Fanny blijft winnen De,,24 uur van LeMans triomf voor Jaguar DE BAANKAMPIOENEN 1953 Nerveuze Van Vliet liet zich door Derksen verrassen Schulte kreeg f 1000.- boete Cole bij ongeval omgekomen Combine tegen Daan de Groot bezorgde Koch de titel Pronk, bevreesd voor Bakker, werd gedecideerd verslagen Zege van Willy Lust in Glasgow De beslissing viel in laatste kilometers VITESSE SPEELT IN ARNHEM Goede tijden van de finalisten in de achtervolging Collega 's door wegblijven Baankampioenschappen in België benadeeld Gatsonides op de twaalfde plaats KochDerksen, Hij zeiendoorn, Van Heusden en De Best yiERMAAL werd gisteravond in het Olympisch Stadion te Amster dam het Wilhelmus gespeeld. Vier renners zetten daar de kroon op het werk in vele en harde trainingsritten, nadat Koch Zaterdag leeds kampioen was geworden in de 50 km-wedstrijd voor amateurs, Jan Derksen prolongeerde zijn sprinttitel bij de profs, Jan Hijzelen- doorn deed hetzelfde bij de amateurs en Piet van Heusden bleek nog altijd onze snelste amateur achtervolger. Alleen bij de stayers geen prolongatie van de titel. Met het hoofd tussen de schouders kwam Jan Pronk, de kampioen 1952, met twee ronden achterstand door de finish. Hij kon zijn titel overdragen. Neen niet aan Kees Bakker, maar aan Cor de Best, de man die jaar in jaar uit in het kielzog van Pronk en Bakker op de derde plaats eindigde. Amateurs spanden samen KNVB zegt: Zeeburgia treft geen blaam Nek aan nek-race tussen Geertje en Tine Kruythof naar Algiers Scheveningen-Luxemburg- Scheveningcn In woede sprintte Daan naar derde plaats NOC DEELT CRITIEK MAANDAG 15 JUNI 1953 (Advertentie ine Med. In een bewogen bijeenkomst van de kern van de vereniging, bestaande uit de b-schermheer, de ere-voorzitter, ere-leden, leden van verdienste, be stuur en spelers van het eerste elftal, heeft het Vitesse-bestuur besloten de thuiswedstrijden van de kampioens competitie op eigen terrein te spelen. Dit besluit is, hoewel aan de redelij ke verlangens van Vitesse door het gemeentebestuur van Arnhem niet is tegemoet gekomen, alleen genomen om de grote schare van trouwe sup porters niet teleur te stellen. (Van onze sportredacteur) \\OEWEL de naar schatting tienduizend toeschouwers Zondag in het Olympisch Stadion van goede en spannende sport hebben kunnen genieten, was alleen de uitslag tan de stayerfinale een verrassing. Het mag dan weer zijn, dat Arie van Vliet op zijn minst tegen Jan Derksen is opgewassen, evenzeer is waar dat de Woerdenaar tijdens kampioens- ritten nooit zijn beste wedstrijden rijdt. De hypernerveuze Jan Derksen heeft in dergelijke wedstrijden wonderlijk genoeg in de meeste geval len minder last van zijn zenuwen. Dat bleek ook gisteren weer, toen hij zich bij het ingaan van de laatste ronde rustig door Arie van Vliet liet gangmaken en bij het uitkomen van de bocht geen moeite had om met minstens anderhalve meter voorsprong te finishen. Ten bate van „Zonnestraal" werden Zondag te Hilversum atletiekwedstrij den gehouden, die een internationaal ka rakter droegen door het uitkomen van de Duitse hordenloopster Maria Sander, haar landgenoot Damers en de Belgische athleten Janssens en Cauwels. Fanny Blankers-Koen, de eeuwige jeugdige- zegevierde in 11-4 sec. op de 80 meter horden, voor Maria Sander en Willy Lust. Puck Brouwer boekte zowel op de 100 en de 200 meter overwinnin gen. De belangrijkste uitslagen luiden: 80 meter horden dames: 1 Fanny Blan kers-Koen (Sagitta) 11,4; 2 Marie San der (Duitsland) 11,7; 3 Willy Lust (Zaan land) 11,8. 