Waar spar en distel groeien Botvissen op de pieren wetenschappelijke sport 1 Volksfeesten in Callantsoog Stilte die weldadige rust brengt Er is een plan De plannen van Bergen Ware visser prefereert de lange hengel Zomersport voor badgasten Wat Castricum biedt Geen garnalen maar zeepieren of mosselen Vacantiespreiding en onderwijs SCHENKT At dut SCHOORL VERWACHT GOED JAAR In lente en zomer herfst en winter indrukwekkend Huisduinen heeft weinig te bieden Volgend jaar een zwembad Ter overdenking ZATERDAG 13 JUNI 1953 ER ZIJN VISSERS EN VISSERS, gelegenheidshengelaars, mensen die van tijd tot tijd de waterkant opdoeken, een wurm of „pluim" aan de haak slaan, zich naast hun hengel in het gras neervleien en dan pas in actie komen als de dobber, al dan niet scherp afgesteld, een sein geeft dat er een vis is, die de aantrekkingskracht van het aas niet heeft kunnen weerstaan. Zo'n visser is Rellis van Petten zeker niet. Hij is „dik" in de zeventig en een uitgeslapen vos als het er om gaat de bot te verschalken. Ongeveer dertig jaar geleden of daaromtrent heeft hij het botvissen op de strekdammen tussen Schoorl en Den Helder ge- introduceerd. Rellis kreeg spoedig volgelingen, maar als er vóór de oorlog op de 27 pieren tussen Camperduin en Petten tien man stond te vissen, was het druk. Tegenwoordig is het zo, dat de laatkomers s Zondags nauwelijks een behoorlijke plaats kunnen innemen. TEDERE dag kunt u ze ontmoeten op de pieren tussen Schoorl en Cal- lantsoog. De ware botvisser, de vak man onder de botvissers, herkent ge echter spoedig. Rellis en zijn volge lingen staan niet urenlang op een pier naast een werphengel, vastgezet tussen twee bazaltblokken. Slechts als het vissen met de vaste hengel be slist onmogelijk is geworden, grijpen zij naar hun splitcane met werpmo- len, maar ook dan nog zijn zij niet altijd in actie. Het aas, bij voorkeur een mossel of zeepiêr, blijft geen mo ment in rust, want de bot is als de baars in het binnenwater en prefe reert alleen een versnapering, die "«cfr op win "Of meer natuurlijke "Wij-" ze door het water beweegt. WIJ HEBBEN deze wetenschap jazeker, het botvissen is een we tenschappelijk „uitgekiende" sport niet van onszelf. Vreselijk duur uit gedost met een paar lieslaarzen, waar Klein Duimpje jaloers op zou zijn geweest, trokken wij een paar dagen geleden naar Camperduin. Wij had den ons laten vertellen, dat gekookte garnalen voor bot, schar en wat dies meer zij, een bijzondere versnapering betekenden, en omdat wij zeepieren bepaald vies, en mosselen een zeer lastig aas vonden, gaven wij de voor keur aan die garnalen in de hoop dat de vis dat goede voorbeeld zou vol gen. Wij visten met de werphengel, weliswaar geen splitcane, maar een goed uitgebalanceerde bamboestok, waarmee toch altijd het aas 40 a 50 meter in zee kan worden geworpen. Die kanjers zitten „in 't wijd", was ons tegelijk met die tip over de gar nalen medegedeeld. Nu, wij hebben gegooid dat het een lieve lust was. Iedere keer als wij ons eigen record verbeterden, werd de hengel vol trost tussen twee bazaltblokken geplant, in de hoop, dat de een of andere vis zich zou verstouten om via de garna len en de strak gespannen nylonlijn, de top van onze werphengel in be weging te brengen. Inderdaad is dat een paar maal gebeurd. Met een tri omfantelijk gebaar en vol verwach ting werd dan de werphengel gegre pen, „aangeslagen" en opgedraaid. Eenmaal hadden we succes. Een monster van een krab gaf ons de il lusie van „moord"-beet, maar de vis sen bleven waar zij waren, of beter, zoals wij later tegen onze vrienden zeiden, waar zij die dag niet waren. AJA DIE MISLUKTE DAG zijn wij „te biecht" gegaan bij een van de volgelingen