FEIT Bliksem-overwinningen van „Mo Connollyen Doris Hart Middenstand vraagt spoedige regeling cadeaustelsel Naar nauwer contact tussen „klein"- en „groot"- Europa C,„. Wimbledon-Kampioenschappen De Nederlandse herendubbels zijn ook uitgeschakeld Chefarine .4 Roofoverval op bank te Blaricum berecht Jacht „Edith" weer buitengaats Zal Emil Zatopek in Wassenaar starten Beteugeling is urgent De gemeenteontvanger van Diemen in arrest Dossier uit Duitsland kwam te laat NEDERLAND BOUWT De pittige, pure Virginia smaak van IBIS, of het NIEUWE typisch Engelse aroma van Dobbelmann's IBIS EXPORT.... ze zijn beiden zo eerlijk als goud! M A NI en commentaar Meteropnemer werd met broodmes bedreigd Premiever'enmg aan pluimveehouders Toch politiek debat in Straatsburg? KkiUüde ,'«b« r: «SS™ Pijn hier - scheuten daar Fraai gevecht van Brits Davis Cup-dubbel Vier betrouwbare middelen in t tablet Bridgewedstrijden voor zestientallen Wereldtijd van Fanny Blankers te Hamburg Duke of Connaught Cup voor gebroeders Kraan De Ronde van Zwitserland vroF.vsn vr. 21 ,It NI 1353 Middenstandsbond, f.' ^"ni"kllike Nederlandse Midden- standsbond en de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond hebben in een gezamenlijk schrijven aan de staatssecretaris van Economische Za ken als hun mening kenbaar gemaakt, dat een wettelijke regeling, waardoor de beteugeling van het cadeaustelsel *al geschieden, thans urgent is. De twee .jongelieden uit Laren, die ep 8 Januari de roofoverval hebben ge pleegd op de Boerenleenbank te Blari cum. de 20-jarige J. H. H. T. en de 15- ,G- .J- -J- 9' -'M door de recht bank te Amsterdam veroordeeld: De eerste tot twee jaar jeugdgevangenis, de tweede wordt (conform de eis) ter beschikking gesteld van de regering. Tegen T- was twee en een half jaar jeugdgevangenis geëist. De jongelui waren in de vooravond vermomd de bank binnengedrongen en hadden de kassier gewapenderhand ge dwongen hun ruim 17.000 gulden uit de brandkast af te geven. Dit geld hadden zij in de tuin van een oom van T. te La ren .begraven. Op 17.50 gulden na kon het bedrag in beslag worden genomen. De oom van T., die zich 1.000 gulden van het geld had toegeëigend, werd veroordeeld tot tien maanden, waar van vijf voorwaardelijk en aftrek van de preventieve hechtenis. Tegen hem was geëist 12 maanden, waarvan zes voorwaardelijk, met aftrek van öe preventieve hechtenis. De gemeenteraad van Diemen heeft be sloten de 36-jarige gemeente-ontvanger P. W. onmiddellijk te schorsen op ver denking van verduistering van gemeente gelden. Maandag had W. zich zelf bij de politie aangemeld. Deze heeft hem in ar rest genomen. (Advertentie. Ing. Med.) Reeds meerdere malen is in de af gelopen decennia de wens van een wettelijke regeling van het cadeaustel sel door de middenstandsbonden aan ae regering kenbaar gemaakt. Het ad vies van de SER gaat in de richting van een regeling door publiekrechte lijke bedrijfsorganen. De middenstands bonden wijzen er in hun schrijven op, oat de regering blijkens de bij het ge publiceerde advies gevoegde memorie van toelichting op het voorontwerp van wet ook op het standpunt staat, aat deze materie bij de wet geregeld moet worden. Het. is, volgens de bon den, niet duidelijk op welk standpunt cui>e^erin^ nu' na advies van de SER, staat. De middenstandsbonden verzoeken de regering te willen be vorderen, dat nog gedurende de huidi ge zittingsperiode van de Staten- Generaal een desbetreffend wetsvoor- stel de Tweede Kamer zal bereiken. In de