Een koe wandelt met ons over de Haagse „Melkweg" j Kunst en cultuur Om het geluk van Peter Vlekken CETREXFoetsie I Boeiende zuivelshow met vele attracties zeer Films en ook een kinderboerderij Pim, Pam, Pom en de wonderlamp BOEKEN BULLETIN Boe la Matari De „Van der Hoogt"-prijs voor Adr. v. d. Veen ANTH. v. KAMPEN LID Mij. v. NED. LETTERKUNDE de lekkerste half zware s/iaa 85 ct door Kitty Lessels Luister eens naar: Radioprogramma DONDERDAG 18 JUNI 1953 landZuivelland", alleen al een gul den waard! U gaat er verder uitruk ten van alles wat U aan kleurigs en leerzaams aanschouwde want er is een gezellige rose-met-witte zuivel- tuin. D r kunt U, zittend op een barkruk, een echte milkshake drin ken, luisterend naar beroemde radio orkesten en solisten. U kunt van af „de Melkweg" een brief of briefkaart sturen naar Uw familie en kennissen, welke dan voor philatelisten een bi- zondere attractie bezitten, omdat men in de buurt van de Zuiveltuin een speciaal poststempel krijgt. Onder de jeugd is een tekenwedstrijd georgani seerd, betrekking hebbende op de zuivel. De zolders van Houtrust kra ken reeds van de zware rollen met inzendingen. Een bijzonder leuk idee vind ik de Kinderboerderij, waar ik „Dikke Berta" met een dozijn biggen zag rondscharrelen. In die boerderij bui ten de Houtrusthallen, kunnen kinde ren spelenderwijs kennis maken met de zuivelbereidingmet dieren en met devreugden des levens. Sinds ik die Melkweg in aanbouw zag, lezers, heb ik in mijn wei veel meer in de melk te brokkelen! Beloof me één ding: „Kom met uw vrien den, uw familie en uw vereniging naar „De Melkweg". Ik beloof U geen koeien met gouden horens, maar wel een leerzame, gezellige dag. Het is heus geen boter aan de galg gesmeerd C- "v Van een speciale medewerkster) IK ZEI TEGEN mijn zusters in de wei: „D'r komt een Nationale Zuiveltentoonstelling in de Hout rusthallen in Den Haag. Die wordt aanstaande Zaterdag geopend door minister Mansholt en daar wil ik het mijne van wetenMaar mijn zusters stonden herkauwend over koetjes en kalfjes te praten dus ik zweeg en nam een enkele reis Den Haag, omdat je nooit weet hoe een koe een haas vangt en dan zit je met dat retourtje in je leptnaag. Het botert niet tussen mijn zus sen en mij. Ze zijn zö dom als haar eigen achterend en ze hebben er nu eenmaal geen kaas van gege ten. Toen ik op Houtrust aan kwam viel ik met mijn neus in de boter, want er kwam juist een dozijn collega's van het Kamper- eiland. Die meisjes zijn gewend om uiterst snel electrisch gemol ken te worden en die komen in een mooie stal naast de Houtrust hallen. Het publiek kan er naar kijken, staande op een tribune net als bij ons op het voetbalveld. WAANNEER U me op de koe 'af vraagt, wat ik het mooiste van de tentoonstelling vond, dan antwoord ik, subiet: „Het weidediorama". Tjonge, jonge wat is dat machtig! Vanaf een bordes kijkt ge uit over een verre horizon met drommen koeien in de wei. Een meneer met een sigaar eri een baskenpe je op legde de laatste hand aan een blaarkop. Op die Melk wegtentoonstelling, lezers, vindt ge nu eindelijk eens een duidelijk beeld van wat de Nederlandse koe, dat domme dier met die lodderogen, voor ons land, onze gezondheid en de hele wereld betekent. Nu kan ik U wel doodgooien met cijfers en statistieken, maar dat deed meneer Han Pieck, de knappe architect van deze tentoon stelling ook niet. Hij beeldde alles grappig en duidelijk uit. De tentoonstellingsbezoeker