Assen verwacht honderdduizend toeschouwers bij de TT-races Puntenverdeling in beide wedstrijden Opstand in Oost-Berlijn Lustrum van het best verzorgde boek De ex-politieke gevangenen congresseren DKW, NSU, BMW kunnen ons verrassingen bezorgen Pennetje inkt.. GEEF OP VADERDAG RCH voorkwam een nederlaag door enthousiast spel Angstig avontuur van Angelo Record aantal [197] inschrijvingen Millioenen dame» De nieuwe uitgave van de Bijbel Zes bekroningen voor „de Bezige Bij" FOOI Geef Vader alleen het allerbeste - dus Chief Whip. Wèt zal hij ge nieten... en vergeet niet, het is de beste sigaret voor zijn gezondheid. Kampioenscompetitie van KNVB Vos scoorde vier minuten voor tijd gelijkmaker De ronde van Zwitserland Velen wensen oude tekst en oude spelling Fenng ten Bosch werd te Londen uitgeschakeld v~ -—y Nationale feestdag niet goed gevierd Daders moord op agent Van Eek gevat? Nerveus, ntaJb w lusteloos? (Van onze sportredacteur) DIE VIER DODELIJKE ONGEVALLEN tijdens de T.T..races op het eiland Man zitten mij hoog, zeer hoog", zei Piet Nortier, voorzitter van de internationale sportcommissie van de F.I.M. gistermiddag tijdens de persconferentie, welke in verband met de komende motorraces om de Grote Prijs van Nederland te Assen was belegd. Meer dan ooit, aldus I\ortier, hebben de organisatoren van de Dutch TT veiligheidsmaatregelen getroffen. Uiteraard kunnen de mogelijkheden van ongevallen met worden uitgesloten, omdat een groot percentage x eroorzaakt wordt door menselijke fouten van de coureurs. De gevolgen daarvan kunnen echter tot een minimum worden beperkt door in alle bochten strobalen op te stellen en de bomen op die plaatsen te rooien. Dat is dan ook geschied, tvaarmee Assen zich dan weer eens te meer kan beroemen op het meest veilige motorcircuit van Europa. MIET IN ALLE landen kan de sport commissie van de FIM steunen op de medewerking van de organisato ren. Aan de vooravond van de races op Man bijvoorbeeld is er een hartig woordje gesproken over meerdere zeer gevaarlijke punten. De Engelsen zeggen echter doodeenvoudig: „Waar om zul' :n wij veranderingen aan brengen? Vroeger reden wij ook zo en de rijders weten dat het gevaarlijk is." Tegenover deze redenering stelt Piet Nortier dat men die snelheids duivels zo veel mogelijk tegen zich zelf moet beschermen! Ten onrechte veronderstelt men dat dn beveiliging tegenwoordig door de aanzienlijk grotere snelheden meer dan ooit noodzakelijk is. Een nauw keurig onderzoek heeft echter uitge maakt dat ongelukken niet voorko men bij snelheden van boven de 150 km. Niet op de rechte stukken dus, waar de grotere capaciteit van de te genwoordig motor eerst pas goed tot haar recht komt. Vrijwel alle ongeval len komen voor in de bochten en zijn negen van de tien keer het gevolg van onnauwkeurighedenen een onvoldoende beveiliging. UET AANTAL inschrijvingen voor Assen slaat ditmaal alle records (197). Alle bekende fabrieksteams komen aan de start, ook de Duitse, en dat juist maakt de Dutch TT dit jaar zo bijzonder interessant. Om met de 125 cc motoren te be ginnen, valt het direct op dat de MV door niet minder dan zes offici ële fabrieksrijders zal zijn vertegen woordigd. In de eerste plaats zijn daar Carlo Ubbiali, ex-wereldkampi- oen en de Engelsman Cecil Sandford, wereldkampioen 1952. Zij krijgen ech ter zeer sterke concurrentie aan de Morini's, die op het ogenblik voor de snelste „kwartliters" doorgaan. Er wordt gemompeld dat de NSU met een zeer sterke troef op de baan zal verschenen. Een Engelse meneer X gaat zo'n product van de NSU-Werke berijden en er is reden om te gelo ven dat die Engelsman niemand min der dan G. Duke zal zijn. In ieder