brief wordt er op gewezen, dat, voordat het voorontwerp ter ad vies aan de SER werd voorgelegd, het cadeaustelsel zich reeds in de meest ruime schakeringen openbaarde. Na de publicatie van hét SER-advies hebben vele bedrijven, die tot nu toe een afwachtende houding hadden aan genomen eveneens in ruime mate hun toevlucht tot het cadeaustelsel geno men. Dit wijst, volgens de midden standsbonden, wel zeer sterk op de urgentie van een wettelijke regeling. UET DUITSE JACHT „EDITH", dat omstreeks de Pinksterdagen op de strandde en in beslag werd genomen en waarvan een der opvarenden door de Rotterdamse politie werd gearresteerd. Maasvlakte bij Hoek van Holland heeft gistermiddag eindelijk bij Hoek van Holland weer zee gekozen. Twee der Duitse opvarenden, een moeder en haar zoon, verkozen de reis van het vaartuig niet verder mee te maken en zijn door de vreemdelingendienst in be waring gesteld. De op verzoek van het Amtsgerichi te Hamburg gearresteerde K.H.E.S., die werd verdacht van bedrog en oplich ting, heeft vorige week een kort geding tegen de Staat der Nederlanden en de officier van Justitie te Rotterdam „in privé" aanhangig gemaakt, omdat hij meende, dat zijn aanhouding en het beslag op het jacht onrechtmatig wa ren. Vrijdag moest men hem op vrije voeten stellen, omdat het dossier, uit Duitsland onderweg en op hem betrek king hebbende, niet binnen de daarvoor gestelde termijn van twintig dagen aanwezig was. Het kort geding kwam dan ook niet tot een uitspraak, maar werd geroyeerd. Opk de anderen zijn toen vrijgelaten. Het beslag op de „Edith" werd eveneens opgeheven. In Maart 1953 kwamen 3774 wonin gen gereed. In dezelfde maand van de jaren 1945 t.e.m. 1952 werden resp. geen 58, 149, 2123, 3445,3893,5239,4330 wonin gen voltooid. Sedert de bevrijding zijn in totaal 259.454 nieuwe woningen op geleverd, waarvan in de eerste drie maanden van 1953 8480. Het aantal woningen in uitvoering op het eind van Maart 1953 bedroeg 60.358 stuks tegen 57.097 eind Februari 1953 en 43.479 eind Maart 1952. Begonnen werd in Maart 1953 met de bouw van 7119 woningen, tegen 6465 in Maart 1952. In de eerste drie maan den van 1953 werd begonnen aan 17.771 woningen, 21 woningen meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. de pittige de zachte, milde, in 2 smaken Advertentie ine Med.) We houden wel van een echte Hol landse jongen, die vol met streken zit, die niet ieder woord, wikt en weegt en die ook een robbertje vecht, als het moet. We hebben de dood aan de slijm jurken, die o zo braaf zijn en die pre cies doen wat van hen wordt verwacht, die nooit eens over de scheef gaan, de nette knulletjes zogenaamd. Een jongen, waar wat pit in zit, heeft ons hart en ge kunt er van op aan, dat hij bij ons een potje breken kan. Maar dan is er nog een misselijk ras, dat de laatste tijd weer veel van zich laat horen, het ras van de straat schenders en wat daartoe behoort en dat blijkbaar wordt opgeleid voor het diploma lamlendigheid. Wilt ge' er voorbeelden van? Welnu, ze zijn er te over. In alle hoe ken van de provincie zijn de leden van dit gilde actief. In Hoorn, waar ze de parken en plantsoenen plunderen, in het Zand, waar ze de jonge boompjes vernielen met een bijl, in de Zaan streek, waar ze met een buks alle gloei lampjes in een fabriek kapot schieten of waar ze de laffe streek uithalen het stuur van een fiets bijkans door te za gen, waardoor de berijder een smak kan maken, waaraan hij voor zijn leven genoeg heeft. Al deze dingen en we deden