaar nadat er in Den Helder een secretariaat was betrokken, een nieuw V.B.Z.-gebouw te doen verrijzen. Integendeel; algemeen was men van oordeel, dat het secretariaat het gezicht van de vereniging is. Derhalve werd de begroting, waarop een bedrag van f 20.000,voor deze bouw was gereserveerd met algemene stemmen goedgekeurd. Ver der kreeg het hoofdbestuur blanco mandaat voor het treffen van de voorbereidingen, als daar zijn terrein-aankoop, het maken van bouw plannen e.d. TEVOREN hadden de afgevaardigden der verschillende afdelingen een lange reeks opmerkingen gemaakt, bij de algemene beschouwingen. Voorzit ter Taekema, die ook nu weer de ver gadering op eminente wijze presideer de kon als „leitmotiv" in alle opmer kingen constateren, dat men tenvolle zijn steun aan: het hoofdbestuur geeft. De afdeling Amsterdam pleitte voor een hoger verlofgeld. De voorzitter ant woordde hierop, dat voldoende argu menten, om deze zaak te bevoegdcr plaatse voor te dragen, vooralsnog ontbreken. Overigens moet men het verlofgeld niet zien als een faciliteit, bestemd om alle, bij verlof gemaakte onkosten te dekken. Wanneer een ma rineman tijdelijk onder moeders dak vertoeft, kan hij toch ter aanvulling van het verlofgeld, zijn huis-econoom een bepaald deel van het zakgeld ter hand stellen. Algemeen werd de op vatting gehuldigd, dat de bestaande ver goeding voor „overwerk", het lesgeven buiten de normale werktijd, met 25 pCt. moet worden verhoogd. Salarisfa- ciliteiten voor de schrijvers zijn op hoog niveau in behandeling. Garantiebezoldiging QP een wat ondeugende suggestie uit de vergadering kwam de wens naar voren, om de salarissen van het marinepersoneel over het algemeen tien procent hoger te doen zijn dan die van het K.L. en Kon. Luchtmachtper - soneel. Vroeger was er dit verschil 10 pCt., doch land- en luchtmacht zijn in een - hun natuurlijk van harte gegunde - opmars, wat dit betreft. Hierop werd geantwoord dat de salaris sen van de ambtenaren bij K.L. en Kon. Luchtmacht nog niet definitief zijn vastgesteld. Eerst als dit is geschied, kan men stappen ondernemen. Even eens kwam de wenselijkheid naar vo ren van een zogenaamde huwelijks toelage van f 23 per maand. Het totaal mag de f 260 per maand niet overschrijden. Behalve op deze punten, is het hoofdbestuur nog dili gent voor wat betreft een periodieke kledingtoelage. Kan men in de tweede helft van dit Jaar nieuws verwachten over de sala rissen, de besprekingen over een kle dingtoelage verkeren eveneens in een vergevorderd stadium. Majoor Taeke ma zei op enkele opmerkingen betref fende het euvel der trage bevordering, dat vervroegde pensioenen en het we ren van mensen die zich in de KM toch niet thuis voelen, het bevorde ringsverloop zeer ten goede zouden kernen. Een luid applaus drukte het oordeel der aanwezigen voldoende uit. Het „open blauw". VERSCHILLENDE sprekers verde digden de invoering van een zgn. open, blauw uniform voor de mariniers. De voorzitter zeide, dat de staatssecretaris van Marine, na een gehouden bespre king, in principe wel tot de invoering van een zodanig uniform bereid bleek, doch dat bet vraagstuk niet zo een voudig is als het wel lijkt. Men zal ook de dienstplichtigen, die gemiddeld 16 van de 20 maanden overzee dienen, in het nieuw moeten steken. Dit is een vrij onrendabele geschiedenis. Onge rustheid heerste er onder de VBZ-le- den over het aantal ontslagen bij de Kon. Marine. Volgens het ministerie, zo zeide ds voorzitter, is het aantal ontslagen de laatste tijd weer terugge lopen. Het blijkt, dat velen die de_ dienst hadden verlaten, weer terug willen komen. Die hebben zich dik wijls onberaden in de burgermaat schappij gestort en ondervonden van hun impulsieve daad schade en schan- de. Nieuw Guinea. MET welwillendheid werd er ge luisterd naar hetgeen de afgevaardig den van de afdelingen Biak en Hol- landia te zeggen hadden. De voorzit ter had reeds opgemerkt, dat men op H.R.C. terrein, heden avond 7 uur Toegygsprijj 50 ct voor 15 ct (Advertentie, ing. Med.) Nieuw Guinea speciaal met goede zorgen moest omringen, gezien de daar