Fregat „Van Speijk" voor de derde maal naar de West Kroningsfilm in de Witte Bewerking van „Rose-Marie" voor LuA en LSK bajonet Tholense kinderen te gast bij de Koninklijke Marine Op 13 Juli te Curacao voor verblijf van twee jaar ZEVEN JAAll NA INDIENSTSTELLING Matroos viel in Atljdvdcig lil Dctl l %m m:- u, -i'SH 5V op Tropische warmte bij het vertrek *-g KFC hield in Schagen HRC onder zich (4-3) IN HET KORT Vrolijke avond in stampvol Casino Bijtgrage vissen Aanbeveling van de Burgemeester Jimmy Brown en de Oranjehemden Jaarvergadering bestuursraad Hoe de postduiven vlogen Ongevalaan Buitenhaven Tussen Haaks en Kuitje Hartelijke ontvangst door gemeentebestuur Vandaag wordt bezoek aan Texel gebracht JV. Helderse gemeenschap Uitgesteld tot 6 Juli Beboet wegens verzet tegen woningvordering novnrnntr, ®s ,jr\i ms-i SYV 'v' 5 SS f'K- <s:: 'i 'mÊmmm HET SCHROEFWATER verried, dat de veertienhonderd paarde- krachten van Hr. Ms. „Van Speijk" zich willig voegden naar de order, het fregat met kruisvaart in volle zee te brengen. Kleine zwarte figuurtjes boven de contouren van het ranke schip, waarvan de scher pe steven een schuimige boeggolf sneed in het brakke water van het Marsdiep, zwaaiden een laatste afscheidsgroet naar de mensen op de Dijk, die de oorlogsbodem tot Huisduinen uitgeleide deden. Een paar mijlen lang gezelschap op de zojuist begonnen lange reis naar de West, waar Hr. Ms. „Van Speijk" tot medio 1955 als stationsschip zal fun geren. De lome atmosfeer tijdens het vertrek, toen het fregat langzaam voorbij het Wierhoofd gleed, overspoeld door de tonen van het Wil helmus, wekte bij de opvarenden aangename verwachtingen van het verblijf in de Caraibische zee en de wateren daaromtrent. Dat ver zoette de weemoed van het afscheid. CEN opmerkelijke stilte viel over de vele honderden, die even tevoren mét nauw-verholen nervositeit de op varenden vaarwel hadden gezegd, toen de in blauwe uniformen gestoken Mar- r.ierskapel het Wilhelmus inzette. Een er.kele laatkomer, zich reppend naar het Wierhoofd. negeerde de eerbied voor het Volkslied of veinsde, de klan ken ervan niet te herkennen. Het was snel gegaan. Om één minuut voor twaalf lag Hr. Ms. „Van Speijk" nog aan trossen en springen in de pre cies toereikende ruimte tussen de ^ÈSO-steiger en de beide torpedoboot- Jagers voor *t Commandementsgebouw, ïir. Ms. „Evertsen" en „Kortenaer". De scherpe stoot op de luchtfluit, die een klein kereltje in een zitje bij moeder op de fiets aan het huilen bracht, leidde de rappe manoeuvres van twee sleep boten in. De beide schippers van de Kleine Vaartuigendienst trokken het fregat zonder mankeren naar het mid den van de haven, waarna zij voor hun diensten werden bedankt. Eén aanloophaven. DE BRUG van de „Van Speijk" de commandant, de luitenant ter 'zee eerste klasse C. E. baron van Asbeck, die ons een uur voor het vertrek het sobere vaarprogramma had medege deeld. De enige aanloophaven zal Ponte Delgada op de Azoren zijn, waar het schip een paar dagen blijft. Op Maan dag 13 Juli wordt Hr. Ms. „Van Speijk" te Willemstad op Curagao verwacht. Verder strekt het programma niet, want daarna wordt door commandant TIJDENS de traditionele kermiswed- strijd hebben Woensdagavond KFC en IÏKC getracht het niet zeer talrijke pu bliek bezig te houden. Of dat is gelukt, lijkt ons eeii vraag. Veel goed voetbal werd er niet geproduceerd. KFC kwam nog het beste voor de dag en won ten slotte verdiend met bescheiden cijfers: 4—3. In de eerste helft namen de Koogers een 31 voorsprong. Met hun snelle aanvallen overrompelden zij voortdu rend de Helderse achterhoede. Door een