100 meter dames: 1 Puck Brouwer (Ce lebes) 12,5; 2 Gre de Jongh (Saigtta) 12,9; 3 Xenia Stadt de Jong (Meeuwen) 13,0. 200 meter dames: 1 Puck Brouwer (Ce- 'ebes) 25.9; 2 Gre de Jongh (Sagitta) 26.4; 3 Loes van der Meyden (Olympia '48( 26,5. 100 meter heren: 1 Rulander (V. en L.) 11,1; 2 Griek AAC) 11,2; 3 Van Poor ten (A.V. '23) 11,4. 400 meter heren: IDe Kroon (trekvo gels) 50.3; 2 Hofmeester (V. en L.) 50,5; 3 Schmidt (A.V. *23) 50,7. Een internationaal wielercriterium te Antwerpen over 125 kilometer is ge wonnen door de Belg Ockers in 2 uur 58 min. 5 sec. Van der Eist (België) werd op 6 sec. tweede, Wout Wagtmans op 7 sec. derde en Imnanis (B) op 16 sec. vierde. Wim van Est eindigde op de vijfde en Gerrit Voorting op de zes de plaats. Te Duiken hebben Piet Peters en Van 't Hof <Ned.) een koppelwed- strijd voor amateurs gewonnen over 62km. in weerwil van de tegen stand van een aantal sterke Du'tse nloegen. Hun tijd was 1 uur 32 min- Van 't Hof won voorts een puntenwed- strijd, terv»iil hij in een sprintwedstrijd tweede werd. ZONDER MOEITE waren Van Vliet en Derksen tot de sprintfinale doorge drongen. De derde man, de wegrenner Van Oers heeft daarvoor aanzienlijk meer werk moeter verzetten. In de herkansing moest hij namelijk afreke nen met renners als Faanhof. Lakeman en Ravestein. In de finale heeft Van Oers evenwel geen rol van betekenis kunnen vervullen. Derksen en Van Vliet, die alleen maar oog voor elkaar hadden, lieten hem eerst rustig een veertig tot vijftig meter voorsprong nemen. Als Van Oers zich volledig had gegeven, zou hij misschien nog een kleine 'kans hebben gemaakt. Hij deed dat echter niet en wachtte op het mo ment waarop Derksen en Van Vliet voluit gingen spurten. ALS DERKSEN en Van Vliet straks te oud zullen zijn om internationaal nog mee te tellen, vrezen wij dat Ne derland geen sprinter van formaat kan leveren om hen op te volgen. Hijzelen- doorn won de finale voor amateurs zoals hij wilde. Volgens Patsy Willekes, die op de derde plaats eindigde, was dat niet helemaal reglementair gegaan, maar zijn protest werd door de wed strijdcommissie resoluut van de hand gewezen. Schotman eindigde met en kele meters achterstand op de tweede plaats. Als men nu weet dat Hijzelen- doorn nog altijd de ongekroonde sprint koning van de Nederlandse amateurs is, maar dat de Amsterdammer bij de wereldkampioenschappen hoogstens goed is voor een plaats in de kwartfi nale, ziet de toekomst er wat dat be treft wel donker uit. ANDERS is het bij de amateur achtervolgers. Piet van Heusden, Ne derlands- en wereldkampioen moest zich volledig geven om Daan de Groot op een afstand te houden. Niettegen staande de hinderlijke wind reed Van Heusden in de zeer snelle tijd van 5 min. 12-4 sec. naar zijn tweede natio nale titel Daan de Groot leverde even eens. een prestatie van internationale klasse met zijn 5 min. 15.4 sec. Zaterdagmiddag heeft Willy Lust, tij dens internationale atletiekwedstrij den te Glasgow een fraaie overwinning behaald op het nummer verspringen. Zij werd eerste met een sprong van 5.60 meter. De Duitse Maria Sander werd tweede met een sprong van 5.54 m. De Duitser Haas is er ingeslaagd het Euro pees record op de 400 yards te verbete ren en te brengen op 47.2 sec. Het oude record stond sedert Augustus 1938 met 47.7 op naam van de Engelsman Brown. De uitslagen van de finales van de Belgische wielerbaankampioenschappen luiden Sprint amateurs: 1. De Bakker, 2. Van Nitsen, 3. Pierre Gosselin. Sprint professionals: 