ge val brengt NSU Werner Haas in de baan en dat is reden genoeg om te veronderstellen dat dit Duitse merk een goed na-oorlogs debuut gaat ma ken. Het ziet er naar uit dat Dick Renooy op Eysink de sterkste Neder landse troef zal zijn. Tegen ht ge weld van de Italiaanse en Duitse mo toren zal echter ook hij niet zijn op gewassen. De Alkmaarder Gerrit Du- pont komt met een MV in de baan. Reeds eerd?r heeft hij kans gezien een dergelijke machine „los te peute ren". Vorig jaar kon hij echter Lij de start aanvankelijk niet wegkomen en toen hij met veel moeite zijn machine had aangelopen verdween hij enkele ronden later roemloos uit de strijd. IYE conductrices en de chauffeurs op de autobussen van de Westlandse Stoomtramwegmij., die tot dusver in benijdenswaardige harmonie te zamen het bedrijf op gang hielden, hebben ruzie gekregen. En nog wel om zo iets laag bij de gronds als de fooien. Het was de gewoonte, dat de conductrices van elke 100 verkochte kaartjes tachtig cent afdroegen aan de chauffeurs. JATERDAG echter vertikte de helft van de 35 conductrices van de WSM het stellig, om de chauffeurs ook maar één cent te geven. Deze chauffeurs op hun beurt weigerden de weg op te gaan met conductri ces die zo krenterig waren. De di rectie wenste geen enkel risico vechtpartijen in rijdende bussen?) te nemen en heeft besloten de on willige meisjes rustig in het wacht lokaal haar arbeidsuren te laten uitzitten. £N daar zitten ze nu, hun spaarkous koesterend en zich stierlijk verve lend. Fooien krijgen ze nu hele maal niet, maar wel ondervinden ze grote belangstelling van colle ga's en chauffeurs. Men denke zich de situatie in: die chauffeurs worden verondersteld elke week getrouw hun loon aan moeder de vrouw te overhandigen, en nu bo ren andere vertegenwoordigsters van het vrouwendom hun een lek ker sigarencentje door de neus. MAAR intussen' is het een echt con- flict, waarin de verschillende orga nisaties van het vervoerspersoneel zijn gekend. Ook de EVC verheft in het koor van -de zoetklinkende meisjestemmen, haar schorre schreeuwgeluid. De dames in het wachtlokaal worden van communis tische zijde van lectuur voorzien, in de vorm van pamfletten. Men kan zich voorstellen, dat de directie dit minder op prijs stelt Het is te ho pen dat de conductrices zo nuchter zijn, dat ze klinkende munt boven rode pampiertjes pref eren Dupont is ditmaal echter van plan om zich te laten gelden. Weliswaar niet voor een eerste plaats temidden van al die buitenlandse cracks, maar wel zal hij proberen Dick Renooy er. al die andere Eysink-rijders het leven lastig te maken. Het is immers zo, dat de races te Zandvoort voor de Nederlandse coureurs meetellen voor het nationale kampioenschap. £JE 250 cc-KLASSE is de minst be langrijke, maar door het uitkomen van NSU en DKW met rijders als Haas, Lomas en Wunsche, naast de Italiaanse vertegenwoordigers van de Guzzi en de Engelse Velocette-rijders heeft toch ook deze klasse aan be langrijkheid gewonnen. In de 350 cc-klasse, voorheen het domein van Norton en AJS, is sterke concurrentie te verwachten. Moto Guzzi komt met een nieuwe één-cylin- der uit, DKW gaat zijn drie-cylinder toetsen en last but not least verschijnt MV met vier viercylinders. De zware klasse, die van 500 cc, spant de kroon. Gilera heeft het no dig geoordeeld om met twee volledige fabrieksteams aan de start te komen Umberto Masetti. Alfredo Milani, Giu- seppe Colnago, G. E. Duke, R. Arm- strong en Dicky Dale zullen deze gie rende snelheidsmonsters besturen. Met belangstelling wordt uitgezien naar de verrichtingen van BMW en AJS Laatstgenoemde fabriek komt met een geheel nieuwe motor voor de dag en met rijders