Op beroepskeuzeadviseur rust zware verantwoordelijkheid Ontdekkingsreizigster deed een nare ontdekking CBS publiceert gegevens over het „brandjaar" 1952 Om het geluk van Peter Werk in dienst van de jeugd (2) Schoolonderzoek geniet een groeiende populariteit I WEK DE GAL IN UW LEVER OP r Hoe het advies tot stand komt Oorlogsweesjes naar vacantiekamp Het kostte haar f518.- Dodelijk ongeval op een bewaakte overweg Visum voor Andorra U helpt toch ook „SUPERCONNIE" MET GOED GEVOLG GETEST PimPam, Pom en de wonderlamp Nonchalance vaak de oorzaak door Kitty Lessels Eén vrouw is zelfs tien oplichters te sterk.... Luister eens naar: Radioprogramma DINSDAG 16 JUNI 1953 i - (Van een onzer redacteuren) T een van de meest verantwoordelijke beroepen in ons land behoort at van de beroepskeuzeadviseur. Deze leidsman op de weg naar een geslaagde maatschappelijke positie heeft zich vrijwillig tot taak gesteld hulp te verlenen aan jeugdige personen, die van hem een o vies wensen omtrent het te kiezen beroep of de studierichting, welke za worden ingeslagen. Dat de tot heden bereikte resultaten van de eroepskeuzevoorlichting van het Rijksarbeidsbureau tot tevredenheid stemmen, dankt men voor een niet gering deel aan het vrijwillige element bij de werving van de beroepskeuzeadviseurs. Geen ambtenaar van het Rijksarbeidsbureau is gedwongen zich te belasten met het werk tan de jonge afdeling. Geheel uit eigen vrije wil hebben de adviseurs de centenaarslast op de schouders genomen en zich daarmede gesteld voor een opgave, welke even zwaar als schoon is. In nevenstaand tweede arii- kei over het werk van de afde ling Beroepskeuzevoorlichting van het Rijksarbeidsbureau staan wij stil bij de moeilijke taak van de beroepskeuzeadvi- seur en verschillende vormen van onderzoek en helpen een gerucht uit de wereld. ^OALS GEMELD, betraden op 1 Ja nuari 1948 45 beroepskeuzeadvi seurs, met minutieuze nauwkeurigheid geselecteerd, grondig voorbereid en geladen met een flinke dosis onmis baar idealisme, de kantoren van de Gewestelijke Arbeidsbureau*. Zij had den de opdracht om met behulp van alle hun ten dienste staande gegevens aan adviesvragenden een zo veelzij dig mogelijke oriëntering en voorlich ting te verstrekken omtrent beroepen en opleidingsmogelijkheden en vervol gens, met inachtneming van de ver standelijke ontwikkeling, de capaci teiten en de karaktereigenschappen van de consultant, voorlichting te ge ven omtrent de keuze van een beroep, daarbij tevens rekening houdende met het milieu en de economische omstandigheden, In deze opdracht schuilt de verantwoordelijkheid van de man, aan wie zovele jonge mensen één van de belangrijkste beslissingen in hun leven voorleggen. De beroeps keuzeadviseurs van het R.A.B. zijn zich van deze verantwoordelijkheid ten volle bewust. Zij pretenderen geenszins psychologen te zijn. Mr drs A. C. L. Knook gaf ons een treffende definitie. De beroepskeuzeadviseur, zo zei hij, is als het ware de middelbaar technicus, die de tijdens zijn uitste kende opleiding vergaarde kennis voegt bij de hem ten dienste staande standaardwerken, de door deskundi gen samengestelde psychotechnische tests en de met de jaren groeiende ervaring. Het arbeidsbureau kent verschillen de soorten van onderzoek. Ten eerste het particuliere onderzoek, dat op aanvrage wordt ingesteld. De kosten van het te verstrekken advies vari ëren van 1 tot 25, al naar gelang het inkomen van het gezinshoofd of van de betrokkene, indien deze zelf standig is. Voorts heeft men het on derzoek van de bij de arbeidsbeurs ingeschrevenen, dat na overleg tussen het bemiddelingsbureau en de werk zoekende tot stand komt