De opstand in Oost-Berlijn was gisteren op hoogtepunt De Zuidkoreanen lieten 20.000 „loyale" krijgsgevangen los Marie maakt goede kans West-Duitsland in spanning VERRASSENDE WENDING IN ZAAK-ROSENBERG Viee-premier Otto Nuschke in Amerikaanse handen Reactie Onwelkome daad t.o.v.de Verlaging van belastingen RUSSISCHE TANKS TEGEN BETOGERS Stakingen in heel Oost-Duitsland Accoord over de bestandslijn Parijs en Londen terughoudend Oorlogsmisdadigers spoedig vrij? Toch uitstel van executie Rechter betwijfelt juistheid vonnis WEERBERICHT Donderdag 18 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11745 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Foto als reddend bewijs Commentaren op de opstand Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—84 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 1LDU (IM1ÏÏ TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties C .Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 GISTEREN DE GEHELE DAG HEEFT OOST-BERLIJN in een staat van openlijke opstand verkeerd. Duizenden arbeiders van alle bedrijven hebben het werk neergelegd en onder overneming van de leuzen, die Dinsdagavond bij de eerste demonstraties waren aangeheven, grote betogingen gehouden in de omgeving van de grens met de Westelijke sectoren van de stad. De Russen hebben gisteren volledig de verantwoordelijkheid voor de handhaving van de orde en voor het dempen van de opstand aan zich getrokken. Niet alleen werd de staat van beleg afgekondigd en is een avondklok ingesteld van 's avonds negen uur tot 's ochtends vijf uur, maar ook hebben Russische militairen zich met tanks en machinegeweren tegen de demonstranten gekeerd. Aan de grens met West-Berlijn hebben zij bovendien het vuur gericht op een menigte, die op een afstand de gebeurtenissen ten Oosten van de Brandenburger Poort gadesloeg. Het gevolg was dat verscheidene personen men spreekt van tien tot twintig werden gewond. In totaal zijn er thans zeven personen gedood en zeker een honderdtal gewond. Zeer vele gewonden zijn door het Westberlijnse Rode Kruis naar een ziekenhuis in het Westen der stad overgebracht. Dr Otto Nuschke, Oostduits vice-premier en voorzitter van de christelijk- democratische partij in dè Oostelijke zone, is door demonstranten naar West-Berlijn ontvoerd. Hij heeft zijn toevlucht gezocht op een politie bureau en is later voor een nader verhoor aan de Amerikaanse autoriteiten overgeleverd. Naar verluidt is de stakingsbeweging overgeslagen naar andere steden in de Oostelijke zone. /"•ISTERMORGEN begonnen de beto- gingen en stakingen in Oost-Berlijn opnieuw. Massa's arbeiders drongen op naar de Oostduitse regeringsgebou wen rilet de bedoeling, deze te be stormen. Barricaden en ruiten van staatswinkels werden ingeworpen, rode vlaggen vefhrand en een politie- bar aan de sectorgrens in brand gestoken. Steeds groter werd het aantal be togers. Telkens sloten zich nieuwe |_JET is zelfs voor de bevoegde waar nemers ter plaatse uitermate moei lijk zich een nauwkeurige voorstelling te maken van de wilde gebeurtenissen van de laatste dagen in Oost-Berlijn en in Oost-Duitsland. Want van belang is beslist niet de vraag waarom de arbeiders in Oost-Berlijn begonnen te demonstreren. Het probleem, dat het Westen zo vlug mogelijk moet trachten te doorzien, is, wat de Russen kan hebben bewogen lijdelijk toe te zien hoe communistische regeerders door een troep demonstranten in hun chemise werden gezet! De beruchte Volkspolitie, bepaald niet bang van hardhandig op treden, had volgens de berichten kenne lijk op'lv,acht de handen op de rug te houden. De eerste vraag rijst: Was deze demonstratie de Russen, die sinds enige tijd bezig zijn Oost-Duitsland vrijer te