De Westduitse socialisten wijzen contact met SED af Syngman Rhee wacht af Koningin Elizabeth zag grootse vlootschouw op Spithead Weer twee kabinetsformateurs in Indonesië Officieren van de Landmacht tonen ongerustheid Eerst vrije verkiezingen in het gehele land Vijftigduizend matrozen op tweehonderdzeventig schepen Matiging zet door in Oostzone Ook Marie wenst een drastisch ingrijpen Toch uitstel voor de Rosenbergs Cambodja eist totale onafhankelijkheid Eisenhower contra MacCarthy Rondvaart van ruim anderhalf uur 5J?t&N. Verzoeken aan de minister Dinsdag 16 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e No-11743 Geruststelling voor Adenauer yy Agitatie tegen bestand opgegeven Besprekingen vorderen, strijd gaat door Kansen worden niet hoog aangeslagen Nog steeds enkele buien Temperatuur blijft op gematigd niveau WEERBERICHT Geen verwijdering van communistische lectuur Neo-fascisten in Westfalen gearresteerd Ontslag en wachtgeld bij overcompleet doch na 3 jaren non-actief" Nederlandse ploeg voor de Tour Huurverhoging Snuivend van Bermuda's naar Kanaal Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 m TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties .Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 HET MOET VOOR BONDSKANSELIER ADENAUER bepaald een geruststelling zijn, dat de Westduitse socialistische partij, op het „uk van zijn Westelijke politiek zijn felste tegenstandster, in een verklaring zeer nadrukkelijk elke samenwerking met Oostduitse partijen voor dit moment heeft afgewezen. Volgens deze uitspraak kunnen democratische besluiten in Duitsland slechts worden genomen door middel van vrije verkiezingen in alle vier zones. De Russische autoriteiten moeten aan de Oostduitsers alle democratische rechten verlenen. Elke poging van de bankroete leiders van de Oostduitse S.E.D., om personen en politieke krachten in West-Duitsland aan te wijzen als mogelijke partners bij onderhandelingen, moet volgens de socialisten worden gezien als een poging, om geheel Duitsland aan een Sovjet-regime te onderwerpen. Aangenomen wordt, dat de socialistische partij deze verklaring heeft uitgegeven naar aanleiding van berichten, volgens welke de S.E.D. met haar tot een vergelijk zou willen komen! INTUSSEN vindt men de nieuwe koers in Ocrst-Duitsland haar uitdrukking in een stroom van verzachtende maat regelen. Het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland is aanzienlijk eenvoudi ger geworden. De controle op het auto verkeer tussen beide landsdelen aan de grensovergangen verloopt zeer snel en de volkspolitie treedt uiterst beleefd op. Interzonale passen zullen voortaan in de kortst mogelijke tijd en met zo weinig mogelijk ambtelijke omslag worden uitgegeven. Verblijfsvergunnin gen voor Westduitsers zullen verkrijg baar zijn bij de Oostduitse gemeente besturen. Ook de scheiding tussen het Oostelijk en het Westelijk deel van Berlijn is veel minder scherp. In Oost-Berlijn worden de borden met felle communistische opschriften André Marie heeft voor het bestuur van de radicale partij uiteengezet, welke plannen hij wil uitvoeren, wanneer de Nationale Vergadering hem tot premier kiest. Marie wil bij decreet de Franse staatsuitgaven beperken en zo nodig nieuwe belastingen invoeren om de be groting sluitend te krijgen. Voorts wil hij de grens voor leningen bij de Franse Bank verhogen van twee tot vier mil- liard gulden. De Franse grondwet moet vóór het eind van het jaar worden her zien. Onderhandelingen dienen te wor den gevoerd over een vreedzame rege ling van de oorlog in Indo-China; deze kwestie moet ook op de conferentie der Westelijke Grote Drie op de Bermuda's ter sprake worden gebracht. Naar te Londen verluidt, is de kans niet gering, dat deze conferentie op nieuw zal worden uitgesteld als gevolg van de slepende Franse regeringscrisis. Zij was reeds tot 29 Juni verschoven. gelaten, die drie jaar en minder ge vangenisstraf moesten uitzitten. Daar staat tegenover, dat *t aantal vluchte lingen sinds de afkondiging der ver zachtingen in Oost-Duitsland sterk is afgenomen. De Oostduitse regering heeft