Demonstratieve vlucht van koning van Cambodja de De Boer weldra weer op de directeursstoel? Drie jongens verdronken Gevechten in Centraal-Korea laaien weer op Koningin bracht bezoek aan Nieuw budget 'sHertogenbosch- muziekstad Frankrijk verleent zijn land geen onafhankelijkheid De „Kurt Carwerd overgedragen NIEUWE COMPLICATIE IN INDO-CHINA Teleurstelling en verbazing Uitstel van executie in overweging Druk op Mau Mau wordt vergroot Dramatische brand in nachtclub Agitatie tegen bestand neemt toe Heftige taferelen in Seoel Vaandelhulde te Ruurloo Franse senaat eist krachtiger gezag WEERBERICHT Nieuwe schrik in Haamstede Ommelanden-oppositie wint veld Oude" bestuur zal aftreden Antwoordman" De Clercq Maandag 15 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11742 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De zaak-Rosenberg Kern nog niet vernietigd Goudsmokkel aan boord van de „Boissevain"? Honderddertig doden en gewonden Mariezal heden beslissen Laatste roeireddingboot is thans vervangen Buitenkant van Zeedijk ernstig beschadigd Treinramp in India eist vijftig doden ff ff Het ontwerp voor een Limburgse ving OPENING NATIONALE BEWAKINGSCENTRUM Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties .Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 FRANKRIJK STAAT IN INDO-CHINA voor een nieuwe complicatie, nu de komng van een der staten in dit gebied, Norodo Sihanoeh van Cambodja, een zeer demonstratief gebaar heeft gemaakt. De koning heeft namelijk Zaterdag met een gevolg van zeven en twintig personen zijn toevlucht gezocht in Thailand en is in Bangkok aange- komen. Tevoren had hij al zijn bevoegdheden overgedragen aan de premier, Penn Noeth. De koning is tot deze stap overgegaan, omdat Frankrijk weigert volledige onafhankelijkheid aan de Indochinese staten te verlenen. Hij wenst, dat hun verhouding tot Frankrijk gelijk zal worden aan die van India en Pakistan tot Engeland: zij moeten dus naar binnen en naar buiten volledig baas in eigen huis worden met behoud van de idee der Franse unie. Norodo Sihanoeh zal thans huiten de grenzen van Indo-China blijven, zolang geen verdrag niet Frankrijk is gesloten, waarmee hij kan instemmen. LIET GEBAAR van Zijne Majesteit 11 heeft in Frankrijk zowel als in In do-China verbazing en teleurstelling gewekt. De Indochinese premier Ngoeyen Van Tam meende, dat de koning beter vrijelijk zijn mening had kunnen zeggen, dan thans deze onvriendelijke daad tegenover Frank rijk te begaan. In Franse regerings kringen noemt men het besluit van de koning bijzonder ongelukkig; hij weet immers, zo zegt men, dat elke Franse regering de kwestie-Cambodja met voorrang zal behandelen. Koning Norodo Sihanoek is één van de mannen in Indo-China, die de fel ste critiek hebben geleverd op het feit, dat Frankrijk de drie Indochine se staten nog steeds niet volledig on afhankelijk heeft verklaard. Vorige maand vertelde hij in New York, dat al zijn drie en driekwart millioen Het Amerikaanse oppergerechtshof heeft een nieuw verzoek tot uitstel van de executie van het echtpaar Rosen- berg in overweging genomen. Een be slissing is nog niet gevallen. Intussen wordt heftig geageerd voor gratiever lening. Er is Zondag een wake voor het Witte Huis in Washington gehou den, georganiseerd door een actiecomi té, waaraan ook de beide kinderen van de ter dood veroordeelden hebben deel genomen. Achttien Chileense senatoren hebben in een telegram aan Eisenho- wer op het verlenen van gratie aan gedrongen. Een uitgeverij te New York heeft de brieven gepubliceerd die de Rosenbergs na het uitspreken van het doodvonnis aan elkaar hebben geschreven. De bun del heet „brieven uit de dodencel" en zal ook worden vertaald. Generaal Erskine, de Britse opper bevelhebber in Oost-Afrika, heeft be sloten, de druk op de Mau Mau nog te vergroten. Een nieuwe grote actie wordt spoedig verwacht. Een offensief van een week, waar aan militairen, politie en tweeduizend man van de inheemse burgerwachten hebben deelgenomen, heeft de oproer lingen in de bergketen van Aberdare gedwongen, hun vrouwen, kinderen en minder betrouwbare leden naar re servaten te zenden. Er zijn vele op standelingen gedood, zo is in Nairobi bekend gemaakt, maar de kern van hun organisatie is nog onaangetast. In Hongkong is door de douane aan boord van het Nederlandse schip ..Boissevain" een hoeveelheid van on geveer 170 pounds goud in beslag