Rust in Oost-Duitsland is nog niet geheel weergekeerd Onvoorzichtigheid had twee branden tot gevolg Generaal Mark Clark is zeer gebelgd op Rhee Weer nieuwe ontsnappingen Grote Drie op 8 Juli bijeen Zal Ant. Pinay (vijfde) poging doen om crisis op te lossen? Drie mannen zwemmend naar de vrijheid Verlies compensatie Staking in uranium mijnen? Geen gesprek over N. Guinea in Djakarta Hittegolf in de VS Maandag 22 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 11748 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De reis van mr Luns Duitse excursieleider bij Bloemendaal verdronken Uitgeweken vorst terug naar Cambodja Vreselijk gebeuren op post in Indo-China Wielrijdster raakte onder Amsterdamse tram Nog hoop op een bestand Ingrid Bergmans tweeling één jaar Weldra beslissing over status radiodistributie Westelijke hulp voor Joegoslavië Koningin Elizabeth naar Duitsland FLsenbergs lagen opgebaard in Brooklyn Populaire figuur in Frankrijk Landbouwschuur door bliksem getroffen V.S. besteden milliard voor geleide projectielen Dc VS. verloren in Tweede Wereldoorlog 291.557 doden WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 HELDERSË COIRAIT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 j.JOE\r EL DE OOSTBERLIJNSE RADIO mededeelde, dat de arbeiders in OostBerlijn het werk hebben hervat, en kerken, bioscopen en schouwburgen gisteren geopend waren, schijnt de toestand in Oost Berlijn toch nog niet zo „normaal" te zijn als men wel wil doen voor komen. Uit de Sovjet-sector werden ook gisteren in West-Berlijn nog schoten gehoord. Scholen zouden door de politie in gevangenissen zijn veranderd en volgens vluchtelingen vinden onder de arbeiders arrestaties plaats. Drie mannen, die bang waren te worden gegrepen, zwommen de Spree over naar West-Berlijn. Elf functionarissen van de Westberlijnse Socialistische Partij, die in de Oostelijke sector wonen, zijn aldaar gearresteerd. In de Stalin-allee, waar de betogingen Dinsdag begonnen, zou het werk nog niet zijn hervat. De Amerikaanse commandant van Berlijn, generaal-majoor Timberman, heeft medegedeeld, dat de Sovjet-beschuldigingen, dat de Westelijke mogendheden de betogingen en de stakingen hadden beraamd of de menigte tegen de Oostduitse regering hadden opgezet, onjuist zijn. De betogingen waren volkomen spontaan en een teken van afkeer t.a.v. het communisme. Zeer waar schijnlijk zullen de Westelijke Hoge Commissarissen Zaterdag in West- Berlijn een bespreking houden. Er komen nog steeds berichten binnen, dat ook elders in Oost-Duitsland een toestand van onrust heeft geheerst of nog heerst. In een vraaggesprek te Rangoon ver klaarde minister Luns (op oriëntatie reis door Zuid-Oost-Azië en Australië) dat hij hoopt op een spoedige oplos sing van de kabinetscrisis in Indone sië, opdat hij met de nieuwe regering te Djakarta besprekingen zal kunnen voeren over het lot van enige tiendui zenden Indische Nederlanders en de toekomst van de Nederlandse handels belangen in Indonesië. Hij was niet van mening, dat over Nieuw-Guinea zou worden gesproken. De minister zei, dat het de wens van Nederland is, dat Indonesië een groot en welvarend land zal worden. Dat Nederland zich bij de ANZUS zou aansluiten en met Aus tralië een verdrag zou sluiten voor de verdediging van Nieuw-Guinea, werd door minister Luns ontkend. Wel zal met de Australische regering wor den gesproken over een gemeenschap pelijke politiek voor de economische en politieke ontwikkeling van de be volking van Nieuw-Guinea. Tijdens het zwemmen in zee bij het