Een glimlach kaken van de op de behaarde Russische beer TRIUMPH Derby van de Lichtstad wordt in Den Bosch gespeeld De Marine-vlootschouw wordt primeur voor Amsterdam Weer twee slachtoffers op dodencircuit van Man Goed vissen in Europese water het troebele De wekelijkse wereldschouw GOUDGELE VIRGINIR IK Castella verhoogt Uw charme! Nieuwe oproep om „totale eenheid" RECHT DOOR GAAT VÓÓR! Jaar geëist tegen vleesh andelaar VIRGINIA IS ECHTE VIRGINIA EN DE VOLLE 80 CENT WAARD "THE FRMOUS BLUE PQCKET" Een oud-SSer hield lezingen voor KAB Speelt Vitesse niet in Arnhem diverse ontwikkelingen in het politieke beeld Geestelijk leven Beroepingswerk Verduistering of schuld? Défilé Reservekorpsen in hoofd- en hofstad Volendam krijgt het lastig tegen EBQH IEDERE vrouw kan mooi zijn! Nu ook heerlijk frisse Bloemenzeep veilig verkeer Voortaan jaarlijks in Juni om beurten in Rotterdam en de hoofdstad Kruiser „Tromp" vormt het hoogtepunt Plaa tsvervangerza t in de gevangenis Minister acht ingrijpen ongegrond De laatste race van Graham en Walker durende de afgelopen dagen zijn op een dusdanige wijze ingrijpend geweest dat vele problemen eer ingewikkelder zijn geworden inplaats *an nader tot een oplossing gebracht. Daarbij denken wij in de eerste plaats aan het practisch onverwacht snelle veranderen van de gedram- lijn van de Oostduitse communisten en Grotewohl c.s. ten aanzien van de „socialistische opbouw van de Oostduitse Volksdemocratie Tevens aan de steeds moeilijker wordende positie van Adenauers regering in Ronn en de hachelijke toestand, waarin de Italiaanse regering olv De Gasperi is komen te verkeren na de voor haar zo ongunstige uitsla^ der parlementsverkiezingen. Om dan nog maar niet eens te spreken van de onevenwichtige toestand, waarin het Frankrijk van heden voortdurend meer verzeild schijnt te geraken, zo zelfs dat de gewone inan in Parijs er zich ongerust over gaat maken. WAAR wij vandaag meer dan ooit beseffen, dat een krachtig één zijn van West-Europa noodzakelijk is voor een veilige toekomst, bekruipt ons een mismoedig gevoel tevens de wetenschap te hebben, dat de in ver schillende opzichten zwakste schakels van de Europese keten nog verder aan kracht inboeten. En, zo vragen wij ons af, hoe zal het toch tot een Europese eenheid moeten komen als de samenstellende leden dier eenheid zo in zichzelve verdeeld zijn? Met verscheurde en vergruizelde stenen kan geen solide Huis van Europa wor den gebouwd. Niet eens een beschut tende hut. Het wankele bouwsel zou bij de eerste de beste krachtige wind vlaag ineen zakken.... Misschien wilt ge ons nu het etiket „pessimist" op de jas spelden. Bij na der bezien van de jongste ontwikke lingen, zult ge toegeven, dat de zaken er in West-Europa inderdaad zo voor staan. Het heeft geen nut de kop in het zand te steken teneinde een con frontatie met de werkelijkheid te kunnen ontgaan. De zeer grote veranderingen in het algehele beleid van de Oostduitse re gering, die op aandringen van de SED, de communistische eenheidspar tij, vele „fouten" erkende en alweer op advies van het politieke bureau der partij een zeer aanzienlijke koers wijziging in haar binnenlandse poli tiek teweeg bracht, mogen in de eer ste plaats met vreugde worden be groet omdat de druk op de vooral niet-communistisch gezinde bevolking van Oost-Duitsland in grote mate ichijnt te worden verlicht. Wij denken daarbij vooral aan de gewijzigde houding tegenover de ker ken, waarover wij juist vorige week Uitvoerig schreven. Anderszins is het het duidelijkste bewijs, dat al de goocheltoeren van Pieck, Ulbricht en Grotewohl ten spijt, een groot deel van de bevolking van de Sovjetzone van