ge nomen. De waarde is ongeveer f 362.500. Er is niemand gearresteerd. De „Boissevain" zou gisteren naar Japan zijn vertrokken. onderdanen misschien wel naar de Vietminh zouden overlopen, wanneer Frankrijk zijn beloften niet spoedig zou nakomen. De spanning is nog vergroot, door dat Frankrijk de meeste troepen van Cambodja onder Frans bevel wilde stellen en bij herhaling in de politiek van het land ingreep. Weliswaar is er een conventie opgesteld, die enke le bezwaren wegnam, maar veel ver andering bracht die niet in de ver standhouding tussen beide landen. Bij een hevige brand in een nacht club te Sao Paulo (Brazilië) zijn Zon dag zeventig personen om het leven gekomen en zestig gewond. De brand brak uit, toen driehonderd personen in een bovenzaal aan een dansfeest deelnamen. In paniek poog den de gasten langs de enige trap het gebouw te verlaten. Hierbij werden vele vrouwen onder de voet gelopen. Een aantal mensen sprong uit de ra men. Van de zes jongelui, die Zondagmid dag ir» een klein en oud roeibootje op het Zwartewater nabij Genemuiden aan het spelevaren waren, zijn er drie ver dronken, toen het bootje omsloeg. Nadat het zestal te water was geraakt, wisten drie zich zwemmend te redden. Eén hunner, werd vastgegrepen door twee van zijn vrienden, die de zwemkunst niet machtig waren. Dit drietal is jam merlijk verdronken. De jongens waren 17 en 18 iaar oud. QP HET MOMENT, WAAROP IEDER het einde der besprekingen in Panmoendjon verwacht, zijn de communisten in Korea tot een nieuwe offensieve actie overgegaan, waarbij zij in de laatste dagen nog enige terreinwinst hebben kunnen behalen. Het zwaartepunt ligt in de centrale frontsector, waar o.m. de z.g. Capitoolheuvel verloren is ge gaan. De hoofdaanval van de communisten is gericht op een heuvel rug, die de verbinding met Seoel afsluit. De besprekingen gaan intus sen door. De stafofficieren schijnen thans zo dicht tot een accoord te zijn genaderd, dat de leden der onderhandelingsdelegaties naar het basiskamp te Moensan zijn teruggekeerd. Men verwacht, dat de dele gaties binnen enkele dagen weer bijeen zullen komen. De agitatie in Zuid-Korea tegen een eventueel bestand duurt voort, ook al heeft de regering thans alle demonstraties afgelast. DE ZUIDKOREAANSE regering heeft zich de laatste dagen beraden over de maatregelen, die zullen moe ten worden genomen, wanneer een be stand uitbreekt. Er is thans een com missie ingesteld, die de zaken meer in details moet bestuderen. De Nationale Vergadering is voor de tijd van tien dagen op reces gegaan, om de leden in de gelegenheid te stellen, de leiding te nemen bij de actie tegen een wapen stilstand. Overigens heeft de regering alle de monstraties verboden, nadat Zaterdag te Seoel een aantal politie-agenten is afgeronseld. Het kwam namelijk voor de ambtswoning van Synguan Rhee tot heftige tonelen, toen honder den verminkte Zuidkoreaanse oudstrij ders tegen de onderhandelingen be toogden. De oudstrijders wensten een krachti ger verzet tegen de besprekingen te Panmoendjon. Toen de politie niet be reid bleek, een delegatie tot de presi dent toe te laten, ontstond een hevig gevecht, dat .bijna een uur duurde. Pas nadat zij versterkingen had ontvangen, kon de politie de heftig aanvallende oudstrijders, die hun krukken als wa pen gebruikten, de baas worden. Tevoren hadden zich voor de gebou wen, waarin de buitenlandse oorlogs correspondenten zijn ondergebracht, nog meer bewogen taferelen voorge daan. Driehonderd man sloegen een beleg voor de Amerikaanse ambassa de: een persoonlijk beroep van de pre sident, op de mannen kon hieraan slechts tijdelijk een eind maken. Eisenhower heeft opnieuw een be roep op Rhee gedaan, de besprekingen te Panmoendjon niet tegen te werken. Zwitserland zal deelnemen aan de neutrale commissie voor de krijgsge vangenen en aan de wapenstilstands commissie. In 's-Hertogenbosch, dat op het ogen blik „muziekstad" is, ter gelegenheid van het jubileum van een plaatselijke muziekvereniging, verscheen Zaterdag middag H.M. de Koningin, om een ge deelte van het middagconcert van het feestvierende Koninklijk Nederlands Zangersverbond bij te wonen. Diezelfde avond was onze landsvrou we aanwezig bij de opening van het internationaal folkloristisch festival, dat gehouden is in de omgeving van het middeleeuwse kasteel „Het Huis te Ruurlo". De koningin werd een vaan delhulde gebracht en dansgroepen uit acht