slechts een greep zijn weinig ver heffend en ze demonstreren een maxi maal gebrek aan geest. Dit mag men niet slechts aan deze knapen verwijten, maar ook en vooral aan degenen, die met hun opvoeding zijn belast. Die er hun telgen op uit sturen om maar bloe men te rauzen in het plantsoen, omdat men er nooit goedkoper aan komen kan. Die, zich weliswaar niet onttrek ken aan hun plicht om de kinderen te voeden, maar die zich niet de verdien ste kunnen aanmeten, ook voor de op voeding te zorgen, hoewel deze min stens zo belangrijk is. Respect hebben we voor de acht jarige Dick Zwart te Westzaan, die zijn zusje uit een moddersloot trok en daarna, druipend van het water, naar de dokter rende om hulp. Voor zo'n jongen nemen we ons petje af, maar van dit soort zijn ze blijkbaar niet zo dik gezaaid. Het stuur van een fiets doorzagen en dan op veilige afstand toezien wat er gaat gebeuren, dat eerst is ..je van het". Het jeugdvandalisme in Noord- Holland neemt de laatste tijd weer hand over hand toe en meer dan ooit vormt het een probleem, dat de volle aan dacht verdient. De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof heeft gisteren een maand voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f 30 subsidiair 10 dagen hechtenis geëist tegen de 43- jarige mevrouw J. M.T. uit Zeist. De tenlastelegging tegen haar luidde: be dreiging met doodslag, althans zware mishandeling door in haar woning met een mes in de hand een meteropnemer tegemoet te treden onder het uitspre ken van de woorden: „Ik zal je aan het mes rijgen". De politierechter te Utrecht heeft haar hiervoor veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Het Hof zal op 2 Juli arrest wijzen. De Rijkspluimveeteelt consulent voor Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land maakt het volgende aan de pluim veehouders bekend: Aan pluimveehouders kan voor ver betering en modernisering van pluim veehuisvesting en inventaris een pre mie worden verleend, ook wanneer het hoofdberoep geen landbouwer of vee houder is. Aanvragen vóór 15 Augustus te rich ten aan de heren Rijkslandbouwconsu- lenten, waar tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Ook bij de Rijkspluimveeteelt-coa sulent zijn alle inlichtingen voor de premie-aanvragen te verkrijgen. NATIONAAL RAMPENFONDS GROEIT In de loop van de vorige week ts een bedrag van f 700.000— overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds, waardoor het totale bedrag waarover het fonds kan beschikken is gestegen tot f 116 8 millioen MINISTER LUNS IN SINGAPORE Minister mr J. A. H. Luns, die een oriëntatiereis maakt dooi Zuid Oost-Azie en Australië, is gisteren m Singapore aangekomen. De gemeenschappelijke vergadering Kolen- en Staalgemeenschap en de van het parlement van de Europese raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg is gister avond gesloten. De vergadering sprak de mer.ing uit, dat het Hoge Gezagsor gaan binnen de grenzen van het moge lijke het zijne zal moeten doen aan de verwezenlijking van een algemene economische integratie- De vergadering drong aan op nauwer contact tussen het Gezagsorgaan en de wef!5"e,Jï2!'s" organisaties. Zij vroeg financiële steu voor de bouw van arbeiderswoningen en voor de beroepsopleiding. Voorts wil men maatregelen om het vrije verkeer van geschoolde werkkrachten te verge en De raadgevende vergade ring van de Raad van Europa heeft de wens uitgedrukt de samenwerking tus- i de KSG en de Raad van Europa nog te versterken door het houden van