foutje van Lingbeek kon Molenaar de score openen, waarna Kee en Van Vliet met goede treffers KFC verder deden uitlopen. Uit een schermutseling bracht Van Knijff de stand op 31. Na de hervatting joeg Molenaar al spoedig de bal ontzettend hard tegen de c'oellat en scoorde enkele seconden la ter: 41. KFC deed het daarna wat kalmer aan en dat kon ook, want de Helderse voorhoede bleek volmaakt on gevaarlijk. Het was uit een strafschop, dat Van Knijff opnieuw de bal langs ae uitstekende doelman van KFC's vijfde elftal, De Jong, kon schieten. Enkele ogenblikken voor het einde zorgde de naar voren gekomen HRC- back Nieuwstad voor een 43 eind stand. Opstellingen: KFC doel De Jong; achter Poverelli en Rus: midden Van 't Kaar, Roggeveen en Kok; voor Kee, Molenaar, Buis, Fleur en Van Vliet. HRC doel Lingbeek; achter Nieuwstad en Bot; midden A. de Vries. Van Trie rum en Ten Braak: voor Kramer, De Roo.r, Vap Knijff, P. de Vries en. Rij kers. Maritieme Middelen in de Nederlandse Antillen, eventueel in overleg met de Gouverneur, vastgesteld, welke taken het stationsschip te vervullen krijgt. /Uiteraard zaler „veeL worden..geQef end. waarschijnlijk ook met eenheden van de Britse en Amerikaanse marines. En dan is het vlagvertoon altijd een belangrijk onderdeel van de taak, die de schepen der Koninklijke Marine buiten de Ne derlandse territoriale wateren volbren gen. De uit honderdveertig koppen be staande bemanning is geheel uit be- roepspersoneel samengesteld. Voor de gehuwden onder de opvarenden, van wie de gezinnen in het vaderland ach terblijven, heeft de Marineleiding dezer dagen de verheugende mededeling ge daan, dat hun diensttijd in de tropen tot anderhalf jaar wordt beperkt. Hun aflossing zal nader worden geregeld. Aan boord van Hr. Ms. „Van Speijk" bevindt zich de vlootpredikant ds S. Oegema, die met de geestelijke verzor ging van het marinepersoneel in de Ne derlandse Antillen is belast. Met grote voldoening zag de com mandant terug op de onlangs in Am sterdam gehouden „Ouderdag", een no vum in de geschiedenis van de Konink lijke Marine. Vooral omdat de „Van Speijk" een „jong schip" is óe ge middelde leeftijd van de bemanning is laag heeft dit initiatief een grote waarde gehad. Als tastbare herinnering aan deze dag heeft het fregat de naam plaat aan boord, die op sympathieke wijze werd onthuld door de directeur van het Burgerweeshuis te Amsterdam, de instelling waar Jan Carel Josephus van Speijk in de eerste decennia van de vorige eeuw zijn opvoeding genoot Voor de derde maal gaat de naar deze roemruchte marine-officier genoemde oorlogsbodem, die reeds vóór de twee de wereldoorlog op stapel stond, maar eerst op 18 Juni 1946 bij de Koninklijke Marine in dienst kon worden gesteld, het Koninkrijk in de West vertegen woordigen. Vanavond om zeven uur is in het Helders kanaal bij het Raadhuis de eerste start van de roei wedstrijden, georganiseerd door en voor de perso neelsvereniging „Werken en Ontspan ning". De jaarvergadering van de Hel derse Sportraad wordt vanavond om acht uur gehouden in „Formosa". In de MOOC-socièteit aan de Spoorstraat gaat vanavond de premiè re van de door eigen krachten ver zorgde non-stop-revue „Dat zit wel goed DE WELZIJNSZORGDIENST van het in „Dirks Admiraal" gevestig de schietkamp der Luchtartillerie is over het algemeen bijzonder ge lukkig in de keuze der gezelschappen, die op de periodieke ontspan ningsavonden optreden. Voor gisteravond was een opvoering van de operette „Rose-Marie" door het Haagse Operettegezelschap aangekon digd. Na het succes, dat ditzelfde groepje met „Die Czardasfuerstin" heeft gehad, was het