landen gaven een demonstratie. Tijdens de pauze werd de hoge bezoek ster een Achterhoekse „krentenstoet" aangeboden, die traditiegetrouw onmiddellijk onder het mes ging. Ook ontving zij een herinneringsalbum van het bezoek dat Prins Bernhard in 1948 aan de Graafschap en Lijmers heeft ge bracht. De leiders van alle fracties in de Franse senaat, met uitzondering van de communisten, hebben bjj de voor zitter van dit lichaam een motie in gediend, waarin zij aandringen op een wijziging van de grondwet die het land beter regeerbaar kan maken. De radicale afgevaardigde André Marie zou heden aan president Auriol mededelen, of hij in staat is, een nieuwe regering te vormen. Ziet hij een mogelijkheid, dan zal hij Dinsdag of Donderdag aan de Nationale Ver gadering vragen, zijn benoeming tot premier te bevestigen. - De Rassen he; ben de passencon- tröle aan de Oostenrijks-Duitse grens hervat. Verwachting tot hedenavond. DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en een kans op onweer. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende rich tingen. Ongeveer dezelfde tempe raturen ris gisteren. DINSDAG: Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 9.23, onder 23.50. De laatste roeireddingboot die langs onze kust was gestationneerd, die van Noordwijk, is Zaterdagmorgen door een hypermoderne motorreddingboot, welke tevens een geheel nieuw botenhuis heeft gekregen, vervangen. De nieuwe boot en het botenhuis zijn geschonken door het Van Leer-concern en kapitein Kurt Carlsen, de held van de „Flying Enterprise" heeft de laatste aanwinst van de KNZHRM gedoopt. De nieuwe boot heet naar de benoemde ge zagvoerder. Deze werd na de doop plechtigheid stormachtig toegejuicht, toen hij zich na een rondgang door de reddingboot, die van de modernste ap paraten en installaties is voorzien, aan dek vertoonde. BIDAULT NAAR CONGRES TE HAARLEM Op het congres, dat de nationale fe deratieve raad van het voormalig ver zet Nederland op 17, 18 en 19 Juni te Haarlem noudt, wordt onder vele an dere buitenlandse gasten verwacht de Franse minister van Buitenlandse Za ken. George Bidault. Door het omslaan van een boot op de Ganges. vijf en tachtig kilometer van Allabahad (India) zijn vijf en twin tig pelgrims verdronken. Negen perso- nec werden gered. Gretig wordt er gehapt in de sneden van het krentenbrood, dat in aanwezigheid van onze vorstin op het internationaal, folkloris tisch festival onder het mes ging. Vrijdagmorgen is onder de gemeente Haamstede een dijkval voorgekomen, waardoor de buitenkant van de Zee dijk over een afstand van ongeveer 80 meter voor de helft in de Oosterschelde is verdwenen. De toestand wordt echter niet hopeloos geacht. Bij Kruiningen werd een dag later een grote overwin ning op het water geboekt. Met behulp van een caisson is een ringdijk om het meest Oostelijke gat in de Zeedijk ge sloten. 7"ER overdenking en bestudering ge durende het weekeinde heeft de re gering haar reeds in Maart aangekon digde belastingvoorstellen, welke samen hangen met de problemen van werkge legenheid en huurverhoging, bij de Tweede Kamer ingediend. Uit het feite lijke overzicht, dat wij elders publi ceerden, is in de eerste plaats wel duidelijk geworden, dat een g oot stuk vakkennis nodig is om uit het ingewik kelde complex wijs te worden. Een der moeilijkheden, waarmede de democra'is te maken heeft, is, dat de afstand tussen overheidsmaatregel en publiek begrip steeds groter wordt. Het werken de volk vraagt zich af: „Hoeveel moet ik méér betalen" en „op welke wijze vind ik compensatie". Dat zijn praeti- sche vragen, waarop een precies ant woord gegeven moest kunnen worden. Moest, inderdaad, maar het is be paald onmogelijk. Wel geeft de regering enige voorbeelden „voor een gemiddeld" gezin, maar wij geloven niet, dat iemand er een touw aan kan vast knopen. Toch zullen wij ons budget grondig moeten herzien, opdat wij wel weten waar we aan toe zijn. Uit eén oogpun' van publiciteit is het de gemakkelijkste weg een quasi-geleerd commentaar te schrijven wij zijn al enige stukken van dit type tegengeko men dat de lezer niettemin in de mist laat. Wij zullen in de komende dagen een poging doen onze lezers door deze dool hof te voeren. Daarvoor zullen we ons eerst begeven in de particuliere sector: de huurverho ging en de compensaties, alsmede de voorstellen, die z.g. „knelpunten" moe ten opheffen. Voorts zullen we het