Natuur in vacantietijd Voor nieuwe stadgenoten Wijzigingen en aanvullingen in agenda t.m. Augustus VAN HET SECRETARIAAT Opmerkelijke veranderingen in planten- en dierenwereld Toneelstukken in studie JUBILEA NU DE ZOMER ZONNIG IS INGEGAAN Zangvogels worden al minder tierig Agenda 1953-'54 Jeugdige gasten uit Poortvliet JUNI 1953 JULI 1953 AUGUSTÜS 1953 Welkom in Den Helder MAANDELIJKSE MEDEDELINGEN van de Stichting -DE HELDERSE GEMEENSCHAP" EfcRbTE JAARGANG Nr. 9 25 JUNI 1953 Indien niet anders vermeld: aanvang 20.00 uur aücJs^ï HJ 'WA Redactiecommissie CA Dekkers. P. J. de Klerk. L F. van Loo Jr en J P Loots Redactie-adres: Erasmusstraat 14. tel. 2141 toestel 007 (na zes uur 3524) VOL VERLANGEN heeft men de zomer tegemoet gezien, 't Voorjaar han nog zo bitter tegenvallen door zijn scherpe Noordenwind,maar dan de zomer, 't Is de tijd van vacantie; de tijd van trekken. De gelegen heid is er dan om de stad te ontvluchten en buiten in bos en veld, in duin of op strand te genieten van zon en frisse lucht, ook om acht te geven op wat rondom ons leeft en groeit. En wie ogen en oren de kost geeft zal in deze tijd veel kunnen opmerken van dat rijke natuurleven, dat zich overal openbaart. De natuur is nu in volle pracht. Een over dadige weelde! AVERAL barst het leven uit in die- ren- en plantenwereld. De bomen torsen hun zware bladerkroon. De iepen in park en langs gracht buigen hun takken onder de groene last. De kleurschakeringen der dichtbebladerde heesters in de parken zijn een lust voor het oog. Weigelia en jasmijn, gou den regen en vogelkers, kamperfoelie en lijsterbes bloeiden elk op hun eigen wijze. Vele struiken dragen.reeds rijpe vruchten. Langs dijken en wegen, op de akker en in de weide, op het strand en in de duinen, in sloot en plas, overal bruist het leven ons tegemoet. De fortgrachten zijn omzoomd door hoog opgeschoten riet. waartussen hier en daar de karekiet zijn karakteristieke liedje zingt, veilig verborgen tussen de dichte halmenmassa. Kunstig is zijn nestje gevlochten tussen drie of vier halmen; 'tis moeilijk te vinden en dat Is maar goed ook; daardoor zit hij be trekkelijk veilig. De jongen verlaten de nestjes reeds als ze nog niet eens vliegvlug zijn, maar behendig klaute ren ze op en langs de stengels, terwijl de ouden af en aan vliegen om, zolang ze zelf nog niet voldoende voedsel kun nen bemachtigen, hen bij te voeren. TUSSEN het riet knorren ook de wa- i* terhoentjes en maken de meerkoeten met hun witte voorhoofdsplaat de al lervreemdste geluiden tegen hun snel groeiende jongen. Een taal, die alleen zij kunnen verstaan. Slechts als ze zich volkomen veilig voelen, wagen ze -zich buiten de rietkraag, 'tis een prachtige schuilplaats, ook voor de eenden, die in deze tijd in de rui zijn. Ze verliezen dan al hun slagpennen tegelijk en zijn tijdelijk niet in staat te vliegen. Als in 'teind van Juli de jacht op de wilde eend geopend wordt, is 'ttoch verboden de eenden, die door hun onvolledige bevedering niet kunnen vliegen, te schieten, 'tis een buitenkansje, als we een paar van die prachtige wit-zwart- bruin en groen getekende bergeenden verrassen met een koppeltje jongen. Die trekken echter zo gauw mogelijk naar zee en vooral op de slikken kun nen we ze dan waarnemen. Merk waardig dat een paartje bergeenden elkaar tijdens het broeden en het be waken en verzorgen van de jongen trouw blijft. De woerd van de wilde eend zoekt, nadat zijn wijfje