geen wonder, dat Casino niettegenstaande de broei- kastemperatuur tot de laatste plaats bezet was. De opvoering beant woordde volledig aan de verwachtingen. in „Rose-Marie" droegen. Voor de over grote meerderheid was dat geen be zwaar en hield het zelfs het voordeel in, dat geen der artisten alleen al door zijn (of haar) naam een bepaalde in stelling van het publiek kon ver wachten. De commandant van het LuA-schiet- kamp, kapitein H. van Dobbenburgh, bedankte de uitvoerenden op de plan ken en in de „orkestbak", en bood de dames boeketten anjers aan. Degenen onder de aanwezigen, die het gezelschap reeds eerder in actie nadden gezien, wisten bij voorbaat, dat zij de operette niet precies zo voorge zet zouden krijgen als het oorspronke lijke scenario en de componist Friml eigenlijk vereisten. De „insiders" kon den derhalve voorzien, dat het pro gramma een aantal fragmenten uit „Rose-Marie" zou bevatten, aanéénge- last met veelal grappige teksten, die het verhaal ongeveer lieten verlopen als in de originele versie. Dat alles mocht geen bezwaar zijn, daar het in de eerste plaats een gezellige ontspan ningsavond gold. Het energieke elftal op de planken heett daarvoor met veel talent en overgave zorg gedragen. Men werd zelfs vergast op een alleszins ge slaagde vertolking van „High noon" en „01' men river", ten dele bedoeld als afleidingsmanoeuvre voor changemen ten achter het doek, maar door het auditorium gewaardeerd met een warm applaus. Zowel zang als spel, met hier en daar een uitstapje in de richting van het ballet en ettelijke olijke schuivers in de richting van het cabaret, boden tal rijke momenten waarop men zich on gedwongen aan de uitvoerenden kon overgeven. Er was geen programma, zodat het publiek zich tevreden moest stellen met de namen, die de artisten Ons bereikte nog de uitslag van de dezer dagen door de postduivenvereni ging „Hollands Noordpunt" gehouden wedvlucht op St. Quentin. De eerste vogel arriveerde om 10.02.11 uur. De prijzen werden als volgt verdiend: J. Zoon 1, 8, 9; J. van Dam 2, 4, 10; R- V. Mulder "3, 6; K. Brons 5, 7. De matroos J. van 't Hof. schrijver derde klasse bij de Mijnendienst, is gistermorgen aan de Buitenhaven bij het aan boord gaan van een sloep zo ongelukkig gestruikeld, dat hij naar het Marinehospitaal te Overveen moest worden overgebracht. Van 't Hof maakte deel uit van een groep marinemannen, die op Texel een oefenmars ging houden voor de Vier daagse. Toen hij aan boord wilde stap pen van de motorsloep, die hen over het Marsdiep zou brengen, verloor hij zijn evenwicht, juist toen de bajonet op het geweer van een collega in zijn richting kwam. De scherpe punt van de bajonet drong door zijn bovenarm, doorboorde deze en beschadigde een slagader. Onmiddellijk werd Van 't Hof naar de Ziekenboeg aan de Buiten haven overgebracht, waar hem de eer ste hulp werd verleend. Met het oog op eventuele complicaties werd hij naar het Marinehospitaal te Overveen vervoerd. Zijn toestand gaf gisteravond geen reden tot ongerustheid. fISTERAVOND, tegen het inval- u 1 en van de schemering is er nog flink vis gevangen. Een aar dig tafereeltje zagen wij aan de Buitenhaven, om en bij Hr. Ms. „Evertsen", waar een aan tal matrozen (onder grote pu blieke belangstelling) met een voudige lijntjes aan het vissen was. Het ging hun goed af, want vrijwel aan de lopende band wer den spartelende waterbewoners uit hun element getrokken. Wij kregen de. indruk, dat de vissen ten gevolge van de druk kende warmte zo bijtgraag waren geworden, doch een deskundige hengelaar wist ons te vertellen, dat het weer de tijd van hors makreel is. Deze