laten, misschien welkom? En een tweede: Hebben de Russen haar wellicht zelfs georganiseerd, om met te meer kracht op de waardeloos heid van de Oost-duitse regeerders te kunnen wijzen? De derde kwestie: Is het machtsver toon met tanks en schietpartijen in de lucht louter spel voor de galerij? Wij kunnen het nauwelijks geloven. Een dictatuur kan tenslotte opstandjes als thans in Berlijn niet tolereren en heeft de middelen om ogenblikkelijk en hard toe te slaan. Bij de opzienbarende wijziging in de Russische houding na Stalin s dood hiebben wij geschreven, dat er twee mogelijkheden zijn: die machthebbers van het Kremlin handelen uit de over tuiging, dat de volkeren onder hun macht recht hebben op de rente fan het (arbeids)kapitaal, dat zij in de staat investeerden', zij handelen uit noodzaak, uit hoofde namelijk van een poging ver loren macht te herwinnen. De Russen kunnen uiteraard een voortging van de relletjes niet toe staan. Zij hebben in hun bezette Ce- bieden rust nodig. In hoeverre zuller zij thans (voortijdigi gedwongen woj- den hun ware gezicht te laten zien Oost-Berlijn kan een streep door hun politieke plannen betekenen, want dat de concessies van de laatste tijd de bedoeling hebben een komende confe rentie van de Grote Vier de wind ui. de zeilen te nemen, is evident Kunnen zij met concessies doorgaan, nu -terlijnse arbeiders behalve de toegestoken ene vinger de luele hand willen nemen? Het zal ontzaglijk moeilijk zijn op deze vragen het juiste antwoord te vinden. Vandaar, dat de aangekondigde bijeenkomst op de Bermuda-eilanden miet de dag aan belangrijkheid wint. Daar immers zal het A Westen zijn koers bepalen. groepen stakers bij hen aan en allen drongen op naar het stadsdeel, waar de onlusten het heftigst waren, de wij ken rondom het ministerie van Eco nomische Zaken en Wederopbouw. De politie uit geheel Oost-Berlijn was hier samengetrokken. De menigte wierp met stenen en eiste het aftre den van de regering. Politie-auto's reden in volle vaart op de mensen in en verwondden er verscheidenen. Ook voor de Russische ambassade dromden de stakers samen. Zij be waarden hier echter het stilzwijgen en pleegden geen enkele gewelddaad. In de loop van de morgen wierpen vele leden van de Volkspolitie hun gummiknuppels weg en namen de wijk naar West-Berlijn. Een cordon Russische soldaten over de Potsdam- merplatz voorkwam, dat betogers dit voorbeeld, volgden. Duizenden West berlijnse arbeiders en huisvrouwen moedigden hier de stakers aan, toen zij affiches met foto's van bekende communistische persoonlijkheden af scheurden en vernielden. Steeds fel ler keerden de arbeiders zich tegen de Volkspolitie. Bij herhaling werden manschappen van dit orgaan door stakers gemolesteerd; een betoger, die werd gearresteerd, werd onmid dellijk door zijn kameraden ontzet. J7VEN na elf uur haalden twee jon ge arbeiders de rode vlag op de Brandenburger Poort neer, onder de ogen van bijna honderd Russische soldaten. Toen zij beneden kwamen, werden zij luide toegejuicht en van bloemen en sigaretten voorzien. Twee andere arbeiders klommen vervol gens naar boven, sneden de vlag los en wierpen haar omlaag, waar de be togers haar in stukken scheurden. Een poging, om het zwarhrood-goud van West-Duitsland te hiisen werd verhinderd. Intussen eiste de menigte vrijheid en brood en schreeuwde an ti-Russische leuzen. (Zie verder pag. 3) De betogers rukten allerwege rode vlaggen af, die dan op straat iverden verbrand. Mario Panzarini, een voormalig fas cistisch soldaat, is vrijgesproken van deelneming aan terechtstelling in oor logstijd van eeti partisaan, op grond van een foto waaruit bleek, dat hij zijn geweer boven het hoofd van de gefu silleerde gericht had. De foto