goed en wel te broeden zit, al gauw andere woerden op, die onder dezelfde omstan digheid verkeren en samen zwerven ze mar meer en plas en bekommeren zich verder noch om vrouw, noch om kroost. Veel van dat jonge goed haalt de volwassen leeftijd niet. Ratten en snoe ken, valken en wezels loeren op hen. Menig jong eendje verdwijnt door de keel van de zilvermeeuw. Vijanden ge noeg en daarbij weerloos; alleen het riet biedt schuilplaats. Tussen dat riet gonst ook het insec tenleven: libellen spreiden hun gazen vleugels of klemmen zich met hun ranke pootjes aan de halmen. Hun ba kermat lag in 't water, daarin worden de eieren gelegd; de uitgekomen lar ven zijn even grote rovers als het vol wassen insect. Al wat in 't water leeft en niet te groot is, weten ze te bemach tigen. Hiervoor zijn ze uitgerust met een eigenaardig vangapparaat: een ver lengde onderlip, die ver uitgestoken kan worden en met een tang eindigt. Zijn ze na enige vervellingen vol groeid, dan kruipen ze tegen een riet halm op, de larvehuid springt open en het volwassen insect komt te voor schijn. JA, langs onze fortgrachten is reeds heel wat op te merken en menig JUU het Agendabureau, is begon- met het voorbereiden van de Agenda voor het seizoen 1953/'54 verdient het aanbeveling, dat de secretarissen van verenigingen en eventuele andere functionaris sen, die reeds over gegevens over aanstaande uitvoeringen en der gelijke beschikken, deze zo spoe dig mogelijk ter kennis brengen van het Agendabureau. Erasmus straat 14, telefoon 2141 toestel 007 (na zes uur 3524). De volle digheid en daarmede de bruik baarheid van de agenda kan hier door in belangrijke mate worden bevorderd. hengelaar, die, terwijl zijn dobber roerloos op het water drijft, zijn om geving eens verkent, ziet allerlei, dat zijn belangstelling gaande maakt; dicht aan het water beweegt een bijna zwar te rups met geelgestreepte zijden. Hij houdt zich met het achterlijf aan het riet vast en steeks»zijn kop onder wa ter. Of hij werkelijk drinkt, weten we niet; maar ook in gevangenschap is hij niet op te kweken zonder dat er in zijn nabijheid water is gebracht, 'tis de drinker of rietvink. De vlinder is groot, bruin-geel behaard. Nu we toch aan de waterkant zitten, zoeken we ook eens een zoetwatersloot aan de duin kant op: bruine, ovale bladeren van het fonteinkruid drijven op het water; de kaarsjes van de lidsteng lijken wel kleine dennetakjes, bloemen ziet ge niet en toch draagt ieder plantje vele bloempjes, maar zo'n bloempje staat weggscholen in de oksels van de bla deren: één stamper, één meeldraad dat is de hele bloem. De veenwortel steekt zijn rode aren boven de smalle bladeren uit; munt en tandzaad staan langs de kanten. Prachtig bloeit de zwanebloem met zijn scherm van rose bloemen op lange steel, de waterweeg bree verheft zijn breed uitstaande ijle pluim van witte driebladige bloemp jes. Ook waterkers en egelskop bloei en. Op sommige plaatsen is de sloot bedekt met een dikke laag water ranonkel, rijk nog bloeiend met witte bloempjes met 'n geel hart. Langs en in de sloten treffen we een rijke vegetatie van planten, die van veel vocht houden en in 't water tussen deze planten kri oelt het van leven: hele scholen stekel baarsjes, pas de bewaking van vader ontsnapt, schieten ons voorbij, kevers verschijnen aan de oppervlakte, halen even wat lucht, en verdwijnen weer in de diepte, posthoorn-, poel- en schijf slakken kruipen traag