krijgt een duidelijke indruk van het aantal koebeesten, dat we in ons kikker landje hebben, doordat ge een rij beesten ziet van Nederland helemaal daarboven tot aan de Noordpool. Je ziet een stellage, waarop 3820 flessen hagelwitte melk tronen. Dat is de productie van zo'n koebeest per jaar. Ge ziet het verband tussen de lage ligging van Nederland en de melk- winning, het scheppingsverhaal fleu rig uitgebeeld, een Oud-Hollandse kaasmarkt met een oude kaaswaag „Stap op en laat je wegen". Maar evengoed de Nederlandse bo demgesteldheid, de voeder- en weide- bouw, de soorten grasland, de voeder en hooiwinning, allemaal dingen, welke koe en mens hevig boeien. Het is „De Nationale Zuiveltentoonstel- ling", groter en grootser dan ooit in ons Nederland vertoond. De bezoeker krijgt een duidelijk, JAe Nederlandse schrijver M. Mok ver- zorgde een bijzonder goede vertaling van Jakob Wasserman's roman over het leven van de ontdekkingsreiziger Stan ley, die zoals men weet drie lange rei- zij door het hart van Afrika heeft ge maakt. Het was Stanley, die er in slaagde de Kongo voor Europa open te leggen. Wij behoeven niet te zeegen. dat boe ken als het onderhavige een brede kring van belangstellenden trekken. Men vlucht na het leven van alledag gaarne i» de avonturen van hen. die misschien iets meer durf hebben dan een inder om de wijde verten in te gaan en het v. emde te ontrekken. De Uitgeverij De Boer verzorgde ?o als gewoonlijk ook dit boek op u( '*i kende wijze. Kms I OOR een tentoonstellingswand in de Houtrusthallen te Den Haag, waar van 20 tot en met 30 Juni de Nationale Zuivel tentoonstelling zal worden ge houden, ziet ge onze speciale medewerkster, een Nederlands stamhoekkoe staan. In Neven staand artikel vertelt zij van haar kijk op deze interessante expositie. overzichtelijk beeld van de zuivel industrie, de ontwikkeling van de melkverwerking, historische gebruiks voorwerpen, omvang en wijze van melktransport, moderne zuivelmachi- nes. Tenslotte de sociale en economi sche h-'ekenis van al dit gezuivel. We zijn er nog niet, slenteren langs de zuivelafzetJict kaaspakhuis, de modelwinkel en de leuke moderne bezorgwagen-. We krijgen een beeld van het karakter en de omvang van de binnenlandse afzet en natuurlijk van de export. Dat heeft die meneer Pieck allemaal prachtig laten zien. Voor ons koeien van minder belang is het vèrenigingsleven op zuivel gebied maar ^het zuivelonderzoek is weer des te interessanter. Men ziet een laboratorium met demonstraties van zuivelchemie en de uitbeelding van belangrijk onderzoekingswerk. Zuivelqontröle wordt getoond in film en beeld. Ori'ïè méjk- gaat Zuiver en goed verzorgd in de wagen van onze weldoeners. Ik verklap hier een geheim, lezers. Het kan me niets schelen of die Pu blic Relations meneer daar boos over wordt: U kunt heerlijkgs.zuivelhapjes proeven op „De Melkweg",. Dames, zet uw ogen, uw oren en uw monden wagenwijd open. Daar val# wat nut tigs te leren en te nuttigen op die zuivelshow.?-., En wanneer U straks weer thuiskomt zult ge uw man ver rassen met een gerecht, dat heerlijk geurig en extra smakelijk- geworden is door die doodgewone kaas, gemaakt van die doodgewone melk van die doodgewone koe, .