en ten doel heeft de candidaat te testen op zijn geschiktheid voor een beroep, dat be tere plaatsingsmogelijkheden biedt. Ten derde het selectieonderzoek voor de Rijkswerkplaats, alwaar men ar beiders schoolt voor de metaaltechni- sche beroepen en de bouwvakken. En ten slotte het schoolonderzoek. Vooral voor laatstgenoemd onderzoek bestaat een snel-groeiende belangstelling. De geringe kosten, welke voor de ouders aan dit onderzoek zijn verbonden, zullen hieraan niet vreemd zijn.Dank zij de beduidende subsidie, welke het ministerie van Sociale Zaken ver strekt, is het de afdeling beroepskeu zevoorlichting van het Rijksarbeidsbu reau mogelijk voor slechts I per Architect IJsbrand Kok houdt in het vierde nummer van de huidige jaar gang van „De Speelwagen", het be kende geschrift van de historische ge nootschappen in Hollands Noorder kwartier, een warm pleidooi voor res tauratie van het in verval zijnde voor malige „rechthuis" in Uitgeest. Eer tijds werd ook in dit gebouw door schout en schepenen recht gesproken. Enkele oude „rechthuizen" in onze provincie zijn bewaard gebleven. Het aan historische gebouwen zo arme Uit geest wil dit huis doen afbreken. Een bijzonder boeiend artikel is dat, waar in R. C. Hekker uitvoerige medede lingen doet over „Boerenleven in N.- Holland omstreeks 1800". De direc teur van het Zuiderzeemuseum te Enk huizen heeft in dit nummer een uit eenzetting gegeven van ontstaan, hui dige positie en wensen van deze in stelling, waarvan wij de Noordhollan ders tijdens de vacantie een bezoek van harte kunnen aanbevelen. Illustra ties en tekst vertellen over het statige Foreestenhuis aan de Grote Oost ui Hoorn. In de rubriek „Allemanswerk" kan men nog iets lezen over een onge veer 150 jaar geleden in Bergen ten aanschouwe van tweeduizend kijklus- tigen plaats gehad hebbende terecht stelling van een „vagebonderende dief" U s morgeus „kiplekker" kt uit bed springen. Elite da," moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw Voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTK1I.S 1.EVERPILLETJES om die Uter ral '.n l» weaken en uw spijsvertering en stoel gang natuurlijke wijze te regelen. Een Elnrt I i vacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpllletje# (Advertentie, log. Med.) leerling een alleszins verantwoord ad vies uit te brengen. Het onderzoek, dat zich op de lagere scholen bij voor keur over de zesde klasse uitstrekt, voltrekt zich in verschillende delen. Naast een schriftelijke psychotechni sche proef, welke in tegenstelling tot het particuliere onderzoek, klassikaal wordt afgenomen, voert de beroeps keuzeadviseur gesprekken met de ouders, het onderwijzend personeel en ten slotte met iedere leerling af zonderlijk. Vooral tijdens dit vertrou welijk onderhoud zal de adviseur de sfeer scheppen, om tot het gewenste doel te geraken. In dit gesprek onder vier ogen, in de beslotenheid van een kamer, zullen adviseur en sdviesvra- gende, na het mondeling gedeelte van de psychotechnische test, van gedach ten wisselen over het te kiezen be roep, over de moeiijkheden en moge lijkheden, over opleiding en promo tiekansen, alsmede over aanleg en liefhebberij. Puttende uit de schat van gegevens, welke de gesprekken met ouders en onderwijzers, het psycho technisch onderzoek en het individu ele onderhoud met de consultant hem hebben verschaft, zal de beróepskeu- zeadvlseur uiteindelijk het persoons beeld van de betrokkene projecteren op het te kiezen beroep en zo tot zijn gefundeerde advies komen. Het pleit voor zijn verantwoordelijkheidsbesef, dat hij in moeilijke gevallen niet zal schromen de hulp in te roepen van een psycholoog. Is