als W. Doran. R Sherry en R. Coleman. Uiteraard zul len ook de Guzzi's en de MV's met als voornaamste rijders Lorenzetti en Bandirola, een stem in het kapittel hebben, een zeer grote waarschijnlijk heid, en het is maar zeer de vraag of de Nortonstal met Storr, Brett, Ila- vanagh en R. Amm in de voorste ge lederen zullen strijden. Met zekerheid is echter niets te zeggen. Het is zeer wel mogelijk dat ons tal van verrassingen staan te wachten, vooral van de zijde van de Duitse merken, maar ook daardoor kan de Dutch TT 1953 alleen maar aant-ekkelijker worden. Een goede raad voor de motor- enthousiasten: De races beginnen Za terdagmorgen 27 Juni precies om kwart over tien. Denkt u echter niet dat u tijdig op het circuit aanwezig kunt zijn als u omstreeks half tien in Assen is. Men verwacht namelijk ruim honderdduizend toeschouwers, die over slechts enkele niet al te bre de wegen hun weg naar het circuit moeten zoeken. CbiefOHtip W f (Advertentie. Med.) DE EERSTE KRACHTMETINGEN voor de voetbalcompetitie om het kampioenschap van Nederland zijn onbeslist geëindigd. Te Arnhem deelden Vitesse en Eindhoven met 44 de punten en te Haarlem konden R.C.H. en Sparta het beide niet verder dan twee doelpunten brengen. Dat wil overigens nog geenszins zeggen dat in beide wedstrijden de ploegen volkomen aan elkaar xvaren gewaagd. Sparta bijvoorbeeld speelde aanzienlijk beter dan R.C.H. De Rotterdammers beschikten over een grotere technische vaardigheid, beter ploegverband en uitste kend positiespel. Alleen door een grote dosis enthousiasme is het R.C.H. gelukt de balans in evenwicht te houden. HE SPARTA-VOORHOEDE heeft skerhts één fout. maar dan ook een zeer belangrijke, gemaakt. Het overi gens schitterende samenspel werd veel te ver doorgedreven. Lang niet aile schietkansen werden uitgebuit. De beste speler in de voorhoede van Sparta was ongetwijfeld Van Male. In de verdedi ging van de Rottierdammers staxen Terlouw en Landman met kop en schou ders boven hun clubgenoten uit. Rij R.C.H. waren Biesbrouck en spil De Vos de grote figuren. RCH was aanvankelijk in het offen sief en reeds vrij spoedig verkeerde het Rotterdamse doel in gevaar toen na een vrije pass van Biesbrouck De Wette een kans kreeg. Maar hij schoot juist over. De Rotterdammers wisten zich te herstellen en de hierna volgende aan vallen van de bezoekers gaven een duidelijk beeld van grotere technische vaardigheid. Sparta forceerde diverse hoekschoppen, terwijl aan de andere zijde de tactisch opgestelde buitenspel- val door Terlouw menig Haarlemse aanval in de kiem smoorde. De strijd ging overigens vrijwel gelijk op. In de 21e minuut kon Biesbrouck na een fraaie combinatie Landman met een goed schot passeren: 10. Drie minuten later was de stand weer gelijk door Benningshof, die een prachtige Rotterdamse aanval met een even fraaie schuiver besloot. Na de rust, welke met 1—1 was ingegaan, kwam Sparta opzetten. Reeds na vier minuten bouwde Van Ede een goede aanval op, Benningshof plaatste het leer voor de doelmond en Verbeek kopte de bal langs Wille, 12. De Rot terdammers bleven heer en meester op het veld, maar de aanvallen van de thuisclub bleven de volle aandacht vragen van Terlouw en zijn mannen. De strijd behield daardoor een spannend karakter. Toen Koster moest invallen voor Willemink werd de RCH-aanval gevaarlijker. En in het laatste kwartier werden de Roterdammers in de ver dediging gedrongen. Vier minuten voor het einde kreeg Vos, na enkele hoek schoppen, de bal op 20 meter van het doel vooi zijn voeden toegespeeld "n zijn scliot vloog onhoudbaar in het Sparta doel, 2—2. Onder grote spanning verstreken de laatste minuten, maar in deze