verenigde zittingen der mln!ste hr^p en door cok de commissies vergaderingen gezamenlijk te laten be- raadslag lement van de Raad van zal houden, Vele continentale leder waren de mening toegedaan, dat mei Hem Twee* de politieke situatie nodig is. Er is in het bureau van de vergadering een sterke stroming om daarom het debat toch te houden. Dat de Britse delegatie veel prijs op dit debat stelt, blijkt uit het feit, dat de onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Nutting, voor deze gelegenheid uit Londen naar Straatsburg zal komen om een verkla ring af te leggen. Voorzitter De Men- thon verklaarde, dat hij het besluit om het debat uit te stellen zal herzien en vandaag in stemming zal brengen. afgevaardigden. Conservatief Holis en de Labourman dat au stramheid ln lQi en leden a, die vormen van Reumatische onge makken kunt U met Kruschen te lijf- Berust er niet in. 't Wordt wel erger niet beter Begin morgen radicaal met Kruschen. Tienduizenden v°^e£ vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. WaaromM*°" nnk dan weerloos verder lijden. Neem Kruschen - de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam ef fect iAdvertentie, mg. Med.) (Van onze tennismedewerker.) W7IMBLEDON, 23 Juni. In de broeierige atmosfeer, die aan Wim- bledon eigen schijnt te zijn, hebben vandaag in de eerste plaats de da mes haar glorierijke intocht op het gras gehouden. Wij kunnen het niet helpen, maar hoezeer wij de uitingen van mannelijke tennisvreugde lief hebben, de wijze, waarop vrouwen dit spel spelen, bekoort ons bijzon der. En dan praten we er nog niet eens over, dat vele dezer lieftalligen behalve een uitgebreid repertoire van slagen een zeer ingewikkelde garde robe hebben meegetorst. Want het be stuur van de All England Club heeft in de loop der jaren al zoveel moeite gehad met de progressieve k leding- opvattingen van 's werelds topspeel- sters, dat wij er ons wel voor zullen wachten uitvoerige inlichtingen te verschaffen over de frisse creaties, waarin deze leliën des velds pogen elkaar de sportieve nek om te draaien. Alle jurkjes, shorts, shirts, emblemen, ceintuurtjes en schalkse zakdoekjes, nemen niet weg, dat de dames elkaar van de baan proberen te slaan. En wie vrouwen in sportieve strijd kent, weet, dat zij in dit opzicht eveneens vaak mannen te machtig zijn! Het kon niet anders of bij deze aan blik moesten de herendubbels afval len, nu de glamour-boy Sedgmati in het tenniscircus van Kramer een bo terham met iets erop aan het verdie nen is. Wat ons in tennis zo bevalt, is, dat de scheidslijn tussen profs en amateurs niets met een ijzeren gor dijn te maken heeft. Ge moet eens zien, hoe ook in ons land echte lief hebbers met hun trainers omgaan. Al- temaal sportmensen onder elkaar. Trouwens een Engelsman heeft zich, in zijn diepe droefheid over de neder laag van Tonny Mottram, gisteren te gen een onbekende Amerikaan, lelijk versproken„Wat moet deze Mottram wel beginnen," zo klaagde hij „ten nis is immers zijn leven!" Dit even terzijde en ten voorbeeld aan andere sporten, waarin het amateurisme zo luidkeels wordt beleden. Die dames dan. Om te beginnen Maureen Connolly, de onbewogen kampioene van het vorig jaar. Zij ging klaarblijkelijk van het standpunt uit: zo zie je me, en zo zie je me niet (wat van het jurkje bliksems jammer was) en ze bleef precies twintig mi nuten op de baan. Genoeg om Miss De Nederlander Van Meegeren in zijn partij tegen de Hongaar Ka- tona die door hein wérd verloren -v**" Kilian, daartoe