was door een onbekende toeschouwer op het mo ment van het vuren genomen. pE ZUIDKOREANEN HEBBEN thans, op het moment, dat de onderteke ning van een wapenstilstand weer een stap naderbij is gekomen tengevolge van het in Panmoendjon eens worden over de bestandslijn op grondslag van de huidige frontlijn, voor een wel zeer eigenzinnige en verwarrende verras sing gezorgd. In de afgelopen nacht hebben de Zuidkoreaanse bewakers van krijgsgevangenkampen met Noor delijken naar schatting 20.000, volgens hen ten opzichte van Zuid-Korea „loyale", gevangenen vrijgelaten. Pre sident Syngman Rhee zei hedenmor gen, dat hij het besluit om de niet- LIET SPREEKT welhaast vanzelf, dat de gebeurtenissen in Oost-Duitsland in de Bondsrepubliek grote spanning hebben teweeggebracht en tal van commentaren uitgelokt. Dr Aden- auer heeft in de Bondsdag een verkla ring afgelegd, die een aanmaning tot rust en kalmte inhield en in feite duide lijk maakte, dat men zowel aangaande de oorzaken als ten aanzien van het verderf' verloop der gebeurtenissen vol ledig in het duister tastte. Wel heeft Adenauer nog eens de punten opge somd, waarop de politiek zijner egering berust, zoals vrij,e verkiezingen in ge heel Duitsland en vorming van een v'ije regering, een vredesverdrag door vrije onderhandelingen met een verenigd Duitsland en regeling van alle grens kwesties bij het vredesverdrag. Overi gens verwacht men in Bonn, dat de on lusten het einde van de huidige Oost duitse regering inhouden en dat de Russen mind.er toeschietelijk zullen worden ten aanzien van de voorberei dingen van een conferentie van vier. Tal van Bondsdagleden zijn naar Wtst- Berlijn gevlogen, om de toestand van nabij te volgen. Ir. Parijs blijf* men zeer terughou dend in het commentaar op de gebeur tenissei. in Oost-Berlijn. Men heeft da indruk, dat "de autoriteiten in Oost Berlijn op de hoogte zijn geweest va» de voorbereidingen voor massa-demon straties, maar dat zij de controle over het gebeurde hebben verloren. Londen meent, dat de relletjes wel licht de Sovjet-Unie tot nadenken zul len stemmen, alvorens zij in Oost Duitsland de aangekondigde nieuwe koers gaat volgen. Moskou kan er immers niet meer zeker van zijn, da de Oostduitse communisten hun land de wil van het Kremlin kunnen laten volgen, nog minder, dat deze geheel Duitsland aan hun wil kunnen onder werpen. wanneer eens de vereniging van beide delen tot stand komt. Russische tanks reden door de straten van Berlijn, om de beto gende menigten uit elkaar te drijven. communistische krijgsgevangenen vrij te laten had genomen, zonder het hoofdkwartier van de VeT. Naties of andere autoriteiten te raadplegen. Volgens het hoofdkwartier van de V.N. in Korea zijn de „uitbraakpogin- gen", die kennelijk gecoördineerd wa ren „gedeeltelijk succesvol' geweest. De gevangenen wierpen de omheinin gen van de kampen omver. De V.N. heb ben in Zuid-Korea ongeveer 132.000 krijgsgevangenen. Het merendeel de zer gevangenen wordt aoor Zuidkore aanse troepen bewaakt. Onder deze ge vangenen bevonden zich ongeveer 50.000 man, die als niet-communistisch zijn geregistreerd en die dus na het be stand aqn de hoede van de voorgestel de repatrieëringscommissie der N V zouden worden toevertrouwd. Volgens bepaalde woordvoerders zou verdere vrijlating door tussenkomst van de V.N. zijn stopgezet. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken weigerde commentaar te geven al vorens men een officieel rapport had ontvangen. De Zuidkoreaanse generaal majoor Won Jong Doek heeft voorts nog verklaard, zijn ondergeschikte com mandanten bevel te hebben gegever alle kampen over te nemen, waarin zich anti-communistische Koreaanse gevan genen bevinden. De opperbevelhebber van de gealli eerde strijdkrachten in Korea, gene raal Mark Clark, heeft generaal-ma- joor Blackshear Bryan benoemd tot chef van de militaire wapenstilstands- commissie der Ver. Naties, voor het geval deze commissie wordt samen gesteld. Bryan is op het ogenblik commandant van het zestiende Ame rikaanse legercorps in Japan. In zware gevechten zijn de Zuid koreanen er met steun van geallieer de bommenwerpers in geslaagd, de grote aanval van de communisten in het Oostelijke deel van de centrale frontsector tot staan te brengen c.i de aanvallers zevenhonderd meter te rug te dringen Zij heroverden aldus de Vinger-bergkam, die zij Dinsdag moesten opgeven. Volgens een bericht in net Japanse blad Mainitsji overweegt Nederland spoedig honderd van de ruim tweehon derd door een Nederlands tribunaal veroordeelde Japanse ooilogsmisdadi gers vrij te laten. Al deze veroordeelden zitten in een gevangenis te Tokio op gesloten. Uit Den Haag wordt in dit verband gemeld, dat Japan, krachtens de bij vredesverdrag van San Francisco ver leende bevoegdheid, een aantal zaken van oorlogsmisdadigers ter herziening aan Nederland heeft voorgedragen Automatische vrijlating houdt dit echter geenszins in. JJE Franse radicale leider Andrc Marie, die vandaag voor de Natio nale Vergadering zal verschijnen om zijn regeringsprogram uiteen te zet ten, maakt een goede kans om als premier te worden aanvaard. De meeste afgevaardigden zijn van oor deel, dat er een eind moet omen aan de reeds vier weken durende re geringscrisis; de financiële moeilijk heden moeten worden opgelost en er moet een afvaardiging naar de Ber muda-conferentie. Marie kan rekenen op de steun van zijn eigen partij, van de meeste ge matigd-conservatieven, van de dissi dente Gaullisten en van meer dan de helft van de Gaullisten. De Volksre publikeinen zullen hun standpunt be kend maken nadat zij Marie's uiteen zetting hebben aangehoord. Tegengesproken is, dat president Auriol zou overwegen af te treden en zelf een nieuwe regering te vor- Vlede ter verkrijging van de middelen, 1 waarmee de individu de huurverho ging moet dekken, heeft de regering voorstellen gedaan, die strekken tot vermindering van de belastingen. De belangrijkste verlaging is wel die yan de Personele Belasting. 40 Procent zal zij naar beneden gaan met dien ver stande, dat eerst het grond'.arief zo danig is verlaagd, dat uit de huurver hoging zelf geen verhoging van de P B. zou voortvloeien. Dat is tenminste een teëel bedrag, dat iedereen kan bereke nen. Bovendien hébben we er allemaal iets aan. Dat kunnen we niet zeggen van het voorstel tot verhoging van de belasting vrije minima van de Inkomsten- en Loonbelasting, gepaard aan een ver zachting van de laagste tarieven. Een gehuwde met twee kinderen is bij een zuiver inkomen van f 2490 volgens het beslaande tarief een belasting van f 18 verschuldigd. De belastingaanslag begint nu bij f 2790 en men betaalt dan f 24. De kinderaftrek voor studerende kin deren van 25 en 26 jaar zal worden verruimd; en worden verdubbeld voor schoolgaande en studerende kinderen tussen 17 en 27 jaar. Vcorts wordt voor gesteld om de grens, waarboven aftrek wordt verleend voor buitengewone las ten, die nu ligt bij 10% procent van het inkomen te stellen op 6 procent. De vermindering van het grenspercentage met 1 voor ieder kind, waarvoor aan spraak op kinderaftrek bestaat, wordt thans een half. Als deze voorstellen in de herfst zijn aangenomen, zal er heel wat gerekend moeten worden! Deze gehele belastingverlaging kost de schatkist f 170 millioen per jaar. Dat is niet gering maar het dient gezegd, dat de „vergeten groepen" voor welke wij in het verleden meer dan eens een pleidooi voerden er wederom slecht afkomen. Zij krijgen