Duitsland niets voelde voor een Duitse satellietstaat van Moskou. De marionetten van het Kremlin hebben bot gevangen. Doorgaan op de inge slagen weg zou de economische on dergang van dit gebied hebben bete kend. Men gaat het nu op een ande re manier proberen, een politiek, waarvan Moskou hoopt dat het mes aan twee kanten zal snijden. Twee doelstellingen liggen bij de zo plotse ling ingevoerde maatregelen in Oost- Duitsland duidelijk voor ogen. In de eerste plaats het stichten van nog grotere verwarring in de politieke ge moederen der Westduitsers, in de hoop, dat straks een Duitse eenheid la Moskou tot stand kan worden gebracht, waarbij uiteindelijk de po sitie van het, Westen zal worden ver zwakt. In de tweede plaats het voor komen van een ineenstorting van op dezelfde weg" FIETSER b GAAT VÓÓR Oost-Duitsland, hetgeen vanzelfspre kend in hoge mate nadelig zou zijn voor het „gezicht" van het wereld communisme. £JE EERSTE resultaten van deze tac tiek (want méér kan het, voorlo pig gezien althans, niet zijn) hebben de communisten reeds mogen boe ken. Inderdaad is de koerswijziging voor Bonn als een grote verrassing gekomen en de toch al moegestreden, bejaarde Adenauer, die deze week met nieuwe interne tegenslagen te kam pen kreeg, schijnt volgens diverse zegslieden een ontgoocheld man te worden. Jaar in jaar uit heeft hij gevochten om zó er een hereniging van Duitsland tot stand zou worden gebracht, dit Duitse volk ingevolge het Handvest der Verenigde Naties weer een geheel vrij zelfbeschikkings- recht te geven. Het recht dus ook om de partners in het wereldbestel te kiezen, die het zelf wenst. En daarbij stond het als een paal boven water, dat Adenauer oprecht West en zeker „Europees" koerste en hij ook met het hernieuwde schip Duitsland die koers wilde blijven liggen. Zijn angst nu is, dat de veranderingen in Oost- Duitsland sterk een Russische weg bereiding zijn naar overeenstemming tussen de Grote Vier t.a.v. een toe komstig herenigd Duitsland op een wijze echter, die maar weinig reke ning zou houden met de wensen van het Duitse volk zelf. De Bondskanse lier vreest een offeren van Duitsland ten bate van een ontspanning tussen Oost en West. In hoeverre die vrees gerechtvaardigd is dient echter te worden afgewacht. Wij mogen toch ook veronderstellen, dat de wereld zeker geen behoefte heeft aan een tweede München. Eisenhower heeft dit overigens dezer dagen ten aan zien van Korea dan ook nog eens uitdrukkelijk verklaard. Jujst een dag voordat Adenauer tot deze vernieuwe angst kwam, had den de Liberalen aangekondigd in de komende stembusstrijd niet meer met Ned. Herv. kerk. Bedanks voor Ede: (toezegging): H. Harkema te Zeist. Geref. kerken. Beroepen te Woubrugge: S. S. van Dijk, candidaat te Baanbrugge. De classis Amsterdam heeft prep. geëxa mineerd en beroepbaar verklaard de heren D. N. Hebermehl en Th. Vollen hoven, beiden candidaat aan de V.U., waarvan laatstgenoemde nog geen be roep in overweging kan nemen. Baptisten gemeenten. Beroepen te Elspeet: A. de Blois te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Uddel: Chr. van Dam te Amsterdam. het blok der regeringspartijen als één man samen te willen optrekken, om dat de partij zich meer zelfstandig heid wil toemeten. Dit betekent voor Adenauer een gevoelig verlies, want het zal hem nu nog moeilijker vallen op te roeien tegen de krachtige oppo sitie van Ollenhauers socialisten. En deze Socialisten staan, evenals in Frankrijk, een groei naar een snelle verwerkelijking van Europa's eenheid in de weg. Zij moeten weinig of niets hebben van het Europese Legerver- drag en doen daarmee ook afbreuk aan andere reeds bestaande