voort; kleine kikvorsjes zijn de „dikkop"-periode voorbij; de salamapderlarven lijken al eerder veel op de ouden, m^ar blijven langer door kieuwen ademen, die zij zichtbaar als pluimpjes aan weerszij den van de kop hebben zitten. Ko kerjuffers slepen hun zelf gemaakt huisje, dat opgebouwd is van zand, schelpjes of stukjes plantendelen, met zich mee en trekken er zich in terug als er gevaar dreigt, 't Is de larve van de water- of schietmot, een vlinder achtig bruin en wit gevlekt diertje. Ze vliegen tegen de avond soms bij honderden door het hoge gras aan de slootkant. UOE RIJK gevarieerd is in de zomer het natuurleven! Wat al bloemen ontmoeten we op de wandeling. Na de voorja'arsbloeiers, verschijnen de zomerbloemen. In de bermen pronken de witte, soms rozerode tuilen van duizendblad, de witte, rode en gele klaversoorten; streepzaad en haviks- kruid zijn composieten, die wel wat op paardebloemen gelijken. Vooral langs de Zanddijk treffen we heel wat aan: hier een plek witte trompetjes van de akkerhoornbloem, daar over heerst de lichtgele ratelaar, ginds ont moeten we hele zoden van de rood achtige gele rolklaver. Distels bloeien met paarse blaemhoofdjes. De brand netels zijn al zo goed als uitgebloeid, op hun bladeren treft men soms een glanzig-zwarte rups aan met helder wit te stippen tussen de doornachtige haren, 't Is de rups van de kleurrijke dag pauwoog, die speciaal de brandnetel uitkiest voor voedsel voor zijn larven. De duinhellingen zijn op sommige plaatsen wit van de duinroosjes, op andere geel van ratelaar erf vlasbek. De bramen bloeien nog steeds, maar de rijpe vruchten worden ook al ge zocht. In de zeeduinen bloeit de blau we zeedistel en vormt de zeeraket met z'n dikvlezige bladeren en lila kruis bloemen hele pollen. Langs het strand trekken vele meeu wen en visdiefjes zuidwaarts; uren lang kunnen ze langs de waterlijn of op de koppen der pieren stil zitten: donkergekleurde mantelmeeuwen, lichtblauwe zilvermeeuwen, storm- meeuwtjes en kapmeéuwen; grote sterns, visdiefjes en de prachtige klei ne dwergsterns bewegen zich al dui kend naar visjes in zuidelijke rich ting. Hun winterkwartier ligt langs de Afrikaanse kust. Langs de branding trippelen strandlopertjes en pluvieren. QVERAL zoemen en gonzen de insec- ten. Steeds meer vlinders dartelen over de velden en in de duinen. In de duinen zijn het de zandoogjes, Sint Jansvlinders, parelmoer- en argusvlin- ders, langs velden en wegen de distel vlinders, atalanta's en dagpauwogen, de koolwitjes en citroenvlinders en 's avonds worden ze afgelost door een grote verscheidenheid van nachtvlin ders. Voor de bloeiende kamperfoelie staan in de avondschemering de pijl staartvlinders, om met hun lange rol- tong de nectar op te zuigen. Uilen (ook vlinders) en spanrupsvlinders darte len vak verblind om het licht van een lantaarn. Graafwespen graven hun holen en brengen er gedode of ver lamde rupsen, sninnen, torren, vliegen, bijen of sprinkhanen in, als voedsel voor hun larven. EEN GROEP van vier-en-dertig kinderen uit Poortvliet, begeleid door de heer J. Looyenga en het echtpaar Hollebrands, is Maan dagavond voor een vacantie- tveek in Den Helder gearriveerd. De Helderse Gemeenschap, die bij het voorbereiden van deze week in het kader van het adoptie-werk haar aandeel heeft mogen leveren, heet de gasten alsnog bijzonder hartelijk wel kom. Wij hopen, dat de eerste dagen van het verblijf naar ge noegen zijn