van Rellis van Petten. Met lood in onze schoenen, want het is voor een visser nooit prettig om van zijn falen te moeten getuigen. Wij waren echter wel gedwongen. Het feit, dat wij weieens met een baarsje of witkat thuis waren geko men, visjes, die met de week in on ze verhalen tot snoeken en karpers van formaat waren uitgegroeid, gaf ons nog niet het praedicaat „zeevis ser". Zo simpel is het niet. Wij heb ben dat tot onze schande moeten ont dekken. F)E ECHTE BOTVISSER is een vrij buiter. Het is een man, die het zeevissen verkoos om meer dan één reden. De voornaamste is dat hij zich ergert aan al die bepalingen en for maliteiten welke men voor het vis sen in binnenwater in acht heeft te nemen. Sinds het vissen op de pieren .zo aan popUtaWTPtt*" hfeeft"""'fèwönnen, treft men de echte botvissers, man nen als Rellis van Petten, vrijwel niet meer aan op de pieren tussen Petten en Camperduin. Zij zoeken het Noordelijker, want ze hebben de ruimte nodig. Bij voorkeur hebben zij een strekdam voor zichzelf alleen. De bot namelijk, moet net als baars, wor den gezocht. Bij het opkomen van het water springt de botvisser van het ene bazaitblok op het andere, tot dat hij de hele pier heeft „afge stroopt". Lang niet iedere pier is voor zijn doel geschikt. Als er geen geul is waardoor een stroom ont staat, is botvissen uitgesloten. Bot zit niet, zoals schar, in dood water. DIJ GUNSTIG WEER, bij voorkeur met Oostenwind en niet al te hel der water, is botvissen een rende sport. Aan de vaste schitte- hengel, DE LAATSTE JAREN is er steeds meer sprake van de noodzaak van vacantiesprei ding. Deze is echter steeds af gestuit op het bezwaar, dat ge zinnen met schoolgaande kin deren het einde van het school jaar dienen af te wachten, vóór dat zij zich met hun spruiten naar buiten kunnen begeven. Egmond aan Zee Ujkt de pri meur te zullen krijgen van een regeling, welke een eind maakt aan alle moeilijkheden. Op ini tiatief van enkele onderwijzers heeft de gemeente zich tot de autoriteiten gewend en van deze de instemming gekregen voor een plan, waardoor gasten met schoolgaande kinderen reeds in Juni naar de badplaats kunnen komen. Onderwijzers zullen deze leerlingen extra lessen geven, zodat zij het nor male schoolprogramma kunnen blijven volgen. Een definitieve regeling van dit belangrijke vraagstuk ook voor andere recreatieoorden zal waar schijnlijk niet lang op zich laten wachten. Hierdoor zal een vacantiespreiding mogelijk worden, waardoor men van de grote toevloed van vacantie- gasten een deel nonr het vóór seizoen zal kunnen overbren gen. voorzien van schuifloodje met krem- lijn, dus geen paternoster, geeft de bot soms een enorme strijd. Vangsten van veertig tot vijftig vissen, met een gewicht van 1 tot 2 pond, zijn geen uitzonderingen. Het klonk ons als muziek in de oren. Wij hebben ons voorgenomen nogeens naar de pieren te trekken. Wij laten dan de werphengel thuis en nemen de vier delige, die weliswaar meer inspan ning van de hengelaar vraagt, maar toch meer kansen op succes biedt. Bovendien zullen wij proberen onze afkeer van zeepieren en de moeiljk- heden van het „ontpellen" van mos selen te overwinnen. MATUURLIJK doen we het mogelij ke om het onze gasten naar de zin te maken, zo vertelde ons de heer Geensen, de zièl van Petfêiïs""VVV. We hebben o.a. weer op het program ma staan een zomersportdag voor de gasten. Dat kan allerinteressantst wor den, omdat er op sportgebied soms zeer bekende figuren zijn. Welke sport? Dat hangt er van af. Voetbal motorsport, noemt u maar op. Dan hebben we natuurlijk onze strandfees-. ten voor kinderen en de lampion-op tocht, die vorig jaar een prachtig ef fect maakte zo langs de