vier millioen mark aan achter stallige subsidie aan de Evangelische kerk uitbetaald. Dit was een vordering over vier maanden. Rechter William Douglas van het -erikaanse hooggerechtshof heeft er Maandagavond in toegestemd, een ver zoek in overweging te nemen cm de terechtstelling van de Rosenbergs nit te stellen. Na een onderhoud van een uur met Douglas verklaarde de raadsman van de Rosenbergs, dat de rechter hem om me inlichtingen had gevraagd alvo rens een beslissing te nemen. Hij zeide verc'er, dat de rechter de verdedigers van de Rosenbergs heeft verzocht, Dins dag terug te komen met een overzicht van de argumenten en de gronden waarop zij hun verzoek om uitstel ba seren. - - 1 /u- s •- a ii De controles aan de grens van de Russische sector in Oostenrijk uiorden opgeheven. Reeds kan het verkeer ongehinderd de posten passeren. VAAR THANS te Seoel verluidt, zal de Zuidkoreaanse president Syng man Rhee zijn verzet tegen de onder tekening van een bestandsovereenkomst voorlopig opgeven, en zijn leger na het einde van de strijd onder het be vel der Verenigde Naties laten. Dat houdt niet in, dat hij een bestand goedkeurt, dat de verdeling van Korea handhaaft; voorshands echter wil hij een afwachtende houding aannemen. Leden van de Zuidkoreaanse regering zullen echter in de komende dagen de commandanten te velde bezoeken. In- verwijderd; daarentegen heeft men een 1 n n pJcfnv Hat vüterën eind gemaakt aan het opbreken van Itussen mp'dt radio-Pekmg, dat gisteren telefoonverbindingen met West-Berlijn. Er worden nog steeds gevangenen vrij- pRESIDENT Sukarno heef( Maandag Mangunsarkoro van de Partai Nasio- nal Indonesia en Mohammed Rum van de Masjumi aangezocht, een nationaal kabinet te vormen, dat in het Indone sische parlement voldoende steun zal hebben. Zij moeten hiermee zo mo gelijk binnen een week gereed komen. Aan de pers hebben zij medegedeeld, UET WEER is Maandag onder invloed gekomen van een oceaaandepressie, die in tegen stelling tot de minima van de vorige week niet ten Westen van Ierland, naar het Noord-Oosten afboog, maar haar koers tot Oost- ingeland wist te handhaven. Daar veranderde zij weinig meer van plaats, waardoor de wind in ons land over het algemeen uit richtingen tussen Zuid en West zaï blijven waaien. De lucht, die wordt aangevoerd, is enigszins onstabiel en er kunnen zich van tijd tot tijd nog enkele regen- of onweersbuien in vormen. Soms klaart de lucht zó op, mogelijk onder invloed van neerdalende luchtstromingen, die als reacties zijn te beschouwen op sterke op stijgende stromingen bij onweers buien elders. Bij situaties als deze wogen in de Noordzeekustgebie den meer opklaringen verwacht Jborden dan elders in het binnen land, een omstandigheid waarvan de vroege vacantiegangers pro fijt kunnen trekken. De tempera tuur blijft voorlopig op een ge- tnatipd niveau maxima tussen 1b graden en 20 graden). De hoog ste temperatuur in Zweden be droeg Maandag 27 graden Celsius. Verwachting tot hedenavond. dezelfde temperaturen Wisselend bewolkt met plaatse- hjk enkele buien. Overwegend ma- "ge Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. WOENSDAG: Zon op 4.19. onder 21.02. Maan op 10.34, onder dat zij hun uiterste best zullen doen deze taak te volbrengen. In politieke kringen te Djakarta is men over het algemeen niet optimis tisch over de kansen van de beide formateurs. In beide partijen bestaat een stroming, die met de persoon de zer heren niet is ingenomen. Naar het oordeel van de PNI moeten eerst vier kwesties worden afgehandeld, name lijk: de opzegging van het verdrag van San Francisco (het vredesverdrag met Japan), de vestiging van een In donesische ambassade in Moskou, de verdeling der ondernemingsgronden in Noord-Sumatra en het herstel van de binnenlandse veiligheid. Indien slechts één formateur zou zijn aangewezen, zou Ali Sastroamid- jojo, de Indonesische ambassadeur te Washington, de aangewezen figuur zijn geweest. goede vorderingen zijn gemaakt bij de vaststelling van de laatste details van een overeenkomst. In verschillende sectoren van het front in Korea gingen de Noordelijken Maandag