Speeltuinwerk in Den Helder heeft kleine stim ulans nodig Vacantie-programma voor de kinderen uit Poortvliet Centraal bestuur met de vier afdelingen in jaarvergadering 1111 Twaalfjarige jongen stak schoolvriendje Texelse jongen met fiets te water Examenuitslag IN HET KORT Tweede lezing door de heer Spronkers HBBfKlP Jaarvergadering van „Hermes" Alleen de avonden in de pleeggezinnen Spannende strijd om schaaktitel Belangrijke zaak, waarin dubbeltjes een rol spelen Tussen Haaks en Ruitje Hoe de postduiven vlogen Beiaardconcert Vergadering bestuursraad Helderse Gemeenschap „Rose-Marie" voor het schietkamp-personeel mm: jgp>' Welbestede week in het vooruitzicht m msÊÊÊ is .1 „Zwaard der vergelding" in Witte-bioscoop WOENSDAG 17 JUNI 1958 BIJ HET OV ERZIEN van een jaar speeltuinwerk is een geringe achteruitgang te bespeuren, zowel wat betreft het aantal leden als de financiële positie, en dat terwijl Den Helder groeiende is. Tijdens de gisteravond in de bovenzaal van café „Postbrug" gehouden jaarverga dering van de speeltuinvereniging werden deze feiten vastgesteld, maar veel gelegenheid om door te dringen tot de achtergrond ervan bestand niet. De agenda was uitgebreid genoeg, mede doordat het centraal bestuur wederom de heer P. G. Spronkers uit Amsterdam bad geinviteerd tot het houden van een inleiding. Ook nu heeft deze hij uitstek deskundige spreker belangrijke zaken besproken, zodat de hiermee gemoeide tijd alleszins nuttig besteed mag worden genoemd. Het lijkt ons echter gewenst, dat de speeltuinmensen op korte termijn nogmaals, wederom in zo breed mogelijke kring, bijeenkomen om zich eens in het bijzonder te beraden over hetgeen kan worden gedaan tot verbetering van het algemene beeld. Twee twaalfjarige leerlingen van de openbare lagere school aan de Vis markt, die gistermorgen tijdens het speelkwartier met elkaar slaags raakten mogen van gelik spreken, dat hun vechtpartij zo'n goede afloop had. De twee jongens waren elkaar eeist met zand en stenen aan het gooien ge weest, maar toen trok één hunner plot seling zijn zakmesje, dat hij op zijn ver jaardag had gekregen, en bracht daar mee de ander een steek toe. Deze jongen werd, heVig bloedend, naar het ge meente-ziekenhuis overgebracht, waar hij ter observatie werd opgenomen. Zijn verwonding bleek gelukkig niet van ernstige aard te zijn. De andere jongen was onmiddellijk weggerend en werd later nabij het ly ceum aangetroffen. Hij had het mesje in het Wcrfkanaal geworpen. De ongeveer zestien jaar oude scho lier De J. uit Den Burg was gistermid dag om één uur zo onfortuinlijk, om met zijn fiets ter hoogte van het wacht lokaal van de Teso in het water te rijden. De jongeman kwam aangereden, wilde een meerpaal grijpen, doch hij miste en viel in het water. Een paar Marine-mannen hadden hem spoedig cp het droge geholpen. In het wachtlokaal werd hij van droge kleren voorzien, waarna hij later, bevrijd van de schrik, met de boot huiswaarts trok. Zes leerlingen van de plaatselijke op leiding voor onderwijzeressen bij het neutraal en prot.-chr. kleuteronderwijs, uitgaande van de vereniging voor voor bereidend lager onderwijs „Jachin" hebben dezer dagen te Amsterdam en Leiden het onder rijkstoezicht staande examen voor de acte A als onderwijze res bij bij 't kleuteronderwijs afgelegd. De acte werd behaald door de dames C. Altema (Slootd.), T. Dijkstra (Hippo- lytushoef), T. Schuiling (Anna Paulow- na), L. Smits (Den Helder), en N. Versteeg (Den Helder). Eén der candi- daten werden afgewezen. De. nieuwe cursus begint in Septem ber. De opleiding wordt dan uitgebreid met een hoofdactecursus voor de acte B, waarvoor zich inmiddels reeds zes deel neemsters hebben opgegeven. In de Marine-cantine wordt heden avond voor het Marinepersoneel ver toond de film „De man die mij gegeven werd". De wekelijkse schoenenruilbeurs van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk wordt vanmiddag van. twee tot drie uur gehouden in de Molenstraat; het spreekuur is vanavond van half acht tot half negen ten huize van de secretaresse, Piet Heinstraat 1. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres: Timorlaan 37, telefoon 2129. De ambtenaar van de Kinderwetten houdt vanmiddag van drie tot vijf uur spreeköur in het gebouw van de Keu ringsdienst, Spoorgracht 6. Gisteren kwamen in Nieuwediep twee Amerikaanse patrouillevaartuigen aan, de „USN 59" en de „USN 58". Hr. Ms. „Paets van Troostwijck" arriveerde uit Hoek van Holland en ging door naar de Werf. Hr. Ms. .Mercuur" vertrok voor oefeningen. Van „V.O.P." werd Zondagmorgen om half zeven de eerste duif getoond vai de wedvlucht op Chateauroux, waarvoor de vogels Zaterdag startten. Het was dan ook een zware vlucht. De prijzei werden als volgt erdiend: O. Boon 1. 2. 5; M. Mastemaker 3, 4; G. J. de Wit 6. Zaterdagmiddag tussen drie en vier uur worden de jonge duiven voor Am sterdam ingekorfd. De stadsbeiaardier, de heer Tj. Jon Dito, verzorgt Donderdagavond van ach tot negen uur op het'klokkenspel vai het Monument Nederlands Reddingwe zen het volgende concert: 1. Een scheepje (mr J. J. Viotta); 2 Preludium (W. de Vries); 3. Als de zon de kim gaat naderen Tj. Joh. Dito); 4. Zeemans- en andere liederen; 5. Pot pourri uit „Regimentstochter" van Do nizetti. BLIJKENS het jaarverslag, dat de secretaris, de heer J. Jansen, over 1952 uitbracht, is het ledental teruggelopen van 1535 op 1 Januari 1952 tot 1463 op 1 Januari 1953. Het bedroeg toen in de vier afdelingen: Tuindorp 464, Vogel wijk 461, Visbuurt 323 en Oud Den Helder 215. Wanneer men kans ziet, de belangstelling van de burgerij voor het speeltuinwerk te vergroten, het aantal leden uit te breiden en vooral ook de mensen ervan te doordringen, dat trouw aan de vereniging ook dringend nodig is in het „gesloten seizoen", dan zal dit onmiddellijk een gunstige uit werking hebben op het verloop der financiën. Los daarvan zou men kunnen vast stellen, dat de tot nu toe geldende con tributie van een dubbeltje per week belachelijk laag is in vergelijking tot het plezier, dat men aan de speeltuinen beleeft. Wanneer alle leden de zaak eens van deze kant bekeken, dan zul len zij zeker geen bezwaar maken te gen de gisteravond aangenomen wijzi ging in de contributie-inning, welke tevens een (overigens uiterst kleine) verhoging inhield. Op voorstel van de afdeling Tuindorp werd namelijk be sloten, voortaan een maandelijkse con tributie van twee kwartjes te incasse ren.' Behalve een aanmerkelijke ver eenvoudiging van de administratie brengt dit een verhoging van de in komsten van tachtig cent per lid per jaar mede. Dat is in totaal zo'n dui zend gulden, dus juist voldoende om het verschil tussen uitgaven en inkom sten op te vangen. De vereniging ging immers het ver slagjaar 1952 in met een saldo van f 5364,55, maar dat was op 1 Januari 1953 geslonken tot f 4648,10. De pen ningmeester, de heer A. den Hartog, noemde in zijn financieel jaaroverzicht alle posten, die op inkomsten en uit gaven waren geboekt. Het totaal der uitgaven beliep f 15.353,56, dat is on geveer het dubbele van hetgeen de le den aan contributie inbrachten. Op pervlakkig bezien zou derhalve een verdubbeling van de contributie ver antwoord zijn, ware het niet dat het betalen van een gulden per maand voor vele leden te bezwaarlijk zou worden. Met de zo actieve dames en heren, die zich geheel belangeloos aan het speel tuinwerk wijden, spreken wij de wens uit dat de burgerij hun de noodzake lijke ideële en daadwerkelijke steun, vooral ook in financieel