verlopen en dat de jongelui Zaterdag met dankbare herinneringen in het hart naar Tliolen zullen terugkeren. (foto Jacques Engel) Ten gerieve van heren regisseurs van toneelverenigingen, enz., en om te voorkomen dat verschillende ver enigingen eenzelfde stuk gaan bren gen, geven wij in den vervolge alle titels van toneelstukken in deze ru briek door, welke ons voor het nieu we seizoen zijn opgegeven. Opgaven steeds aan het secretariaat. H.B.S.V (December 1953): „Boeven en Madeliefjes". Sluipwespen belagen de rupsen, waarin ze met hun legboor hun eitjes deponeren. De larfjes boren zich in 't rupsenlichaam naar het darmkanaal en verorberen al 't voedsel, dat de rups tot zich neemt. Zijn ze volgroeid, dan boi-ei ze zich naar buiten en laten de rups doorzeefd en leeggegeten dood achter. De larfjes verpoppen zich in kleine coconnetjes en vaak kunnen we tegen een paal of schutting zo'n dode rups aantreffen met een hoopje gele cocons naast zich. waaruit na korte tijd de nieuwe sluipwespen te voor schijn komen, die direct weer op de rupsenjacht gaan. 't Zijn wel kleiné. maar toch zeer nuttige insecten. Heeft de een ot andere rupssoort zich onder gunstige omstandigheden geweldig uit gebreid, zodat we van een rupsen- plaag kunnen spreken, dan zijn het mede de sluipwespen en sluipvliegen, die de mens helpen het verbroken evenwicht te herstellen. Al lang treffen we bij de hommels niet alleen meer de grote koninginnen aan; de werkhommels, half zo groot, hebben een groot deel van haar taak in de kolonie overgenomen. Vaak zien we in bladeren o.a. van rozen cirkel vormig uitgesneden gedeelten. Dat is 'twerk van de behangersbij. Deze bij graaft holten in de grond of in ver molmd hout en bouwt hierin met deze stukjes blad, die ze met haar kaken zo keurig weet uit te snijden, haar cellen op. Op de platte witte schermen van de wilde peen doen zich bijen, vliegen en kevertjes te goed aan de gemakkelijk te bereiken honing. Op warme dagen ritselen de hagedissen aan de zonovergoten hellingen van 't duin. De wijfjes begraven hun eitjes, wit met leerachtige schaal, in 't zand. De zonnewarmte zorgt voor de ontwikkeling van het embryo. QOK IN DE vogelwereld nemen we een merkbare verandering waar. Meer en meer verstofnt het gezang. In Juni werd de zang al minder, toen hadden bijna alle vogels het te druk met de verzorging der jongen. In Juli leeft het weer even op: de leeuwerik zingt nog, de fitis laat zich zo nu en dan horen, maar het nachtegaallied vernemen we niet meer en na half Juli klinkt ook de roep van de koe koek niet meer over 't veld. In de echte vacantie-maand Augustus is het zelfs merkbaar stil. Bijna al onze zan gers zijn vertrokken of zoals de spreeu wen verzamelen ze zich in steeds gro ter zwejmen in boomkruinen of riet velden, om met elkaar de reis aan te vangen. Van de trek der kleine zan gers merken we niet veel, daar de meesten nachts reizen en overdag voedsel zoeken. De zomer spoedt nu ten einde. Augustus mag nog veel warmte geven, de zon gaat steeds vroeger onder en komt elke dag l ter op. 'tis best te merken, dat de dagen korten. De hei staat in volle bloei. Wat tekenen de rose heidestruiken zich nu prachtig af in 't mooie uitgespaarde duinlandschap in de Donkere Duinen. En al bloeien in de vijver de water lelie en de gele plomp nog volop, de lijsterbessen kleuren al diep oranje, de zwarte vogelkerstrosjes wachten met de vlierbessen, de rode rozebottels, de trosjes bessen van de berberis en zovele andere besvruchten op de vele trekkers, die zich irt de herfsttijd op de doortrek er aan te goed doen. (Alle opgaven voor deze rubriek aan het secretariaat en agendabureau: Erasmusstraat 14, telefoon 2141, toestel 007, na 6 uur: 3524). 