kunstmatige duinen. Ten slotte zoa ik u willen wijzen op onze duinwandelingen, waarvoor de gasten een zeer grote belangstelling hebben en waarbij zij onder leiding van een deskundige tochten maken. Vorig jaar hebben wij er vijf gehad met gemiddeld tach tig deelnemers en dit jaar gaan wij daar mee door. Voor de rest, och, er kan nog zoveel komen. Dat laten we aan de improvisatie over. Want.... in iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele SLOW-SMOKE'VIRGINIA tabakken, afkomstig van de beroemde WIHSTOH SALEM FIELDSU5A VCDÏ (Advertentie, Ing. Med.) jgCHOORL verwacht een even gunstig jaar als in het seizoen 1952, toen 80.000 overnachtingen werden g-boekt, die van de kampeerders op de 32 kam peerterreinen, w.o. 9 kampeerboerderij en niet inbegrepen. De aanvragen zijn met 20 pet. gestegen, al zijn ze over het algemeen van kortere duur. Wat de plannen betreft? Dinsdagmorgen wor den er duinwandelingen onder deskun dige leiding gehouden, 's Avonds gaat men juet lampions en.,muziek.doo* do mee. doen. Verder natuurlijk de onder duinen en worden daar eveneens on der deskundige leiding rijwieltochten georganiseerd. Er zijn rondgangen door het dorp met harmoniecorpsen, strand feesten, autoped- en klaverjas wedstrij den en verlichtingsavonden, waaraan een kleine braderie wordt verbonden. Met landelijke rijverenigiu-gen worden nog onderhandelingen gevoerd. Ook de plaatselijke, zang- en gymnastiekvereni gingen werken mede door het geven van diverse uitvoeringen. Het vorig jaar namen ruim 2000 gasten deel aan de duinwandelingen. Dit jaar brengt de V.V.V. op diverse wandelwegen ge kleurde pijltjes aan om voor hen die er alleen op uittrekken verdwalen in het duingebied te voorkomen. De tijds duur van elke wandeling wordt daarbij opgegeven. yORIG JAAR hebben de badgasten zelf feesten georganiseerd, aldus de secretaris van Callantsoog's VVV. Het was heel aardig. Dit jaar gaan wij voor de badgasten volksfeesten organi seren. De volksfeesten, zoals wij ze hier vooral vroeger ter gelegenheid van de kermis hadden, maar dan moeten de badgasten de verschillende nummers fASTRICUM verheugt zich in een toe- nemende belangstelling. Verleden jaar overnachtten er 304 buitenlanders en 5471 landgenoten in de erkende be drijven. Het provinciale kampeerterrein telde in Juni, Juli en Augustus door lopend achtduizend gasten, al waren dat ook steeds dezelfde. Sinds 1950 wordt het aantal dagjesmensen op twee honderdduizend geschat; dit jaar zullen het er zeker niet minder worden. Verleden jaar zijn er voor de zomer gasten tal van uitvoeringen georgani seerd. Ook voor dit seizoen heeft men weer zeer veel plannen. Een midden- standsactie komt er niet. Wel zal aan diverse verenigingen, welke toen een avond verzorgd hebben, weer om mede werking worden gevraagd. Met de to neelvereniging „De Schakel" zullen on derhandelingen gevoerd worden om zo- meruitvoeringen voor de gasten te organiseren. Evenals in Heiloo wil men een vierdaagse fietstocht organiseren en aan de directie van het P.W.N., dat het Landgoed (terrein Bakkum) beheert evenals alle terreinen van het Provin ciaal duingebied zal verzocht wor den de mogelijkheid na te gaan, dat er op geregelde tijden tochten onder nes- kundige leiding door de duinen worden georganiseerd. Het bloemencorso voor kinderen, dat verleden jaar geen doorgang kon vin den, zal dit jaar in elk geval worden gehouden en wel in Augustus als de gladiolen en de dahlia's bloeien. Zo mogelijk zal er voor de kinderen ook eea strandfeest worden georganiseerd. ER IS EEN STRAND waarover de hemel zijn blauwste koepel spant, waar de zeemeeuw parmantig over het zand stapt en de vloed het aanrollende water zachtjes tegen