^Kaashapjes proeven. Kaashapjes, gemaakt door een der vrouwelijke experts op'dit gebied. Die dames bakken en braden vlak voor uw neus, zodat U het allemaal goed kunt zien, ruiken en nadoen. Twee maal per dag wördt er kaas gemaakt op „De Melkweg" IJ KUNT ER gratis de nieuwe kleu- renfilm van Profiltr zien: „Neder- Zondag is het Vaderdag. Vader zélf zal dit misschien niet zo belangrijk vinden. En weet je waarom niet? Omdat hij een echte vader is en dus meer aan jullie en moeder denkt dan aan zichzelf. Dat weet moeder het beste. Maar die weet óók, dat vader het in zijn hart toch wel leuk vindt, als hij een cadeautje krijgt. Koop daarom gerust die prachtige doos King's Cross van 50 of 100 stuks voor hem. Hij ként King's Cross en wget dus dat het een echt goéde sigaret is. Hoe hij dan over jullie en Vaderdag denkt? Je zult merken hoe blij hij is. 44. Ofschoon de baron erg tegenstrib belde, gelukte het mevrouw Babbel- graag toch haar echtgenoot enige da gen onder de dekens te houden. Toen hij eindelijk weer od mocht, was het schip al bijna thuis en er gebeurde ver der niets, dat de moeite van het vertel len waard is. Nu, dat kon ook niet, want de wonderlamp was door zijn vrouw veilig in de koffer opgeborgen en zonder de tovexlamp waren er geen wonderen mogelijk. De baron was het hele voorval al bijna weer vergeten maar.de emir niet! Deze zon op een middeltje om weer in het bezit van zijn wonderlamp te komen, zonder al te veel opzien te baren! Hij moest de wonderlamp weer terug zien te krijgen en liefst zonder dat de baron wist, wel ke wonderbaarlijke eigenschappen dat oude koperen lampje bezSt! „Joessoef, zei hij tot zijn trouwe bediende. „W ij moeten die baron van Pottum achterna reizen en wel zo gauw mogelijk. Ge lukkig heb ik zijn horloge in mnn be zit en misschien kunnen wij dan wei gelijk oversteken. De baron zal blij zijn om zo'n oud-familiestuk weer in zijn bezit te krijgen en.... ik ook. „Ja maar. Edele Heer", waagde Joessoef er tegen in te brengen. „Als die baron net lampje nu eens niet wil afstaan? Wat doen we dan?" „Wel alle kromsabels en tulbanden", riep de emir verschrikt. Daar heb ik nog niet aan gedacht! Ja., als de baron niet wil, dan., moet het maar met geweld" En hij streek eens met een liefkozend gebaar over het zwaard, dat aan zijn zijde hing! De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! OOK EN VOORAL OP VADERDAG (Advertentie, lng. Med.) Tijdens de gisteren in Leiden ge houden algemene bijeenkomst van de Maatschappij van Nederlandse Let terkunde is volgens het advies van de commissie voor schone letteren de „Van der Hoogt-prijs" toegekend aan Adriaan van der Veen voor diens roman „Het wilde feest". Het boek getuigt, aldus de commissie, van een verfrissende, persoonlijke geaardheid en is met vaste hand en kernachtig ge schreven. Grote lof heeft de commissie voor de wijze, waarop de schrijver het antisemietisme tot een beslissend mo tief van zijn roman heeft gemaakt. De vergadering kende voorts de dr Wij- nandt Franckenprijs voor de rubriek essays en literaire critiek aan H. A. Gomperts toe voor zijn bundel „Jagen om te leven". Dezelfde prijs voor de rubriek biografie en kunstgeschiedenis ging naar dr Johanna K. Oudendijk voor haar werk „Koningin Victoria, een mensenleven en een eeuw". Onze medewerker, de heer Anthonv van Kampen, die zoals men weet op dit moment voor onze courant een reis maakt naar Groenland, is gisteren door de algemene vergadering van de Maat schappij van Nederlandse Letterkunde te Leiden bijeen, tot lid van de Maat schappij benoemd. Nieuwe leden werden voorts o.a. Annie M. G. Schmidt, P. Verhoog en J. Gerhard Toonder. (Advertentie, lng. Med.) OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. krat, 5. nibbit, 11 ader, 1?. kaan, 15. anderen, 18. kader, 20. kaam, 21. nol, 23. solo, 24. kar, 26. ooi, 27. pal, 28. en, 29. klerk, 31. een, 32. deeg, 33. even, 36. ara, 37. aster, 39 z.i., 40. are, 41. tal. 42. fee, 43. kind, 45, Lap, 47. ergs, 48. takel, 50. pitriet, 52. ezel, 54. lies, 55. knevel, 56. knok. Verticaal: 2. radar, 3. adem, 4, ter, 6 ik, 7. bak, 8. baas, 9. indopen. 