1 Milou Gosselin, 2. Pauwels, 3. Verbruggen. Achtervolging amateurs: 1. Depaepe, 4 km in 5.24.8; 2. Raymond 5 26.0. Achtervolging profs: 1. Raphael Glo- rieux 5 km in 6.37.4; 2. De Beuckelaere op 160 meter. Stayerkampioenschap over 100 km: 1. Adolphe Verschueren 1 uur 27 min 17-6 sec.; 2. Michaux op 4 ronden; 3. Goethals op 8 ronden; 4. Leliaert op 8 ronden; 5. De Stobbeleire op 8 ronden. (Van onze sportredacteur) 7ATERDAGMIDDAG kwamen slechts 17 van de 23 professionals die voor het achtervolgingskampioenschap had den ingeschreven, aan de start. Voor het publiek was het bepaald een te leurstelling, dat ook Gerrit Schulte ver stek had laten gaan. Wim van Est plaatste zich natuurlijk voor de halve finale, welke Zondag a.s. wordt gere den. Hij heeft gezelschap van Adri Voorting, Gé Peters en Lakeman. Zondagmiddag bleek dat de sport- commissie van de KNWU zeer ontstemd was over het wegblijven van Gerrit Schulte. Speaker Van Steenbergen las namelijk het volgende communiqué van de sportcommissie voor: „Ondanks het feit, dat de sportcom missie van de KNWU hem tijdig zowel telegrafisch als telefonisch heeft ge waarschuwd voor de consequenties, is de beroepsrenner Gerrit Schulte, die op reglementaire wijze had ingeschre ven voor het nummer achtervolging bij de Nederlandse baankampioenschap pen Zaterdag niet aan de start ver- schenen. Schulte heeft door deze contractbreuk niet alleen schade berokkend aan de wielersport in het algemeen, maar bo venal aan zijn collega's, wier gages in de nationale kampioenschappen zijn ge baseerd op de recette. Aangezien Schulte behoort tot die categorie van renners, van wie ver wacht mag worden, dat zij een voor beeld zullen zijn voor renners met min der internationale faam. heeft de sport commissie deze overtreding ernstig op genomen en Schulte een boete van f 1000,opgelegd. Dit geld zal niet worden gestort in de zogenaamde „boetepot" maar zal ge voegd worden bij het aandeel van de recette, dat onder de renners verdeeld zal worden, zodat zij geen nadeel be hoeven te ondervinden van het gedrag van hun collega". De sportcommissie deelde ons na af loop van de wedstrijden mee, dat de andere achtervolgers die niet aan de start waren verschenen allen een gel dig excuus hadden. ).V TEGENWOORDIGHEID van 150.000 toeschouwers zijn Zaterdag avond zestig wagens uit zes verschillende landen gestart voor de 24 uurs-rit van Le Mans. Slechts 26 wagens bleken bestand tegen de ab normaal hoge eisen, welke in deze race aan het materiaal worden gesteld. Defecte achterbruggen, volledig „gemolde" versnellingsbak ken, kapotte cylinderstangen en wat dies meer zij waren aan de orde van de dag. Helaas viel ook nu weer een dodelijk ongeval te betreuren. Zondagmorgen, omstreeks zeven uur, kwam de Ferrari van de Italiaan Chinetti en de Amerikaan Cole niet meer door. Later bleek, dat de wagen in een bocht was omgeslagen. Cole werd er uit geslingerd, kwam midden op de piste terecht en werd door een andere deelnemer overreden. Hij was op slag dood, V/OOR de 3 441 cc Jaguars is deze wedstrijd een volledig succes ge weest. Drie wagens van dit type ein digden bij de eerste vier. De Britten Tony Rolt en Duncan Hamilton leg den in 24 uur een afstand af van 4088,06 km. Met andere woorden: zij maakten een gemiddelde van 170.336 km per uur en daar is de tijd van tanken en banden-verwisselen bij in begrepen. Zij verbeterden hiermee het record dat de Duitsers LangRiess het vorig jaar met hun Mercedes op 155.575 km/u hadden gebracht. Stir- ling