of te stichten Europese gemeenschappen J7N nu Italië, waar de Christen-De mocraten en de andere partijen van de regeringscoalitie bij de jong ste parlementsverkiezingen hun toch al niet grote meerderheid tegenover linkse en rechtse oppositie in het par lement, zagen verminderen tot het bijkans minimale. Met de felle tegen stand van communisten, neo-fascisten en monarchisten zal de nieuwe rege ring, waarschijnlijk weer onder De Gasperi, een moeizaam bestaan lij den. Op deze wijze zal zij het groot ste deel van haar krachten moeten aanwenden om haar binnenlandse politiek in stand te houden. Voor ver toning van kracht en grote zeggen schap naar buiten, vooral in de Euro- perse sfeer, zal, ondanks het feit, dat straks over een Europees politiek sa mengaan in Rome dient te worden gesproken, maar weinig overblijven. In Frankrijk poogt in vier weken tijds een viefde man zich zodanig aan de Volksvertegenwoordiging te pre senteren, dat hem mandaat zal wor den verschaft voor het formeren van een nieuw kabinet. Ook hij zal de geachte afgevaardigden slechts kunnen vertellen, dat hun land „de zieke man" van Europa is, dat 's lands uit gaven die der inkomsten dagelijks vér te boven gaan, dat de staat bij de Europese Betalings Unie dik in 'het krijt staat, dat de Fransen, hoewel on gaarne, toch maar wat water in hun voor Marokko en Tunesië bestemde wijn moeten doen en elke dag, die de regeringscrisis voortduurt het land dieper in de put doet geraken. Hoe, zo riep Bidault de Nationale Verga dering deze week toe, kan Frankrijk dan nog wensen, dat haar stem in het Koor der Groten krachtig en in vloedrijk zal zijn? Met zo talrijke problemen, zo veel verdeeldheid in Europa alleen al, krijgt de oproep, deze week door Eisenhower in een grote redevoering uitgesproken tot de vrije wereld om de „totale eenheid" toch te bewaren een nog ernstiger achtergrond. De pre sident der Verenigde Staten herin nerde nog eens aan de harde les, die vele landen leerden door de agressie van nazi's en communisten. Soms zijn wij bang, dat men in West-Europa die les langzaam maar zeker aan het vergeten is. Moge men zich bij ver nieuwing van die les bewust wor den en de handen ineen slaan. Op dit moment glijdt er over de ruig be haarde kaken van de Russische beer een welbehaaglijke glimlach van leed vermaak. En dat is geen goed teken Eén jaar gevangenisstraf met aftrek van vooranest heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren geëist tegen de 40-jarige vlees- handelaar C. T. P. R., verdacht van verduistering van vlees, althans de opbrengst van dit vlees, zijnde 130.000 gulden. R. had geregeld zendingen vlees van de firma W. verkocht, naar hij zelf zeide als onafhankelijk handelaar, die het vlees bij de slachterij (de firma W. uit Arnhem) betrok en daarover af rekende. De firma nam het standpunt m, dat R. als vertegenwoordiger was opgetreden, en dus moest worden be schouwd als een vertegenwoordiger, die de opbrengst van door zijn bemidde ling verkochte goederen verduisterd had. De vraag was of de verbintenis tussen R. en de firma moest worden beschouwd als die van „vertegenwoor diger" of die van „afnemer". Een ge schreven contact, waaruit dit kon blij ken - de overeenkomst was mondeling gesloten met de oudste firmant, die inmiddels is overleden - bestond niet. De officier concludeerde, dat R. „inderdaad schuldig was aan verduis tering, daar zijn verbintenis met de firma gezien moest worden als die van een commissionnair". De verdedi ger voerde aan, dat R. wel degelijk een afnemer was. en slechts sprake kon zijn van een civiele schuld van zijn cliënt - die inmiddels failliet verklaard is - aan de firma W. De