10 mak ker, 12. ren, 14. grol, 16. naar, 17. Noor 19. elan, 22. loket, 25. ale, 29. Kea, 30. egaal, 31. eer, 32. drenken, 34. Vel, 35. siësta, 36, aria. 38. slap, 39. zege, 40. ak te, 42. Friso, 44. deze, 46. pil, 47. eren, 49. lev. 51. tik, 53. Ie. 34 Hij draaide haar stoel om en trok hem achterstevoren de terrastreden op Toen sprak hij en hij probeerde met al les wat menselijk in hem was haar niet te vernederen: „Wanneer je weer zult kunnen lopen, Beatrice, dan zal alles veranderen, vooral je blik op het leven. Ik wil niet dat ie ie verbindt tot iets onherroepelijks terwijl hij zocht naar zijn woorden en wist onder tussen dat dit maar een uitvlucht was „terwijl je wat in de war bent en soms angst hebt. Op 't ogenblik ben je dankbaar voor alles wat ik deed, om je te helpen „Dankbaar?" Haar stem beefde In de zwijgende nacht- „Alleen maar dank baar?" Weer zweeg hij. niet in staat een slag te geven naar haar leven, dat zich weer aan 't herstellen was. En toch, ondanks dat, had zii gefaald: zij wist dat zij ge faald had in haar berekening. Hij had geweigerd, heel vriendelijk en omzich tig, om. door medelijden en verlegenheid in eer. verloving gecompromitteerd te worden. Hij bracht haar naar de salon, waar zijn moeder opgebleven was om bericht over mevrouw Penda te krijgen, wier plotselinge ziekte haar verbaasd had dat mevr. Penda werkelijk ziek gewor den zou zijn. was iets ondenkbaars. Voor Bryce leek de kamer uitgestor ven. daar Lynne blijkbaar naar bed was gegaan, geen spoor van haarzelf achter latend behalve een half afgemaakte zwarte zijden bloem op de tafel Mevr. Garron. had toevallig naar 't maken van de bloem zitten kijken mét veel belang- telling en een zekere ongerustheid. Eva die in de lappenkist zocht, om zich mooi te maken voor Adam? Lynne Car- gick en Bryce: die mogelijkheid was ■veer voor haar opgerezen en bracht haar hart in verwarring. Mevrouw Garron was verwonderd over Beatrice's terugkomst en Beatice verklaarde: ,,'t Was niets ernstigs: een inzinking waar vader van schrok, maar tegen de tijd dat wij bij haar kwamen was de arme ziel alweer zowat in orde. ,.Ik geloof", voegde zij er beschouwend bij, „dat zij niet genoeg eet om zich te versterken. Niets is erger voor haar zenuwen dan honger lijden Half afwezig luisterde Bryce naar haar stem, die doorging. Haar moeder, legde zij uit, had er op gestaan dat zij naar Peter terug zou gaan: „Ik zag dat 't haar zenuwachtig zou maken, indien ik erin volhardde om op Rockley te blijven en daarom bracht Bryce mij terug". Hij luisterde naar haar beschrijving van hoe zeer zij genoten had van de koele en mooie nacht: „Ik voelde mij weer levend worden en als vernieuwd en gelukkig.die mooie stem, warm door 't geloof in z;jn liefde. „Ik herin nerde mij dat dokter Leon vandaag op nieuw vertrouwen in mijn beterschap had". En tenslotte hoorde hij haar zeg gen „En nu is 't 'zo vreemd, dat ik dat ook heb". Hij keek naar haar ogen, zij waren glanzend. Toen gleed zijn blik lang