Kolen- en Staalparlement Weer een Russische ft? ri1 te Straatsburg bijeen ambassadeur in 1 Nu per persoon per reis f 1000 aan deviezen Raad van Vakcentralen over compensatiemaatregelen Speelclubzaak berecht Zal de ARM haar taxibedrijf spoedig afstoten? Castella wint aller harten Wilde jacht op vluchtende gevangene in Haarlem Belgrado Drievoudig keus in Castella Cor Braasem is naar Spanje vertrokken Nederlandse tennis- successen in Londen Ontsnapt door raam van de kerkzaal Tragisch einde van een feest Weer een „Meteor" neergestort Politieke problemen van grote invloed Feest in Egypte kostte 25 mensen het leven Ridgway nam afscheid van troepen in Frankfort Blankenhorn in Londen Eerste Europese regering legt verantwoording af Britten bouwen een depot in Belgische Kempen De kroon op het werk! en commentaar Op reis naar het buitenland Onderscheid voor zakenreis vervallen Veran twoordelijkheid wordt afgewezen Bewegend kunstoog van hars Aardbeienveiling te Beverwijk KAMPIOENSCHAPPEN ZWEEFVLIEGEN Aandeelhouders zijn lastig Dronken man sprong U water en verdronk Sergeant-vlieger om het leven gekomen Geheimzinnigheid op Schiphol Vertegenwoordigers van Roode Kruis naar Korea DINSDAG 16 JUNI 1953 V°OR DE EERSTE MAAL in de geschiedenis van Europa is gisteren een supra-nationaal parlement, het parlement namelijk van de Kolen- en Staalgemeenschap, in Straatsburg in vergadering b.jeen- gekomen, om te oordelen over de daden van de eerste Europese regering. De hoge autoriteit der K.S.G., welke door een besluit van haar „volksvertegenwoordiging" tot aftreden kan worden gedwongen, legde verantwoording af van haar beleid sinds de stichting ^ler gemeenschap. Zo stelde het de voorzitter van de hoge autoriteit, Jean Monnet, toen hij in zijn openingswoord zei, dat het college rekenschap zou afleggen van hetgeen het had gedaan voor de instelling van de eerste grote Europese markt voor kolen en staal. Hij voegde er aan toe, dat deze markt werkelijkheid was geworden. „De instellingen van het nieuwe Europa zijn gevormd en in werking getreden. De verdeling van de verantwoordelijkheden is vastgesteld. De ondervinding van de afgelopen tien maanden heeft ons geleerd, dat Europa zowel instellingen van een federaal karakter als een grote markt van honderdvijftig millioen verbruikers kan doen functionneren". PE REIS, die hij met Etzel en Spie renburg naar de Verenigde Staten heeft gemaakt, had Monnet er meer dan ooit van overtuigd, dat „wij ons op de weg bevinden, waarop Europa's toe komst ligt". Hij wees er in dit verband op, dat Europa over mogelijkheden be schikt, die het, goed gebruikt, op één lijn stellen met de Verenigde Staten van Amerika". De interne moeilijkheden van enkele landen bleken echter tot in Straatsburg te reiken. Slechts weinig meer dan de helft der acht en zeventig leden woon den de opening bij. De meeste Franse er. Italiaanse afgevaardigden waren in eigen ^ofdsteden gebleven. De Duit se bleken te zijn opgeroepen voor belangrijke Bondsdagdebatten op van daag en Donderdag, zodat momenteel de vergadering weinig meer is dan een Benelux-onder-onsje. De belangrijkste kwesties, zoals de in vesteringspolitiek van de hoge autori teit en de vorming der gemeenschappe lijke markt, komen dan ook pas tegen het eind der week aan de orde, wanneer de Franse en de Duitse afgevaardigden zijn teruggekeerd. Het door de Nederlandse afgevaardig de, mej. Klompé opgestelde rapport der commissie voor buitenlandse betrekkin gen, waarschuwt ernstig voor een poli tiek van isolement der K. S. G. De driedaagse Bairamfeesten, die de afsluiti van de Mohammedaanse vasten vormen, hebben in vijf dorpen in Egypte een tragische afloop gehad. De vreugdevuren, die alom waren ontstoken, werden in deze gehuchten door een plotseling opstekende zand storm zodanig aangewakkerd, dat er zware branden ontstonden. Bijna ze venhonderd hutten, van leem en stro opgetrokken, werden verwoest, vijf en twintig personen kwamen om. Pre mier Naguib heeft tenten en voedsel naar de duizenden daklozen laten zen den. Generaal Ridgway heeft Maandag te Frankfort afscheid genomen van de Amerikaanse troepen