opzicht, niet zal onthouden. Het stemde de vergadering tot ge rechtvaardigde voldoening, uit de mond van de voorzitter, de heer P. S. van der Vaart, te vernemen dat het winterclub- werk in Oud Den Helder in het komen de seizoen zal kunnen beginnen. De aannemersfirma M. C. van der Plas is druk bezig met de bouw van het club huis op de tuin, die in de zomer van 1954 voor het gebruik gereed zal zijn. Nadat de heren W. Klaren, de op 6 Juni op 56-jarige leeftijd overleden administrateur van de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties, en J. W. Slager, de in Mei overleden figuur uit het Helderse speeltuinleven, waren herdacht, kreeg de heer Spronkers het woord voor zijn inleiding over „Het kind en zijn behoefte aan expressie". Evenals verleden jaar behandelde deze spreker zijn onderwerp op eenvoudige maar van grote liefde en begrip voor het kind getuigende wijze. Ongetwijfeld hebben ook degenen, die van nature uitstekend met kinderen kunnen om gaan, veel opgestoken van de aan spre kende voorbeelden verbonden gedach ten van de heer Spronkers. Uit de geanimeerde discussie bleek zonneklaar, dat de aanwezigen (onder wie wij tot ons genoegen ook verschei dene jongeren opmerkten) met dacht hadden geluisterd. De heer Van der Vaart bracht in zijn dankwoord tot spreker terecht naar voren, dat de vol wassene meer van kinderen kan ver dragen wanneer hij hen beter begrijpt Dit is een factor, die ook in het speel tuinwerk van grote betekenis is. Vermelden wij nog, dat de vergade ring de samenstelling van het dagelijks bestuur en de raad van toezicht en ad vies ongewijzigd liet. De jaarvergadering van de bestuurs raad van de Helderse Gemeenschap, die op Maandagavond 29 Juni ten raadhuize zou worden gehouden, moet door bij zondere omstandigheden een week wor den uitgesteld, dat is dus tot Maandag avond 6 Juli. De Welzijnzorgdienst van het Lucht doelartillerie-schietkamp heeft voor een .ontspanningsavond, te geven op Woens dag 24 Juni in Casino, de Haagse Ope rette-zangers onder leiding vanCorWij- gers geëngageerd. Het gezelschap zal een opvoering geven van de operette „Rose-Marie". Het is morgen hoog water om 11.15 uur, en laag water om 5.25 en 18.20 uur. De temperatuur van het zee water was 14,3 graden Celsius. f4 m f# Het besluit van de vlootschouw voor koningin Elizabeth II, welke op Spithead plaatsvond, vormde een geweldig vuurwerk, dat door tienduizenden werd gadegeslagen. Tijdens de jaarvergadering van de Helderse hockeyclub „Hermes", die dezer dagen in Bellevue werd gehouden, is andermaal gebleken, dat de vereni- aan- ging er zeer gunstig voorstaat. Zo telt de jeugdafdeling momenteel drie en vijftig leden, terwijl het Bouwfonds ongeveer f 3000,— in kas heeft en de penningmeesteresse een batig saldo van f 600 noteerde. Het bestuur, dat in zijn geheel aftrad en - met uitzondering van mevrouw WellingaBroekhuizen en de heer P. Vreugdenhil herkiesbaar was, werd op voorstel van het bestuur als volgt sa mengesteld; W. Lastdrager, voorzitter; J. Kortenhoeven, secretaris; mej. A. v. Bueren, penningmeesteresse, H. Zegel, tweede voorzitter; J. Spetter, tweede secretaris; mej. Govers, J. Mos en A. Pottinga (leden). In deze vergadering deelde de voor zitter, de heer W. Lastdrager, onder andere mede, dat het van de groei van het gras zal afhangen, of Hermes in September twee of drie voorlopige velden nabij de duinen zal kunnen betrekken. De definitieve velden, die tegen de duinen worden aangelegd, kunnen waarschijnlijk in September van het volgende jaar in gebruik wor den genomen Besloten werd, dat bestuur en alle commissies éénmaal in de maand bij een komen. Dat de sfeer in de ver eniging bijzonder goed is, werd nog eens tijdens de rondvraag bewezen. Er was een groepje leden, dat