stand kwam geen wijziging meer. HE BEZOEKERS van het Vitesse- stadion te Arnhem kregen waar voor hun geld: 8 eerlijk verdeelde doelpun ten, sensaties van een enerverend spel- verloop en voor rust een wedstrod. die technisch op f en oehoorl.ik peil stond. Vitesse was aanvaniteiijK ner gens, Eindhoven oouwde aanval na aanval op en na een klein half uur 'eggenVoor de handen niets beter dan HAMEA-GE1E1 (Advertentie, Ing. Med., brak de Arnhemse tegenstand' twee doelpunten voorsprong namen de Zui delijken. Maar toen kwam er een Arnhemse explosie, Vitesse in een on weerstaanbare vlaag van aanvalslust scoorde drie doelpunten achtereen. Nog voor rust was het dus 32 geworden en kort na rust wera het zelfs 4— Vitesse scheen te zullen winnen. Het spel van Eindhoven werd onrustiger, maar in de laatste 10 minuten ver mande Eindhoven zich nog even en toen het eindsignaal klonk had Eind hoven in de laatste spannende minuten waarempel nog gelijk kunnen maken. Tenslotte was deze 44 eindstand nog het beste resultaat, gezien het alge mene spelbeeld. Het spel van Eind hoven was technisch ontegenzeggelijk beter verzorgd. Vooral in het eerste half uur liepen de Eindhovense combi naties gesmeerd. Er was een voortref felijke samenwerking tussen de linies onderling en iedere speler wist als het ware blindelings waar de mede spelers stonden. Maar het element van verrassing ontbrak en juist dit kan niet worden gemist, als een verdedigings linie, waarin een Hendriks in topvorm steeds een Van Melis het innemen van een schietpositie belette en een Albers overal opdook waar gevaren konden worden geducht, moest worden over rompeld. De eerste etappe van de Ronde van Zwitserland van Zurich naar Brugg, over een afstand van 238 km. is gewonnen door de Zwitser Schaer in 6 uur 27 min. 9 sec. Het verdere klassement luidt: 2. Koblet (Zwd) 6.27.11; 3. De Filippis ilt.) 6.28..59: 4. Gielen (Belg.) 6.29.02; 5. Van den Branden (Belg.): 6 Cerami (It.); 7. Fernara (It.); 8. Giudici (It); 9. Zam- pini (It.) en 10. Schellenberg (Zwd), allen in dezelfde tijd als Gielen. Als de grootste gebeurtenis in het jaar 1952, wordt in het jaarverslag van het Nederlandsch Bijbelgenootschap gekenschetst de uitgave van de nieuwe vertaling. Het bijbellezen is door deze uitgave zeer sterk bevorderd. Alleen reeds via het bijbelhuis te Amsterdam, vonden 200.000 bijbels in nieuwe vertaling hun weg in Nederland. Toch is besloten een nieuwe uitgave in oude spelling en oude tekst voor te bereiden, omdat hiernaar de meeste vraag is. DE LUCHTMACHTKAPEL 29 JUNI NAAR AMSTERDAM Op de verjaardag van Z.K.H. prins Bernhard (29 Juni) zal de Nijmeegse luchtmachtkapel in gala-uniform een concert geven op de Dam te Amster dam met medewerking van de Konink lijke Militaire Kapel en de Marine kapel. In de derde ronde van het dames enkel spel van de internationale kampioenschap pen van Londen, welke op de grasbanen van de Queens Club werden gehouden, werd onze landgenote Fenny ten Bosch uitgeschakeld. Zij verloor van mej. Bul- leid (G.B.) met 6—3, 2—6 en 2—6. 99 (Van een onzer redacteuren) }{ET IS EEN GOED DING, dat men vooral de laatste vijf jaren meer aandacht is gaan besteden aan de verzorging van het boek. Niet alleen goed voor degenen, die zachtgroene boeken kopen, daar deze zo best bij de gordijnen passen, of heel dikke, duur en degelijk uitziende boeken, niet om ze te lezen, maar opdat de kamer, en dus de bewoners ervan, een beetje intellpctuelpre indruk zullen maken. Neen. eerder nog een goed ding. omdat een alleszins lezenswaardig boek ook een goede verzorging verdiént, omdat inhoud en boekvorm met elkander dienen te harmoniëren en omdat de ivare boekenliefheb