heersende, moeilijke omstandigheden. Een voorstel tot een statutenwijziging, waardoor het mogelijk wordt, dat er in Nieuw Guinea een hoofdafdeling kan worden gevormd (ter vervanging van de hoofdafdeling Indonesië, die ter ziele is) werd aangenomen. Een een voudig amendement, dat de mogelijk heid openlaat om behalve in Neder land. Nieuw Guinea, de Antillen, Su riname en Indonesië ook elders, aan de wal, dan wel aan boord van de schepen afdelingen te vestigen, werd eveneens aanvaard. De bouw van een nieuw secretariaat werd uitvoerig besproken. Er waren wensen over de inrichting, eventuele exploitatie door verhuur van zalen aan derden, de plaats, enz., enz. De afdeling Rotterdam waarschuwde wel voor een hei'haling van de fout van 1950, toen men verzuimde vooruit te zien, zodat het gebouw al spoedig te klein bleek. Majoor Taekema ver klaarde, dat er van een strop geen sprake was. Het oude gebouw kostte indertijd, met de meubilering 50.000. De afschrijvingswaarde van het ge bouw alleen bedraagt momenteel f 28.000. Als men volgend jaar of later het nieuwe pand betrekt, zal het oude gebouw nog f 20 a f 25.000 hebben op gebracht. Overigens moet men de moeilijkheden waarvoor men In 1950, bij de plotselinge verhuizing van Den Haag naar Den Helder stond, niet on derschatten. Er was geen geld voor nieuwbouw en bovendien was er geen bouwvolume beschikbaar. De moge lijkheid van ontie op een geschikt ter rein voor de bouw, zal worden over wogen. Gezinsverzorging. HET reglement gezinsverzorging werd gewijzigd in die zin, dat ledep die een aanvraag tot gezinsverzorging hebben ingediend, zich verplichten de sociale werkster of de door de com missie benoemde contactdame tot hun woning toe te laten en haar alle ge wenste inlichtingen te verstrekken. De afdeling Rotterdam zag een amende ment aangenomen, dat voorziet in de verstrekking van een legitimatiebewijs aan deze bezoeksters. Vervolgens kwamen de voorstellen uit de afdelingen ter tafel. Amster dam wenste dat het hoofdbestuur zou ijveren voor het vormen van moge lijkheden. dat op alle schepen afde lingen kunnen worden gevormd. Het hoofdbestuur acht deze zaak reeds half verloren, omdat de marineleiding lie ver geen afdelingen op de schepen ziet, waarbij hoogstens een uitzondering wordt gemaakt voor de Korea-jager. Het voorstel werd verworpen. De afdeling Overveen zag tweederde gedeelte van een voorstel aanvaard, dat betrof de activiteit van het hoofd bestuur, nadat een bepaalde kwestie niet rijp voor bespreking met de auto riteiten was bevonden. Door middel van een amendement werd besloten, dat het hoofdbestuur zodanige kwes ties in portefeuille zal houden. Tevens zal het bij de algemene beschou wingen verslag uitbrengen van de .be werking en resultaten van de voor stellen. die op de voorgaande jaarver gadering werden aangenomen. EEN voorstel van de afd. Ned. An tillen, dat de leden van het hoofdbe stuur gekozen wil zien uit de leden der afdelingen in Nederland en door de leden der afdelingen in en buiten Ne derland, werd aanvaard, evenals een voorstel betreffende een betere rege ling voor plaatsing op de ranglijst vor korporaals. Het hoofdbestuur zal deze kwestie gaarne ter hand nemen. Over de kwestie der aflossing van hen, die overzee dienst doen, werden vele harde woorden gesproken. De af deling Biak (een stem uit de practijk dus) vroeg de aandacht voor de stop zetting van de uitzending naar de overzeese gebiedsdelen tussen 15 De cember en 4 Januari, in dier voege, dat in elk geval óf de thuisvarenden, of de vertrekkenden in de gelegenheid zijn, de feestdagen in de huiselijke kring te vieren. Algemeen en hier klonk vooral zeer nadrukkelijk de stem van de afdeling Den Helder verlangde men zekerheid omtrent de duur van de uitzending. De term zou voor iedereen Vijftien maanden moe ten zijn. en zeker niet langer. Men ging ook algemeen mee met voorstel len die beoogden de volgorde van uit zending naar de tropen tijdig bekend te doen maken, en het handhaven van de volgorde van uitzending- Voorts werd er geklaagd over het feit, dat sommigen langer dan was