het bazalt van de dijk stuwt. De tijd dat onze bezetters het met prikkeldraad hadden afgesloten, waarop ons dit kostelijk bezit vele jaren ontnomen werd, de tijd, waarop hotels en pensions werden afgebroken om een beter schootsveld te kunnen krijgen en het strand volge bouwd werd met bunkers en geschutstorens ligt gelukkig achter ons. Wij hebben aan de zelfkant van ons 'vaderland het gebied van natuurlijke onge repte schoonheid herkregen en wij kunnen slechts hopen, dat de betonnen gevaarten, voor zover nog aanwezig, in de kortst mogelijke tijd zullen verdwij nen opdat juist in dit ontspanningsgebied niets ons meer aan die tijd van verschrikking zal herinneren. STRAND EN DUIN waar de zon de gehele dag vrije toegang heeft, zijn de plaat- j sen waar men tot rust kan komen en de vestiging van talrijke vacantiekolonies aan onze kust, die ook in de win ter geëxploiteerd worden, bewijst wel, dat men ter dege heeft begrepen, dat de verkommerde stadsjeugd juist hier aan kracht en ge zondheid zal kunnen winnen. Hoe onvergetelijk mooi zijn duin en bos als de bomen een vlekkeloos jurkje heb ben aangetrokken cn de berken met hun zilverbesla gen stammetjes feestelijk tus sen het groen staan. Welk een rust gaat er uit van een duinpan waarin men tussen helm en heesters het natuur leven in miniatuur vindt, wonderlijke diertjes en de kleinste soort viooltjes. Bos en duin waar de bramen groeien en de zeedistels een aparte attractie vormen zijn eigenlijk onverbreekbaar met de zee verbonden. Het kan er indrukwekkend stil zijn, en alleen als men op een duintop klimt, hoort men het eeuwenoude lied van de zee, de enig passende bege leiding voor alles wat hier aan schoonheid is geschapen. In het voorjaar roept er de koekoek en haar geluid wordt overstelpt door het schorre gekrijs der meeu wen, die rusteloos boven land en water cirkelen. HIER KAN de mens die rust en ontspanning zoekt, uren liggen dromen, maar hij kan ook genieten op de dagen, dat de stormwind de regen voor zich uitdrijft. Dan staat daar in het duin bos zo'n oude hoge spar die zich kromt onder de slagen van de wind en regen. Stil en verwijtend staat zij daar onder de loodgrijze luchten en de droppels die van haar takken vallen zijn als tra nen van de eenzame, die weerloos aan het geweld der elementen is overgeleverd. Men moet de natuur ook zó leren zien om haar in al haar stemmingen te kunnen bewonderen. Men moet naar onze bos sen ook eens in de winter komen als een onzichtbare hand aan bomen en takken geschud heeft en de grond door een tapijt van geelbrui ne bladeren bedekt is of in de winter als al dat leven verstard is en onder een sneeuwtapijt is bedolven. Hoe goed is het dan te we ten dat deze dood slechts schijn is en dat alles wat hier leeft slechts op het voor jaar wacht om weder op te staan en zich in ongerepte schoonheid te vertonen. Bos en duin, zee en strand zijn hier onverbrekelijk aan elkaar verbonden. De bad plaatsen in onze kuststrook verbeiden weer met onge duld de dagen waarop zij weten dat de lokstem der natuur allen die rust en ont spanning zoeken bij duizend tallen naar de grens vap land en water zullen trek ken. Gemeentebesturen en V.V.V.'s hebben rusteloos aan de voorbereidingen van hun ontvangst gewerkt en plan nen ontworpen om eigen ge bied tot een der grootste attracties te maken. Moge het dan zo zijn, dat men aan het einde van het seizoen met voldoening zal kunnen constateren, dat 1953 voor alle betrokkenen een goed en voorspoedig jaar is geweest. scheidene strandfeesten voor oud en jong. Wedstrijden voor de kinderen. Wedstrijden ook voor de kinderen uit Zeeland die hier dan met vacantie zul len zijn. Niet te vergeten de wedstrijd