rechtbank zal op 26 Juni uitspraak doen. On Zaterdag 29 Augustus zal te Am sterdam een groot défilé worden ge houden van formaties der Reserve Rijks- en Gemeentepolitie, der Natio nale Reserve en der Reserve Grensbe waking ter gez?menlijke sterkte van ongeveer drie duizend man. Een derge lijk défilé zal ook te 's-Gravenhage wcfrden gehouden. noorse politiemannen naar nederland Leden van het politiecorps van Oslo zijn naar West-Duitsland en Nederland vertrokken om een onderzoek in te stel len naar het geval van smokkelarij met de Duitse treiler „Edith". Zoals gemeld werd dit vaartuig enige tijd geleden aan gehouden, kort nadat het in de Oslo fjord een lading van 14.000 liter alcohol had gelost. De „Edith" is inmiddels vrij gegeven en naar West-Duitsland ver trokken. UI (Advertentie. Ing. Med.) T)E ONBELANGRIJKE voetbalrestan ten zijn thans geheel opgeruimd. Op het programma voor aanstaande Zondag prijken alleen nog maar wed strijden die voor de betrokken clubs advertentie Castella brengt een nieuw, fijn stukje zeep in de handel: onverpakte Bloemen- zeep, geurend naar prille rozen en in de zachte tinten van de ontluikende lente. De prijs is zeer bescheiden, slechts 20 cent. Nu kan met recht IEDERE vrouw mooi zijn.... nu vallen Castella's zepen binnen het bereik van IEDERE beurs. U heeft maar voor het kiezen. Als Uw huid erg ontvankelijk is voor donzig, overvloedig schuim, dan neemt U Castella Spécial (32 cent). Houdt U meer van Castella's klassieke Schoon- heidszeep, ook deze kost 32 cent. Tijdelijk echter levert Uw winkelier U twee stukken voor 50 cent. Profiteert van dit aanbod. En tot slot: wilt U voor een lage prijs toch een echte merkzeep kopen, dan is er nu Castella Bloemenzeep voor U, fris en schuimend, voor slechts 20 cent. (Advertentie, Ing. Med.) [)E VLOOTSCHOUW, DIE DE KONINKLIJKE MARINE met meer dan twintig schepen van 26 t.e.m. 29 Juni in de hoofdstad houdt, is behalve een experiment ook een primeur voor Amsterdam, want voor het eerst wordt een dergelijk maritiem vlagvertoon, in opdracht van de staatssecretaris van Marine, gehouden. Het is de bedoeling, dit zo mogelijk jaarlijks in de maand Juni om beurten in de twee grote koopvaardijcentra, Amsterdam en Rotterdam, te herhalen. r\E opzet van deze vlootschouw is: het publiek, door bezoek aan de schepen, nader in contact met de Marine te brengen. Gezien de grote belangstelling voor de rondleidingen op d= Marinebasis Den Helder, ver wacht de Marine veel van dit expe- rim'-t. De schepen zullen liggen in het IJ tussen de westelijke zijde van het CenUaal Station en „het Stenen Hoofd". Het hoogtepunt van de vloot- fchouw zal zijn: de lichte kruiser Tromp" het grootste varende schip, dit deelneemt aan de kroningsvloot revue bij Sp.thead, en in verband daarmede fraai geïllumineerd wordt. Ook de andere schepen en het Ma rine-etablissement zullen in de avond uren verlicht zijn. Vele der dee1"®" mende schepen dragen namen, die herinneren aan het roemrijk Neer- lands maritiem verleden, alsmede van schepen, die zich in de tweede we reldoorlog in de strijd ter zee heb ben onderscheiden en daarbij ten onder zijn gegaan. Ook zijn er bij, die in de jaren 19401945 meevoch ten en nu nog dienst doen. Een aan tal der schepen zal opstroom voor anker gaan, de anderen zullen aan de wal %worden gemeerd. Van de deelnemende schepen noe men wij nog de mijnenlegger „Jan van Brakel", de nettenlegger (voor de havenmonden) „Cerberus", een nieuw schip uit de V.S., de onder zeebootjager „Queen Wilhelmina" een geschenk van wijlen president Roo- sevelt aan de Koningin, „als bijdrage aan een kleine natie voor de grote strijd", het radarinstructieschip „Soemba", de torpedobootjagers „Kortenaar" en „Evertsen", de onder zeeboten „Walrus", de nieuwste aan winst uit Amerika in bruikleen ont vangen, en „Zeeleeuw". 