25 Donderdag 26 Vrijdag 27 Zaterdag 29 Maandag Helders Kanaal: Roeiwedstrijden „W. en Oi" (19.00) Formosa: Jaarvergadering Helderse Sportraad. MOOC-sociëteit: Nonstoprevue-avond MOOC. Formosa: Diploma-uitreiking en Feestavond EHBO. Formosa: Slotbal Dansinstituut „Siebeling". MOOC-sociëteit: Als 25 Juni jl. Jaarvergadering Bestuursraad Helderse Gemeen schap uitgesteld tot 6 Juli. 1 Woensdag 2 Donderdag 4 Zaterdag 5 Zondag 6 Maandag 10 Vrijdag 14 Dinsdag 18 Zaterdag Julianadorp: Tentconcert „Kunstzin". Marinecantine: Filmavond O. S. en O. (19.30) Marinecantine: Filmavond O. S. en O. (19.30) Avondwandeling: IVAO (afd. Natuurvrienden). Formosa: Soirée „De Lyceïst". Nationale Zeilwedstrijden KMJC (8.00 en 14.00). Marinecantine: Dansavond O. S. en O. MOOC-sociëteit: Dansavond MOOC. Marineclub: Dansavond. Nationale Zeilwedstrijden KMJC (9.00 en 13.00). Raadhuis: Vergadering Bestuursraad Helderse Ge meenschap. FormoSa: Soirée HBSV. Raadhuis: Vergadering van de gemeenteraad. Nh. Kanaal: Kanaalzwemtocht 3 km (WSOV) (15.00). Marsdiep: Jaarl. Hengelwedstrijd „Elgawa" (14.00) 8 Zaterdag 25 Dinsdag 29 Zaterdag 31 Maandag Sportterrein Rijkswerf: Athletiekmiddag WSOV (15.00). 1 Raadhuis: Vergadering van de gemeenteraad. Formosa: Soirée „De Bruinvissen-Marsdiep". Julianapark: Zomerzangavond sectie Zang. VOLGEND NUMMER Het volgend nummer zal verschijnen op 23 Juli. Kopij inzenden s.v.p. vooi of op 13 Juli 1953. ZOMERFEEST Door verschillende secties zijn plan nen voor een Zomerfeest ontworpen en ingediend. Wij zijn hiervoor zeer erken telijk. Het dagelijks bestuur heeft in zijn laatst gehouden vergadering deze plannen nog eens nader bezien. Nu echter voor 1953 geen evenementen te verwachten zijn, waaraan deze plannen met succees zouden kunnen worden ge koppeld, is besloten voor dit jaar van dt organisatie van een zomerfeest af te zien. Dit wil echter niet zeggen, dat deze kwestie geheel van de baan is. Integen deel, voor het volgend jaar zijn, naar het zich nu laat aanzien, zodanige eve nementen te verwachten, dat zeker tot de organisatie kan worden overgegaan. In de a.s. vergadering van de Bestuurs raad zullen hierover nadere mededelin gen worden gedaan. JAARVERGADERING De beschrijvingsbrief, alsmede de jaarverslagen van de penningmeester en de secretaris zijn thans alle in het bezit van de aangesloten verenigingen en instellingen. Van de ingediende voorstellen memo reren wij hier het voorstel tot wijziging der statuten (uitbreidingsmogelijkheid van het aantal afgevaardigden van een sectie in de bestuursraad en de verla ging van de minimum donatie). De sectie jeugd heeft een aantal voor stellen ingediend over de organisatie van een Knobbeltocht, een jeugdlei derscursus in het winterseizoen, de feestvieringen op 30 April en 5 Mei 1954. alsmede over de beschikbaarstelling van een sportterrein voor de jeugd. De sectie Zang heeft inmiddels ook haar voorstelle/ ingediend ('t houden van een zomerzangavond in het Julia napark op 31 Augustus a.s. en subsidie aan de zangverenigingen). Verdere voorstellen waren op het mo ment, dat dit artikel werd geschreven, nog niet van de andere secties ontvan gen. Het uitgebreide