in Europa. In een korte toespraak zeide hij trots er op te Zijn, dat hij de Amerikaanse troepen in Europa heeft mogen bevelen. Op weg van Frankfort naar Bordeaux bracht Ridgway een onverwacht bezoek aan Berlijn. In opdracht van Bondskanselier Ade- nauer is de leider van de politieke afd. van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Herbert Blankenhorn. gisteren naar Londen gegaan. Hij zal het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken inlichten over het Duitse standpunt ten aanzien van de conferentie van Bermuda. Weliswaar is men het met deze op vatting eens, imar niettemin heeft men de opvatting van Mcmnet onderstreept, dat Engeland en andere staten slechts zullen kunnen toetreden tot de KSG. indien zij afstand doen van souvereine rechten. De Duitse socialisten hebben in tegenstelling hiermee de eis gesteld, dat desnoods het verdrag der KSG in grijpend zal worden gewijzigd, indien daarmee het toetreden van Engeland ook zonder opoffering van souvereini- teit kan wcfrden verkregen. v;*\ De Zuidsla vische regering heeft gisteren de benoeming van Wassili Alexewitsj Valkof tot eerste Russische ambassadeur in Zuid-Slavië, sinds Ti- to's breuk met de Kominform in 1948 goedgekeurd. De betrekkingen tussen beide landen werden tot dusverre be hartigd door zaakgelastigden. Tito maakte Zondag het herstel der diplo matieke relaties bekend. Valkof was van 1945 tot 1950 Rus sisch ambassadeur in Den Haag. Men weet nog niet, wanneer hij naar Bel grado gaat, evenmin wie Zuid-Slavië in Moskou zal vertegenwoordigen. Sinds anderhalf jaar wordt gewerkt aan een uitgestrekte Engelse basis in de Belgische Kempen. Deze beslaat een oppervlakte van ruim 1500 hecta re en is gelegen in het gebied tussen Antwerpen, Turnhout, Geel en Lier. Er zijn grote opslagplaatsen voor benzine en munitie gebouwd; verder zijn 140 kilometer betonweg en 28 ki lometer spoorlijn aangelegd. Is de ba sis eenmaal voltooid, dan zullen hier vijftienhonderd Britse militairen wor den gehuisvest en vierduizend arbei ders werk vinden. Voor onteigende terreinen is reeds meer dan 120 mil lioen francs vergoed door de Belgi sche staat. Deze betaalt ook twintig procent van de kosten van aanleg. Trekken de Britten weg, dan wordt de gehele basis Belgisch bezit. De ba sis i= depot voor het Britse Rijnleger. ADVERTENTIE Nederland mogelijk te maken haar charme te beschermen en haar huid jeugdig en fris te houden. U kunt thans kiezen uit drie Castel- lasoorten. Vooral in de warme zomer dagen zal het heerlijk zijn, wanneer men zich dank zij Castella gemakke lijk eens een keertje extra kan ver frissen met een echte merkzeep Heeft Uw huid véél schuim nodig, gebruik dan Castella Spécial (32 cent) die onuitputtelijk royaal schuim geeft. Blijft U de klassieke Castella Schoon- heidszeep (32 sent) verkiezen? Dan kunt U nog juist profiteren van een tijdelijk aanbod: twee stukken voor 50 cent. Maak er met spoed gebruik van En wilt U voor zéér bescheiden prijs toch een echte Castella-zeep kopen, vraag dan naar de nieuwe Castella Bloemenzeep, onverpakt, slechts 20 ct. (Advertentie Ing Med Castella heeft heerlijke geuren en fijne tinten uitgekozen voor haar nieuwe, onverpakte Bloemenzeep, slechts 20 cent per stuk. Dit is de kroon op het werk van Castella om het waarlijk IEDERE vrouw in [N de Staatscourant van gisteren zijn twee algemene vergunningen van de Nederlandse Bank gepu bliceerd. welke een belangrijke verruiming inhouden van de de- viezenreglementering voor reizi gersverkeer met het buitenland. Voor iedere reis (dus ongeacht het aantal reizen) naar België, Denemarken, West-Duitsland, Fin land, Frankrijk. Griekenland, In donesië, Italië, Joegoslavië, de Nederlandse Antillen, Nieuw Gui- nea, Noorwegen. Oostenrijk, Por- De raad van Vakcentralen, waarin het N.V.V., de K.A.B. en bet C.N.V. samenwerken, heeft met bevreemding kennis genomen van de mededeling van de regering, dat de door de regering voorgestelde huurverhoging voor de helft zal worden gecompenseerd door verlaging van de verbruiksbelastingen en voor de andere helft door loonsver hoging. X/OLGENS een nieuwe techniek, ont- wikkeld