het advies uitge bracht, dan staat het de consultant volkomen vrij hiervan al dan niet ge bruik te maken. Ook bij andere hierboven genoemde vormen van onderzoek wordt een vrij wel soortgelijke, slechts hier en daar aan de bijzondere omstandigheden aangepaste, procedure gevolgd. Mogen wij ons voorlaatste artikel over de Beroepskeuzevoorlichting van het R.A.B. besluiten, met een veelvul dig voorkomend gerucht naar het rijk der fabelen te verwijzen. Velen heb ben zich de weg naar de afdeling Be roepskeuzevoorlichting van het ar beidsbureau laten versperren door de gedachte, dat de beroepskeuzeadvi seurs zich uit hoofde van hun relatie tot het arbeidsbureau bij hun advies zouden laten leiden door de vacante functies op de Arbeidsbeurs. Niets is minder waar. De beroepskeuzeadvi seur staan uitsluitend en alleen de aanleg, de karaktereigenschappen, de wens en de mogelijkheden van de con sultant voor ogen. Op grond van een onpartijdig onderzoek geeft hij een eerlijk advies. Dat hij de adviesvra- gende zal inlichten over de tendenz op de arbeidsmarkt, over eventuele werkloosheid in het betrokken beroep e.d., is slechts in het belang van de betrokkene. Dit rekent hij zich der halve volkomen terecht tot zijn plicht. Het eerste artikel publiceerden wij in ons nummer van Zaterdag 6 Juni. Een Rijswijkse koopman en een Was- senaarse gildebroeder van deze, zijn door de Haagse politie ondergebracht in het Huis van Bewaring, in verband met een geraffineerde oplichtingsaffai re. De twee mannen hadden een ad vertentie in een krant geplaatst, waar in een deelneemster aan een expeditie naar Noord-Afrika werd gevraagd. Een Haagse dame schreef op deze Een 44-jarige fabrikant uit Vlaardin- gen, die gistermiddag in zijn auto een bewaakte overweg te Maassluis pas seerde, is om het leven gekomen, toen zijn auto door een voorbijkomende electrische locomotief werd gegrepen. De fabrikant was op slag dood. De bomen van de overweg waren niet ge sloten, bij de nadering van de locomo tief. NEDERLANDSE MINISTERS IN BRITSE HOOFDSTAD De Nederlandse ministers van Bui tenlandse Zaken en van Financiën, de heren Beyen Van de Kieft zullen in de loop van deze week in Engeland be sprekingen voeren over de vooruit zichten met betrekking tot de conver- tabiliteit van het Pond Sterling. Mr Beyen is reeds te Londen aangekomen. advertentie en kreeg twee heren op bezoek, die haar een schitterend hono rarium in het vooruitzicht stelden en een geloofwaardig verhaal over de te ondernemen tocht ophingen. De dame moest f 518,cautie betalen, voor het geval ge zich zou willen terugtrekken.' De dame ontlaste haar spaarbankboekje van dit bedrag en stelde het de heren ter hand. Hierna probeerde ze echter informaties over de twee Afrika-experts in te winnen, bij een bekende Haagse ontdekkingsreiziger. Deze had nimmer van de twee mannen gehoord. De poli tie maakte een einde aan de expeditie van de twee mannen, wier ontdek kingsreizen zich vooralsnog hadden be paald tot een groot aantal Haagse proef lokalen Naar de A.N.W.B. mededeelt la het plotseling niet meer mogelijk om de republiek Andorra zonder visum binnen te komen. Aan de Frans-Andorraanse grens worden de visa verstrekt tegen be taling van 1000 francs. FEESTVERLICHTING IN DEN HAAG Gedurende het Holland Festival zal in Den Haag een bijzondere verlichting wor den ontstoken. Oa. zullen zijn verlicht de regerings-gebouwen, de Ridderzaa', standbeelden, etc. De fontein in de Hof vijver spuit dagelijks en is "s avonds ver licht. BRAND IN OLIEFABRIEK Gisteren heeft een hevige brand ge woed in de Nederlandse Olie- en Steari- nefabriek te Zevenbergen. Het vuur vond in