7EKERE S., afkomstig uit Zuid-Beve- land, is onlangs door het gerechts hof te Den Bosch veroordeeld tot veer tien dagen gevangenisstraf en getrouw, zo meende men in het huis van bewa ring te Middelburg, meldde de man zich dezer dagen aan voor het onder gaan van zijn straf. Gisteren kwam men evenwel tot de onaangename ont dekking, dat niet veroordeelde S., maar een zekere Van den B., een plaatsge noot van S., zich op kosten van de staat liet verzorgen. S. had een plaatsver vanger gestuurd. Een nieuwe klant, die Donderdag in het huis van bewaring werd ondergebracht, herkende Van den B. en verbaasde zich over diens aan wezigheid, waardoor de za.ak aan het rollen kwam. Nog dezelfde dag is de ware schul dige aangehouden in Noord-Brabant, waar hij, om niet in het oog te lopen, dat hij niet in de gevangenis zat, zijn vacantie doorbracht. Van den B. zal zich dus thans moeten verantwoorden voor het behulpzaam zijn bij pogingen om aan gevangenisstraf te ontkomen en S. wegens uitlokkinn daartoe. Kort voor de oorlog deed zich in ons land een soortgelijk geval voor, waarbij eveneens een Zeeuw als plaatsvervan ger was betrokken. Dpzo werd toen veroordeeld wegens oplichting van de Staat der Nederlanden. In de ochtend van 15 Juni zal de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Beyen, naar Londen vertrekken voor het voeren vn besprekineen met leden van de Britse regering. Hij wordt 21 deze in Den Haag terugverwacht. Indonesië en Joego-91avië hebben een handelsovereenkomst gesloten ter grootte van 7V4 millioen Amerikaanse dollars. even zovele hoogtepunten van het sei zoen 19521953 betekenen. Vooral de Eindhovenaren komen ditmaal volle dig aan hun trek. De twee grootste rivalen uit de lichtstad, PSV en Eind hoven, spelen vanavond op het ter rein van BW een beslissingswed strijd, waarbij uiteraard niet alleen de titel van 1D maar vooral ook de eer op het spel staat. IN DE PROMOTIECOMPETITIE tweede klasse afdeling A heeft ZFC een rustdag. De Zaandammers kunnen alleen maar wensen dat Veen- dam en Oosterparkers de winst gaan delen. In afdeling B, waar men op gelijke spelen geabonneerd schijnt te zijn, speelt Volendam een uitwed strijd tegen EBOH. Een zware kluif voor de wijdbroeken, die nog steeds hun kampioensvorm niet hebben ge vonden. Monnikendam en HSV gaan uitein delijk toch uitmaken wie het komen de seizoen in de derde klasse mag uitkomen. Het protest van RKAFC werd namelijk afgewezen. Zoals be kend eindigde de eerste wedstrijd tus sen deze twee ploegen in een gelijk spel. HSV trekt Zondag met zijn aan hang naar Monnikendam. Het zal een zware wedstrijd worden. Monniken dam is altijd een lastig tegenstander, maar vooral op eigen terrein is deze ploeg moeilijk te verslaan. Daarom het beste beentje voor, HSV. In de maand April heeft een oud- SS-er, J. Wigmans, in verschillende Noordbrabantse steden onder auspiciën van de KAB openbare lezingen gehou den over het onderwerp „De Russische werkman in het Sovjet-paradijs". In antwoord op hierop betrekking hebbende vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Gerben Wagenaar (CPN), heeft de minister van Justitie thans geantwoord, dat hem niet is ge bleken, dat beledigende uitlatingen je gens de bevolking der Sovjet-Unie zouden zijn gebezigd of oorlogspropa ganda tegen deze staat zou zijn ge voerd. Voorts is dé minister van oor deel, dat lezingen als de hierbedoelde, welke niet van overheidswege worden gehouden of bevorderd, de betrekkin gen tussen Nederland en de Sovjet- Unie