Bloemendaalse strand is Zaterdagmid dag de 46-jarige Duitse tekenleraar Th. F. uit Herne verdronken. Het slacht offer, dat een vrouw en twee kinderen achterlaat, was met een groep van ongeveer 25 jongens, leerlingen van een gymnasium te Dortmund, die een excursie door ons land maken. Aange- nomen wordt, dat de heer F. in zee een hartverlamming heeft gekregen. Bij het zwemmen in een afgelegen kleigroeve nabij de Duitse grens te Belfeld is gistermiddag verdronken de 17-jarige H. C. uit Tegelen. Het slacht offer was gisteren jarig. Het lijk is en kele uren later opgehaald. Koning Norodom Sihanoek, de vorst van Cambodja, die onlangs zun lanci verliet als protest tegen de Franse hou ding ten opzichte van zijn onafhanke- lijkheiiseisen heeft besloten uit Siam naar Cambodja terug te keren. Volgens zijn zegsman, is de koning er va? over tuigd. dat zijn land onafhankelijkheid binnen de Franse Unie kan kriigen zonder zijn toevlucht tot bloedvergie ten behoeven te nemen. Volgens ande re berichten zou de koning bang ^nn geweest door de Fransen te worden afgezet. De Franse generale staf te Saigon (Indo-China) heeft bekend gemaakt, dat het gehele garnizoen van een oost ten Noord-Westen van Bien Hoa en zo km van Saigon, is gedeserteerd na de commandant en 40 onder-offiAc hebben vermoord. Dit geschiedde in d nacht van 19 op 20 Juni. Wat de reden is van de desertie is niet bekend. Ook weet men niet of het garnizoen, om. uit een honderdtal Vietnamezen bestond, naar de Vietminh is overgel pen. Zaterdagmorgen ts een 45-jarige wiel rijdster onder een bijwagen van lijn w terecht gekomen in het Frederik Hendrik plantsoen te Amsterdam De achterste wie len van de wagen reden over het onder lichaam van de vrouw. De wagen moest worden opgetakeld, alvorens men het slachtoffer kon bevrijden Met spoed is ze naar het Wtlhelmlnagasthuls overgebracht maar bij aankomst aldaar bleek ze te zijn overleden. RUIM DRIEHONDERD personen drongen Zaterdag een kantoor van de communistische SED in de Amerikaan se sector van Berlijn binnen. Zij wier pen een grote hoeveelheid propaganda materiaal op straat en staken het in brand. De politie dreef de mensen uit een en bluste de brand. De Oostduitse regering liet gisteren 64 Westberlijners uit Oostberlijnse gevangenissen los. Zij hadden destijds tegen het verbod in levenmiddelen in de Sovjetsector ge kocht. President Heuss van West-Duitsland heeft gisteren in eenbijeenkomst van de Bondsdag ter herdenking van de slachtoffers van de betogingen in Oost- Duitsland verklaard, dat de demonstra ties een volksstemming zijn geweest, die de Oostduitse regering van elke morele autoriteit hebben beroofd. Ook voor het stadhuis in West-Berlijn werd een herdenkingsbijeenkomst gehouden. Het bestuur van het Westduitse Vak verbond heeft zijn leden opgeroepen morgen het werk enkele minuten neer te leggen om de slachtoffers te her denken. In Oostduitse kringen is gisteren op nieuw gewag gemaakt van ongeregeld heden. Het blad van de SED schreef, dat in Leipzig „grote betogingen van arbeiders zijn gehouden". Volgens de Westberlijnse „Telegraf" zijn 100.000 arbeiders van de uraniummiinen te Aue in Sakens nog steeds in staking. Uit berichten van het Oostduitse pers bureau ADN. dat zich in de afgelopen dagen ook onlusten hebben voorgedaan in de ijzergieterijen ,.J. W. Stalin" bii Fiirsteinberg. Drie „provocateurs" zijn aan de Volkspolitie overgeleverd. ADN meldt voorts, dat „agenten van de vijand" een brikettenfabriek te Nachterstadt, 160 km ten Z. O- van Berlijn, in brand hebben gestoken. In