roofvis jaagt achter de bliek aan en is in deze periode de hengelaar zeer welge zind. Het schijnt, dat de hors makreel onder deze omstandighe den zelfs grif in een stukje zil verpapier hapt. Laat staan in een stukje rundvlees of een andere sappige lekkernij Hr Ms mijnenvegers Borndiep, Oos- terschelde. Texelstroom, Zuiderdiep, Deurloo. Vliestroom en Westerschelde en Hr Ms Queen Wilhelmina zijn gis teren naar Amsterdam vertrokken, waar zij aan de vlootrevue zullen deel nemen. Hr Ms Hercules verliet de haven met bestemming Terneuzen. Het is morgen hoog water om 6.55 en 19.15 uSr, én laag water om 0.55 en 13?25 tfliff De temperattfur van het zee water was 17,0 graden Celsius. f)OK in aeze gemeente zal, ten be- hoeve van het Prins Bernhardfonds een openbare inzameling worden ge houden in de vorm van een Anjer- collecte en wel op 27 Juni 1953. Op die dag zullen worden verkocht oranje-speldjes, waarop een witte anjer is afgebeeld, alsmede levende anjers en joio's van het Koninklijk gezin. Een beroep wordt gedaan Op de in gezetenen dezer gemeente, om aan deze collecte zoveel mogelijk mede werking te verlenen, opdat een be hoorlijke opbrengst zal worden ver kregen. Hierdoor, toch wordt het Prins Bern hardfonds in staat gesteld om zijn mooie taak te vervullen, nl. financiële hulp te 'verlenen aan instellingen, welke medewerken aan de weder opbouw van onze geestelijke en cultu rele weerbaarheid, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat de cul turele nood van ons volk nog zeer groot is. Genoemde instellingen konden in het verleden, speciaal ten behoeve van bijzondere uitgaven, meestal putten uit particuliere bronnen, welke echter in de laatste tijd in bedenkelijke mate zijn opgedroogd. Het Anjerfonds voor ziet o.m. in daardoor ontstane leemte door uit zijn, door de gezamenlijke be volking bijeengebrachte gelden, aan die instellingen de dringend nodige finan ciële uitkeringen te doen en daardoor haar voortbestaan, in het belang van het culturele leven van ons volk, te verzekeren. Dat ernst wordt gemaakt met dezt daadwerkelijke hulpverlening moge biijken uit het feit, dat reeds grote bedragén zijn beschikbaar gesteld ter wijl het Provinciaal Anjerfonds in Noord-Holland voor de alom bekende hulp aan muziek- en toneelgezelschap pen, militaire tehuizen, de jeugdbewe gingen, ontwikkeli ngs- en ontspan ningscentra enz. nu reeds 25.000 no dig heeft. Bovendien worden Ook steeds meer grote objecten, zoals de steun nan de bouw van culturele dorpscen tra. ter hand genomen. Door de instelling van Provinciale Anjerfondsen is het mogelijk gewor den. dat van de ontvangsten 70 pet be schikbaar blijft voor de plaatselijke en gewestelijke culturele arbeid. Men kope dus a.s. Zaterdag zoveel mogelijk een anjer, een anjerspeldje, dan wel een foto van het Koninklijk gezin. Gaarne wordt hier de zo toepasse lijke zinspreuk van het Prins Bern- hardfonds in herinnering gebracht: „Tua Res Agitur" dus „Het gaat om uw zaak". Een dringend beroep wordt gedaan op degenen., die gelegenheid hebben om op 27 Juni a.s. als collectant mede werking te verlenen. Voor het in ontvangst nemen vaneen collectebus e.d. kunnen zij zich op die dag, vanaf des voormiddags 9 uur, vervoegen ten Raadhuize, alhier. De burgemeester, Mr G. D. REHORST. GISTEREN ZIJN DE KINDEREN uit Poortvliet, die in onze stad een week vacantie genieten, de gasten geweest van de Koninklijke Marine. Zij werden door bootsman A. C. J. Hoes van het Bureau O. S. O. ontvangen in de Marinecantine, waar zij onder andere films te zien kregen over het mijnenvegen en Hr. Ms. „Karei DoormanIn de na middag volgde een