niet zullen beïnvloeden. De acti viteiten van oud-politieke delinquen ten hebben de bijzondere aandacht van de minister. Indien daarbij strafbare feiten worden gepleegd, of uit andere hoofde de mogelijkheid bestaat om on gewenst optreden tegen te gaan, zal de minister niet nalaten maatregelen te nemen. In het onderhavige geval zijn daarvoor geen voldoende gronden aan wezig gebleken. Vrijdag 12 Juni zal in de geschiede nis van de motorsport bekend blijven als een zwarte dag van een droeve week op een dodelijk circuit. Leslie Graham, die Donderdag in de TT op Man trotse winnaar werd in de 125 cc klasse, reed zich gisteren kort na de aanvang van de tweede ronde in de 500 lc te pletter tegen een muur. Twee ronden later raakte de Australische Norton-rijder Walker met zijn voet steun de trottoirband. Zijn motor maak te een salto en sloeg toen teeen een boo:_\ Walker was op slag dood. Twee dod' in een wedstrijd, vier doden in een week en zestien doden sedert de tweede wereldoorlog. Ziedaar de balans van de TT op het eiland Man. Geoff Duke, als Norton-coureur win naar van de 500 cc in 1950 en 1951. start te ditmaal op een Gilera. Reeds in de eerste ronde brak hij zijn ronde-record en bracht dit van 153.24 op 155.10 Km per uur. Een ronde later had hij het op '5r99 km per uur gesteld. Leslie Graham, die Donderdag na zijn zege in de 125 cc had verklaard „Het rijden in de TT op Man is niet gevaarlijker dan het oversteken van een straat, wan neer een rijder zijn gezond verstand ge bruikt en zijn persoonlijke grens niet overschrijdt", kon in deze ronde zijn Augusta niet door een bocht krijgen en vloor met een vaart van 160 km tegen een muur. De ook in Nederland beken de rijder bereikte de leeftijd van 39 jaar. Het tragische ongeval was niet van invloed op de snelheden in de vol gende ronden. De Zuidafrikaan Amm op Norton bracht het record op 156,76 Km" pei uur en leverde een felle strijd met leider Geof Duke. In het begin van de vierde ronde raakte laatstgenoemde de macht over zijn stuur kwijt, begon wild te slingeren en slipte van het cir cuit. Duke bleef ongedeerd, maar de olie stroomde uit zijn machine. Ray Amm nam nu de leiding over en be hield die tot het einde. Hij ontsnapte in de zevende ronde ternauwernood aan een ernstige val toen zijn. Norton vervaarlijk begon te slingeren na met een der voetsteunen t wegdek te heb ben geraakt. Maar de steun brak af en Amm ging tenslotte met een bungelend been als winnaar over de eindstreep. De uitslag van de 500 cc was: 1. Amm (Zuid Rhodesia) met Norton 425.04 km in 2 uur 48 min. 51.8 sec., gemiddelde snelheid 151.03 km p. uur; 2. Brett (Gr. Br.) met Norton 2.49.03.8 (150,85 km p. uur); 3. Armstrong (Ierland) met Gilera 2.49.16,8 (150,66 km p. uur); 4. Coleman (Nieuw-Zeeland) met AJS 2.50' -9,6 (149.29 km p. uur); 5. Doran (Gr- Br.) met AJS 2.54.25.0 (146.22 km p uur); 6. Friend (Gr.-Br.) met Norton 3.02.44,6 (139,56 km p. uur). Naar wij vernemen is het in verband met gerezen moeilijkheden tussen het gemeentebestuur van Arnhem en het bestuur van Vitesse dubieus, dat Vi tesse zijn kampioenswedstrijden te am- hem zal spelen. Het bestuur van de KNVB zal zich op korte termijn over deze kwestie uitspreken. Het is niet uitgesloten te achten, dat de Arnhemse club zijn wed- strijden in het Goffert stadion te Nij megen zal spelen. kwart finales davis cup Gisteren zijn de kwart finales van het tornóoi om de Davis Cup (Euro- pese zone) begonnen. De standen in de verschillende wedstrijden zijn: Dene marken—Philippynen 2—0, Italië— 2-ïm' p! f Be.'§iër-Groot Brittannig 2—0 en Frankrijk—Duitsland i—J,

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3