in het maken van zandfiguren. Voorts staan er excursies op het programma naar de Marinehaven in Den Helder, met rondvaart, iets dat zeer gewaar deerd wordt. De toneelvoorstelling van de VVV zal dit jaar niet doorgaan, daar het er alle schijn van heeft, dat Callantsoog dit jaar caféloos is. Immers het nood gebouw van de heer Vriesman wordt afgebroken en daar komt het nieuwe hotel van de heer De Vries te staan. Maar we slaan ons er wel door en onze gasten zullen zich heus niet behoeven te vervelen. jJET STRAND te Huisduinen geniet de laatste jaren niet de belangstel ling, die het vroeger had. Het huidige seizoen spant in teleurstellingen even wel de kroon, daar de duinen zijn af gesloten en de toegang tot het strand onbegaanbaar is geworden. Daarbij komt nog, dat ter hoogte van Huisduinen vrijwel voortdurend schietoefeningen worden gehouden, waardoor het niet verantwoord zou zijn daar verstrooiing te zoeken. Op Zondagen en op sommige avonden heeft de artillerie rust, doch wij stel len ons voor, dat vreemdelingen niet van zins zijn voor déze „gunstige" ge legenheden op de loer te gaan liggen. Intussen heeft ook de stormnacht van 31 Januari op 1 Februari aan de zaak geen goed gedaan; de bunkers, lelijke overblijfselen van de oorlog, zakten scheef weg en begonnen gevaar op te leveren. De laatste weken is men be zig, deze grauwe betongevaarten op te blazen. Het ziet er dus dit seizoen allesbehalve gunstig uit voor Huis duinen. Daarom is het geen wonder, dat „Huisduiner Belang" voor deze zomer geen enkel plan heeft ontwor pen. Wel is het de bedoeling, om vóór het gezellige Badpaviljoen een een voudig zwembad aan te leggen. Wij vernamen echter, dat het dit jaar niet kan worden verwezenlijkt, hoewel het gemeentebestuur tegenover de plannen niet afwijzend staat. Wij ver moeden daarom, dat Huisduinen vol gend jaar wel zijn eigen zwembad heeft. Deze sombere berichten moeten de badgasten echter niet voor Den Hel- 1 der doen terug schrikken, want deze ■meente heeft bij de Donkere Dui- en een prachtig strandgedeelte te ierten, zodat Nieuwediep in z'n ge- I heel, stellig in, de rij van badplaatsen I mag voorkomen. Opdat God zij alles in allen. 1 Corlnthiërs 15:28. TELKENS bemerk ik, dat er mensen zijn die geen lijn zien in de bood schap van de Kerk. Zo is het bij velen, die weinig met de Kerk en met haar boodschap in aanraking gekomen zijn- maar ook met velen, die door het Evangelie zijn geraakt en in het Ker- kelijk leven meeleven. Het lijkt hun zo bont, zo verward wat met het Christelijk geloof aan de orde komt. De een begint immers over wat Jezus wil, dat wij doen tegen de oorlog De ander komt met vragen ovet dé praedestinatie. Een derde vraagt over de hemel. Een vierde over de Heilige Geest. Het is of je allerlei onsamenhan gende dingen geloven moet, wil je Christen zijn. Toch is het niet zo, dat het Evan- gelie bestaat uit allerlei losse brokstuk- ken. Het gaat er niet om een bonte veelheid van waarheden te geloven waar je met de beste wil van de wereld geen verband in kunt zien. En het komt er niet op aan diverse wetten en regels te volgen, domweg omdat ze er eenmaal zijn en voor Bijbels of Christe lijk gelden. Neen, in het Christelijk geloven zit systeem, alles hangt ordelijk samen. Of liever moet ik niet van systeem spre ken, want het is een levend geheel in organische samenhang. Het is als met een boom, die wortels en worteltjes heeft, een sterke stam met vertakkin gen, een kroon van blaren en een typi sche manier van bloeien. En het is één boom, één levend geheel in wondere samenwerking. Maar zelfs het spreken over een or ganische samenhang raakt het bijzonde re van het geloven niet precies. Want het gaat