in het Groote-Schuurzie kenhuis te Kaapstad, worden kunstogen van kunsthars gemaakt, die bijna vol maakt gelijk met het normale oog be wegen en de „dode blik' van een ge woon kunstoog missen. Naar men meent, is deze techniek nog nooit ergens an ders ontwikkeld of toegepast. De natuurlijkheid van het kunsthars oog wordt verhoogd door het wit van het oog hetzelfde als dat van het andere oog te kleuren, met bloedaartjes van hetzelfde patroon als op de goede oog bal. De kern is een glasoog, dat met kunsthars wordt bedekt. Volgens de nieuwe techniek wordt een afdruk van de binnenkant van de oogholte genomen en het kunstoog overeenkomstig die afdruk gemaakt, zodat het kunstoog stevig in de na tuurlijke oookas past en evenals het gezonde oog door de normale spier- werkina gedraaid kan worden, alleen iets minder. De Raad wenst vast te stellen, dat de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid en met de regering over deze compensatiemaatregelen nog niet zijn geopend. In verband daarmede wordt iedere verantwoor delijkheid voor bovengenoemde me dedeling, alsmede voor de daarbij ver strekte berekening over de betekenis van de voorgestelde verlaging, van de verbruiksbelastingen van de hand gewezen. (Eigen bericht) Donderdag a.s. zal in Beverwijk de eerste speciale aardbeienveiling van dit seizoen worden gehouden. De aanvang vap de campagne valt liefst dertien da gen later dan vorig jaar, toen deze reeds op 5 Juni begon. Maar dat was ook de vroegste sinds een kwart eeuw. tugal, Spanje, het Sterlinggebied, Suriname, Turkije, Zweden en Zwitserland, mag voortaan per persoon tot de tegenwaarde van f 1.000,aan reisdeviezen worden medegenomen. Het dagverbruik blijft evenwel tot f 75,per per soon beperkt. Wanneer de reis naar één van deze landen met uitzondering van Indo nesië, Suriname, de Nederlandse An tillen en Nieuw-Guinea per motor voertuig (geen bromfiets) wordt ge maakt, kan tot f 400,per reis extra aan deviezen worden medegenomen. Het tot dusverre bestaande onder scheid tussen reizen met toeristische en die met zakelijke doeleinden is vervallen en hiermede ook het on derscheid tussen toeristen- en reisde- viezenboekjes. Wie beide boekjes in zijn bezit heeft en reisdeviezen wil aankopen, moet één van beide boekjes inleve ren. De van vorenbedoelde reizen over gehouden reisdeviezen behoeven niet te worden ingeleverd, doch worden uiteraard bij een volgende aanvraag in aanmerking genomen. De bedoelde publicatie in de Staats courant betekent, dat het dusverre be staande maximum bedrag aan deviezen van f 600 per persoon per jaar voor toerisme is komen te vervallen. Wy weten niet, of U middenstander bent neringdoende middenstander, zoals dat heet. Of O misschien rozijnen en krenten weegt, of U in blik proen ten doet, in zure haring, in gevulde koeken of in textiel. Uw branche doet er ook minder toe, want wij weten: als neringdoende bent U een veelgeplaagd mens. Niet slechts vanwege de fiscus en vanwege de vertegenwoordigers van fabriek-zus-en-zo, maar zeer in het bij zonder vanwege een bepaald soort klanten, dat weliswaar Uw omzet sti muleert, maar Uw omzetcijfer niet. Waarschijnlijk behoeven wij ze niet eens aan U voor te stellen, want U kent ze reeds lang: de man, die voor het reisje van ouden van dagen komt, de juffrouw, die goederen leurt voor de bazar, de klant van een harde daal der per week, die een prijs voor de verloting vraagt, het vlotte meisje van de buren, dat juist nog een paar spul len tekort komt voor de aanstaande fancy-fair De rij derzulken is onafzienbaar lang en de variaties op hun thema zijn vele. Het gaat maar om een kleinig heid, nietwaar en vooral ze komen niet voor zichzelf. Maar in ieder geval, ze kómen en we weten, dat U ze wel wegkijken kunt, maar zij zijn bedekt vriendelijk en dus bent U het ook. Dat dan maar weer geeft met Uw hand en niet met Uw hart is iets, wat nie mand U euvel duiden zal. Want U weet, de concurrent geeft ook en nering is een nijdig ding. In de stede Hoorn hebben de drie middenstandsbonden de koppen bij el kaar gestoken en ze hebben aan dit misbruik, dat allengs ontstellende vor