de grote voorraad oliën en vetten gretig voedsel. Bijna drie verdiepingen zijn uitgebrand. De oorzaak van de brand was nog niet bekend. De jaren van oorlog en strijd, die ons volk van 1940 tot 1945 troffen, zijn helaas ook aan duizenden kinderen niet voorbijgaan zonder groot leed te veroorzaken. Ons land telt duizenden oorlogswezen, halfweesjes en kinderen, die invalide werden. Om het bijzon dere lijden van deze kinderen iets te verlichten, om ook hun enige blijd schap te geven, werd in 1947 de stich ting „Het Vierde Prinsenkind" opge richt. Sinds dat moment is er dank zij hulp van vele zijden door de stichting prachtig werk verricht. Niet minder dan 25.000 oorlogsvveesjes en oorlogs invalide kinderen konden tijdens de zomer een periode in een vacantie kamp doorbrengen. Bovendien werden in talrijke plaatsen aan deze kinderen prettige Sinterklaasfeesten aangeboden. Ook dit jaar hoopt de Stichting weer 4000 van dergelijke kinderen een fijn kamp te kunnen geven. Bij dit getal zijn thans ook een aantal kinderen uit de rampgebieden betrokken. Honder den van de beste krachten uit de jeugd organisaties, studenten, kweekschool scholieren, doktoren, verpleegsters en geestelijke verzorgers verlenen belan geloos hun medeweking om zo'n va cantiekamp voor dit bijzonder in de aandacht van ons volk aanbevolen kind een stel goede dagen te geven. Door de DUW worden vele, uitstekend inge richte kampen in de mooiste delen van ons land afgestaan. Dit werk moet door particuliere steun, door het hele volk worden gedragen. Voor iedere f 25 kan een getroffen kind naar het kamp gaan. Wij hopen, dat velen door geldelijke bijdragen de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" willen helpen haar werk te doen. Men storte daartoe zijn gift op gironummer 477800 ten name van de penningmeester, de heer C. A. Langerak, ontvanger der ge meente Dordrecht met vermelding „Het Vierde Prinsenkind". De Lockheed „Super Constellation", het vliegtuigtype waarvan de KLM er 13 heeft besteld voor haar interconti nentale lijnen, is na een oom.-rkelijk korte-bepr jevingsperiode voorzien van het Amerikaanse certificaat van lucht waardigheid. Uit de testrapporten blijkt, dat de machine meer dan ruimschoots heeft voldaan aan alle gestelde eisen. 116.2 MILLIOEN IN RAMPENFONDS In het Nationaal Rampenfonds 'S tot nu toe t 116.2 millioen bijeengebracht. In zijn geboorteplaats Breukelen, en in de kring van familie en intieme vrien den, heeft de acteur Eduard Verkade gis teren zijn 75ste verjaardag gevierd. 42 De baron trok zich niets aan van de ongeruste blikken, die zijn vrouw af en toe in zijn richting wierp. „Wat kiik je togh Miesje". zei hij eindelijk. "Heb je ook nog honger?" „Nee Pieter, dank je" antwoordde zijn vrouw. Ik heb al gegeten, zoals je weet en het is mijn gewoonte niet om tussen de maaltijden ook nog eens te eten. maar om eerlijk te zijnik maak me on gerust over jou! Je praat maar steeds over een negertje, dat je hut binnen komt. en dat terwijl ik zeker weet, dat er geen negerbediende hier aan boord is." „En toch heb ik hem met eigen ogen gezien", riep de baron. „Je denkt toch niet, dat ik je voor de gek sta te houden? Hoe kom ik anders aan die biefstuk?" „Ja ik begrijp ook wel, dat die biefstuk niet uit de lucht komt vliegen", antwoordde zijn vrouw ver ontwaardigd- „Maar hoe het ook zij moet daar het mijne van hebben! ik Ik zal persoonlijk eens aan de kok gaan vragen wie jou die biefstuk ge- bracht heeftMeteen stond ze op om de hut te verlaten. „Toch vertrouw ik dat zaakje niet", mompelde zij, toen zij de trap beklom. „Pieter ziet er zo verhit uit, ik ben er zeker van dat hd last van