opnieuw tot de aanval over. In totaal werd ongeveer twintig duizend man, onder wie vele Chinezen, in de strijd geworpen. Het voornaam ste strijdtoneel was ook nu weer de Capitol-heuvel. Hier en daar werden tanks gebruikt ter ondersteuning van de Chinese infanterie. Soms liep de worsteling uit op gevechten van man tegen man. De vijfde Amerikaanse luchtmacht is zeer actief geweest. Zij bestookte ge durende acht uur een zestig kilometer breed frontgedeelte in de centrale sec tor met een half millioen kilogram springstoffen, waar de communisten poogden op te rukken. Er hing een grote rookwolk boven de aangevallen doelen, die honderd kilometer ver zichtbaar was. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft ver klaard dat het nieuwe Noordelijke of fensief het bepalen van de demarcatie lijn, dat voor de ondertekening van een wapenstilstandsovereenkomst voltooid moet zijn, bemoeilijkt. Volgens Dulles zouden er allerlei redenen voor het Noordelijke offensief kunnen zijn. Het zou een poging kun nen zijn om de frontlinie vlak voor de wapenstilstand uit prestige-overwegin- gen te verschuiven. Het zou ook kun nen zijn, dat de Noordelijken geen wa penstilstand wensen. Een wapenstil stand zou door het offensief uitgesteld kunnen worden, zo meende Dulles. Hij verwachtte evenwel niet, dat het uit stel een permanent karakter zou krijgen. Sam Sary, staatssecretaris van Cam bodja te Parijs, heeft medegedeeld, dat Qambodja „onmiddellijk volledige on afhankelijkheid" van Frankrijk wenst te ontvangen. Cambodja zou daarna pas bereid zijn met Frankrijk over een verbond van wederzijdse bijstand en vriendschap te onderhandelen. Sam Sary zeide verder, dat zijn re gering niet meer met Frankrijk wil on derhandelen op basis van de conventies die 9 Mei getekend zijn. De treinramp te Madanipalli In India heeft volgens de laatste cijfers vier en zestig doden geëist. President Eisenhower heeft zich in een rede te Hanover (New Hampshire) gekeerd tegen hen, die alle lectuur over het communisme uit openbare biblio theken willen weren. Zoals men weet heeft senator McCarthy critiek op het ministerie van Buitenlandse Zaken ge leverd, omdat het voor propaganda doeleinden gebruik maakt van werken van communistische schrijvers. Alleen als men het communisme goed kent, kan men het op doeltreffende wij ze bestrijden, aldus de president, hier' aan toevoegend, dat de Amerikanen er recht op hebben, dat er boeken over het communisme beschikbaar zijn voor hen, die deze leer willen bestuderen. Iedereen moet deze werken kunnen raadplegen, aldus Eisenhower. In het afgelopen weekeinde heeft de politie te Hamm (Westfalen) een inval gedaan in een gebouw, waar een aan tal Neo-nazisten een oprichtingsverga dering van een landbouworganisatie hield. Vijf en twintig personen werden voorlopig in hechtenis genomen. Volgens de politie wilden de betrok kenen een organisatie oprichten naar het model van de voormalige „Reichs- naehrstand", de boerenbond ten tijde van het Hitler-regiem. (\NDANKS DE WIND EN DE STRIEMENDE REGEN heeft Maandag een half millioen Britten aan de kust van het Kanaal bij Portsmouth de vlootschouw gadegeslagen, welke daar ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth II is gehouden. Reeds hadden zich nachts tallozen aan de zeekant verzameld, die daar slapend in hun 'uto's dan wel wachtend in de openlucht de uren doorbrachten- welke Ten van het grote moment scheidden. Tienduizenden stroomden in de TT1 van de ochtend naar Engelands grootste oorlogshaven; alleen uit 'landen kwamen vijf en veertig extra treinen met 17.000 passagiers. 7nndaeavond reeds was de koningin aan boord gegaan van het aviso S' Drise" een schip van 1590 ton, dat voor deze gelegenheid als 'koninklijk' jacht dienst deed. De grote belangstelling in Porthmouth elf maakte, dat zij drie kwartier later dan voorzien aan boord van haar jacht arriveerde. van de Surprise was een platform aan gebracht, vanwaar de vorstin de inter nationale vloot van schepen inspecteer de. De tweehonderd en zes schepen van de vloten van Engeland en de Gemene- bestlanden lagen in negen hoofdlinies over een afstand van meer dan zeven mijl (twaalf kilometer) naar het Wes ten. Dan volgden twee linies, waarin hulp- en bevoorradingsschepen, koop vaardijschepen en vissersboten waren bijeengebracht In een aparte linie ge vonden zich de buitenlandse oorlogs schepen, die aan de schouw deelnamen. donderden een O» van Spithesd bli Por..