men is gaan aannemen, radicaal een eind gemaakt. Ze hebben er precies als de sigarenwinkeliers tabak van gekre gen en ze pruimen het niet meer. Ze zijnzeggen ze, lang genoeg de sigaar geweest. Deze victorie begint niet te Hoorn, want elders is men hierin reeds voor gegaan. Alleen betekent het weer een belangrijke stap vooruit en op de duur komen we er wel. Tja en voor al die verenigingen met al die sympathieke doelstellingen spijt het ons zeer. Niemand zal kunnen zeggen, dat haar financiële bloedarmoe de ons niet ter harte gaat. Maar met dit systeem van bloedtransfusie ging men te ver. Want als de patiënt blijft leven en de donor ligt op apegapen, haalt het nóg weinig uit. De zoveelste speelclubzaak van na de oorlog heeft gisteren voor de Haagse politierechter gediend. Ditmaal ston den negen personen uit Delft terecht, die in een kamer achter een slagerij geii-genheiid tot het roulettespel had den gegeven, of zelf het magische rad hadden bespeeld. Drie hunner, de op- richteis van de club, traden op als bankhouder-croupier. Behalve dat men zich in de kamer achter de slagerij met een bepaald soort uitbenerij ophield, had de politie nog informaties gekregen, dat er vals gespeeld werd. De drie hoofdschuldi gen kregen gevangenisstraffen, vari ërend van drie tot vier maanden. De veroordeelden, die reeds in voorarrest zaten, zullen worden gevangen ge houden, terwijl het in beslag genomen materiaal zal worden vernietigd. De zes spelers hoorden zich tot boeten en voorwaardelijke gevangenisstraffen ver oordelen. Cor Braasem, de aanvoerder van het Nederlands waterpoloteam in 58 wedstrij den, is van Schiphol naar Spanje ver trokken, waar hij met de club Natacion Barcelona een contract voor twee en een half jaar heeft afgesloten. Braasem zal het waterpoloteam van deze vereniging, waarin zes internationals spelen, gaan trainen. Hij hoopt medio Augustus aanwezig te kunnen zijn bij de wedstrijden om de Trofeo Italia in Nij megen, maar dan als trainer van het Spaanse zevental. Leden en adspiranten van de zwemclub Haarlem en bestuurs leden van de kring Haarlem hebben Braasem op de luchthaven uitgeleide ge daan, waarbij menige traan in het ge heim werd weggepinkt. Natuurlijk was ook Frans Kuyper, de trainer van het Nederlands zevental, onder wiens leiding Braasem zovele successen heeft behaald, aanwezig. Van de spelers van het zeven tal was alleen Gerrit Bijlsma naar Schip hol gekomen. In de eerste ronde van het heren en kelspel van de Londense kampioenschap pen op de grasbanen van de Queens Club heeft A. Dehnert met 6—2, 6—1 gewon nen van de Engelsman Todd. Fenny ten Bosch bereikte de derde ronde in het dames enkelspel doordat zij de Zwitserse Violette Rigollet met 6—4, 6—3 versloeg. Cor Braasem (links), aanvoer der van het Nederlandse polo team is Maandagmiddag naar Barcelona vertrokken om aldaar de training van waterpolospelers op zich te nemen. Trainer Frans Kuiper geeft de beste wensen mede vergezeld van een kleine verrassing voor onderweg. Ondanks de voor zweefvliegprestaties matige weersomstandigheden zijn op de eerste dag van de nationale zweefvlieg- kampioenschappen op het K.N.V.V.L.- centrum te Teriet toch goede resultaten bereikt. In drie kwartier trokken vier sleepvliegtuigen van het centrum Teriet van de luchtmacht tien wedstrijdzweef vliegers onder de wolken voor een vrije afstandsvlucht. De K.L.M.-gezagvoerder O. P. Koch, die als eerste startte, bleek nog iets te vroeg te zijn vertrokken voor de gunstigste thermiek. Hij haalde slechts een afstand van veertig km. De nationale crack Ordelman van de vliegclub Teuge behoorde ook niet tot de allerbesten. De beste prestatie leverde de Venlose arts J. H. Schade, die 123 km. aflegde. Ser geant van Noorden van de L.S.K. zweef- vliegclub Gilze Rijen, de Hagenaar Aal moes en Schade behaalden ieder onge veer 200 punten. Bauling van de vliegclub Teuge verwierf 145 punten. Naar wij thans vernemen, hebben Zondagmidd?g twee gevangenen een poging gedaan om uit de strafgevange nis te Haarlem te ontsnappen. Zoals gewoonlijk werd 's middags om vijf uur een godsdienstoefening gehouden De Amsterdamse