speciaal uit Zuid- Afrika overgekomen, zonder één game naar de kleedkamers terüg te sturen. Dat was dat. De tweede Amerikaanse grootheid, Doris Hart deze twee zullen wel om de hoogste eer moeten strijden op de dag der finales deed het niet minder duidelijk tegen de Engelse Miss Morgan. De derde Ame rikaanse, Shirley Fry, hoefde hele maal niet te spelen, aangezien zij een walk over kreeg tegen de Zweedse mevrouw Gullbrandson. De Nederlandse Fenny ten Bosch moet Wimbledonzenuwtjes hebben ge had. Haar felle aanval schoot tekort tegen de typische Engelse mevrouw Dawes (68, 46). En Fenny's loop techniek is niettegenstaande de oefe ningen in Overveen met Fanny Blan kere rtbg niet volwaardig. Het is op vallend hoeveel beter de physieke conditie van de buitenlanders is. Van de Engelse tennishope ging Miss Harrison ten onder, maar hield Miss Mortimer zich tegen de kers verse Mrs Drobny de vroegere Miss Anderson staande, na een be nauwde vijf minuten in de tweede set op 44 en 040 Geen verrassingen bij de herendub bels. Te vermelden is de uiterst taaie tegenstand van de Britse Davis Cup- dubbel Mottram en Paish tegen Mul- loy en Seixas uit de Verenigde Sta ten. De Amerikanen hadden zeker verwacht eerder van de Britten af te zijn dan in de volle vijf sets. Zij wonnen met 46, 63, 64, 46 en 6—4.... 1 Een tegenvaller was dat de Neder landers Dehnert en Van Dalsum met duidelijke cijfers van de Engelsen H. Baeter en Usler verloren. Was het weer Van Dalsum's tennisarm? Van Meegeren kon het met zijn Engelse partner niet redden tegen Bulmer en Kaley. Neen, glorieus is het Nederlandse optreden niet. En misschien de opvallendste uitslag van de dagde overwinning van de Denen Nielsen en Torben Ulrich tegen de sterke Zweden Bergelin en Johans- son. Let op: in deze vorm spelend kunnen de Deense knapen het een héél eind brengen, hoewel wij er altijd rekening mee zullen moeten houden, dat Wimbledon méér, véél meer is dan tennistechniek. Dat zal in de loop van de komende veertien dagen, vóór de finales, wel blijken. De uitslagen waren: Dames enkelspel eerste ronde: RinkelQuertier (G.B.) si. Parker (G.B). 2—6, 6—2, 6—4; Knode (V.S.) sl. Woodgate (G.B.) —6, 60, 63; Adamson (Fr.) sl. Woodgate (G.B.) 26, 60, 63; Sampson (V.S.) sl. Gotla (G.B.) 6—1, 6—2. Tweede ronde: Hart (V.S.) sl. Morgan (G.B.) 60, 6—0. Herendubbelspel, eerste ronde: Head en Rosewall (Aust.) sl. Buser (Zwits.) en Devroe (Belg.) 61, 60, 63; Hart wig en Rose (Austr.) sl. Lewis en McDonald (G.B.) 63, 6—4, 61; Morea (Arg.) en Wortington (N. Zeeland) sl. Brown (G.B.) en Tsai (Hongkong) 61, 61, 63; Stewart (V.S.) en Vieira (Braz.) sl. Black (Rhod.) en Filby (G.B.) 64, 63, 64; Ayre en Wilderspin (Austr.) sl. Buchholz en Hermann (Dld.) 7—5, 4 6, 6- 36, 75; Bulmer en Kaley (G.B.) sl Swart (G.B.) en Van Mee geren (Ned.) 6—1, 63, 64; Drob ny Eg en Patty (V.S.) sl. Biliington en Butler (G.B.) 6—3, 6—2, 6—2; Gar- dini en Merle (It.) sl. Hare en Walten (G.B.) 62, 46, 62; Mulloy en Sei xas (V.S.) sl. Mottram en Paish (G.B.) 46, 63, 64, 46, 64I onseka bh Scharenguivel (Ceylon) sl. Gotto en Moardle (Nrd. Ierl.) 7—5, 6—3, 6—2; Seymour en Woodroffe (Zd.