- De commissie A (officieren) voor georganiseerd overleg militair per soneel der K.L., heeft uiting gegeven aan teleurstelling en ongerustheid, met betrekking tot het wetsontwerp inzake bevordering en ontslag van beroepsofficieren en een wetsontwerp over dezelfde aangelegenheid voor het reserve-personeel. Ernstige bedenking werd gemaakt tegen het vervallen van de non-activi teit wegens overcompleet of reorga nisatie, waarvoor dan in de plaats ontslag met wachtgeld zou komen. Men zal thans de minister in over weging geven de non-activiteit we gens overcompleet te handhaven, doch met een maximale duur van drie jaren, waarna eventueel ontslag met wachtgeld zou kunnen volgen. De vertrouwensman van de organisa tie van de Ronde van Frankrijk in Ne derland, de heer Ru de Grood, deelt ons mede, dat de wielerploeg, die Ne derland in de Ronde van Frankrijk 1953 zal vertegenwoordigen, als volgt is samengesteld; Hein van Breenen, Wim van Est, Jef Janssen, Jan Nolten, Henk Stevens, Jos Suykerbuyk, Thys Roks, Adri Voorting, Gerrit Voorting en Wout Wagtmans. Deze renners zullen worden uitgeno digd een contract voor de ronde te te kenen. Als reserves zijn aangezocht: Jan Lambrichs, Henk Gelissen en Harm Smits. Zoals bekend is zal Kees Pellenaars optreden als ploegleider, terwijl de Belg L. Sonnet zal meegaan als chef- soigneur en de Fransman Aime Monti- lot als chef-mecanicien. Er zullen nog twee soigneurs en twee mecaniciens worden aangewezen. Ook zal nog een chauffeur moeten worden benoemd daar Klaas Buchli zich hiervoor heeft teruggetrokken. De eerste groep Amerikaanse Thun- 'ier jet-straaljagers voor de Chinese na tionalisten is Maandag op Formora ge land. Er zullen nog vele groepen volgen. Toen de Surprise tussén een rij mij nenvegers en een rij patrouilleboten door, de eerste bodems van de revue had bereikt, lagen aan haar rechterzijde het 42.500 ton metende slagschip Van- guard en een reeks van negen vliegdek schepen onder aanvoering van de 36.800 ton metende Eagle, aan haar linker de zestien schepen van andere vloten, ais de Amerikaanse zware kruiser Batti- more, de Russische Sverdlof, de Neder landse Tromp e.d. Er volgden linies van destroyers en fregatten, van duikboten en kruisers. Na een vaart van anderhalf uur an kerde de Surprise aan de kop van de vloot. Vandaar sloeg de koningin de parade van meer dan driehonderd ma rinevliegtuigen gade. Na een Vampirestraaljager et schout-bij-nacht W. T. Couchman aan boord, volgden achter elkaar een acht tal helicopters van de reddingsdienst en n 'tien escadrilles Fireflies voor duik- bootbestrijding. Toen volgden Skyraider verkenners, andere groepen vliegtuigen voor duikbootbestrijding en tenslotte groepen straaljagers van de marine, ali Vampires, Meteors, Attackers en Sea- hawks. Koningin Elizabeth heeft tenslotte op de Vanguard, het vlaggeschip van ad miraal Sir George Creasy. de opperbe velhebber van de Britse thuisv'oot, ge dineerd. De dag werd besloten met illu minatie der schepen en vuurwerk. Ook de afgelopen nacht hebben de >ningin en de hertog van Edinburgb aan boord van dj Surprise doorgebracht. P)E regering heeft dus eindelijk aan de aandrang van vele zijden voldaan en de huren per 1 Januari 1954 op wat normaler niveau gebracht. Het is te begrijpen, dat de huurder van een woning deze maatregel „met gemengde gevoelens" begroet, maar wij zullen dienen te bedenken, dat wij tot nu toe in ons land ook op dit gebied op een goedkoopte-eiland hebben geleefd. Deze naar verhouding lage huishuren hadden tot gevolg, dat het onderhoud van bestaande woningen tot een minimum werd teruggebracht; terwijl bovendien het investeren van nieuw geld in woningbouw vrijwel iedere aantrekke lijkheid had verloren. Men bouwde omdat men tenslotte een huis moest