bezoek aan het Raadhuis, waar het gezelschap namens het gemeentebestuur in de trouwzaal werd ontvangen door wet houder L. F. van Loo. Rond het middaguur hebben de jeug dige logé s uit het rampgebied Hr Ms „Van Speijk" zien vertrekken, hetgeen voor hen een onvergetelijke gebeurte nis bleek, evenals het tochtje met Hr Ms sleepboot „A 864". Het laatste eve nement bestond uit een bezoek aan Hr Ms „Bcnckert", waér de kinderen, in vijf groepen, welhaast niet uitgekeken raakten. Nauwelijks hadden de autobussen hun kostbare vracht bij zet Raadhuis afgeleverd, of de jongelui nestelden zich gerieflijk, als gold het een picnic, WIJ kunnen ons voor- stellen, dat vooral on ze lezeressen zich heb ben afgevraagd, of ook in Den Helder nog een film zou worden ver toond over de indruk wekkende kronings plechtigheid in Enge land. Zij worden niet te leurgesteld, want gedu rende een gehele week, Vrijdag te beginnen, wor den in de Witte-bioscoop voorstellingen gegeven van „Elizabeth is Ko ningin", een kleurenfilm, door Polygoon uitge bracht. Deze film, die ongeveer veertig minuten duurt, geeft een vrijwel volle dig beeld van deze voor Engeland zo grote dag. De camera's volgen de jonge vorstin bij het verlaten van Buckingham Palace, op weg naar haar kroning in de Westmin ster Abbey, en brengen vervolgens het gehele ceremoniëel en haar zegetocht door Londen in beeld. Elizabath is Koningin", die door de critici als de beste rol prent over de kroning wordt beschouwd, is op genomen in Warner-kleu- ren en geproduceerd door Howard Thomas. Het programma wordt gecompleteerd met een filmpje vol beelden uit het leven van Elizabeth II. De voorstellingen wor den gegeven: Vrijdag van 3 tot 4 uur; Zaterdags 34, 45 en 's avonds 10—.11 uur; Zondag 11 12 uur en 's avonds 10 11 uur; Maandag, Dins dag, Woensdag en Don derdag van 3 tot 4 uur. Vermelden wij nog, dat de fïlm van Nederlands commentaar is voorzien. l/OOR de liefhebbers 4 van een uitstekende speelfilm zij opgemerkt dat op Donderdagavond 2 Juli in de Witte een voorstelling wordt gege ven van „De dood van een handelsreiziger", naar het beroemde to neelstuk van Arthur Miller. De hoofdrol wordt vertolkt door Fre drie March. 18. Meneer Bikkebakker en Junmy zetten het gesprek nog wat voort „Hoe oud is Jack eigenlijk, meneer Brown?" vroeg de voorzitter van De Biggers. .Een jaar of zeventien, achttien denkt u niet?" Jimmy Brown keek zijn bezoeker nadenkend aan. Wat wilde deze man eigenlijk? „Jackie moet nog vier wor den. acnk ik", zei hij. „Helemaal zekei weet ik dat natuurlijk niet waal hij staat in geen enkel bevolkingsregister ingeschreven, maar hij is zekei niet ouder dan vier". Meneer Bikkebakker verslikte zicb bijna in een slokje thee „V-v-vier j-jaar", stamelde hij onthutst, m-m-maar dat kan ik bijna niet ge loven, meneer Brown, Hoe kan een kind van vier jaar dan zó geweldig goed voet ballen? Dat is toch onmogelijk. Hij moet veel en veel ouder ziin". Jimmy schud de ziin hoofd. „Neemt u' rustig van mij aan dat hij nog vier jaar moet worden", iei hij. „Maar u dient daarbij te oe- denken, dat hii relatief wel wat ouder is. Een chimpansee en dat is en blijft hij natuurlijk heeft een veel korvere jeugd dan een mens. Als hii dus on u de indruk maakt ouder te zijn, dan kan ik mij dat best begrijpen". Deze Woorden waren meneer Bikkebakker lang niet onwelgevallig. „Dan zou hij dus toch wel inet onze adspiranten mee kunnen spe en", zei hij hoopvol. „Zoudt u daar in principe bezwaar tegen hebben, mene'-r 3rown?" Jimmy dacht een tijdje na. Zelf meende hij ook, dat Jackie best in een echt elftal zou kunnen meespelen en dat als