Moss en Walker, eveneens op Ja guar, brachten het „slechts" tot 4041.19 km, maar dat was toch nog rui n vol doende om beslag te leggen op de tweede plaats, vóór de Amerikanen Walters en Fitch, die met hun Cun- ningham een afstand van 4020,33 km aflegden. De Nederlander Gatsonides heeft tezamen met Locket (G.B.) deelgenomen op AustinHealy. Zij eindigden op de 12e plaats met een afstand van 3462.67 km, een gemiddel de dus van 144.278 km per uur. Om tien uur Zondagmorgen, zes tien uur na de start, waren er nog 29 wagens in de wedstrijd. Rolt-Ha- milton, die het ronderecord op 183.772 km/u hadden gebracht, leidden nog steeds vóór Moss—Walker, Walters Fitch, WhiteheadStewart, Ascari— yilloresi, de gebrs. Marzotto en Trin- tignantSchell. MonzonCniron ver dwenen uit de strijd doordat de mo tor van hun Lancia warm liep. Enke le uren later moest ook de Lancia van de ploeg GonzalesBiondetti om dezelfde reden opgeven. Omstreeks dezelfde tijd capituleerden eveneens Ascari en Villoresi omdat de versnel lingsbak van hun Ferrari onbruik baar was geworden. De laatste fase van de wedstrijd, die zich bij druk kend weer op de zeer stoffige piste afspeelde, bracht geen belangrijke wijzigingen, behalve dat het moyen ne over de hele linie omhoog ging. Het klassement, gebaseerd op de be haalde afstanden, ziet er als volgt uit: 1. Rolt en Hamilton, Gr. Brit., met Jaguar, 4083,06 km. gem. snelheid 170.336 km/u. 2. Moss en Walker, Gr. Britt., met Jaguar, 4041 19 km! gem. snelheid 168 383 km/u. 3. Wal ters en Fitch, Ver. Staten, met Cun- ningham, 4020.33 km, gem. snelheid 167.514 km/u. 4. Whitehead en Stuart, Gr. Britt., met aguar, 4000 67 km, gem. snelheid 166.695 km/u. 5. P. en G. Marzotto, Italië, met Fer rari, 3956.66 km, gem. snelheid 164.861 6- Trintignant, Frankrijk en Schell, Ver. Staten, met Gordini 3945.47 km, gem. snelheid 164.395 km/u. Het klassement, opgemaakt volgens een prestatie-coëfficiënt waarbij met de cylinderinhoud en de afgelegde afstand rekening werd gehouden, luidt- 1 P en R. Charcel, Frankrijk, met Panhard- 2 Bonnet en Mopnet, Frankrijk, met D B c u 3 Trintignant, Frankrijk en Schell, Ver. Staten, met Gordini; 4 Rolt en Hamilton, Gr. Br., met Jaguar- 5 Moos en Walker, Gr. Br., met Jaguar; 6 Gignoux en Azema, Frankrijk, met D B. Panhard; 7 Whitehead en Stewart' vL met Jaguar; 8Walters en Fitch," Ver. St., met Cunningham. (Van onze sportredacteur) Y1ET TRILLENDE KNIEëN stapte Jan Pronk na 100 snelle kilometers als een geslagen man van zijn fiets. Ver slagen, niet omdat hij gebrek aan capa citeiten heeft, maar omdat hij op het critieke punt de moed miste toe te slaan. In zijn verbeelding rezen de moeilijkheden, toen hij tien kilometer vóór het einde op de eerste plaats zat, met De Best en Bijster vlak op zijn hielen en Kees Bakker op bijna een ronde achterstand, huizenhoog op. Met rondentijden van om en nabij de 25 se conden, liet hij zich ronden lang deze positie opdringen. De angst dat De Best of Bijster zouden toespringen, heeft nem verlamd. Hij miste de spirit om met inzet van al zijn krachten een aanval cp Bakker te lanceren, Bakker die door een klein foutje van zijn overigens voortreffelijke gangmaker Pasquer in de „pottenbak" was geraakt. De 71-jarige Franse gangmaker maakte die kardi nale fout precies op de helft van de course. In de honderdste ronde stormde De Best op Bakker, die op dat moment het veld van zeven stayers leidde, af. Pasquier draaide de gaskraan juist iets te ver epen, met het gevolg dat Bakker kwam te „zwemmen". Dat