zaam naar beneden over de Spaanse shawl, die over haar benen lag. En hij dacht, niet ironisch, maar slechts met zijn fijngevoeld medelij den: „Beso los pies.... Ik kus je voe ten". Toen, gezond en menselijk, bromde hij: „Is er iets te eten moeder? Ik ben verdraaid hongerig". Patricia, die begreep wat voor soort diner hij waarschijnlijk op Rockley ge had had, zei: „Er staat een blad in de eetkamer: koude eend en sandwiches met mandarijnen en appelwijn". Hij ging op zoek naar het blad. Daar bij geen laatste ontmoeting met Lynne kon hebben, leek dat dan maar 't beste. 't Leven, gezien aan de misleidende oppervlakte, was op rustige wijze nor maal in de komende dagen. Maar de ondergrond van vijandigheid was er al tijd door, een sterke stroom, die zijn bron vond in 't hart van Beatrice en die zijn weg vond door het gemoed van Patricia Garron, om daarna, steeds aan zwellende, ten laatste Lynne uit de republiek Panama te spoelen. Wat er alzo voorviel leek heel alle daags: Peter kreeg er weer een tand bij en leerde een nieuw woord: „Goh", wat zijn prachtige uitspraak was van- Grootmoeder. Bryce was overladen met werk: in komende facturen van ruwe tabak, uit gaande facturen van bewerkte tabak, er was geen gelegenheid nieuwe plan nen met Lynne te maken. Beatrice legde 's avonds in haar een tje patience, en maakte zichzelf w:js dat Bryce zijn uit de koers geslagen impulsen in de hand genomen had, se dert de avond dat hij terug was gelo pen van Rockley. Hij was kennelijk aan 't werk van 's morgens vroeg tot 's avonds ..at, en niet om daardoor een excuus te hebben om Lynne te ontlopen. Nee, daar maakte zij zich geen illussies over: zij zou zich dieper in zijn geweten hebben kunnen indrin gen, maar zij was er nog ver verwij derd van zijn bruid te worden. VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER iAdvertentie, lng. Med.) Lynne maakte de zwarte bloem af, naaide die op haar avondjasje, ontving een telegram van Philip, waarin hij vroeg wanneer zij zou afreizen en raak te voor een ogenblik dat nogal schuldig gevoel van vrij-zijn kwijt. Deze dagen waren eigenlijk slechts een tussenspel, een tijdelijke breuk in het weefsel der komende dingen, eèn rustpauze voor het weefgetouw van deze idylle. Beatrice was er zich van bewust en haar aanhankelijkheid voor Peter werd er niet dieper om, die on bewuste hindernis op de weg van Lyn- ne's vertrek. Voor een vrouw van haar karakter was 't ongehoord op deze wij ze door een kind verslagen te worden, en onverdraaglijk. Toen brak er een morgen aan, waar op 't weefgetouw weer begon te weven en alle draden van een beginnende idylle tezamen 't patroon opzetten voor een nieuwe en ditmaal niet te be derven, avond samen uit. Bryce had Lynne gezegd: „De drukte is voorbij, ik kan weer over mijn avonden be schikken: ik heb een zak vol geld en „De Kaars" brandt gaatjes in mijn geduld. Laten wij vanavond samen er tussen uittrekken Lynne". „Er op uittrekken naar „De Kaars" en als twee geblakerde nachtvlinders thuis komen?" zei zij. Zij keken elkaar aan. „Dat hangt van de soort kaars af. die wij aanste ken, is 't niet? Onze kaars zou ons pad kunnen beschiioen en 't zou ee*~ vro lijk en onbezorgd pad zijn, waar nie mand letsel zou bekomen", bèloofde hij. Zij dacht: „Onze kaars zou 't bestan van Philip kunnen doen verbranden als papier, indien ik 't -toeliet. Die zou de trouw kunnen verbranden, en alle maanden van mijn verloving, en elke belofte