maar op dat landje met die bal spe len zou hem spoedig genoeg erg gaan vervelen. Vooral nu hij had gehoord, dat meneer Bikkebakker was komen vragen of hij lid van De Biggers zou willen worden. „Ach bezwaèr zei Jimmy. Op dat ogenblik had meneer Bikkebakker Jimmy wel om de hals wil len vallen. op de vloer van de trouwzaal. In het hartelijke speechje, waarmede de heer Van Loo de bezoekers verwelkomde, vertelde hij enkele bijzonderheden over het Raadhuis, dat hier, en. daar nog do herinneringen draagt aan de periode, waarin het nog Weeshuis was. Op de vraag, of de kinderen de eerste dagen van hun logeerpartij hadden genoten, antwoordden ze in koor: „Ja". En eyen spontaan klonk uit alle jongenskelen het bevestigende antwoord op de viaag, of ze nu allemaal graag matroos wil den worden! Toen was het ijs, voor zo ver aanwezig, tussen de grijze wethou der en de jeugdige. Tbolepgren hele maal gebroken. Vol belangstelling luis terden zij naar hetgeen de heer. Van Loo ..vertelde, ftv.er c^e stad, waarin, zij deze week gastvrijheid genieten. Hoezeer deze gastvrijheid op prijs wordt gesteld, werd vertolkt door de groepsleider, de heer J. Looijenga, die vol lof was over de ontvangst in de marinestad. De volwassenen op Tholen tonen reeds grote erkentelijkheid voor hetgeen de adopterende gemeenten', waaronder Den Helder, hebben gedaan. Ook de jeugd zal, door de indrukken van deze week. tot in lengte van jaren dit medeleven in dankbare herinnering bewaren. Onder leiding van de wethouder werd het gebouw bezichtigd, waarbij ook aandacht werd geschonken aah ver scheidene schilderijen en tekeningen aan de wanden. Alvorens de kinderen naar hun pleegouders terugkeerden kwam het gezelschap nogmaals bijeen in de trouwzaal, waar consumpties werden genuttigd en tot besluit het Zeeuwse volkslied gezongen. Vanmorgen om negen uur zijn de in Den Helder ondergebrachte kinderen met de Texelse boot naar Oudeschild vértrokken. waar een autobus voor een rondrit over het „Gouden Boltje" ge reed stond. Vanavond omstreeks kwart voor zeven keren zij in Den Helder te rug. Voor morgen staat een bezoek aan Alkmaar op het programma. Door bijzondere omstandigheden zag het dagelijks bestuur van de Helderse Gemeenschap zich genoodzaakt de jaarvergadering van de bestuursraad, welke oorspronkelijk was vastgesteld cfp 29 Juni, een week uit te* stellen. De vergadering wordt dus thans ge houden op Maandagavond 6 Juli om acht uur ten Raadhuize. De leden van de bestuursraad zijn hierover inmid dels ingelicht. Voor de Alkmaarse politierèchter, mr J. A. Markus, verscheen gistermid dag H v. E. uit Wieringen, die geen gevolg had gegeven aan een gemeen telijke woningvordering. „De maximumstraf op een dergelijk verzet is 4 jaar" sprak de officier, mr dr J. M. Vellinga dreigend. „Zes jaar" verbeterde de rechter, maar veroordeelde E„ die het met zijn opgedrongen inwoner later toch wel goed had kunnen vinden, tot een boete van f 50.of 25 dagen hechtenis. De officier had f 100.of 30 dagen geëist. Tijdens de economische zitting ver scheen A. de B. uit den Burg te Texel, die geen vergunning had om ziin sla- gersbedrijf uit te oefenen. Maar het was ook een lelijk ding geweest dat ook nog bedorven vleeswaren in zijn koelcel waretl aangetroffen. Met twee boeten,van f 80.en f 40.kon hij naar zijn eiland terugkeren. De zaak had hij inmiddels maar overgedaan. D. J. B. uit De Cocksdorp had tweede hands auto's en dito -onderdelen ver kocht, zonder hiertoe gerechtigd te ziin. De officier eiste f 50.boete of "5 dagen. Dé rechter maakte er f 40.of 20 dagen van.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2