zou nog niet zo erg zijn geweest, want ook De Best was los van de motor gekomen. Pasquier stopte echter bij zijn poging om Bakker weer op te vangen, te snel af. Tot twee maal toe ramde Bakker met zijn voor wiel de rol van zijn gangmaker. De Zaankanter raakte daardoor volledig zijn cadans kwijt en heeft lange tijd moete vechten om zijn positie bij de vier stayers die nog geen ronde achter stand hadden, te handhaven. Daartoe behoorden, naast Pronk en De Best, ook Cor Bijster, die achter Wiersma ver rassend goed heeft gereden. Stayer Wierstra, Stakenburg en Kunst, lagen toen reeds op resp. 3, 7 en 8 rpnden. Dat hevige duel tussen De Best en Bakker, het eerste interessante gebeu ren cm de titel van stayerkampioen, had grote gevolgen. Wirsma zag voor Bijster een kans om de kop over te nemeu. Zonder enige strijd bereikte Bijster die plaats, spoedig gevolgd door Pronk, die met nog 90 ronden te rijden zonder slag of stoot de tweede plaats kon veroveren Pronk kon even later zelfs over Bijster heen „wandelen". Nadat De Best weer naar de tweede plaats was opgerukt er. tevergeefs enkele aanvallen op Pronk had gelanceerd, scheen de zaak be keken. Toen het rondebord aanwees, dat er nog slechts vijftien kilometers te rijden waren, keek Pronk Bakker in zijn rug. De Alkmaarder is dat blijven doen omdat hij, naar alle waarschijnlijkheid terecht vreesde, dat Bakker zich hevig zou verweren, als hij door Pronk zou worden aangevallen. Die vrees en het feit. dat De Best en Bijster hem op nog twintig meter bleven volgen, was de basis voor de gedecideerde nederlaag van Pronk. Zonder zich te verzetten liet hij in de 180e ronde de soepel rijdende De Best over zich heen gaan. Op dat moment wist de Alkmaarder zich een geslagen man. Zonder op of om te kijken, met het hoofd tussen zijn op getrokken schouders, stond hij toe dat ook Bijster en Bakker hem kort vóór net einde passeerden. Wezenloos reed Pronk de 100 kilometer uit en het deerde hem niet dat De Best, Bijster en Bakker hem op de vierde plaats lieten eindigen met een achterstand van ruim twee ronden. De uitslag luidde: 1 Cor de Best, 1 uur 20 min. en 53.4 sec. 2 Cor Bijster op 100 meter en 3 Bakker op 110 meter, 4 Pronk op ruim 2 ronden. Mede in verband met de afwezig heid van de voorzitter van het NOC werd besloten enkele belangrijke agendapunten in de herfstvergadering van dit jaar te behandelen. Helder heeft dezer dagen van de KNVB bericht ontvangen omtrent het onderzoek naar de wedstrijd Zee burgiaHelder, welke op 12 April jongstleden werd gespeeld. De KNVB was tot de conclusie gekomen, dat er geen enkele aanleiding is, de vereni ging Zeeburgia er van te verdenken, dat zij door bewust zwak spel Hel der aan de overwinning heeft gehol pen. Het bondsbestuur heeft besloten, aan genoemde wedstrijd geen gevol gen te verbinden, daar beide vereni gingen geen blaam treft. (Van onze sportredacteur) p^IJZONDER sensationeel was Zaterdagmiddag de 50 km-wedstrijd voor amateurs. Algemeen was de verwachting, dat Daan de Groot zijn titel op dit nummer zou prolongeren. Hij reed bijzonder sterk, „maakte" de wedstrijd en er was waarschijnlijk geen toeschouwer in het gehele stadion, die hem de overwinning niet zou hebben gegund. Bij de vijf renners, die met De Groot een ronde voorsprong hadden genomen op het peloton, waren echter een paar knapen, die daar an ders over dachten. Kooyman, Willekes en Mahn bijvoorbeeld. Zij probeerden Daan de Groot het zware werk te laten doen, om hem dan in de eindspurt het achterwiel