Erfurt. aldus onbevestigde berichten, zouden tienduizend arbeiders Woensdag geprobeerd hebben het stadhuis te be zetten en het bureau van de Volkspo litie in brand te --teken. Twee politie agenten zouden door de menigte zijn opgehangen. In München maakten verscheidene duizenden communisten van een op stootje voor een warenhuis gebruik om betogingen te houden. Zii protesteerden, omdat de politie twee communistische bijeenkomsten over het gebeuren in Oost-Berlijn had verboden. Men wierp rie politie met stenen en stukken lood. Er werden vijftig arrestaties verricht. Intussen heeft de burgemeester van Oost-Berlijn, Ebert. in een proclamatie aan het volk gezegd, dat „de fascisti sche poging tot een putsch tegen Duits land en de vrede schipbreuk heeft ge leden. Onze Sovjetvrienden hebben ons en de vrede door hun energieke maat regelen een grote dienst bewezen".... Georgi Michailowitsj Popov, voor malig secretaris van de communistische partij in Moskou, is benoemd tot Sov jet-ambassadeur in Polen. |)E OPPERBEVELHEBBER der Ver. Naties in Korea, generaal Mark Clark, heeft president Syngman Rhee in een brief medegedeeld, dat hij Rhee's optreden inzake het loslaten van krijgsgevangenen een flagrante schending van zijn, Clarks, gezag noemt. Rhee had hem enkele weken terug nog verzekerd, geen enkele actie te ondernemen, zonder vooraf gaand overleg met het opperbevel der V.N., onder welks gezag ook de Zuidkoreaanse troepen vallen. Gisteren legde Mark Clark er nog eens de nadruk op, dat de Zuidkoreaanse regering haar beloften aan hem heeft verbroken. Alle mogelijke maatregelen zullen worden genomen om de ontsnapte gevangenen weer vast te zetten. De generaal sprak voorts niet over bepaalde tegenmaatregelen tegen Rhee. Dienaangaande schijnen in Washington en V.N.-kringen nog besprekingen te worden gevoerd. Intussen zijn Zaterdagavond opnieuw 668 aiet-communistische Koreaanse krijgsgevangenen uit vier kampen in Zuid-Korea ontsnapt. Amerikaanse wachten wisten een deel der gevangenen terug te drijven. In totaal zijn nu 25.259 gevangenen gevlucht. INMIDDELS heeft het Zuidkoreaanse kabinet tijdens een vergadering, die acht uur duurde, besloten, maatrege len te nemen om de ontsnapte gevan genen te beschermen tegen iedere po ging om hen ,weer gevangen te nemen. De ontsnapten zouden zoveel mogelijk worden verspreid, zij zouden burger kleding k-rijgen en voedsel. Zij zou den kosteloos gebruik kunnen maken van de spoorwegen en bij burgers in huis komen. De waarnemend premier van Zuid-Korea heeft generaal Clark verzocht de weer gegrepen gevange nen toch los te laten. De Amerikaanse onderminister voor Buitenlandse Zaken, Robertson, is gis- teren uit Washington naar Seoel ver- trok-ken voor een onderhoud met Rhee. De Zuidkoreaanse premier zou gisteren in Tokio een ontmoeting heb ben met Mark Clark. In het hoofdkwartier van de VN te New York is men over het staken van de bestandsbesprekingen van mening, dat de ontwikkelingen een nog on gunstiger verloop hadden kunnen ne men. Er bestaat nog hoop op een wapenstilstand. DE V.S. EN DE ARABISCHE LANDEN Uit goede bron is vernomen, dat de V.S. hebben besloten, de Arabische landen af zonderlijke overeenkomsten aan te bieden voor verschaffing van oorlogsmateriaal om de verdediging van het midden-Oosten te gen het communisme te versterken In hun zomerverblijf, 45 km buiten Rome, vierden de twee- lingen van Ingrid Bergman en Robert Rossellini haar eerste verjaardag. Papa zal voor de jeugdige tiveeling de kaarsjes uitblazen, terwijl mama een waakzaam oog houdt