terrein van het bedrijfsleven betreden, dat met de werkgelegenheid van doen heeft. In de derde plaats zullen we gevolgen moeten bezien, welke deze maatregelen voor de overheidsfinanciën hebben, terwijl tenslotte „de politiek" achter deze zaken bekeken zal moeten wor den. Ui' dit alles zullen wij moeten concluderen of wij de regering ons fiat mogen geven. Voor het zover is zullen wij overigens wel wat te zeggen I/I hebben. Nabij Madanapalle, ongeveer 300 kilometer van Madras in India, zijn een passagierstrein en een goederen- trëin op elkaar ingereden, hetgeen vijftig personen het leven heeft ge kost. Zeventig personen liepen ver wondingen op. In een algemene ledenvergadering, welke Zaterdag in Groningen 's ge houden, hebben de leden an „De Ommelanden" zich, na een beraad dat meer dan vijf uren duurde, in meer derheid uitgesproken voor het aftre den van de twee oude bestuursleden en de vier oude commissarissen. De uitgetredenen zullen plaats maken voor de leden der oppositie, wier plan het is om zo spoedig mogelijk de ex-directeur, de heer De Boer, weer in zijn functie te herstellen. Hij zal dan echter worden bijgestaan door iemand die zich speciaal met perso neelszaken bezighoudt. Deze functionaris zal rechtstreeks verantwoordelijk zijn tegenover het bestuur, aldus werd verklaard. De heer J Th. Wierenga, één der cude bestuursleden, zal nog als waarne mend beheerder moeten aanblijven zulks op grond van een gerechtelijke uitspraak. Het nieuwe bestuur zal zich beraden over de vraag in hoe verre deze verlenging nog zal kun nen voortduren. Tijdens de vergade ring zijn vele bemiddelingspogingen gestrand op de vasthoudendheid aan beide zijden. De standpunten lagen te ver uiteen voor een compromis. Wel heeft het nieuwe bestuur aan de pers verklaard, dat arbitrale uitspraak zo loyaal mogelijk na te komen, natuur lijk met gebruikmaking van de mo gelijkheden, welke in deze uitspraak zijn gelegen. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben aan Provinciale Staten voor gesteld het ontwerp voor een Lim burgse vlag goed te keuren De vlag. waarvan de ondergrond geel is, wordt in de breedte doorsneden door een blauwe balk. terwijl aan dc linkerzij de een klimmende rode leeuw is aan gebracht. Tussen het ontwerp van de Lim burgse vlag en het Overrijselse wa pen bestaat een zekere overeenkomst, de blauwe baan in het ontwerp van de Limburgse vlag symboliseert te vens de Maas, die de hele provincie doorsnijdt. Kleuren en figuren van de vlag zijn verder historisch LIJK VAN ZEFMAN OP AMELAND AANGESPOELD Op het strand te Ameland is dezer dagen het lijk aangespoeld van de ge zagvoerder van een Zweedse boot, Karl Gust-v Torn uit Rosunde. De man is op 23 Mei tussen de Haaks en Terschellin- eerband overboord geslagen en ver dronken. Dr Martin Nirmoeller. vo-rziiier van de Evangelische Kerk in Hessen, neemt deel aan een communistisch we reldvredescongres te Boedapest. Op een vergadering van AVRO-le- den uit Zuid-Holland, heeft men de voorzitter van deze omroepvereniging, de heer G. de Clercq voor de zoveelste maal laten antwoorden op vragen over het ontslag van de heer Vogt en de houding van de AVRO bil de storm ramp. De AVRO-voorzitter schoof alle onrust op rekening van de kranten die de AVRO onwelwillend gezind zijn. De heer Vogt moest verdwijnen nadat hij organisatorische fouten had gemaakt en van de regering was in begin Fe bruari nimmer een vordering uitge gaan om zendtijd beschikbaar te stel len. zo wordt verklaard. Uit de vergadering kwam de wens naar voren, dat een commissie zou on derzoeken of het bestuur juist had ge handeld. Deze commissie zou geen ont hullingen. mogen doen, waarom zo was gehandeld. Sprekend over het winterprogram- ma. zeide de heer De Clercq. dat de zangavonden die voor de oorlog door Jacob Hamel werden gehouden, weer zullen worden uitgezonden. Dinsdag zal in Arnhem het „Natio nale Bewakingscentrum" van de N.V. „Samenwerkende Electriciteits-produc- tiebedrijven officieel in dienst worden gesteld door de minister van Economi- sche Zaken, prof. dr J. Zijlstra. Dit be wakingscentrum heeft tot t^ak de coör- lir.atie van de productie van electri- sche energie in Nederland, de bewa ring van de samenwerking tussen de u - tï1a,nd?e electrische centrales via net Nederlandse koppelnet en de rege ling van de import en export van elec trische energie.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1