bereid was de bromfietskosten te vergoeden van voorzitter Lastdrager en echtgenote, die, zoals men weet, in Callantsoog wo nen. Prompt deelden enkele autobezit ters in de club mede, dat zij gaarne be reid waren de heer en mevrouw Last drager steeds te halen en thuis te brengen. Het dames-comité uit de Helderse Gemeenschap, dat de zorg voor de kinderen uit Poortvliet op zich heeft genomen, is er in geslaagd, een1 hijzonder aantrekkelijk vacantie-programma voor te bereiden. Zo men weet, worden de vier-en-dertig kinderen met hun geleiders op Maandag 22 Juni in Den Helder verwacht, waar zij tot Zaterdag 27 Juni gast vrijheid zullen genieten in gezinnen, die in Nieuw Den Helder woon achtig zijn. Op de dag van de heenreis naar Den Helder wordt de groep onderweg onthaald op een warme maaltijd. De autobus wordt 's avonds omstreeks kwart over acht verwacht bij de halte Seringenlaan, op de hoek van de Hortensiastraat. De kinderen worden dan door de dames van het comité naar hun pleegouders gebracht. Op Dinsdagmorgen 23 Juni begint om tien uur een excursie naar de Donkere Duinen en het kampeerterrein. Het punt van uitgang en terugkomst is weer de halte Seringenlaan. Na de middag, om kwart óver twee, is het verzamelen ge blazen voor een bezoek aan de speeltuin van „Dennenheuvel" te Huisduinen, waar de kinderen een gezellige middag wordt aangeboden. De volgende dag, Woensdag 24 Juni, ls bestemd voor een bezoek aan de Ko ninklijke Marine. De groep gaat om tien uur per autobus van de Seringenlaan naar de Buitenhaven, waar het gezelschap wordt uitgebreid met de kinderen, die dezelfde week in Callantsoog en Petten zijn ondergebracht. In beide gemeenten is dat een dertigtal, zodat circa honderd kinderen uit het getroffen gebied om streeks half elf worden ontvangen in de Marinecantine. Daar worden marinefilms gedraaid, waarna het gebruikelijke ex cursie-programma wordt afgewerkt, be staande uit een bezichtiging van de ha ven, het maken van een rondvaart en het Lm i «p i mSH ■M2&m&miï ip Wï^Êm KUNST IK, Scorpius, ben van de week naar de expositie in het raadhuis geweest. De aanblik van de schilderijen daar, die kleurig te wach ten hingen, deden mij den ken aan een tentoonstelling van minder grote meesters, welke destijds voor ?en goed, doel was georgani seerd. Ik zal u vertellen, wat daar gebeurde, terwijl kunstkenners goedkeurend te knikken liepen en de be langstelling zich beperkte tot een wat dikke heer met een schrale dame. Hij was in het bezit van een wel gevulde buik en een critisch oog, en heel zijn houding was in overeenstemming met die van Aga Khan, hoewel deze ongetwijfeld minder vast op z'n centen zit dan onze man, wanneer het gaat om een bedragje van vijfhonderd gulden in zake een schilderijtje, waar mee je je vrouw een genoe gen kunt doen. Want heel dat schriele vrouwtje, dat zelf een kunstenares had kunnen wezen (zij had zich stevig in de verf gezet), had slechts aandacht voor een doekje van een onbekende schilder, die zijn drang naar vrijheid en vrede had uitgedrukt in een zwerm opzichtige duiven, die doende waren een kanon te kantelen. Ergens op de ach tergrond waren V-vormige wolken gepenseeld. Het da metje stond er lange tijd vóór, terwijl haar echtge noot ongeduldig gromde en tenslotte demonstratief op een bank ging zitten. „Wat een kleurenpracht, Henny", zei ze, gebruik ma kend van een misplaatst verkleinwoordje. „Zie de forse opzet en wat is dat duivenvolkje zenuwachtig in de weer.' Nu ja, de af werking laat te wensen, maar dat is een artistiek ge volg van het vakmanschap. Kijk, het kost maar vijf honderd gulden". Meneer trok een gezicht, dat duide lijk toonae hoe afschuwe lijk hij de smaak van zijn vrouw oordeelde. Het ging hem eerder om de eer van zijn familie dan