op de grijpgrage handjes. Het laat zich aanzien, dat spoedig een beslissing kan worden verwacht over de status van de radiodistributie. Tussen de minister van Verkeer en Waterstaat en de Berc (de vereniging van oud-centralehouders), is overeen stemming bereikt, nadat de oud-exploi- tajiten accoord waren gegaan met een bestuursvoorstel om een uitkering van het Rijk te aanvaarden en da nde ex citatie van de radiodistributie aan PTT over te laten. Het bestuur van de Berc heeft met de minister overeen stemming bereikt over de hoogte der uitkering. Men verwacht dat de minis ter binnenkort een voorstel tot wijzi ging van de telefonie en telegrafiewet bij de Tweede Kamer zal indienen, waarna ook de positie van- het over genomen personeel kan worden gere geld. De V. S„ Engeland en Frankrijk zijn voornemens Zuid-Slavië in het belas tingjaar, dat in Juli begint, economi sche steun voor een waarde van 59 millioen dollar te verlenen. De miltaire hulp wordt bijna uitslui tend door de V. S. verstrekt. President Eisenhower heeft voorgesteld, dat deze hulp in het aanstaande belastingjaar een bedrag var, bijna 216 milioen dol lar zal belopen. Leden van de burgerwacht van de Kikoejoes hebben in de laatste 48 uur bij operaties in het bos van Aberdare (Kenya) tien leden van de Mau Mau gedood en vijf gewond. Officieel is thans bekend gemaakt, dat de conferentie van de Weste lijke Grote Drie op 8 Juli in Ha- milton op de Bermuda-eilanden zal beginnen. De besprekingen tus sen Eisenhower, Churchill en een vertegenwoordiger van Frankrijk zullen vier dagen duren. Het is achteraf gezien moeilijk gebleken nog eind Juni de bijeenkomst te houden. In Londen is officieel bekend ga- maakt, dat premier Churchill in de nacht van 30 Juni op het slagschip „Vanguard" uit Engeland zal vertrek ken. Hij zal op 7 Juli op de Bermuda eilanden aanwezig zijn om president Eisenhower en de Franse afgevaardig den bij hun aankomst te kunnen be groeten. Volgens een bericht In het Engelse blad de „Sunday Express" is koningin Eliza beth van Engeland van plan het volgende jaar een bezoek aan Duitsland te brengen om een parade af te nemen van de Britse troepen aldaar. De stoffelijke resten van het echt paar Rosenberg, dat in de Sing-Sing- gevangenis op de electrische stoel is terechtgesteld, zijn ter beschikking van de familie gesteld. Beide doden zijn naar een rouwkapel te Brooklyn over gebracht, alwaar ze tot gisteravond la gen opgebaard. De Rosenbergs zullen worden bijgezet op de begraafplaats van Wellwood in de staat New York. Kort voor hun terechtstelling heeft het echtpaar zijn testament opgesteld- De inhoud van de testamenten is niet be kend. President Auriol van Frankrijk heeft gisteren de conservatieve ex-premier Antoine Pinay verzocht een regering te vormen. Pinay is de vijfde, die zal trachten een regering te vormen se dert de regering-Mayer op 21 Mei haar ontslag aanbood. Hij heeft verleden jaar tien maanden aan het hoofd van een regering gestaan en toen een be- zuinigingspolitiek „om de frank te redden" gevoerd. De uitslagen van de onlangs gehouden gemeenteraadsver kiezingen werden indertijd beschouwd als een bewijs van Pinay's populariteit in Frankrijk. DOOK ONVOORZICHTIGHEID van de bewoners van een der kampeerhuis- ies in het kampeercentrum „Sonarren- berg" (lmbos)die een spiritusbrander naar buiten gooiden, zün gistermiddag meer dan zes hectare heide en vlieg dennen door brand verwoest. Tegen half vicT was het gevaar voor uitbrei ding geweken en kon de bosbrandweer, die met drie tankwagens en vier groe pen