-Afr.) sl. Pilet en Thomas (Fr.) 63, 63, 15 13; Davidson (Zw.) en Larsen (V.S.) sl. Jancso en Sikorski (Hong.) 63, 8 2, 75; Brichant en Washer (Belg.) sl. Destremeau en Molinair (Fr.) 6 2, 7—5, 61; H. Baxter en Lister (G. B.) sl. Dehnert en Van Dalsum (Ned.) 6—3, 9—7, 3—6, 6—4. Gemengd dubbelspel, eerste ronde! Sh: ley Fry (V.S.) en Morea (Arg.) sl. mevr. Chatrier en Chatrier (Fr.) 62, 36, 6—1; Maureen Connolly (V. S.) en Rose (Austr.) sl. mevr. Weiss (Arg.) en Ayre (A.ustr.) 60, 64. De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorqeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben miliioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. F* - M 'n 4lje doet wonderen.1 (Advertentie. Ing. Med.) (Van onze bridge-mt-oe werker) In Haarlem vonden de laatste bridge wedstrijden voor zestientallen plaats. In de hoofdklasse was de inzet de bijzonder fraaie Waddington-beker, waarvoor De Oude Bond (A'dam) en de Rotterdamse Kantoorbridgebond met zestientallen aan traden. De Amsterdammers bleven met 44 mp. verschil in de meerderheid, waar mede zij de beker voor een jaar in de prijzenkast mogen zetten. In de eerste klasse verloor Star (Utr.) van VIVA (Den Haag), terwijl in de tweede klasse deze zelfde Haagse vereni ging de Haarlemse vereniging Boeken rode wist te verslaan. De Hapee-beker (le kl.) en de Elffers-beker (2e kl.) zijn daardoor in het bezit van de Hagenaars gekomen, een fraai succes, daar vele ver enigingen in den lande aan deze wedstrij den hebben meegespeeld. Er bestaat een kans, dat de Tsjechische athleet Emil Zatopek, de vijf-voudige we reldrecordhouder en winnaar van drie gouden medailles op de Olympische Spe len te Helsinki, naar Wassenaar komt. De Haagse Trekvogels hebben via het se cretariaat van de Nationale Technische Commissie van de KNAU, die de invita tie aan de' Tsjechische Athletiekbond heeft doorgezonden Zatopek uitgenodigd deel te nemen aan de internationale avond-wedstrijden, die zij op Woensdag 8 Juli op „Duinhorst" organiseren. Het ligt daarbij in de bedoeling Zatopek op de 3000 meter, voor welk nummer de Belg Gaston Reiff wegens verplichtingen in Oslo heeft afgeschreven, te laten star ten. Hij zal dan o.m. Wim Slijkhuis en de inmiddels uitgenodigde Fransman Mi- rnoun, die vorige week in Brussel op de 5000 meter de fraaie tijd van 14 min. 08.4 sec. liet noteren, ontmoeten. Fanny Blankers-Koen heeft gisteravond in Hamburg een wereldtijd gelopen. Tij dens door 15000 toeschouwers bijgewoon de internationale athletiëkwedstrijden kwam zij, met lichte wind in de rug op de 80 meter horden tot een prachtige 11.1 sc. (wereldrecord 10.9 sec. van Shir ley Strickland). Zij sloeg de Duitse ath- leten Maria Sander en Anneliese Seon- buchner, alsmede Willy Lust met ruim terschil. In 11.6, 11.7 en 11.8 sec. wer den deze resp. tweede, derde en vierde, het betekende de tweede horden-over winning voor Fanny Blankers, want eer der op de avond was zij op hetzelfde nummer in 11 4 sec. naar de zege gesneld. De gebroeders Kraan hebben in Enge land uit een veld van twintig deelnemers, waarbij twee Portugezen, in de sharpie- ktasse groot succes behaald. Tijdens da wedstrijden van de Royal Corinthian \acht Club te Burnham behaalden zij vier eerste prijzen en levens de hoofdprijs de Duke of Connaught Cup. De zevende etappe van de Ronde van Zwitserland, van Bellinzona naar St Mo- ntz (215 km», werd gewonnen door de ZwiUer Mertzger. Het klassement luidt- 1 Metzger (Zwits.) 7 uur 2 min 48 sec 2 Kobiet (Zwits.) 7.02.50; 3 Schaer (Zw z.t.; 4 Barozzi (It.) 7.03.02; 5 Giudicl (It z.t6 Clerici (It.) z.t; 7 Huber (Zwits.) zt.: 8 Defiiippjs (it) lt Het a] k)assement luidt thans: 1 Koblet (Zwits) 43.16.27; 2 Schaer (Zwits.) 43.214*- Barozzi (It.) 43.27.29; 4 Clerici Ut) 43-28.37; 5 Defilippis (It.) 43.29.U.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3