bepaald, in dienst worden gehouden, waardoor zij de kans lopen een burger,betrekking te .verspelen., Men achtte, een redelijke ve«fc8diis*-w»or*»el*e-' •dag»-* nadien zeer redelijk. Een voorstel van de afdeling Den Helder voorzag in de mogelijkheid van het pensionneren van marinemannen, die 40 voor pensioen geldende dienst jaren hebben, ook al is de leeftijds grens voor het verkrijgen van pen sioen nog niet bereikt. Dit zou het be vorderingsverloop ten goede komen., In deze geest bevond men zich ac- coord met het voorstel. Ook ging men in zee met een voorstel van de kwa litatief buitengewoon goed vertegen woordigde afdeling Biak. betreffende betere ontspanningsgelegenheden op Biak. Voor wie licht te licht (Advertentie, Ing. Med.) J\[EN zal dit weekend te Den Helder op het gebied van de sport niets te kort behoeven te komen. Zo beginnen vanmiddag om twee uur op het terrein van Helder de school-athletiekwedstrijden, welke na een onderbreking van twee jaar weer door de H.A.V. worden georganiseerd Het programma bevat de gebruikelijke nummers en zal om ongeveer zeven uur zijn afgewerkt. Op dat tijdstip vangt op het veld van H.R.C. de slotwedstrijd van de „O. en O."-sportweek aan, tussen het Nederlands L.S.K.-elftal en het Westelijk districtselftal van de politie, waarin onze stadgenoot Van der Meulen de linkshalf-plaats bezet. Morgen is de grote dag aangebroken voor de „Katholieke „Sportcentrale „WGW", maar ook voor het tweede en vierde elftal van HRC. De deelnemers aan het festijn vam „Wit-Geel-Wit" marcheren om één uur, voorafgegaan door „Winnubst", van de R.K. Meisjes school naar het terrein aan de Jan Ver- failleweg. -waar om half twee i"1 op mars is en om kwart vóór twee de af deling Gymnastiek het programma opent. Er wordt onder andere nog een voetbalwedstrijd gespeeld tussen WGW eii" GraSshopperB." Om half drie krijgt HRC 2 voor zijn derde promotiewedstrijd bezoek van Hollandia 2, dat er in zijn eerste wed strijd in is geslaagd Ajax 4 een punt te ontfutselen. Het behoeft geen betoog, dat de roodjakken-reserves deze ont moeting dienen te winnen, willen zij de kans op promotie naar de reserve tweede klasse behouden. Het elftal is als volgt samengesteld: De Haan; Swart en Post; Scheer. Voorthuijsen en Hoolboom: De Boer, Jager, Sperling, Den Os en De Leur. Het protest van HRC 4, inzake de wedstrijd Zeeburgia 4HRC 4, is afge wezen. Nu wordt Zondagmiddag om twaalf uur op het veld van Vitesse te Castricum tussen beide ploegen de be- slisinsgswedstrijd gespeeld. De verlie zer degradeert dus naar de afdeling. Ten slotte vermelden wij, dat de wedstrijd Helder 3Watervogels 2 (Gouden Kruis) Zondagavond wordt gespeeld; om zeven uur. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen mevrouw T. Schrauwen-Monshouwer, Javastraat 18, telefoon 2707, en J. Udding, Lijster straat 40, telefoon 2588. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek F. Bijl, Sluisdijkstraat 137, telefoon 2303. Het spreekuur van „Zedenopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Borneolaan. In de bovenzaal van café Sanderse op het Koningsplein- wordt morgen ochtend om half elf weer een bijeen komst voor niet-kerkelijken gehouden. De afdeling Natuurvrienden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft morgen de dagtocht naar Cal- lantsoog. In Den Haag slaagde dezer dagen voor het examen derde stuurman grote handelsvaart de heer W. Welbie, leer ling van de Zeevaartschool te Den Hel der. ifïiiïï SPAREN TOEN Gradus het jaar verslag over 1952 van de Nutsspaarbank in handen kreeg, heeft hij eerst geke ken, wat de jeugd er van had terecht gebracht. Het bleek hem, dat de negentien deelnemende scholen, teza men 2407 sparende kinde ren uitmakende, voor een bedrag van f 24.034.57 had den gespaard. Het had er veel van weg, dat school Tuindorp de rijkste kinde ren herbergde, want die bracht f 3.096.21 op. Maar ja, zij waren ook met zn twee honderd één en veertigen. Vergelijk het maar met school 5 die 3.088.82 spaar de, bijna net zo veel als Tuindorp, doch dan met „slechts" 183 kinderen. Uw Gradus maakt slechts een grapje, want het doet er uiteraard niet toe, wie en welke school het meest heb ben gespaard. Dat is zijn zaak niet. Toch wilde hij even deze cijfers noemen, omdat de resultaten niet mis zijn. Want, om eerlijk te zijn, er was een school, die nóg méér spaarde dan de reeds genoemde scholen. De 191 spaardertjes van school 8 kwamen namelijk op f 3.204.44. Nee, het oaat er heus niet om, hoevéél er wordt ge spaard. Het ts alleen maar zaak óm te sparen; als er iets te missen is, dan moet het bewaard worden, want straks doet zich een gele genheid voor, dat men het nodig heeft. 