koorts heeft. En als hij naar mij niet wil luisteren, dan zal ik er d# dokter bij halen. Misschien heeft hij wel een zonnesteek opgelopen in Bag dad. Anders begrijp ik niet, waar al die waandenkbeelden over negertjes vandaan komen!" Bij Rome zijn vier kinderen om het leven gekomen, toen een vrachtauto het eigengemaakte wagentje, waarmee zij een helling afreden, verpletterde. Het jaar 1952 is een „brandjaar" ge weest, zo blijkt uit de statistieken van het CBS. Het totaal aantal branden steeg met 10'/2 procent tot 10.538. Per 100.000 Inwoners gerekend moest de brandweer In 126 gevallen optreden in elk der provincies Drenthe en Lim burg, tegen slechts 40 maal in Zee land. Van de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners bezet Haarlem de gunstigste plaats, met 98 branden per 100 000 inwoners. Tilburg telt er 206. De Beierse spoorwegen hebben voor het traject Chau-Passau een autobus in gebruik gesteld, wel ke op eenvoudige wijze voorzien kan worden van een trein- onderstelwaardoor de bus tevens op de rails kan rijden. Men verwacht, dat vele touristen van deze combinatie gebruik zullen maken. 32. „Nee - nee, alleen maar zwakte. Een vreselijke zwakte die over mij kwam, t gaf je arme vader zulk een schrik, vlaar ik voel mij du wat beter: alleen mijn overspannen zenuwen' zei me vrouw Penda dapper, haar weg berei dend voor een bevredigend herstel om half twaalf. „Eigenlijk was het niet no dig geweest, dat je kwam, lieveling: en ik zette zelfs door dat je vader zijn afspraak hield, om bij de Jaquards te eten. Ik zeg altijd tegen mijzelf, dat -k mijn lasten niet moet afwentelen op een ander...„" Ja, wat een edel, prach tig mens was zij in dat ondergrondse rijk, beheerst door grauwe duivels. „Wentel ze op mij", smeekte Beartice, haar uitdrukking ont'oerend teder, .deel ze met mij, lieveling, laat ze los....." Dit was een verkeerde toon, een plotselinge wanklank. Zij hoorde bijna de botsing In haar moeders gemoed en de blik van geërgerde uoosheid was daar zonder twijfel in de ziekelijke ogen. 't Idee alleen, dat mevrouw Penda haar zorgen kwijt zou raken! Zij ver anderde haastig van onderwerp: „Laat ik wat broom voor u halen". Broom was t hoofdbestanddeel van mevrouw Pen- das bestaan; het betekende voor haar de hele reeks van zenuwstoornissen, 't gal' haar een nooit eindigende stof tot conversatie: 't hielp haar, en het stond in haar zieken-rol en leverde allesbe- dulve een genezing voor haar onge neeslijke ziekte van gemelijke ontevre denheid. Bryce, die toekeek, onderdrukte een opwelling om te zeggen: „Weet je dan niet, dat niets haar zo met afschuw zou vervulen dan dat iemand haar zou zeggen, dat zij er goed uit ziet?" Maar omdat hij medelijden met Beatrice had over deze gestadige druk, medelijden met haar in wat hij veronderstelde dat haar misleide medeleven was, bood hij aan: „Ik zal een dosis broom klaar maken - in de kast in de badkamer, is 't niet? Tussen twee haakjes, ik geloof dat u teveel van dat goedje neemt, mevrouw Penda". „Teveel?" Mevrouw Penda hief een lijdend gelaat naar hem op en keek hem aan alsof hij een ongevoelige boze geest was. Hij ging weg en toen de deur van de salon dicht ging kwam er een merk waardige verandering over Beatrice. Een slang zou zo haar huid hebben af geschud, zoals zij haar heiligenschijn afschudde. En dat, wat te voorschijn kwam, 't eigenlijke verdorven wezen, bezat noch medelijden noch gevoel, noch verdraagzaamheid, noch mense lijkheid, noch een hart, noch een ziel, biets anders dan een grof materialisme en egoisme, 't enige dat zij van haar moeder meegekregen had. Want haai lichamelijke schoonheid en verdorven