géén loonsverho ging of zien haar inkomen procentueel niet evenredig stijgen. Voor de hogere inkomens is een procentueel-evenredige stijging allang voorbij! Vergeten zijn degenen, die van pensioen leven, ouden tan dagen met wat spaargeld of „van Drees" en (natuurlijk) de middengroe pen. Hun situatie gaat opnieuw achter uit, terwijl hun lasten (procentueel) na 1945 het sterkst zijn gestegen. Op dit pvnt, waarover in verschillende krin gen uitvoerige rapporten zijn versche nen. komen wij nog terug. De regering overweegt tenslotte de collegegelden te verminderen en de schoolgelden voor tenminste zes jaar L.O. geheel af te schaffen. De betref fende wetsvoorstellen zijn evenwel nog niet ingediend. Al deze compensaties dekken even wel de huurverhoging niet. In het na jaar moet derhalve worden uitgemaakt hoe een nieuwe loonronde zal uitvallen. Hierover staat niets vast. Terwijl de re gering met de bedoeling de werkgele genheid te verruimen en „het klimaat" voor intensievere industrialisatie te scheppen de fiscale lasten voor het be drijfsleven zegt te willen verlichten door middel van een complex maatregelen, dat op deze plaats nog zal worden be- spioken, zal dus ongetwijfeld een deel der in de bedrijven „vrijkomende gel den" spoorslags door een algemene loons verhoging werden opgeslurpt. Wij achter, de combinatie van maat regelen, zoals de regering ze heeft voorgesteld, niet bijzonder I I Gelukkig. REf.HlER U ILLIAM DOUGLAS, het jongste lid van het Amerikaanse hooggerechtshof, heeft in de zaak van de Rosenbergs voor een verrassing gezorgd, door het verzoek van twee advocaten om uitstel van executie in te willigen. Hij heeft geweigerd, een nieuw getuigen verhoor te gelasten, zoals de verdediging had verzocht. De Ameri- kaanse minister van Justitie heeft het hooggerechtshof verzocht het besluit van Douglas te herroepen. De democratische afgevaardigde Wheeler heeft aangekondigd, dat hij een wetsontwerp zal indienen om Douglas in staat van beschuldiging te stellen. DECHTER Douglas heeft in een ge drukte verklaring van acht pagi na's lengte verklaard, dat hij uitstel wil toestaan, totdat is vastgesteld, dat de strafbepalingen van paragraaf 10 van de wet op de atoomenergie op dit geval van toepassing zijn. Dit moet geschieden door de districtsrechtbank en het hof van beroep te New York Daarna kan de kwestie van een ver der uitstel worden behandeld door het hof van beroep of door een lid van het hooggerechtshof, aldus Dou glas motivering. Hij twijfelt er echter ernstig aan, of rechter Kaufman in dertijd wel het recht had, het dood vonnis uit te spreken. Dit is name lijk gebaseerd op de spionnagewetten van 1947 en riet op de wet die spe ciaal de atoomspionnage betreft. Op grond van laatstgenoemde mag de doodstraf alleen worden opgelegd op aanbeveling van de jury en ii 'en dr spionnage is gepleegd teneinde Ame rika te benadelen. De jury heeft geen doodstraf aanbevolen en ook vermeld de de akte van besehuldiging niets over het andere nunt Als de wei op de atoomspionnage van toepassing is heeft Kaufman ten onrechte een dood vonnis uitgesproken, aldus redeneert Douglas. De vijf en vijftigjarige rechter nam zijn beslissing na een langdurige be studering van stukken, die hem door twee advocaten waren overhandiPd. Dezen behoren niet tot de verdedi ging van het echtpaar Rosenherg en werden dezer dagen door een New- Yorkse rechter „indringers en beun- nazen genoemd. Verwachting tot hedenavond. AANHOUDEND WISSELVALLIG WEER Veranderlijke bewolking met plaatselijk regen- of onweersbui en. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. 9i^lJDi£G: Zon op 419» onder 21.03. Maan op 12.53, onder 0.14.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1