Rjjtuigmaatschappij is een ziek bedrijf, maar het bestuur heeft de sanering ter hand genomen en de resultaten daarvan zullen moeten worden afgewacht. Dit werd verklaard in de jaarvergadering der A.R.M. De aandeelhouders hebben jarenlang met een matig dividend genoegen moeten nemen. In 1951 is in Amsterdam en Den Haag bijna een ton op het taxibedrijf toege legd. In 1952 was het bijna twee ton. De aandeelhouders verleenden het be stuur machtiging om met het taxi bedrijf te handelen naar goeddunken. Het is dus vrijwel zeker, dat de ARM- taxi's (130 stuks) niet meer in de files zullen verschijnen. Na een stemming werd besloten, dat de aandeelhouders over 1952 drie pro cent dividend zal worden uitgekeerd, zulks door de „uitsmering" van sanering, offers, versterkte afschrijving enz., en onder de bedreiging dat anders op li quidatie zal moeten worden aangedron gen. In Den Haag kampen de taxibedrijven ook met moeilijkheden. B. en W. van de Hofstad hebben nu tarieven voor taxiritten vastgesteld, waarbij voor korte ritten iets minder en voor lange ritten iets meer moet worden betaald. Het nachttarief wordt afgeschaft. De datum van ingang is 1 October. Drie Hagenaars, die Zaterdagnacht in kennelijke staat van een feest naar huis terugkeerden, kregen bij het pas seren van het water aan de Trekweg plotseling behoefte aan een bad. Zij ontkleedden zich, en één hunner, de 29-jarige los-werkman J. L. N-. sprong te water. Hij ging onder en kwam niet meer boven. Door de invloed van de drank of van de schrik konden zijn twee vrienden geen po gingen tot redding ondernemen. Een nabijwonende dame, die alles had ge zien, riep de mannen toe hulp te ha len. Toen de politie eindelijk succes had met dreggen, bleek het reeds te laat te zijn. N. kon wel zwemmen. De 24-uursrit van Le-Mans werd gewonnen door de Britten Rolt Hamilton met Jaguar. Ze be reikten een gemiddelde van ruim 170 km. per uur. De top snelheid lag dikwijls boven de 250 km. Rolt-Hamilton toonden hiermede tevens de superioriteit van de laguar aan, met welke wagen ook de tweede en vierde prijs werd gehaald. in een zaal op een van de verdiepin gen. Na afloop hiervan schoof de 22- jarige A. ten C. geholpen door de 20- jarige J. J. L. een raam van de kerk zaal open. Zij probeerden er doop te klimmen. De bewakers bemerkten dat tijdig en konden een van de mannen grijpen. De andere sprong negen meter naar beneden in de tuin van de direc teurswoning, klauterde over een ijze ren hek en kwam uit op de Papen- torenvest. Achtervolgd door de bewa kers zette hij zijn vlucht voort. Bij de Oostsingelgracht sprong hij te water. De bewakers, die hem aan de andere kant stonden op te wachten hebben hem naar de gevangenis teruggebracht. De man, die nog bij het raam kon worden gegrepen had nog een straf te goed van anderhalf jaar. De vluchte ling zou over twee maanden vrij ko men. Gistermorgen om kwart over elf is op de Herikerberg te Markelo (Ov.) een straaljager van het type „Meteor-B", die afkomstig was van de vliegbasis Twente, neerge stort. De piloot, de 26-jarige ser geant-vlieger F. Pottger uit Haar lem, kwam om het leven. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. De machine spat te in stukken uit elkaar, nadat hij op de grond was neergekomen. Wel heeft een commissie van onderzoek van de vliegbasis ontdekt, dat serge ant Pottger heeft geprobeerd zich door gebruikmaking van de schiet stoel te redden. Dit is hem niet mo gen gelukken. De machine van Pott ger verongelukte tijdens een oefening van vier Gloster-Meteors. Het slacht offer van dit ongeluk was ongehuwd. In alle stilte en onder vrij grote ge heimzinnigheid zijn gisteren een Britse en een Nederlandse vertegenwoordiger van het Roode Kruis per vliegtuig van bchiphol naar Korea vertrokken Bei den vertrokken naar Tokio in verband met de uitwisseling van gezonde kiijgs- gevangenen in Korea. Doch dit was het enige, dat zij de pers wilden vertellen. Voor de rest hulden zij zich in een ge heimzinnig stilzwijgen. Allerlei geruch ten doen de ronde, maar nergens is be vestiging ervan te verkrijgen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3