die ik ooit aflegde, als ik 't wou", Zii wist. dat zij niet moest toestaan dat deze kaars aangestoken werd. maar dat zii 't toch zou doen. En de hele verdere dag was er een ver langende, opgewonden verwachting in haar hart. De gloed van de kaars was a! in haar ogen en Beatrice keek naar die gloed, bewust dat de tabaksfirma van Garron weer aan zijn normale werk-uren toe was - zii had Charles Garron dat horen zeggen aan 't ontbijt W oidt vei\uigü. ZES NOTTURNI VAN MOZART. Dit zijn zes zeer merkwaardige werkjes, die tot dusverre vrijwel onopgemerkt zijn gebleven. Zij zijn namelijk geschreven voor drie zangstemmen met begelei ding van drie bassethoorns, in strumenten uit de familie der klarinetten. De liederen, alle op Italiaanse tekst, zijn waarschijn lijk gecomponeerd voor een vriend van Mozart, die uit een zeer muzikale familie stamde. Bij deze gelegenheid hoort men meteen drie liederen voor a cap- pella koor van Kees Kef, Capric cio's genaamd. Het gehele pro grammaatje wordt verzorgd door het Ned. Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. Vrijdag 20.10 over Hilversum 11, 298 m.). VRIJDAG 19 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio, 10.00 Phil- harmonisch Orkest. 10.40 Kamerkoor. 10.55 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Zang en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Salonorkest en solist. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualietiten. 13.25 Zang en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade Orkest en solist. 14.50 Gram. 15.00 School radio. 15.30 Metropole-Orkest en soliste. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Piano en Ham-* mondorgel. 18.00 Militaire reportage. 18.10 Instrumentaal Octet. 18.30 Lichte muziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: „Verklaring en Toe lichting". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 2030 Radio Philharmonisch Orkest en soliste. 21.15 Brabants halfuur. 21.45 Grinzing klanken. 22.00 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld. 22.00 Politie- kapel. 22.45 „Ik geloof in ene heilige, katholieke kerk", 2300 Nieuws. 23.15 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21-00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9 00 Gym nastiek. 9.10 Gram. 9.40 Voor de kleuters. 10 00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.20 Radiofeuilleton. 11.40 Viool en piano. 12.00 Musette-Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Amus.muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianorecital. 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 Strijkkwartet. 15.30 Hammondorkest, 16.00 Lichte muziek. 16.30 Muzi kale causerie. 17.10 Voor de kin deren. 17 40 Roemeens Orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Het scho- lnigswerk van het N.V.V.", vraaggesprek. 19.00 Kinderkoor. 1915 Radio-reiswijzer. 19.30 „Humanitaire achtergronden van de Samenwerking tussen de Volkeren", cau serie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Klassieke muziek. 20-30 „Europa één", causerie. 20.40 „Aan passing", causerie. 21.00 „Tempo Giusto". 21.45 Gram. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 „Vandaag", cau serie. 22 45 Avondwijding. 23.00 Nieuws, 23 15 Orgelspel. 23.35_24.00 Gram. Televisie-programma. VARA. 20.15— 21.45: 1. Actualiteiten: 2. Weeroverzicht; 3. Wij kamperen!" reportage. (Advertentie, lng. Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7