1$ alles ver snoept (hetzelfde geldt voor grote mensen), dan grijpt men overal naast, wanneer men om de centjes verle gen zit. Tenzij u geen kans ziet om te sparen, wat ook kan vóórkomen. In het algemeen is het zo, dat meer dan tachtig procent van het aantal op de deelnemende scholen in geschreven leerlingen aan het sparen op school mee doen. Straks noemde Gra dus negentien scholen. Hij moet er vier aftrekken, want deze traden pas aan het einde van het verslag jaar tot de kring der kleine spaarders toe. En dat was toch weer minst, niet waar? Het lijdt dus geen twijfel, dat het totale bedrag in '53 nog aanzienlijk zal toene men. FILMS Liet zal zijn opgevallen, dat in de Marine-cantine voor het Marine-personeel tegen woordig twee films per week worden vertoond. De komende week wordt op Dinsdag gedraaid ..Mensen in het wit" en op Woensdag „De man die mij gegeven werd". Gradus vermoedt, dat deze rolprenten wei weer warme belangstelling zullen trekken. DóóRLOOP Cr kwam een brief binnen, waarin een bewoner van de Loodsgracht met klem zijn ergernis uitspreekt over het feit, dat tal van bewo ners. zowel van Loodsgracht als van Oostslootstraat, zijn dóórloop achter het huis be smeuren. Hij zegt onder meer: „Velen komen ach terin. Het is een vieze boel geworden. Er zijn er, die hun vuil bij hun „achteruit" aanvegen, maar het niet in de vuilnisbak deponeren. Ze laten het gewoon liggen. Ik zelf heb een put voor mijn poort. Ik houd hem schoon, doch anderen vegen de rom mel steeds naar de put toe. Je hebt mensen, die het nooit leren. Dat vuil is na delig voor de volksgezond heid, dat spreekt. Ik heb al eens aan een straatveger gevraagd of hij de doorloop wilde aanvegen, maar hij zei, dat hij dit niet mocht doen. Ik hoop maar, dat alle bewoners van Loodsgracht en Oostslootstraat voortaan hun afval in hun asemmer doen; dat zij dus tot andere gedachten komen". Gradus kan de veront waardiging van deze meneer begrijpen. Mensen, men9en toch, weest wijzer. Houdt uw boel schoon. Ja, de brief schrijver deelde uw stukjes schrijver nog mede, dat hij, als u er toch mee dóórgaat (u>v afval niet op te rui men), het „verder zal bren gen". Moge Gradus dus de wens uitspreken, geachte in zender, dat u het nog zéér ver zult brengen. BROMMEN ]Ae ABC (Algemene Brom- fiets Club) organiseert morgen een oriënteringsrit, waaraan de eigenaars van alle merken bromfiets kun nen deelnemen. De lengte van de rit bedraagt ongeveer veertig kilometer; de deel nemers worden over uitste kende wegen naar en door een mooie omgeving geir.d. De start, zo vernam Gradus. is om tien uur bij het Bad paviljoen te Huisduinen. Als je geen lid bent, mag je ook meedoen. KINDEKEN Qngekend, waarde Gradia- nen, is de activiteit van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoor den en Gezondheidskolomes. dat op advies van de school arts kinderen uitzendt naar zijn tehuizen. Gradus- be hoeft niet te herhalen, wat hij hierover al meermalen schreef. De kinderen wor den daar krachtiger en min der vatbaar voor infectie ziekten. Heel velen deden er al een dosis gezondheid op, die later voor hen van groot belang was. Geduren de de vijftig jaren van z'n bestaan heeft het Centraal Genootschap bijna 200.000 kinderen uitgezonden. Den Helder had daarin een aan deel van ongeveer 800. Al leen al in 1952 werden 69 kinderen uitgezonden en tot ultimo 1953 hadden reeds 53 jongens en meisjes een verblijf in de koloniehuizen genoten. Enne.,., dat kost geld. In 1952 werd voor dit doel ruim f 