ijdeiheid had zij van haar vader mee gekregen. die indolente, buitengewoon knap uitziendt. losbandige bloedzuiger: John Penda. Haar ogen, die haar gewone vrien delijkheid kwijt raakten, werden don ker en hard; haar lippen waren net een dunne, met een rood potlood getrokken streep: haar persoonlijkheid scheen zich in de duisternis terug te trekken, ter wijl zij op 't zelfde ogenblik alles ver nielend, vrijmoedig, satyrisch werd. Hier in de kale, armoedige, doffe somberheid van haar ouderlijk huis en in de afge zonderde, zwoele tegenwoordigheid van haar moeder poseerde zij niet voor een „waarachtige godin". 't Was immers niet nodig en niet mogelijk, daar haar moeder haar gekend had vóór zij zichzelf kende. Alleen haar stem behield haar laag ingezette toonhoogte, zelfs nu dat die toon grimmig was: ,,'t Is niet nodig te overdrijven. De moeilijkheid met u is, dat u alles overdrijft of 't nu broom voor uw stomme zenuwen is, of 't af poeieren van wantrouwende schuld eisers of iets in de diplomatieke lijn. U verveelt hem alleen maar tot het uiter ste, zodat hij wenste dat hij in „De Kaars" aan het dansen was". „Is dat, waar zij heen zouden zijn gegaan?" vroeg "t praatzieke deel van mevrouw Penda, terwijl 1 beledigde deel klaagde: „Je bent een gevoelloos schepsel pewe.st van je gyboorte af aan, 1 evenbeeld van je vader". En 't zeer ver ontwikkeld inhalige deel eindigde: „Maar "t voornaamste is, dat wij niet kunnen toelaten, dat Bryce Garron ons door de vingers glipt, zoals zijn broeder deed. De Gar- rons", voegde "t poenige deel eraan toe met een verf'.'nde hoon, „mogen dan handelsgeest hebben, maar...." Een schouderophalen duidde de rest aai.. Wi. ,rop zij haar ogen sloot en bit ter klaagde- „Hoe vreselijk word ik behandeld Je vader brengt zijn hele leven in de speelzaal door, 't geld weggooiend dat mij wat v troi sting zou kunnen verschaffen". „Bij voorkeur "t geld van een an der", herinnerde Beatrice haar „En ik, die meer voel voor sabelbont dan voor geverfd konijn, geef de voor keur aan 't leven in de Casa Garron". Zij kneep haar oogleden toe en zei plotseling: „Ergens onder in die holle ruimte, die U Uw hersenen noemt, moeder, probeert U daar ooit mee te denken wat voor soort leven ik heb, gedoemd ia een rolstoel te zitten?" Mevrouw Penda opende verschrikt de ogen. „Ik heb onzegbaar geleden om jouw wil, Beatrice, ik ben er zeer van onder de indruk geweest en ik weet heel goed, dat 't mijn le ven ve ort heeft". „Eigenlijk was "t (lus speciaal in elkaar gezet om U te kwv.-ll.-u? Eigen lijk was 't dus uitgedacht met sis eni ge reden om nog een tragischei glans toe te voegen aan de heerlijkheid van Uw ongeluk?" Altijd van haar dochter verliezend, n v/elke woordenstrijd dan ook, greep mevrouw Penda naar haar nooit falende tegenstoot: „Mijn lieve Beatrice, terwijl jij toegeeft aan al dat zelfbeklag en ongevoelig bent voor mijn lijden, denk aan dat ene: als "t niet door de pech van je onge luk geweest was, dan had je nooit de minste kans gehad om met Bryce Garron te trouwen. In elk geval was hij er nog minder gevoelig voor dan zijn broer". Deze openhartige, hoewel niet zeer opbouwende conversatie werd afge broken, doordat Bryce rertigkwam met de broom. Beatrice nam 't glas en hield dit aan haar mueders fippen. „Zo, lieveling, dat zal je zieke zenu- w kalmeren" In de versleten somberheid van Rockiey kon zij die roerende toewij ding op volmaakte wijze denumsire- ren Zo'o -vch'cigrund was in 't ge heel niet nadelig; Bryce's medelijden zorgde ei voor dal zijn hart voor an- kei lag. (Wordt vervolgd). Het aantal schoorsteenbranden nam in opmerkelijke mate toe. Nonchalance was in