uitrukte, aan het nablussen gaan. Zaterdagmorgen is te Diepenveen bij Deventer in de buurtschap Averlo de grote boerderij .au de heer J. G. door brand geheel vernield. Het vuur is ont staan door onvoorzichtigheid van één der bewoners, die een sigarenaanste ker met benzine had gevuld, waarbij de vlam in het gas van een bus met benzine is geslagen De brandweren uit Diepenveen en Deventer konden weinig uitrichten door gebrek aan wa ter. Er is van het huisraad weinig ge red. De nog niet geschatte schade, door verzekering gedekt, is zeer groot. Tijdens het hevige onweer, dat gis teravond ook boven Zeeland woedde, is te Heinekenszand een grote land bouwschuur van de heer J. de J door het hemelvuur getroffen De schuur brandde geheel af. Uit een thans voor publicatie vrijgege ven verklaring, die kolonel Zoeckler van de Amerikaanse luchtmacht onlangs voor de subcommissie voor toewijzingen uit de Senaat heeft afgelegd, blijkt dat de Ver staten het volgende jaar meer dan een milliard dollar zullen besteden voor ge leide projectielen Volgens hooggeplaatste officieren van de marine zullen geleide projectielen gaan behoren tot de vaste uit rusting van de vloot. Zaterdag kwamen een en twintig Franse politieke leiders, onder wie eni ge oud-premiers, onder voorzitterschap van Reynaud bijeen om te trachten de kabinetscrisis op te lossen. Bij de be spreking zijn geen, of slechts weinig vorderingen gemaakt. Pinay zal de president vandaag mee delen, of hij de opdracht aanvaardt. Hij verklaarde na zijn bezoek aan de pre sident te geloven, dat hij zich niet aan een formatiepoging mocht onttrekken. Chicago beleefde Zaterdag de warm ste dag uit zijn geschiedenis, toen de thermometer 104 graden Fahrenheit (ongeveer 40 graden Celsius) aanwees Te New York steeg het kwik tot 96 graden. Ook uit andere steden in de Ooste'iike en Zuidelijke staten werden zeer hoge temperaturen gemeld- Te Minaral V/ells 'Texas) werd een tem peratuur van 106 graden gemeten. Na een onderzoek van drie jaar zijn Za terdag de verliezen bekendgemaakt, welke de drie onderdelen der Amerikaanse strijd krachten in de tweede wereldoorlog in de strijd hebben geleden Deze totale verlie zen ^bedragen 1.125.369 man. onder wie 291.557 doden. In het geheel dienden on geveer 10.420.000 man bjj het leger en de luchtmacht. De verliezen bedroegen dus ongeveer 9 procent- Het Deense leger zal geoefend waninc 'u oorlogvoering met atoom wapens. Hiertoe is een aparte oplei dingsschool opgericht. De ondernemer, die een jaar met verlies afsluit, mag thans dit verlies in mindering brengen op zijn fiscale winsten gedurende de volgende vier jaren. Is na vier jaar het verlies nog niet ingehaald, dan is verdere com pensatie niet meer mogelijk. Met ande re woorden: in het vijfde jaar is de fis cale winst weer volledig belast ook al moet deze in feite geheel aangewend worden tot aanzuivering van het neg bestaande verlies. Hierin zit een onbillijkheid, omdat zo belasting betaald wordt over „winst", die eigenlijk niet bestaat, omdat er per saldo nog steeds verlies is. Om deze onbillijkheid wat te verzach ten wordt nu in het nieuwe belasting- ontwerp voorgesteld de termijn van ver liescompensatie te verlengen van vier tot zes jaar. Dit is ongetwijfeld een ver betering, die geapprecieerd kan wor den. Temeer als men bedenkt, dat vóór 1950 deze termijn slechts twee jaar bedroeg! Niettemin zijn wij toch nog verre verwijderd van een werkelijk billijke berekening van de fiscale winst. Im mers wat is nu eigenlijk de „winst" van een ondernemer? Goed beschouwd