10.000 uitgegeven. In het verslag over 1952 van de Nutsspaarbank te Den Helder lezen wij, dat zich in onze stad verhoudingsgewijs veel meer dan elders het verschijnsel voordeed, dat personen, die vreesden voorlopig geen woning toegewezen te krijgen, tegen hoge prijzen nieuwgebouwde woningen aankochten. Hoewel aanzienlijke bedragen aan spaargelden werden opgenomen, vertoonde het afgelopen jaar voor de spaarbank niet onbelangrijke stijgingen. De inleg overtrof de terugbetaling met f 350.000,Tezamen met f 200.000,bijgeschreven rente steeg het spaarderstegoed met ruim een half millioen gulden. Met vreugde werd geconstateerd, dat ook het aantal behandelde posten gro ter was dan ooit tevoren. Het groeide met 6000 tot 85.000. Het aantal spaar ders nam met 700 toe tot 23.000. Tel kens wordt ervaren, dat men bij be hoefte aan hypotheek zich gaarne tot de spaarbank wendt. In 1952 werd voor een bedrag van f 900.000 aan hypothe caire leningen afgesloten. Het is thans ook mogelijk bij andere spaarbanken in het land gelden op de hier uitgegeven spaarbankboekjes op te nemen. Met het oog op de steeds uitermate onzekere omstandigheden, zo zegt het verslag, werd het gewenst geacht, een grote liquiditeit te hand haven. Deze voorzorg gaat uiteraard gepaard aan enige opoffering van ren te. Ofschoon over 1952 een hogere rente (2'/i pet.) aan inleggers werd vergoed, bleven de financiële uitkom sten toch bevredigend. Alles bij elkaar genomen ziet men met grote tevreden- Rijks-, provinciale- en ge meentelijke subsidies, bene vens verplichte bijdragen van de ouders der uitge zonden kinderen en de con tributie van de leden, zijn een flinke steun, maar zij dekken de uitgaven uiter aard lang niet. Om het te kort aan geld op te heffen wordt van 15 tot 20 Juni de jaarlijkse collecte gehouden. Gradus vraagt op verzoek, of velen voor het zwakke Helderse schoolkind een klein offer willen brengen. En dan is nog een groot aantal collectanten nodig; wie zich beschikbaar wil stellen kan elke avond in de collecteweek voor het afhalen van bussen en speldjes terecht bij de secre taris, de heer H. J. Marinus, Ruyghweg 21. Graag tussen half zeven en zeven uur. Zijn gironummer? Wel: 28220! Om een voorbeeld aan te nemen. Zo trof Gradus' lijf- kieker de heer P. Selier aan, de voorzitter van de W.S.O.V., die het water allerminst vreest en, zoals hij zelf zegt, nog graag meedoet aan een wedstrijd voor „ouden van dagen". Er zijn er op de Werf heel wat, die niet zo in het water thuis zijn als deze veteraan. heid op dit verslagjaar terug. Thans laten wij een aantal getal len volgen. Ingelegd werd verleden jaar een bedrag van f 5.602.499.82, het geen f 826.147.02 meer was dan in 1951. Terugbetaald werd in '52 f 5263.428.10; dit was f 177.173.39 minder dan het jaar er voor. Het aantal posten van in lage bedroeg 48.298, tegen 43.106 in 1951; het aantal posten van terugbeta ling bedroeg 48.298, tegen 43.106 in '51; het aantal posten van terugbetaling 37.719 (36.114). Aan de inleggers werd f 209.785.62 aan rente uitgekeerd; dat was f 44.952.06 meer dan in 1951. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal (op 1 Januari 1952) f 8.350.344.55 steeg met f 542.908.29 tot f 8.893 252.84. Er werden vorig jaar 1935 nieuwe boekjes uitgereikt; ingetrokken wer den'1146 exemplaren. Het aantal spaar ders was aan het eind van het laar met 789 tot 23.186 vermeerderd. De resultaten van het bedrijfssparen waren opvallend gunstig. Het aantal deelnemers steeg van 903 tot 982 en het gespaarde bedrag van f 245.377 tot f 288.111. Vermelden wij ten slotte, dat in 1952 het aantal in omloop zijnde spaarbusjes 4442 bedroeg- OP "e^,e wijze werd f 54.012.09 bijeen gespaard- In het raadhuis wordt vanmiddag om drie uur de tentoonstelling van moder ne schilderkunst officiéél geopend. De ze expositie kwam tot stand door sa menwerking tussen de „Noorderkunst kring" en de Volksuniversiteit en is tot en met 28 Juni dagelijks te bezich tigen van 19.30 tot 22 uur on bovendien op 14, 20 en 21 Juni van 15 tot 17 uur.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2