ber, wanneer de inhoud van de uitgave hem bevalt, zich zeker over het welverzorgde uiterlijk zal verheugen. <t»:> ten spelmoment uit de wedstrijd R.C.H.Sparta. Biesbrouck scoort het eerste doelpunt. Terlouw tracht tevergeefs te redden. Voor een congres, dat drie dagen zal duren, zijn gisteren te Haarlem vele honderden leden van de Ver- eniging van ex-politieke gevange nen (uit de bezettingstijdbijeen gekomen. De voorzitter memoreer- L EN Italiaanse doodgra- ver is Dinsdag bijna het slachtoffer geworden van ziin werkzaamheden od het kerkhof. Terwijl hij een graf dolf, gleed Angelo Satanassi uit en viel in de kuil. D~ losse aarde, die door zjjn val in beweging Vas geko men, kwam tot aan ziin nek. Luidkeels riep An eelo om huln. Maar een naar schaapherders, die waren toegesneld, meen den een repst vno* zich te hebben en 'n doods angst gingen zjj op de loop. Toen de doodgraver eindelijk bewusteloos uit het graf was gehaaid, dacht iedereen dat hij reeds dcod was en hij v/erd naar het liikenhjis- je gebracht. De frisse lucht deed Angelo even wel goed en plotseling begon bij weer te spre ken. Ten tweede male vluchtten alle omstan ders. ditmaal vast over tuigd. dat zij toch met een geest te doen had den. Angelo denkt er nu sterk over maar een an der baantje te gaan zoe ken DURGEMEESTER Jet van Dongen van Aar denburg hoopt Zondag in zijn Zeeuws-Vlaamse gemeente de schutters uit heel Zeeland en Belgisch Oost- en West-Vlaande- ren te verwelkomen op een grandioos schutters feest. Dit wordt een ju hileummanife-tatie omdat 520 jaar peteden aan hel schuttersgilde Sint Se- bastiaan te Aardenburg de eerste statuten wer den gegeven Het gilde- boek uit 1433 is nog in het gemeente-archief aan wezig. Aan dit feest is een optocht der schutters verbonden. He' 500-jarig besta-n van b"t eilde kon in 1933 niet doorgaan wegens de economische crisis en de grote werk- loosf">id. Wat zouden wij Zondag daar graag in Aardenburg zijn! IJET geallieerde Hoge Comissariaat in West- Du itsland heeft de West- duitse kanselier, dr Aden- auer, in kennis gesteld van zijn besluit ,om de ^ezinnen van 2400 solda ten van het Canadese be zettin "sleger toe te staan naar West-Duitsland over te komen. de in zijn openingsrede, dat de minister van Binnenlandse Zaken niet bereid was gevonden een her- inneringskruis voor ex-politieke gevangenen te doen instellen. Het uiterste waartoe de regering be reid was, zo zei de voorzitter te leurgesteld. was een erkenning van een door de vereniging zelf in te stellen kruis. Het bestuur heeft gemeend dit niet te moeten aan vaarden. Verdacht betrokken te zijn bij de doodslag in November jl. gepleegd op de Woerdense politieagent Van Eek, zijn de gebroeders B. uit Bodegraven voor de officier van Justitie te Utrecht geleid. Zii zijn ook op grond van nog andere feiten in bewaring gesteld. Vol gens de verklaring van een gedetineer de in het huis van bew n-ing te Rotter dam zouden de gebroeders B, die meermalen er voor diefstal op uit trokken, met hem een afspraak heb ben gemaakt voor het plegen van een Inbraak in de omgeving van Woer den op de dag na de aanslag op de politieagent. De gebroeders B. die volgens de gedetineerde, een zeke rt N. uit Wadd'nxveen, gewoonlijk gewapend opereerden, nebben zich met aan de afspraak gehouden. Het vermoeden bestaat, dat de gebroe ders B. er daags tevoren alleen op uit zijn getrokken en daarbij door de agent Van Eek zijn verrast. Voor de vijfde maal in successie heeft gistermiddag een door de Commissve vcor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek ingestelde jury mhet Amsterdamse Vondelparkpaviljoen d» resultaten van haar minutieus onder- zoek bekend