om de vijf honderd pop, die hij stellig op de plaats zelve had kun nen neertellen. En dan had hij nog wei een paar doek jes voor zijn kinderen kun nen meenemen. Maar me neer verzette zich, harts tochtelijk doch voornaam. Ik kende toevallig de schilder van het doek; een lange jongen met blond Tarzan-haar, die pas een erfenis had gekregen. Dat hij zich tot het stil-strijden- de echtpaar wendde, was meer een prestige- dan een geldkwestie. Ik zag hem druk praten, zijn rechter vuist ballen en vervolgens door een met de hand ge vormd gaatje loeren. De dikke man en de schriele vrouw werden nieuwsgie rig. Zij vormden hun vuist als hij had gedaan, zetten de gekromde hand tegen het rechter oog, knepen het linker dicht en tuurden door het gaatje naar de duiven. Het gevolg was. dat meneer enkele passen terug ging. wéér keek en instem mend knikte. „Heel mooi", hoorde ik hem zeggen. Maar zijn vrouwtje hield haar hand op zijn reeds getrok ken portefeuille en schudde van nee, ofschoon de schil der haar aanmoedigde nog maals door het gaatje te kijken. Laat ik u zeggen, dat het doek is blijven hangen. Mevrouw was van gedach ten veranderd. Toen ze naast haar man naar buiten liep zag ik haar een vuist maken en er dóór kijken; ik hoorde haar zeggen: ,,'t Is toch geen doen voor onze gasten om zó een schilderij te bezichtigen!" Waarmee ik wil beweren, dat ook de liefde voor de kunst betrekkelijk is. SCHERP QNDANKS herhaalde waar- schuwingen komt het nog geregeld voor, dat zich tussen de schillen en het brood, die door de schillen- mannen bij de huisvrouwen wordt afgehaald, scherpe voorwerpen bevinden, zoals spijkers en scheermesjes. Gradus hoopt, dat die on oplettendheid zich niet meer zal voordoen, als men weet, dat verleden week te Huis duinen een koe moest wor den afgemaakt, die mét haar voer .scherp" naar binnen had gekregen. Denkt u eens in, welk een schade post! Wat een ellende voor die arm« koe! Alstublieft, waarde Gradianen, lèt u er toch op! VODDEN CEN bewoonster van de Gravenstraat schreef uw Gradus een grote brief, die een waarschuwing beoogt in te houden voor anderen. Het is zó gegaan: Zaterdag kwam een jODgeman. aan de deur vragen, of er vodden te koop waren. Die waren er inderdaad. Ze werden gewogen (drie pond) en de koopman liet het gewicht zien. „Aangezien ik meer zonder bril kan lezen", zo schrijft de dame, „zeide ik: Ik kan u toch wel vertrouwen?" Volgens hem was het heel zuiver en hij betaalde f 0.35 voor drie pond". Maar goed, waarde Gra dianen, later begon zij aan het gewicht te twijfelen. Ze ging de man achterna en vroeg hem of hij zich niet had vergist. Nou, toen zet te hij een brutale mond op en zei, dat de vodden al weg waren. Toen mevrouw aan hield, begon hij zelfs te schelden. Vervolgens werd in de brief uitééngezet, hoe deze voddenman en zijn assisten ten te werk gingen. Gradus zal u dit verhaal besparen, maar het schijnt, dat zij niet precies de geoorloofde weg bewandelen. Toen de dame later een andere voddenman toonde, hoe groot de door haar ver kochte voorraad was ge weest, antwoordde deze, dat ze daarvoor f 1.50 had moe ten vangen. „Ik dacht er goed aan te doen, u dit te laten weten, opdat niet meer mensen worden be drogen. Ook doe ik het, om de erkende opkopers voor ongeoorloofde concurrentie te behoeden". Mevrouw, Gradus is u zeer dankbaar. FANCY HOEWEL het volgende be richtje klein is, zal het toch zeer velen in Nieuwe diep interesseren. Zoals men weet heeft de Militaire Be langenvereniging van Be roepsschepelingen bij de Zeemacht onlangs in het gebouw aan de Keizerstraat een fancy-fair gehouden, waarvan de baten bestemd waren voor de afdeling Ge zinsverzorging van de VBZ. Moge uw Gradus vertellen, dat de opbrengst f 753,71 be droeg en aldus een welkome