rapport van de inge steld enquête over het zalenvraagstule alsmede de rapporten van de studie commissies voor de volksmuziekschool" en het collectevraagstuk, zullen even eens in deze vergadering worden behan deld. Tenslotte vestigen wij nog even de aandacht op het feit, dat de vergaderin gen van de Bestuursraad alleen kunnen worden bijgewoond door de leden van de Bestuursraad (dus het dagelijks be stuur, de gewone leden van de Be stuursraad en de afgevaardigden van de secties). De aan de aangesloten vereni gingen en instellingen toegezonden be scheiden waren dus ter kennisneming en behandeling in eigen kring. In de sectievergaderingen zijn deze stukken nader besproken. AGENDA-BUREAU In dit nummer wordt nog een aan vulling op de agenda tot en met Augus tus 1953 opgenomen. De voorbereidin gen voor een uitgebreide publicatie van alle thans bekende vergaderingen, bij eenkomsten, uitvoeringen, enz. voor het nieuwe seizoen 1953/'54 zijn in volle gang. Het is daarom gewenst, dat alle bekende gegevens voor het wintersei zoen thans op korte termijn worden in gezonden. Er wordt naar gestreefd de eerst daags te publiceren agenda-opgave zo uitgebreid mogelijk te doen zijn. Opgaven per antwoordkaart of tele fonisch (2141, toestel 007 of na 6 uur 3524) aan het Agendabureau. Wanneer Uw voorraad antwoordkaar ten uitgeput is, zenden wij op aanvraag gaarne nieuwe kaarten toe. Opgaven voor deze rubriek aan het secretariaat en agenda-bu reau: Erasmusstraat 14, teL 2141, toestel 007 na 6 uur; 3524. 14 Augustus 1953: 45-jarig be staan reddersvereniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering". wsw I DE toeneming van het inwonertal van onze stad is verheugend. Onder de nieuwe inwoners, welke wij van deze plaats af gaarne een hartelijk wel kom toeroepen en jegens wie wij de hoop uitspre ken, dat zij zich spoedig in de Jutterstad zullen thuisvoelen, zullen er on getwijfeld velen zijn, die ui hun vorige woonplaats lid waren van een zang-, muziek-, operette- of orkestvereniging. HOEWEL onze agenda zoveel mogelijk de bij eenkomsten en uitvoe- ':ngen van het gehele verenigingsleven publi ceert, is het toch niet nogeljjk om geregeld de ■aste repetities, oefen- -n/of clubavonden op te nemen. Het c enda-bu- rcau is momenteel druk bezig een aantal lijsten te vervaardigen van deze vaste repetitie-avonden enz. Deze zullen geheel gratis worden toegezon den aan nieuwe stadge noten. DUS even een kaartje naar het aaenda-bureau van de stichting „De Helderse Gemeenschap'' (Erasmusstraat 14 alhier) en u krijgt te zijner tijd, direct na verschijnen, de door u gewenste lijst toegezonden. Verzoeke wel even op te geven voor welke categorie u belangstelling heeft (dus: zangverenigingen, waar onder ook de operette vereniging en kinderko ren zijn begrepen; of muziekverenigingen, t.w. de harmonie- en fanfare corpsen en het sympho- nie-orkest „De Helderse Orkestvereniging", ais. mede de mandoline- en accordeon-verenigingen MOCHT in de toekomst ook belangstelling blij ken te bestaan voor an dere categorieën (bijv. sport, gymnastiek, ont wikkeling en ontspan ning, jeugdwerk, vrou wenorganisaties e.d.) dan zal ook hiervoor worden overgegaan tot het aan leggen van lijsten. Door net verlenen van deze service hopen wij een spoedige opname van onze nieuwe medeburgers in het verenigingsleven van de Helderse Gemeenschap te kunnen bevorderen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3