te laten zien. Van dat spelletje profiteer de de Utrechter Koch. Hij mocht tenslotte uit handen van voorzitter Viruly de bloemen en de rood-wit-blauwe trui in ontvangst nemen. Zelden had een zwemwedstrijd een spannender verloop dan de twee kilo meter kamp welke op de Loosdrechtse plassen werd gehouden. In de laatste kilometer lagen Geertje Wielema en Ti ne van Brenk zij aan zij. Zij gaven el kaar geen duimbreed toe en tenslotte kwamen beiden in dezelfde tijd, 28 min. 59.6 sec. aan. De jury van aankomst han echter geconstateerd dat Geertje Wiele ma even eerder had aangetikt. Bij de heren zegevierde Herman Willemse in 27 min. 38 sec. Aan het tornooi om het Europees biljartkampioenschap fantaisie clas- sique, dat van 18 tot 21 Juni te Bone in Algiers zal worden gehouden, zullen de volgende spelers deelnemen: De Becker, Kron, Maica (Frankrijk), Kruythof (Ned.), Vingerhoedt, Staylers (België), Tiedke (Dld), Ruiz, Gurnier, Munte en Domingo (Spanje). De tweede ScheveningenLuxem burgScheveningen rit is geëindigd in een overwinning voor de Luxem burger Norbert Weimerskirch. De da- mesprijs ging, evenals in 1952 naar mevr. E. A. van der HeydenRas (Wassenaar) en mevr. A. C. Kokkes Godijn (Alkmaar). TEGEN het einde van de vijftig ki lometerwedstrijd, nam de wedstrijd leiding alle renners met een of meer ronden achterstand uit de strijd. Dat was goed gezien. Verwacht mocht wor den dat De Groot, Willekes, Mahn. Kooyman. Duyker en Koch nu een zuivere strijd konden leveren. Dat dit niet is geschied, kon niemand echter voorzien. Er is nu eenmaal geen beoa- iing waardoor een renner kan worden gedwongen de kop te nemen. Telkens als Daan de Groot op zijn pendalen ging staan, kreeg hij Wille kes en Mahn aan zijn wielen mee- Tij dens het duel tussen deze drie rivalen nam de onbekende Duyker een kleine voorsprong. Niemand lette on hem en rustig kon hij tot veertig, vijftig deter uitlopen. Met nog twee ronden te rij den ging W'llekes voor het wiel van De Groot rijden. Met een duidelijk zichtbaar handgebaar gaf hü de ande re renners een teken dat zij konder passeren. Koch greep die kans en sprong naar de uitgeputte Duyker die hij zeker met een verschil van vijftien meter versloeg. Op het moment, dat Koch zün beslissende snrong nam hield Willekes Daan de Groot hoog in de baan. zodat hii niet mee kon gaan Daan de Groot maakte zich door deze manier van doen zo kwaad dat hn hoewel Willekes. Mahn en Kooymar veel meer sprinter zijn, de spurt om de derde plaats won. De volledige uitslag van deze spannende wedstrijd met zijn teleurstellend slot, luidt: 1 Koch (Utrecht) I uur 6 min. 19.6 sec. 2 Duijker (Amsterdam). 3 Daan de Grcot (Amsterdam), 4 Kooyman (Den Haag), 5 Willekes (Amsterdam), 6 Mahn (Amsterdam). Op de eerste dag van de zeilwed strijden op de W est einder liet de wind verstek gaan. De start werd een drijf partij. In zijn openingswoord van de jaar lijkse algemene vergadering van het NOC wees jhr L. M. Quarles van Ufford, die bij afwezigheid van de voorzitter, dr J. Linthorst Homan de vergadering presideerde, er met na druk op, dat de critiek welke van verschillende zijden op de laatste Olympische Dag was geuit, gegrond is geweest. Het bestuur van het NOC zal er zich op korte termijn op moe ten beraden wat gedaan moet wor den om de Olympische Dag weer in ere te herstellen", aldus jhr Quarles. Op duidelijke wijze klopt Jan Derksen Arie van Vliet in de finale van het sprintkampioenschap voor profs.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3