slechts datgene wat hij op zijn weg „van de wieg tot het graf" overhield (en voor privé verbruikte). Het is dui delijk dat de fiscus bezwaarlijk kan wachten totdat dit werkelijk definitieve winstsaldo vastgesteld kan worden. Uit practische overwegingen moet de „winst van het leven" voor de belasting heffing „in mootjes verdeeld" worden. De billijkheid eist echter, dat het totaal van al deze „mootjes" niet al te veel afwijkt van het totaal dat werkelijk verdiend is. Bij een ondernemer, die zo gelukkig is, dat hij zijn leven lang geen enkel jaar met verlies hoeft af te sluiten, zal het rekensommetje precies kloppen. De ervaring leert echter, dat meestal de vette en magere jaren el kaar afwisselen. De thans geldende regeling is vrij gunstig voor de ondernemer, die eerst de magere jaren en daarna de vette doormaakt. Hij immers kan de vroegere verliezen compenseren met de latere winsten en betaalt daardoor in de vette jaren geen belasting totdat hij weer „boven nul" ls gekomen. Maar wee de óndernemer, die begint met vette jaren en vervolgens in mage re jaren zijn oude winstsaldo als sneeuw voor de zon ziet versmelten. Zo lang het hem goed gaat eist de fiscus het volle pond, maar als de nood aan de man komt krijgt hij niets terug. Uit eindelijk blijkt dan, dat deze ongeluk kige belasting heeft moeten betalen over winst, die hij per saldo niet ge maakt heeft. Hierin schuilt een onbillijkheid waar aan tot nu toe van regeringszijde vrij wel nooit aandacht werd geschonken. Erkend moet worden, dat een volmaak te. oplossing voor dit probleem practisch niet uitvoerbaar is. Deze toch zou er toe kunnen leiden dat in een algemene crisisperiode de staat meer belasting zou moeten teruggeven dan hij ontving. En dat zou zelfs de onuitputtelijk schij nende staatskas op den duur niet kun nen volhouden. Doch wel mag naar onze mening de eis gesteld worden, dat in deze onbe vredigende toestand binnen redelijke grenzen een verbetering wordt aange bracht. Dit is mogelijk. Met handhaving van de huidige belastingheffing naar „jaar-mootjes", zou bepaald kunnen worden dat bijv. telkens om de 5 jaar een herrekening plaats vindt, waarbij het totaal van de belaste winst verge:e- ken wordt met het totaal van de werke lijke winst. De Middenstandsorganisaties hebben bij de regering aangedrongen op ver lenging van de verlies-coir.pensatieter- mijn tot 7 jaar. Deze niet ingewilligde wens werd wellicht ingegeven door de herinnering aan het biibelse verhaal van de zeven vette en de zeven mage re jaren. Het Oude Boek verhaalt ech ter ook van een oude wet, welke voor schreef dat eens in de vijftig jaar o.a. „teruggaaf om niet" aan de vroegere bezitters moest plaats vinden van be zittingen, die zij door schuld hadden moeten verkopen. Dit jaar was het zgn. „Jubeljaar.". Indien de fiscus ertoe mocht komen periodiek tot de hiervoor bepleite her rekening over te gaan, zou het fiscale „Jubeljaar" ongetwijfeld zijn populari. teit in hoge mate vergroten. SPOORWEGVERKEER AMSTERDAM— BUSSUM WEER NORMAAL Daar de herstelwerkzaamheden aan de spoorbaan en aan de elektrische bovenlei ding bij Weesp Zondagmorgen om elf uur gereed zijn gekomen, is het treinverkeer lussen Amsterdam en Bussum weer nor maal. Verwachting tot hedenavond. plaatselijk onweer Uver het algemeen minder zonnig met. later plaatselijk tnweer Meestentijds matige wina ussen Zuid en Zuid-Oost. Warm, maar later van 't Westen uit af-' mM1^»bJJ wind van zee. 04 m Z°n op 420' onder 04 Maan op 17 44, onder 1.11.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1