hebben", maar bouwen uit een oogpunt van geldbelegging was niet veel meer dan goed geld naar een kwade zaak gooien. Bij de bepaling van het verhogings percentage heeft de regering niet bet advies van de Sociaal Economische Raad gevolge., dat veel verder ging, maar een gemiddelde van 22.5 procent gekozen, dat zal worden bereikt door een in deling der gemeenten in 5 klassen, waarin dan percentages van 1729 pet. werden vastgesteld. Deze verhogingen gelden uitsluitend voor alle huizen, welke vóór 5 Mei 1945 zijn gebouwd, alsmede voor na deze datum met rijks- steun gebouwde woningen voorzover de huurprijzen nog niet tot het nieuwe peil zijn opgetrokken. Woningen na 1945 zonder rijkssteun gebouwd, blijven vrij. Het percentage van de huur ten op zichte van de huur in 1940 zal hierdoor 141 worden. De regering is er zich van bewust, dat deze huurverhoging niet voldoende io om een rendabele exploi tatie te voeren op grondslag van de huidige bouwkosten. Daartoe zouden, volgens de S.E.R., de huren op 250 pet. van het peil van 1940 moeten worden gebracht. Dit achtte de regering even wel niet verantwoord. De minister van Volkshuisvesting acht het evenwe' on waarschijnlijk, dat de bouwkosten in de eerstvolgende jaren zodanig zullen dalen, dat voor een rendabele bouw zonder rijkssteun huren beneden 190 a 200 pet. van het peil van 1940 mogelijk zouden zijn. De mogelijkheden tot com pensatie zijn evenwel zo gering, dat er geen sprake van kan zijn de huren terstond op dit laatste peil af te stemmen. Tussen de thans beoogde 141 pet. en de laatste cijfers is nog een groot ver schil. De regering zegt niet of zij kan voorzier op welk tijdstip zjj een nieuwe algemene huurverhoging verantwoord acht. Zij erkent in de memorie van toelichting op het wetsvoorstel tot wijzi ging van de Huurwet nadrukkelijk, dat de eigenaren in de exploitatielasten van hun woningbezit alleen maar „in be< vredigende mate worden tegemoet ge komen". Waarbij wij dus ogenblikkelijk moeten opmerken, dat de regering de weg naar normale verhoudingen ten halve is gegaan, overigens gedwongen door het feit, dat nóch de schatkist, nóch de bedrijven in staat zijn een radicale huurverhoging op te vangen. Of dit ooit het geval zal zijn kunnen wij niet be oordelen, omdat de in deze kwestie meesprekende factoren een bijzonder ongewis karakter hebben. De moeilijkheid blijft, dat „bouwen mét rijkssteun" theoretisch gezien een ongezonde toestand betekent, maar practisch een noodzakelijkheid blijft In de aanvang van dit stuk zeiden wij reeds, dat de regering de gemeenten in vijf klassen heeft verdeeld, waarin telkens een ander percentage verhoging van toepassing wordt. Voor wat ons gewest betreft, valt geen enkele gemeente in klasse I. Daarin wordt ui huurprijs met 17 procent ver hoogd. In klasse II (verhoging van 20 pet.; huurpei', vergeleken met 1940, 138 pet.): Assendelft, Beverwijk, Koog aan de Zaan, Krommenie, Oostzaan, Velsen, Westzaan Wormer, Wormerveer, Zaan dam en Zaandijk. In klasse III (verhoging van 23 pet.; huurpeil vergeleken met 1940, 141 pet.): Alkmaar, Bergen, Castricum, Heiloo, Den Helder, Hoorn, Oudorp. In klasse IV (verhoging van 26 pet huurpeil, vergeleken met 1940, 145 pet Bovenkarspel, Egmond, Enkhuizen' Grootebroek, Heemskerk, Hoogkarspel' Jisp, Koedijk, Langedijk, Limmen Me- demblik, St. Pancras, Schagen, SchoorL w-v?* ,,Fitgeest' Urk Wieringermeer, Wijde Wormer. In klasse V (verhoging van 29 pet.; huurpeil, vergeleken met 1940, 148 pet)- vallen alle gemeenten, die hierboven niet zijn genoemd. Bij deze opgave merken wij nog'op voïv, ?rootsjte steden d"s de kleinste verhoging zullen moeten betalen om dat de huurprijzen daar inder daad veel scherper liggen dan in (71 kleinere gemeenten. De Britse onderzeeboot Andrew singZet:'?th0nderd waterverplaat- sing heeft, is onder water van de Bermuda-eilanden naar de Britse wateren gevaren en Maandag in Het Kanaal opgedoken. De Andrew wordt sinds April 1951 gebruikt voor proef nemingen met snuiver-apparaten. De XrtfL water a'ge i egde afstand be draagt plm. 2500 mijl.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1