versterking vormde. Als een bewijs, dat de hegelsport niet alleen door man nen wordt beoefend, dit plaatje. Graduslijfkieker maakte het in de Marine Officiers-club, waar elke Maandagmiddag een aantal dames in actie is. De club heet, als Gradus het goed heeft, „Op 't kantje af", 't Gaat er altijd erg gezellig toe. bezoek aan een oorlogsbodem. Tussen de middag krijgen de kinderen in de Marine cantine consumpties en een lunchpakket aangeboden. In de namiddag volgt een bezoek aan de schilderijen-tentoonstelling in het raad huis, waar de kinderen na de rondleiding worden onthaald op een consumptie na mens het gemeentebestuur. Het voorgenomen reisje naar Texel wordt op Donderdag 25 Juni gemaakt. Om half negen vertrekt de bus uit de beringenlaan naar de Buitenhaven, van waar om negen uur de grote oversteek met de Texelse boot begint. Op het „Gouden Boltje" wordt een uitgebreide bustocht ondernomen. De boot van 18.10 uur uit Oudeschild brengt het gezelschap naar de vaste wal terug. Vrijdag 26 Juni is het weer de dag van de Alkmaarse Kaasmarkt. De kinde ren vertrekken dan 's morgens om kwart voor negen naar de kaasstad, waar het Raadhuis, de Kaasmarkt en de Grote Kerk worden bezocht. Het gemeentebe stuur van Alkmaar bereidt het gezelschap een aangename ontvangst in de Muziek- tuin, waarna zij zich kunnen amuseren in de speeltuin en in de Alkmaarse Hout. De terugreis wordt over Bergen en Schoorl gemaakt. Het festijn is dan weer ten einde, want de bus naar Poortvliet staat Zaterdag morgen 27 Juni om 8 u. klaar in de Se ringenlaan om de kinderen naar huis terug te brengen. Het ziet er naar uit, dat zij nog dagen lang kunnen na-praten over de week, die zij in en bij het verre Nieuwediep hebben doorgebracht. In de strijd om het schaakkampioen schap van Den Helder heeft Koning gewonnen van Van Brederode, zodat hij nu uit zeven partijen zes en een halve punt heeft. De enige die nog met hem kan gelijk komen is J. van der Kuyl, die dan in zijn beide laatste partijen moet zegevieren. Voor de bekerwedstrijden werd de zer dagen de vijfde ronde gespeeld. De uitslagen waren: groep I: P. Stofberg J. van Amesfoort 10, J. SmitJ. Beun 01, J. van der KuylG. J. Brandhoff 10, P. van DijkK. Geus '/i'Ai groep 2: C. J. Bosch—P. N. Kelder 01, A. DiepgrondJ. H. Kubbe 01, P. BremerJ. Geurts 01, Th. Adriaanse J. Wieringa 10; groep 3: R. Muller L. J. van Veen 1—0, J. DuitJac. van der Kuyl 01; groep 4: A. C. Leeuw H. Maarse 01, F. HilkerA. Coppens 0—1, C. BuysJ. J. Gijswijt 1—0. In de Witte bioscoop kan men tot en met Donderdagavond gaan zien de film „Het zwaard der vergelding", waarin de hoofdrollen worden gespeeld door John Carroll en Adela Mara. Het is 'n romantische geschiedenis uit de tijd, toen het gevecht nog op de degen werd beslist. John Carroll komt de leiders van een bende, die vroeger zijn vader vermoordde, om verantwoording vragen. Hij doet dat aanvankelijk op char mante manier, hetgeen hem de .biinaam „de zorgeloze" bezorgt. Hij vecht en wedt met een glimlach om de mond en is steeds bereid, voor een ander in de bres te springen. Is het een wonder, dat hij de mooiste beloning ontvangt, welke de film wist op te brengen? De schone dochter van de (intussen ook vermoorde) gouverneur! „Zwaard der vergelding" is vaak grappig van opzet en herinnert uiter aard aan de Robin Hood-verhalen, waarin alles mogelijk is, het kwaad wordt gestraft en het goede beloond. Twintig leden van de Indonesische marine zullen een opleiding van drie we ken krijgen op het opleidingsschip Deut- schaldn in de haven van Bremen. De Indonesische regering heeft een groot aantal aanspraken van Duitsers op pensioenen, levensverzekeringsuitkeringen en lijfrenten vrijgegeven.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2