om een gebeuren Er is een plan van God gaande! In het prachtige boekje van Dr J. Klink „De Bijbel vandaag" (probeer het eens met deze gids, als de Bijbel voor u als een oerwoud is), worden toneeltermen gebruikt om dit plan van God duidelijker te maken. Het is één groots gebeuren, „het grootste drama", het spel van God en de mensen, dat hoge ernst is. Na een voorspel zijn er duidelijk drie bedrijven te zien. Het eerste is: hoe God één volk kiest en leidt (Oude Testament). Het tweede be drijf is: hoe God in Jezus Christus zich toont en geeft voor de wereld (Nieuwe Testament). Het derde is: de uitwerking en doorwerking in de wereld. Dit is onze tijd, de tijd na Pinksteren, de tijd van Gods Heilige Geest. Dit is één gebeuren, één drama (geen tragedie met droeve afloop). Hierin is een vast plan, dat ook met enkele woorden omschreven kan worden. Gods plan is het Koninkrijk Gods. Het Evan gelie is het Evangelie van het Konink rijk. Om Gods plan, om Gods doel gaat het steeds. Dit is groots en alles om vattend. Daarom kwam Christus en gaf Hij zich. Daarvoor is de Kerk er, om de verwachting, het verlangen en de zekerheid van het Koninkrijk van God niet te laten versterven in de wereld. Omdat het plan van God doorgaat heeft de verwarde en gruwelijke ge schiedenis van de mensheid zin ea doel. En ook persoonlijk krijgt het leven juist in dit heilig verband zijn beteke nis. Dat het om zulk een geweldige zaak gaat heeft de Kerk zelf lang niet altijd duidelijk gezien. In een vorige periode hoorde men zelden van het Koninkrijk van God. Het ging links om verbete ring en rechts om ziel-zaligheid. Het was zo burgerlijk en klein geworden wat men verwachtte. Het socialisme had vaak nog wijder perspectief dan het Christendom. Nu is er gelukkig weer meer oog voor de grootse verwachting. „Opdat God zij alles in allen," dat is het doel. Daar zullen de lijnen van heel het leven op uitlopen. Dan is de verwarring van licht en duisternis ten einde. Dan heeft Christus overwonnen; zijn waarheid en liefde zijn het sterkst gebleken. Alle an dere machten, die de wereld beheersen, trots en hebzucht, angst en wanhoop zullen overwonnen zijn. Ze worden ont troond. De laatste vijand, die onttroond wordt is de dood. Zelfs de betekenis, die Jezus Christus heeft als Middelaar, zal kunnen vervallen. Dan zal ook de Zoon zelf zich aan Hem onderwerpen, die hem alles in handen gegeven heeft, opdat God zij alles in allen. Dit Godsplan is wonderlijk groots, het omspant alles en allen. Maar ons leven is klein. Toch is het kleine voor God nooit te klein. En het kleine leven van u en van mij heeft absoluut nodig „een bezield verband" (Marsman). Dit bezield verband is het Koninkrijk Gods. O. M. R. P- DERGEN heeft voor het komende bad- seizoen weer grote plannen. In het Openlucht-theater worden voorstel"?" gen gegeven op 7, 10, 20, 21, 24 en.Z» Juli en op 10 en 12 Augustus. Hier treden o.m. De Plankeniers op met 3ordel van Hippolita", het Nederlands Volkstoneel met ..Het huis der Saltim- banques" en de N.V. Concertbureau met Cita Fodema. Twee avonden is de Openlucht Theater verhuurd aan ae A.V R.O. Er worden twee 'c'n^efv0?cB stellingen gegeven en het Nederlands Theater Bureau geeft drie gemenga avonden. Er is nog meer in overden- king, waarvan de uitvoering evenwe nog niet vast staat. Ook dit jaar zal er weer een bloemen corso zijn een der bekendste uit den lande alsmede een verlichtingsavond, waarvan de datum nog moet worden vastgesteld. Aan de zeekant word«n er kinderspelen (fortenbouw) en diverse strandfeesten georganiseerd, zodat gasten niet over gebrek aan diverse si- tracties behoeven te klagen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 8