gemaakt. Met veel zorg heeft deze jury namelijk ook nu weer de Nederlandse boekenproductie van het afgelopen jaar beoordeeld en een lijst samengesteld van de 50 best ver zórgde boeken. De voorzitter van deze jury. ir C. J. Asselbergs, sprak een kort woord, vóórdat hij de expositie der be kroonde werken opende. Hij prees de uitgevers, die de moed hebben geen concessies te doen aan de slechte smaak van het publiek, en vestigde er voorts de aandacht op, dat zich in de boeken productie een verschuiving voordoet van het belletristische en bescbouwe- lijke boek naar het informatieve en illustratieve. Hierop werden oorkonden uitgereikt aan de uitgevers der bekroonde boeken. De Bezige Bij spande de kroon met zes bekroningen, o.m. van het royale, boeiende fotoboek „Leven in Neder land". Van de Arbeiderspers werden vier boeken bekroond, o.m. Carmiggelts „Poespas", en van de Daamens Uitgeve rij eveneens vier, o.m. Ed floorniks „De bezoeker". (Advertentie. Ing Med.) (Vervolg van pagina 1) Tegen de middag werden einJeiijk ook de Russen actief. De politie kon de beweging toen op geen stukken na meer in de hand houden. Zware Rus sische tanks joegen door de voornaam ste lanen in de omgeving van de Brandenburger Poort en trachtten de menigte te verspreiden. Ook werl steeds meer infanterie op vrachtauto's aangevoerd, voorzien van veldgeschut en anti-tankkanonnen. De soldaten werden geposteerd bij het hoofdbu reau van politie en op sleutelpunien in de stad. Omstreeks een uur werd de uitzonde ringstoestand in Oost-Berlijn afgekon digd. Een uur later begonnen de Rus sen en de politie de beweging in da hand te krijgen. Op de Karl Marxplatz, waar Russische tanks twee betogers hadden doodgereden, richtten de arbei ders een paar steenhopen met ruw houten kruisen op. Uit geheel Oost- Duitsland kwamen troepen en politie- eenheden naar Berlijn. De Oostduitse regering liet toen enige oproepen uitg?an, waarin de af schaffing der verhoogde prestatienor men werd aangekondigd en waarin da arbeiders werden aangespoord, provo cateurs en fascistische agenten aan de politie over te leveren. De betogers be antwoordden deze verklaringen die door luidsprekersauto's werden omge roepen, met gejouw en gefluit. IXE OPMARS naar het kantoor van het u Politiebureau van de SED kwam ten tijde dat Nuschke naar West-Berlijn was ontvoerd. Toen de betogers bij het gebouw aankwamen, arriveerden daar acht vrachtauto's met Russische militairen, die dadelijk in linie, met de bajonet op het geweer, op de arbeiders aandrongen. Ondanks de pogingen van de betogers, om barricaden op te wer pen, werden zij stelselmatig achteruit gedreven en spoedig was de wijk rond om het gebouw gezuiverd. Waren er 's morgens en 's middags al kleine branden geweest, doordat de arbeiders allerlei borden met commu nistische leuzen hadden verbrand, 's avonds gingen het Columbushuis, een voormalig gebouw van het staatswin- kelbedrijf, en het grote café „Vater- land" in vlammen op. Onder de be togers waren de gehele dag mannen van de posterijen, de spoorwegen, de 'ram en de ondeigrondse spoorwegen Al deze bedrijven lagen Woensdag stil. In verh-md met do onlusten was de Wcdberlijnse politie gealarmeerd en zoveel mogelijk langs de grens van de Russische sector samengetrokken. Brit se en Franse soldaten moesten in de kazerne blijven, aan hen er. ook aan de Amerik-pnse soldaten werd het he lroden van de Russische sector verbo den. Volgens berichten, die West-Berlijn bereikten, werd er gistermiddag ook in Brandenburg. Maagdenburg. Er- furt en andere steden gestaakt en te gen de communistische heersers ge demonstreerd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3