vele gevallen de oorzaak van veel verdriet en schade. Door zorge loosheid bij het stoken ontstonden b.v. 1831 branden, door sigaretten en weg geworpen lucifers 612, door kinderspel 1094 branden. Dit'laatste cijfer ligt bij na 25 pet hoger dan dat van 1951. Van 4422 branden is de directe schade ruim 30 millioen gulden. De Haagse recherche heeft de 25- jarige boekhouder H. K. K. aange houden. die f 1800.welke hij voor zijn werkgever in bewaring had, heeft verduisterd. De boekhouder maakte in Amsterdam goede sier met dit geld. Zijn echtgenote, die hij had verlaten, had om zijn opsporing gvraagd. TRIO'S VAN HAYDN EN BEET HOVEN. In feite is het trio in zijn oudste vorm een samenspel tussen viool en clavecymbe l, waarbij de cello slechts tot taak heeft, de baspartij van het kla vier te versterken (continuo) en dus nimmer een zelfstandige me lodiepartij uitvoert. Zelfs in het Trio van Haydn, dat hier wordt uitgevoerd, is dat nog zo. Nauwe lijks een kwart eeuw later is er al een aanzienlijke ontwikkeling in deze vorm van kamermuziek opgetreden. Zo schrijft Beethoven Trio's, waarin de cello wel dege lijk een belangrijke melodische functie heeft. Hier zijn de drie instrumenten volkomen gelijk waardige krachten in het spel ge worden. Zo in het Thema en veertien' variaties, dat in het hier aangekondigde programma valt te beluisteren. Let u bovendien eens op de meesterlijke manier, waarop Beethoven een betrekke lijk eenvoudig gegeven om- en uitwerkt; hij overtreft hierin al ziin voorgantfbrs. (Woensdag 20.45 over Hilversum 11, 298 m). WOENSDAG 17 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24 00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9-35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 ..Robert", hoorspel. 12.00 Viool en colle. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gevar. muziek. 12.59 Klokgelui. 13 00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Me- tropole-Orkest en solist. 14 00 Bondsdag. 14 45 Gram. 15.40 Pianokwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17-50 Gram. 18.00 Idem. 18.10 Lichte muziek. 18.30 Spectrum van Christelijke Organi satie- en Verenigingsleven. 18.45 Bas en piano. 19 00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 1930 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouw-orkest en sclist. (Pl.m. 21 00 „Nederlandse Staats lieden van de 19e eeuw", causerie.) 22.10 Gram. 22.15 Hammondorgelspel. 22.30 Vocaal Ensemble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S O.S.-berlchten. 23.15— 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.05—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.J5 Gram. 8.30 Orgelspel. 8 50 Voor de hulsvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 10.00 Schoolradio. 10 20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Pro menade-Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 1318 Accordeon orkest. 18.50 Gram. 14.00 „De weg om hoog", causerie 14.15 Omroeporkest. 15 00 Voor de Jeugd. 15 30 Idem. 16.00 Vier handig pianospel. 16.10 Voor de Jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17 50 Regeringsuitzending.' „Nieuw Gulnea in de zeevaarthirstorie", door H. M Laup- man. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Vraaggesprek. 18-30 Actualiteiten. 18.35 Gram 19.10 „Plaatselijke keuze", discus sie. 19 30 Vror de Jeugd. 20.00 Nieuws. 20 05 Politiek commentaar. 20.15 Lichte muziek. 20 45 „Juan Vincente", hoor spel. 21 45 Piano viool en cello. 22.20 ..Pijn", causerie 22 35 Dansmuziek 23 00 Nieuws. 23.15 SoctaT'sllseh nieuws tn pcranto. 23-20—24.00 Gram.muziek.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4